Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
faruk gorez

Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2015 17:46

Otokar, geçen yıl Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.

Otokar açıklamasına göre, 2014'te toplam 4 bin 266 ticari araç üreten şirket, 9 ayda 2,9 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yaptı. Otokar, geçen yıl 2 bin 451 otobüsle bin 412 treylerin satışını gerçekleştirerek Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2013 yılında belediye ve halk otobüsleri alanında yüksek talep yaşandığını hatırlatarak, bu talep 2014'teki yerel seçimler sonrasında azaldığını ve halk otobüsü pazarında nispeten durgun bir yıl geçirdiklerini ifade etti. Akgül, şöyle devam etti:

"Ayrıca, 2014'te 65 yaş üstü ücretsiz taşıma uygulamasının da halk otobüsü segmentinde durgunluk yarattığını söylemek mümkün. Bunlara karşılık turizm ve servis araçları pazarı bir önceki yılla yaklaşık aynı seviyelerde seyretti. Treyler ve kamyon pazarlarında ise büyüme kaydedildi. Otokar olarak 2014 yılında da en çok tercih edilen otobüs markası olmayı başardık ve ardı ardına 5. kez Türkiye'nin lider otobüs markası olduk."

2014 yılında toplam 2 bin 451 otobüs satışı gerçekleştirdiklerini kaydeden Akgül, "15 bininci Sultan otobüsümüzü banttan indirdiğimiz 2014 yılında ürün gamımızı genişletmeyi de sürdürdük. Otokar olarak tasarım, geliştirme ve üretim kabiliyetlerinin hepsini bünyemizde barındırmakla kalmıyor, mevcut ve olası ihtiyaçlara uygun şekilde araçlarımızda değişiklikler de yapabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Akgül, otobüs alanında elde ettikleri başarıyı 2015 yılında da sürdürmek istediklerini, kamyondaki pazar paylarını daha da artırmak için çalıştıklarını belirterek, treylerde özellikle tehlikeli madde ve frigorifik araçlarda öncü ve uzman konumlarını devam ettirmenin öncelikli hedefleri arasında bulunduğunu belirtti.
AA
94638.jpg
94638.jpg (163.42 KiB) 1257 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: OTOKAR

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 23:40

http://www.dunya.com/otokara-ilk-filo-s ... 50848h.htm

Otokar'a ilk filo siparişi Malta'dan
Otokar Malta'dan toplu taşımada kullanılmak üzere 142 adet otobüs siparişi aldı. Otokar'ın Doruk model otobüsleri, yıl içinde Malta'ya teslim edilecek.

Otokar'ın açıklamasına göre, 40'tan fazla ülkeye otobüs ihracatı gerçekleştiren Otokar'a, 2015 yılının ilk filo siparişi Malta'dan geldi.

Üst üste 5 yıl Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olan Otokar, 142 adet sağdan direksiyonlu Doruk otobüsü, Malta Ulaştırma Bakanlığı tarafından adanın toplu taşıma ihtiyacını karşılamak üzere seçilen şirkete 2015 yılı içinde teslim edecek.

Koç Topluluğu şirketi olan Otokar'ın otobüslerinin yıllardır Avrupa'da Fransa, İtalya, Almanya gibi farklı ülkelerde kullanılması, yüksek beğeni ve müşteri memnuniyeti yaratması, şirketin Malta toplu taşımacılığı için Otokar araçlarını tercih etmesinde rol oynadı. Malta toplu taşıma hizmeti için ilk etapta, öncelikli ihtiyaç olarak tespit edilen orta boy Doruk otobüsleri sipariş edildi. Sipariş, Otokar'ın ilk sağdan direksiyonlu filo satışı olma özelliğini de taşıyor.

Yılın ilk filo ihracatı olan satış, Otokar'ın Avrupa otobüs müşterilerine daha yakın olmak amacıyla 2011 yılında Fransa merkezli olarak kurduğu Otokar Avrupa şirketi tarafından gerçekleştirildi. Bu yıl içinde Malta'da göreve başlayacak Doruk otobüsleri, Avrupa pazarında Vectio ismi ile tanınıyor. Otokar tasarımı ve üretimi olan otobüsler engelli yolcu taşımaya uygun alçak giriş tabanı, çevreci motoru ve yüksek taşıma kapasitesi ile dikkati çekiyor.
94783.jpg
94783.jpg (91.53 KiB) 1254 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: OTOKAR

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Ağu 2015 19:42

savunma sanayii
otomotiv sektöründe yeni ürünler yolda..
elektirkli ürünlerle ilgili çalışmalr devam ediyor..

faruk gorez

Re: OTOKAR

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Kas 2016 16:52

http://www.konhaber.com/haber-otokar_da ... 24845.html

Otokar'dan Konya'ya ziyaret

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Otokar’ın Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin ve beraberindeki heyet, Konya Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Konya Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ömer Şen ile görüşen Otokar heyeti, daha sonra Konyalı sanayicilerle bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

Otokar'dan Konya'ya ziyaret


Sanayi Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın da girişimleriyle Konya’ya gelen heyet, KSO’da ikili iş görüşmelerine katılırken, Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı fabrikaları da ziyaret etti.

Programın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ömer Şen, Otokar’ın Konya için önemli bir OEM firması olduğunu söyledi.

Şen, Konya’da Otokar ile çalışan firmalar olduğunu, ancak Konya Sanayi Odası olarak Otokar gibi ana sanayi ile çalışan Konyalı firma sayısını artırmak istediklerini vurguladı. Ana sanayi ile çalışmanın sürdürülebilir bir imalat için önemli olduğuna dikkat çeken Şen, Otokar ile yapılan ikili iş görüşmelerinin de önemine dikkat çekti.

Türkiye’de üretilen parçaları Türkiye’den almak isteriz

Konyalı sanayicilerle ve Konya Sanayi Odası meclis üyeleriyle bir araya gelen Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin ise, Konya Sanayi Odası’ndan ve Konyalı sanayicilerden övgüyle bahsetti.

Alptekin, “Konya Sanayi Odamızın, ne kadar faal ve ne kadar çalışkan olduğunu, başarılı faaliyetleri gerçekleştirdiğini gördük. Oda olarak güzel işler yapıyorsunuz. Böyle faaliyetlerin olduğu yerde çok çalışkan, iyi işler yapılabilecek sanayiciler olduğuna da eminim. Bizim Konya’da çalıştığımız yan sanayicilerimiz var. Ama bunu geliştirmek artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ticari ve askeri araç üreten Otokar ile ilgili bilgi de veren Alptekin, şirket olarak tedarikçileriyle nasıl iş birlikleri yaptıklarını anlattı.

Tedarikçilerinin çoğunun yerli firmalardan oluştuğunu ifade eden Alptekin, Türkiye’de üretilen parçaları Türkiye’den almak istediklerinin altını çizerek, “Otokar olarak, teknolojik gelişime, insan kaynaklarına yatırım yapan, çevre ve insan sağlığına saygılı tedarikçileri daha çok tercih edip, mevcut tedarikçilerin bu konulardaki gelişimini destekliyoruz. Kaliteli ürünü, zamanında, rekabetçi şartlarda sağlayan tedarikçilerle çalışıyoruz. Kendi konusunda uzmanlaşmak için araştırmaya ve geliştirmeye önem veren, çevre ve iş güvenliği konusunda ulusal ve uluslararası standartlara uygun, çağdaş yönetim anlayışına sahip firmalar ile ilişkileri kuruyoruz” şeklinde konuştu.

1963 yılında kurulan Otokar’ın Türkiye’nin en büyük özel sektör sermayeli savunma şirketi olduğunu aktaran Alptekin, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Otokar yetkilileri iki gün süren Konya programında Konya Sanayi Odası tarafından organize edilen ikili iş görüşmelerine de katıldı.

27 Konyalı firma ile ikili iş görüşmesi yapan Otokar yöneticileri, Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı fabrikalarda da inceleme gezisinde bulundu.
1478071372.jpg
1478071372.jpg (160.48 KiB) 1013 kere görüntülendi
1478071379.jpg
1478071379.jpg (163.07 KiB) 1013 kere görüntülendi
detay1478071435.jpg
detay1478071435.jpg (75.91 KiB) 1013 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: OTOKAR

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Ara 2016 13:11

Otokar'ın 'Sultan'ları İran'da üretilecek
Otokar'ın, 40'tan fazla ülkede kullanılan Sultan otobüsleri artık İran'da da üretilecek. İranlı OGHAB ile imzalanan anlaşma doğrultusunda, İran'da satılacak Sultan otobüslerinin montajı, satış ve pazarlaması OGHAB tarafından yapılacak.
Otokar'ın 'Sultan'ları İran'da üretilecek


Otokar; Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde Navigo markasıyla yer alan Sultan otobüsleri için İran'a teknoloji ve lisans ihraç edecek. Otobüs pazarında 50 yılı aşkın deneyimi bulunan Otokar, Sultan otobüslerinin üretimi için OGHAB Afshan Industrial and Manufacturing Co. ile teknoloji ve lisans anlaşması imzaladı.

Anlaşmaya göre, demonte (Completely Knocked Down -CKD) olarak İran'a ihraç edilecek Sultan araçların montajı, satış ve pazarlama faaliyetleri OGHAB tarafından yapılacak.

Anlaşma 3 yıl süreyle geçerli olacak, tarafların isteği doğrultusunda 2 yıl daha uzatılabilecek. OGHAB, imzalanan teknoloji transferi sözleşmesi kapsamında Otokar'a 500 bin avro lisans bedeli ödeyecek. CKD alımlarına ilave olarak OGHAB, gelecekte Otokar yerine İran'dan tedarik edilecek her bir yerelleştirilen parça için değişen tutarlarda royalty ödeyecek.

"Artık İran'da da Sultan otobüslerini kullanıcıların hizmetine sunacağız"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın İran'a teknoloji ve lisans ihraç edecek olmasının Türk otomotiv sanayisinin geldiği noktayı göstermesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı. Görgüç, şunları kaydetti:

"Sultan araçlarımız diğer tüm otobüslerimiz gibi, tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Son 10 yılda Ar-Ge'ye 310 milyon TL ayırdık. Mühendislik ve Ar-Ge alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına daha uygun ürünler geliştirmemizi ve daha hızlı adımlar atmamızı sağlıyor.

Ürünlerimizin fikri mülkiyet haklarının bize ait olması ve esnek üretim kabiliyetimiz sayesinde, Türkiye küçük otobüs pazarının değişmez lideri olan Sultan otobüslerimiz yurt dışında da başarıya ulaştı. OGHAB ile yaptığımız teknoloji ve lisans anlaşması sayesinde artık İran'da da Sultan otobüslerini kullanıcıların hizmetine sunacağız."

Anlaşma ile Türkiye küçük otobüs sektöründe ilk kez teknoloji transferi yapılacağına dikkati çeken Görgüç, "Küçük otobüs alanında bir ilke imza atarak, yurt dışına teknoloji ihraç edeceğimiz için gurur duyuyoruz. Projedeki iş ortağımız OGHAB, İran'da araçların montajı ile Otokar markasıyla satış ve pazarlamasından sorumlu olacak. İran'daki homologasyon düzenlemeleri ve pazar koşullarındaki gelişmelere bağlı olarak satış adedi ve elde edilecek ciro değişecek olsa da Sultan'ın büyümekte olan İran otobüs pazarında kısa sürede büyük başarılara imza atacağından eminiz" ifadelerini kullandı.
AA
342323.jpg
342323.jpg (67 KiB) 1002 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Ara 2016 13:08

Otokar 'zırhlı'da hız kesmedi

ANKARA - GÖKSEL YILDIRIM

Otokar, savunma sanayisine yönelik ürünlerin satışında bu yıl önemli bir büyüme yakaladı. Şirketin bu yılın ocak-eylül dönemindeki zırhlı araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 arttı.

Stratejilerini savunma sanayisinde büyümek, ihracatın ciro içindeki payının artırılmasını sağlamak ve yeni modellerle büyümek olarak belirleyen Otokar, bu hedeflere ulaşabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Şirket, büyümesini, tasarımı ve fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan, mühendislik ve araştırma geliştirme imkanlarıyla geliştirilen ürünlerle sağlamayı amaçlıyor.

Otomotiv sektörünün ticari araçlar grubunda yer alan Otokar'ın ürün gamında savunma sanayisi hizmetlerine yönelik çeşitli tiplerde 4X4 arazi tipi araçlar, taktik tekerlekli-paletli askeri araçlar ile tank ve türevleri ön plana çıkıyor.

Otokar'ın savunma sanayisine yönelik satışları bu yılın 3 çeyreğinde yurt içinde ve dışında yapılan sözleşmelerden doğan yükümlülükler doğrultusunda geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış gösterdi. Şirketin 4X4 arazi aracı satışları yüzde 23, zırhlı araç satışları yüzde 53 arttı.

Bu gelişmeye paralel olarak geçen yılın ocak-eylül döneminde 31 4X4 arazi aracı satışı gerçekleştiren Otokar, bu yılın aynı döneminde 38 4X4 arazi aracı satışına ulaştı.

Şirket zırhlı araçlar grubunda ise geçen yılın ocak-eylül döneminde 291 olan satış rakamını, bu yılın aynı döneminde 444'e çıkardı. Söz konusu dönemde şirketin zırhlı araçlar grubundaki satışları 153 arttı.

Otokar tüm bu faaliyetler sonunda 2014'te 368, 2015'te 487 zırhlı araç satışı gerçekleştirmişti.

Otokar, 3/4 tondan 60 tona kadar uzanan, 4x4’ten 8x8’e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlar ve kule sistemleriyle önemli kara sistemleri üreticileri arasında yer alıyor.

Şirketin askeri ürünleri Türkiye dahil 30’a yakın ülkede 40’tan fazla farklı kullanıcıda aktif olarak kullanılıyor.
AA
Otokar.jpg
Otokar.jpg (90.7 KiB) 995 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 13:52

Otokar, servis ve turizm alanından gelen yoğun talep üzerine 2 yıllık Ar-Ge sürecinin ardından geliştirdiği 27+1 kategorisindeki küçük otobüsü Poyraz'ı satışa sundu.

http://ticariaraclardunyasi.com/otokar- ... usu-poyraz…/
Commercial Vehicles World Ticari Araçlar Dergisi
16105670_1103029586472781_1820703207821014362_n.jpg
16105670_1103029586472781_1820703207821014362_n.jpg (55.94 KiB) 981 kere görüntülendi
16105773_1103029509806122_2694035456640654430_n.jpg
16105773_1103029509806122_2694035456640654430_n.jpg (81.42 KiB) 981 kere görüntülendi
16114393_1103029713139435_3386889410713251282_n.jpg
16114393_1103029713139435_3386889410713251282_n.jpg (58.92 KiB) 981 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 23:37

Hâlihazırda URAL zırhlı aracını kullanan bir Körfez ülkesi, başarılı performansı nedeniyle envanterindeki URAL sayısını artırmaya karar verdi. Otokar, aynı kullanıcı ile URAL zırhlı araçları için yeni bir anlaşma imzaladı. Araçların teslimatları 2017 yılı içinde tamamlanacak
TÜRK Savunma Sanayi
16142295_1344854465545975_7379066976965296475_n.jpg
16142295_1344854465545975_7379066976965296475_n.jpg (24.26 KiB) 979 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 23:38

Arge'ye çok önem veren bir firma Otokar
toplu ulaşım,savunma sanayi ve ticari araçlar grubunda ciddi üretimler yapıyor inovatif firma OTOKAR

faruk gorez

Re: Otokar - Savunma Sanayi Trucks Bus

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Oca 2017 21:27

Otokar üretimi Olan Cobra ll TTZA'ların seri üretimi devam ediyor. Dış tampon kaplamadan sonra test sürüşleri ardından SARP silah sistemleri takılmak için sıra bekliyor.

TÜRK Savunma Sanayi
16194869_1353650081333080_781377633864428844_n.jpg
16194869_1353650081333080_781377633864428844_n.jpg (41.48 KiB) 977 kere görüntülendi

Cevapla