Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Oca 2018 21:50


AK Parti Kayseri Milletvekili Dedeoğlu Açıklaması


AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, yapılacak hızlı tren hatlarıyla Karadeniz ve Akdeniz'i Kayseri üzerinden birbirine bağlayacaklarını belirtti.
sami-dedeoglu.jpg
sami-dedeoglu.jpg (53.56 KiB) 507 kere görüntülendi
Dedoğlu, "nöbetçi vekil" uygulaması kapsamında AK Parti İl Başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayseri'de planlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Özellikle hızlı tren çalışmaları hakkında önemli çalışmalar yaptıklarını önümüzdeki süreçte bu projelerin temellerinin atılacağını aktaran Dedeoğlu, şöyle konuştu:

"Ankara- Yerköy arası 160 kilometre hızlı tren hattı devam ediyor. Yerköy- Şefaatli-Kayseri 142 kilometredir. Burası ocak ayında yapım ihalesine çıktı, bu hafta ihalesi bitecek. Haziran ayında da temel atma töreni düzenlenecek. Yapım süresi de 3 yıl, maliyeti de 2,5 milyar olacak. Bunun en önemli özelliği Ankara'dan Kayseri'ye uçaklarımız yok. Kayseri'den Ankara'ya olan mesafemiz bu projeyle 1,5 saate düşüyor. Onun haricinde Kayseri-Antalya 532 kilometre olup bu da iki etap şeklinde oluyor. İlk etapta Kayseri-Nevşehir-Aksaray ve Konya, ikinci kısımda Seydişehir-Serik ve Antalya'dır. Bunu da yaptığımız zaman Karadeniz ve Akdeniz'i Kayseri üzerinden birbirine bağlamış oluyoruz."

Yeni gar binasını eski binanın yanına inşa etme kararı aldıklarını ifade eden Dedeoğlu, "Şehir içindeki gar binası şehir dışına yapılacaktı. Fakat bakanımız ve milletvekillerimiz ile görüşmemizde şehrin içindeki eski gar binasının yanında yapımının daha uygun olduğu kararlaştırıldı. Vatandaşlarımızın ulaşım açısından da şehrin içerisinde iyi bir hizmet alacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Kentteki havalimanının günümüz şartlarında yetersiz kaldığını belirten Dedeoğlu, şöyle konuştu:

"Nevşehir Havalimanı bayağı uzak. Uçaklarımız da günde 15 sefer yapıyor. Senede 2 milyon 198 bin yolcu gelmiş. Yacağımız proje ile askeriyeden alınan 30 bin metrekare alan var. Bunu da aldığımız zaman 5 milyon yolcu gelip gitmiş olacak. İç hatları da dış hatlara vereceğiz. Ayrıca bir iç hatlar yapılacak. Vatandaşlarımızın kıştan ve soğuktan etkilenmemesi için körük sistemi yapılıyor. Ayrıca gelen giden yolcu kardeşlerimizin arabalarını park etmesi için de bir kapalı otopark yapacağız. Ağustos ayında inşaatına başlanıyor. Yapım süresi de 14 aydır."

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Oca 2018 22:03

Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı önemli inşalah yapım sürecine yakın zamanda başlanır...(ihalesi bu yıl tamamlanır)...

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 28 Oca 2018 21:22

Antalya- Kayseri hızlı tren hattı sil baştan


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Sit alanları, milli parklar, ormanlar, tarım arazileri, göller ve nehir havzaları boyunca genişliği iki kilometre, uzunluğu ise 757 kilometre olan beş ilin coğrafyası ÇED koridoru olarak belirlendi…

Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan Hızlı Tren Projesinde güzergah değişikliğine gidilerek yeniden ÇED süreci başlatıldı. Daha önce 2014 yılında ÇED Olumlu kararı verilen ancak hat boyunca bir çok korunan alanı doğrudan olumsuz etkilemesi beklenen projenin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne geçmesiyle birlikte güzergahta önemli değişiklikler yapıldı. Antalya, Isparta, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri illeri sınırında projelendirilen hızlı tren hattı için Antalya ve Isparta’da 18 Ocak’ta ÇED toplantıları düzenlenecek. Toplam uzunluğu 757 kilometre olması beklenen hızlı tren hattının 107 kilometrelik kısmı Antalya, 13 kilometrelik kısmı ise Isparta sınırlarından geçecek. Proje hakkında halkı bilgilendirmeyi amaçlayan ÇED toplantısının Antalya ayağı Serik Belediyesi Toplantı Salonu’nda saat 14:00’da başlayacak. Isparta’daki toplantı ise aynı gün Sütçüler ilçesine bağlı Kesme köyü sosyal tesislerinde saat 12:00’da başlayacak.

Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek olan Antalya-Kayseri Hızlı Tren Projesi’nin güzergahında değişikliğe gidilerek yeniden ÇED süreci başlatıldı. Daha önce 2014 yılında ÇED Olumlu kararı verilen ancak bir çok korunan alanı doğrudan olumsuz etkileyen projede yapılan güzergah değişikliği ile Göreme Tarihi Milli Parkı, Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Antalya’daki yaban hayatını koruma sahalarına verilecek zararlar en aza indirildi.
headline.jpg
headline.jpg (186.94 KiB) 562 kere görüntülendi

BEŞ İL BOYUNCA İKİ KİLOMETRE GENİŞLİKTE ÇED KORİDORU
Antalya, Isparta, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri illerinde toplam 757 kilometre uzunluğunda inşa edilmesi planlanan Hızlı Tren Projesi kapsamında 7 istasyon, 5 siding, 56 adet tünel, 56 adet köprü, 31 adet viyadük, 342 adet altgeçit ve 119 adet üstgeçit yapılacak. İnşaat süresinin 4 yıl olması beklenen proje için hat boyunca iki kilometre genişliğindeki alan ‘ÇED Koridoru’ olarak belirlendi.


18 OCAK’TA ANTALYA VE ISPARTA’DA ÇED TOPLANTILARI YAPILACAK
ÇED süreci başlayan proje hakkında halkı bilgilendirmek amacıyla düzenlenmesi zorunlu olan ÇED toplantıları Antalya ve Isparta’da 18 Ocak 2018 tarihinde yapılacak. Hızlı Tren Projesi’yle ilgili Antalya’daki ÇED toplantısı Serik Belediyesi Toplantı Salonu’nda saat 14:00’da başlayacak. Isparta’daki toplantı ise aynı gün Sütçüler ilçesine bağlı Kesme köyü sosyal tesislerinde saat 12:00’de gerçekleştirilecek.


ANTALYA İSTASYONU PERGE FUAR ALANINDA PLANLANIYOR
Antalya’daki istasyonun Perge Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacağı belirtilen hızlı tren hattı, Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerinden geçerek Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırına ulaşıyor. 107 kilometrelik kesimi Antalya sınırlarını kapsayan proje, Aspendos antik kenti 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nı ile Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın da etkileyecek. Manavgat’tan Isparta’nın Sütçüler ilçesine giren hat, Kesme ve Aşağıyaylabel köyü yakınlarından Kartoz dağlarını aşarak Beyşehir’e ulaşacak.


SİT’LER, MİLLİ PARKLAR, ORMAN VE TARIM ARAZİLERİ ETKİLENECEK
Daha önce Göreme Tarihi Milli Parkı’nı doğrudan etkileyen projede yapılan revizyonla, hattın peri bacalarıyla ünlü milli parkın sınırına çekildiği görülüyor. Kayseri Kocasinan’da son bulacak hızlı tren hattının inşası sırasında toplam 5 ayrı şantiye kurulması planlanıyor. Hızlı Tren Hattının geçtiği güzergahlar boyunca her yerleşime istasyon yapılması öngörülmüyor. Antalya Serik ilçesine bağlı Yukarıkocayatak mahallesindeki hal yakınına bir adet yükleme istasyonu planlanıyor. Yapılan revizyonla çevreye vereceği olumsuz etkilerin en aza indirildiği kaydedilen hızlı tren projesi, tarım arazileri, göl ve nehir havzalarıyla ormanlık alanlardan geçecek.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 30 Oca 2018 12:26

27459333_1912441768767861_3930648216378682655_n.jpg
27459333_1912441768767861_3930648216378682655_n.jpg (61.76 KiB) 558 kere görüntülendi
Beyşehir’in ulaşım yatırımlarına da değinen Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, sözü hızlı tren güzergahı ile ilgili yürütülen çalışmalara getirdi. Konya-Antalya tren hattı güzergahının yapılan çalışmalarla yeniden revize edildiğini vurgulayan Özaltun, istasyonun ise Beyşehir-Seydişehir arasındaki Kavak mevkisinde oluşturulacağını belirtti. Özaltun, tren yolu güzergahının bu bölgeden geçmesinin de coğrafi konumu bakımından öneminden bahsederken, “Bu tren yolunda sadece yolcu taşınmayacak, aynı zamanda yük de taşınacak. Dolayısıyla, buradan mermer ve silah sektörümüz, nakliye adına aklımıza ne gelirse tüm sektörlerimiz, tersine yönden yine Antalya’dan sebze nakliyesi de trenlerle gerçekleştirilecek. Yolculuğumuzu Kayseri’ye ya da Antalya’ya nereye gitmek istiyorsak, bu istasyon vasıtasıyla yapabileceğiz. Güzergahın devamında Üzümlü, Üstünler, Adaköy ve Dumanlı var ve oradan Antalya’ya bir tünel bağlantısı gerçekleşecek. Şu anki güzergah böyle, ilerleyen süreçte yeni gelişmelerle ilgili daha fazla bilgilendirmede bulunacağız. Hedefimiz ilk etapta güzergahın buradan geçmesiydi, şu anda inşallah buradan geçiyor.”diye konuştu.
Beyşehir Belediyesi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 17 Şub 2018 19:53

Kayseri yıl sonunda yeni havaalanına kavuşacak
Havaalanı projesine dair de bilgi veren Özhaseki, Mayıs ayı sonlarına doğru projelerin sonlandırılacağını ve yıl içinde inşaatın tamamlanacağını ifade etti. Projedeki gecikmeyi askeriye ile anlaşmaya varılamamasına bağlayan Özhaseki, "Yan tarafta askeriyeye ait olan 240 bönüm arazi ile ilgili izin alınamamasından dolayı havaalanı projesi gecikti. Sonra bunlar çözüldü ve proje başladı.
Kayseri.jpg
Kayseri.jpg (196.74 KiB) 529 kere görüntülendi
Kayseri yıl sonunda yeni havaalanına kavuşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri-Yerköy tren hattının ardından, Haziran 2018'de de Kayseri-Antalya tren hattının projelendirileceğini müjdeledi.

Bir dizi etkinlik için memleketi Kayseri'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valiliği ziyaretinde basın açıklamasında bulundu. 8 Mart'ta ihalesi yapılacak olan Kayseri-Yerköy tren hattının hayırlı olması dileklerinde bulunan Özhaseki, hat tamamlandığında Kayseri'den Ankara'ya 1 saat 15 dakika içerisinde aktarmasız gidileceğini söyledi. Haziran ayında da, Kapadokya'yı da içine alan 562 kilometrelik Kayseri-Antalya hattının projesinin sona ereceğini belirten Özhaseki, söz konusu projenin bölge turizmine önemli katkıları olacağını dile getirdi. Özhaseki, iki hatta dair şu bilgileri paylaştı:

Kayseri-Yerköy hattından sonra Kayseri-Antalya hattı...

"Türkiye'nin Batısından Doğusuna giden Ankara-Yerköy hattında 160 kilometrelik hattı ortak kullanacağız. Yerköy'den itibaren Şefaatli Kayseri hattı 142 kilometre. Burası elektrikli, çift hatlı ve sinyalli olarak projelendirildi. Eş zamanlı olmasa bile Ankara'dan başlayıp Doğu'ya giden hattın tamamlanmasından çok kısa bir süre sonra bizim hattımız da nihayete erecek. Hemşehrilerimiz 1 saat 15 dakikada Ankara'ya ulaşacak. Ankara'ya giderken de Yerköy'de inip tren değiştirilmeyecek. Her şehir için ayrı hat yapılacak hali yok elbette, bu israf olur. Dolayısıyla sözünü ettiğim üzere Ankara-Yerköy hattı ortak kullanılacak. Bunun yanı sıra, Antalya-Kayseri arasına yapılacak ve Kapadokya'yı da içine alan 562 kilometrelik hattın projesi ise Haziran 2018'de sona erecek. Bu hat turizme çok katkıda bulunacak. Kayseri'ye yapılacak yatırımların hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Kayseri yıl sonunda yeni havaalanına kavuşacak

Havaalanı projesine dair de bilgi veren Özhaseki, Mayıs ayı sonlarına doğru projelerin sonlandırılacağını ve yıl içinde inşaatın tamamlanacağını ifade etti. Projedeki gecikmeyi askeriye ile anlaşmaya varılamamasına bağlayan Özhaseki, "Yan tarafta askeriyeye ait olan 240 bönüm arazi ile ilgili izin alınamamasından dolayı havaalanı projesi gecikti. Sonra bunlar çözüldü ve proje başladı. Verilen karara göre, iç ve dış hatlar bölümü dış hatlar olarak kullanılacak, Doğu'ya doğru da iç hatlar yeniden yapılacak. Havaalanının dış cephesi de tamamen yenilenecek ve yepyeni bir bina ortaya çıkacak. Mayıs ayında proje çıktığında ihale aşamasına gelmiş olacağız. Yıl sonunda da inşaatın tamamlanması için çalışılacak" dedi.

Kayseri önce Başbakan'ı, sonra Kültür ve Turizm Bakanı'nı ağırlayacak

Özhaseki son olarak 24 Şubat'ta yapılacak olan 6. Olağan İl Kongresine değindi. Her miting ve kongrede olduğu gibi, 24 Şubat'ta da Kayserili hemşehrilerinin desteklerini beklediklerini dile getiren Özhaseki, "Gelecek hafta bilindiği üzere parti il kongremize Sayın Başbakanımız da teşrif edecek. Bir taraftan Kayseri'de olan biteni anlatıyoruz ama bir yandan da acil çözüm bekleyen problemlerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Kayseri ziyareti bir noktada şehir için avantaja dönüşmüş oluyor. Senelerdir Kayseri AK Parti'ye en güçlü desteği veriyor, biz de onlara layık olmaya çalışıyoruz. Çok şükür yıllardır gayret ettik, bu gayretler devam ediyor ve şehir iyi bir yere geldi. Nihayetinde şehrin bir bakanı olarak ben de bu problemlerin çözümü için gayret ediyorum. Sayın Başbakanımızın gelişinden on gün sonra Kültür Turizm Bakanımızı da ağırlayacağız. Talas'ta açılışlarımız var, Büyükşehirimizin Kaleiçi restorasyonu var, diğer ilçelerimizde de bir takım proje açılışları olacak" ifadelerini kullandı.

İHA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 18 Şub 2018 13:03


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Ağu 2018 12:56

Antaya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hızlı tren müjdesi vererek, “Hızlı tren Konya üstünden Manavgat’tan geçerek Antalya’ya ulaşacak ve bir ayağı da buradan geri istikametle Alanya’ya kadar gidecek” dedi

Antaya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel , Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş ve üyeleriyle bir araya geldi. Başkan Türel, Manavgat’a hızlı tren müjdesini veren Türel, projenin ilçe ve ülke turizmine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Türel şöyle konuştu; “Çünkü hızlı tren Konya üstünden Manavgat’tan geçerek Antalya’ya ulaşacak ve bir ayağı da buradan geri istikametle Alanya’ya kadar gidecek. Ve böylelikle ithalatla ve ihracatta raylı sistemi kullanma şansı ve Anadolu’nun kültür merkezleri ile Manavgat turizmini buluşturabilecek bir fırsatı çok büyük bir kolaylıkla sağlamış olacağız. Bu tabi Manavgat’ın turizm potansiyeline de çok ciddi bir katkı sağlayacak” dedi.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9746
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Kas 2018 13:24

MHP'li vekil hızlı treni sordu! Bakan cevapladı: Ödenek tavanı...
mhpli-vekil-hizli-treni-sordu-bakan-cevapladi-odenek-tavani.jpg
mhpli-vekil-hizli-treni-sordu-bakan-cevapladi-odenek-tavani.jpg (66.13 KiB) 305 kere görüntülendi
MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir'in, Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sorduğu önergeye cevap geldi. İşte Bakan’ın Kayseri’ye hızlı tren cevabı…

Toplam 530 km uzunluğa sahip Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya hızlı tren projesiyle hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak şekilde 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır. Söz konusu projenin etüt-proje işleri için 4 ayrı sözleşme yapılmıştır. Toplam sözleşme bedeli 21.115.593 TL. olup, bugüne kadar 6.395.525,03 TL. harcama yapılmıştır. Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesinin tüm kesimlerinin etüt proje işleri başlamış olup, ilerlemeler şu şekildedir:

• Kayseri-Aksaray kesimi (149 km): Protek-Mega İş Ortaklığı ile 17.11.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 54 fiziki ilerleme sağlanmış olup, Aralık 2018'de etüt proje işleri tamamlanacaktır.


Aksaray-Konya kesimi (130 km): Protek-Mega İş Ortaklığı ile 17.11.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 64,1 fiziki ilerleme sağlanmış olup, Ocak 2019'da etüt proje işleri tamamlanacaktır.

• Konya-Seydişehir kesimi (86 km): Proyapı MühendislikA.Ş. ile 09.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 91,6 fiziki ilerleme sağlanmıştır.

• Seydişehir-Antalya kesimi (165 km): Temat-Suyapı-Kmg İş Ortaklığı ile 10.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 69,5 fiziki ilerleme sağlanmış olup, Aralık 2018'de etüt proje işleri tamamlanacaktır.


Projenin 2018 Yılı etüt-proje işleri ödeneği 12.000.000 TL. olup, 1.282.594,81 TL. harcama yapılmıştır.
Etüt proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü yatırım ödeneği tavanı ve farklı finansman modelleri dikkate alınarak, yapım olarak yatırım programına alınması için gerekli girişimlerde bulunabilecektir.


Kaynak ; Kayseri OLAY

Kullanıcı avatarı
kysrspr.1966
Tükenmez Kalem
Mesajlar: 162
Kayıt: 21 Kas 2015 12:07

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen kysrspr.1966 » 13 Kas 2018 13:34

Kısaca bu hızla giderse Anadoluya gelişimizin 2.000 yılında proje bitmiş olacak :) Yazık ya vallaha çık adam gibi deki şu tarihte başlanacak şu tarihte net bitiş tarihi nedir mesela 2023-25-30 en azından gerçekleri bilelim sanki uzaylı arıyormuşcasına bir gizem dolu ülkemizde yatırımlar.

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 924
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Kayseri - Antalya Hızlı Tren Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Uygar » 13 Kas 2018 13:37

Hızlı tren değil o zaman hızlandırılmış tren hattı sanırım. Hiç yoktan iyidir. Etüt çalışmaları bu yıl sonuna bitiyor. 3-4 yıl da çalışmalar sürer sanırım.

Cevapla