Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5696
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Şub 2018 18:02

Samsun-Kalın Demiryolu Hattı Modernizasyon Çalışmaları Devam Ediyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhal Birdal ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın yenileme çalışmaları devam eden Samsun – Kalın hattında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Samsun – Kalın hattında yapılan incelemelere Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu, TCDD Sivas 4. Bölge Müdürü Mustafa Korucu ve yetkililer katıldı. Heyet sahada çalışmaları inceledikten sonra Kavak istasyonunda DMU set ile turne yaparak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhal Birdal sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, ” Samsun-Sivas hattının son durumunu incelemek üzere TCDD, Dış İlişkiler ve AB ekibiyle birlikte test trenindeyiz. İnşaallah yakın zamanda hizmete açılacak. Emeği geçenlere teşekkürler.” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın iki simge şehrini yani Samsun ve Sivas’ı birbirine bağlayan Samsun Kalın Demiryolu Hattı 1932 yılında hizmet vermeye başlamıştı. Yani bu hat da tıpkı Irmak-Karabük -Zonguldak hattı gibi Cumhuriyetin ulaştırma alanında hayata geçirdiği en büyük hayallerinden biriydi.

Toplam 378 kilometre uzunluğundaki bu hat, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 2015’te yenilenmeye başladı. Toplam 258.8 Euro’ya mal olacak Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü Avrupa Birliği hibesi, 39 milyon avroluk bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edilecek. Proje, AB hibeleriyle, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olma özelliğini taşıyor.

Modernizasyon çalışmaları tamamlandığında mevcut hat tamamen yenilenecek, sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kurulacak, 48 tarihi köprü restore edilecek, 30 köprü ve 1054 menfez yeniden yapılacaktır. Ayrıca tüneller genişletilecek, istasyon yol uzunlukları 750 metreye çıkarılacak, tüm yolcu peronları AB standartlarına göre yenilecek, tüm istasyonlara yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kurulacaktır. Böylelikle hattın kapasitesinde ve trenlerin işletim hızı ile konforunda önemli oranda artış sağlanacak, yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu daha çok tercih edilecektir.

Samsun-Sivas hattı modernizasyon çalışmaları tamamlandığında trenle seyahat süresi 9 buçuk saatten 5 saate düşecek.

http://www.rayhaber.com/2018/02/samsun- ... am-ediyor/
samsun-kalin-demiryolu-hatti-yenileme-calismalari-devam-ediyor.jpg
samsun-kalin-demiryolu-hatti-yenileme-calismalari-devam-ediyor.jpg (36.9 KiB) 123 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5696
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Şub 2018 18:04

Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesi

Proje İş Tanımı: Samsun – Kalın demiryolu hattı; 378 kilometre uzunluğunda, tek hatlı, sinyalizasyonsuz ve elektrifikasyonsuzdur. Proje kapsamında hattın rehabilitasyonu ve sinyalizasyon sistemlerinin entegrasyonu yapılacaktır.

Bu hat, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 2015’te yenilenmeye başladı. Toplam 259 milyon Euro’ya mal olacak Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü Avrupa Birliği hibesi, 39 milyon avroluk bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edilecek. Proje, AB hibeleriyle, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olma özelliğini taşıyor.

Yapımını Çelikler, Gülermak ve AZD İş Ortaklığı Firmasının gerçekleştirdiği proje halen yapım aşamasında.

PROJE KÜNYESİ

Adı: Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi
Faydalanıcı Kurum: TCDD
AB Mali Katkısı: 225 Milyon Euro
Toplam Proje Tutarı: 259 Milyon Euro

Yapım Sözleşmesi
Yüklenici Firma: Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. liderliğinde, Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. ve AZD Praha s.r.o Ortak Girişimi
Sözleşme Tarihi: 12.06.2015
İş Başlama Tarihi: 26.06.2015
Sözleşmeye Göre İşin Bitiş Tarihi: 11.12.2017

Müşavirlik Sözleşmesi
Yüklenici Firma: UBM Uluslararası Birleşmiş Müşavirler Müşavirlik Hizmetleri A.Ş., Ingenieria y Economia del Transporte S.A. (INECO), Mott MacDonald Limited
Sözleşme Tarihi: 04.09.2015
İş Başlama Tarihi: 09.09.2015
Sözleşmeye Göre İşin Bitiş Tarihi: 09.07.2019

HAT KÜNYESİ

Hattın Operasyonel Amacı: Toplu Yolcu ve Yük Taşımacılığı
Hat Uzunluğu: 378 Kilometre
Hat Karakteristiği: Tek Hat
İstasyon Sayısı: 41
Hat Kapasitesi: 54 tren
Operasyonel Tren Hızı: 30-40 Kilometre / Saat (ortalama) Maksimum Hız: 120 Kilometre/Saat

Kaynak ; http://op.udhb.gov.tr/tr/projeler

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5696
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Samsun - Kalın Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Şub 2018 10:55

Samsun-Kalın Demiryolu Hattı 2018 Yılsonu Açılacak
samsun-kalin-demiryolu-hatti-2018-yilsonu-acilacak.jpg
samsun-kalin-demiryolu-hatti-2018-yilsonu-acilacak.jpg (41.43 KiB) 118 kere görüntülendi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, modernizasyon çalışmaları devam eden Samsun-Sivas(Kalın) Demiryolu Hattında incelemelerde bulundu.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, UDHB Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Erdem Direkler, AB Yatırımları Dairesi Başkanı Nedim Yeşil ve AB Türkiye delegasyonu temsilcilerinin de eşlik ettiği incelemelerde Müsteşar Yardımcısı Birdal, Samsun-Kalın arasında yapımı devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Tamamlandığında Samsun-Sivas arasındaki seyahat süresini 9,5 saatten 5 saate düşürecek ve sinyalizasyon sistemiyle donatılacak hatta, alt ve üstyapı çalışmalarının 2018 yılsonu itibarıyla tamamlanması hedefleniyor.

Rayhaber

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj