Gayrimenkul Sektörü ( Danışmanlık,Değerleme,Finans,Şehircilik)

Özel projeler,karma projeler,inşaat-emlak güncellemeleri..
Cevapla
faruk gorez

Gayrimenkul Sektörü ( Danışmanlık,Değerleme,Finans,Şehircilik)

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Tem 2017 13:23

Emlakçılıkta lisans dönemi başladı!

Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi adında lisans eğitimi veren ilk bölümü açıldı.
ODQ5MDc3Nj-emlakcilikta-lisans-donemi-basladi.jpg
ODQ5MDc3Nj-emlakcilikta-lisans-donemi-basladi.jpg (33.93 KiB) 530 kere görüntülendi
Emlakçılıkta lisans dönemi başladı!


Türkiye’de bugüne kadar sadece 15’e yakın üniversitede iki yıllık önlisans eğitim programının olduğunu hatırlatan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun bu üniversitelerde Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümüyle uzun dönem ek kontenjanla öğrenci aldığını söyledi.


Emlağın Her Alanına Vakıf Nesiller Yetişecek

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun gerçek emlak uzmanı yetiştirmek üzere 4 yıllık lisans eğitimi veren Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi’nin bu alanda tek bölüm olduğunu belirtiyor. Hakan Erilkun şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nde başlayan Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümleri 2 yıllık ön lisans programlarıdır. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi ise değerlemeden pazarlamaya, kentsel dönüşümden para ve sermaye piyasalarına kadar emlağın her alanına vakıf, çağın tüm gereksinimini karşılayacak kapasitede ve 4 yıllık lisans eğitimi veren tek bölüm. Bu bölümün Ankara Üniversitesi Uygulamalı Fen Bilimleri Fakültesi’nde açılmış olması da büyük bir avantaj.”


http://emlakkulisi.com/emlakcilikta-lis ... adi/539778

faruk gorez

Re: Gayrimenkul Sektörü ( Danışmanlık,Ekspertiz,Finans,Şehircilik)

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Tem 2017 13:28

gayrimenkul değerleme uzmanları içinde yenilikler de yakın dönem de gelecek gibi , her hangi bir 4 yıllık yüksekokul diploması olan ve spk sınavında başarılı olup gayrimenkul değerleme lisansı alan arkadaşlar dışında iler ki dönem de sektöre dahil olacak arkadaşların ''Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi ise değerlemeden pazarlamaya, kentsel dönüşümden para ve sermaye piyasalarına kadar emlağın her alanında eğiitm alınacak'

alanı ile ilgili 4 yıllık eğiitm ve diploma alan arkadaşlar yine spk nın hazırldağı gayrimenkul ile ilgili sınavlara girip başarılı olanların sektörde devam etmesi muhtemel görünüyor,hayırlısı olsun..

faruk gorez

Re: Gayrimenkul Sektörü ( Danışmanlık,Değerleme,Finans,Şehircilik)

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Ağu 2017 18:01

AÜ Gayrimenkul Geliştirme Programı başvuruları başladı! Uluslararası akreditasyona sahip tek akademik birim olan Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı ile GYODER işbirliğine gitti.
Mjc1NTk1Nj-au-gayrimenkul-gelistirme-programi-basvurulari-basladi.jpg
Mjc1NTk1Nj-au-gayrimenkul-gelistirme-programi-basvurulari-basladi.jpg (27.23 KiB) 495 kere görüntülendi
Gayrimenkul sektörüne uluslararası akredite olmuş bir programdan mezun olma olanağı sunan Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Programı’na başvurular 14 Ağustos’ta başladı. Program kapsamında dersler teorik bilgi birikimi ile uygulama deneyimini birleştiren nitelikli akademisyenler tarafından verilmektedir. Gayrimenkul sektöründe kariyerlerini geliştirmek isteyen herkese doğru eğitimi vermeyi hedefleyen programın sunduğu en büyük fırsat ise dünyada gayrimenkul ve inşaat alanında tepe meslek örgütü olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors - Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu) tarafından akredite edilmiş olmasıdır. Ayrıca program, Uluslararası Değerleme Standartları Konseyi (International Valuation Standards Council – IVSC)’ne üyeliğini de gerçekleştirmiştir. GYODER üyelerinin yüzde 25 indirimli olarak faydalanabileceği “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi” programına kayıt olma fırsatını kaçırmayın!
Son başvuru tarihi - 21 Ağustos 2017

Kaynak : Emlakkulisi.com

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7262
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Gayrimenkul Sektörü ( Danışmanlık,Değerleme,Finans,Şehircilik)

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 15 Ara 2018 15:52

Gayrimenkulde şartlar değişti!


Gayrimenkul sektöründe şartlar değişti. Yatırımlarını arsa, konut veya ticari alanlara yapmak isteyenler karşılaşmak istemediği için ekspertiz raporu istiyor. Bu ihtiyaca cevap vermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “taşınmaz değerleme sistemi” kuruluyor.

NDcwNDYyMD-gayrimenkulde-sartlar-degisti.jpg
NDcwNDYyMD-gayrimenkulde-sartlar-degisti.jpg (68.29 KiB) 32 kere görüntülendi

Yıllardır birikim yapıp daha sonra bu birikimlerini gayrimenkul satın alarak dönüştüren kişilerin hayal kırıklığına uğramaması için yeni dönem başlıyor. Son dönemde gayrimenkul alıcılarını yeni tedbirlere yöneltmeye başladı. Bunlar arasında ekspertiz raporları ön plana çıktı.

Yeni Şafak Gazetesi'nden Mine Açar'ın haberine göre, emlak danışmanları gayrimenkul alıcılarının son dönemde ekspertiz raporu kriterini önemseyip bu raporun olup olmadığını sormaya başladığını ifade etti.

Süprize yer yok
İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası yetkilileri, ekspertiz raporlarında gayrimenkulle ilgili her türlü sorunun rapor halinde değerlendirildiğini ifade ediyor. Yetkililer, “Yıllarca para biriktirip daha sonra bu birikimini bir gayrimenkule dönüştürenler ilk heyecanla aldıkları gayrimenkulleri çok fazla araştırma gereği duymuyordu. O an birikimlerinin gayrimenkule dönüşmesinin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorlardı. Ama zamanla gerek arsalarda gerekse müteahhitlerin yaptığı projelerde usulüne uygun olmayan durumlarla karşı karşıya kaldılar ve bu sorunlarla uğraşır buldular kendilerini. Bunların hepsi acı birer tecrübe oldu. Şimdi gayrimenkul alanlar olmadık sıkıntılarla karşılaşmamak için ekspertiz raporu istiyor. Raporu olmayan gayrimenkullerde de almayı çok istiyorlarsa kendileri yaptırıyor” diye konuşuyor.Zorunlu olacak
Konu ile ilgili çalışması bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “taşınmaz değerleme sistemi” veritabanı çalışmasının önümüzdeki yıl bitirilmesi bekleniyor. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yeni düzenlemeyle sektörde dengelerin tamamen değişeceğini ifade etti. Özelmacıklı, “Önümüzdeki yılın programda yer alan ve Aralık sonuna kadar iş birliği yapılacak kurumlar tarafından gayrimenkul değerleme sistemi geliştiriliyor. Özellikle imar planları ve revizyonlarıyla ortaya çıkan toplu değerleme sistemine yönelik veri ve değerleme standartlarının oluşturulacağı bu sistem ile gayrimenkul sektöründe dengeler değişecek” açıklamasında bulundu.

Hızlı satış imkanı verir
Gayrimenkulünü hızlı satmak isteyenler için de dönemde konut veya ticari ünitesi için ekspertiz raporu hazırlanıyor. Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, ekspertiz raporuna sahip gayrimenkullerin daha hızlı satıldığını açıkladı. Erşahin, tapu satışında değerleme raporlarının zorunlu tutulmasının alıcı ve satıcılara birçok avantaj da getireceğini söyledi.

Kaynak ; Emlakkulisi

Cevapla