Nissibi Köprüsü

Cevapla
faruk gorez

Nissibi Köprüsü

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Oca 2015 11:17

Atatürk Barajı üzerine kurulan, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayacak Nissibi Köprüsü'nde iki hafta önce son segmentin yerleştirilmesinin ardından köprü yaya trafiğine açıldı. Son segmentin yerleştirilmesiyle köprünün iki yakası birbirine kavuştu.

Türkiye'nin 3. büyük köprüsü

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye'nin 3. büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü devasa görüntüsüyle görenleri büyülüyor. Projenin tamamı Türk mühendis ve mimarlara ait olan Nissibi Köprüsü'nün tamamlanması bölgede yeni bir heyecana neden oldu.

Adıyaman'ın mağduriyeti bitiyor

1992 yılında Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kalmış, bölgede ulaşım ilkel feribotlarla sağlanmaya başlamıştı. 'Çıkmaz sokak' olan Adıyaman halkı 23 yıl boyunca ekonomik, kültürel ve sosyal mağduriyet yaşadı.

2012 başında temelleri atıldı

Atatürk Barajının suyunun tutulmasından 20 yıl sonra dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012'de temeli atıldı. Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van ve Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine olan ulaşımı sağlanacak. Köprü ile birlikte 'çıkmaz sokak' olan Adıyaman'ın yolu açılacak. Diyarbakır'dan Kahta ilçesine mesafe 110 kilometre kısalacak.

Ekonomik katkı sağlayacak

Türkiye'nin 3. büyük köprüsünün Siverek-Kahta arasına yapılıyor olmasının devletin bölgeye verdiği önemi gösterdiğini vurgulayan bölge halkı, 'çözüm süreci' ile birlikte bölgede yaşanan olumlu gelişmelerin ekonomik katkı sağlayacağına vurgu yapıyor.

Açılışı Cumhurbaşkanı yapacak

80 milyon TL'ye mal olan Nissibi Köprüsü'nün orta açıklığı 400 metre, toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor. Gergin Eğik Kablo Askılı Köprü 96 metre yüksekliğinde pilonları, 24 buçuk metre genişliğe sahip. Köprünün, aydınlatma ve asfaltlama gibi işlemlerinin iki ay süreceği ve iki ay sonra araç trafiğine açılacağı öğrenilirken, köprünün açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması bekleniyor.

"Kardeşlik Köprüsü"

Kahta Akıncılar Belde Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, köprünün ekonomik, kültürel ve sosyal kazanımlarının yanında Çözüm sürecinin de simgesi olduğunu ifade etti.

Nissibi Köprüsü'nü 'kardeşlik köprüsü' olarak değerlendiren Başkan Çetinkaya, "Bu köprü aslında Güneydoğu'yu, Akdeniz ve Anadolu'yu birleştirecek bir köprüdür. Bölge için çok şey ifade ediyor. Hem kültürel, hem sosyal hem ekonomik olarak bölgeye çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu köprünün ayrıca özelliği kardeşlik köprüsüdür. Barış sürecinde bu köprü büyük bir önem arz edecek. Doğu ile batıyı birbirine birleştirecek. Çok mutluyuz. Büyük hizmet, Güneydoğu için bir abidedir. Güneydoğu artık devletimiz tarafımızdan hissediliyor; biliniyor, hizmet götürülüyor. Esas en büyük duygu bu olması lazım. Anadolu'da en büyük eserdir. Güneydoğu insanı bu eserle gurur duyuyor" dedi.

Bölgede yaşayan vatandaşlar ise, bu büyüklükte bir köprüyü sadece İstanbul'da gördüklerini ve Adıyaman'da böyle bir köprü yapılmasının kendilerini gururlandırdığını ifade ederek, köprünün bölgenin gelişimine ön ayak olacağını aktardı.

Ulaşım noktasında saatlerce feribot bekleyen vatandaşlar, gece gündüz beklemeden yolculuk yapabilecek olmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdiler.
http://www.dunya.com/turkiyenin-ucuncu- ... 49346h.htm
92702.jpg
92702.jpg (65.56 KiB) 1279 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 981
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Nissibi Köprüsü

Mesaj gönderen Uygar » 05 Oca 2015 11:52

Bugün haberlerde gördüm güzel köprü. Hayırlı uğurlu olsun.

faruk gorez

Re: Nissibi Köprüsü

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Oca 2015 16:35

Lütfi Elvan Nissibi Köprüsü'nü inceledi!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nde incelemede bulundu...

Lütfi Elvan Nissibi Köprüsü'nü inceledi!
7 Ocak 2015, Çarşamba / 15:29
Kategori: Ulaşım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nde incelemede bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Atatürk Baraj göleti üzerinde 33 aylık çalışma sonrasında tamamlanan Nissibi Köprüsü’nde inceleme yaptı. Bakan Elvan’a, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Şanlıurfa Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan eşlik etti.


Tarihi bir ana tanıklık edildiğini ve bölge insanının 25 yıllık hasretinin giderildiğini vurgulayan Bakan Lütfi Elvan, “Bugün tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Aşağı yukarı bu bölge insanın 25 yıldır özlemle, hasretle beklediği köprünün son kaynağını yaparak tamamlama aşamasına getirmiş bulunuyoruz. Bu köprü bu bölgenin insanının hayaliydi. Biz bu hayali gerçekleştirmiş oluyoruz. Yılladır bu insanlar feribotla Atatürk Barajı üzerinden karşıdan kaşıya geçmeye çalışıyordu. Kesintisiz bir ulaşım yoktu. Mart ayı içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz ve köprü ulaşıma açılacak” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BU ALANDAKİ İLK KÖPRÜSÜDÜR”

Bakan Elvan, Nissibi Köprüsü’nün kullanılan teknik ve teknoloji bakımından Türkiye’nin ilk, dünyanın ender köprüsü olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Köprünün çok önemli özellikleri var. Türkiye’nin bu alandaki ilk köprüsüdür. Kullanılan teknik, teknoloji, köprünün nitelikleri itibariyle dünyanın ender köprülerinden bir tanesidir. Bu bölge insanına böyle bir köprü layıktır. Türk mühendislerimize, yüklenici firmaya ve işçilerimize teşekkür ediyorum. Türkiye artık dünyanın en modern, en teknolojik gelişmelerini uygulayabilen, gerçekleştiren bir konuma geldi. Bu köprüyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir kesimini batı kesimiyle birleştiriyoruz. Gerçekten Adıyaman ili kavşak konumunda olması gerekirken, kavşak konumunda olmayan bir konumdaydı. Bu köprüyle Adıyaman bölgenin en önemli kavşak noktası haline geldi. Bu köprü orta açıklığının 400 metre, kenar açıklıklarının 105’er metre, toplam uzunluğunun 610 metre olması itibariyle Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra üçüncü büyük asma köprüdür. Bu köprüde kullanılan teknik diğer köprülerden biraz farklıdır. Tamamı ile çelik konsorsiyum üzerine inşa edilen köprüdür. Artık bu bölge çok daha canlanacak. Bu bölgenin yapısına baktığımızda ciddi bir turizm potansiyeli, inanç merkezi, köprü yüz binlerce kardeşimize hizmet edecektir. Bu köprü Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun en önemli geçiş merkezi olacaktır. Türkiye için gurur duyulabilecek bir köprüdür. Feribotla gidip gelen kardeşlerimiz, bir buçuk saatlik zaman harcıyorlardı ama iki dakikalık zamanda geçiş sağlayacaklardır. Vatandaşlarımızın hasret duyduğu bir projeyi gerçekleştirdik. Türkiye bunlara layıktır.
http://emlakkulisi.com/lutfi-elvan-niss ... edi/330754
Nzg0Mzg2Mz-lutfi-elvan-nissibi-koprusunu-inceledi.jpeg
Nzg0Mzg2Mz-lutfi-elvan-nissibi-koprusunu-inceledi.jpeg (100.73 KiB) 1276 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Nissibi Köprüsü

Mesaj gönderen erdemka38 » 12 Mar 2015 19:18

Çok güzel bir Tasarımı var bu köprünün hayırlı uğurlu olsun..

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Nissibi Köprüsü

Mesaj gönderen erdemka38 » 24 May 2015 10:24

Köprünün açılışı Cumhurbaşkanı tarafından yapıldı;Adıyaman çıkmaz sokak olmaktan kurtuldu..
Dosya ekleri
1_2407.jpg
1_2407.jpg (73.29 KiB) 1198 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Nissibi Köprüsü

Mesaj gönderen erdemka38 » 24 May 2015 10:26

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye'nin en büyük eğik askılı asma köprüsü olan Nissibi, 900 günde tamamlandı ve 23 yıl sonra Adıyaman ve Diyarbakır'ı tekrar kavuşturdu.

TÜRK MÜHENDİSLER TARAFINDAN YAPILDI
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye'nin en büyük gergin eğik askılı asma karayolu köprüsü olan Nissibi Köprüsü, 23 yıl önce ayrılan Diyarbakır'la Adıyaman'ı birleştirdi. Toplam uzunluğu 610 metre, orta açıklığı ise 400 metre olan, 24.5 metre genişliğindeki köprü; 2 gidiş ve 2 geliş yoluyla Türk mühendisler tarafından yapıldı.

Cevapla