Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Şehirlerle ilgili projeleri bu başlıkta paylaşıyoruz..
faruk gorez

Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Ara 2014 17:47

bakan lütfi ELVAN beyden açıklamalar geldi 2023 ulaşım projeleri ile ilgili hem güncel durum hemde yeni dönem projeleri ..

Bakan Elvan, AA Editör Masası'na konuk oldu: (4)- "3. havalimanını öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz; vatandaşlarımız bundan emin olsun. Bizim için önemli olan milli iradedir, milletimizin talebidir"-"Çukurova Havaalanı'nı çok önemsiyoruz. Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ'ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz"- "Hedefimiz, 2016 yılı sonunda Avrasya Tüneli'ni vatandaşlarımızın hizmetine sunmak"-" Ordu-Giresun Havaalanı'nı 2015 yılının mart ayı itibarıyla açmayı hedefliyoruz" Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lutfi Elvan, 3. havalimanının, İstanbul ve Türkiye için hatta dünya için olmazsa olmaz bir proje olduğunu vurgulayarak, "3. havalimanını öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz; vatandaşlarımız bundan emin olsun. Bizim için önemli olan milli iradedir, milletimizin talebidir" dedi.

Elvan, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hava trafik yoğunluğu açısından Türkiye'nin dünyada en önemli merkezlerden biri konumuna geldiğini belirten Elvan, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nın Türkiye'nin ve bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmadığını söyledi.Atatürk Havalimanı'nın dünyanın en önemli transit merkezlerinden biri olduğunu belirten Elvan, dünyanın birçok ülkesinden gelenler yolcuların İstanbul üzerinden Avrupa ve diğer ülkelere gittiğini kaydetti.İstanbul'da yapımı devam eden 3. havalimanının bölgenin ihtiyacını karşılamak için gerekli olduğunu yineleyen Elvan, "İstanbul ve Türkiye için hatta dünya için 3. havalimanı olmazsa olmazların başında geliyor. 3. havalimanına yönelik maalesef çok değişik kesimlerden, marjinal gruplar diyebilirim değişik şekillerde beyanatlar yer alıyor. Geçen gün dikkatimi çekti; bir üniversite profesörünün basında okuduğum kadarıyla söylüyorum. 'İstanbul'un havaalanına ihtiyacı yok şeklinde bir beyanatı var. Değişik sivil toplum kuruluşlarının İstanbul'da yeni bir havaalanı yapılmaması yönünde yoğun çaba içerisinde olduğunu biliyoruz" diye konuştu.Elvan, 3. havalimanıyla ilgili çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: "Şu anda yüklenici firma, sondaj ve zemin etütlerini yapmaya devam ediyor. 3. havalimanını öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz; vatandaşlarımız bundan emin olsun. Bizim içn önemli olan milli iradedir, milletimizin talebidir. Vatandaşlarımız ne istiyorsa onu yapacağız, onların en öncelikli istekleri arasında yer alan hususlardan biri de ulaştırma altyapısı, 3. havalimanı, 3. köprüdür. Bunları yapacağız; hiç kimse bize engel olamayacak."

Elvan, 3. havalimanı inşaatının bazı ülkeleri rahatsız ettiğini vurgulayarak, "Avrupa'da bir ülkenin yazılı ve görsel basınında Atatürk Havalimanı'na yönelik olumsuz haberler, makaleler yer alıyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Değişik ülkelerin özellikle İstanbul'da 3. havalimanı yapılmasından rahatsız oldukların söyleyebilirim" dedi. - "Çukurova Havaalanı, olmazsa olmazlarımızın başında" Elvan, yapımı devam eden Çukurova Havaalanı'nın Akdeniz bölgesi için çok önemli konumda olduğunu vurguladı.Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen projeye ilişkin bilgiler veren Elvan, "Çukurova Havaalanı'nı çok önemsiyoruz. Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ'ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz. Aşağı yukarı yüzde 20'lik bir gerçekleşme söz konusu. Belki 2-3 ay gibi bir zaman kaybımız söz konusu oldu ama inşallah bunu kapatacağız. Çukurova Havaalanı, bizim olmazsa olmazlarımızın başında gelen bir yatırım, bunu gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Elvan, Ordu-Giresun Havalimanı'nın, altyapı çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, üstyapı çalışmalarının da hızla devam ettiğini anlattı. Ordu-Giresun Havaalanı'nı 2015 yılının mart ayı itibarıyla açmayı hedeflediklerini söyleyen Elvan, "Karadeniz Bölgesi için son derece önemli bir proje. Deniz üzerinde yapmış olduğumuz ilk havalimanı, o açıdan örnek bir havalimanı" diye konuştu. Rize Havalimanı çalışmalarına da değinen Elvan, söz konusu projenin Rize ve Artvin için çok önemli olduğunu dile getirdi. Rize Havalimanı'nın, fizibilite çalışmlarının tamamlandığı, çevresel etki değerlendirme çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğuna dikkati çeken Elvan,"Hedefimiz, 2015 yılı içinde yapım ihalesine çıkmak. Rize Havalimanı da Türkiye'nin deniz üzerindeki 2. büyük havalimanı olacak ve bölgedeki vatandaşlarımıza hizmet verecek" dedi.- Avrasya Tüneli Elvan, Avrasya Tüneli'nin Marmaray'dan sonra ikinci önemli denizaltından geçiş projesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Şu anda aşağı yukarı bin 560'ıncı metredeyiz, yaklaşık bin 700 metrelik bir kesim kaldı. Yüzde 40'lar seviyesinde bir gerçekleşme olduğunu görüyoruz.

Hedefimiz, programa göre 2017 yılı ancak yüklenici ile yaptığımız görüşme neticesinde biz onu 2016 yılı sonuna çekmek istiyoruz, firma da bunu yapabileceğini ifade etti. Hedefimiz, 2016 yılı sonunda Avrasya Tüneli'ni vatandaşlarımızın hizmetine sunmak."- "Türkiye'yi bir ucundan bir ucuna otoyolla bağlamayı hedefliyoruz"Bakan Elvan, otoyollarla ilgili 2023 hedeflerini anlattı. İstanbul'dan Ankara'ya kadar Niğde'den Şanlıurfa'ya kadar olan otoyol projesi olduğunu belirten Elvan, "İzmir'de, Çeşme ve Aydın'a kadar olan kesimde otoyolumuz var. Biz, bu dönemde, otoyollarımıza öncelik vereceğiz. 2023'e kadar olan süreçte karayollarımıza ciddi bir öncelik vereceğiz. Hedefimiz, Habur'a kadar otoyolla ulaşmak" dedi. Ankara-Niğde Otoyolu için ihale yapacaklarını anlatan Elvan, Ankara'yı Kırıkkale Delice'ye bağlayacak otoyol projesinin ihalesine 2015'te çıkacaklarını söyledi.2015'te çıkacakları bir başka ihalesinin de İzmir'i Çandarlı'ya bağlayan otoyol projesi olduğunu ifade eden Elvan, şöyle devam etti: "Sakarya Akyazı'dan Kurtköy'e ve Odayeri'nden Tekirdağ Kınalı'ya kadar olan kesimin de otoyol ihalesine çıktığını ifade etmiştim. Diğer güzergahlarımız, Çanakkale Köprüsü geçişi burada bir ring oluşturuyoruz. İstanbul'dan İzmir'e kadar uzanan otoyol projemiz devam ediyor. 2015 sonu itibarıyla Bursa'ya kadar olan otoyolu, İzmir tarafından da Kemalpaşa'ya kadar olan kesimi tamamlayacağız. 2023 hedefimize baktığımızda Gürbulak'a kadar otoyolla bağlantı sağlayacağız. Samsun'dan Kırıkkale Delice'ye kadar iniyoruz.

Batıya baktığımızda İzmir bağlantımızı görüyorsunuz, Aydın, Denizli, Burdur bağlantımız var, Isparta üzerinden Antalya'ya inen bağlantılarımız var. Kısacası Türkiye'yi bir ucundan bir ucuna batından doğuya, kuzeyden güneye otoyolla bağlamayı hedefliyoruz. İstanbul-İzmir otoyolunda Bursa'ya kadar olan kesimi tamamlıyoruz. Dilovası'ndan Körfez Geçiş'imiz var. Bursa'ya, Kemalpaşa'ya kadar olan kesimi tamamlıyoruz. Buradan bir otoyol ringi oluşturuyoruz. "Yüksek Hızlı Tren yatırımlarına değinen Elvan, Polatlı-İzmir, Ankara-Sivas, Bursa-Bilecek hatlarındaki yatırımların devam ettiğini söyledi.

Gelecek yıl hedeflerini de anlatan Elvan, Sivas hattını hızlı tren olarak Kars'a kadar uzattıklarını kaydetti. Edirne Kapıkule'den İstanbul'a kadar olan güzergahın ihalesine 2015'te çıkacaklarını ifade eden Elvan, şöyle dedi: "Yani Edirne'den Kapıkule'den giren bir kardeşimiz Yüksek Hızlı Tren ve hızlı trenle Kars'a kadar ulaşma imkanına kavuşacak. Hatta Kazakistan, Türkmenistan, Çin'e, buradan da Londra'ya kadar ulaşma imkanına kavuşacak. Samsun'dan Kırıkkale'ye hızlı tren projemiz var. Kırıkkale Yerköy'den Kırşehir, Aksaray ve Ulukışla'ya inen oradan da Mersin, Adana'ya inen güzergahımız var. Yapım çalışmalarına devam ettiğimiz Osmaniye-Gaziantep hattımız ve buradan Mardin, Habur'a kadar uzanacak; 2015'te bunun da ihalesine çıkacağız. Edirne'den çıkan bir vatandaşımız, İstanbul üzerinden Konya, Karaman, Adana'dan Habur'a kadar ve Kars'a kadar gidebilecek.

"Antalya'yı Konya, Aksaray, Nevşehir üzerinden Kayseri'ye bağlayan turizm hızlı trenini inşa edeceklerini belirten Elvan, bunun uygulama projesine çıkacaklarını ifade etti.Yerköy'ü Kayseri'ye bağlayan YHT hattının olacağını dile getiren Elvan, "Hızlı trenle tüm Türkiye'yi bağlamayı hedefliyoruz ki vatandaşlarımızın inanılmaz bir isteği var. Onların istekleri bizim için son derece önemli. Hızlı trenleri sadece yolcu açısından düşünüyoruz, aslında hızlı trenlerin en büyük katkısı sanayiye olacaktır. Çünkü taşımacılık maliyetlerini ciddi ölçüde aşağı çekecektir. Sanayicilerimizin rekabet gücünü de yukarı çekecektir" diye konuştu.- "Anadolu Ajansı ile gurur duyuyoruz"Bakan Elvan, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ve yöneticilerine teşekkür ederek, şunları söyledi: "Anadolu Ajansı ile gurur duyuyoruz. 8 farklı dilde yayın yapıyorsunuz, dünyanın en önde gelen ajanslarından biri konumuna geldiniz. Ama şuna da inancım sonsuz. Şenol Bey ile bunlar çok daha yukarılara çıkacak ve dünyanın en güçlü ajanslarından biri konumuna geleceksiniz. Geceli gündüzlü çalışan, kış demeden, soğuk demeden çok zor şartlar altında çalışan tüm Anadolu Ajansı muhabirlerine, dünyanın dört bir yanından haber göndermeye çalışan, gayret sarfeden kardeşlerimize de teşekkür etmek istiyorum."
kaynak AA

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 981
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen Uygar » 02 Oca 2015 16:39

2023 uzak gibi görünüyor fakat az kaldı. 8 yıl sonra bu ülkede çok şey daha da gelişmiş olacak. Allah böyle hükümetleri başımızdan eksik etmesin :)

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen erdemka38 » 04 Oca 2015 19:16

carte_des_chemins_de_fer_turquie.png
carte_des_chemins_de_fer_turquie.png (195.65 KiB) 3167 kere görüntülendi
Antalya-Kayseri hızlı tren projesi haritada görünmyor ancak bakanlığın gündeme alması da ilk adım sayılır..

faruk gorez

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Oca 2015 22:22

ulaştırma projeleri lütfü beyin iç anadolu kökenli ve başbakan ahmet davutoğlu hoca ile birlikte iç anadolu yatırımlardan nasibini almaya başladı..
hem kayseri ankara hızlı tren
hemde konya aksaray kapadokya kayseri hattı turizm ve lojistik açısından çok isabetli olacak..
niğda ankara otoyol projeside bir şekilde kayseri ile bulaşak otoyol projesi
yine karadeniz akdeniz yolu- tomarza maraş yolu önemli projeler..

havalimanı 2.etap (şuanda havaalanı o zaman havalimanı olacak)
lojsiti köy projeleride çok önemli.
güney çevre yolu ve derevenk viyadüğü projeleri...

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 981
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen Uygar » 04 Oca 2015 22:29

Evet önümüzde güzel ulaşım projeleri var. Bunların hayata geçmesi ile iller arası mesafeler azalacak.

faruk gorez

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Oca 2015 22:55

20150104_500473.jpg
20150104_500473.jpg (456.71 KiB) 3161 kere görüntülendi
Vali beyden güzel haberler var !!!

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen erdemka38 » 11 Oca 2015 18:03

Antalya'nın son 12 yılda ulaştırma alanında 3 katrilyon 100 milyonluk yatırım aldığını kaydeden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Karayollarına yönelik 2.14 milyarlık yatırım aldı. Antalya'ya müjdelerim olacak. Ulaştırma alanında Antalya gelişmeye, büyümeye devam edecektir. Yatırımlarla Antalya, Türkiye'nin büyüme hızının iki katı üzerinde büyüme gerçekleştirmiştir ve devam edecektir. Antalya için en önemli proje, turizm hızlı tren güzergahı, Antalya'dan çıkararak Konya, Aksaray, Nevşehir'e, oradan Kayseri'ye uzanan hattımız. Bu ay uygulama projesi ihalesine çıkıyoruz. Saatte 200 kilometre hız yapacak. 2015 yılı sonunda kazmayı vuracağız. Demir yolu ile Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri'ye bağlanacak. Projelerimizden birisi budur" diye konuştu.

Antalya'yı Eskişehir- İstanbul- Bursa ve diğer illere bağlayacak hızlı tren hattının çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Bakan Elvan, "2023 yılı perspektifinde bu projenin yapımına başlayacağız. Öncelikli olan projelerimizden birisi bu olacak. Bunu da gerçekleştireceğiz, ne için Türkiye için, ne için Antalya için" ifadelerini kullandı.
Harika bir haber Kayseri Konya Antalya birbirine bağlandığında bu güzergahta Yaz kış ve kültür turizmi canlanmış olacak..

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen erdemka38 » 30 May 2015 12:39

Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren hattıyla ilgili yeni bir haber..
ANTALYA - KAYSERİ HIZLI TREN HATTI
Antalya - Kayseri ve Kapadokya’ya bağlayacak proje için çalışmalar başladı. Yolcu taşımacılığının yanı sıra sanayicilerin ve üreticilerin de yüklerini en kısa sürede ve en az maliyetle taşımayı amaçlayan hızlı tren yapımı kapsamında Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında saatte 200 kilometre hıza uygun demiryolları yapılıyor.
Toplam 642 kilometre uzunluğa sahip (Kayseri-Nevşehir 41 kilometre, Nevşehir-Aksaray 110 kilometre, Aksaray-Konya 148 kilometre, Konya-Seydişehir 91 kilometre, Seydişehir-Manavgat 98 kilomekte, Manavgat-Alanya 57 kilometre, Manavgat-Antalya 97 kilometre) projenin 2016 yılında temeli atılacak.

faruk gorez

MERKEZ ŞEHİR KAYSERİ PROJESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 May 2015 12:44

2013-09-23-turkiye-haritasina-ab-ayari.jpg
2013-09-23-turkiye-haritasina-ab-ayari.jpg (165.15 KiB) 2958 kere görüntülendi
5ce65c72d26369841992caa774b018cc - Kopya.jpg
5ce65c72d26369841992caa774b018cc - Kopya.jpg (116.41 KiB) 2958 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Otoyol - Hızlı Tren -Havalimanı - Ulaşım Projeleri 2023

Mesaj gönderen erdemka38 » 08 Ağu 2015 18:52

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ’Ulaşım ve iletişimde Yozgat’ adlı broşürde, Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren Projesi’nin ilk etabını oluşturan Kırıkkale-Yozgat-Sivas arasındaki 251 kilometrelik kesiminde altyapı inşaat çalışmalarına 2009 yılında başlanıldığı hatırlatıldı. Bugüne kadar 251 kilometre uzunluğundaki Yozgat’ın Yerköy ilçesinden başlayıp, Sivas Yıldızeli’ne kadar uzanan hattın 143 kilometrelik kesimindeki altyapı çalışmaları tamamlanarak, geçici kabulü yapıldı. 108 kilometrelik kesimde çalışmaların 3 ayrı kesimde devam ettiği ifade edildi. tamamlandığında Yozgat-Ankara arası ulaşımını 45 dakikaya düşürecek olan projeyle ilgili çalışmaların Kırıkkale-Yerköy, Sorgun-Akdağmadeni, Akdağmadeni-Yıldızeli arasında sürdürüldüğü, 850 milyon liraya ihale edilen projenin 2018 yılında tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.

ANKARA-SİVAS 2 SAAT 51 DAKİKA

Toplam 602 kilometre uzunluğunda olan Ankara-Sivas demiryolu, güzergahı devam eden projenin devreye sokulmasıyla birlikte 141 kilometre kısalarak, Yozgat üzerinden 461 kilometreye inecek. Seyahat süresi ise demiryolu ile 12 saatten 2 saat 51 dakikaya, 21 saat olan İstanbul-Sivas arası demiryolu ulaşımı ise 5 saat 49 dakika olacak.

YOZGAT MERKEZ OLUYOR

Devam eden Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Yüksek Hızlı Tren projesi dışında ihale aşamasındaki diğer demiryolu projelerinin de devreye sokulmasıyla Yozgat’ın Yerköy ilçesi demiryolu ağlarının kesiştiği merkez haline gelecek. 1 trilyon 900 milyon lira proje tutarındaki Yozgat’ın Yerköy ilçesi ile Kayseri bağlantılı Hızlı Tren Demiryolu projesinin ihale aşamasına geldiği, Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Niğde Demiryolu hattıyla ilgili proje çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. Ankara-Kayseri ve Ankara-Sivas bağlantılı ulaşımın önemli ayağını oluşturan Ankara-Kırıkkale-Yerköy arası elektrifikasyon Projesi ile ilgili çalışmalara başlanıldığı, önümüzdeki yıl tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.


Milliyet
Dosya ekleri
OTkzNTI4Mz-ankara-yozgat-sivas-yht-guzergahi.jpg
OTkzNTI4Mz-ankara-yozgat-sivas-yht-guzergahi.jpg (19.15 KiB) 2847 kere görüntülendi

Cevapla