İzmir Körfez Geçiş Projesi

Cevapla
faruk gorez

İzmir Körfez Geçiş Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2016 14:30

İzmir Körfez Geçiş Projesi'nin yol haritası belirlendi!

İzmir Körfez Geçiş Projesi'nin yol haritası belirlendi. İzmir’in iki yakasını birleştirecek olan proje kapsamında İnciraltı’ndaki imar sorununun çözümü için izlenecek yol haritası da hazır.

İzmir Körfez Geçiş Projesi'nin yol haritası belirlendi!


AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuzeyde Çevre Otoyolu ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesinden, güneyde İnciraltı mevkisine uzanan 12,6 kilometrelik İzmir Körfez Geçişi Projesinde 2. aşama kesin projelerinin onaylandığını söyledi.


Projenin, 2017 yılının başında projelendirme ve ÇED sürecinin tamamlanmış olacağını ifade eden Kaya, projenin güney aksındaki başlangıç noktası olan İnciraltı’nda yaşanan imar problemi için geçen hafta Ankarada toplantı yaptıklarını, bu toplantının ardından da Başbakan Binali Yıldırımın "İnciraltı’nın imarprobleminin çözümü için çalışmalara başlanması" talimatını verdiğini söyledi.


Kaya, turizm ve doğal sit alanı olan İnciraltı bölgesinde, koruma-kullanma dengesi gözetilerek bir imar planı çalışması yapılacağını dile getirdi.


ÇİĞLİ İNCİRALTI ARASI 10 DAKİKA OLACAK

Proje tamamlandıktan sonra İzmir’in bambaşka bir kent olacağına dikkat çeken Kaya, “1 milyar 100 milyon dolarlık dev bir projeden bahsediyoruz. Kentin iki yakasını birleştirip trafik sorununu çözmekle kalmıyoruz, yurt içinde ve yurt dışında kentin simgesi olacak bir proje bu. Projenin hayata geçmesiyle beraber İzmirliler Çiğli’den İnciraltı’na 10 dakika gibi kısa bir sürede seyahat edebilecek” dedi.


TOPRAK SAHİPLERİ MAĞDUR OLMAYACAK

İnciraltı’ndaki imar planı sürecinin İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde yürütüleceğini belirten Kaya, toprak sahiplerinin de mağdur edilmeyeceğini vurguladı.


Aliağa Ekspres Gazetesi
İzmir Körfez Geçiş Projesi (2).jpg
İzmir Körfez Geçiş Projesi (2).jpg (167.53 KiB) 727 kere görüntülendi
İzmir Körfez Geçiş Projesi.jpg
İzmir Körfez Geçiş Projesi.jpg (28.76 KiB) 727 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: İzmir Körfez Geçiş Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Şub 2017 18:40

İzmir'de kent içi ulaşımı kolaylaştırmak istediklerini ifade eden Arslan, Körfez Geçişi ile ilgili ÇED sürecinde bütün görüşlerin alınarak nihai aşamaya gelindiğini, mart ayı sonuna kadar süreci tamamlayacaklarını ve buna bağlı olarak da imar planlama çalışmalarını başlatacaklarını dile getirdi. Arslan, mart ayı içinde "yap-işlet-devret" yöntemiyle ihale sürecini başlatacaklarını belirtti.

http://udhb.gov.tr/haber-478-ulastirma- ... latti.html

Çevrimiçi
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 14122
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: İzmir Körfez Geçiş Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Mar 2018 15:48

İzmir Körfez Geçişi Projesi'nde ÇED süreci tamamlandı!
NjI5MzIyND-izmir-korfez-gecisi-projesinde-ced-sureci-tamamlandi.jpg
NjI5MzIyND-izmir-korfez-gecisi-projesinde-ced-sureci-tamamlandi.jpg (29.5 KiB) 441 kere görüntülendi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Adnan Menderes Havalimanı'ndaki çalışmalara ilişkin incelemelerde bulunurken ulaşım projeleri hakkında da açıklamalar yaptı.

Arslan, İzmir ve çevresindeki otoyol projelerinin hızla devam ettiğini, sanayinin ve turizmin önemli şehri İzmir'e hizmete devam edeceklerini dile getirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin önemine değinen Bakan Arslan, "Her iki yaka arasındaki trafiği ring haline getirmemiz gerekiyor. Sayın Başbakanımızın başlattığı Körfez Geçişi'nin dünyada örneği var. Çok güzel bir proje olacak. İzmir'in görünümüne değer katacak. ÇED süreçlerini bitirdik, kısa sürede imar sürecini de bitireceğiz. İzmir'de yerel paydaşlarımızın da gerekli çalışmaları yapmasıyla birlikte bu sene içinde yap-işlet-devret modeliyle ihale etmek istiyoruz. Ülkenin prestij projelerinden biri olacak." dedi.

Bakan Arslan, İzmir'deki demiryolu hizmetlerine ilişkin bilgi verirken de Ankara ve İzmir'i yüksek hızlı trenle buluşturacaklarını söyledi. Arslan, geçmişte IMF'e el pençe pan duran Türkiye'nin bugün sadece bu proje bedeli için 8 milyar lira öngördüğüne dikkati çekti.


Kaynak ; https://emlakkulisi.com/izmir-korfez-ge ... ndi/566298

Cevapla