ULAŞIM PROJELERİ

Cevapla
faruk gorez

ULAŞIM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Oca 2015 12:12

Ankaranın 2023 hedefinde yeni raylı sistem hatları var

Ankaranın 2023 hedefinde yeni raylı sistem hatları var :Türkiye Cumhuriyeti’nin 100′üncü kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında ekonomik alanda büyük gelişmeler beklenirken Başkent Ankara’da hükümetin belirlediği hedefler doğrultusunda adımlar atılmaya başlandı. Başkent’in 2023 yol haritasını çizen Ankara Kalkınma Ajansı’nın raporu Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından onaylanırken SABAH Ankara, “Başkent 2023″ yol haritasında ulaşım, sanayi, tarım, teknoloji, kentleşme ve turizm alanında önümüzdeki 8 yıl içinde yapılması planlanan pek çok projeyi masaya yatırdı.

ANKARA’NIN 2023 YOL HARİTASI…
Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda hazırlanan Ankara Bölge Planı onaylanarak çalışmalara başlandı
Başbakan Davutoğlu tarafından onaylanan 2023 planı doğrultusunda Ankara ulaşım, ekonomi, turizm ve sanayi gibi pek çok konuda çağ atlayacak, Cumhuriyet’in 100′üncü yılına marka bir şehir olarak adım atacak. Ankara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde hazırlanan Ankara Bölge Planı 2014-2023, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylandı. Bu planla birlikte Cumhuriyet’in 100′üncü yılına doğru Başkent’in kalkınma vizyonu ve yol haritası belirlenmiş oldu. Başkent’in 2023 hedeflerinde pusula görevi üstlenecek olan plan doğrultusunda Ankara ulaşım, sosyal yaşam, sanayi, ekonomi ve çevre gibi konularda önemli adımlar atacak.

RAYLI SİSTEM ARTACAK
Batıkent-Sincan, Çayyolu-Kızılay ve Keçiören- Tandoğan metro hatlarına ilave olarak yeni raylı sistem hatları Ankara’nın kentsel büyüme eğilimlerini karşılayacak şekilde tasarlanacak. Büyükşehir Belediye sınırlarının tüm il sınırlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi ile tüm ilçelerle ulaşım ve toplu taşıma bağlantısının güçlendirilmesi önem kazanacak. Bu kapsamda sanayi yatırımlarının artması da öngörülüyor. Havaalanının bulunduğu bölgelere merkez ile ulaşım bağlantısını güçlendirecek projelere öncelik verilmesi planlanırken, Esenboğa Havalimanı-merkez ulaşımını sağlayacak raylı sistemin Akyurt ve Çubuk ilçe merkezleri ile de bağlantısı geliştirilecek.
İlçeleri

YHT BAĞLAYACAK
Polatlı’da olduğu gibi, Ankara- Sivas YHT projesinin tamamlanması ile birlikte Elmadağ-Ankara merkez arasında YHT ile ulaşım sağlanabilecek. Hizmete giren Ankara-İstanbul YHT hattına ek olarak yakın zamanda Sincan, Yenikent, Ayaş, Beypazarı ve Çayırhan gibi ilçeler arasında banliyö seferleri de düzenlenecek. Kazan- Ankara merkez bağlantısı içinde TAİ, Havacılık ve Uzay İhtisas OSB, Lojistik Üssü ve ilçe merkezini de kapsayacak hızlı ve güvenilir ulaşım sağlayacak bir çözüm geliştirilecek.

YURT DIŞINA UÇUŞ SAYISI ARTACAK
Otoyol ve Yüksek Hızlı Tren projeleriyle konvansiyonel demiryollarındaki modernizasyon ve ilave hatların da hayata geçirilmesiyle birlikte Ankara’nın Samsun, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Adana, Mersin liman ve metropolleriyle yolcu erişim süreleri 3 saatin, nakliye erişim süreleri ise 5 saatin altına inecek. Ankara’nın özellikle uluslararası bağlantısının güçlendirilmesi amacıyla Ankara’dan yurt dışına doğrudan uçuş yapılan şehirlerin sayısı artırılacak. Bu bağlamda Ankara’dan ve YHT ile bağlı olduğu yakın çevresinden İstanbul aktarmalı olarak en sık uçuş yapılan dış konumlar tespit edilecek.

TOPLU TAŞIMA ÖZENDİRİLECEK
Toplu ulaşımın benimsenmesinin gerekliliğini vurgulayan plan dâhilinde yeni raylı sistem güzergâhları oluşturulacak. Raylı sistem kullanımı bu yolla daha da artırılacak. Özel araç kullanımını azaltmak için caydırıcı önlemler alınacak ve kentin en yoğun trafiğinin yaşandığı Kızılay gibi belirli güzergâhlar ücretli hale getirilecek. Yeni oluşturulacak toplu taşıma hatlarında ücretlendirme tarifeleri de vatandaşları teşvik edecek şekilde tasarlanacak.
RAYHABER

faruk gorez

Re: ULAŞIM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Şub 2015 12:17

http://www.rayhaber.com/2015/baskent-an ... i-geliyor/

Başkent Ankaraya Yeni Metro Hattı Geliyor :Başkent’te yapımı bitirilemeyen 3 metro hattının yapımını devralıp, ikisini hizmete açan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ankara için yeni bir proje açıkladı. Yeni metro hattı AKM ile Kızılay arasına inşa edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ankara’da inşa edilecek olan yeni metro hattının yapımını üstlendi. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Kızılay arasında hizmet verecek hattın yapımını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gerçekleştirecek. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan şunları söyledi:

ÜÇ İSTASYONLU HAT

Atatürk Kültür Merkezi – Gar – Kızılay metro hattı tümüyle yer altında, metro standartları ile projelendirildi. 3,3 kilometre ve 3 istasyondan oluşuyor. Bu proje, Bakanlığımızca yürütülmekte olan Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi hattının AKM İstasyonundan sonra Gar üzerinden Kızılay’a uzatacak. Proje, Gar istasyonunda YHT ile, Adliye istasyonunda ise belediyece planlan raylı sistem, teleferik ve otobüs ana aktarma istasyonu ile, Kızılay istasyonunda ise Çayyolu ve Batıkent metro istasyonları ile entegrasyon sağlayacaktır” dedi.

BAKANLIKTAN DÖNDÜNCÜ PROJE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanan ve uzun süre geçmesine karşın bitirilemeyen 3 metro hattını 2011 yılında devralmıştı. Bu üç proje arasında bulunan Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan hattının yapımını tamamlayah Bakanlık, Çayyolu ve Sincan metrolarını 2014 yılında hizmete sunmuştu. Bakanlığın Atatürk Kültür Merkezi – Keçiören hattındaki çalışmaları sürüyor. AKM-Gar-Kızılay ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Başkent’te yapımını üstleneceği dördüncü proje olacak.

faruk gorez

Re: ULAŞIM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Şub 2015 23:30

Metro ve hafif raylı sistemlere 1.7 milyon TL yatırım yapılacak!
Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye genelindeki metro ve hafif raylı sistem projeleri için 2015’te toplamda 1 milyar 734 milyon 92 bin TL harcayacağını duyurdu. Bakanlık, yılın ikinci yarısında projeler için ihaleye çıkacak.


Metro inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesine yönelik düzenlemenin ardından Ankara, İstanbul ve Antalya metroları için de düğmeye basıldı. Yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001’de başlanan ve kaynak yetersizliğinden Ulaştırma Bakanlığı’na devredilen metro inşaatı için süreç başladı. Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Kızılay arasında hizmet verecek 3.3 kilometrelik hat 3 istasyondan oluşuyor. Proje, Keçiören- Atatürk Kültür Merkezi hattını AKM İstasyonu’ndan sonra Gar üzerinden Kızılay’a uzatacak. AKM-Gar-Kızılay Metrosu, bakanlığın Ankara’da yapımını üstlendiği dördüncü proje.

Diğer bir metro projesi de İstanbul’daki Yenikapı-İncirli hattı olacak. 7 kilometrelik hat 5 istasyondan oluşacak. Projeyle Hacıosman-Taksim-Yenikapı Hattı İncirli’ye uzatılacak. Yenikapı'da transfer merkezinde Marmaray ve Yenikapı-Havalimanı hatlarıyla, İncirli'de ise Bakırköy-Başakşehir, Bakırköy- Beylikdüzü ve İDO-Kirazlı raylı sistemiyle entegre olacak.

Antalya’daki Meydan-Havaalanı- EXPO Tramvay Hattı’nın ise 16.8 kilometresi hemzemin, 1 kilometresi aç-kapa, 160 metresi köprü olacak. Tramvay standartlarıyla projelendirilen hat, 17.2 kilometre olacak. Projeyle kent, havaalanı ve EXPO 2016’ya kesintisiz bağlanacak.

Ankara metroları hizmete girdi

Ankara metrolarının Ulaştırma Bakanlığı’na devri 2011’de gerçekleşti. 15.3 kilometre uzunluğundaki Kızılay-Çayyolu, 16.5 kilometre uzunluğundaki Batıkent-Sincan, 9.2 kilometre uzunluğundaki Tandoğan-Keçiören hattı bakanlığın bünyesine alındı. Bakanlığın hizmete açtığı 172.6 milyon TL’lik Kızılay-Çayyolu Metrosu 16.59 kilometre uzunluğa sahip ve 11 istasyondan oluşuyor. 151 milyon TL bedelli Batıkent-Sincan Metrosu da tamamlanarak hizmete girdi. 338 milyon TL’lik Tandoğan- Keçiören Metrosu ihalesinin ise yeniden yapılması planlanıyor. İhale 18 Mart 2014’te yapılmış ardından itiraz süreci yaşanmıştı. İhalede en düşük teklifi veren Dido-Ray Yapı Açılım İnşaat Ortak Girişimi’nin 1 Eylül 2014’teki itirazının ardından konuyu değerlendiren Kamu İhale Kurumu (KİK) ihaleyi iptal etmişti. Altyapı Genel Müdürlüğü, iptal için itirazda bulunmuştu. KİK’in itirazı reddetmesi durumunda ihalenin yeniden yapılması bekleniyor.

Dünyafaruk gorez

Re: ULAŞIM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Şub 2015 11:35

Ankara AKM – Gar – Kızılay Metro Hattı Projesinin Ulaştırma Bakanlığı’na devri için Bakanlar Kurulu onayı alındı

AYGM tarafından gerçekleştirilecek olan, “Ankara Metroları Projesi”nde yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Keçiören Metrosu’nun Gar – Kızılay bağlantısının Ulaştırma Bakanlığı’na devri için Bakanlar Kurulu onayı alındı.
Yapılması planlanan hattın uzunluğu 3.3 km olacak ve hatta 3 istasyon yer alacak. Bu proje, AYGM tarafından yürütülmekte olan Keçiören – Atatürk Kültür Merkezi hattını AKM İstasyonu’ndan sonra Gar üzerinden Kızılay’a uzatacak. Proje, Gar İstasyonu’nda YHT ile, Adliye İstasyonu’nda ise belediyece planlan raylı sistem, teleferik ve otobüs ana aktarma istasyonu ile, Kızılay İstasyonu’nda ise Çayyolu ve Batıkent Metro İstasyonları ile entegrasyon sağlayacak.
Gerekli onayların alınması ve çalışmaların tamamlanmasından sonra söz konusu proje için ihaleye çıkılması bekleniyor.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1215/12 Ocak 2015 (ÖA)

faruk gorez

Re: ULAŞIM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Nis 2016 11:00

Yüksek Hızlı Tren Garı son aşamalara geldi.
13087830_10153569253677338_4693159766168750862_n.jpg
13087830_10153569253677338_4693159766168750862_n.jpg (135.96 KiB) 1066 kere görüntülendi
Selim Emre

Cevapla