Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Şub 2018 18:02

Samsun-Kalın Demiryolu Hattı Modernizasyon Çalışmaları Devam Ediyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhal Birdal ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın yenileme çalışmaları devam eden Samsun – Kalın hattında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Samsun – Kalın hattında yapılan incelemelere Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu, TCDD Sivas 4. Bölge Müdürü Mustafa Korucu ve yetkililer katıldı. Heyet sahada çalışmaları inceledikten sonra Kavak istasyonunda DMU set ile turne yaparak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhal Birdal sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, ” Samsun-Sivas hattının son durumunu incelemek üzere TCDD, Dış İlişkiler ve AB ekibiyle birlikte test trenindeyiz. İnşaallah yakın zamanda hizmete açılacak. Emeği geçenlere teşekkürler.” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın iki simge şehrini yani Samsun ve Sivas’ı birbirine bağlayan Samsun Kalın Demiryolu Hattı 1932 yılında hizmet vermeye başlamıştı. Yani bu hat da tıpkı Irmak-Karabük -Zonguldak hattı gibi Cumhuriyetin ulaştırma alanında hayata geçirdiği en büyük hayallerinden biriydi.

Toplam 378 kilometre uzunluğundaki bu hat, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 2015’te yenilenmeye başladı. Toplam 258.8 Euro’ya mal olacak Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü Avrupa Birliği hibesi, 39 milyon avroluk bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edilecek. Proje, AB hibeleriyle, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olma özelliğini taşıyor.

Modernizasyon çalışmaları tamamlandığında mevcut hat tamamen yenilenecek, sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kurulacak, 48 tarihi köprü restore edilecek, 30 köprü ve 1054 menfez yeniden yapılacaktır. Ayrıca tüneller genişletilecek, istasyon yol uzunlukları 750 metreye çıkarılacak, tüm yolcu peronları AB standartlarına göre yenilecek, tüm istasyonlara yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kurulacaktır. Böylelikle hattın kapasitesinde ve trenlerin işletim hızı ile konforunda önemli oranda artış sağlanacak, yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu daha çok tercih edilecektir.

Samsun-Sivas hattı modernizasyon çalışmaları tamamlandığında trenle seyahat süresi 9 buçuk saatten 5 saate düşecek.

http://www.rayhaber.com/2018/02/samsun- ... am-ediyor/
samsun-kalin-demiryolu-hatti-yenileme-calismalari-devam-ediyor.jpg
samsun-kalin-demiryolu-hatti-yenileme-calismalari-devam-ediyor.jpg (36.9 KiB) 258 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Şub 2018 18:04

Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesi

Proje İş Tanımı: Samsun – Kalın demiryolu hattı; 378 kilometre uzunluğunda, tek hatlı, sinyalizasyonsuz ve elektrifikasyonsuzdur. Proje kapsamında hattın rehabilitasyonu ve sinyalizasyon sistemlerinin entegrasyonu yapılacaktır.

Bu hat, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 2015’te yenilenmeye başladı. Toplam 259 milyon Euro’ya mal olacak Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü Avrupa Birliği hibesi, 39 milyon avroluk bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edilecek. Proje, AB hibeleriyle, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olma özelliğini taşıyor.

Yapımını Çelikler, Gülermak ve AZD İş Ortaklığı Firmasının gerçekleştirdiği proje halen yapım aşamasında.

PROJE KÜNYESİ

Adı: Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi
Faydalanıcı Kurum: TCDD
AB Mali Katkısı: 225 Milyon Euro
Toplam Proje Tutarı: 259 Milyon Euro

Yapım Sözleşmesi
Yüklenici Firma: Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. liderliğinde, Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. ve AZD Praha s.r.o Ortak Girişimi
Sözleşme Tarihi: 12.06.2015
İş Başlama Tarihi: 26.06.2015
Sözleşmeye Göre İşin Bitiş Tarihi: 11.12.2017

Müşavirlik Sözleşmesi
Yüklenici Firma: UBM Uluslararası Birleşmiş Müşavirler Müşavirlik Hizmetleri A.Ş., Ingenieria y Economia del Transporte S.A. (INECO), Mott MacDonald Limited
Sözleşme Tarihi: 04.09.2015
İş Başlama Tarihi: 09.09.2015
Sözleşmeye Göre İşin Bitiş Tarihi: 09.07.2019

HAT KÜNYESİ

Hattın Operasyonel Amacı: Toplu Yolcu ve Yük Taşımacılığı
Hat Uzunluğu: 378 Kilometre
Hat Karakteristiği: Tek Hat
İstasyon Sayısı: 41
Hat Kapasitesi: 54 tren
Operasyonel Tren Hızı: 30-40 Kilometre / Saat (ortalama) Maksimum Hız: 120 Kilometre/Saat

Kaynak ; http://op.udhb.gov.tr/tr/projeler

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Şub 2018 10:55

Samsun-Kalın Demiryolu Hattı 2018 Yılsonu Açılacak
samsun-kalin-demiryolu-hatti-2018-yilsonu-acilacak.jpg
samsun-kalin-demiryolu-hatti-2018-yilsonu-acilacak.jpg (41.43 KiB) 253 kere görüntülendi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, modernizasyon çalışmaları devam eden Samsun-Sivas(Kalın) Demiryolu Hattında incelemelerde bulundu.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, UDHB Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Erdem Direkler, AB Yatırımları Dairesi Başkanı Nedim Yeşil ve AB Türkiye delegasyonu temsilcilerinin de eşlik ettiği incelemelerde Müsteşar Yardımcısı Birdal, Samsun-Kalın arasında yapımı devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Tamamlandığında Samsun-Sivas arasındaki seyahat süresini 9,5 saatten 5 saate düşürecek ve sinyalizasyon sistemiyle donatılacak hatta, alt ve üstyapı çalışmalarının 2018 yılsonu itibarıyla tamamlanması hedefleniyor.

Rayhaber

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Kas 2018 20:09

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Samsun Garı'nda incelemelerde bulunan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Samsun-Kalın Demiryolu hattının 2019 yılı Ocak ayı içerisinde açılacağını belirterek, "Yapılan modernizasyon çevresinde ulaşım hızı 60 kilometreden 100 kilometreye çıkacak" dedi Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nca (OKA) düzenlenen toplantı için geldiği Samsun'da çalışmalarında sona gelinen Samsun-Kalın Demiryolu hattında incelemelerde bulundu.TCDD Samsun Garı'nda ziyaret gerçekleştiren Christian Berger'e eşi Marilena Georgiasdou Berger'de eşlik etti. [ 480 more words ]
https://rayhaber.com/…/samsun-kalin-dem ... tti-ne-zam…/

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Ara 2018 17:38

Samsun-Kalın Demiryolu’nda Son Rötuşlar Yapılıyor

Modernizasyon çalışmalarında sona gelinen ve 2019’un başında açılması planlanan Samsun-Kalın demiryolundaki hemzemin geçitlerin, trafik ve bilgi levhalarının yapım işi ihaleye çıkarılacak

2015 yılında trafiğe kapatılarak modernizasyon çalışmaları başlatılan Samsun-Sivas(Kalın) hattının 2019’un başında hizmete açılması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda sinyalizasyonlu olarak işletmeye açılacağı belirtilen hatta, son rötuşlar yapılıyor.

147 GEÇİTTE YAPILACAK

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 4. Bölge Müdürlüğü, Samsun-Kalın hattındaki trafik ve bilgi levhaları yapım işini açık ihale usülü ile ihale edecek. 378 kilometrelik hatta bulunan hemzemin geçitteki trafik ve bilgi levhalarının yapımı için gerçekleştirilecek ihale, 25 Aralık’ta Sivas’ta yapılacak. İhalenin ardından imzalanacak sözleşmeyle, Samsun, Amasya, Tokat ve Sivas illerinde hat üzerindeki 147 hemzemin geçitte, trafik ve bilgi levhalarının yapım işi bir hafta içerisinde başlayacak.

(Haber gazetesi)

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Ara 2018 11:55

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan ,Samsun, Amasya, Tokat ve Sivas illerini sınırlarına alan 378 kilometre uzunluğundaki Samsun-Kalın Demiryolu Hattı Modernizasyonu Projesi'ni de gelecek yıl tamamlamayı amaçladıklarını kaydetti.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7336
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Oca 2019 16:53

2019 YILI İÇİNDE AÇILACAK

Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda aday tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, Samsun – Sivas arası demiryolu hattının 2019 yılı içerisinde tamamlanacağını, yüksek hızlı tren ile ulaşımlarım sağlanacağını açıkladı.

378 kilometre mesafesi olan Samsun-Sivas Demiryolu hattında çalışmalarda son aşamaya gelindi. 2015 yılının Eylül çalışmalara başlanan Samsun-Sivas Demiryolu hattında, istasyon yolları dahil 420 kilometrelik çalışma yürütülüyor.

YAPIM BEDELİ 1,2 MİLYAR LİRA

Kuzey- güney koridorundaki yük trafiğinin demiryollarına aktarılması sağlanacak

Modernizasyon çalışmasında yüzde 80 fiziksel ilerleme sağlandı. Şu ana kadar 383 kilometre ray döşendi. Projenin toplam yapım bedeli 1,2 milyar lira.

Bu çalışmayla; yaklaşık 90 yıllık hattın alt yapısı ve üst yapısı yenilenerek, sinyalizasyon sisteminin de devreye alınması ile hat kapasitesi artırılacak ve kuzey-güney koridorundaki yük trafiğinin demiryollarına aktarılması sağlanacak.

TREN SAYISI 30’A ÇIKACAK

Projeyle; yük taşımacılık potansiyeli yüksek olan hat kesiminde tren hızları, hat kapasitesi ve kabiliyeti artırılarak daha konforlu, güvenli ve hızlı bir işletmecilik yapılması, bakım maliyetlerinin azaltılması amaçlandı. Projenin yüzde 58’lik kısmı AB hibe fonlarından, geri kalan kısmı ise öz kaynaklardan karşılandı. Proje öncesinde 20 olan tren sayısı 30’a çıkacak ve bu sayede hat kapasitesinde yüzde 50’lik bir artış meydana gelecek.

(Kaynak: GerçekTaraf)

samsun-sivas-hizli-tren-hatti-2019-yilinda-acilacak.jpg
samsun-sivas-hizli-tren-hatti-2019-yilinda-acilacak.jpg (65.24 KiB) 12 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj