Kanal İstanbul Projesi

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 930
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Kanal İstanbul Projesi

Mesaj gönderen Uygar » 14 Mar 2018 20:11

Hayırlı uğurlu olsun. İstanbul boğazını kurtaracak bir proje.

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1702
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Kanal İstanbul Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 11 May 2018 10:58

Anadolu Ajansı'ndan Bahattin Gönültaş ile Dilara Zengin'in haberine göre; Güney Kore merkezli inşaat şirketi SK Engineering & Construction (E&C) Başkan Yardımcısı Seung Soo Lee, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Kore ziyaretinde söz konusu projenin gündeme geldiğini ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in ülke olarak projeye destek vermekten mutlu olacaklarını açıkladığını hatırlattı.

Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi projelerde yer aldıklarını ifade eden Seung, Türkiye'de deneyim sahibi olduklarını belirtti. Seung sözlerine şu şekilde devam etti; "Bu (Kanal İstanbul), hem değer hem de önemi bakımından çok büyük bir proje. Biz Türkiye’de ortaklarımızla beraber büyük projelere katılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu proje ile ilgili davet etti ve bizim liderimiz kabul etti. Bize iş düştü demektir. Bizim Türkiye'de deneyimlerimiz var. Sadece projenin ayrıntılarının açıklanmasını bekliyoruz. Ayrıntılar netleştikten sonra biz projeye önderlik etmek istiyoruz"
EMLAK KULİSİ

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kanal İstanbul Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 16 Kas 2018 15:04

Kanal İstanbul’a 10 köprü hedefi

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul Projesi kapsamında 10 köprünün yapılmasının planlandığını belirterek, “Mevcut yapıların Kanal İstanbul Projesi’ne uygun deplasmanının yapılmasıyla ilgili ihalelere 2019’un başında başlamayı düşünüyoruz. Kanal İstanbul’un inşaatının 2020’ye kalmaması lazım” dedi.
Turhan, AA Editör Masası’nda, açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

SON AŞAMADA

Kanal İstanbul kapsamında 5 ayrı güzergahın çalışıldığını aktaran Turhan, en uygun güzergah olarak Küçükçekmece-Yeniköy hattının belirlendiğini, denizdeki su hareketleriyle ilgili testlerle incelemelerin yapıldığı, projenin sonlanma aşamasına geldiğini ifade etti. Turhan, projede 1/100.000’lik imar planlarında son noktaya gelindiğini belirterek, Kanal İstanbul Projesi’nin gerçekleştirileceği bölgede Küçükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir ilçeleri sınırlarında rezerv yapı alanlarının tespit edildiğine işaret etti. Turhan, Kanal İstanbul Projesi’ndeki köprü ve tünel sayılarına da değinerek, şunları kaydetti: “Şu an mevcut 6 köprümüz var, bunların birisi demir yolu hattı. Bunlar yenilenecek ve burada oluşacak ihtiyaçlar için ilave 4 tane daha düşünülüyor. Kanal İstanbul Projesi kapsamında 10 köprü yapılması planlanıyor. Projenin isteklileri sadece Çinliler değil, dünyanın değişik bölgesinden yatırımcılar gelip proje hakkında bilgi alıyor. Bir yatırım projesi olarak buna katılmak istediklerini belirtiyorlar. Projemizi kendileriyle paylaşıyoruz, zaman zaman dönüşler oluyor. Tabii bu ihale edilecek, bu bir kamu projesidir. Bunu yap-işlet-devret yöntemiyle ya da dış kredili olarak yapma konusunda arayış içerisindeyiz.” İstanbul’da yapılması planlanan 3 katlı tünele de değinen Turhan, söz konusu tünelde hem kara yolu hem de demir yolu ulaşımının sağlanacağını söyledi.

http://www.arkitera.com/haber/30837/kan ... lanlaniyor
kanalistanbul.jpg.jpg
kanalistanbul.jpg.jpg (63.81 KiB) 368 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kanal İstanbul Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 31 Ara 2018 21:05

İkinci 100 Günlük Eylem Planı İstanbul Ulaşım ve Çevre Şehircilik Projeleri ağırlıklı olacak!

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
1-) Kanal İstanbul Projesi'ne İlişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı çalışmalarına devam edilmesi ve ilk 2 etabın onaya hazır hale getirilmesi.

Kaynak : Sabah Gazetesi

Cevapla