Bor İleri Teknoloji Ürünleri - Arge Çalışmaları

Cevapla
faruk gorez

Bor İleri Teknoloji Ürünleri - Arge Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Haz 2016 13:11

İşte Türkiye’nin Borla Çalışan Arabası
Türkiye’nin bor ile çalışan yeri aracı üretildi ve yol testlerini başarı ile tamamladı.


Türkiye’nin bor ile çalışan yeri aracı üretildi ve yol testlerini başarı ile tamamladı. Araç Türkiye’nin bor ile çalışan ilk aracı olmasının yanında aynı zamanda ilk yakıt pili aracı olma özelliğini de taşıyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde üretilen aracın yaygınlaşması halinde petrolde dışa bağımlılık azalacak. Projenin amacı, borhidrürden yakıt pili uygulamaları için hidrojen üretecek sistemin geliştirilmesi, üretilen hidrojenin yakıt pili sisteminde kullanılarak aracın güç ihtiyacının karşılanması ve aracın hareket ettirilmesi olarak belirlendi. Proje hedeflerine ulaşıldı, proje başarı ile tamamlandı ve Türkiye’de Sodyumborhidrürlü Yakıt Pilli Araç 5+5 kW hibrit konseptinde ilk prototip geliştirildi.

Araç Ne Avantajlar Sağlıyor
• Araç üzerinde entegre borhidrürden ihtiyaç anında anlık hidrojen üretebilen sistem geliştirilmesi
• Üretilen hidrojenin 5 kW yakıt piline beslenerek aracı sürmek için gerekli enerjinin üretimi
• Hidrojen üretim sisteminin araç üzerinde oluşu ile depolama kaynaklı sıkıntıların giderimi, kontrollü ve güvenli hidrojen üretimi
• Sıfır emisyon salınımı ile çevre dostu araç özelliği


Sodyum Borhidrür Yakıt Pilli Araç

Araca ilişkin verilen bilgiye göre, proje kapsamında araca uygun yakıt depolama, gaz yıkama, hidrojen üretim reaktörünün tasarımı ve üretim katalizörlerinin sentezi yapıldı. Üretilen katalizör proje kapsamında özel olarak sentezlendi. Başlangıç anından itibaren 3 dakika içinde tam kapasitede gaz üretimine başlayan sistemde, üretilen gaz 3 kW'lık yakıt pilini sürekli olarak çalıştırabilmekte. 3 kW'lık yakıt pili sistemi proje kapsamında özel olarak tasarlandı.


Tamamen yerli yapım olarak gerçekleştirilen araç içerisinde 20 beygirlik elektrik motoru bulunuyor. Proje için özel olarak yaptırılan tamamen yerli motor ile aracın maksimum hızı 90 km/saat ve menzili 150 km olarak ölçüldü. Araç 1 kilogram borhidrür ile 35 kilometre yol gidebiliyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de Araçlar İçin Bor Yakıtı Üretti

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin başkanlığındaki ekip, ana hatlarında bor ve hidrojen olan bir yakıt üretmeyi başardılar. Şahin ve ekibi tarafından üretilen bu yakıt benzinli ve dizel araçlarda da doğrudan katkı olarak kullanılabilecek.

Karbon emisyonlarını azaltan bir yapıya sahip olan yeni yakıt, yanarken yeşil renkte alev saçması dolayısıyla "green gas" ismiyle lanse ediliyor.885 milyon tonluk kaynak
Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) verilerine göre, dünya rezervinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'de yaklaşık 900 milyon ton bor rezervi tespit edildi.


Tarım, ahşap, selülozik izolasyon, çimento, yakıt, enerji alanında kullanımı için 101'i tamamlanmış, 43'ü devam eden, 24'ü değerlendirme ve 1'i onaylanıp sözleşme aşamasında olan projeyle birlikte toplam 334 çalışma bulunan borla ilgili en son ''Doğrudan Sodyum Bor Hidrürlü Yakıt Pili Üretimi ve Entegrasyonu''yla ilgili Türk patent Enstitüsü'nden patent de alındı.

http://www.baskent.org/haber/2301/iste- ... abasi.html
ppp (1).jpg
ppp (1).jpg (95.91 KiB) 444 kere görüntülendi
ppp (2).jpg
ppp (2).jpg (182.1 KiB) 444 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Bor İleri Teknoloji Ürünleri - Arge Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Kas 2016 16:02

400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firmasının yürüttüğü proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor üretildi.

anasayfa > bilim teknoloji 14.11.2016
400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi
ilgili haberler
BM'den Husilere 'füze' kınaması
BM'den Husilere 'füze' kınaması
İİT Husilerin saldırıları nedeniyle olağanüstü toplanacak
İİT Husilerin saldırıları nedeniyle olağanüstü toplanacak
Suriye'de rejim Duma'yı füzelerle vurdu:9 ölü
Suriye'de rejim Duma'yı füzelerle vurdu:9 ölü
'Yapılan işlem hukuki bir işlemdir'
'Yapılan işlem hukuki bir işlemdir'
'Endoskopi her reflü hastası için gerekli değil'
'Endoskopi her reflü hastası için gerekli değil'

ANKARA - YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firması tarafından yürütülen proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor ürünü elde edildi.

Türkiye'de ilk kez sanayisel ebatlarda üretilen ürün, özellikle uzun menzilli füzelerde ve uzay roketlerinde yakıt katkısı olarak kullanılabilecek.

Proje ekibinin başkanlığını yapan, üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bor konusunda özellikle son yıllarda önemli Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

Bordan üretilen ürünlerden en değerlilerinden birinin "elementer bor" olduğuna dikkati çeken Şahin, "Roket Yakıtlarında Kullanılmak Üzere Yüksek Saflıkta Elementer Bor Üretim Sistemi" adlı projelerinin ilk etapta TÜBİTAK tarafından reddedilmesine rağmen projeden vazgeçmediklerini anlattı.

Yapılan çalışmalar sonucu bor ürününün laboratuvar ve endüstriyel koşullarının tamamlandığını ve üretim aşamasına gelindiğini belirten Şahin, bunun için de gerekli akreditasyon ve izin işlemlerinin sürdürüldüğünü bildirdi.
"Yüzde 99,5 saflık için de projemiz devam ediyor"

Ürünün yüksek kapasiteli üretim sistemi fizibilitelerine de başlandığını bildiren Şahin, şunları kaydetti:

"Normalde tonuna 300-400 dolar verdiğimiz borun buradaki ton değerleri 4-5 milyon dolardan başlar. Yani biz bu sayede ham olarak 300-400 dolara satabildiğimiz bor ürününü 4-5 milyon dolara satabilecek hale getirdik. Katma değer katarak Türkiye'nin satış ve ihracat potansiyelini artıracak bir ürün haline getirdik. Şimdi bunun daha büyük sanayi tesisini kurma amacındayız, yolumuza devam edeceğiz.

Şimdi teknolojik yeterlilik açısından önemli bir aşamada olduğunu düşünüyoruz. Yüzde 96 saflıkta elde ettiğimiz ürün elimizde ama yüzde 99,5 saflığa çıkmak için de projemiz devam ediyor. O zaman daha yüksek katma değerler de ürünlere gidilecek."
"Savunma teknolojileri kritik teknolojilerdir"

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da savunma sanayi ve nükleer teknolojilerde kullanılacak ekip, ekipman ve maddelerin üretilmesi için sanayi ile iç içe faaliyetler ürettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Savunma teknolojileri kritik teknolojilerdir. Üniversitemiz bu teknolojilere destek verecek sanayici ile birlikte projeler yürütülmesine sıcak bakmakta ve öğretim üyelerini desteklemektedir. Bu bağlamda yüksek saflıkta elementer bor üretimi önemli projelerden birisidir. Sanayi ölçeğinde bor uç ürünleri üretebilme kapasitesini geliştirmek ülke geleceği açısından oldukça umut vericidir. Bu çalışmalara destek olan başta Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı olmak üzere tüm personelimizi tebrik ederim."
AA
thumbs_b_c_572900383e0d60c5a54636a185454699.jpg
thumbs_b_c_572900383e0d60c5a54636a185454699.jpg (40.89 KiB) 397 kere görüntülendi

Cevapla