Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

faruk gorez

Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Haz 2016 12:21

Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi Start Aldı
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi Start Aldı :YHT Garı Projesine start verildi. Konya’nın mega projelerinden biri olan ve şehri demiryolu ulaşımında bir merkez haline getirecek Eski Buğday Pazarına yapılması planlanan hızlı tren garının ihalesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldı. İnşaatın 2016 Temmuz’unda başlayıp 2018 yılı içinde tamamlanması öngörülüyor.

Konya’nın değer katacak büyük projelerinden olan ve merakla beklenen Hızlı Tren Garı İhalesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldı. Eski Buğday Pazarına yapılması planlanan Hızlı Tren Garı İnşaatının Temmuz ayında başlaması bekleniyor. Konya’nın ulaştırma projelerinden sorumlu olan Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Konya milletvekili Ziya Altunyaldız başkanlığında Ulaştırma Bakanlığı’nda Konya Ulaştırma Projelerinin ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildi. Yeni yapılacak tren garı projesinin masaya yatırıldığı toplantıda Konya Ulaştırma Projeleri’nin geldiği son nokta değerlendirildi. Konya’yı Orta Anadolu’nun en önemli demiryolu kavşak noktası konumuna taşıyacak Konya YHT Gar ihalesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Ziya Altunyaldız “Yeni Tren Garı inşaatı Temmuz ayı içerisinde inşallah başlayacak. Garın tamamlandığında Ankara, Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hatlarının hem de Konya-Karaman-Ulukışla- Yenice ve Kayseri-Aksaray- Konya-Seydişehir-Antalya Hızlı Demiryolu hatlarının toplama ve dağıtım garı olacak. Metro hattı da buraya bağlanacak. Yani demiryolu trafiğinde Konya’nın ve Orta Anadolu’nun ulaşım kalbi olacak, teknik tabiriyle şehrin eşik noktası olacak.” dedi.
KONYA DEMİRYOLUNDA MERKEZ OLACAK

2003-2015 yılları arasında Konya’ya yapılan ulaştırma yatırımlarının toplam tutarı 4,7 milyar TL’yi buldu. Ayrıca şu an devam eden çevre yolu, metro, lojistik merkez ve YHT garı projelerinin toplam maliyeti ise 4,75 milyar TL’yi buluyor. Yeni tren garı ihalesi ile hem Ankara, Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hatlarının, hem de Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice ve Kayseri-Aksaray-Konya-Seydişehir-Antalya Hızlı Demiryolu hatlarının toplama ve dağıtım garı olacak. Metro hattı da buraya bağlanabilecek ve böylece Konya demiryolu ulaşımın merkezi haline gelecek. Altındağ-İntim ortaklığının kazandığı ihale ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra sözleşme imzalanacak. Temmuz ayı başında yapım işlerine başlanılması öngörülen projenin 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.
Rayhaber
konya-bugday-pazari-yht-gari-projesi-start-aldi.jpg
konya-bugday-pazari-yht-gari-projesi-start-aldi.jpg (47.22 KiB) 2080 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Tem 2016 17:21

Konya'nın yeni tren garı ihalesi sonuçlandı Konya’nın mega projelerinden biri olan ve şehri demiryolu ulaşımında bir merkez haline getirecek Eski Buğday Pazarına yapılması planlanan hızlı tren garının ihalesi sonuçlandı. Yerin teslimi de yapıldı. Konya'nın yeni tren garı ihalesi sonuçlandı Eklenme :28 Temmuz 2016 14:05 Konya’nın değer katacak büyük projelerinden olan ve merakla beklenen Hızlı Tren Garı ihalesi sonuçlandı.Ankara firması Altındağ inşaata yer teslimi yapıldı.

İnşaat hafriyatına 10 günü içinde başlaması bekleniyor.
Konhbaber

faruk gorez

Re: Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Eki 2016 14:01

Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesinde Son Durum :AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yeni hızlı tren garı projesine ilişkin, ‘Gar inşası için kazı çalışmaları başladı. Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak’ dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere İl Başkanlığı’nda basın toplantısı yaptı. Altunyaldız’a Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Özkaya ile Uğur Erdoğan’ın eşlik etti.

Lojistik Köy Projesi

Konya’yı denizle buluşturmayı önemsiyoruz. Alacabel Tüneli’nin temel atma törenini gerçekleştirdik. Yine bu bağlamda Lojistik Köy Projesi’ni çok önemsiyoruz. Bu proje ile birlikte Konya, şehrimizde üretilen tüm ürünler için bir üretim, toplama ve dağıtım merkezi haline gelecek. Lojistikte başarılı olan ülkeler daha rekabetçi olur ve ekonomik başarıları artar. Dolayısıyla 1 Aralık’ta ihaleye çıkıyoruz. 200 Milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın Konya’yı rekabette ileriye taşıyacağını düşünüyoruz. Bu projenin 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz.

Yeni Hızlı Tren Garı Projesi

Yeni Hızlı Tren Garı Projesi ile ilgili de birkaç bilgi vermek istiyorum. Gar inşası için kazı çalışmaları başladı. Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu proje de yine 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz. Bu bağlamda Hızlı Tren Garı da Konya’nın yolcu taşımacılığında önemli rol oynamaya devam edecek. Metro hattının da bitmesi ile birlikte Konya, ulaşımda önemli bir konuma gelecektir.
rayhaber
konya-bugday-pazari-yht-gari-projesinde-son-durum.jpg
konya-bugday-pazari-yht-gari-projesinde-son-durum.jpg (32.8 KiB) 1629 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Ara 2016 16:51

Konya YHT Garında hafriyat çalışmaları başladı. Projenin gelinen aşaması hakkında Yapım Firması Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altındağ'dan bilgi aldık.

Konya Milletvekili / TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız Bey
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi.jpg
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi.jpg (69.58 KiB) 1492 kere görüntülendi
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi (3).jpg
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi (3).jpg (85.51 KiB) 1492 kere görüntülendi
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi (1).jpg
Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesi (1).jpg (76.73 KiB) 1492 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2017 14:03

Ziya Altunyaldız açıkladı: Lojistik Köy...
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) İl Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Cengiz Kürkçü ile Levent Babayiğit’in eşlik ettiği basın toplantısında AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, ülke ve Konya gündemini ele aldı.

İşte Altunyaldız’ın basın toplantısından önemli başlıklar ve ayrıntıları;

Lojistik Köy Projesi

Konya’yı denizle buluşturmayı önemsiyoruz. Bağlamda uzun bir süredir Konya gündemindeki Lojistik Köy Projesi’nin yapım ihalesini 15 Aralık’ta yaptık. İhaleyi kazanan firmayı da 15 gün içinde öğrenmiş olacağız. 200 Milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın Konya’yı rekabette çok ileriye taşıyacağını düşünüyoruz. Bu projenin 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz.
Yeni Hızlı Tren Garı Projesi

Yeni Hızlı Tren Garı Projesi ile ilgili de birkaç bilgi vermek istiyorum. Gar inşası için kazı çalışmaları başladı. Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu proje de yine 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz. Bu bağlamda Hızlı Tren Garı da Konya’nın yolcu taşımacılığında önemli rol oynamaya devam edecek.
Konya Çevre Yolu Projesi

Konya’nın önemli bir başka önemli projesi de Konya Çevre Yolu’dur. Bu proje de son hızla devam ediyor. Bu kapsamda çevre yolumuzun 22 kilometrelik kısmı bitme aşamasında. Geriye kalan yani Karaman – Ereğli – Ankara – Afyon aksındaki 46 km’lik bölümünün ihalesi 20 Ocak’ta yapılacak. İnşallah bu bölüm 2018’de tamamlanmış olacak.

Metro Projesi

Konya’nın ulaşımını bir hayli rahatlatacak, ulaşımı konforlu ve çok daha hızlı hale getirecek olan metro projemizin çalışmaları da son hızla devam ediyor. Necmettin Erbakan – YHT – Meram Hattı ile ilgili proje çalışması Aralık sonunda bitti. Proje bakanlığa gönderildi. İnşallah proje 2017 yatırım planına girmesi için Kalkınma Bakanlığı’na gönderecek. Yine Kampus – YHT hattı ile ilgili çalışmayı da takip ediyoruz.Özellikle Alacabel’den sonra Antalya – Akseki güzergâhının yol yapımı da 2017 yatırım planı içerisine girdi. Dolayısıyla Seydişehir’den Antalya’ya ulaşacak yatırım da realize olmuş durumda…

Memleket

faruk gorez

Re: Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 23:36

İşte Şehrin Yeni İstasyonu

Önümüzdeki günlerde başlaması planlanan hızlı tren garı inşaatı, Eski Buğday Pazarı’nın olduğu yerde (şimdiki Eski Sanayi Köprüsü yanında, eski Kunduracılar Sanayii karşısı) yer alacak. Konya’yı Orta Anadolu’nun en önemli kavşak noktası konumuna taşıyacak olan yeni tren garı inşaatı, kamulaştırma çalışmalarının ardından bu yıl temel atılarak 2018 yılında tamamlanacak. Metro hattı da buraya bağlanacak. Yani demiryolu trafiğinde Konya’nın ve Orta Anadolu’nun ulaşım açısından kalbi olacak. Bir anlamda da şehrin eşik noktası olarak aynı zamanda turizme canlılık kazandıracak. Konya-Ankara-İstanbul hızlı tren hattı tekil bir projeden ziyade modüler bir hattın önemli bir parçası. İstanbul’dan Ankara-Konya’ya, muhtemelen buradan Karaman-Mersin hattıyla Marmara-Akdeniz koridorunun 5 saaten daha az bir sürede birbirine bağlanacağı kuzeybatı-güneydoğu hızlı tren koridorunun önemli bir istasyonu da hiç şüphesiz Konya. Bundan dolayı, bu hattı sadece Ankara ile Konya’yı bağlayan bir hat olarak görmek yerine, bütünü göz önüne alarak sağlayacağı katkıları değerlendirmek daha doğru olacaktır. Eski Buğday Pazarı mevkiinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistemiyle entegre olacak şekilde planlanan YHT garının proje bedeli 30 milyon TL. Projede idari alanlar (TCDD ofisleri, yemekhane, toplantı ve eğitim salonu, gişeler, teknik depolar), ticari alanlar (restoran, kafe, banka, PTT, dükkan, acente, büro vb.), VIP ve CIP salonları, 117 araç kapasiteli kapalı otopark ve servis alanları bulunacak. 2003-2015 yılları arasında Konya’ya yapılan toplam yatırım tutarı 4,7 milyar TL’yi buldu. Ayrıca şu an devam eden çevre yolu, metro, lojistik merkezi ve YHT garı projelerinin toplam maliyeti 4,75 milyar TL’yi buluyor. Yeni tren garı ihalesi ile hem Ankara- Eskişehir yüksek tren hatlarının, hem de Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice ve Kayseri –Aksaray-Konya-Seydişehir-Antalya hızlı demiryolu hatlarının toplama ve dağıtım garı olacak. Metro hattı da buraya bağlanarak şehir içi ulaşımıyla birlikte Konya ulaşımın merkezi haline gelecek. Altındağ-İntim ortaklığının kazandığı ihale ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra sözleşme imzalanacak. Bu yıl içerisinde yapım işlerine başlanması kararlaştırılan projenin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Konya dışında diğer illerin özelliklerine baktığımızda, birisi Türkiye’nin en önemli kenti olan İstanbul, başkent Ankara ve potansiyel bir il olan Eskişehir’i görüyoruz. Bu üç ilin ortak özelliği ise, hepsinde sanayi ve ticaretinin ön planda olması, üniversite sayısının ve kadrosunun güçlü olması, kültür ve sanat faaliyetlerin yoğun olması. Kültür, sanat hatta sportif faaliyetlerde bu iller yine öncü konumdadırlar. Dolayısıyla, bu hattın birleşmesinin Konya’ya sağlayacağı muhtemel faydalar çok büyük olacaktır. Yeni YHT garı ile bu katma değeri yüksek iller Konya ile entegre hale gelecek, şehirdeki turizm faaliyeti daha da canlanacaktır. Ayrıca bu tren hatlarının Antalya’ya açılmasıyla Konya’nın denize açılma hayali de gerçekleşmiş olacak. Böylece Konya, diğer illerin de kavşak noktası haline gelerek, 2023 hedeflerinin parlayan yıldızı olma özelliğini kazanacak. Projede emeği geçenleri kutlar, yeni YHT garının şehrimize hayırlı olmasını dileriz.
http://konyalife.com.tr/haber/iste-sehr ... syonu.html
Konya Yeni Tren Garı.jpg
Konya Yeni Tren Garı.jpg (370.72 KiB) 1382 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Şub 2017 11:33

Konyada 10 Nolu Eski Sanayi YHT Yaya Alt Geçidi Kapatıldı :Demiryolu Caddesinde bulunan 10 nolu Eski Sanayi Yüksek Hızlı Tren Yaya Alt Geçidi, inşaat sahası içinde kaldığı için kapatıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada "Ulaştırma Bakanlığı tarafından Eski Buğday Pazarı’nda yürütülen YHT Garı Yapım İşi kapsamında Demiryolu Caddesinde bulunan 10 nolu Eski Sanayi Yüksek Hızlı Tren Yaya Alt Geçidi, inşaat sahası içinde kaldığı için kapatılmıştır" denildi.

http://www.rayhaber.com/…/konyada-10-no ... anayi-yht-…/

faruk gorez

Re: Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Şub 2017 11:35

Bölge de hızlı bir dönüşüm yaşanacak Konya yenilikçi proje ve çalışmalar ile büyüme'ye bölgesel bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

faruk gorez

Re: Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Şub 2017 11:41

TCDD Genel Müdürümüz İsa Apaydın ve ekibiyle birlikte Konya Yüksek Hızlı Tren Garı inşaat alanında çalışmaları yerinde inceledik.
Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız
17022368_983186405146274_7991422460079178161_n.jpg
17022368_983186405146274_7991422460079178161_n.jpg (112.7 KiB) 1311 kere görüntülendi
16991832_983186341812947_3417745557288296745_o.jpg
16991832_983186341812947_3417745557288296745_o.jpg (449.54 KiB) 1311 kere görüntülendi
16999243_983186451812936_2559369294398861752_n.jpg
16999243_983186451812936_2559369294398861752_n.jpg (83.27 KiB) 1311 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi - Konya Yht Garı

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Şub 2017 13:31

Konya Hızlı Tren Garı 2018’de tamamlanacak
1488187714.jpg
1488187714.jpg (100.32 KiB) 1308 kere görüntülendi
Konya Hızlı Tren Garı 2018’de tamamlanacak :TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Yeni Hızlı Tren (YHT) Garının 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağını söyledi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile birlikte yapımını devam edilen Konya Yeni Hızlı Tren (YHT) Garındaki çalışmaları yerinde inceledi. Konya Eski Buğday Pazarı yerinde inşaatına devam edilen Hızlı Tren Garını hakkında açıklamalarda bulunan Altunyaldız, “Bu alan Konya için çok önemli ulaşımdan, lojistikte Konya’yı bir üst mertebeye çıkarmasını beklediğimiz bir alan. Neden öyle söylüyoruz, bir defa tüm hızlı tren yollarının entegre olacağı yani Konya-Ankara, Konya-İstanbul, Konya-Mersin ve uzun vadede Kayseri, Adana, Antalya hatlarının entegre olacağı ve dağıtım ve toplama alanı olacağı bir gar olacak burası. İkincisi de yan tarafındaki raylı sistemin hem de inşallah şu anda çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediği Konya Metrosunun da entegre olacağı bir alan. Dolayısıyla bu alanın hızlı bir şekilde bitirilmesi Konyamız açısından son derece önemli. O yüzden sahadayız. Sahadaki çalışmaları gördük. Bunun Konya’ya kazandırılması inşallah hepimizin amacı çalışmalarımız bu yönde 2018’in ilk çeyreğinde bu yatırımın kazandırılmasına dair çalışmayı yapıyoruz” dedi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise “Konyamıza hızlı tren işletmeciliğine başladığımız andan itibaren mevcut şu anki gar noktasının şehir içi ulaşım akslarıyla tam bir entegre olmaması nedeniyle yolcularımızdan gelen yoğun talep üzerine Konya Büyükşehir Belediyemizle belli bir noktada görüşmelerimizi hazırladık. Şehir içi dağıtım noktasının merkezi olacak şekilde gar yerimizi seçtik. Burada hem hafif raylı sistem hem metro hem de şehir içi bütün ulaşım akslarıyla bağlantılı bir noktamız olan bu gar yerimizi seçtik ve projelendirdik. Burada yaklaşık 30 bin metrekare kapalı bir alanımız var. Bunun gar meydanıyla birlikte 35 bin metrekarelik gar meydanı var. Buraya Konya’mıza yakışır ikinci bir gar inşaatı yapacağız. 3 kat, 117 civarında kapalı otopark, 100 civarında da yine açık otopark olmak üzere 200’ün üzerinde otoparkımız da olacak. Buranın bir özelliği var, hem güney hem kuzey olmak üzere her iki taraftan yolcu alabilecek. Çünkü yolumuzun hem karşı tarafında yolcularımız gara ulaşabilecek hem bu taraftan gelen yolcularımız gara ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj