Çevre ve Şehircilik Haberleri

Özel projeler,karma projeler,inşaat-emlak güncellemeleri..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16621
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Çevre ve Şehircilik Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 12 Oca 2020 17:37

İnşaatlarda 'projesiz ve ahşap iskele kurma' dönemi sona erecek!
NTMzNDk3Nj-insaatlarda-projesiz-ve-ahsap-iskele-kurma-donemi-sona-erecek.jpg
NTMzNDk3Nj-insaatlarda-projesiz-ve-ahsap-iskele-kurma-donemi-sona-erecek.jpg (51.62 KiB) 55 kere görüntülendi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaat iskelelerinde yaşanan kazaların önüne geçmek amacıyla kalıp ve taşıyıcı kalıp iskelelerinin projelendirilmesinin zorunlu olacağı düzenlemeye başlamak için çalışma başlatıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından betonarme yapılarda kullanılan kalıp ve iskeleler için bir dizi standart ve güvenlik kriterini içeren düzenlemeye geçiliyor.

Kalıp ve kalıp altı iskelenin sadece tecrübeye dayalı olarak yapılması ve artan kazalar sonrasında çalışmalara başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) akademisyenleri ile iskele kazalarına kesin çözüm üretmek için çalışmalarda bulundu.

Hürriyet'te yer alan habere göre; "Bina İnşaatlarında Kullanılacak Ahşap ve Metal Esaslı Kalıpların ve Taşıyıcı Kalıp İskelelerinin Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Hakkında Tebliğ Taslağı" hazırlanıp, Bakanlığın internet sitesinde görüşmelerde bulunuldu. Düzenleme kapsamında Bakanlık, betonarme yapılarda kullanılan kalıp ve iskelelerin yeni standartlarını ve güvenlik kriterleri tespit edildi.


PROJE OLMADAN KALIP VE TAŞIYICI KALIP İSKELE KURULAMAYACAK
Bu durumda hazırlanan tebliğin yayımlanmasının ardından kalıp ve taşıyıcı kalıp iskelelerinin projelendirilmesi zorunlu tutulacak. Kalıp ve iskele projesi, inşaatın statik proje müellifi olan inşat mühendislerince hazırlanacak. Tebliğ taslağı kapsamında kalıp ve taşıyıcı kalıp iskelelerinin, performans ve tasarım gerekleri ve bağlantı noktalarına dair hesaplamalar ve çizimler ilgili tüm detaylar ortaya çıkacak. Bu dokümanlar, yapı sahibi veya kanuni vekilleri tarafından yapı ruhsatiyesi almak amacıyla sunulan başvuru dilekçesi ekinde ilgili idareye verilecek.

Yapı ruhsatının onayını müteakip gerekli durumlarda tadilat ruhsatı düzenlenip, kalıp ve taşıyıcı kalıp iskelesinde kullanılacak malzeme, boyut, mekanik özellikler ve uygulama detayları değişebilecek. Toplam yapı inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen konut binaları ile 3194 sayılı İmar Kanununun 27'nci maddesi kapsamında, yapı ruhsatı düzenlenmeden inşa edilebilen binalar haricinde, taşıyıcı kalıp iskelesi olarak "ahşap" malzeme kullanılamayacak.

Kalıp ve taşıyıcı kalıp iskelesi malzemeleri her kullanımdan önce şantiye şefi tarafından kontrol edilecek. Ayrıca, kalıp ve iskele kurulumu kontrol tutanağı düzenlenmeden beton döküm işlemine müsaade edilmeyecek. Kalıp ve iskele sökümünden önce de kontrol tutanağı düzenlenecek. Söz konusu düzenlemenin 2021 tarihinde hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak : https://emlakkulisi.com/insaatlarda-pro ... tBAZlnMlI8

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16621
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Çevre ve Şehircilik Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 Oca 2020 11:12

Akıllı konutlar için 'yapı yönetimi' kurulacak.
Nzc1MTg5OT-akilli-konutlar-icin-yapi-yonetimi-kurulacak.jpg
Nzc1MTg5OT-akilli-konutlar-icin-yapi-yonetimi-kurulacak.jpg (69.86 KiB) 53 kere görüntülendi
Akıllı Şehirler Eylem Planı kapsamında yapı güvenliğinden acil duruma, enerji ve atık yönetiminden havalandırma sistemine kadar birçok uygulamanın yer alacağı akıllı konutlar için 'yapı yönetimi' kurulacak...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı Akıllı Şehirler Eylem Planı kapsamında yapı güvenliğinden acil duruma, enerji ve atık yönetiminden havalandırma sistemine kadar birçok uygulamanın yer alacağı akıllı konutlar için 'yapı yönetimi' kurulacak.

Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre; Akıllı Şehir Mimarisi oluşturularak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ve diğer kuruluşların sahip olduğu akıllı şehre yönelik bilgi ve birikim paydaşlara sunulacak. Böylece Akıllı Şehir Projesi çerçevesindeki ihtiyaçlar karşılanacak. Yapılacak eylem planıyla çevrenin korunması ve ekonomi kaynaklarının verimli kullanılması hedefleniyor. Projede yerli teknolojinin kullanılacak. Projede, yapılarda enerji verimliliğini sağlayacak adımlar atılacak. Acil durum ve erken uyarı sistemleri ile olağan dışı durumlarda en hızlı müdahalenin yapılmasıyla, afet durumlarında kayıplar azaltılacak. Uzaktan güvenlik kontrol sistemleri, afet hayat odaları ile sığınaklar, mobil sensörler gibi uygulamalar devreye sokulacak.
ENERJİ TÜKETİMİ AZALTILACAK

Akıllı Şehir Projesi kapsamında inşa edilecek konutlarda yenilenebilir enerji ve akıllı aydınlatma sistemleri kullanılarak, çevre dostu yeşil binaların sayısı artırılacak. Yapılarda uygun havalandırma sisteminin kullanılmasıyla, sıcaklık düzeyi otomatik ayarlanacak. Böylece bina için hava kalitesi artacak ve enerji tüketimi azalacak. Entegre Atık Sistemi, Atık Altyapısı, Gri Su ve Mor Şebeke sistemlerinin kullanımının genişletilmesiyle birlikte atıkların yerinde ayrıştırılması sağlanacak. Mevcut binalara deprem risk gruplaması yapılarak iyileştirilecek. Sel ve taşkınlardan en az etkilenmek için taşkın varilleri, yeşil çatı, geçirimli beton çözümleri yapılacak.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16621
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Çevre ve Şehircilik Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 Oca 2020 23:03

83332137_10156746404275373_7835131808130793472_n.jpg
83332137_10156746404275373_7835131808130793472_n.jpg (138.35 KiB) 49 kere görüntülendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaat iskelelerindeki kazaların önüne geçmek için kalıp ve taşıyıcı kalıp iskelelerinin projelendirilmesinin zorunlu olacağı düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

https://www.sanalsantiye.com/insaatlard ... z-ve-ahsap…/

Cevapla