Antakya Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Şehirlerle ilgili projeleri bu başlıkta paylaşıyoruz..
Cevapla
faruk gorez

Antakya Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Tem 2016 16:05

Antakya'da kentsel dönüşüm 4. aşamaya geldi!

Antakya Belediyesi’nin şehrin geleceğine yönelik hazırladığı Kentsel Dönüşüm süreci tüm hızıyla sürüyor. Antakya’nın en büyük projesi olan dönüşümde 4. aşamaya gelindi.


Antakya'da kentsel dönüşüm 4. aşamaya geldi!

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Emek ve Aksaray Mahallelerinde 35 hektarlık bir alanı kapsayan Kentsel Dönüşüm projesinde 4. Aşama olan hak sahipleri ile anlaşma aşamasının başladığı bildirildi. Yapılan açıklamaya göre bu süreçte hak sahipleri daha önce yaptıkları kayıt sırasında göre Kentsel Dönüşüm İrtibat Bürosuna davet edilerek sözleşmeler imzalanacak, ardından tüm veriler coğrafi bilgi sistemine aktarılacak.

Yapılan açıklamada proje hakkında ayrıntılı bilgilere de şöyle yer verildi; “Antakya Belediyesi olarak şehrimizi geleceğe taşıma noktasında hayata geçirme çalışmaları devam eden en önemli ve en büyük projemiz Kentsel Dönüşüm. Bu proje ile Emek ve Aksaray Mahallelerinde 350 bin hektarlık bir alan üzerinde yepyeni bir şehir inşa etmek üzere çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Kentsel Dönüşüm projemiz ile şehrimizde yepyeni bir yaşam alanı, sosyal alanlar, ibadethaneler, yeni meydanlar hayat bulacak.

Kentsel Dönüşüm projemizin içerisinde öncelikli olarak vatandaşlarımızın daha ferah bir ortamda ibadetlerini yapabileceği büyük bir cami inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızın aileleri ile rahatlıkla dolaşabileceği süs havuzları ile yeşil alanları bol parklar yapacağız. Mahallemizi boydan boya çevreleyen yürüyüş yollarımız olacak. Geniş araç yolları inşa edeceğimiz mahallemizde bu araç yollarının her iki tarafında gençlerimizin rahatça dolaşabilecekleri bisiklet yolları yapacağız.

Şu an mahallemizin ihtiyaçlarını tam kapasiteli olarak karşılayamayan Şeyhoğlu ilkokulunu göz önünde bulundurarak, bunun yerine iki tane büyük okul inşa edeceğiz. Şu anda mahallemizde mevcut bulunan kapalı semt pazarını daha modern, daha kullanışlı bir hale getireceğiz. Ayrıca bir sağlık tesisi inşa edecek, ilgili makamlara tahsis edeceğiz. Bununla da kalmayarak bir sosyal tesis, bir karakol binası, dokuz adet park ve yeşil alan ile spor alanları inşa edeceğiz.

Antakya Kalesi gibi yüksek bir merkezden baktığımızda şehrimizin en büyük yeşil alanı Asri Mezarlık olarak görünüyor. Kentsel Dönüşüm Projemiz hayata geçtiğinde bu görüntü değişecek, Emek ve Aksaray Mahallelerimizi kapsayan alanımız şehrimizin en yeşil bölgesi olacak.”

Özyurt Gazetesi
Antakya Kentsel Dönüşüm Projesi.jpeg
Antakya Kentsel Dönüşüm Projesi.jpeg (41.43 KiB) 385 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Antakya Belediyesi-Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Ara 2016 18:28

Antakya'da kentsel dönüşüm son aşamada!

Antakya Belediyesi’nce Emek ve Aksaray Mahallesi’ne yönelik yapılan Kentsel Dönüşüm hizmeti kapsamında Bilgilendirme Ofisi’ne ziyarette bulunan Başkan Kimyeci şu görüşlere yer verdi;

Antakya'da kentsel dönüşüm son aşamada!Antakya Belediyesi’nce Emek ve Aksaray Mahallesi’ne yönelik yapılan Kentsel Dönüşüm hizmeti kapsamında Bilgilendirme Ofisi’ne ziyarette bulunan Başkan Kimyeci şu görüşlere yer verdi; “ Antakya Belediyesi olarak Antakya’nın afet riski olan alanları kentsel dönüşüm kapsamında 350 bin metrekare alanda başlattığımız kentsel dönüşüm projesinde 4. ve son aşamadayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 18 Kasım 2016 tarih ve 13948 sayılı oluru ile Bakanlığımız yapım yetkisini de kurumumuza vermiş bulunmaktadır.


20 bin m² kent meydanı, 5000 kişi kapasiteli Türkeş Camii’nin içinde bulunduğu, vatandaşların hoşça zaman geçirebilecekleri, yürüyüş yapabileceği 10 bin m² kent meydanı, 3500 m² kapalı semt pazarı, yüzeyde 1000, iş yeri ve binaların altında 5000 olmak üzere toplam 6000 araç kapasitesine sahip otopark, bir sosyal tesis, 2 adet okul, 1 adet karakol, 1 adet sağlık tesisi, 14 adet imar adasının bulunduğu bir proje planladık. Çoğunluğu yeşil alanlardan oluşan proje alanının % 23’ünü yollar ve yüzeydeki otoparklar, % 19’unu imar blokları, % 14’ünü toplam büyüklüğü 50 bin m² olduğu parklar, % 36’sını imar adaları içindeki peyzaj düzenleme alanları olan ve toplam yeşil alan miktarının 120 bin m² olduğu bir kentsel dönüşüm projesi hazırladık. Bu güzel projede emeği geçen ve destek veren herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.


4 Aralık 2016 Pazar Günü saat 13.00’de Emek Mahallesi Kapalı Semt Pazarı’nda “Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin” son detayları ile ilgili hak sahibi vatandaşlarımızla bilgilendirme ve istişare toplantısında bir kez daha bir araya gelerek hemşerilerimize tüm detaylarla ilgili sunum gerçekleştireceğiz. Tüm hak sahibi vatandaşlarımızın toplantımıza teşriflerini bekliyoruz.”


Antakya Zafer Gazetesi
NDI1NTc0Mj-antakyada-kentsel-donusum-son-asamada.jpg
NDI1NTc0Mj-antakyada-kentsel-donusum-son-asamada.jpg (27.93 KiB) 360 kere görüntülendi

Cevapla