Çukurova Havalimanı Projesi

Cevapla
faruk gorez

Çukurova Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Ara 2016 15:59

Çukurova Havaalanı 2019'da tamamlanacak!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, bu ay içerisinde üst yapı ihalesi yapılacak olan Çukurova Havalimanı’nın en geç 2019 yılı içinde tamamlanacağını söyledi.

Çukurova Havaalanı 2019'da tamamlanacak!


Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, bu ay içerisinde üst yapı ihalesi yapılacak olan Çukurova Havalimanı’nın en geç 2019 yılı içinde tamamlanacağını söyledi.


CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü toplantıda Funda Ocak’tan Çukurova Havaalanı’nın son durumu ile ilgili bilgi istedi.


Bunun üzerine açıklama yapan Genel Müdürü Ocak, gelinen son durum hakkında bilgi verdi. Ocak, Çukurova Havalimanı, 2011 yılında yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen bir proje olduğunu belirterek şöyle dedi: "Bu projemiz o tarihte 357 milyon Euro bedelle Koçoğlu firmasına ihale edilmiştir ve çalışmalar başlatılmıştır. Ancak firma 36 aylık yapım süresinin fiilî olarak kullanmış olmasına rağmen bu projeye kredi temin edememiştir. Kredi temin edemeyince öz kaynaklarıyla yatırımı belli bir noktaya getirmiştir. Yaklaşık 47 milyon Euro'luk bir öz kaynak harcaması yapmıştır. Yüzde 12 civarında yatırım Çukurova’nın üstyapısına da nihai kapasitesi 30 milyon olan birincil kapasitesi, 15 milyon olan terminal binasının uygulama projelerini teslim aldık. Şu anda şartname çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde üstyapı için de ihalemizi gerçekleştireceğiz."
Star
Çukurova Havaalanı.jpg
Çukurova Havaalanı.jpg (32.9 KiB) 614 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Çukurova Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Şub 2017 14:50

Çukurova Havalimanı Adana ve Mersin'i kalkındıracak!

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, inşaatı devam eden Çukurova Uluslararası Havalimanı'nın Adana ve Mersin'i birçok alanda geliştirip, kalkınma sürecini hızlandıracağını belirtiyor.

Çukurova Havalimanı Adana ve Mersin'i kalkındıracak!

Menevşe, olumsuz seyreden genel ekonomiye karşın Adana'yı güzel günlerin beklediğine inandığını söyledi. Mevcut üretim potansiyeli ve jeo-politik konumuyla Ege ve Marmara bölgelerine alternatif gösterilen Doğu Akdeniz'in, uluslararası havalimanının hayata geçirilmesiyle önemli aşama kaydedeceğini ifade eden Menevşe, "Tarsus'ta gerçekleştirilen odalar ve borsalar ortak toplantısında gelecek için işbirliği alanında çok önemli adımlar atıldı. Bu toplantıda ortaya çıkan en önemli unsurlardan biri, Adana ile Mersin'in birbirlerine rakip olmadığı gerçeğidir. Bu gerçek bizim de Adana-Mersin olarak Çukurova Bölgesi adı altında güçlü olmamızı sağlayacak. Adana ve Mersin birbirine rakip değildir. Çukurova olarak bizim rakibimiz Marmara ve Ege bölgeleri" açıklamasında bulundu.


Adana ve Mersin olarak birlikte hareket edildiği takdirde yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelecek olan Çukurova'nın gelişmesi için her türlü engeli aşacaklarını kaydeden Atila Menevşe şöyle devam etti: "Bunun en güzel örneği yapım süreci devam eden Çukurova Havaalanı. Bu havaalanı Türkiye'nin en büyük 2. havaalanı olarak hem Adana'nın hem de Mersin'in malı olacaktır. Marmara ve Ege Bölgelerine alternatif olabilmemiz için böyle bir birlikteliğe gereksinim vardı. Havalimanının Çukurova'nın kalkınmasının önündeki engellerin kaldırılması için önemli bir unsur oluşturacağına inanıyorum" diye konuştu.


Bu gelişmenin Adana ve Mersin sahillerini içine alan Doğu Akdeniz turizm projesinin, Adana-Mersin-Antalya otoyolu, daha kaliteli üretim için tarımda planlanan işbirliği projelerinin de hayata geçme şansını en üst seviyeye yükselttiğini kaydeden Menevşe, "Tüm oda ve borsaların desteğiyle sağlanan Çukurova ruhu en kısa zamanda bölgemize katma değer ve kalkınma olarak yansıyacaktır" dedi.


Dünya

faruk gorez

Re: Çukurova Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Şub 2017 13:04

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın demiryolu bağlantısı da olacak. Hem Mersin hem Adana tren ile havalimanına bağlanacak.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan
16807196_1231543363595763_8446119844052636110_n.jpg
16807196_1231543363595763_8446119844052636110_n.jpg (30.67 KiB) 599 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Çukurova Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Mar 2017 21:18

Bakan Arslan Çukurova Havalimanı için tarih verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan "Önümdeki notta 2019'a kadar bitecek diyor ama bizim 2019'a kadar bekleme lüksümüz ve sabrımız yok. İnşallah, 29 Ekim 2018'de bu havalimanını, terminali birlikte açacağız" dedi.

Bakan Arslan Çukurova Havalimanı için tarih verdi
17435968_662914630558765_1939901076711480321_o.jpg
17435968_662914630558765_1939901076711480321_o.jpg (232.3 KiB) 593 kere görüntülendi
MERSİN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katılımıyla gerçekleşen "Çukurova Havalimanı İnşaatını Başlatma Töreni"nde yaptığı konuşmada, Mersin'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu aktardı.

Dünyanın 15 yıldır istikrarın, iktidarın ve iradesinin arkasında dimdik duran 80 milyon vatandaşı gördüğünü belirten Arslan, "Dünya görmüştü de anlayamamıştı. 15 Temmuz'da sizin de söylediğiniz gibi 7 düvel gördü, anladı. Eğer ülkemizin bekası, istikbali ve istiklali söz konusu olursa bu millet bir ve beraber olarak millet olma şuuruyla nasıl meydanlara indiğini gördü. Ama o meydanlara iniş ki sadece laf olsun diye değil. O meydanlara iniş tanklara karşı, toplara, helikopterlere karşı durmak. Daha da önemlisi göğsünü mermiye göğüsünü kurşuna siper etmekti bunu da gördüler." ifadesini kullandı.

Hainler ve maşalar sayesinde Türkiye'yi bölebileceklerini, parçalayabileceklerini düşünenlerin 15 Temmuz'da bunun olamayacağını gördüklerine işaret eden Arslan, şöyle devam etti:

"Şimdi de her koldan Türkiye'ye saldırıyorlar. Ulaştırma altyapı projelerinin yapılamaması, İstanbul'daki 3. havalimanının yapılmaması, Çukurova'nın can damarı olacak bölgenin kalkınmasını sağlayacak, Adana'yı Mersin'i ve Osmaniye'yi daha ileri taşıyacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapılamaması için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ellerinden geleni arkalarına koymuyorlar. Ama şunu bilsinler bu millet 15 Temmuz'da nasıl hain darbecilere dersini verdiyse, Türkiye'nin kalkınmasını engelleyen ve bu yolu açacak olan 16 Nisan süreciyle ilgili ne yaparlarsa yapsınlar bu millet onlara izin vermeyecek. Bu millet bütün bu çalışmaların ülkemizin geleceği, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için olduğunu biliyor. Bunu bildiği için bu inançla arkamızda duruyor. Biz o yüzden sizlere müteşekkiriz. Sizlere teşekkür ediyoruz. 3 Bakanla birlikte burada olmak önemli. 3 bakanla birlikte bölgeye sahip çıkmak hükumetin desteğini buraya getirmek önemli."
"Dünyanın en büyük pistlerinden biri"

Adana Havalimanının bugün 4 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verdiğini anımsatan Arslan, şu görüşlere yer verdi:

"Adana, Mersin ve Osmaniye'yi düşünürseniz 4,5 milyon insandan bahsediyoruz. Bu kadar insanın olduğu yerde Adana Havalimanımız yetersiz kaldı. Daha büyük bölgeye hitap edebilecek bir havalimanı lazım dedik ve burayı planladık. Burada yapılacak olan pist 3 bin 500 metreye 60 metre. Dünyanın en büyük pistlerinden biri. Dünyanın en büyük uçağı olan A380'in inmesine uygun bir pist yapıyoruz. O da yetmiyor yine yanında dünyanın en büyük 2. pistlerinden birine sahip olacak 3 bin 500 metreye 45 metrelik yanında 2. pist olacak. Açılmasıyla aynı anda 15'den fazla uçağın park edebileceği bir aprona sahip olacak. Daha da önemlisi Adana'nın içindeki havalimanınız evet hizmet veriyor. 12 bin metrekare kapalı alanı var. 4.5 milyon insana, bölgeye yetmiyor. Biz burada 250 bin metrekarelik terminaller yapacağız. Adana'nın tam 20 misli. Niye? Çünkü böyle bir ihtiyaç var. Kargoya ilişkin kapalı alanlar ve diğer kapalı alanları da koyduğunuz zaman tam 500 bin metrekarelik kapalı alan olan bir havalimanı yapıyoruz. Bunları gösteriş diye, birisi içinde top oynasın diye yapmıyoruz. Bunları bölge insanına, ekonomisine, ürünlerinin ihraç edilebilmesi adına yapıyoruz. Bu rakamlar bence çok şey ifade ediyor. Sadece Çukurova Bölgesel Havalimanı bugün inşaatına başladığımız kısım 221 milyon. Ama terminalleriyle diğer kapalı alanları ve fonksiyonlarıyla birlikte 1 milyarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Eski parayla 1 katrilyon. IMF'nin kapısında dilenen 70 sente muhtaç olan bir ülkeden sadece bir havalimanına 1 katrilyonluk yatırım yapabilen bir ülkeye geldik. Kimin sayesinde? Elbette sizin sayenizde. Sizin seçtiğiniz ve destek verdiğiniz cumhurbaşkanı ve onların ekip arkadaşları sayesinde."
Havalimanı için tarih verdi

Bu havalimanı için başta bakanlar olmak üzere herkesin büyük emek sarf ettiğini vurgulayan Arslan, havalimanını bir an önce vatandaşların hizmetine sunmak istediklerini söyledi.

Aslan, havalimanı için 2019'ı beklemek istemediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Üst yapı ihalesini yaptık, bugünlerde değerlendirme bitiyor inşallah üst yapısına da bugünlerde başlayacağız. Önümdeki notta 2019'a kadar bitecek diyor ama değerli bakanlarımız açıkladılar. Bizim 2019'a kadar bekleme lüksümüz ve sabrımız yok. İnşallah, 29 Ekim 2018'de, Rabbim ömür verirse, biz buradayız, bu havalimanını, terminali birlikte açacağız. Ama şahıs olarak ben olmayabilirim hiç önemli değil. Sizin bu güçlü desteğiniz oldukça, siz liderinizin, ekip arkadaşlarının arkasında bu kadar güçlü durdukça Allah'ın izniyle 29 Ekim 2018'de, sadece Çukurova'ya değil, dünyaya gıpta edilecek bir havalimanı daha kazandırmış olacağız, sizinle birlikte, sizin sayenizde."

Konuşmaların ardından Arslan, Elvan ve Çelik beraberindeki protokol üyeleriyle kürsüye çıkarak havalimanı inşaatının başlatılması için düğmeye bastı.
AA

faruk gorez

Re: Çukurova Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Mar 2017 13:07

Çukurova Havzası (Adana Mersin Hatay) ve Gaziantep Konya Kayseri aksı Ülkemizin Yeni Marmara Havzası bu bölgeden daha fazla katma değerli (teknolojik) üretim bekliyoruz..

Cevapla