Karadolap Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Cevapla
faruk gorez

Karadolap Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Oca 2017 21:10

Alibeyköy, İslambey ve Karadolap'a Kentsel Dönüşüm

Alibeyköy, İslambey ve Karadolap Mahalleri kentsel dönüşüme kavuşturuluyor. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilerleyen günlerde TOKİ ile bir protokol imzalanacağını açıkladı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile birlikte koordinasyonlu yürütülen kentsel dönüşümün hızlandırılmasına yönelik açıkladığı projeler kapsamında hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Önümüzdeki günlerde TOKİ ile bir protokol imzalanacağını belirten Başkan Aydın, hazırlanacak projede hiçbir vatandaşın mağdur olmayacağının altını çizdi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ek 1. maddesine göre bakanlar kurulunun onayıyla riskli alan ilan edilen Alibeyköy, yine 5393 sayılı Belediye Kanunun Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Alanını düzenleyen 73. maddesine göre İslambey ve Karadolap mahallerinde kentsel dönüşüm yapılması karar kılınmıştı.

DAHA RİSKSİZ DAHA GÜZEL BİR YERİNDE DÖNÜŞÜM

Kararın ardından Kentsel Dönüşümle ilgili açıklama yapan Başkan Aydın, "73 ilan edilen İslambey ve Karadolap ile riskli alan ilan edilen Yeşilpınar mahallelerimizde kent kısımlarını yeniden inşa etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulanacak. İlçemiz daha modern bir bölgeye dönüşecek. Tabii hassasiyetimiz ve inceliğimiz yerinde dönüşüm. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden onları daha risksiz daha rahat daha güzel bir bölgede yaşatmayı amaçlıyoruz." dedi.

ÜLKEMİZDE DEPREM GERÇEĞİ VAR

Eyüp'te yaklaşık 40 alanda etüt çalışmaları yaptıklarını da ifade eden Başkan Aydın sözlerine şöyle devam etti:

"Etüt çalışmalarında imar planlarına uygun yapıların olmadığını fark ettik. Bunun üzerine ruhsat durumuna, bina yapılarına kentsel morfolojiye (çöküntü oluşuyor mu), dönüşmesi gerek olan alanları belirledik. Ayrıca ülkemizde bir deprem gerçeği var. Kentsel dönüşüme başvurmamızdaki diğer bir sebepte bu. Yenileme yaparak insanların barınma ihtiyacını depreme karşı dayanıklı hale getireceğiz. Bu kapsamda da İslambey ve Karadolap'ta 90 dönümlük alanda kentsel dönüşümü ilan ettik. Kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi için önümüzdeki günlerde TOKİ iş birliğiyle protokol imzalayacağız.

VATANDAŞLA UZLAŞMA

Alibeyköy'de riskli alan olarak ilan edilen yer ise Yeşilpınar Pınar Camii yanındaki adadır. O bölgemizdeki çalışmaları da yakından takip ediyoruz. İBB ile birlikte o bölgedeki vatandaşlarımıza da projeyi sunacağız. Esas olan vatandaşlarımzla uzlaşmadır. Önceliğimiz bu olduğu için de hiçbir vatandaşımız mağduriyet yaşamayacak. Vatandaşlarımızdan ricam yalan haberlere itibar etmemeli. Bilgi kaynağı biziz ve hizmetlerindeyiz. Akıllarına takılan her sorunun cevabını bize sormalı yeterli olacaktır."
Eyüp Belediyesi
16179483_10155515479688492_8877049570353910567_o.jpg
16179483_10155515479688492_8877049570353910567_o.jpg (232.08 KiB) 426 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Karadolap Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Oca 2017 20:20

TOKİ İle Protokol İmzalandı


Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İslambey ve Karadolap mahallelerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi için TOKİ ile bir protokol imzaladı.

İslambey ve Karadolap mahallelerinde hızlandırılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamanda Eyüp Belediyesi, TOKİ iş birliğinde bir protokol imzanladı. İmzalanan protokolle; İslambey ve Karadolap mahalleleri kent kısımlarını yeniden inşa etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulanacak.

İmzalanan protokolün ardından kentsel dönüşüm ile ilgili kısa bir konuşma yapan Başkan Aydın, "Ülkemizin en saygın, en yetkili ve en güçlü kurumlarından biri olan TOKİ ile bir ön protokol imzaladık. Kentsel dönüşüme ihtiyacı olan İslambey ve Karadolap bölgemizin tespit çalışmaları açısından meclisimizden bir yetki almıştık. Bu alanları da İstanbul Büyükşehir Belediyemiz kentsel yenileme alanı ilan etti. Şimdi bu iki karar üzerine imzaladığımız protokol uyarınca TOKİ buralarda birtakım çalışmalar, tespitler yapacak ve bu tespitlere göre bir proje geliştirecek." dedi.

PROJE VATANDAŞA SUNULACAK

Projeyi vatandaşlarla da paylaşacaklarını belirten Başkan Aydın, sözlerine şöyle devam etti: "TOKİ'nin hazırladığı projeyi vatandaşlarımıza sunacağız, tartışacağız. Vatandaşlarımızın da beğenisi olması halinde esas imzalarımızı attırıp uygulamayı başlatacağız. Ben inanıyorum ki güzel sonuçları olacak ve inşallah Eyüp'te artık kentsel dönüşüm yavaş yavaş başlayacak. Protokolümüzün hem mahalle sakinlerimize hem de bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah vatandaşlarımızın desteği ve rızası ile bu yürüyüşümüzü devam ettireceğiz."
Eyüp Belediyesi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj