KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

faruk gorez

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2014 11:02

Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi kentsel dönüşümde son durum!
Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Sektörde lider firmaların dönüşüme talip olduğu Gaziosmanpaşa'da 14 mahallede kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalar yürütülüyor.

15 bin konutun yeniden yapılacağı Gaziosmanpaşa'da tebligatlar vatandaşlara gönderildi. Gaziosmanpaşa'nın en büyük dönüşüm alanı olan Karayolları Mahallesi için plan çalışmaları devam ediyor.


Haftaya bakanlığa gönderilecek

Karayolları Mahallesi için plan çalışmalarında sona gelindi. Hazırlanan imar plan çalışmaları önümüzdeki haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na onay için gönderilecek. Bakanlıktan onay geldiğinde arazi çalışmaları başlayacak.


Resmi imzalar atılmadı

İhlas Yapı, Nef, Ağaoğlu, Sur Yapı, Soyak gibi büyük firmaların adının geçtiği Gaziosmanpaşa'da Karayolları Mahallesi için görüşülen firmalar var. Ancak resmi imzalar henüz atılmadı.


Norman Foster Gaziosmanpaşa'nın Master Planı'nı tamamladı

Gaziosmanpaşa için master planın dünyaca ünlü Mimar Lord Norman Foster'ın hazırlayacağı duyurulmuştu. Foster + Partners master plan çalışmalarını tamamladı. Ocak ya da Şubat ayı içerisinde talep olursa vatandaşla master plan paylaşılabilecek.


Gülcihan YELKENCİ/Emlakkulisi.com

faruk gorez

Çekmeköy Belediyesi'nde kentsel dönüşüm zirvesi!

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2014 11:55

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çekmeköy'de faaliyet gösteren müteahhitlerle kentsel dönüşümü konuşuyor... Çekmeköy Belediyesi'nde düzenlenen istişare toplantısına toplam 100 müteahhit davet edildi. İşte o toplantıdan ilk bilgiler...

Çekmeköy Belediyesi'nde kentsel dönüşüm zirvesi!


Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çekmeköy'de faaliyet gösteren müteahhitlerle istişare toplantısı gerçekleştiriyor.Çekmeköy Belediyesi'nde düzenlenen istişare toplantısının gündemini ise kentsel dönüşüm oluşturuyor... Toplantıya katılımı için 100 müteahhite davetiye gönderildi.kaynak Emlakkulisi.com

faruk gorez

İstanbul Fatih'te kentsel yenileme alanları belirlendi!

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2014 12:00

BAKANLAR Kurulunun bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilmesine ilişkin karalan, Resmi Gazete'de yayımlandı. Şanlıurfa'da bazı bölgeler kentsel dönüşüm bölgesi, İstanbul Fatih'te ise bazı bölgeler kentsel yenileme alanı olarak belirlend

İstanbul Fatih'te kentsel yenileme alanları belirlendi!


BAKANLAR Kurulunun bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilmesine ilişkin karalan, Resmi Gazete'de yayımlandı. Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi, Yenice, İkizce ve Şahinler mahalleleri ile Onbirnisan mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanın kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan, İstanbul 'un Fatih ilçesi, Beyazıtağa ve Fatma Sultan mahallelerinde bulunan ve Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak kabul edilen mülkiyeti Hazineye ait taşınmazların bedelsiz olarak Fatih Belediye Başkanlığına devredilmesine de karar verildi. Bakanlar Kurulu, Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesine ait TGB-2 numaralı alanın sınırlarının değiştirilmesini de kararlaştırdı.

Ortadoğu

faruk gorez

Bağcılar'da 1394 riskli yapı yıkıldı!

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2014 12:01

Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi ilçe sakinlerinin yüzde 100 desteğiyle devam ediyor. İlçede toplam 1394 riskli yapı, konut ve işyerinin yıkımı gerçekleştirildi...

Bağcılar'da 1394 riskli yapı yıkıldı!


Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi ilçe sakinlerinin % 100 desteğiyle devam ediyor. İlçede toplam 1394 riskli yapı, konut ve işyerinin yıkımı gerçekleştirildi. Yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ilçede, şu ana kadar yaklaşık 410 konutu proje kapsamında yenilenirken, 854 riskli yapı belirlendi. İstanbul 'un en kalabalık nüfusuna sahip olan Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi emin adımlarla devam ediyor. Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 363 riskli yapı, 1282 konut ve 112 işyeri olmak üzere toplam 1394 yıkım yapıldı. Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar mahallelerinin bir kısmını Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan ettiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkam Lokman Çağırıcı, yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ifade etti.

Türkiye


faruk gorez

Re: KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Şub 2015 20:25

aziosmanpaşa Belediyesi, vatandaşları kentsel dönüşüm hakkında bilgilendirmek amacıyla yaptığı çalışmaları kapsamında bir Kentsel Dönüşüm Bürosu’nu daha hizmete açtı.

Açılış törenine AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Şahin Pirdal, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Seyrantepe Camii’nde kılınan Cuma Namazı sonrası başlayan törende konuşan Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Kentsel Dönüşüm Büroları vasıtasıyla ilk olarak vatandaşı bilgilendirdiklerini ve onların görüşleri üzerinden planlarını yaptıklarını belirtti. Başkan Usta, “Kentsel dönüşümde halkımızın görüşlerini aldıktan sonra planlarımızı yapıyoruz. İlçemizdeki bazı yerlerde bu çalışmalarımız bitti ve planlarımız hazırlandı. Planları tamam olan yerlerde kentsel dönüşüm çalışmaları start alma noktasına geldi” dedi.

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında olan yerlerde yaklaşık 10 bin insanın yaşadığı bilgisini veren Başkan Usta, vatandaşlarla yapacakları görüşmelerle bu sürecin sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlayacaklarını söyledi. İlçede kentsel dönüşüm çalışmaları vasıtasıyla ulaşım sorununu halletmek gibi bir hedefleri olduğunun altını çizen Başkan Usta, Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun yanı sıra Gaziosmanpaşa merkez ve Küçükköy’den de geçecek bir metro hattının proje aşamasında olduğunu ifade etti.

Daha sonra söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ise kentsel dönüşümün çok zor bir süreç olduğunu belirterek, Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerinden Başkan Usta’ya güvenmelerini istedi. Konuşmaların ardından kurdele kesme töreniyle Kentsel Dönüşüm Bürosu’nun açılışı yapıldı. Açılış sırasında vatandaşlara etli pilav dağıtılırken, çocuklara da patlamış mısır ikram edildi.
en sonhaber
bdfb_5735.jpg
bdfb_5735.jpg (57.56 KiB) 2377 kere görüntülendi

faruk gorez

Kiptaş Beykoz kentsel dönüşüm projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Şub 2015 18:47

http://emlakkulisi.com/kiptas-beykoz-ke ... ler/343935
MzQ5NTkzMD-kiptas-beykoz-kentsel-donusum-projesinin-maketi-hazir-iste-gorseller.jpg
MzQ5NTkzMD-kiptas-beykoz-kentsel-donusum-projesinin-maketi-hazir-iste-gorseller.jpg (172.61 KiB) 2369 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Şub 2015 09:29

Esenler'de 100 bin konutluk dönüşüm hamlesi!
Kentsel dönüşüm hareketinin başladığı ilçe Esenler'de 10 binin üzerinde konut dönüştü. Başkan Tevfik Göksu, "10 yıl içinde de 100 bin konutun yarısından fazlasını dönüştüreceğiz" dedi.

Kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığı İstanbul Esenler'de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul'un en yoğun nüfusuna sahip ilçe olan Esenler'in Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yurtdışında kentsel dönüşümün estetik, Türkiye'de ise depremden korunmak amacıyla yapıldığını söyledi. Başkan Göksu, 10 yıl içinde ilçedeki 100 bin konutun yarısından fazlasının kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini kaydetti. Eski yapıların ne kadar çürük olduğuna da değinen Göksu, 6 katlı bir binayı yarım saatte yıktıklarını söyledi. Daha önce ikna etmek için vatandaşa gittiklerini söyleyen Göksu, "Deprem korkusu ve bilinci nedeniyle artık vatandaşlar bize gelerek binalarının dönüşümü için kendileri başvuru yapıyor. Biz bunu hiçbir kâr amacı gütmeden TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile yapıyoruz. Özel firmaları da teşvik ediyoruz ama sözleşmelerinden vatandaşın aleyhine maddeler olmamasına dikkat ediyoruz" dedi.

150 BİNDEN 500 BİNE ÇIKTI
Yeni binalarda konutların metrekare fiyatlarının olağanüstü artışına dikkat çeken Tevfik Göksu ortalama 100 metrekarelik bir dairenin 150 binden 500 bin liraya yükseldiğini söyledi. Göksu, "Esenler'deki bir diğer dönüşüm noktası ise Çiftehavuzlar Mahallesi. 85 bin 300 metrekare alan içerisinde 154 yapı ve 854 bağımsız birim bulunuyor. Proje alanı içerisinde yaklaşık bin 500 konut üretilmesi hedefleniyor. Şu anda ilçemizde 10 binin üzerinde konut üretim aşamasında. Yani ilçemizdeki ilk hedefimiz olan yeni 10 bin konut hedefini aşmış durumdayız" dedi.

ESENLER'İ BASTONLA 'SATI ABLA' ÇİZDİ
Esenler'deki çarpık kentleşmenin başlangıç noktası hakkında çok çarpıcı bir örnek veren Göksu, "Zamanında Esenler'de ev yapmak isteyen vatandaşlarımız 'Satı abla' denilen bir hanıma giderlermiş. Bu hanım teyze de araziye bastonuyla kendince mimari çizimi yaparmış. Esenler'deki çarpık kentleşmenin çıkış noktalarından en önemlilerinden biri budur" şeklinde konuştu.

Sabah

faruk gorez

Re: KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Şub 2015 09:30

Esenler'de kentsel dönüşüm metrekare fiyatlarını 5 bin TL'ye yükseltti!
Esenler Belediyesi kentsel dönüşümde hızla ilerliyor. Dönüşmesi gereken 100 bin konuttan 24 bine yakını tamamlanmak üzere. Dönüşüm, bölgede 1000 lira olan konut metrekare fiyatlarını 5 bin liraya çıkardı.

İstanbul’da kilometrekareye düşen 70 bin insanla şehrin en kalabalık ilçesi olan esenler’de yapı stoğunun da oldukça fazla ve sağlıksız olduğu belirlendi. Bölgedeki bu yoğunluktan dolayı donatı ve yeşil alan yok denecek kadar az. Bu nedenle kentsel dönüşümün uygulanmaya başladığı ilk ilçelerden olan Esenler’de çalışmalar sürüyor. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, ilçe içinde dönüşmesi gereken 100 bin konut olduğunu 24 bine yakın konutun dönüşümünün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Göksu, şöyle devam etti:
“Esenler kentsel dönüşümde Türkiye’nin laboratuarı gibi oldu. 5 yıllık bir geçmişi var. Esenler’de 30 bin 89 bina var. 159 bin 869 adet de bağımsız birim. Bunlardan 56 bin 674 tanesi ruhsatlı, 24 bin 415 tanesi ruhsatsız. İskanlı bina sayısı ise 1421. Bu rakamlar durumu özetlemeye yetiyor. Proje bilgisi falan da yok. Biri gelmiş tek kat bir yer yapmış, her sene üstüne kat çıkmış. Eskiden Esenler’de bir Satı Abla varmış, ‘ev yapmak istiyorum buraya’ denilince, elinde bastonu evin yapılacağı yere çizermiş. İşte bu 20 yıl sonra tamamen yok olacak.”

Bina değeri yükseldi
Kentsel dönüşüm çalışmalarında ‘rantsal dönüşüm mü - kentsel dönüşüm mü’ tartışması olduğunu anlatan Göksu, şöyle konuştu:
“Havaalanı Mahallesi’nde bizim vatandaşlardan aldığımız mülkün toplam değeri 63 milyon. Bizim vatandaşa verdiğimiz mülkün toplam değeri ise 567 milyon lira. Rant vatandaşa gidiyor. Bizim için önemli olan yapıyı aldığımızda ve yaptığımızda hesapların ‘sıfır’ olarak sonuçlanması. Hiçbir kar amacımız yok.”
Bölgede ortalama metrekare fiyatlarının 1000 lira olduğunu kaydeden Göksu, dönüşümle birlikte 5’e katlanarak 5 bin liraya ulaştığını anlattı. Göksu, “Deprem korkusu ve bilinci nedeniyle artık vatandaşlar bize gelerek binalarının dönüşümü için kendileri başvuru yapıyor. Biz bunu hiçbir kâr amacı gütmeden çevre bakanlığı, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile yapıyoruz. Özel firmaları da teşvik ediyoruz ama sözleşmelerini bile biz hazırlıyoruz. Yeni binalarda metrekare fiyatları da olağanüstü arttı. Ortalama 100 metrekare bir daire 500 bin liraya yükseldi. Dönüşümden önce 100 - 200 bin lira civarındaydı” dedi.

Mahalle mahalle modelleme
Dönüştürdükleri yere göre modeller belirlediklerini vurgulayan Tevfik Göksu, “Her mahallede yerine göre belli bir metrekare bedava veriliyor. Mesela bir mahallede 100 metrekare yeri olana 80 metrekareyi bedava veriyoruz. 100 metrekareye tamamlamak isterse geri kalanını 10 yılda maliyeti üzerinden ödüyor” dedi.
Esenler’de Turgutreis Mahallesi’nde dönüşümün büyük oranda tamamlandığını kaydeden Göksu, “Oruç Reis Mahallesi’nde iki etabı sürüyor. Havaalanı Mahallesi 2015 sonunda tamamlanmış olacak. Tuna Mahallesi’nde projeler bitti çalışmalar yakında başlayacak” diye konuştu.

Milliyet

faruk gorez

Re: KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Şub 2015 10:33

Bir gecekonduya 3.5 milyon TL istediler

Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, "kamulaştırma hakkımız var ama kalp kırmak istemiyoruz" diyor
ÖZLEM ERMİŞ BEYHAN

İstanbul’da otoparkıyla sosyal alanları ile bölgesel bazda bir kentsel dönüşüm, üzerinde çok konuşulan ancak gerçekleşemeyen bir proje haline geldi. Çok katmanlı sorunlar aşılıp bir türlü yol alınamıyor. Fikirtepe’de kamulaştırma başladı, özel sektörün en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak gösterilen Piyalepaşa’da ise hedef ilk kazmayı 2017 sonunda vurmak. Polat Grubu bünyesindeki Piyalepaşa Gayrimenkul 80 dönümlük arsa üzerinde planladığı, altı 1500 araçlık otopark olan 25 bloklu proje için 2 yıldır çalışıyor. Bölgede 65 dönümlük arsaya sahip olduklarını, son 2 yılda riskli alan ilan edilen bölgede üzerinde konut olan 7 dönümü satın alabildiklerini anlatan Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, bir bu kadar daha arsayı satın almak için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Yücel, kamulaştırma haklarının ilk günden beri olduğunu ancak bu çözümü tercih etmediklerini vurguladı. Piyalepaşa’daki proje 250 bina, 450 hanenin yıkılmasını öngörüyor. Bu hanelerden tapusu olanların yüzde 95’iyle anlaştıklarını açıkladı Yücel. Yeni projede 950 konut planlanıyor. 215 daire, burada eskiden oturan tapu sahiplerinin olacak. Peki geri kalan 235 hanenin sahipleri? Bunların büyük bölümünün tapu sahibi olmayanlardan oluştuğunu söyleyen Yücel, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gecekondu olmalarına rağmen hakkaniyetli bir sistem geliştirerek kimsenin kalbini kırmamayı hedefl edik. Metrekareleri belirlemek için emlak vergi beyanlarını esas aldık.” Anlaşma sağlanan hanelerden 50’ye yakını yıkılmış. Gecekondu sahiplerine yeni bir daire alabilmelerine yardımcı olabilmek için emlak ofisi kurmuşlar. Yücel, “Para verdiklerimiz de oldu, ev aldıklarımız da” dedi.

Para hesabında şaşırıyoruz

Bölgede yaşayanlarla pazarlık sürecinde onu çok şaşırtan taleplerle karşılaşmış Kaan Yücel. Şöyle anlattı: “En sona kalıp pazarlık şansını artırabileceğini düşünen çok var. Oysa yeni yasa, kamulaştırma hakkı veriyor. Riskli alan ilan edilen bölgenin üçte ikisinin onayı yetiyor. Bu hakkımız ilk günden beri var, çünkü burada bizim büyük bir boş arsamız var. Yani buradaki ortalama rakamı ödeyerek tüm arsaları alabiliriz. Şimdilik bunu kullanmak istemiyoruz ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşüyoruz. Çok ilginç talepler geliyor. 100 bin liraya satılacak yere 500 bin TL isteyebiliyorlar. 90 metrekare evi var, aynı metrekare ev veriyoruz, “2 tane istiyorum” diyebiliyor. 3.5 milyon TL istedi biri örneğin 120 metrekare dairesine. Zorlu’nun projesinde böyle bir rakam yok. ‘Bize muhtaçsınız’ diyorlar, halbuki böyle bir şey yok. Ama yasayı çok az kişi biliyor.”

Gecekondu sahiplerinin en büyük şikayeti yeni projeden daire alamamak. Yücel bu duruma şu yorumu getirdi: “Gecekondularda yaşayanların yüzde 60’ı kiracı, yani sahipleri oturmuyor ki orada. Zor durumda olan da aslında kiracılar çünkü 200 TL’ye kirada, çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Örneğin 60 metrekare denilen bir gecekonduda 9 kişi yaşıyordu. En büyük çocuk üniversitede... Evlerini ölçtük, 30 metrekare çıktı...”

En büyük sıkıntı çok kardeşli aileler

Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, son 2 yıl yaşadıklarına bakarak, süreçte en büyük sıkıntıyı yaratan olgunun çok kardeşli yapılar olduğu sonucuna varmış: “Bir kardeş bütün aileye ait bir evde otururken, diğer kardeşler seslerini çıkarmıyor. Ama o ev yerine yeni bir ev verilmesi söz konusu olduğunda diğer kardeşler bu kez sorun çıkarıyor. O aile yadigarı eski ev önceden hiç sorun olmadan paylaşılırken, yeni bir ev söz konusu olduğunda ‘Bunca yıldır zaten o evi kullanıyor, neden yeni ev onun olsun’ denilebiliyor. En sıkıştığımız, çaresiz kaldığımız konu bu.”

Proje'yi Galata Köprüsü'nden bakıp tıraşladılar

Piyalepaşa projesinde farklı kat yüksekliklerinde 25 blok olacak. Son siluet tartışmalarından sonra projede yükseklikler tıraşlanmış. 20 katlı olarak planlanan otel 16 kata inmiş, 18 katlı olarak planlanan ofis binası 12 kata çekilmiş. Galata Köprüsü’nün oradan bakılıp planlama yapıldığını anlatan Yücel, “Ne dedilerse yaptık. Şimdi ruhsatı bekliyoruz. Hedef mart ayında inşaata başlamak. 20 bin kişinin yaşadığı bir proje olacak. MIPIM’de lansmanını yapacağız” dedi.

Piyalepaşa'nın bilançosu

Bugünkü metrekare fiyatı: 1100 TL Proje tamamlandığında beklenen metrekare fiyat: 3.000 $ Proje tamamlandığında beklenen toplam değer: 1-1.5 milyar $ Pojenin tahmini maliyeti: 400 milyon $ Arsa ve daireler için yapılan PROJEYİ GALATA yatırım: 400 milyon $
DÜNYA

Cevapla