Bursa - Sivrihisar - Ankara ANADOLU otoyolu

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 924
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Bursa - Sivrihisar - Ankara ANADOLU otoyolu

Mesaj gönderen Uygar » 30 Ara 2017 00:34

İstanbul - İzmir otoyoluna Bursa üzerinden bağlantı verilerek Eskişehir - Sivrihisar hattında Ankaraya bağlanacak olan otoyol, Anadolu otoyolu olarak biliniyor. Ankaranın Marmara ring otoyoluna bu güzergah üzerinden ulaşım sağlanacak. Ankara - İstanbul Otoyoluna alternatif olarak marmara bölgesine, Balıkesir üzerinden Çanakkale köprüsüne ulaşım sağlanacak.
Bursa Sivrihisar3P.jpg
Bursa Sivrihisar3P.jpg (499.9 KiB) 5694 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 924
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Bursa - Sivrihisar - Ankara ANADOLU otoyolu

Mesaj gönderen Uygar » 30 Ara 2017 00:37

Fotoğrafı sağ tıklayıp yeni sekmede açarak daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1691
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Bursa - Sivrihisar - Ankara ANADOLU otoyolu

Mesaj gönderen erdemka38 » 30 Ara 2017 17:05

Kazasız belasız insallah guzel düşünülmüş bir proje en kısa zamanda tamamlanır umarım şayet ciddi şekilde ihtiyaç var bu yola..

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 924
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Bursa - Sivrihisar - Ankara ANADOLU otoyolu

Mesaj gönderen Uygar » 04 Ağu 2018 01:58

Sivrihisar - Bursa hattı NİHAYETE ERİYOR

5,5 milyar liradan fazla maliyetle yapılacak Sivrihisar – Bursa otoyolu, nam-ı diğer ‘Eskişehir Kuzey Çevreyolu’ projesinin nihai ÇED raporuna onay verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı askıya çıkardı

Murat Atikel - Eskişehir’in beklediği önemli projelerden olan Kuzey Çevreyolu projesinde önemli bir adım daha atıldı. Projenin nihai ÇED raporu askıya çıkarıldı. 202 kilometrelik projenin 104 kilometresi Eskişehir sınırları içinde kalıyor. Toplam proje bedelinin 5 milyar 664 milyon 817 bin lira olduğu belirtilirken, yolun geçeceği Sivrihisar, Alpu, Beylikova, İnönü ve Mahmudiye ilçelerinden geçecek olan yolun geçtiği ilçelerde ve güzergahı üzerinde, Eskişehir merkezinin kuzeyinde de ekonomik canlanma yaratması bekleniyor.

KOMİSYON KABUL ETTİ
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması planlanan Sivrihisar-Bursa Otoyolu ve Malzeme Ocakları projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu’nun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunduğu ve nihai olarak kabul edildiği açıklandı. Açıklamada, “Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta 10 gün süreyle görüşe açıldı. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınacak. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilecek. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletilebilecek” denildi.

230 KİLOMETRELİK PROJE
Proje, Sivrihisar’ın yaklaşık 15 kilometre kuzeybatısında Ankara-İzmir Otoyolu kavşağı bitiminden sonra Karaburhan Mahallesi’nin yaklaşık 800 metre batısından başlayıp, Porsuk Çayı havzasında, Alpu, Beylikova, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik istikametinde ilerleyerek, Bursa Çevre Otoyolu bitiminde yer alan Bursa Havalimanı yolu üzerinde son bulacak. ÇED raporuna göre, güzergâhın yaklaşık 103,5 km’lik kısmı Eskişehir sınırlarından, 64,5 km’lik kısmı Bilecik sınırlarından ve 36 km’lik kısmı Bursa sınırlarından geçiyor. Proje güzergahının bağlantı yolları dahil yaklaşık 230 kilometre olması öngörülüyor.

11 KAVŞAK, 27 VİYADÜK
Proje kapsamında 11 adet kavşak yapımı gerçekleştirileceği belirtildi. Bu kavşaklar arasında Ankara-İzmir Otoyolu Bağlantı Kavşağı, Beylikova Kavşağı, Alpu Kavşağı, Eskişehir Doğu Kavşağı, Eskişehir Kuzey Kavşağı, Eskişehir Batı Kavşağı, Bozüyük Doğu Kavşağı, Bozüyük Batı Kavşağı, Pazaryeri Kavşağı, İnegöl Kavşağı, Turanköy Kavşağı yer alıyor. Proje kapsamında ayrıca, 27 adet viyadük yapılması öngörülüyor.

28 KÖPRÜ YAPILACAK
Proje kapsamında ayrıca güzergâh boyunca, genişliği 10 metreden büyük altgeçitler ve hidrolik menfezler, dere köprüleri, kavşak köprüleri olmak üzere toplam 28 adet köprü yapılacağı belirtildi.

Cevapla