BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Cevapla
faruk gorez

BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Oca 2015 13:26

Bursa'nın dönüşümü Osmangazi'den başlıyor!Kentsel Dönüşüm konusunda yıllardır planlı bir çalışma yürüten ve hazırladığı Kentsel Dönüşüm Master Planı ile tüm ilçenin teknik altyapısını çizen Osmangazi Belediyesi, edindiği bilgi birikimi ve tecrübe ile muhteşem bir dönüşüme imza atmaya hazırlanıyor.

Soğanlı Mahallesi'nde hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm ile günümüz dünyasının örnek şehir mozaiği Osmangazi'de yükselecek. Tüm projelerde olduğu gibi Osmangazi Belediyesi'nin kentsel dönüşüm konusunda da Türkiye'deki diğer belediyeler tarafından örnek alınacağını ifade eden Osmangazi Belediye Başkam Mustafa Dündar, "Bursa'nın dönüşümü bu projeyle başlayacak. Sadece bu mahalle değil, çevre mahalleleri de tetikleyecek olan bu projenin hayata geçmesiyle birlikte Bursa, Türkiye'deki kentsel dönüşüme ışık tutacak" dedi.


SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ MİMARİSİYLE FARK OLUŞTURACAK !
Toplam 42 hektar alan üzerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi ile Soğanlı''ya mimarisiyle fark yaratan 1790 konut ve 175 ticari alan inşa edilecek. Kat adetinin sınırlı tutulduğu zemin+5 kat olarak tasarlanan binalarda 2+1,3+1 ve 4+1 olmak üzere birbirinden lüks daireler yer alacak. Ayrıca yeşil alanlarıyla ön plana çıkacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çok daha fazla yeşil alan oluşturabilmek adına her bir binanın bodrum katı kapalı otopark olarak tasarlandı. Toplam 1568 araç kapasitesine sahip kapalı otopark alanlarının dışında LPG'li araçlar için de toplam 482 araç kapasiteli açık otopark yer alacak.


ÇEVRE DOSTU YEŞİL BİNALAR
Sadece Osmangazi'nin değil Bursa'nın hatta Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yer alacak olan binalar 'Yeşil Bina' diye tabir edilen çevre dostu binalardan oluşacak. Binaların çatılarında oluşturulacak iç bahçelerle yepyeni tarzda yeşil alanlar elde edilecek.

DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR
Osmangazi Belediyesi, kentsel dönüşümde en büyük hassasiyeti konutların depreme karşı dayanıklı olmasmda gösteriyor. Vatandaşlarm can güvenliğini her şeyin üstünde tutan Osmangazi Belediyesi, Master Plan çalışması ile ilçede afet riski taşıyan bölgelerin tespitini yaptı. Yapılacak olan kentsel dönüşüm ile afet riski taşıyan bölgelere depreme karşı son derece dayanıklı binalar inşa edilecek.


"BURSA'YA YENİ BİR MAHALLE KAZANDIRIYORUZ"
Osmangazi'nin geleceğine ışık tutacak Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek için gün saydıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Bölgedeki kamulaştırmaları büyük ölçüde bitirdik. Kamulaştırılacak çok az bir yer kaldı. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Projeye başladığımızda konut sayısını daha yüksek olarak planlamıştık. Ancak yeşil alanları çoğaltmak adma projede değişikliğe giderek, konut sayısını azalttık ve 300 daireyi projeden çıkarttık. Bu projede rant peşinde değiliz. Buradaki projenin tamamlanmasıyla birlikte diğer mahalleler de buraya ayak uydurmak zorunda kalacak. Böylece Bursa dönüşmeye, modern yaşam alanlarına kavuşmaya başlayacak. Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi ile Bursa'ya dönüşümden öte yepyeni bir mahalle kazandıracağız" dedi.


Konut Ve Yapı Gazetesi

faruk gorez

Re: BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 11:05

bu dönem yeni yasa ve düzenlemelerle birlikte ülkemizde ve bursada yapılacak kentsel dönüşüm projeleri hızlı bir şekilde inşallah hayata geçer her anlamda özelikli güzel fonksiyonel ve kullanışlı sağlam yapılar projeler görürüz inşallah.

faruk gorez

Re: BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Ağu 2015 16:20

bursa da hızlı davranmalı kentsel dönüşüm projelerinde çok ağır ilerliyor süreç....

faruk gorez

Re: BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ağu 2015 11:08

İntam’da tarihi imzalar atıldı
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’ya değer katacak olan İntam Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.
- İntam Kentsel Dönüşüm Projesi için imzalar, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Taşyakan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taşyakan tarafından atıldı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “İntam kentsel dönüşüm projesi, uzun yıllardır Bursa’nın gündeminde… Bu imzayla birlikte Çekirge bölgesi için yeni bir dönem başlamış oluyor” dedi.
- Başkan Altepe: “İntam Kentsel Dönüşüm Projesi, Bursa için önemli bir proje olacak, sadece Çekirge’ye değil Bursa’ya da değer katacak.”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İntam bölgesine değer katacak olan proje ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. İntam için imzalar Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Taşyakan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taşyakan tarafından atıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılında yaşanan heyelanın ardından göçen İntam bloklarının bulunduğu alandaki dönüşüm çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Kentin en önemli bölgelerinden Çekirge’yi eski prestijli zamanlarına döndürecek olan projenin imza töreni, Dobruca Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.
Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe taşımak adına her alanda emin adımlar attıklarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “İntam kentsel dönüşüm projesi, uzun yıllardır Bursa’nın gündemindeydi. Yıllar önce yaşanan heyelanın ve ardından İntam bloklarının duvarlarının çökmesiyle yaşanan felaket, ilçe belediye başkanlığımızın ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda da sorumluluk alanımızdaydı… 2009 yılından bu yana da en yoğun çalıştığımız konulardan biri de İntam projesiydi” dedi.

İntam’da çalışmalar başlıyor
Projenin hazırlıklarının son aşamaya geldiğini anlatan Başkan Altepe, “Bursa, hızla gelişiyor, kabuk değiştiriyor. Ancak aynı zamanda kentte dönüşüm sağlanamayan bazı yerlerle ilgili çalışmalar da aynı titizlikle sürdürülüyor. İntam Kentsel Dönüşüm Projesi de bu kapsamda ilk günden itibaren yoğun şekilde çalıştığımız bir noktaydı. O dönem vatandaşlarımızla oturduk, konuştuk ve yetkilerini Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiler. Ofis, mağaza ve konutların bir kısmı kamulaştırıldı, bir kısmının yetkileri de belediyeye verildi. Son durumda da belediyemiz ihaleye çıkabildi” diye konuştu.
İhalenin sonuçlandığını ve ihaleyi Taşyakan İnşaat’ın aldığını söyleyen Başkan Altepe, “Bu ihaleyle birlikte ve hasılat paylaşımı metoduyla burada inşaat gerçekleştirilecek. 9 yıldır bölgenin büyük beklentisiydi. Burada ofis, mağaza ve daire sahibi olan vatandaşlarımız da epey sıkıntı çekti. Bu imzayla birlikte Çekirge bölgesi için yeni bir dönem başlamış oluyor” şeklinde konuştu.
Yapılacak olan binanın özellikli ve güzel olacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici firma Taşyakan İnşaat’ın da özenerek yapacağı, dış cephesi, çevresi ve kalitesiyle örnek bir bina olacak. Bölgeye değer katacak. Özellikle bu kadar yıl bekleyen İntam sakinleri de beklentilerine, yenilenmiş haldeki modern binadaki kendi konutlarına, ofislerine ve mağazalarına tekrar kavuşmuş olacaklar” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne dek bu konuda her türlü fedakârlığı yaptığını ifade eden Başkan Altepe, “Bundan sonra da gerekeni yapmaya hazırız. Yeter ki, Bursalı hemşehrilerimiz ve İntam sakinlerimiz mağdur olmasın… Müteahhit firma da Bursa’da örnek çalışmalar yapan ve yaptığı eserlerle Bursa’mıza değer katan firmalarımızdan biri. Bu proje de Bursa için önemli bir proje olacak, sadece Çekirge’ye değil Bursa’ya da değer katmış olacak” diye konuştu.

Hasılat paylaşımı modeli
Atılan imzalarla inşaatın startını verdiklerini söyleyen Başkan Altepe, ihaledeki hasılat paylaşımı yöntemine işaret ederek, “Örnek bir ihale gerçekleştirmiş olduk. Daha önce uygulamalarını yaptığımız hasılat paylaşımı, belediyemiz açısından da en kârlı yöntem. Bu yöntemi Yunuseli ve Ertuğrulgazi semtindeki toplu konutlarımızdaki kentsel dönüşüm projelerinde de uygulamıştık. Orada, daha önceki satış bedellerinin çok daha üzerinde, yüzde 50 ve yüzde 80 arasında artı değer getirecek şekilde yani, 40 milyona satamadığınız arsayı 60 milyonun üzerinde değerlendirmiştik. Bu başarılı metodu İntam’da da uyguluyoruz” diye konuştu.

“2,5 yılda İntam tamam”
Projeye verdiği önemden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür eden Taşyakan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taşyakan da “İntam, yıllardır yıkılmış bir halde duruyordu. Bursa’ya hizmet veren bir şirket olarak, bu projenin yeniden ayağa kaldırılması ve buradaki hak sahiplerinin bir an evvel haklarına sahip olabilmeleri için Bursa’ya yakışır ve oradaki insanların mutlu şekilde yaşayacağı bir proje oluşturmak için elimizden geldiği kadar çaba sarf edeceğiz. Bir ay içerisinde projelerimiz hazır olacak. 2,5 yıl içerisinde de oradaki hak sahiplerimiz evlerine ve işyerlerine kavuşmuş olacak” dedi.
Başkan Altepe ve Taşyakan, konuşmalarının ardından imzalarını atarak, projenin startını verdi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları da protokol töreninde hazır bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

faruk gorez

Re: BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Kas 2016 13:38

Bursa'da belediyeler kentsel dönüşüme hız verdi!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşümü hızlandırmak için aldıkları 0,50 emsal artışı kararının kentte ayrı bir sinerji ve hareket yarattığını belirterek, "20'nin üzerinde site başvuruda bulunarak belediyemizden onay aldı.

Bursa'da belediyeler kentsel dönüşüme hız verdi!
Bursa kentsel dönüşüm.jpg
Bursa kentsel dönüşüm.jpg (34.48 KiB) 789 kere görüntülendi
Kentsel Dönüşüm

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşümü hızlandırmak için aldıkları 0,50 emsal artışı kararının kentte ayrı bir sinerji ve hareket yarattığını belirterek, "20'nin üzerinde site başvuruda bulunarak belediyemizden onay aldı. Mahalle ve site sakinleri bir araya gelip, yaptırdıkları projelerde yeşil alanı artırdıkları ve otopark sorununu çözdükleri takdirde 0.50 emsal artışını veriyoruz. Bu dönüşüm için büyük bir fırsat. Bursa'da 1070 mahalle var ve bunların önemli bölümü dönüşmeyi istiyor. On binlerce binanın yıkılıp yenilenmesi lazım. Depremin ne zaman geleceği belli değil. Hep birlikte tedbirimizi almalıyız. Hem bakanlığın hem de şehirlerin hedefleri doğrultusunda hızlı bir dönüşüm sürecek" dedi.


YILDIRIM, ÇARPIK KENTLEŞMEYE SAVAŞ AÇTI


700 bini aşkın nüfusuyla çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu Yıldırım ilçesinde belediye bünyesinde kurulan Yeşil Yıldırım şirketi aracılığıyla müteahhitler ve vatandaşlar arasında uzlaşma sağlandı. İlçenin büyük bölümünü kentsel dönüşüm kapsamına alan belediye Teferrüç, Piremir, Yediselviler, Sıracevizler, Vatan, Beyazıt, 152 Evler, Ortabağlar, Güllük, Mimarsinan, Esenevler, Yiğitler, Şükraniye, Ertuğrulgazi, Kaplıkaya, Değirmenönü, Karapınar, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinde hayata geçireceği dönüşümle ilçenin çehresini değiştirmeyi hedefliyor.


OSMANGAZİ'DE 10 BÖLGE DAHA DÖNÜŞÜME GİRECEK


Osmangazi Belediyesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte, toplam 42 hektar alanda 4 kısım olarak planladığı Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 3'üncü kısmın yapımına başladı. Proje kapsamında 153 bin 170 metrekarelik alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. 2017 yılı Şubat, Ağustos ve Ekim aylarında etap etap teslim edilecek proje için ödenen kamulaştırma bedeli 130.8 milyon lira oldu. Proje tamamlandığında toplam 2 bin 177 konut ve 192 ticari alan yer alacak. Belediye, ilçenin 10 farklı bölgesinde daha kentsel dönüşüm alanı belirledi.


Dünya

Cevapla