PATENTTE KOLAYLIK

Cevapla
faruk gorez

PATENTTE KOLAYLIK

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Oca 2015 14:31

http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.as ... 103&lng=trPatent, Marka, Endüstriyel Tasarımda başvuru sahiplerine kolaylık sağlamak amacıyla bazı değişiklikler yapıldı.Yeni düzenlemeyle başvuru sahiplerinin adres değişikliklerinin Enstitü siciline kaydına ilişkin alınan “adres değişikliği ücreti” kaldırıldı.


Böylelikle adres değişikliği işlemleri kolaylaştırılırken, bildirimlerin ilgililere tebliğ edilmesinde yaşanan sıkıntılar da aşılmış oldu.

Bir diğer düzenleme de elektronik imza kullanımına ilişkin yapıldı.

Başvuru sahiplerinin elektronik veya mobil imza kullanarak çevrimiçi yaptığı taleplerin ekinde sunulan belgelerin aslına uygun olarak kabul edileceği karara bağlandı. Değişiklik, ıslak imzalı belge yerine elektronik ortamda belge sunulmasına olanak sağladı.

Bürokrasinin azaltılmasına yönelik son değişiklikse, Ticaret şirketlerindeki bölünme gibi yapısal değişikliklere ilişkin meydana gelebilecek değişikliklerin Enstitü siciline kaydedilmesini sağlayacak maddenin eklenmesiyle hayata geçti...
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (15.83 KiB) 675 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 983
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: PATENTTE KOLAYLIK

Mesaj gönderen Uygar » 27 Şub 2015 23:43

Patent işleri kolaylaştırılmalı. Patent ve tasarım tescili işlemleri yapılırken hala bir çok evrak işleri yapılıyor. Evrak işleri çokluğundan araya aracı patent firmaları giriyor. Patent ve tescil masrafları 4-5 kata kadar artıyor.

Cevapla