Ordu-Giresun Havalimanı

faruk gorez

Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 11:12

Dünyada tamamı deniz üzerinde yapılan üçüncü havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılması için geri sayım başladı.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in “Gururumuz” dediği projenin altyapı işleri, öngörülen zamandan önce tamamlandı. Kısa süre sonra deneme uçuşlarının başlayabileceği tahmin edilen havaalanıyla ilgili bilgi veren yetkililer, projenin, Türkiye'deki inşaat sektörünün geldiği yeri göstermesi açısından çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Mart ayı sonuna kadar faaliyete geçmesi beklenen Ordu-Giresun Havaalanı, dünyada deniz yüzeyine yapılan üçüncü havalimanı. Daha önce Japonya'da Kansai ve Hong Kong havalimanları deniz üzerine yapılmıştı. Havalimanı, Samsun Havalimanı'nın Ordu'ya, Trabzon'un ise Giresun'a uzak olması sebebiyle iki kent halkının sıkıntısını ortadan kaldıracak. 173 milyon lira harcamayla yapılan havalimanının 3 kilometre uzunluk ve 60 metre genişliğinde pisti bulunuyor. 7 bin 235 metre uzunluğundaki koruyucu mendirek, 100 yıllık dalga yükseklikleri dikkate alınarak denizden 7.50 metre yükseklikte inşa edildi. Çalışmalarda, 1 milyon kamyona sığan 40 milyon ton ocak taşı kullanıldı. Zemin için 50 sondaj yapıldı, uygun taş ocakları tespit edildi. Önce minyatür havalimanı inşa edildi, ardından inşaat başladı. Çalışmaları süren terminal binaları da tamamlandığında havalimanı, muhtemelen mart ayında hizmete açılacak.

GURUR PROJESİ

Altyapı işleri tamamlanan, İÇDAŞ ve Cengiz İnşaat ortaklığı ile yürütülen proje için Mehmet Cengiz, “Bu projenin mühendisliği ile gurur duyuyorum” demişti.

Vatan
Njc4NDQzMD-ordu-giresun-havalimani-icin-geri-sayim-basladi.jpg
Njc4NDQzMD-ordu-giresun-havalimani-icin-geri-sayim-basladi.jpg (87.66 KiB) 1168 kere görüntülendi


faruk gorez

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Şub 2015 08:45

Ordu-Giresun Havalimanı tamamlandı!
Planlandığından bu yana 50 yılda 8 cumhurbaşkanı, 25 başbakan, 41 ulaştırma bakanı geçiren ve temeli 3.5 yıl önce atılabilen, Avrupa'nın deniz yüzeyine inşa edilen tek havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı tamamlandı.

Planlandığından bu yana 50 yılda 8 cumhurbaşkanı, 25 başbakan, 41 ulaştırma bakanı geçiren ve temeli 3.5 yıl önce atılabilen, Avrupa'nın deniz yüzeyine inşa edilen tek havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı tamamlandı. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, temeli 15 Temmuz 2011'de atılan ve deniz yüzeyi doldurularak yapılan, Türkiye ve Avrupa'nın tek, dünyada ise Japonya'dan sonra ikinci olan havalimanında incelemelerde bulundu. "Dünyada denize dolgu yöntemiyle sadece biri Japonya'da, diğeri Hong Kong'da olmak üzere iki yerde havaalanı var. Bunların 3'üncüsü Ordu-Giresun Havaalanı" diyen Elvan, "2.5 milyon metrekare alanda 36 milyon ton taş dolgu yapıldı. Toplam yatırım tutarı 300 milyan lira" değerlendirmesini yaptı. Ordu-Giresun Havaalanı'nın dünyada gurur duyulabilecek bir yatırım olduğunu vurgulayan Elvan, "Biz bataklığı geçtik, denizin üzerine de havaalanı inşa ediyoruz" dedi.


Sabah

faruk gorez

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Mar 2015 13:04

Ordu-Giresun Havalimanı ay sonunda açılıyor!
Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan, Avrupa ve Türkiye'nin deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın bu ay sonu açılması hedefleniyor.
Yapımına 2011 yılında başlanan, aradan geçen süre içerisinde altyapısı tamamen biten ve üstyapıda ise kaba inşaatları tamamlanan Ordu-Giresun Havalimanı Projesi'nde sona gelindi.

Üstyapı çalışmaları kapsamında terminal binası ve uçuş kontrol kulesi başta olmak üzere yaklaşık 15 bin metrekare alan üzerine kurulan diğer binaların tamamlanmasına çalışılıyor.

Ordu-Giresun Havalimanı Üstyapı Proje Müdürü Yüksel Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini belirterek, "Hedefimiz, altyapısı aylar önce biten projenin üstyapı inşaatlarını tamamlayarak bu ay sonuna yetiştirmek" dedi.

Binaların dış cepheleri, asma tavan, elektrik donanımı, sıva, seramik, fayans ve havalandırma gibi eksiklerinin tamamlandığını vurgulayan Kahraman, "Yaklaşık 500 işçi gece gündüz demeden iki ilin ortak hayalini tamamlamak için çalışıyor" diye konuştu.

Bütün çalışmaların süratle davam ettiğinin altını çizen Kahraman, yolcuların kullanacağı yürüyen merpenlerin ve bagaj bölümlerinin de monte edildiğini söyledi.

"Mart ayı sonunda yetkililerin de ifade ettiği gibi açılış yapmayı planlıyoruz" diyen Kahraman, hava şartlarının istedikleri gibi gittiğini belirterek, "Biz hiçbir mazeretin altına sığınmak istemiyoruz. Hedefimiz ve gayemiz, bize verilen süre içerisinde binaları teslim etmek. Bunun için de her şey yolunda gidiyor. Çok şükür projede sona yaklaştık" ifadesini kullandı.

Avrupa ve Türkiye'nin önemli projeleri arasında gösterilen Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında görev aldığı için mutlu olduğunu vurgulayan Kahraman, şöyle devam etti:

"İki ilin yıllardır beklediği bu projenin tamamlanmasını bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah Ordu ve Giresun halkı çok kısa sürede hayallerine kavuşacak. Biz onların bu hayalini tamamlamak için çok uğraş veriyoruz. Özverili bir şekilde çalışıyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Vatandaşlardan biraz daha sabır istiyoruz. Onlar için buradayız."

Kahraman, binaları tamamlamaya çalışırken bir yandan da çevre düzenlemesine ve havalimanının güvenliği için tel örgülerin yapımına başladıklarını sözlerine ekledi.


AA

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1665
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen erdemka38 » 24 Eki 2015 22:30

Ordu-16km, Giresun-28km uzaklığı olan 2015'de hizmete giren havaalanı..
Dosya ekleri
IMG_0721.JPG
IMG_0721.JPG (38.68 KiB) 1032 kere görüntülendi
IMG_0701.JPG
IMG_0701.JPG (30 KiB) 1032 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Mar 2016 15:14

ORDU GİRESUN HAVALİMANI

22. HAVALİMANI GÜMRÜĞÜ OLACAK
Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen Gayrimenkul fuarı MIPIM'de basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu-Giresun Havalimanı'nın çok verimli kullanıldığını ve yolcu kapasitesinin hızla arttığına dikkat çekti.

Bir yılını doldurmak üzere olan Ordu-Giresun Havalimanı, yurt dışı seferlerine hazırlanıyor. Günde ortalama 16 yurt içi seferinin düzenlendiği havalimanından Almanya Köln ve Avusturya Graz'a düzenlenecek seferlerin bu yılın ortasına yetiştirilmesi planlanıyor.

Bunun için girişimlerini yoğunlaştırdıklarını söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Köln ve Graz’ın gurbetçilerin yoğunlukta yaşadığı kentler olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, gümrük noktası çalışmalardın hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Mayıs'ta ilk uçuşun gerçekleştirildiği Ordu-Giresun Havalimanı, beklenenin çok üzerinde bir ilgi gördü. Henüz birinci yılını doldurmadan Türkiye'deki 55 havalimanı arasında 26. olan Ordu-Giresun Havalimanı, 10 ayda 330 bin yolcu taşıdı. 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanı için bu yıl belirlenen hedef 1 milyon yolcu.

GÜNDE 16 SEFER DÜZENLENİYOR

Hem Ordu hem Giresun’un göç veren önemli illerin başında geldiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, hemşehrilerinin ağırlıkta bulunduğu iller olan İstanbul, Ankara ve İzmir ile başlayan yurt içi seferlerinin diğer illere de başlayacağını ifade etti. Şu anda günde 16 uçağın iniş-kalkış yaptığı Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Antalya ve Bursa'ya da sefer konulması için çalıştıklarını kaydetti.YURT DIŞI SEFERLERİ HAZİRANA YETİŞMELİ

Doğu Karadeniz illerinden yurt dışına göç eden vatandaşlarımızın ağırlıklı tercih ettiği Avrupa'daki kentlere de Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sefer düzenlenmesi için çalışmaların yapıldığını belirten Başkan Enver Yılmaz, ilk aşamada düşünülen yurt dışı uçuş noktalarının Almanya Köln ve Avusturya Graz olduğunu belirtti. Bu iki kentin gurbetteki Ordulu ve Giresunluların ağırlıkta yaşadığı bölgelerde olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, yurt dışı seferleri talep etmelerinin en önemli amacının gurbetteki hemşehrilerinin Karadeniz'e gidip gelmesinin kolaylaştırmak olduğunu kaydetti.

GURBETÇİLERİMİZİN GİDİŞ GELİŞİ RAHATLAYACAK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, yurt dışı seferlerinin önümüzdeki mayıs ayının sonuna yetiştirilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti. Turizm sezonuna yetiştirilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın ilgili alanda gümrük kapısı kurması gerektiğini anlatan Başkan Yılmaz, bu işlemlerin biran önce tamamlanmasını dört gözle beklediklerini vurguladı. Başkan Yılmaz, "Havalimanının açılmasıyla birlikte yurt dışında gurbette olan hemşehrilerimiz için de büyük kolaylık sağlanmış olacak" dedi. Türkiye'deki 55 sivil havalimanındaki 21 gümrük noktasından sonra 22'inci gümrük noktası burası olacak.


YATIRIMCI TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR

MIPIM Fuarı'nda sergiledikleri projelerle ilgili bilgi veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, hem ülkenin hem de şehrimizin prestijini artıracak yatırımları MIPIM'de sergilediklerini söyledi. Başkan Yılmaz, fuara katılmadan önce projelerinin ilgililerle paylaşıldığını belirtti. Buraya gelmeden önce projelerle vermek istedikleri mesajları olduğunu söyleyen ve Ünye Limanı ile ilgili Roterdam merkezli bir firmanın proje ile ilgilendiğini belirten Başkan Yılmaz, Çikolata Park ile ilgili daha önce görüştükleri şirketler ve şehirlerine yapılmasını istedikleri otellerle ilgili Hilton ve Shereton'ın üst yöneticileri (CEO) ile görüşme yaptıklarını söyledi.

ALTYAPIMIZI 2018’E KADAR TAMAMLARIZ

Başkan Yılmaz. "Yatırımcıların hiçbir endişesi veya kaygısı yok. Türkiye'ye güveniyorlar. Bize 'Yatırım yapalım, ilinize gelelim, destek olalım, bize yer gösterin' diye ciddi bir talep var. Sergilediğimiz 5 projede de almamız gerekenin hepsini aldık" dedi. 2017'nin sonuna kadar kentteki alt yapı yatırımlarını tamamlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Yılmaz, bu tarihten sonra Ordu'nun tam olarak dünya vitrinine çıkacağını söyledi.

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1665
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen erdemka38 » 19 Mar 2016 00:24

Ordu Mipim'de kendini gösterdi;kentte hareketlilik başladı kuşkusuz Ordu-Giresun Havalimanının bunda katkısı büyük..

faruk gorez

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 May 2016 13:13

DENİZDE HAVALİMANI HİZMETTE İLK YILINI TAMAMLADI...
Türkiye ve Avrupa'nın deniz üzerine inşa edilen ilk ve tek havalimanı olma özelliğini taşıyan ve hizmette ilk yılını tamamlayan Ordu-Giresun Havalimanı'na Suudi arabistan, Almanya ve Avusturya'dan da uçuşların başlayacağı bildirildi.
Trt Avaz
13241149_1013918922009642_3634755626001022428_n.jpg
13241149_1013918922009642_3634755626001022428_n.jpg (75.38 KiB) 912 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 May 2016 13:24

13238863_740167026085785_3856004457495228484_n.jpg
13238863_740167026085785_3856004457495228484_n.jpg (116.75 KiB) 906 kere görüntülendi
13237819_740166369419184_3468604203672852619_n.jpg
13237819_740166369419184_3468604203672852619_n.jpg (79.83 KiB) 906 kere görüntülendi
13237713_740166742752480_5712771696702027821_n.jpg
13237713_740166742752480_5712771696702027821_n.jpg (71.23 KiB) 906 kere görüntülendi
13239338_740166826085805_596435804926684352_n.jpg
13239338_740166826085805_596435804926684352_n.jpg (86.07 KiB) 906 kere görüntülendi
13266123_740166919419129_755678356689809985_n.jpg
13266123_740166919419129_755678356689809985_n.jpg (60.93 KiB) 906 kere görüntülendi
13307198_740166676085820_2821983561609234889_n.jpg
13307198_740166676085820_2821983561609234889_n.jpg (48.41 KiB) 906 kere görüntülendi
13307336_740166679419153_1958089816446089450_n.jpg
13307336_740166679419153_1958089816446089450_n.jpg (59.61 KiB) 906 kere görüntülendi
Ordu B.B.Başkanı Enver Yılmaz

faruk gorez

Re: Ordu-Giresun Havalimanı

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Tem 2016 14:10

KIBRIS’A DİREK UÇUŞLAR BAŞLIYOR
Avrupa’nın ve Türkiye’nin tamamı deniz üzerine kurulan tek havalimanı olma özelliği taşıyan Ordu Giresun Havalimanı’na yeni seferler konuldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Giresun Havalimanı’ndan Kıbrıs’a, haftanın üç günü gerçekleştirilecek karşılıklı direk uçuşların 3 Ağustos’ta başlayacağını bildirdi.
ANTALYA SEFERLERİ BAŞLADI
Daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir’e karşılıklı seferler düzenlendiğini belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Antalya seferlerinin 11 Temmuz’da başladığını, Kıbrıs seferinin ise 3 Ağustos’ta gerçekleştirileceğini söyledi. Antalya kalkış saatinin 07.30, Ordu Giresun Kalkış saatinin ise 9.30 olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, Anadolu Jet tarafından düzenlenecek seferlerin pazartesi, perşembe ve cumartesi günleri yapılacağını belirtti.
KIBRIS SEFERİ 3 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR
Ordu Giresun Havalimanı’ndan Pegasus’la, Kıbrıs’a direk uçuş seferlerinin 3 Ağustos’ta başlayacağının müjdesini veren Başkan Yılmaz, “Haftanın, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri Ordu Giresun Havalimanı’ndan Kıbrıs ile karşılıklı uçuş seferleri gerçekleştirilecek. Uçuş saatleri ise Kıbrıs-Ordu Giresun kalkış10.40, Ordu Giresun Kıbrıs kalkış 12.45 olarak belirlendi. Cuma ve Pazar günleri işe Ordu Giresun kalkış 10-05, Kıbrıs kalkış ise 12.05 olarak ayarlandı. Seferler 28 Ekim’e kadar devam edecek” dedi.
19 TEMMUZ’DA İLK TURİST KAFİLESİ GELİYOR
Ordu’nun her geçen gün büyüdüğünü ve geliştiğini belirten Başkan Yılmaz, “Ordu Giresun Havalimanı açıldığı günden bu yana Ordu büyük bir ivme yakaladı. 19 Temmuz’da, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan kalkan ilk Arap turist uçağı Ordu Giresun Havalimanı’na inecek. Bakanlar Kurulu Kararı’yla Ordu Giresun Havalimanı hudut kapısı olması tescillendi. Artık, uluslararası uçuşlar için de bir engel kalmadı. Riyad’dan gelen turist uçağı, hac kafilesi dışında, Ordu Giresun Havalimanı’na yurtdışından gelen ilk yolcu uçağı olacak” diye konuştu.
13692595_763155303786957_5036610709909071764_n.jpg
13692595_763155303786957_5036610709909071764_n.jpg (47.97 KiB) 887 kere görüntülendi
13659009_763155313786956_5436102056090849782_n.jpg
13659009_763155313786956_5436102056090849782_n.jpg (70.53 KiB) 887 kere görüntülendi

Cevapla