Konya Kayacık Lojistik Merkezi Çalışmaları

faruk gorez

Konya Kayacık Lojistik Merkezi Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Haz 2016 01:54

Lojistik için ilk adım temmuzda
Konya ekonomisi için hayati öneme sahip Konya Kayacık Lojistik Merkezinde nihayet somut adımlar atılıyor. Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Merkezin ihalesinin temmuz ayı içinde tamamlanacağını ve ilk kazmanın da yıl sonuna doğru vurulacağını söyledi. Lojistik Merkezi 2017 sonunda da hizmet vermeye başlayacak.
kkkk.jpg
kkkk.jpg (21.98 KiB) 2052 kere görüntülendi
Konya'da yapılması planlanan Lojistik Köy, Konya ve çevre iller açısından son derece büyük önem taşıyor. Lojistik Köy projesi bittiğinde daha hızlı, daha güvenli ve düşük maliyetli taşıma gerçekleşmiş olacak. Konya’da bir Lojistik Merkez’in kurulması, 2011 yatırım programına alınmıştır ve çalışmalar T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından yürütülüyor. “Konya – Kayacık Lojistik Merkezi Uygulama Projelerinin Hazırlanması Hizmet Alımı” ihalesi ile ilgili beklenen ilan 25 Mayıs 2012 tarihli Kamu İhale Kurumu (KİK) Bülteni’nde yayımlandı. Yaklaşık maliyeti 668.212,14 lira olan ihaleyi kazanan 4E Proje Mimarlık firması ile 05 Eylül 2012 günü 244.000 lira üzerinden sözleşme imzalandı. Daha sonra tekrar 2013 yılında ihale ilanı yapılacağı duyuruldu. Ardından 4 Temmuz 2014 tarihinde Kayacık Lojistik Merkezi Yapılması işini ihalesi gerçekleşti. Yapımı yılan hikayesine dönen bir diğer yatırımda TCDD Genel Müdürlüğü yatırım programında bulunan Konya- Kayacık Lojistik Merkezi. Merkez için. TCDD tarafından yapılan açıklamada, Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Yapımı” ihalesinin iptal edildiği açıklandı. İhale için yeniden ilan yapılıp yapılmayacağına dair bir açıklama yapılmadı. İptal edilen ihale için 49 firma ön seçim müracaatında bulunmuştu.MERKEZE 25 KM UZAKLIKTA YAPILACAK

Konya sanayisinin dünyaya açılan kapısı olacak ve istihdama önemli katkılar sağlayacak. Toplam bir milyon metrekarelik alan üzerinde kurulacak olan lojistik merkezinin her açıdan son noktaya gelinmiş durumda. Kayacık mevkiinde planlanan lojistik merkez projesi kapsamında, toplam 320 bin metrekare beton saha, 13 bin 600 metrekare yüksek yük boşaltma platformu, 83 bin metrekare araç park alanı, antrepo binaları, sosyal tesisler, müşteri hizmet büroları, vagon ve lokomotif bakım atölyeleri, gözetleme kulesi ve diğer hizmet binaları bulunacak. Merkezin toplam kapalı alanı 22 bin 500 metrekare toplam alan bir milyon metrekarenin üzerinde. Son olarak Proje Temmuz ayında ihaleye çıkacak. 2016 yılının sonun kadarda ihale edilecek. 2017 yılında ise tamamen bitirilmesi hedefleniyor.“KONYA DÜNYA İLE REKABET EDECEK”

Konu ile ilgili Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulunan Ak Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Konya Lojistik Merkezi’nin Konya sanayisinde ve tarımında üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilme gücüne sahip olmalarına imkan sağlayacağını söyledi.


“KONYA İKİNCİ MARMARA OLACAK”

Konya Lojistik Merkezi bölgenin kalkınmasında öncü rolü oynayacağını ve Konya’yı da tüm yolların kesiştiği bir merkez haline getireceğini vurgulayan Altunyaldız, “Konya Lojistik Merkezi, Kayseri-Konya-Seydişehir-Antalya ve Konya-Karaman, Karaman-Mersin Hızlı Demiryolu Projelerinin Konya’nın üretim ve dağıtım merkezi olarak ikinci Marmara Havzası olması için önemli proje. Konya’nın coğrafi konumunun avantajlarının ortaya çıkarılması, Konya’nın doğuyla batıyı bütün dinamikleriyle bağlaması ve Orta Anadolu’dan tüm ülke ve bölgeye lojistik hizmet verebilmek amacıyla, Konya Lojistik Merkezi projesi oldukça önem arz etmektedir. Proje Temmuz ayında ihaleye çıkacak. 2016 yılının sonun kadarda ihale edilecek. 2017 yılında ise tamamen bitirmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz, Konya’yı tüm yolların kesiştiği bir kavşak, bölgenin merkezi haline getirmektir” şeklinde konuştu.
YeniHaber-Alıntıdır
kkk (1).jpg
kkk (1).jpg (74.9 KiB) 2052 kere görüntülendi
kkk (2).jpg
kkk (2).jpg (38.62 KiB) 2052 kere görüntülendi
Dosya ekleri
kkk (1).jpg
kkk (1).jpg (74.9 KiB) 2052 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Eki 2016 14:02

Konya Buğday Pazarı YHT Garı Projesinde Son Durum :AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yeni hızlı tren garı projesine ilişkin, ‘Gar inşası için kazı çalışmaları başladı. Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak’ dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere İl Başkanlığı’nda basın toplantısı yaptı. Altunyaldız’a Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Özkaya ile Uğur Erdoğan’ın eşlik etti.
Lojistik Köy Projesi

Konya’yı denizle buluşturmayı önemsiyoruz. Alacabel Tüneli’nin temel atma törenini gerçekleştirdik. Yine bu bağlamda Lojistik Köy Projesi’ni çok önemsiyoruz. Bu proje ile birlikte Konya, şehrimizde üretilen tüm ürünler için bir üretim, toplama ve dağıtım merkezi haline gelecek. Lojistikte başarılı olan ülkeler daha rekabetçi olur ve ekonomik başarıları artar. Dolayısıyla 1 Aralık’ta ihaleye çıkıyoruz. 200 Milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın Konya’yı rekabette ileriye taşıyacağını düşünüyoruz. Bu projenin 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz.
Yeni Hızlı Tren Garı Projesi

Yeni Hızlı Tren Garı Projesi ile ilgili de birkaç bilgi vermek istiyorum. Gar inşası için kazı çalışmaları başladı. Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu proje de yine 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz. Bu bağlamda Hızlı Tren Garı da Konya’nın yolcu taşımacılığında önemli rol oynamaya devam edecek. Metro hattının da bitmesi ile birlikte Konya, ulaşımda önemli bir konuma gelecektir.
rayhaber
konya-bugday-pazari-yht-gari-projesinde-son-durum.jpg
konya-bugday-pazari-yht-gari-projesinde-son-durum.jpg (32.8 KiB) 1910 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2017 14:08

Ziya Altunyaldız açıkladı: Lojistik Köy...
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı yaptı.

Konya’yı denizle buluşturmayı önemsiyoruz. Bağlamda uzun bir süredir Konya gündemindeki Lojistik Köy Projesi’nin yapım ihalesini 15 Aralık’ta yaptık. İhaleyi kazanan firmayı da 15 gün içinde öğrenmiş olacağız. 200 Milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın Konya’yı rekabette çok ileriye taşıyacağını düşünüyoruz. Bu projenin 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz.

Memleket
313960.jpg
313960.jpg (138.14 KiB) 1643 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 22:34

Lojistik köyüü ihalesi ile ilgili bugünlerde bir açıklama gelecek,hayırlısı ile proje başlar en kısa zamanda tamamlanır inşallah,konya ve iç anadolunun demiryolları projelerinin tamamlanması ile limanlara ve bölgelere daha rahat ekonomik ulaşım imkanları ile konya ve yeni marmara havzası daha hzılı büyüyüp gelişecek.

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Mar 2017 12:55

ihale ay sonu 700 günde tamamlanacak,hayırlı olsun...

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Mar 2017 14:35

"Lojistik Köy Konya'yı rekabete taşıyacak"
Yılan hikâyesine dönen ve Konya’yı denizle buluşturacak Lojistik Köy Projesi'nin yapım ihalesi önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

AK Parti Konya milletvekili Ömer Ünal 'Konya sanayisini şahlandıracak olan proje inşallah birkaç gün içinde ihale edilecek, şimdiden Konya'ya hayırlı olsun' dedi.
Konya’yı denizle buluşturacak Lojistik Köy Projesi ile birlikte Konya, üretilen ürünler için üretim ve toplama merkezi haline gelecek. 15.12.2016'da ihaleye çıkması planlanan ancak ertelenen yatırım 200 milyon TL’ye mal olması ve 2019 yılının başlarında hizmete gireceği bekleniyordu.
"KONYA, REKABETTE BEN DE VARIM DİYECEK"

Konya'yı rekabette daha ileriye taşıyacak olan Lojistik Köy projesi ile ilgili M. Ali Elmacı'ya konuşan AK Parti Konya milletvekili Ömer Ünal, "Konya sanayi ve ekonomisi için çok önemli bir proje olan Lojistik Köy, birkaç gün içinde ihaleye çıkacak ve yer tespiti ile birlikte kazanan firma ya da firmalar hızlı bir şekilde çalışmalara başlayarak Lojistik Köy 700 gün içerisinde Konya'nın hizmetine sunulmuş olacak. Sayın Bakan'ın da ifade ettiği gibi Konya'yı Mersin Taşucu Limanı'na da bağlayarak ekonomik rekabette biz de varız diyeceğiz. Benim beklentim, ihale süreci ay sonunu bulmadan gerçekleşecek. Şimdiden Konya'ya hayırlı olsun" dedi.
KONYA LOJİSTİK KÖYÜ PROJESİ NEDİR?

TCDD verilerine göre, Konya Lojistik Köyü’nün faaliyete geçmesi ile Konya için mevcut durumda yaklaşık 634.000 ton/yıl olan taşıma miktarının, 1.679.000 ton/yıla çıkması hedeflenmektedir. Konya Lojistik Köyünden Konya sanayisi ve tarımı için önemli mamul ve ürünlerin taşımasının yapılması planlanmaktadır. Bu ürünlerin ulusal ve uluslar arası pazarlarda fiyat, hız ve kalite konusunda rekabet edebilme söz konusu lojistik ile mümkün olabilecektir.

Konya Organize Sanayi Bölgesi ve diğer organize sanayi bölgeleri ve sanayilerine yakın bölgeye kurulacak olan lojistik köyün aktif bir şekilde kullanımını sağlamak, işletmeleri lojistik köyü kullanmaya teşvik etmek ve Konya Organize Sanayi bölgesinde üretilen başta ağır sanayi ürünleri olmak üzere diğer ürünlerin taşınmasını kolaylaştırmak için lojistik köy ile Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin optimum kullanımına imkan sağlaması gerekmektedir.

Konya Lojistik Köyü’nün devreye girmesi ile verilecek hizmetler şu şekilde özetlenebilir.

Taşıma modları arasında geçiş sağlanmış olacaktır.

Intermodal transfer ve operasyonların yapılması sağlanacaktır.

Yükleme, boşaltma, elleçleme ve tartı hizmetleri verilecektir.

Depolama ve ambarlama hizmetleri verilecektir.

Gümrük hizmetleri verilecektir.

Park hizmetleri verilecektir.

Verilecek yardımcı hizmetler: Güvenlik, bakım-onarım tesisleri, müşteri ofis alanları, showroomlar, toplantı/konferans odaları, yemek tesisleri, toplu taşıma imkanları, banka, posta, ekstra depo hizmetleri gibi…
M. Ali Elmacı-Memleket

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Nis 2017 16:51

AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Konya Kayacık Lojistik Merkezi yapım ihalesinin sonuçlandığı söyledi.
Konya Kayacık Lojistik Merkezinin Yapım İhalesi Sonuçlandı
AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Konya Kayacık Lojistik Merkezi yapım ihalesinin sonuçlandığı söyledi.

Konya Kayacık Lojistik Merkezine ilişkin gelişmeler hakkında bilgi veren Altunyaldız, Aralık 2016 tarihinde yapılan ihalenin sonuçlandığını belirterek, Naz İnşaat firmasının ihaleyi kazandığını ifade etti. Sözleşme bedeli 137,4 milyon TL olan lojistik merkez yapım ihalesinde firma ile sözleşmenin önümüzdeki hafta imzalanacağını vurgulayan Altunyaldız, çalışmaların 2019 yılı ilk çeyreğinde tamamlanmasının planlandığını kaydetti.
"Türkiye'nin en büyük lojistik merkezlerinden biri Konya'da

1 milyon metrekare toplam alan ile Kayacık Lojistik Merkezinin Türkiye'nin en büyük ve önemli lojistik merkezlerinden biri olacağını belirten Altunyaldız, "Konya'nın coğrafi konumunun avantajlarının ortaya çıkarılması, doğuyla batıyı bütün dinamikleriyle bağlaması ve Orta Anadolu'dan tüm ülke ve bölgeye lojistik hizmet verebilmek amacıyla, Konya Lojistik Merkezi projesi oldukça önem arz etmektedir" dedi.

"Lojistik Merkezi hava, kara ve demiryollarına bağlıyoruz"

Altunyaldız, yapılacak lojistik merkezin Konya-Aksaray hızlı demiryolu sözleşmesi kapsamında OSB'lere bağlantısını sağlayacaklarını ifade ederek, "Bu hatlar üzerinden konteyner taşımacılığı da yapılabilecek. Hatta şunu söyleyeyim lojistik merkez Ankara, Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hatları ile Seydişehir-Antalya, Karaman-Mersin, Aksaray-Kayseri Hızlı Demiryolu hatları ve Afyon-Eskişehir konvansiyonel hatlarının tamamına bağlanacak. Ocak ayı içerisinde ihalesi yapılan yeni çevre yolu birlikte ulaşım adına alternatiflerin artacak olması ve Nisan ayı içerisinde faaliyete başlayacak olan Hava Kargo Terminali ile birlikte, Konya Lojistik Merkezi Konya ekonomisi için büyük bir artı değer olacaktır" ifadelerini kullandı.

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Nis 2017 17:29

17547038_1006532306145017_5300954681581162144_o.jpg
17547038_1006532306145017_5300954681581162144_o.jpg (131 KiB) 1318 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Nis 2017 20:14

Konya Sanayii için çok önemli Lojistik Köy ve Yeni Havalimanı - Hava Kargo Terminali...

faruk gorez

Re: Konya Kayacık Lojistik Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 May 2017 13:40

Konya Milletvekili Dr. Hüsnüye Erdoğan Konya Çevre Yolu ve Lojistik Merkezi projeleri ile ilgili de şu bilgileri verdi:

"Konya yeni çevre yolunun 122 kilometrelik bölümünün 71 km’lik kesimi yatırım programında bulunmaktadır. Yolun 2014 yılında yatırım programına alınan ve ihale edilen 22 km’lik kesiminde 2016 yılı sonuna kadar 18 km’si tamamlanmıştır. 2017 yılında da çalışmalar devam etmektedir. Yolun 2016 yılında Yatırım Programına alınan 49 km’lik kesimi için yapılan ihalenin birinci aşaması sonuçlanmış olup ikinci aşaması bu ayın sonunda (31.05.2017) yapılacaktır.

Kayacık Lojistik Merkezi’nin de yapım ihalesi gerçekleştirilmiş olup, değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.
Konhaber

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj