Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
Cevapla
faruk gorez

Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 11:50

Aksaray, Mercedes kamyonların küresel test merkezi oluyor
Kamyon fabrikasına 113 milyon euroluk yatırımla Türkiye’den ihracatı 1 milyar euro artırmayı planlayan Mercedes Benz Türk, Aksaray’daki fabrikaya test amaçlı Ar-Ge merkezi kuracağını açıkladı.
Aksaray, Mercedes kamyonların küresel test merkezi oluyor

Aysel YÜCEL

Son iki yılda Türkiye'den kamyon ihracatını yüzde 400 artıran Alman otomotiv devi Mercedes Benz, bu alana yeni yatırımlar yapacağını açıkladı. Geçtiğimiz şubat ayında fabrikaya 113 milyon euroluk yatırım yapma kararı alan şirket, kamyon üretimi yaptığı Aksaray'da global Ar-Ge merkezi kuracak. Almanya’da Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Grubu Başkanlığı’na atanan Britta Seeger’in yerine Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı olarak atanan Süer Sülün, düzenlediği basın toplantısında, kamyon fabrikasında büyük dönüşüm içerisinde olduklarını ve ihracatta atağa geçtiklerini söyledi. Sülün, “Türkiye ihracatına 1 milyar euro ek katkı yapacağız, mühendislik ihraç edeceğiz, istihdamı katlayacağız” dedi.

“Yatırımlara tam gaz devam ediyoruz”

Türkiye'de ve çevre ülkelerde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, otomobil sektöründe rekorlara devam edildiğini vurgulayan Süer Sülün, “Türkiye ekonomisinde yüzde 3.5 altında büyüme çok iyi bir rakam değil bizim için. Ancak, tüm bu olan bitene rağmen hâlâ yüzde 3 büyüyorsak, hâlâ otomobilde rekor kırılıyorsa bu da önemli bir gösterge. Biz olumlu bakıyoruz, yatırımlara tam gaz, hatta biraz daha gazlayarak devam ediyoruz. Hiçbir duraklamamız yok. 19 Temmuz’da, yani 15 Temmuz’un hemen ardından yeni bir yatırım kararı aldık. Aksaray'da tüm Mercedes dünyasına hizmet edecek bir Ar-Ge merkezi kuruyoruz” dedi.

2017 baharında temel atılacak

2017’nin bahar aylarında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yeni Ar- Ge merkezinin temelinin atılacağını belirten Sülün, şunları söyledi: “İstanbul’da bir Ar-Ge merkezimiz var, bir tane de Aksaray Kamyon Fabrikamızda kuruyoruz ve Mart-Nisan gibi temel atma törenini yapacağız. Türkiye’ye güveniyoruz. Bu önemli bir gösterge. Aksaray’da ciddi yatırım yaptık ve hâlâ yapmaya devam ediyoruz. Bu Ar-Ge merkezi ağırlıklı olarak test merkezi olacak. Global olarak bütün Mercedes- Benz kamyonlarının testi yapılacak. Yani biz Türkiye’de sadece araç üretip satmayacağız, aynı zamanda mühendislik de ihraç ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bilgi Teknolojileri Merkezimiz var, Daimler dünyasına, yaklaşık 300 kişilik ekiple buradan hizmet veriyoruz. Mühendislik hizmetleri bizim için son derece önemli” dedi.

Bin 500 kişilik ek istihdam

Aksaray Kamyon Farbrikası’na şubat ayında açıkladıkları 113 milyon euroluk yatırımın bölge istihdamına katkı sağlayacağını belirten Sülün, “Şu anda Aksaray’da bin 800 çalışanımız var, bizim planlarımız 2018 ve sonrasında bunu 3 bine çıkarmak. Bu Aksaray için önemli. İstihdamı bölgeden sağlayacağız. Mercedes-Benz Türk bünyesinde şu anda çalışan sayımız 6 bin 200. Aksaray’da 2018 ve sonrasında yapılacak istihdam artışı ile toplam çalışan sayımıza yaklaşık bin 500 daha ilave edilecek. Bu tamamen Aksaray’a yaptığımız yatırımın sonucu” dedi.

Süer Sülün, görevi devraldığı Britta Seeger'in Almanya’da Mercedes- Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Grubu Başkanlığı’na atanmasının Türkiye açısından öneminin altını çizerek, “Türkiye’yi bilen tanıyan bir kişinin Daimler Yönetim Kurulu’nda olması hem şirketimiz hem de memleketimiz için iyi. Türkiye’ye gelen ve Türkiye’den ihraç olan yöneticilerimiz aslında bizim oradaki elçilerimiz” dedi.

'ÖTV ve kur pazarı daraltacak'

Süer Sülün, ÖTV artışına ve kurdaki dalgalanmaya ilişkin sorular üzerine ise özetle şunları söyledi: “Tahminimiz, pazar 2017’de, 2016’ya göre düşecek ama yüzde kaç düşüş olacağını bekleyip hep birlikte göreceğiz. Aslında son yıllara bakıldığında otomobil pazarı belli bir seviyede gidiyor ve bu seviyenin altına inmiyor. Bu biraz da gelişmişlik göstergesi; Gayri safi milli hasıla belirli bir seviyeye geldikten sonra otomobil tüketimi artıyor. ÖTV’nin ve kurun etkisi bunu ne kadar etkiler, bunu hep beraber göreceğiz.”

Türkiye ihracatına 1 milyar euro katkı

Aksaray Kamyon Fabrikası’na yapılacak 113 milyon euroluk yatırımla ihracatın payının yüzde 50'ye çıkarmayı hedefl ediklerine vurgu yapan Sülün, şöyle konuştu: “2015-16 döneminde kamyon ihracatını yüzde 400’ün üzerinde artırdık. Şu anda kamyon ihracatımız üretimimizin yüzde 40’ı civarında. 2018’den sonra bu payı yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyoruz. Bu da sadece kamyon segmentinde ihracatımıza, aynı zamanda Türkiye ihracatına yaklaşık 1 milyar euro civarında bir ilave anlamına geliyor. Biz bu konuda çok heyecanlıyız çünkü tamamen bir dönüşüm geçiriyoruz Aksaray’da. Bütün ürün grubumuzu yeniledik, fabrikaya çok ciddi yatırım yapıyoruz.”
Dünya
Mercdes Arge ve Test Merkez - Aksaray.jpg
Mercdes Arge ve Test Merkez - Aksaray.jpg (54.36 KiB) 898 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2017 15:24

Mercedes-Benz 2017'de yeni yatırım yapacak
Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda temeli atılacak olan yeni Ar-Ge Merkezi’yle birlikte global hizmet vermeye başlayacak.
Mercedes-Benz 2017'de yeni yatırım yapacak


Üretime başladığı 1968 yılından bu yana toplam 80 bin 481 otobüs ve 232.448 kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, 2016 yılında 3 bin 576 adet otobüs ve 4 bin 690 adet kamyon ihraç ederek üretim tesislerinde tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Şirket, Hafif Ticari Araç Grubunda ise en yüksek satış rakamına ulaşan ilk 3 marka arasında yerini aldı. Mercedes-Benz Otomobil Grubu, 32 bin 666 satış adediyle rakiplerini geride bırakarak tarihi bir rekora imza attı.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk’ün 50. kuruluş yıldönümünü kutladıkları 2017 yılının şirket için çok önemli bir kilometre taşı olacağını belirterek şunları söyledi:

“2016 yılı otomotiv sektörü için zorlu bir yıl oldu; ticari araç sektörü için ise çok daha zorlu geçti. Yıl boyunca ülkemizde yaşanan üzücü gelişmeler, bunların turizme ve dış ticarete etkileri ile kurdaki dalgalanmalar pazarda büyük bir daralmaya neden oldu. Buna rağmen hem şehirlerarası otobüs hem kamyon pazarında geleneksel hale gelen liderliğimizi sürdürmeyi başardık. Hoşdere Otobüs ve Aksaray Kamyon Fabrikamız yurt içi talebin azalmasına bağlı olarak ihracata hız vererek üretimlerini planlanan seviyelerde devam ettirdi. Otobüs ihracatımız geçen yıla oranla yüzde 8 artarken, kamyon ihracatımız yüzde 400 oranında yükseldi.
Mercedes-Benz Türk olarak Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz ve bu doğrultuda 50 yıldır yaptığımız gibi yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Bu güvenin bir göstergesi olarak 2016’nın Şubat ayında Aksaray Kamyon Fabrikamız için 113 milyon euroluk yatırım planımızı açıkladık. Böylece 2016 yılı sonu itibarıyla toplam yatırımımız 1 milyar euroyu aştı. Bu yeni yatırımla Aksaray Kamyon Fabrikamızda oluşturacağımız yeni tesisler ve üretime dâhil edeceğimiz yeni makina ve ekipmanlar sayesinde üretim kapasitemizi ikiye katlayacağız ve ihracatımız ciddi bir ivme kazanacak. Yeni yatırımlarımızla üretimde kendi rekorlarımızı kırmayı hedefliyoruz.


Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Direktörü Tufan Akdeniz:

“2016 yılında yakaladığımız başarıyı 2017’de artırmayı hedefliyoruz”

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araç Pazarlama & Satış Direktörü Tufan Akdeniz ise “Hafif Ticari Araçlar Grubu olarak 2016 yılında 8 bin 69 adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleştirdik.

Karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarında yerimizi bir basamak yukarı çıkararak en yüksek satış adedine ulaşan ilk 3 marka arasında yerimizi aldık. Öğrenci ve personel taşımacılığının yanı sıra turizm ve şehir içi yolcu taşımacılığında da önemli bir role sahip olan Sprinter aracımızın Türkiye’de 60 bininci satışını gerçekleştirdik. Bu başarı çizgimizi 2017 yılında artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye hafif ticari araç pazarı, 2015’e kıyasla yüzde 6 oranında küçülme kaydetti ve seneyi 83 yüzde 500 adet ile kapattı. Karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarı ise yüzde 10 oranında daralma yaşadı. Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar Grubu buna rağmen toplam pazar payını yüzde 0,8 artırarak yüzde 9,7 seviyesine ulaştı. Mercedes-Benz, pazardaki daralmaya karşın 5 bin 84 adet Sprinter, 2 bin 985 adet Vito olmak üzere toplam 8 bin 69 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek başarısını sürdürmeye devam etti.
Dünya

faruk gorez

Re: Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Oca 2017 13:32

Mercedes-Benz'in Türkiye yatırımları sürüyor
Aksaray'daki fabrikada kapasiteyi iki katına çıkaracaklarını belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Sülün, Türkiye'de yatırımlarının süreceğini bildirdi.
Mercedes-Benz'in Türkiye yatırımları sürüyor


Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, "Türkiye'de bugüne kadar toplam yatırımımızın tutarı 1 milyar euro. Yatırımlarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz." dedi. Sülün ayrıca, "2016 yılında ev satışlarında rekor kırıldı. Hem ev satışlarında hem otomotiv satışlarında rekor kırılan bir ülkede krizden söz etmek çelişkili" değerlendrimesini yaptı.

Sülün yaptığı açıklamada, şu an Aksaray'da 113-115 milyon euro yatırımları olduğunu ve kapasiteyi 2'ye katlayacaklarını söyledi.

Aksaray'da 2018 yılında ihracatlarını katlayarak artıracaklarını belirten Sülün, Aksaray'ın teşvik olarak 5'inci bölge olduğunu ve bu şehirden yaklaşık 1 milyar euro ihracat yapacaklarını dile getirdi.

Sülün, "15 Temmuz'dan sonra 19 Temmuz'da Aksaray'da Ar-Ge merkezi kurma kararımız vardı. Dolayısıyla bu tip olayların bizim için hiç bir engeli yok. İş anlamında baktığımızda herhangi bir duraklama, herhangi bir soru işareti söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bugüne kadar toplam yatırım tutarlarının 1 milyar euro olduğunu ve yatırımlarına hiç ara vermeden devam edeceklerini belirten Sülün, Türkiye'nin çok büyük bir pazar olduğunu, içerisinde çok büyük potansiyel barındırdığını ve lokasyon olarak çok ciddi bir merkez olduğunu kaydetti.

Sülün, Suriye ve Irak problemleri bittiği zaman Türkiye ekonomisinin daha iyi olacağına inandıklarının altını çizdi.
Krizden söz etmek çelişkili

2016 yılında otomotiv endüstrisinin rekor kırdığını anımsatan Sülün, "Otomotiv sektöründe üretim, ihracat rekoru kırıldı. Türkiye pazarında da satış rekoru kırıldı. 2016 yılında ev satışlarında rekor kırıldı. Hem ev satışlarında hem otomotiv satışlarında rekor kırılan bir ülkede krizden söz etmek çelişkili." diye konuştu.

Bununla birlikte 2017 yılında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ve kur artışından dolayı yüzde 10 daralma beklediklerini kaydeden Sülün, "Çok önemli olan yeni teşvik paketi çıktı. Cazibe merkezleri ile ilgili Ar-Ge teşvikleri tekrardan yenilendi. Bu da çok önemli. Taleplerimizden en önemlisi de öngörülebilirlilik. Yani bir uygulama kanunu çıktığı zaman bunun tarihlerinin çıktığı şekilde korunması." değerlendirmesini yaptı.
'Yabancılar tarafından doğru algılanmalı'

Sülün, 15 Temmuz'da yaşananların yabancı yatırımcılar tarafından doğru algılanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Kendilerinin endüstriyel büyükelçi olduklarını ve burada yaşananları doğru bir şekilde anlatmaları gerektiğini söyleyen Sülün, şöyle devam etti:

"Darbe olayını anlamak çok zor. Biz Türk vatandaşı olarak anlamakta zorlanıyoruz bazı şeyleri. Bunu tabii yurt dışından izleyerek algılamak, anlamak, geri planını bilmek 40 yıllık bir oluşum diyoruz, o yüzden çok zor. Yatırım anlamında hiç bir gerileme olmadı. Biz 50 yıldır Türkiye'deyiz. Türkiye'nin içini biliyoruz. Daimler olarak biliyoruz. Bizim başkanımız Türkiye doğumlu. Daimler'in yönetiminde Türkiye'de çalışmış 3 kişi var. Bunların hepsi Türkiye açısından bir avantaj."

Buraya gelip çalışan Alman yöneticileri veya başka herhangi bir milletten olan yöneticileri sektörel büyükelçi olarak geri gönderdiklerini belirten Sülün, Türkiye'de yaşanan olayların anlaşılması ve anlatılması konusunda Türkiye'de görev yapan yabancı yöneticilerin büyük bir avantaj olduğunu kaydetti.
Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün

'Referandumdan sonrasına daha pozitif bakıyoruz'

Süer Sülün, kendilerinin ciddi bir otobüs ihracatçısı olduklarını ve geçen yıl toplam ihracatlarını yüzde 400 civarında artırdıklarını belirtti.

Dolayısıyla belli bir hızla bu yıl daha fazla ihracat yapmayı öngördüklerini kaydeden Sülün, 2017'nin ikinci yarısına, referandumdan sonrasına daha pozitif baktıklarını, talebin biraz daha artması gerektiğini ve bu beklentide olduklarını dile getirdi.

Sülün, "ÖTV artışından dolayı otomotiv sektöründe kasım ayında çok büyük bir artış oldu. Otomotiv endüstrisinde ocak ayı her zaman düşüktür. Aralık ayında hep yüksektir." ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak artık mühendislik satmaya başladıklarını da vurgulayan Sülün, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları artık mühendislik yapıp mühendislik satıyor. Bu da baktığınız zaman Türkiye açısından gurur verici bir şey. Dolayısıyla Ar-Ge faaliyetlerimizi, mühendislik faaliyetlerimizi arttırıyoruz, yoğunlaştırıyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: AA

faruk gorez

Re: Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Şub 2017 15:48

http://www.dunya.com/sirketler/mercedes ... eri-349199
Mercedes-Benz Türk 50. yılını kutladı
1967 yılında Otomarsan ismiyle İstanbul’da kurulan Mercedes-Benz Türk, resmi kuruluş gününde yarım asırlık başarısını İstanbul’daki Genel Müdürlük ve Hoşdere Otobüs Fabrikası ile Aksaray Kamyon Fabrikasında çalışanlarıyla birlikte pasta keserek kutladı.
Mercedes-Benz Türk 50. yılını kutladı


1967 yılında Otomarsan ismiyle kurulan ve bu yıl 1 milyar euroyu aşan yatırımıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında 50. yılını kutluyor. Yarım asırdır Türkiye’de faaliyet gösteren şirket, resmi kuruluş yıldönümü için çalışanlarıyla bir araya geldi ve bu özel günü keyifli bir doğum günü etkinliği ile kutladı.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün İstanbul’da bulunan Genel Müdürlük binasında, Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim Direktörü Bülent Acicbe Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ve Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası Üretim Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kuruluş yıldönümü kapsamında eşzamanlı olarak pasta kesti.

Şirketin 50. yaş gününü büyük bir aile olarak ve ailenin tüm fertleri ile bir arada kutlayabilmek adına tüm şirket çalışanlarının katıldığı ve üç farklı noktada düzenlenen etkinlikler için canlı yayın bağlantısı kuruldu.

Etkinlikte tüm çalışanlara teşekkür eden Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, şunları söyledi: “Geçen yarım asırlık süre boyunca Mercedes-Benz Türk ailesi olarak birlikte büyüdük, birlikte ürettik ve hep beraber bir çok ilke, yeniliğe, başarıya ve rekora imza atarak şirketimizi Daimler AG’nin küresel ağı içerisinde çok önemli bir yere getirdik. Aynı zamanda Türkiye’de sektörümüzde öncü ve lider olduk. Ülke ekonomisine ve geleceğine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Bundan sonraki nice 50 yıllarda bu büyük ailenin yine aynı şevk ve kararlılıkla bu değerli mirası gururla ileriye taşıyacağını biliyorum. Büyük bir aile olmanın mutluluğunu paylaştığım siz Mercedes-Benz Türk çalışanlarına tek tek teşekkür ediyorum ve imza attığımız tüm büyük başarılar için sizleri kutluyorum.”

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Üretim Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann ise şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl fabrikamızın 30. yılını kutladık. Kuruluş yıldönümünde açıkladığımız 113 milyon euroluk yeni yatırımın ilk sonuçlarını şirketimizin 50. yılında alacak olmamız bize mutluluk ve gurur veriyor. bugüne kadar sayısız rekorlara ve başarılara imza atan siz değerli çalışanlarımızı kutluyorum. 50 yıldır sürdürdüğümüz başarı öykümüzü gururla ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.”

Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim Direktörü Bülent Acicbe ise 50 yıllık yolculukta emek veren Mercedes-Benz Türk çalışanlarına teşekkür ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün Daimler’in küresel üretim, AR&GE ve IT ağı Mercedes-Benz Türk olmadan düşünülemiyorsa bunda 50 yıldır verilen emeklerin çok büyük payı var. Bu süre zarfında Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası hem üretim hem de ihracatıyla önemli başarılara imza attı. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da geleceğe tüm gücümüzle birlikte ilerleyeceğiz.”
349199.jpg
349199.jpg (79.92 KiB) 872 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 May 2017 12:03

Mercedes-Benz Kamyon
Aksaray Kamyon Fabrikası'nda gerçekleştirilen Mercedes-Benz Türk'ün 2. AR-GE Merkezi'nin temel atma töreni devam ediyor.


faruk gorez

Re: Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 May 2017 23:07

Mercedes-Benz yeni Ar-Ge merkezinin temelini attı!

Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası, yeni Ar-Ge Merkezinin temelini attı. Firma, dünyanın 10 büyük ekonomisi olma yolunda hızla ilerliyor.
ODI5MjgwNz-mercedes-benz-yeni-ar-ge-merkezinin-temelini-atti.jpg
ODI5MjgwNz-mercedes-benz-yeni-ar-ge-merkezinin-temelini-atti.jpg (52.7 KiB) 818 kere görüntülendi
Mercedes-Benz yeni Ar-Ge merkezinin temelini attı!
l

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Ar-Ge merkezlerimizin sayısının 470'e ulaştığını belirterek, "Bunların sayısının çok daha artacağına inanıyoruz. Bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazırız." dedi.


Çelik, Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası yeni Ar-Ge Merkezi temel atma töreninde, Türkiye'nin dünyanın 10 büyük ekonomisi olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.


Ülkelerin kalkınma için gerekeli ivmeyi, araştırma geliştirme alanlarında yakalayabildiklerini ifade eden Çelik, Ar-Ge merkezlerinin ulusal hedefleri yakalama doğrultusunda ekonomiye önemli katkılarının olduğunu aktardı.


- "İnovasyonla ülkemiz geleceğe koşacak"


Çelik, yarının güçlü Türkiye'sinin ortaya çıkması için büyük görevi Ar-Ge merkezlerinin üstleneceğini dile getirerek, şunları kaydetti:


"Bu merkezlerde yapılan inovasyonla ülkemiz geleceğe koşacaktır. Ar-Ge merkezleri ile sanayinin dönüşümü en üst seviyede sağlanacaktır. Bugün Ar-Ge merkezlerinin kuruluşundaki kolaylaştırmaları da yaptık. Şu an Ar-Ge merkezlerimizin sayısı 470'e ulaşmış durumdadır. Bunların sayısının çok daha artacağına inanıyoruz. Bu konuda her türlü katkıyı vermeye de hazırız. Bugün 533 kişinin Ar-Ge merkezlerinde istihdam edildiğini görmekteyiz. Sağlanan destekler sebebiyle bugün merkezlerimiz iyi şeyler ortaya çıkarıyor. Hem patent başvurusu, hem başvurudan sonraki prototip ve prototipten sonra bir malın ticaretleştirilmesine yönelik adımlar, markalaştırmaya yönelik girişimlerin daha fazla olmasını arzu ediyoruz."


Hükümet olarak Ar-Ge çalışmalarına ciddi destekler verdiklerini anlatan Çelik, işletmelerin, Ar-Ge ve tasarım merkezleri proje faaliyetleri kapsamında yaptıkları harcamaların yüzde 100'ünü kurumlar vergisi matrahından indirebildiğini söyledi.


Çelik, verimlilik konusunda daha fazla hamle yapılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:


"Ar-Ge merkezleri ve üniversitelerimizde yapılan bütün çalışmalarda, ülkemizin Ar-Ge'ye ayırdığı payda, girdi ile çıktı arasında somut, güçlü bir bağın olmasını istiyoruz. Yani çalışıyor olmak, arıyor olmak, geliştiriyor olmak gibi değil, gerçekten bunun somut sonuçlarını görmek hem firmalara hem ülkemize daha büyük katkı sunmaları eleştirisinde bulunuyoruz. Dolayısıyla bu harcamaların daha fazla hayata dokunması insanımıza bir şeyler katmasını arzu ediyoruz."


- "Mercedes Benz Türk olarak yatırımlarımıza ara vermiyoruz"


Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün ise şirketin 50. yılını kutladıklarını anımsattı.


Bu süre içerisinde 1 milyar avroyu aşan yatırımlarının olduğunu dile getiren Sülün, şöyle konuştu:


"Türkiye’de üretilen her 2 otobüsten 1'ini ve her 3 kamyondan 2'sini Mercedes Benz Türk olarak biz üretiyoruz. Bundan da gerçekten gurur duyuyoruz. Slogan olarak da 'Türkiye'nin yükünü biz taşıyoruz' diyoruz. Ayrıca sanayi sektöründe en fazla kurumlar vergisi veren şirketlerin arasındayız. Sadece istihdam ve ihracat değil, aynı zamanda katma değer yaratıyoruz. İstihdama gelince 6 bin 300'ü bizim bordromuzda, 4 bin 500'ü markamızı temsil eden bayilik teşkilatımızda olmak üzere toplam 10 bini aşkın direk istihdamımız var. Mercedes Benz Türk olarak hiçbir zaman yatırımlarımıza ara vermiyoruz, devam ediyoruz. Her şartta da operasyonlarımızı maksimize ve optimize etmek istiyoruz. Bugün temelini attığımız yatırım, 40 bin metrekare alan üzerinde 8.5 milyon avroluk bir yatırım. Toplam 215 kişi istihdam edilecek. Bunu şirket olarak, ülke olarak çok önemsiyoruz. Aksaray'dan bütün dünyaya mühendislik ihracatı yapacağız."


Konuşmaların ardından, protokol üyeleri, butona basarak merkezin temeline ilk harcı attı. Bakan Yardımcısı Çelik, fabrika yetkililerinden bilgi aldı.


Törene, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, İl Emniyet Müdür Ali Karabağ ile çok sayıda davetli katıldı.AA

faruk gorez

Re: Mercedes Arge ve Test Merkezi - Aksaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 May 2017 11:22

Mercedes’in kamyonlarına onayı Türkiye verecek
Mercedes-Benz Aksaray’da yapacağı 8.4 milyon euroluk Ar-Ge merkezi yatırımıyla yurt dışına mühendislik ihraç edecek. Ar-Ge merkezi, Daimler içerisinde araç yol testi ve mühendisliği konusunda tüm dünyaya hizmet veren tek merkez olacak.
Mercedes’in kamyonlarına onayı Türkiye verecek
362475.jpg
362475.jpg (86.01 KiB) 816 kere görüntülendi
Aysel YÜCEL

Mercedes-Benz Türk, 8.4 milyon euro yatırım yapacağı Aksaray’daki yeni Ar-Ge merkezinin temelini attı. 40 bin metrekare alana kurulu Ar-Ge merkezi, Daimler içerisinde araç yol testi ve mühendisliği konusunda tüm dünyaya hizmet veren tek merkez olacak. Mercedes Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Kapasite artırmaya yönelik yatırımımız da tamamlandığında Aksaray’dan kamyon ihracatımızı 1 milyar euroya çıkaracağız, toplam ihracatımız ise 2018’de 2 milyar euro olacak” dedi. Sülün geçtiğimiz yıl yapılan 35 milyon euroluk mühendislik ihracatının da artacağını belirtti.

Dün Aksaray’da yapılan temel atma töreninde konuşan Mercedes- Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, 50 yılda toplam 1 milyar euroluk yatırım yaptıklarını, bu güne kadar İstanbul’da 80, bin Aksaray’da 230 bin adet kamyon ürettiklerini söyledi. Her 2 otobüsten birini ve her 3 kamyondan 2’sini ürettiklerini vurgulayan Sülün, sanayi sektöründe en fazla kurumlar vergisi veren şirketlerin başında geldiklerinin de altını çizdi. Sülün, “6 bin 300’ü bize bağlı 4 bin 500’ü bayilerimize bağlı 10 binin üzerinde istihdam sağlıyoruz. 2009 yılında ilk Ar-Ge merkezimizi kurduk. Yeni Ar-Ge yatırımımız temellerini atıyoruz. Yatırım bittiği zaman 1 milyar euroluk kamyon ihracatı yapacağız. 2018 sonunda toplam ihracatımız 2 milyar euro olacak. Mühendislik de ihracat ediyoruz. 2016’da 35 milyon euroluk mühendislik ihracatı gerçekleştirdik. Yeni Ar-Ge merkezimizle bu rakam artacak” diye konuştu. Geçtiğimiz yıl 19 patent başvurusu yaptıklarını da aktaran Sülün, bu sayının artacağını söyledi.
Möller: Türkiye yüksek kaliteli üretim yapıyor

Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller de Daimler-Chrysler Kamyon Grubu’nun Türkiye’deki ilk Ar-Ge merkezini 1986 yılında 4 kişilik Ar-Ge ekibiyle kurduğunu 2017 yılında bu rakamın 250’ye ulaştığını söyledi.

Aksaray’daki Ar-Ge merkezinin araç yol testi ve mühendisliği konusunda tüm dünyaya hizmet veren tek merkez olduğuna dikkat çeken Möller, “Bu bizim Türkiye ve Türk mühendislerine olan güvenimizi gösteriyor. Türkiye yüksek kaliteli üretim yapıyor. Devam eden yatırımlarımızla Aksaray daha da gelişecek” diye konuştu.
2018 yılında açılıyor

Aksaray’da 40 bin metrekarelik alana kurulacak yeni merkez, toplam 8.4 milyon euro yatırımla hayata geçirilecek. Uzmanlık alanı emisyon ölçümü, yakıt ekonomisi, dayanıklılık testi, prototip üretimi, güvenirlilik onayı olacak merkezin 2018 ortalarında işletmeye alınması planlanıyor.
4 trilyon dolarlık pazar

Törende konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi planlayan Türkiye için Ar-Ge yatırımlarının büyük önem taşıdığını dile getirdi. Taşıt araçları üretiminde Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 15’inci sırada yer alan Türkiye’nin bu tip yeni yatırımlarla 4 trilyon dolarlık dünya otomotiv pazarından aldığı payı artıracağını söyledi.
Dünya

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj