Konya Şehir Merkezinde Bulunan Askeri Alanların Dönüşüm Projeleri

Cevapla
faruk gorez

Konya Şehir Merkezinde Bulunan Askeri Alanların Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Ara 2016 17:39

OKUYUNCA SEVİNECEKSİNİZ

Darbe teşebbüsünü ne şekilde olursa olsun tasvip etmek doğru değil ama 15 Temmuz’un, konuşulmayan birçok tabunun konuşulması, yapılmak istenip de yapılamayan birçok işin yapılması gibi bir faydası oldu. O faydalı işlerden biri de Konya’da olacak inşallah.

Konya milletvekili Ömer Ünal beyin altyapısını yaptığı ve organizasyonunu gerçekleştirdiği çok faydalı bir toplantı yapıldı Ankara’da. Birkaç gün önce yapılan bu toplantı çok önemli olmasına rağmen medyada kendine fazlaca yer bulamadı. Mevlana Haftasının başlaması nedeniyle gündem yoğunluğuna kurban giden gelişme aslında fevkalade önemli. Okuyunca siz de hak vereceksiniz.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın başkanlığındaki toplantıya Ak Partinin 11 Konya Milletvekili ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve il başkanı Musa Arat katıldı.

İki ana gündem maddesi bulunuyordu bu toplantının. Gündem maddelerinden biri merkezdeki askeri birliklerin taşınması ile ilgiliydi. 30-40 yıl önce şehrin çok uzağındaymış gibi görünen askeri alanların neredeyse tamamına yakını, şehrin hızlı gelişimiyle birlikte şehir içerisinde kaldı. 15 Temmuz’dan sonra şehir merkezlerindeki askeri birliklerin şehir dışına taşınması kararı alınınca Ankara ve İstanbul’da bazı birlikler kısa sürede tahliye edildi. Şimdi sırada Konya var.
Konya heyeti dört yerle ilgili bir dosya sundu bakan beye.
1-Bölgedeki sanayi tesislerinde elektronik sistemleri devre dışı bıraktığı için zaman zaman büyük üretim kayıplarına sebep olan Askeri Havaalanında, atış alanını şehir dışına taşımak.
2-Meram’da yer alan, yüzlerce tankın bulunduğu bakım ve park merkezinin şehir dışına çıkarılması. Bu teklifte binlerce dönümlük arazinin şehir parkına dönüştürülmesi öngörülüyor.
3-Hocacihan’da bulunan Akmanastır Askeri lojistik ve depolama bölgesinin şehir dışında uygun bir yere taşınması.
4-Aynı zamanda Nato üsü de olan 3. Ana Jet Üs’ünün ileride daha uygun bir yere alınması ve mevcut yerin imkânlarının geliştirilerek tamamen uluslar arası bir Sivil Havaalanına dönüştürülmesi.
Toplantıda, bu dört özel ve güzel talep içi doldurularak sunuldu. Her dördü için de taşınılacak noktalar konusunda, daha önce üzerinde aylarca çalışılan ve çeşitli alternatifler içeren dosyalar hazırlandı.

Bakan Işık’ın talepler ve teklifler konusunda tatmin olduğu ve konuya yeşil ışık yaktığı öğrenildi. Konya yöneticileri ve vekilleri şimdi 7 Ocak’ta Konya’ya gelecek olan Savunma Bakanı için özel bir çalışma daha yapıyor. Sunulan teklifleri yerinde görmek için Konya’ya gelecek olan Milli Savunma Bakanı, teoride kabul ettiği teklifleri yerinde gördükten sonra pratikte de olumlu bulursa en kısa sürede harekete geçilecek. Şehir merkezindeki Askeri birlik ve alanların taşınması ile Konya derin bir nefes alacak. Çoğunluğu park ve yeşil alan olarak değerlendirilecek olan bu yerler şehrin yeşiline yeşil katacak.

Toplantının diğer gündem maddesi ise Konya’ya savunma sanayi yatırımlarının kazandırılmasıydı. Savunma sanayi üretim hattı olarak bilinen Ankara-Eskişehir aksına Konya’nın da dâhil edilmesi istendi.

Türkiye’de yivli av tüfeklerinin üretimi yasak. Bu kararın hangi amaçla alındığı bilinmiyor. Konya’nın dünyaca meşhur tüfek üreticileri Üzümlü ve Huğlu’nun bu konudaki mağduriyeti anlatılarak sorunun çözümü istendi. Bakandan bu konuyla ilgili de söz alındı. Yasakla ilgili düzenlemenin kaldırılması için kollar sıvanarak en kısa sürede bu mağduriyetin giderilmesine çalışılacak.

Bu güzel gelişmelerin sizi sevindireceğine inandığım için yazının başlığını “okuyunca sevineceksiniz” koydum. Umarım sevinmişsinizdir. Sevindirenlere teşekkür ediyorum.
Nurettin Bay

faruk gorez

Re: Konya Şehir Merkezinde Bulunan Askeri Alanların Dönüşüm Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Oca 2017 10:39

Askeri araziler kentsel dönüşüme verilecek!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri arazilerin değerlendirilmesinde üç prensibi benimsediklerini belirterek, önceliklerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olduğunu söyledi. Işık: "Belediyeler de bu alanları istiyor. Ona uygun adım atacağız” dedi.

Askeri araziler kentsel dönüşüme verilecek!


Boşaltılan askeri arazilere ilişkin TSK’nın ihtiyaçları ile yeşil alanların da gözetileceği açıklamasını yapan Bakan Işık, “Ancak bizim de bir taşınma maliyetimiz var. Belediyeler de bu alanları istiyor. Ona uygun adım atacağız” dedi.


Habertürk’e konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kent dışına taşınması kararı alınan askeri arazilere yönelik bilgi verdi. Işık, askeri arazilerin değerlendirilmesinde üç prensibi benimsediklerini belirterek, önceliklerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı olduğunu söyledi. Askeri arazilerin taşınmasının da bir maliyeti olduğunu kaydeden Işık, “Dev tesisleri bir yerden kaldırıp başka bir yere götüreceğiz. Altyapıyı ve üstyapıyı götürmenin maliyeti ayrı ayrı yüksek” dedi.


‘TAŞINMANIN MALİYETİ VAR’


Işık, kentsel dönüşüm ihtiyacı için askeri arazilerin değerlendirileceğini ifade ederek, “Şehir içinde kalmış yeşil alanlar mutlaka korunacak. Taşınacak alanların tamamı yeşil alan değil. Buna göre kentsel dönüşüm ihtiyacı da gözetilecek. Diğer kurumlarla bu temel prensipleri konuştuk. Taşınma maliyetleri de önemli. Bu üçünü dengeleyecek bir formülasyon, anlayış içinde hareket edeceğiz” bilgisini verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’na tanınan yetkiyle de bazı adımlar attıklarını, Konya’da kent içinde kalan cephanelik için Konya Belediyesi ile çalışma başlattıklarını dile getiren Işık, bu alanların ücretsiz verilmeyeceğini vurguladı, “Belediye ile detayları konuşuluyor. Şehir dışına alacağız” diye konuştu.

TEK TEK TESPİT EDİLİYOR


Askeri arazilerin durumuna yönelik çalışmayı Milli Savunma, Maliye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ortak yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyük şehirler başta olmak üzere, kentsel dönüşüm yapılan illerdeki askeri arazileri inceliyor. 3 bakanlığın kurduğu komisyon da 81 ildeki askeri arazileri tek tek çıkaracak. Milli Savunma Bakanlığı, taşınacak arazileri belirleyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu arazilerden yeşil alan niteliği bulunmayanları kentsel dönüşüm için planlayacak. Maliye Bakanlığı da askeri tesisler için kent dışında yeni Hazine arazileri tahsis edecek. Askerlik şubesi gibi tesisler kent içinde kalmaya devam ederken, tank taburları, cephanelik ve atış alanları gibi yapılar ise taşınacak.


Habertürk

Cevapla