Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Özel projeler,karma projeler,inşaat-emlak güncellemeleri..
faruk gorez

Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 12:26

Şehircilik Şurası yarın başlıyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenecek olan Şehircilik Şurası, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yarın başlayacak.

Şehircilik Şurası yarın başlıyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenecek olan Şehircilik Şurası, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yarın başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin yeni şehirleşme vizyonunun, gelişen ve değişen koşullar çerçevesinde katılımcı bir şekilde belirlenmesi amacıyla düzenlenecek şuraya ilişkin detayları AA muhabirine anlattı.
AA
NzEwNjU5ND-sehircilik-surasi-yarin-basliyor.jpg
NzEwNjU5ND-sehircilik-surasi-yarin-basliyor.jpg (17.86 KiB) 800 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 14:41

16195301_1857790897768080_5065714398668990386_n.jpg
16195301_1857790897768080_5065714398668990386_n.jpg (125.1 KiB) 798 kere görüntülendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1665
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Şehircilik Şurası

Mesaj gönderen erdemka38 » 26 Oca 2017 15:00

milyonlarca konut ilk 7 ve üzeri büyüklükteki depremde yıkılacak nitelikte; hedef bu konutların yenilenmesi olacak..

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 16:01

Bakan Özhaseki; "Şehircilik Şurası Bizim İçin Yol Gösterici Olacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenecek olan Şehircilik Şurası, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yarın başlayacak.

Ana teması "Şehircilikte Yeni Vizyon" olan ve 3 ay sürecek olan şura, 4 ana komisyonda çalışmalarını yürütecek. Şehircilik Şurası'nın ana başlıklarını ise "Şehirlerimizde Kimlik Planlama ve Tasarım, Kentsel Dönüşüm, Şehirleşme Göç ve Uyum, Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü" konuları oluşturacak.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Yeni fikirler, yeni düşünceler, ileriye doğru, doğru mantıkla atılabilecek adımları Şehircilik Şurası'nda tek tek tartışacağız. Bu bizim için yol gösterici olacak. Yön gösteren bir açı mutlaka önümüzde olacak ve oradan çıkaracağımız sonuçları da yasal alt yapısıyla birlikte Meclise sunacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilecek şurada 4 temel konunun ele alınacağını belirten Özhaseki, kentsel dönüşüm yasasında 5 yıllık süreçte uygulamalarda karşılaşılan sorunları, sıkıntıları, yanlışları aşabilecek bir formül üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Özhaseki, şurada ele alınacak konulardan ilkinin, kentsel dönüşümde aktif rol oynayan paydaşları bir araya getirerek, fikirlerinin alınıp "Bu işi daha hızlı, daha doğru nasıl yaparız" noktasında fikir yürütülmesi, "Nerelerde tıkandık" bunların konuşulması ve bir formül üretilmesi olduğunu kaydetti.

Türkiye topraklarının yüzde 42'sinin deprem kuşağında bulunduğunu anlatan Özhaseki, bu nedenle şuranın sonuçlarının önemine işaret etti. Özhaseki, "İstanbul'umuzun karşılaşabileceği depremdeki sıkıntıları düşündükçe benim uykularım yitiyor. Ben Ankara'da oturan bir bakan olarak benim uykum yitiyorsa, kayboluyorsa ve endişeleniyorsam oradaki yöneticilerin hiç uyumaması lazım. Bütün bunları bir hız içerisinde ve doğru bir mantıkla çözmemiz icap ediyor." diye konuştu.

- Şehirlerin kimliği masaya yatırılacak

Bakan Özhaseki, şurada ele alınacak ikinci konunun "Şehirlerin kimliği" olduğunu vurgulayarak, şehircilikte yeni sağlam, modern binalar, alt geçit, üst geçitler yapıldığını, belediye başkanlarının gerek alt yapı, gerekse üst yapıyla ilgili başarılı hizmetler yaptığını aktardı.

Bakan Mehmet Özhaseki, "Bunlar güzel ama geriye baktığımız zaman doğrusu bizim kimliğimizi yansıtan bir şehir silüetiyle de karşılaşamıyoruz. Bir estetikle karşılaşamıyoruz. Bir arabesk kültürle karşı karşıyayız, bu 'kimlik' noktasında doğrusu bizim ciddi olarak bu işin üzerine yoğunlaşmamız icap ediyor." dedi.

Şehircilik Şurası'nda "Göç" konusunun da ele alınacağını ifade eden Özhaseki, şunları söyledi:

"Göç hala devam ediyor. 50'lerde başlayan, 60-70'lerde çok hızlanan ve büyük şehirlerin bir sorunu olarak karşımızda duran bu göç meselesi, hala günümüzde canlılığını koruyor. Bu göçle birlikte şehircilikte birtakım sorunlar doğuyor. Sonra uyumda birtakım sıkıntılar çıkıyor. Tüm bunları da konuşacağımız bir ortamı bu Şehircilik Şurası'nda hedefliyoruz."

Şehircilik Şurası'nın diğer konu başlığını ise "Gelişen şehircilikte yerel yönetimlerin nasıl bir rol üstleneceği"nin oluşturacağını bildiren Özhaseki, bu sene içerisinde Yerel Yönetimler Yasası'nın Meclise getirilebileceğini, belediyelerin beklentilerine ilişkin görüşlerin ve taleplerin alınacağını ifade etti.

Ele alınacak 4 başlık için 4 ayrı komisyon kurulacağını vurgulayan Özhaseki, bu komisyonlara alanında uzman akademisyenlerin başkanlık edeceğini bildirdi.

- Fakıbaba, komisyon başkanı olacak

Sadece belediyelerle ilgili, eski belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı komisyon başkanı olarak ilan ettiklerini belirten Özhaseki, şura süresince sunulacak bildirileri, tebliğleri, fikirleri, konferanstaki konuşmaların derleneceğini kaydetti.

Yarın yapılacak Şehircilik Şurası'na yaklaşık 2 bin kişilik katılım beklediklerine işaret eden Bakan Özhaseki, "Komisyonlarda da tahmin ediyorum 250 kişinin fikirleri, öngörüleri, düşünceleri ve çalışmaları yol gösterici olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Özhaseki, 3 ay süresince çoğu zaman üst üste, kimi zaman aralıklı olarak toplanacak ve eş zamanlı çalışacak komisyonların, gerekirse kanun yapma noktasında tavsiyeleri de olabileceğini belirtti.

Şehircilik Şurası'ndan çıkacak sonuçlarla Meclise sunulması planlanan yasal düzenlemelere ilişkin Özhaseki, "Hali hazırdaki kanunlara ilave de olabilir, değişiklik şeklinde de olabilir. Eskiden hiç olmayan yasalar şeklinde de olabilir." ifadelerini kullandı.

Belediye Yasası'nı Meclise getirmeleri halinde, özellikle üzerinde durduğu maddelerden "Parsel bazlı yoğunluk artışları"na ilişkin yasaklama talep edeceğini açıklayan Özhaseki, şöyle konuştu:

"3 katlı binaya 13 katlı ruhsat almış, bunların alt yapılarını, sosyal donatı alanlarını düşünmediğimiz zaman bir felaket karşımıza çıkar. Şu anda yaşanan büyük rezilliklerden birisi bu. Bunları engelleyecek yasalar da gelecek. Dolayısıyla her yasada değişiklik getirecek bir şey var burada. Belediye Yasası'nda da, imar mevzuatında da değişiklik olabilir."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
16266125_1857820897765080_1707885094159934552_n.jpg
16266125_1857820897765080_1707885094159934552_n.jpg (26.38 KiB) 793 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 13:43

Mehmet Özhaseki: Tüm riskli yapılar elden geçirilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Şehircilikte Yeni Vizyon" açılışında konuştu. Özhaseki, ''Tüm riskli yapıları elden geçirmek istiyoruz'' dedi.
MjA0NjA1MD-mehmet-ozhaseki-tum-riskli-yapilar-elden-gecirilecek.jpg
MjA0NjA1MD-mehmet-ozhaseki-tum-riskli-yapilar-elden-gecirilecek.jpg (17.73 KiB) 788 kere görüntülendi
Mehmet Özhaseki: Tüm riskli yapılar elden geçirilecek!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye'nin yeni şehirleşme vizyonunun gelişen ve değişen koşullar çerçevesinde katılımcı bir şekilde belirlenmesi amacıyla düzenlenen "Şehircilik Şurası", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde başladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ana teması "Şehircilikte Yeni Vizyon" olan şuranın açılışında yaptığı konuşmada, şehir ve insanın birbirinin aynası olduğunu söyledi.


Şehirlerin yeni ideallere kapı aralamasını, bu idealleri gerçekleştirebilme kabiliyetini yeni nesillere sunmasını istediklerini dile getiren Özhaseki, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 2023 vizyonumuza ve 2071 tasavvurumuza uygun şehircilik politikaları belirlemek, sorunlara çözüm üretmek için Şehircilik Şurası’nı toplamaya karar verdik." diye konuştu.

Özhaseki, 3 ay sürecek şuranın 4 konu başlığının, "Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım", "Kentsel Dönüşüm, "Şehirleşme, Göç ve Uyum, " Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü" olduğunu belirterek şura komisyonlarının bilim insanları, bakanlıklar, belediyeler ve kamu kuruluşlarından uzmanlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile meslek örgütlerinin mensuplarından oluştuğunu aktardı.

"Şuradan çıkacak sonuçlar, mevzuata doğrudan veya dolaylı katkı sağlayacak, Türkiye’nin şehircilik politikasına yansıyacaktır." diyen Özhaseki, vakitlerini şura için ayıran tüm katılımcılara teşekkür etti.


"Hızla şehirlerimizi depreme hazırlamamız gerekiyor"

Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin detayları da paylaşan Özhaseki, Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığını, depremde en çok riski sağlıksız yapıların oluşturduğunu söyledi.


Türkiye'de ortalama 20 milyon yapı stoğunun bulunduğuna işaret eden Özhaseki, 1999 yönetmeliğinden sonra yapılan 5 milyon yapının nispeten sağlam olduğunu, öncesinde yapılan yapıların sağlam olmadığını ifade etti.


Özhaseki, 2012'de kentsel dönüşüm yasaları çıkartıldığını, birçok yerde çalışmalar başlatıldığını belirterek, "Bugün gelinen noktada dönüşüme uğrayan bina sayısının ancak 960 bin olduğunu söylüyoruz. İlgili insan sayısı ise 3,5 milyon kişiden ibaret. Takdir edersiniz ki bunu yeterli göremeyiz. Bir an önce bizim şehirlerimizi depreme hazırlamamız gerekiyor. Bu kapsamda hazırlanmış birçok projeyi de yerinde takip edip gerekirse çözüm ortağı olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Gaziosmanpaşa gibi, Karabağlar gibi, Fikirtepe gibi." şeklinde konuştu.


Fikirtepe'de ilk temel 5 Şubat'ta atılacak

Fikirtepe'de 5 Şubat'ta ilk temelin atılacağını, yıllardır kangren haline gelmiş 10 bine yakın vatandaşın sorunlarının çözüleceğini belirten Özhaseki, "Şura sonrası alacağımız kararlarla, çıkaracağımız yasalarla tüm Türkiye genelinde adeta bir seferberlik başlatarak tüm riskli yapıları elden geçirip deprem gelmeden hazır olmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
AA

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 13:47

Boğaz yasası yeniden çıkartılmalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde konuştu. Erdoğan, Boğaz yasasının yeniden ele alınması, çıkartılması gerektiğini söyledi.
NTA3NTE1Mz-bogaz-yasasi-yeniden-cikartilmali.jpg
NTA3NTE1Mz-bogaz-yasasi-yeniden-cikartilmali.jpg (22.79 KiB) 786 kere görüntülendi
Boğaz yasası yeniden çıkartılmalı!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Şehircilik Şurası'nda konuşuyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Afrika ziyaretiyle ilgili, "Önümüzdeki dönemde bir yandan FETÖ'nün oradaki tahribatlarını giderecek, hem de yeni ve çok sağlam temellerle adımlarımızı hep birlikte atacağız. 'Biz bu kadarını bilmiyorduk' diyorlar. Belgeleri, her şeyi önlerine koyunca 'Gereğini yapacağız' demeye başladılar." dedi.


Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:


"Bakıyorsun ki o güzelim Boğaz'da aman ya Rabbim, 5, 6, 7 kat binalar. Nerede bunlar? Ön görünümde. Niye? Kararlı bir duruş sergilenmediği için bunlar oluyor. Şimdi bununla ilgili çok ciddi bir Boğaz yasasının yeniden ele alınması, çıkartılması lazım. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın kararlı bir adım atması gerekiyor, hükümetimizin kararlı bir adım atması gerekiyor. Bunu sıfırlayalım demiyorum. İnşaatların Boğaz'da yapılmasından da yanayım. Bu çirkin yapılaşmaların yıkılıp, onların yerine inşaat yapılsın, yapılsın ama dediğim gibi bunun bir anayasası olsun adeta. Bu anayasasını kurduğumuz zaman bu mesele biter."AA

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 13:49

16265823_1266762630074179_5438221952668518596_n.jpg
16265823_1266762630074179_5438221952668518596_n.jpg (121.27 KiB) 786 kere görüntülendi
16265848_1263066970443745_5117243679586693462_n.jpg
16265848_1263066970443745_5117243679586693462_n.jpg (82.66 KiB) 786 kere görüntülendi
16195577_1258762570874185_1300101389450013218_n.jpg
16195577_1258762570874185_1300101389450013218_n.jpg (148.63 KiB) 786 kere görüntülendi
16195431_1259749017442207_1163731758967943157_n.jpg
16195431_1259749017442207_1163731758967943157_n.jpg (90.26 KiB) 786 kere görüntülendi
16114446_1261206140629828_6302291449841410318_n.jpg
16114446_1261206140629828_6302291449841410318_n.jpg (127.77 KiB) 786 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 13:50

16174775_1266932356723873_195240323228729213_n.jpg
16174775_1266932356723873_195240323228729213_n.jpg (118.08 KiB) 786 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 16:43

“ŞEHİRCİLİK ŞURASI 2017” CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA BAŞLADI

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen "Şehircilik Şurası" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehircilikte Yeni Vizyon" temasıyla düzenlenen şuranın ülke, millet ve özellikle de şehirler için hayırlara vesile olmasını diledi. Erdoğan, açılış programının ardından yaklaşık 3 ay boyunca 4 komisyon halinde çalışmalarını yürütecek olan şuraya katkı verecek herkese şükranlarını sundu.

Erdoğan, şuranın, bilim insanlarından ilgili kurumların uzmanlarına, sivil toplum kuruluşlarından meslek örgütlerinin temsilcilerine kadar geniş bir katılımla çalışacağını söyledi.

Şehirlerin meselelerinin ve bunların çözüm yollarının enine boyuna tartışılacağı şuranın, bu alanda bir dönüm noktası olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumdan uzak, tek başına yaşamanın insan fıtratına aykırı olduğunu, şehirlerin de işte bu fıtri ihtiyaçtan doğduğuna işaret etti.

Medeniyet kavramının, insanların bir arada yaşadıkları şehirleri ve o şehirleri anlamlı kılan yapıları da ifade eden geniş bir anlam dünyası vardır diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Gerçekten de insan, doğanın çehresini değiştirebilecek müdahaleler yapma bilgisine ve iradesine sahip alemdeki tek varlıktır. Şayet bu müdahale güzele, iyiye, hayırlıya ulaşma yönünde olursa insan, Allah'ın yeryüzündeki halifeliği vasfına uygun davranmış olur. Aksi yönde hareket ederse bu, Allah ile haşa yarışma yolunu açar ki, o yolun sonu hem insanın hüsranıdır hem de dünyanın mahfıdır" dedi.

-"Bizim İçin Şehir Hem Vatandır Hem de Rabbimiz'e Yönelişimizin Tezahürüdür”-
Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Batı medeniyetinin büyük ölçüde işte bu ikinci yolda ilerlediği için üretim ve sahip olduğu devasa üretim ve inşa kapasitesine rağmen, insanların mutluluğuna aynı oranda katkıda bulunamadığını ifade etti”

"Halbuki bizim medeniyetimizde şehir daha doğrusu binalar, sokaklar, mahalleler insanın yaratıcısına yönelişinin simgeleridir, öyle olmak zorundadır değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Hatta şehri, cennet tasavvurunun bir parçası görenler dahi mevcuttur. İbn-i Haldun'a göre, şehirlerin bir ruhu vardır ve insanlar, zamanla yaşadıkları şehrin ruhuyla özdeş hale gelir. Bir başka ifadeyle şehirde yaşamaya karar vermek aynı zamanda bir hayat biçimi tercihidir. Bu bakımdan insanla-şehir arasındaki ilişkiyi doğru kurmak çok ama çok önemlidir. Eğer şehir ile insan arasındaki ilişki, insan öncelikli olmazsa işte o zaman yaşadığımız çevre manevi boyutuyla da üzerimize çökmeye başlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yahya Kemal'in, "Bir iklimin manzarası, mimarisi, halkı arasında ahenk varsa, orada gözlere bir vatan tablosu gözükür." sözlerini aktararak, şunları kaydetti:
"Bizim için şehir hem vatandır hem de Rabbimiz'e yönelişimizin tezahürüdür. Tarihimizde, şehir-insan ilişkisini, vatan sevgimizi ve Rabbimiz'e olan yönelişimizi de kapsayacak şekilde kurmaya çalıştığımıza dair sayısız örnek bulunuyor. Ecdadımızın Orta Asya'dan Pakistan ve Hindistan'a, Selçuklu coğrafyasından Osmanlı'nın 3 kıtaya yayılan o görkemli mirasına kadar çok geniş bir müktesebata sahiptir.

Bununla birlikte özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde yaşadığımız şehircilik facialarının sebepleri çok iyi tespit edilmelidir ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Akif'in dediği gibi 'Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar. Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü eder.' Bizler her alanda olduğu gibi şehircilik konusunda da tarihimizden ibret alarak, hataların tekerrürünü önlemek mecburiyetindeyiz. Geçtiğimiz 14 yılda bu konuda çok önemli adımlar attık. Elbette bu süreçte yapılan işlerin de eksikleri olmuştur. Ama şu bir gerçektir ki, Türkiye tarihinin en kapsamlı, sosyal yönü en güçlü, halkımızın her kesimine hitap eden şehirleşme hamlesini bu dönemde gerçekleştirmiştir" dedi.

"ŞEHİR BİR KAPTIR, İÇİNDE YAŞAYANLARA KENDİ ŞEKLİNİ VERİR"
Başbakan Binali Yıldırım ise konuşmasına; "Hüner bir şehr bünyad etmektir, reaya kalbin abad etmektir." sözünü hatırlatıp, "Yani asıl marifet, halkın kalbini, ruhunu, benliğini inşa edecek insana huzur verecek şehirler inşa etmektir." diyerek başladı.

Bunu gerçekleştirme yolunda yeni fikirlerin ve kazanımların ortaya konulması konusunda önemli bir toplantının gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, bir milleti anlamak için şehirlerine bakmanın yeterli olacağını dile getirdi.

Yıldırım, şehrin medeniyet, medeniyetin de şehir olduğunu vurgulayarak, şehirlerin, yaşayan insanların ruh halini de yansıttığını ifade etti.

"Şehir bir kaptır, içinde yaşayanlara kendi şeklini verir." diyen Yıldırım, Türk milletinin dünyaya nam salan şehirler inşa etmiş büyük medeniyetin mensupları olduğunu bildirdi.

Başbakan Yıldırım, Konya, Bursa, Edirne, İstanbul başta olmak üzere tarihe mal olmuş bütün şehirlerin, insan merkezli kurulduğunu, her sokağın, her caddenin, her taşın insanı yansıtan bir anlayışla şekillendiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin şehirlerinin medeniyet bilincinin ve tasavvurunun eseri olarak meydana geldiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Bizim şehirlerimiz, dünyanın her tarafından alimleri, fazilet ve irfan sahibi insanları adeta kendine çekmiş, cezbetmiştir. Bizim yaşadığımız çevreyi ve şehirlerimizi yaşanabilir marka şehirler yapmak gibi tarihi bir sorumluluğumuz var. Bu şuradan çıkacak sonuçlar, bu sorumluluğumuzun yerine getirilmesi yolunda bizlere ışık tutacak." ifadesini kullandı.
Şehircilik Şurası'nın, yeni yatırım kararlarının belirlenmesinde, kurumların politikalarına karar vermesinde ve stratejik adımların uygulamaya konmasında yol gösterici olacağını vurgulayan Yıldırım, dünyada birçok gelişmiş çevre ve şehircilikle ilgili yeni kavramların, anlayışların oluştuğuna değindi.

Başbakan Yıldırım, bu kavram ve anlayışlara uzak, ilgisiz kalmanın düşünülemeyeceğine değinerek bu kavramlardan en önemlilerinden birinin de kurumsal örgütlenme, yapılanma olduğunu aktardı.
Bu konuda hangi aşamada olunduğunun konuşulması ve tartışılmasına işaret eden Yıldırım, Şehircilik Şurası'nda yeni mevzuat ve şehirleşme düzenlemeleriyle ilgili yeniliklerin, belediyelerin hizmet kapasitelerinin geliştirilmesine ilişkin konuların da ele alınacağını belirtti.

Bilim adamlarının, bürokratların, uzmanların şehirlerdeki sorunların giderilmesi, şehirlerin güzelleştirilmesi için önemli çözüm önerilerini ortaya koyacaklarını bildiren Yıldırım, 2002'den bu yana Türkiye'nin gerçekleştirdiği bütün adımların altında liderliğiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası, Türk milletinin de büyük desteğinin olduğunu ifade etti.

-"ŞEHİRCİLİKTE YENİ VİZYON"-
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise konuşmasında şunlara değindi; "Şehircilik Şurası sonrası alacağımız kararlarla, çıkaracağımız yasalarla tüm Türkiye genelinde adeta bir seferberlik başlatarak tüm riskli yapıları elden geçirip deprem gelmeden hazır olmak istiyoruz." dedi.

Bakan Özhaseki, ana teması "Şehircilikte Yeni Vizyon" olan şuranın açılışında yaptığı konuşmada, şehir ve insanın birbirinin aynası olduğunu söyledi.

Şehirlerin yeni ideallere kapı aralamasını, bu idealleri gerçekleştirebilme kabiliyetini yeni nesillere sunmasını istediklerini dile getiren Özhaseki, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 2023 vizyonumuza ve 2071 tasavvurumuza uygun şehircilik politikaları belirlemek, sorunlara çözüm üretmek için Şehircilik Şurası’nı toplamaya karar verdik." diye konuştu.

Özhaseki, 3 ay sürecek şuranın 4 konu başlığının, "Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım", "Kentsel Dönüşüm, "Şehirleşme, Göç ve Uyum, " Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü" olduğunu belirterek şura komisyonlarının bilim insanları, bakanlıklar, belediyeler ve kamu kuruluşlarından uzmanlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile meslek örgütlerinin mensuplarından oluştuğunu aktardı.

"Şuradan çıkacak sonuçlar, mevzuata doğrudan veya dolaylı katkı sağlayacak, Türkiye’nin şehircilik politikasına yansıyacaktır." diyen Özhaseki, vakitlerini şura için ayıran tüm katılımcılara teşekkür etti.

-Terörden Zarar Gören Bölgeleri Sevgi ve Kardeşlikle İhya Ediyoruz-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü diğer çalışmalara ilişkin de bilgi veren Bakan Özhaseki, terör dolayısıyla tahrip edilen illerde sürdürülen çalışmaları anlattı.

Bölgeyi "sevgi ve kardeşlik" ile ihya ettiklerini dile getiren Özhaseki, şöyle devam etti:
"Bu kapsamda başta Diyarbakır Sur olmak üzere Cizre, İdil ve Silopi, Şırnak Yüksekova ve Nusaybin'de de çalışmalar başlattık. Sur'da evi yıkılmış herkese bugün ev verebilecek durumdayız. Silopi ve İdil'de 3 ay içerisinde herkesin evini teslim edebilecek durumdayız. Sene sonuna kadar teröristlerin yaktığı, yıktığı, mağdur ettiği her vatandaşın evini, ki sayısı 30 bini aşıyor, altyapısıyla ve üstyapısıyla verebilecek durumdayız."

Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin detayları da paylaşan Özhaseki, Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığını, depremde en çok riski sağlıksız yapıların oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de ortalama 20 milyon yapı stoğunun bulunduğuna işaret eden Özhaseki, 1999 yönetmeliğinden sonra yapılan 5 milyon yapının nispeten sağlam olduğunu, öncesinde yapılan yapıların sağlam olmadığını ifade etti.

Özhaseki, 2012'de kentsel dönüşüm yasaları çıkartıldığını, birçok yerde çalışmalar başlatıldığını belirterek, "Bugün gelinen noktada dönüşüme uğrayan bina sayısının ancak 960 bin olduğunu söylüyoruz. İlgili insan sayısı ise 3,5 milyon kişiden ibaret. Takdir edersiniz ki bunu yeterli göremeyiz. Bir an önce bizim şehirlerimizi depreme hazırlamamız gerekiyor. Bu kapsamda hazırlanmış birçok projeyi de yerinde takip edip gerekirse çözüm ortağı olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Gaziosmanpaşa gibi, Karabağlar gibi, Fikirtepe gibi." şeklinde konuştu.

- Fikirtepe'de İlk Temel 5 Şubat'ta Atılacak-
Fikirtepe'de 5 Şubat'ta ilk temelin atılacağını, yıllardır kangren haline gelmiş 10 bine yakın vatandaşın sorunlarının çözüleceğini belirten Özhaseki, "Şura sonrası alacağımız kararlarla, çıkaracağımız yasalarla tüm Türkiye genelinde adeta bir seferberlik başlatarak tüm riskli yapıları elden geçirip deprem gelmeden hazır olmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Çevre konusunda da atık su, katı atık bertaraf tesisleri, gemilerden atık alım hizmeti, hava kalitesi izleme ağı, mavi bayraklı plaj sayısı konusunda yürütülen çalışmaları anlatan Özhaseki, Ozon Tabakasını Koruma Onur Madalyası'nı aldıklarını anımsattı.

Özhaseki, Şehircilik Şurası'na destekleri ve katılımlarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a şükranlarını sunarak, katılımcılara teşekkür etti.
Açılışta, şehirlerin önemine ilişkin tanıtım filmi de gösterildi.
16194988_1858301017717068_854020294023681422_n.jpg
16194988_1858301017717068_854020294023681422_n.jpg (30.51 KiB) 785 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 17:00

Yatay mimarinin en güzel örneği Sakarya

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Şehircilik Şurası’nda dikey değil yatay mimariden yana olduklarını açıkladı. Ankara’daki toplantıya katılan Başkan Toçoğlu, Türkiye’de yatay mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak Sakarya’yı işaret ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımız yatay mimari konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. Bizlerde yatay mimariden taviz vermeyeceğiz. Dikey mimari sadece güvenlik açısından değil şehir estetiği ve medeniyet tasavvurumuz açısından bize uzak” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı marifetiyle başlatılan ve ilk buluşması Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ‘Şehircilik Şurası’na katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen programda, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, bakanlık müsteşarları, Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ve ilgili bürokratlar da geniş katılımla hazır bulundu.

“Şehircilikte Yeni Vizyon”
Ankara’da ‘Şehircilikte Yeni Vizyon’ temasıyla gerçekleşen şura sonrasında değerlendirmelerini paylaşan Başkan Toçoğlu, “Bugün Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla onurlandırdıkları Şehircilik Şurası’na katıldık. Son derece önemli bir toplantı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşlarımızın yanı sıra, il ve ilçe belediye başkanlarımız da toplantıda hazır bulundular. Şehircilik konusunda yeni bir perspektif oluşturulması, belirlenecek yeni vizyon öncülüğünde yerinde hamlelerin yapılması konusunda oldukça verimli bir şura gerçekleştirildiğini ifade etmeliyim” diye konuştu.

Yatay mimariyle karakterli şehirler
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Şehircilik Şurası’nda yaptığı konuşmanın önemine dikkat çeken Başkan Toçoğlu, “Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımızın şehircilik tasavvuruna yönelik açıklamaları çok önemliydi. Sayın Cumhurbaşkanımız binaların, meydanların belirli bir kimliği ve şahsiyeti olduğunu, en önemlisi olması gerektiğini ifade ettiler. Dikey değil, yatay mimariden yana olduklarını söylediler. İnsanın toprağa yakın yaşaması gerektiği yönündeki ifadeleri ise ayrıca üzerinde hassasiyetle düşünülmesi gereken söylemlerdi. Bizlerde yatay mimariden taviz vermeyeceğiz. Dikey mimari sadece güvenlik açısından değil şehir estetiği ve medeniyet tasavvurumuz açısından bize uzak. Şehrimizin yarınlarını yüksek katlı yapılarla birbirimizden ayrılarak değil; yatay mimariyle birbirimizle birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Beton esaret yeşil özgürlüktür
Sakarya’da şehir kimliğinin oluşmasına dönük bir tasavvur geliştirmeye çalıştıklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleri bizleri fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Çünkü Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak belediyeciliğimize yön veren yegane unsur ‘insan’dır. Biz hiçbir zaman şehircilikte gelişmenin asli unsurunu insanımızı birbirimizden uzaklaştıracak ‘çok katlı’ yapılara bağlamadık. Çocukların ayaklarının yere, toprağa basması şehircilik perspektifimizin en önemli sacayağını oluşturuyor. Dikey mimari ve yatay mimari ayrımında durduğumuz yer Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle şu noktadadır: Beton esaret, yeşil özgürlüktür. Şehirlerin yatay büyümesi için çalışıyoruz, çalışacağız” şeklinde konuştu.

Sadece kazanç odaklı bir yaklaşımı savunamayız
İmar hassasiyeti konusunda öne çıkan bir yerel yönetim oldukları vurgusunda da bulunan Toçoğlu, “Şehirciliğimize bakışı yalnızca yüksek katlılara mesafe almayla özetleyemeyiz. Bu bakış bize komple bir yaklaşım izleme sorumluluğu yüklüyor. İyi ki de yüklüyor. Sadece yüksek katlı binalar değil; tarım arazilerinin imara açılmaması, imar planlamalarında günü kurtarıcı gelişmelerin yaşanmaması gibi sürekli zinde duran eylemler içerisindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın söyledikleri gibi; sadece kazanç odaklı bir yaklaşım bizim şehircilik tasavvurumuza asla uygun değildir” ifadelerini kullandı.

Bu şehir bize emanet
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını çalışma prensipleri açısından öncelikli bir rolü olacağının da altını çizen Toçoğlu, “Biz her zaman ifade ediyoruz: Bu şehir bizim evimiz. Bu şehir bize emanet. Doğa, çevre, su, toprak baştan aşağı Sakarya bize emanet. Bu şehre karşı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukların farkındayız. Sakarya’yı şehircilik kimliğiyle öne çıkan bir şehir haline getirmek adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bir yandan şehirciliğin merkezine insanımızı oturtacağız, bir yandan imar hassasiyetiyle yarınlara daha güçlü bakan bir şehir tesis edeceğiz. Umudu yarınlara kalan bir şehir değil; bugünden geleceğe ‘emin’ bakan bir şehri yarınlara emanet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi
file.jpg
file.jpg (192.41 KiB) 784 kere görüntülendi
file.jpg
file.jpg (162.08 KiB) 784 kere görüntülendi

Cevapla