Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

faruk gorez

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Ara 2014 11:51

Fikirtepe'de kamulaştırma devam ediyor


Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Güvenç, "Fikirtepe'de 57 adanın 12'sinde maliklerle yüzde 100 anlaşma sağlanmış, 32'sinde de anlaşılan mal sahibi oranı 3'te 2 çoğunluğa ulaşmış durumda" olduğunu açıkladı
Fikirtepe'de kentsel dönüşümü hızlandırmak için 3'te 2 oranında anlaşma sağlanan adalarda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılmasına karar verilen "acele kamulaştırma" devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Yaşar Güvenç, yaptığı açıklamada, 134 hektarlık Fikirtepe'de 1/1000'lik imar planlarının onaylandığını, bu imar planına göre 57 ada oluştuğunu, bu adalardaki maliklerin müteahhitlerle anlaştığını anlattı.

Bu adalardan her birini bir müteahhit firmanın kentsel dönüşüm için aldığını, 57 adada 34 müteahhit firmanın faaliyet gösterdiğini dile getiren Güvenç, bazı müteahhitlerin 2, 3 veya daha fazla adaya talip olduğunu, bu firmaların kendilerinin dışında mülk sahiplerinin rızasıyla belirlendiğini ifade etti.

Güvenç, bazı müteahhit firmaların adadaki maliklerle yüzde 100 anlaştığını, sözleşmeleri yapıp tapudaki işlemleri tamamlayarak avan projelerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden onaylattıklarını ve kendilerinden ruhsat aldığını söyledi.

Bazı firmaların ise 3'te 2 çoğunluğa kadar mülk sahipleriyle anlaştığını, adadaki mülk sahiplerinden 100 kişiden 70'inin firma ile anlaştığını, kalan 30'unun ise "Ben kentsel dönüşüm işini başka firmaya vereceğim" dediğine işaret eden Güvenç, bu nedenle projenin önünün tıkandığını kaydetti.

"Toplantılarımıza rağmen anlaşamayan 3'te 1'e acil kamulaştırma"

Güvenç, bu durumdaki firmaların projeye başlayamadığını, Fikirtepe'de bu yüzden binaların bir kısmının boşaltılıp yıkılırken bir kısmının metruk durumda olduğunu, bu ve benzeri çok sayıda problemlerle karşılaştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla karşılaşılan sıkıntıları bizim çözmemiz gerekiyor. Bakanlığımız 'acele kamulaştırma' yapalım diye olur gönderdi. 3'te 2 çoğunluğu sağlayan adalarda anlaşma sağlayamayan diğer 3'te 1 oranındaki mülk sahiplerinin yerini acele kamulaştırmayla almaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de hemen giderek 'Bizim elimizde Bakanlık oluru var. Biz senin yerini alacağız' demiyoruz. Önce tebligat çıkarıyoruz. 'Bu proje bizim için önemlidir, önünü açmamız gerekir. Gidin müteahhitle anlaşın' diyoruz. Kendilerine tebliğ ettiğimiz bu yazı ile yetinmiyoruz akabinde daireye çağırıyoruz. Öncelikle kendilerini dinliyorum ve adalarındaki mesela 100 kişiden 80 kişinin müteahhitle anlaştığını söylüyorum ve kendilerinin neden anlaşmadığını soruyorum. Neden anlaşma yapmadığını dinledikten sonra müteahhitle tekrar görüştürdüğümüz mülk sahibi yine anlaşamazsa 'acele kamulaştırma' yapıp projenin önünü açıyoruz."

"57 adanın 12'sinde yüzde 100 anlaşma var"

Yaşar Güvenç, 57 adadan 12'sinde yüzde 100 anlaşma sağlandığını, bunlardan 4'ünde ruhsat alındığını ve çalışmaların başladığını aktararak, 2 firmanın iksa ruhsatı aldığını ve kazı yaptığını, 8 adanın da avan projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde incelendiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Güvenç, şöyle devam etti:

"Fikirtepe'de 57 adanın 12'sinde maliklerle yüzde 100 anlaşma sağlanmış, 32'sinde de anlaşılan mal sahibi oranı 3'te 2 çoğunluğa ulaşmış durumda. Bu 32 adanın 21'inde de müteahhitlerle anlaşan mal sahibi oranı yüzde 90'ın üzerinde. Biz şu anda yüzde 90'ın üzerinde anlaşma sağlanan 14 adanın mülk sahiplerine kamulaştırma tebligatı gönderdik. 8 adadaki anlaşamayan mülk sahiplerini de daireye çağırıp yüzleştik. Burada hak sahibi sayıları, adalara göre çok farklılık gösterebiliyor. Yani Fikirtepe'deki 57 adanın 12'sinde yüzde 100 anlaşıldı, 32'sinde 3'te 2 çoğunluk sağlandı. Geri kalanlar da 3'te 2'nin altında maliklerle müteahhit firmaların anlaşma oranı. Bu durumda biz de müdahale edemiyoruz. Şu anda projeye veya kazıya başlayan, ruhsat alan sayısı 15-20 firmaya çıktığında, ciddi anlamda yapıma odaklandığında hepsinin anlaşacağını düşünüyorum."

Kamulaştırma sürecinin yasal boyutlarına da değinen Güvenç, takdir komisyonlarının mal sahibinin yerinin kıymet takdirini yaptığını, daha sonra Muhakemat Müdürlüğü aracılığıyla avukatların dava açtığını ve bilirkişi atayan mahkemenin davayı kısa sürede sonuçlandırdığını dile getirdi.

Güvenç, "1 adada mahkemeye bildirdik. Acele kamulaştırması neticelenmek üzere. 3 adada da takdir yapıyoruz. Onları da kısa sürede mahkemeye gönderme ihtimalimiz yüksek. Eğer bizim kamulaştırmamızı insanlar görüp de gider müteahhitlerle anlaşırsa biz de kamulaştırmadan vazgeçeriz. Yoksa biz mal sahiplerinin 3'te 2'sinin müteahhitlerle anlaştığı adalarda, acele kamulaştırmaya devam edeceğiz. Projenin önünü açmak zorundayız" şeklinde konuştu.
kaynak AA

faruk gorez

Re: Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 10:48

fikirtepede ki süreç özellikle yatırımcıları çok yordu 2015 te ruhsat alan firmalar inşaatlara başlayacak yeni yasayla birlikte bu süreç daha da hızlanacak fikirtepe de ...

faruk gorez

Re: Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 23:03

ANKA yapı nın ilk projesinin kaba imalatları bitmek üzere bu yıl muhtemelen teslimatı yaparlar


faruk gorez

Re: Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 00:05

Fikirtepeliler kentsel dönüşüm için sokağa çıkacak!

Kentsel dönüşüm kapsamında pilot bölge ilan edilen Fikirtepe 4 yıldır belirsizliğini koruyor.
Büyük bir heves ile başlanan kentsel dönüşüm serüveninde, yola Fikirtepe'den çıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kat sahipleri ve inşaat şirketleri sürekli görüştü, konuştu, sözleşmeler yapıldı, ruhsatlar alındı, alınamadı derken kentsel dönüşümün kalbi Fikirtepe'de ne kat sahipleri nede inşaatçılar memnun oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 3'te 2'i çoğunluğu yakalayan inşaat firmaları için kamulaştırma yapılacağını açıklamasıyla her tam çözüldü derken bu seferde kamulaştırma işlemlerinin neden çok yavaş seyrettiği en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Fikirtepe halklı ile birlikte Ortadoğu Gruop, Ankara Yapı, Ekşioğlu Yapı, Nuhoğlu İnşaat, Vartaş İnşaat, Selimoğlu Group, Şuan İnşaat, Sunja Yapı, Taş Yapı, Keleşoğlu İnşaat, E7 Grup, Başaran İnşaat, Sefa - Koyuncu İnşaat, Maritaş İnşaat, Haldız İnşaat, CC Yapı, Mist İnşaat, Eko Grup ve Platin İnşaat temsilcileri bir toplantı düzenledi.
Bunu takiben 28 adada 2/3'ü geçmesine rağmen işlerin çok yavaş yürüdüğü ve aşırı gecikmenin yaşandığı için ortak yürüyüş kararı alındı. Tüm bu belirsizlikler için Fikirtepe halkı 1 Şubat 2015 günü büyük bir yürüyüşle seslerini duyurmaya karar verdi. Yürüyüş saat 13.00'da Fikirtepe Mandıra Caddesi sabit pazardan başlayacak.

Fikirtepelilerin istekleri şu şekilde;
1- Ruhsat alan firmaların acil olarak maliklere tapularını kontrollü bir şekilde dağıtması,

2- Ruhsat almak için müracaat eden firmalar öncelikle noterden bile olsa maliklerin dairelerini tespit ettirmesi,

3- Bir kaç firmanın imza topladığı bir yapı adasında başkaca bir firmanın az sayıda imzası var ise tapudan bu firmanın şerhlerinin kaldırılması,

4- Firmaların tapuya şerh koydurup adaları kitlemesinin, adalar üzerinden para kazanılmasının ve çantacılık yapılmasının engellenmesi bekleniyor.

Kamulaştırma konusunda karşı öneri ise;
2/3'ü geçen yapı adalarında re'sen tevhid yaparak firmaların inşaat yapabilmesi adına önlerinin açılması işleri çok daha hızlandıracak.

Bir yandan kamulaştırma işlemleri diğer taraftan süreç beklenmeyecek, devam edecek ve hızlanacak. Kamulaştırma işlemleri yapılmayacak ise de izale-i şuyu işlemlerinin bir sisteme koyularak aciliyetle yapılması isteniyor.

* Çantacılık: Fikirtepe'de çantacılık diye bir tabir ortaya çıktı. Bu da hak sahipleri ile anlaşarak sözleşme imzalatan ve bu sözleşmeleri büyük firmalara satan paravan şirketler anlamına geliyor.

* Re'sen tevhid: Tevhit işlemi, tapu kütüğünde ayrı ayrı birden çok taşınmaz malın birleştirilmesi işlemi olarak tanımlanıyor. Tevhit işlemi, aynı kişiye ait birden fazla taşınmaz mal için yapılabileceği gibi, farklı kimselere ait taşınmaz mallar için de yapılabiliyor.

*İzale-i şuyu: Ortaklı mallarda, ortaklar arası çatışmalar çıkınca, ortaklığın devlet eliyle ortadan kaldırılması yöntemine 'izale-i şuyu' yani ortaklığı giderme denir.

Emlaktasondakika.com


faruk gorez

Re: Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 09:33

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe'de yeni düzenlemelere gitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yeni kurallara göre; yapı ruhsatı için başvuran firmalar, maliklere verilecek bağımsız bölümlerin belirlenmesi için SPK'ya kayıtlı değerleme kuruluşu ile anlaşmak ve bu anlaşmayı İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne göstermek zorunda olacak.


Bakanlık'tan Fikirtepe için kritik uyarılar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Fikirtepe için üç yeni uygulamayı ilan etti. Ruhsat başvurusunda bağımsız bölümlerin belirlenmesi, Bakanlıkça yetkilendirme ve pay satışı kurallara bağlandı...
Her yazı, yetki değil!

Fikirtepe'de yapılan iş, işlem ve uygulamaların muaf olduğu vergi, harç ve ücretlere ilişkin çeşitli firmalara verilmiş yazılar, o firmaların riskli alanda uygulama yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirildiği anlamına gelmeyecek.

Pay satışı nasıl olacak? Netleşti!

Kamulaştırma sürerken 2/3 çoğunluğa uymayanların hissesi, 2/3 içindeki maliklere açık artırma ile satılacak...

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kritik uyarıları madde madde şöyle;

6306 sayılı Kanun kapsamında Riskli alan olarak ilan edilen İstanbul İli, Kadıköy İlçesi Fikirtepe ve Dumlupınar, Eğitim ve Merpenköy Mahallelerinde yapılan uygulamalar ile ilgili Duyuru

1- Riskli alan içerisinde ruhsat almış olan firmalar ile ruhsat almak üzere müracaatta bulunan firmalar, maliklere verilecek bağımsız bölümlerin belirlenmesi için Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren bir lisanslı değerleme kuruluşu ile anlaştığına dair sözleşmeyi İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunacaktır.

2- Riskli alan içerisinde 6306 sayılı Kanun kapsamında yapılan iş, işlem ve uygulamaların muaf olduğu vergi, harç ve ücretlere ilişkin olarak çeşitli firmalara verilmiş olan yazılar, o firmaların riskli alanda uygulama yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirildiği anlamına gelmemektedir.

3- Riskli alan içerisinde anlaşma sağlanamayan maliklerin hisselerinin kamulaştırılması işlemlerine devam etmektedir. Ancak, öncelikle, 6306 sayılı Kanun’un 6 ncı maddesinin birinci fıkrası ile bu Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin 15. ve 15/A. maddeleri uyarınca, ada bazında yürütülen uygulamalarda maliklerin 2/3 çoğunluğu ile alınan karara katılmayanların hisselerinin üçte iki çoğunlukta kalan maliklere açık artırma usulü ile satışı için işlem başlatılacaktır.
EMLAKKULİSİ

faruk gorez

Re: Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Şub 2015 16:38

Fikirtepe projesi makete aktarıldı

Maketin tasarımını yapan KVP Koordinatörü Sıla Akalp'e göre projeler tamamlandığında 134 hektarlık alandaki 40 bin nüfusun Bodrum nüfusuna yaklaşacağı öngörülüyor.


Kentsel Vizyon Platformu (KVP), yaklaşık 4 yıl önce kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Fikirtepe'nin 2019 yılındaki halini tasarlayarak makete aktardı. Bölgede çalışma yürüten inşaat firmalarına ait projelerin bir araya getirildiği Fikirtepe maketinde, yüksek yapılaşma ve nüfus yoğunluğu dikkat çekiyor.

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talebi üzerine hazırlanan çalışma yaklaşık 5 ayda tamamlanmıştı. Maketin tasarımını yapan KVP Koordinatörü Sıla Akalp'e göre projeler tamamlandığında 134 hektarlık alandaki 40 bin nüfusun Bodrum nüfusuna (140 bin) yaklaşacağı ön görülüyor.

NÜFUS YOĞUNLUĞU OLACAK
Fikirtepe'de sosyal doku, altyapı ve üstyapı problemleri nedeniyle daha fazla ilgi gerektiren bir proje yürütülmesi gerektiğini eleştiren Akalp, "Buradaki birinci hata insanları yatırımcılarla kaderine terk etmek oldu. İkinci temel problemse buraya 100 bin kişi ekleniyor. Nüfus 140 bin kişiye çıkacak. Bu kadar yoğun bir yapılaşmayı bu tepenin üstüne sığdırmak gerçekten imkansız" dedi.

Bölgede oluşacak nüfus yoğunluğu ile ilgili olarak Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Atlar ise Fikirtepe'deki projeler tamamlandığında bölgeye şimdiki nüfusun 4 katı kadar nüfus yerleşeceğini öngördüklerini ifade etti. Atlar, bölgede müteahhit firmalarla vatandaşın pazarlık sürecinin sonucunda oluşacak bir yapılaşma sürecinin söz konusu olduğunu söyledi.

57 ADANIN NEREDEYSE HER BİRİNE BİR AVM
Birbirlerinin manzarasını kesen dizaynlarıyla barikatı andıran projelerin bütünlük içinde ele alınmadığını ifade eden Şehir Plancısı Akalp, "Yatırımcılar da mimarlar da kendi adasının içine bakmış, kendini dünyanın merkezine koymuş, kendine göre güzel bir proje hazırlamış ama mimari olarak hepsi birbirinden uyumsuz. Plan notlarına baktığımız zaman yapı adalarının neredeyse hepsinde bir tane AVM çıkarmak mümkün. Fikirtepe'yi, Kadıköy'ü bırakın İstanbul'un bu kadar ticari alana ihtiyacı var mı? Hemen her bir adada 3 tane kule var. Herkes maketlerini getirdi, koydu. Hiçbirinin denizi görmediği ortaya çıktı" dedi.

Akalp, çok az sayıda firmanın plan üzerindeki telkinleri göz önüne alarak projelerde düzeltmeye gittiklerini söyledi.
BİR BİNADA BİN 500 KOMŞU
İstanbul'da 4 emsalle en yüksek imar iznine sahip olan Fikirtepe'de bina yükseklikleri 80 metre ile yani yaklaşık olarak 27 katla sınırlı. Projelerde yeşil ve sosyal donatı alanlarının daha fazla yer tutması için bazı adalarda bina tasarımları kütlesel büyüklükte olduğu görülüyor.

Bazı binalar 1500 kişinin yaşayacağı şekilde tasarlanmış. Özel proje alanı ilan edilerek yola çıkılan Fikirtepe'de 4 yıl geçmesine rağmen 57 proje adasından sadece 6'sına yapı ruhsatı verilmiş durumda.
http://www.ensonhaber.com/
b_44.jpg
b_44.jpg (39.04 KiB) 1749 kere görüntülendi


faruk gorez

Fikirtepeliler'den iş yapmayan firma hakkında suç duyurusu!

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Şub 2015 09:22

Fikirtepede 4 yıl önce başlayan özel proje alanı ve kentsel dönüşüm çalışmaları sonrası imzalanan anlaşmaların gereğinin yerine getirilmemesi vatandaşı daraltmaya başladı. Fikirtepe Haber'e ulaşan bilgilere göre iş başı yapılmaması ve anlaştığı adayı sattığı iddiası ile bir grup vatandaş tarafından Kartal Anadolu Adliyesinde cumhuriyet savcılığına bir firma hakkında dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunda bulunuldu

Fikirtepede 3 yıl önce anlaştıkları firmanın iş yapmayıp kendilerine verdikleri sözleri tutmaması en başlıca etken olurken daha önceden firmaya çektikleri protestolara her hangi bir dönüş yapılmaması ve bunun yanında devamlı değişen yeni koşullara göre sözleşme metninde her hangi bir düzeltme yapmaması vatandaşların sözleşmeyi feshetmek için dava açma girişiminden önce savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına sebep olduğu iddia edilmekte.

Vatandaşın iddiası ...

Fikirtepe Haber'e ulaşan ve vatandaşların iddialarına göre özellikle iş yapmayı çeşitli bahaneler ile erteleyip yaşanmaz olan mekanda sosyal ve ekonomik çöküntü yaşamaları bir tarafa, ciddi zaman kaybına sebep olması ve özellikle duyum aldıklarını iddia ettikleri suç duyurusunda bulunmalarına en başlıca etken olan her hangi bir devir veya satış yetkisi vermemiş olmalarına rağmen firmanın adayı başka bir firmaya satma yönünde almış oldukları duyumların bardağı taşıran son damlalar olduğu bildirildi...Fikirtepe Haber

Cevapla