Denizli Silikon Vadisi

faruk gorez

Denizli Silikon Vadisi

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Eki 2015 21:58

EGE’NİN SİLİKON VADİSİ’NE GERİ SAYIM

Honaz'da kurulacak Denizli Silikon Vadisi'nin, Pamukkale Teknokent'in uygulama sahası olacağını belirten Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı; "2016’da hayata geçireceğimiz projemiz, Ege Bölgesi'ni kalkındıracak" dedi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Denizli’nin Honaz ilçesinde 2016'da bin dönümlük arazi üzerine kurulacak Denizli Silikon Vadisi'nin Teknokent'in uygulama sahası olacağını anlattı. Bilgiyi ekonomiye Teknokent aracılığıyla dönüştüreceklerini ifade eden Bağcı; “İzmir'deki üniversiteleri çıkardığınızda Ege Bölgesi'nde 8 bin 500 öğretim üyesi var. 8 bin 500 doktoralı eleman ve 8 bin 500 orijinal fikir. 8 bin 500 öğretim üyesinin her sene bir kelimeden oluşmuş katkısını düşünün. Bu bir sinerjidir. Pamukkale Üniversitesi olarak bu birliğin koordinatörüyüz” şeklinde konuştu. Bağcı, üniversite – sanayi işbirliğine doping oluşturacak projenin 2016’da hayata geçeceğini sözlerine ekledi.

8 bin 500 farklı fikir
Teknokent’in sadece Denizli'nin değil, bölgenin de kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını söyleyen Rektör Bağcı; “Teknokent üzerinde bu projelerimiz sadece 900'e öğretim üyemizi değil, bölgenin tamamını kapsayacak. Teknokent'e bölgedeki 8 bin 500 öğretim üyesi çalışmalarıyla katkı koyacak" dedi. Projeyi 2016'da hayata geçireceklerini ve sanayi üniversite iş birliğini burada gerçekleştireceklerini anlatan Bağcı; "Teknokent kavramını işlemeye 2004 yılında başlamıştık. O zaman ben rektör yardımcısıydım. Teknokent üniversitelerin girişimci olmasını sağlıyor ve kente büyük katkı sağlıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın belirlediği girişimci üniversiteler sıralamasında hep ilk 50'nin içinde yer aldık. 2011'de göreve geldikten sonra ilk 50'den hiç çıkmadık. İhracat gelirlerinde İzmir'den sonra Denizli geliyor. İhracat gelirlerinde Türkiye'de 8’inciyiz" diye konuştu.

‘İnovasyon’ açığı kapanacak
İnovatif ürün üretme bakımından geride olunduğunu belirten Bağcı; "Teknokent bu açığı önümüzdeki yıllarda kapatacak. Denizli'nin ihracat miktarının 3.5 milyar dolara çıktığı dönemler var. 2023'te bunun 15-20 milyar lira olması hedeflenirse, bu hedefin odağındaki kurum Teknokent olmalıdır. Çünkü siz inovatif ürün ortaya koymadan, inovasyon yapmadan, bilgiyi ekonomiye dönüştürecek üniversite yapmadan bunu başaramazsınız. Sadece eğitim ve öğretimle, sadece öğretim üyelerini yardımcı doçent, doçent, profesör yaparak üniversitenin bilgiyi ekonomiye dönüştürmesi beklenemez. Bilgiyi ekonomiye dönüştürecek olan kurum şüphesiz üniversite. Bunu aracı kuruluşlarla yapmak zorunda. Bu da Teknokent. Şu an biz buna başladık. 8 bin 500 orijinal fikir elde edeceğiz. Bu bir tasarımdır, Ar-Ge’dir, üründür, yeni oluşumdur. Bu bir sinerjidir. Pamukkale Üniversitesi olarak bu birliğin koordinatörüyüz. Teknokent sadece Denizli'nin değil, bölgenin de kalkınmasına büyük katkı koyacak. Teknokent'teki projelerimize sadece 900'e yakın öğretim üyelerimiz değil, bölgenin tamamındaki öğretim üyeleri katkı koyacak. 8 bin 500 öğretim üyesinin çalışmalara katkı koyup şekilleneceği bir Teknokent olacak" yorumunu yaptı.

Tohum merkezi çalışmaları tam gaz
Teknokent ile bağlantılı olarak Menderes Havzası'nda bir tohum araştırma merkezlerinin de olacağını hatırlatan Prof. Dr. Hüseyin Bağcı; "Onun laboratuvar çalışmalarını kampüste yapıyoruz. Soğanlı bitkilerle çalışma yapıyoruz. Onu sahaya taşıyacağız. Tohum araştırma merkezi yapacağız. 650 dönümlük Menderes nehri kenarındaki araziyi aldık. Projeleri de hazırladık. Orada ne yapacağız? Üzümde, kavun ve karpuzda yeniden bir düzenleme yapacağız" dedi.
sanayi gazetesi

faruk gorez

Re: Denizli Silikon Vadisi

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Eki 2015 21:59

Güzel bir haber böyle projelere çok ihtiyaç var Ülkemizde..hayırlı olsun...

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Mesaj gönderen erdemka38 » 14 Eki 2015 23:21

Böyle projelerin katma değere dönüşmesi için uzun yıllar geçmesi gerekiyor başlangıç tamam devamı gelirse iyi şeyler çıkacaktır müthiş bir genç nüfus potansiyeline sahibiz çünkü..

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Eki 2015 02:13

Denizli artık katma değeri yüksek ileri teknolojili ürünler üretmeli..
ulaşım projeleri ile merkez şehir olacak Denizli...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Kas 2015 14:05

EGENİN YILDIZI DENİZLİDEN DAHA İYİ PERFORMANS BEKLİYORUZ SANAYİ İLE İLGİLİ..
TEKNOLOJİK ÜRÜNLER ÜRETİMİ...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Kas 2015 00:07

DENZİLİDEN HER ALANDA GÜZEL HABERLER GELİYOR..
VESTEL GİBİ TEKNOLOJİK ÜRÜNLER ÜRETEN FİRMALAR BEKLİYORUZ DENİZLİDEN...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2015 13:24

denizli manisa balıkesir bu dönem yükselecek şehirler.
daha nitelikli üretim yapacak bu şehirler..
arge inovasyonla...