Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu Demiryolu Hattı Çalışmaları

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16758
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu Demiryolu Hattı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 18 Ara 2019 12:58

Samsun Ordu Demiryolu İçin İlk Önemli Adım 25 Aralık’ta Atılacak


TCDD, Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu güzergahında yapılması planlanan demiryolu hattı için ilk önemli adımı atıyor. Samsun Ordu Demiryolu Etüt, Proje Hizmet Alımı İşi ihalesi, 25 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Bölge kamuoyunun uzun süredir beklediği Samsun-Sarp Demiryolu hattı için ilk büyük adım resmen atılıyor. TCDD, Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu güzergahında yapılması planlanan demiryolu hattı için 25 Aralık’ta Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alımı İşi danışmanlık hizmeti işi için ihale çıkacak.

ADAYLARA TEKLİF DAVETİ
Karadeniz’deki ticaret ve sanayi odalarının yanı sıra esnaf odası başkanlarının da destek verdiği Samsun Sarp Demiryolu hattı için ilk adım olarak nitelendirilecek Samsun-Ordu hattında çalışmalar başlıyor. Samsun-Ordu Demiryolu (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alımı İşi danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edildi. İhale 25 Aralık 2019 tarihinde TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Satın Alma ve Stok Kontrol Dairesi Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

FİZİBİLİTE ETÜDÜ YAPILACAK
TCDD, Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu arasında çift hatlı ve EST’li olarak yapılması planlanan demiryolu hattının alternatif işletme senaryolarına göre değerlendirilerek fizibilite çalışması yapılmasını öngörüyor. Bu teknik şartname ile Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu güzergâhında mevcut ulaşım sistemine ek olarak bir demiryolu inşa edilmesi durumunun ekonomik ve finansal açıdan değerlendirilerek projenin; ekonomik açıdan yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik ekonomik analiz, finansman açısından yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik mali analizi de içerecek olan fizibilite etüdünün teknik detaylarının belirlenmesi amaçlanıyor.

(Pınar Uzun – Samsun Gazetesi)

Cevapla