Yunuseli Havaalanı

Cevapla
faruk gorez

Yunuseli Havaalanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Oca 2017 13:33

Yunuseli Havaalanı’nda 16 yıllık özlem bitiyor

YUNUSELİ HAVAALANI’NDA 16 YILLIK ÖZLEM BİTİYOR
- YENİŞEHİR HAVAALANI’NIN AÇILMASININ ARDINDAN 2001 YILINDA KAPATILAN YUNUSELİ HAVAALANI’NIN YENİDEN HAVA ULAŞIMINA AÇILMASI İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 6 YILDIR VERDİĞİ MÜCADELE MEYVESİNİ VERDİ.
- YUNUSELİ HAVAALANI 1 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜNDEN İTİBAREN UÇUŞLARA AÇILIRKEN, BURSA GEMLİK – İSTANBUL HALİÇ SEFERLERİ ARTIK YUNUSELİ’DEN YAPILACAK.
- İLK ETAPTA BURSA – İSTANBUL SEFERLERİNİN YAPILACAĞI YUNUSELİ HAVAALANI KISA SÜREDE YAPILACAK ÇALIŞMALARLA HEM FARKLI DESTİNASYONLARA YAPILACAK SEFERLER HEM DE UÇUŞ VE HAVACILIK EĞİTİMLERİYLE ESKİSİNDEN DAHA AKTİF KULLANILIR HALE GELECEK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BİR TARAFTAN YENİŞEHİR HAVAALANI’NIN DAHA AKTİF KULLANILMASINA YÖNELİK DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRÜRKEN, DİĞER TARAFTAN YUNUSELİ HAVAALANI’NIN DA DEVREYE ALINMASIYLA BİRLİKTE BURSA’NIN AKTİF ÇALIŞAN İKİ HAVAALANINA BİRDEN SAHİP OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden hava ulaşımına açılması için Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yıldır verdiği mücadele meyvesini verdi. Yunuseli Havaalanı 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren uçuşlara açılırken, Bursa Gemlik – İstanbul Haliç seferleri artık Yunuseli’den yapılacak. İlk etapta Bursa – İstanbul seferlerinin yapılacağı Yunuseli Havaalanı kısa sürede yapılacak çalışmalarla hem farklı destinasyonlara yönelik seferler hem de uçuş ve havacılık eğitimleriyle eskisinden daha aktif kullanılır hale gelecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir taraftan Yenişehir Havaalanı’nın daha aktif kullanılmasına yönelik destek vermeyi sürdürürken, diğer taraftan Yunuseli Havaalanı’nın da devreye alınmasıyla birlikte Bursa’nın aktif çalışan iki havaalanına birden sahip olacağını söyledi.

Bursa’nın havacılık sektöründe de söz sahibi bir kent olması hedefiyle Bilim Teknoloji Merkezi bünyesinde havacılık ve uzay bölümü kurulması, üniversitede havacılıkla ilgili bir bölüm açılması ve yerli uçak üretimi konusunda yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6 yıldır sürdürdüğü Yunuseli Havaalanı’nın yeniden uçuşlara açılması çalışmalarında sona geldi. Yunuseli Havaalanı’nın hava ulaşımına açılması için önceki yıllarda imzalanan protokollerin çeşitli nedenlerle askıya alınmasına rağmen süreci ısrarla takip eden Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen onayın ardından 1 Şubat’ta Yunuseli Havaalanı’ndan uçuşları başlatma kararı aldı. Böylelikle Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan ve bugüne kadar atıl halde duran Yenişehir Havaalanı yeniden aktif olarak kullanılmaya başlayacak. Gemlik – Haliç arasında sefer yapan ve karaya da inme özelliği bulunan Burulaş’a ait uçaklar, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren Yunuseli Havaalanı’ndan kalkıp, Haliç’e inecek.

Son hazırlıklar yapılıyor
Gemlik – Haliç arasında sefer yapan uçaklardan biri Yunuseli Havaalanı’ndaki yerini şimdiden alırken, alandaki son hazırlıklar da hummalı bir şekilde sürüyor. Büyükşehir ekipleri tarafından yapılan yolcu bekleme salonu ve hangar inşaatı tamamlanma aşamasına gelirken, BUSKİ ekipleri de gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Bursa’nın 16 yıllık özleminin artık giderileceğini ve hayal olarak görülen bir konuyu daha gerçeğe dönüştürdüklerini diye getiren Başkan Altepe, “20 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanılan Yunuseli Havaalanı’nda seferler başlıyor. Çok yakında uçuş eğitimleri ve farklı bölgelerle uçuşlarla bu bölge önemli bir havacılık merkezi haline gelecek. Bursa İstanbul´un yanı sıra Ege ve Akdeniz´e de yaz sezonunda uçuşlarımız olacak. 4 tane deniz uçağımız var. Bunların karaya da inmesi için gerekli aparatlar monte edildi. İstanbul´da 3.havalimanının bitmesiyle buraya da uçuşlar tarifeli olarak başlayabilir. Ancak farklı Anadolu şehirlerine Yunuseli´nden 25 – 30 kişilik uçaklarla seferleri hızlandırmayı planlıyoruz" dedi.

Yoğun ilgi
Bu arada Yunuseli Havaalanı’nın aktif olarak uçuşlara açılacak olması, havacılık camiasının bu bölgeye olan ilgisini de artırdı. Kullanım hakları Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve Burulaş tarafından işletilecek olan Yunuseli Havaalanı’ndan yararlanmak için 20’nin üzerinde kurum ve kuruluş Burulaş’a başvuru yaptı. Bakım ünitesi kurmak, uçuş okulu açmak, hangar ve pisti kullanmak gibi taleplerde bulunan bu kurumların başvuruları Burulaş tarafından değerlendiriliyor.
Yunuseli – Haliç arasında hafta içi her gün karşılıklı iki sefer olarak yapılacak yolculuk 25 dakika sürecek. Uçak kalkış saatleri Yunuseli’den 08.45 ve 14.45, Haliç’ten de 09.45 ve 15.45 olacak.
Bursa Büyükşehir Belediyesi
Yunuseli Havaalanı.jpg
Yunuseli Havaalanı.jpg (117.89 KiB) 591 kere görüntülendi
Yunuseli Havaalanı (2).jpg
Yunuseli Havaalanı (2).jpg (123.41 KiB) 591 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Yunuseli Havaalanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Şub 2017 16:42

Bursa havacılığında tarihi gün

BURSA HAVACILIĞINDA TARİHİ GÜN
- YENİŞEHİR HAVAALANI’NIN AÇILMASININ ARDINDAN 2001 YILINDA KAPATILAN YUNUSELİ HAVAALANI, TAM 16 YIL ARADAN SONRA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YENİDEN HİZMETE AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, DAHA ŞİMDİDEN 60’A YAKIN UÇAK SAHİBİNİN YUNUSELİ HAVAALANI’NDAN YARARLANMAK İÇİN BAŞVURU YAPTIĞINI BELİRTEREK, ÖNÜMÜZDEKİ YIL 100’ÜN ÜSTÜNDE UÇAĞIN İNİŞ KALKIŞ YAPACAĞI YUNUSELİ HAVAALANI’NIN KENT EKONOMİSİNE DE BÜYÜK BİR KATKI SAĞLAYACAĞINI SÖYLEDİ.
- İÇİŞLERİ ESKİ BAKANI VE BURSA MİLLETVEKİLİ EFKAN ALA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJESİ OLAN HAVAALANININ YENİDEN AÇILMASINDA EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞTIKLARINI BELİRTEREK, “ÇÜNKÜ BURSA’YA HİZMETTE AKSAKLIĞA MEYDAN VEREMEYİZ. BURSA’NIN AKSAMASI DEMEK TÜRKİYE’NİN AKSAMASI DEMEKTİR” DEDİ.

BURSA – Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı, tam 16 yıl aradan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, daha şimdiden 60’a yakın uçak sahibinin Yunuseli Havaalanı’ndan yararlanmak için başvuru yaptığını belirterek, önümüzdeki yıl 100’ün üstünde uçağın iniş kalkış yapacağı Yunuseli Havaalanı’nın kent ekonomisine de büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. İçişleri Eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olan havaalanının yeniden açılmasında el birliğiyle çalıştıklarını belirterek, “Çünkü Bursa’ya hizmette aksaklığa meydan veremeyiz. Bursa’nın aksaması demek Türkiye’nin aksaması demektir” dedi.

Bursa’nın havacılık sektöründe de söz sahibi bir kent olması hedefiyle Bilim Teknoloji Merkezi bünyesinde havacılık ve uzay bölümü kurulması, üniversitede havacılıkla ilgili bir bölüm açılması ve yerli uçak üretimi konusunda yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6 yıldır sürdürdüğü Yunuseli Havaalanı’nın yeniden uçuşlara açılması çalışmalarında sonuca ulaştı. Yunuseli Havaalanı’nın hava ulaşımına açılması için önceki yıllarda imzalanan protokollerin çeşitli nedenlerle askıya alınmasına rağmen süreci ısrarla takip eden Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen onayın ardından kısa sürede alanda altyapı hizmetlerini tamamlayıp, yıllar sonra Yunuseli Havaalanı’nı yeniden hava trafiğine açtı. Artık Gemlik – Haliç arasında yapılan uçak seferlerine ev sahipliği yapacak Yunuseli Havaalanı, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekilleri Bennur Karaburun ve İsmail Aydın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle yeniden uçuşlara açıldı.

Öncelik ulaşım yatırımları
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi bir gün yaşadıklarını, yılların beklentisi olan Yunuseli Havaalanı’nı yeniden ulaşıma açmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Havaalanın yeniden açılması noktasında destek veren bakanlar, milletvekilleri ve bürokratlara teşekkür eden Başkan Altepe, Bursa’nın tarımdan turizme tüm sektörlerde hızma kalkınması için her alanda yoğun bir çalıma içinde olduklarını belirterek, en önemli hizmet alanının yüzde yatırım bütçesinin yüzde 70’inden fazlasını ayırdıklarını ulaşım yatırımları olduğunu kaydetti. Sadece bir bulvar açmak için 500’e yakın binayı kamulaştırdıklarını, Türkiye’de bunu yapabilen başka bir belediye olmadığının altını çizen Başkan Altepe, “Sadece bizim dönemimizde 63 köprü ve kavşak yapıldı. Tramvay ve metro hatları yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Oteller bölgesine ulaşan teleferiğin şehir içine indirilmesi projelerde ihaleye çıktık. Büyükşehir olarak ulaşım için karayı, havayı, denizi kullanıyoruz” dedi.

Havacılığın merkezi olacak
Bursa’nın şehir içi ulaşımının yanında çevre illerle bağlantısının da büyük önem taşıdığını kaydeden Başkan Altepe, Türkiye ekonomisinin yüzde 40’ına sahip İstanbul’la bağlantının daha kuvvetlenmesi için başlattıkları BUDO seferleriyle yılda 1,5 milyon kişinin taşındığını hatırlattı. İstanbul’la Bursa’nın daha da yakınlaşması için hava ulaşımının da büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Altepe, “Uçaklarımız denizden denize uçuyordu. Karaya inebilen uçaklarımız vardı ama karada inecek yerimiz yoktu. Artık bu imkanımız var. 1400 metre uzunluğundaki piste inebilen her uçak burayı kullanabilecek. Haliç seferleri de artık buradan yapılacak. Sadece Haliç değil 3. Havaalanına da bağlantı kurulacak. Dış hatlar terminali de yapılacak. Uluslararası uçuşların biletleri burada kesilecek. Buradan kalkıp, İstanbul’dan uluslararası uçuşa devam edilebilecek. Yunuseli Havaalanı hiçbir yere rakip değil. Bursa havacılığına destek verecek, Yenişehir Havaalanı’na da güç katacak. Burada 1 yıl içinde 100’den fazla uzak olacak. Şimdiden 60 uçak burayı kullanmak için başvurdu. Burada pilot eğitimleri, her türlü havacılık etkinlikleri olacak, araçların cihazların bakımı yapılacak. Kısaca Bursa’da havacılığın merkezi burası olacak” diye konuştu.

“Bursa’nın aksaması, Türkiye’nin aksaması demek”
İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da Bursa’nın Türkiye için önemine vurgu yaparak, Bursa birçok gösterme bakımından Türkiye’de ilk 5 il arasında ve çoğu gösterge bakımından 4’üncü sırada olduğunu kaydetti. Bursa’nın ticaret hacmi açısından dünyadaki birçok ülkeden daha fazla değere sahip olduğunun altını çizen Ala, “Yani tek başına Bursa’nın dış ticaret hacmi BM’ye üye birçok ülkeden daha yüksek. Böyle bir şehre hizmet sunmak hem büyük onur hem de büyük bir sorumluluk. Açılışını yaptığımız bu tesis de böyle bir sorumluluk anlayışının neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu güzel Bursa’mıza, çalışkan, üretken Bursalılarımıza böyle bir hizmeti sunma görevini üstlenen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu kendisinin projesidir. Havaalanının bu şekilde hizmete sunulmasının ciddi katkılar sağlayacağını dile getirdi, altyapısını hazırladı ve elbirliğiyle gerçekleştirdik. Bursa’ya hizmette bir aksaklığa meydan veremeyiz. Çünkü Bursa’nın aksaması Türkiye’nin aksaması demektir. Türkiye hızla gelişmek zorunda. Neyle gelişecek? Bursa, Adana, Diyarbakır ile gelişecek” dedi.

Siyasi havaalanı açıyoruz
Türkiye’nin 2023 hedeflerine, 2071 vizyonuna hızlı varabilmek için, işleri daha çabuk yapabilmek için, engelleri kalkınmak için sadece fiziki havaalanları yaptıklarını ifade eden Ala, şunları söyledi:
“Şimdi sizin önünüze siyasi havaalanı projesi getiriyoruz; Yeni Anayasa değişikliği. Yeni anayasa değişikliği, siyasi havaalanı yapmak demektir. Karayoluyla, demiryoluyla elbette hızlanıyoruz, onları yaptık, belli bir mesafeye geldik. Ama yetmez. Çok daha fazlasını bekleyen 80 milyona yaklaşmış nüfusumuz var. Yetmez gönül coğrafyamız var, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu, dünyanın herhangi bir köşesinde hizmet bekleyenler için hizmet yapmalıyız. Siyasetin önündeki, hizmet yapmanın önündeki lüzumsuz engelleri kaldırmak zorundayız. Sistem değişikliği öneren yeni anayasa değişikliğini getiriyoruz. Karayoluyla, otobüsle, otomobille gidebilirsiniz ama havayoluyla da gidelim. Havayolu kısa ve kolay. Bize daha hızlı hizmet yapmak imkanı veren değişikliği önünüze getireceğiz. Milletimizden inşallah onay bekliyoruz. Bu onayı verdikten sonra, yani ‘evet’ dedikten sonra tabii ki her türlü kararın başımızın üstünde yeri var. Ancak milletimiz önünü açan projelerin hep arkasında durdu. Hızlı mesafe alınması arzu etti. Gerçekten adeta siyasi havaalanı yapıyoruz diyebileceğim değişikliği önünüze getireceğiz. Detaylarını daha çok anlatılacak. Tek kelime ile bir cümle ile özetleyin derseniz daha hızlı hizmet yapmanın adı olacaktır bu anayasa değişikliği. Çünkü ihtiyacımız var. Çünkü gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatmak zorundayız. Onlar kadar ithalat ihracat yapmak zorundayız hızla davranmak zorundayız. Yapacağımız her iş, milletimize daha çok hizmeti az zamanda sunma arzusudur.”

Şehirler yarışıyor
Bursa Valisi İzzettin Küçük, günümüzde ülkeler arası rekabetin yanında şehirler arasında da bir rekabet olduğunu hatırlatarak, artık dünya şehirlerinin birbirleriyle yarıştığını kaydetti. Bir şehrin gerçekten güçlü olması için diğer şehirlerle, bölgelerle ve ülkelerle ilişkisinin her anlamda yüksek olması gerektiğini dile getiren Küçük, “Bir şehrin yakın ve uzak çevresiyle ilişkisi ne kadar yüksekse o şehir o kadar canlı ve atılımcıdır. Burada ulaşım vasıtalarının çeşitliliğinin fazla olması önemli. Bu havaalanı dünya kenti olma yolunda önemli bir adım. Şehrin tam ortasında bir havaalanı. Birçok ilde görev yaptım ve böyle bir imkan yok. En önemli şikayetlerden biri havaalanlarının şehre 30- 40- 50 dakika uzaklıkta olması. Şehrin tam ortasında bir havaalanı heyecan verici. Çok değerli, kıymetli bir hizmet. Onay çıktıktan çok kısa bir süre sonra burayı hizmete açtıkları için Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da hizmete açılan Yunuseli Havaalanının aynı zamanda bir eğitim merkezi olacağını ve Yenişehir Havaalanı’nın gelişimine de katkı sağlayacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Açılış törenin ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri yıllar sonra Yunuseli Havaalanı’ndan havalanan ilk uçak ile havadan bir şehir turu attı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESİ
23245-manset.jpg
23245-manset.jpg (42.85 KiB) 588 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Yunuseli Havaalanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Şub 2017 23:24

Havacılıkta Yunuseli heyecanı :Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, 16 yıl aradan sonra yeniden faaliyetleri başlatılan Yunuseli Havaalanı, havacılık sektörüne hizmet eden firmaları da heyecanlandırdı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın her alanda olduğu gibi havacılıkta da öncü olması hedefiyle çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanını 16 yıl aradan sonra yeniden hizmete açtı. Yunuseli Havaalanı’nın faaliyetlerine yeniden başlaması, sektörün önde gelen firmaları arasında da heyecana neden oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunuseli Havaalanı ile ilgili projeleri nedeniyle kendisini ziyaret eden Atlas Global Genel Müdürü Orhan Coşkun ve Atlantik Uçuş Akademisi AFA Genel Müdürü Sermet Temizkan ile Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda bir araya geldi.

Bursa’da havacılıkta önemli bir potansiyel olduğunu belirten Atlas Global Genel Müdürü Orhan Coşkun, firma olarak Yunuseli Havaalanı’nda eğitimden sağlığa uzanan geniş bir yelpazede hizmet verebileceklerini ve bu noktada da Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yapmak için heyecan duyduklarını söyledi.

“Bursa’da havacılıkta yeni bir dönem başladı”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın her alanda olduğu gibi havacılıkta da öncü olması hedefiyle önemli adımlar attıklarını belirterek, “Bursa’da havacılıkta yeni bir dönem başladı. En büyük hedefimiz, Bursa’da havacılığın gelişmesiydi ve artık bunu gerçekleştirmek için adımlarımızı atıyoruz” dedi.

Yunuseli Havaalanı’nın Bursa için önemli bir uçuş alanı olduğunu ifade eden Altepe, şimdiden 60’a yakın uçak sahibinin buradan yararlanmak için başvuru yaptığı Yunuseli Havaalanı’nın kent ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Başkan Altepe, hızla gelişen ve değişen Bursa’da, kısa sürede Yunuseli’nin de yetersiz kalacağını ve yeni bir havaalanı ihtiyacının daha ortaya çıkacağını kaydederek, “Yunuseli yetmez. Türkiye’nin ekonomik kalbi, Bursa… Güç burada. İstanbul’da yapılamayanlar Bursa’da yapılıyor. Türkiye’nin de önünü açacak sivil havacılık çalışmalarını destekleyecek adımlar atacağız. Altyapı var, çok yönlü olarak çalışalım istiyoruz” diye konuştu.

Bursa’da en az 200 özel uçağın kullanılmasını hedeflediklerini anlatan Başkan Altepe, şehrin bu potansiyelinin olduğunu sözlerine ekledi. Altepe, ziyaretin sonunda konuklarına Bursa’ya özgü bir el yapım Yeşil Türbe çinisi hediye etti.

Cevapla