Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Özel projeler,karma projeler,inşaat-emlak güncellemeleri..
faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Oca 2017 13:13

81 il için şehircilik anayasası çıkarılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Şehircilik Şurası Yönlendirme Kurulu Başkanı Refik Tuzcuoğlu, "Şehircilik Şurası"nda ele alınacak konularla ilgili bilgilendirdi. Tuzcuoğlu, 81 ille ilgili şehircilikte yapılacakların anayasasının çıkarılacağını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Şehircilik Şurası Yönlendirme Kurulu Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye'nin yeni şehirleşme vizyonunun gelişen ve değişen koşullar çerçevesinde katılımcı bir şekilde belirlenmesi amacıyla düzenlenen "Şehircilik Şurası"nda ele alınacak konulara ilişkin bilgi verdi. Şehircilik Şurası'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurulduktan sonra ilk defa yapıldığına dikkati çeken Tuzcuoğlu, şurada öncelikle şehircilikteki en temel sorunların masaya yatırılacağını ve bunlara ilişkin çözüm arayışlarının değerlendirileceğini söyledi.


Şehirciliğin önemine vurgu yapan Tuzcuoğlu, "Şehircilik noktasında da yapmaya çalıştığımız şey aslında bakış açılarını bir kez daha değerlendirmek. Neredeyiz? Nereye doğru gidiyoruz? Ne yapmamız gerekir? Aslında bir anlamda bunun yeniden ayarının yapılması, amacımız bu." diye konuştu.Komisyonlarda izlenecek yol haritasından bahseden Tuzcuoğlu, 3 ay sürecek şurada, "Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım", "Kentsel Dönüşüm, "Şehirleşme, Göç ve Uyum" ile "Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü" başlıkları altında 4 komisyonun çalışacağını anlattı.


Tuzcuoğlu, komisyonların istedikleri aralıklarla toplanacaklarını belirterek, "Konu başlıkları var ama konuların altını dolduracak olan daha birçok konu var. Bu konuları kendi aralarında taksim edecekler ve bunlarla ilgili çalışmalarını sürdürecekler. Belli periyotlarla da bir araya gelecekler, belki bir kaç günlük oturumlar şeklinde nihayete kadar bu iş sürecek. En sonunda toplanan malumatların hepsini derleyip, toplayıp buradan bir ana fikir çıkaracağız. Bu ana fikri de kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.


Komisyonları 3 ay süresince çok hummalı bir çalışmanın beklediğini ifade eden Tuzcuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Hem belediyelerimize hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza hem de şehircilikle ilgisi alakası olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak çalışma aslında bir vizyon getirecek, bir perspektif sunacak. Bu zannediyorum son derece faydalı olur, yolumuzu aydınlatacak bir fener olur. 'Ne yaptık, ne yapıyoruz?' anlamında çok güzel bir analiz ortaya çıkmış olur ve biz geleceğe, şehircilik noktasında çok daha sağlam adımlarla yürümüş oluruz. Kısaca şuradan 81 ille alakalı ne yapılacağının anayasası ortaya çıkacak. Her bir ilde ne yapacağımızla ilgili bir araştırma değil ama her bir ilde hangi kriterleri uygulayarak şehircilikte yol alabiliriz, bu değerlendirilecek."


Öncelik "kentsel dönüşüm"

Şehircilik Şurası'nda tartışılacak konuların her birinin önem taşıdığını dile getiren Tuzcuoğlu, terazide ağır gelen öncelikli konunun "kentsel dönüşüm" olduğunu bildirdi.


Tuzcuoğlu, 1990'lı yıllara kadar gelen şehircilik seyrinin, gecekondu, çarpık yapılaşma ve sağlıksız konutlardan oluştuğunu aktararak, "Dolayısıyla bunun yenilenmesi gerekiyor. Bunu yaparken hangi usul ve esaslara göre yapacağız? Orada diyoruz ki, biz kentsel dönüşümle şehirlerimizi modernize ederken aynı zamanda yerel bir bakış açısı, yerel bir mimari, bu toprakların taşımış olduğu ruh da bu yapıya yansısın istiyoruz. Bu zor bir iş, tabiri caizse yeni bir içtihat şehircilik noktasında." değerlendirmesini yaptı.
Yeni Şafak

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Şub 2017 17:13

Cami Standartları Projesi için Çalışmalar Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin yapımına ilişkin standartlar getirmeye hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Cami Standartları Projesi” için bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında gerçekleşen toplantıda, camilerin, medeniyete yakışır ve günümüz ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde imar edilmesi için hangi adımların atılması gerektiği üzerine görüşler paylaşıldı.

Cami Standartları Projesi ile camiler; günümüz koşullarına uygun modern projelerin uygulandığı ve denetlenebildiği, kendi enerjisini üretebilen, kullanım suyunun geri dönüşüm olarak çevre ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabildiği, kimlikli şehirler projesine hizmet eden, şehrin dokusuna uygun ibadet mekanları olacak.

Ayrıca yapı denetimle ilgili hususlarda yapılacak gerekli düzenlemeler sayesinde depreme dayanıklı güvenli yapılar oluşturularak vatandaşların can güvenliği de sağlanacak.

Yapılacak mevzuat düzenlemeleri ile de camiler, sadece bir ibadet alanı olmaktan çıkıp hayatın merkezi haline gelecek. Böylece toplumun her kesimi tarafından kullanılan fonksiyonel yapılar haline dönüşecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
16473763_1860618734151963_486946212680036376_n.jpg
16473763_1860618734151963_486946212680036376_n.jpg (32.63 KiB) 504 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Şehircilik Şurası - Şehircilik Şurası 2017

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Şub 2017 15:39

Şehircilikte temel konu kentsel dönüşüm!

Şehircilik Şurası 2. Çalışma Toplantısı gerçekleşti. Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, şehircilik ve kentsel dönüşüm konularına değindi.

Şehircilikte temel konu kentsel dönüşüm!
MTU4NjExMj-sehircilikte-temel-konu-kentsel-donusum.jpg
MTU4NjExMj-sehircilikte-temel-konu-kentsel-donusum.jpg (21.41 KiB) 497 kere görüntülendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, şehircilikle ilgili yeni yaklaşımlarını dünya sahnesine arz etmek istediklerini bildirdi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen Şehircilik Şurası için oluşturulan komisyonların ikinci çalışma toplantısı, Antalya'nın Belek Turizm Bölgesinde bulunan bir otelde başladı.


Şura Yönlendirme Kurulu ve İstişare Komisyonunun başkanlıklarını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, yaptığı açıklamada, toplantıya 100 ayrı kurumdan yaklaşık 150 temsilcinin katıldığını söyledi.


Şura ile şehircilik konusunda temel meseleleri ve üretilecek yeni yaklaşımları tespit etmeyi amaçladıklarını kaydeden Tuzcuoğlu, şehirciliğin yeni pusulasını ortaya koymak istediklerini dile getirdi. Belirledikleri temel konulardan birinin kentsel dönüşüm olduğunu anlatan Tuzcuoğlu, şöyle konuştu:


"Şehircilikte planlama anlayışıyla ilgili yeni boyutlar tartışılıyor, değerlendiriliyor. Kentsel dönüşüm konusu zaten Türkiye'nin de aslında dünyanın da gündeminde olan konulardan biri. Bizde biraz daha öncelikli konu olarak duruyor. Diğer bir konu göç ve uyum konusu. Şehirlerin kendi içindeki göçler... Bir taraftan da Türkiye'ye mülteci akımı var. Bunları misafir ediyoruz ancak bunlarla ilgili ortaya çıkabilecek muhtemel problemler, çözüm yolları değerlendiriliyor. Bir diğer konu ise kimlikli şehirler. Yani kendi medeniyet birikimimizden, kadim değerlerimizden ve bizim ecdadımızın ortaya koymuş olduğu şehircilik anlayışını yeniden bir içtihatla bugünün insanıyla buluşturacak. Bizim ülkemize, milletimize ait şehircilik anlayışının keşfine yönelik bir çalışma da böyle yürüyor."


- "Tozlu raflarda eskimeyecek"


İkinci çalışma toplantısının 2 gün süreceğini, mart ayında bir toplantı daha gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Tuzcuoğlu, ortaya çıkacak sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.


Bir medeniyetin, şehircilik ve insan noktasında ortaya koyduğu çözümlerle geleceğe doğru yürüyebileceğini ifade eden Tuzcuoğlu, "Bu kadar köklü bir milletiz, bu kadar kadim bir toplumuz. Bu coğrafyada dünyanın en büyük medeniyetlerinden birisini inşa etmiş olan bir milletiz. Dolayısıyla bu aziz millet olarak şehircilikle ilgili yeni yaklaşımımızı aslında dünya sahnesine de arz etmek istiyoruz. Böyle bir çalışma içerisindeyiz. Bu yapmış olduğumuz çalışmalar kitap raflarında kalmayacak, tozlu raflarda eskimeyecek. Bunları biz hayata geçirmek istiyoruz." diye konuştu.


- "Adeta pusulasız gemiye benzer"


Tuzcuoğlu, şura komisyonlarının üyelerine hitaben yaptığı konuşmada ise değişen ve gelişen hayatın akışı içinde şehircilik vizyonunun sürekli olarak geliştirilmesi gerektiğini söyledi.


"Eğer bu başarılamazsa, şehircilikle ilgili gittiğimiz yol adeta pusulasız gemiye benzer." diyen Tuzcuoğlu, Şehircilik Şurası ile bu konudaki pusulayı bir kez daha ortaya koymak istediklerini bildirdi. Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, "Biz, Türkiye'deki şehircilikle alakalı bütün sorunların bu şehircilik şurasında ortaya çıkan sonuçlarla görüşlerle çözüleceği gibi büyük bir iddiada bulunmuyoruz ancak şuranın sonucu elbette şehirciliğimiz açısından son derece önemli bir belge, ufuk ortaya koyacaktır." dedi.


Tuzcuoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak planlanan bazı çalışmaları şurayı göz önünde bulundurarak durdurduklarını da vurguladı.


Şura çalışmasının ciddi şekilde beklendiğini ve merak edildiğini belirten Tuzcuoğlu, "Sayın Bakanımız dedi ki 'Birkaç ay bekleyelim. Birkaç ay bekledikten sonra şuranın neticesinde ortaya ne çıkıyorsa, buradan belki istifade edeceğimiz hususlar olur, bunları da değerlendirmiş oluruz ve atacağımız adımları buna göre atmış oluruz.' Şimdi İstanbul'da kamuya ait riskli yapıları yenileyen büyük bir kuruluş var. Mesela, bu kuruluşun Bakanlığımıza bağlaması gibi bir süreç var. Biz o süreci sadece şurayla ilgili durdurmuş olduk. Çünkü burada belki kentsel dönüşümle ilgili yeni fikirler ortaya çıkacaktır. Yine kentsel dönüşüm finansmanıyla ilgili yeni teklifler ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla orada mevzuatta bağlanacak olan o birimin bağlanmasında belki mevzuata yeni ilaveler söz konusu olabilir diye beklettik." açıklamasında bulundu.AA

Cevapla