Antalya Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları (2017)

faruk gorez

Re: Antalya Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Mar 2017 12:04

Manavgat, Aksu ve Serik’te yollar yenileniyor
Manavgat Yavrudoğan (5).jpg
Manavgat Yavrudoğan (5).jpg (66.92 KiB) 545 kere görüntülendi
Büyükşehir Belediyesi, Manavgat, Serik ve Aksu’da toplam 30 kilometrelik yolu sıcak asfaltla buluşturmak üzere çalışma yapıyor. Çalışmalar tamamlandığında yollar daha modern ve güvenli ulaşıma kavuşacak.
Antalya asfaltsız yol bırakmamak üzere çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Aksu Kayadibi ile Serik Kırbaş, Kozan, Çatallar ve Dorumlar grup yolunu yeniliyor. Toplam 24 kilometrelik yolun bakım ve onarımını yapan ekipler, şarampolleri temizliyor, silindir aracıyla sıkıştırılarak yolun uzun ömürlü olması sağlanıyor. Yenileme çalışmasının ardından asfalta kavuşacak grup yolu modern ve güvenli hale gelecek.
MANAVGAT’TA ASFALT SEFERBERLİĞİ
Diğer bir ekip de Manavgat’ta sıcak asfalt çalışması yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Çayyazı ve Yukarıışıklar mahallelerini asfaltla buluşturan ekipler, şimdi de Bereket, Yavrudoğan ve Gaziler mahallelerinde sıcak asfalt çalışması yürütüyor. Oldukça bozuk olan toplam 6 kilometrelik yolun kısa sürede tamamlanması hedefleniyor. Manavgat halkının memnuniyetle karşıladığı sıcak asfalt çalışmalarını İlçeler Koordinatörü İsa Akdemir, Yavrudoğan Mahalle Muhtarı Hilmi Baştaş, Bereket mahalle Muhtarı Mustafa Aysal ile birlikte yerinde inceledi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Mar 2017 12:05

Raylı sistem ve Kurvaziyer Liman’a izin için sıra YPK onayında
tarihi an.jpg
tarihi an.jpg (78.87 KiB) 545 kere görüntülendi
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Raylı Sistem 3’ncü Etabı ve Kurvaziyer Liman projelerine Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü’nce gerekli izinler verildi. Projeler bir sonraki aşamada Kalkınma Bakanlığı Yüksek Planlama Kurulu onayına sunuldu. Müracaat dilekçelerini Başkan Türel, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’a bizzat elden takdim etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Antalya’ya kazandırmak istediği rüya projeler; Raylı Sistem 3’üncü etabı ve Kurvaziyer Liman projeleri için önemli bir viraj daha geçildi. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü, projelere gerekli izinleri verdi. Bir sonraki aşamada iki proje Kalkınma Bakanlığı Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayına sunuldu. Türel, projelere gerekli izinleri veren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Altyapı Genel Müdürlüğü’nün tüm çalışanlarına teşekkür etti.

BAKAN ELVAN’A TEŞEKKÜR
Başkan Menderes Türel, projelerin müracaat dilekçesini geçtiğimiz hafta, Antalya milletvekilliği adaylığı ve milletvekilliği sırasında Antalya için çok önemli projeleri gündeme getiren, söz konusu projelere de yakın ilgi gösteren Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’a Ankara’da bizzat elden takdim etti. Başkan Türel, Antalya’ya olan yakın ilgisi, bugüne kadar verdiği tüm destekleri ve bu iki projeye olan özel hassasiyetlerinden dolayı Antalyalılar adına Bakan Lütfü Elvan’a teşekkür etti. Bakan Elvan’ın Antalya için büyük bir şans olduğunu belirten Türel, kendisini Antalya’nın artı bir milletvekili olarak gördüklerini, Antalya’nın konularında hiçbir zaman ilgisini eksik etmediğini ifade etti.
KURVAZİYER LİMAN PROJESİ
Lara’da yapılacak Kurvaziyer Liman ve Yat Limanı Projesi ile Antalya, kurvaziyer turizmde dünyanın en önemli merkezlerinden biri olacak. Dev yolcu gemilerinin uğrayabileceği Kurvaziyer Liman Projesi, hem turizme hem de şehir esnafına büyük katkı sağlayacak. Proje ile 2 adet 345 metrelik, 1 adet 150 metrelik, 4 adet 100 metrelik yolcu gemisi aynı anda iskeleye yanaşabilecek. Yat Limanı ise 426 yat kapasiteli olacak. Kurvaziyer ve yat turizminin önemli durak noktalarından biri haline gelecek Antalya’ya, deniz yoluyla gelecek binlerce zengin turist, esnafın yüzünü güldürecek.
RAYLI SİSTEM 3. ETABI
Varsak- Meltem arasında inşa edilecek 3’üncü etap raylı sistem hattı 17 kilometre olacak. Eski Varsak Belediyesi önünden başlayıp, Kepez Belediyesi, Sakarya Bulvarı- Otogar- Akdeniz Üniversitesi ve Meltem’e uzanacak hat Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin önüne ulaşacak ve nostaljik tramvay hattıyla buluşturulacak. 6 kilometrelik nostalji hattının da rehabilite edilmesiyle Varsak'tan Zerdalilik'e uzanan 3'üncü aşama hat tamamlanmış olacak. Diğer raylı sistem hatları ile Antalya’da tam bir ring oluşacak. Meydan-Kepez, Meydan-EXPO, Varsak-Meteoroloji- Meteoroji- Sampi Kavşağı olmak üzere Antalya bu dönem toplam 52.1 kilometrelik raylı sistem hattına ulaşmış olacak. Proje tamamlandığında Varsak’tan binen bir vatandaş üniversiteden, hastaneye, havaalanından mezbahaya istediği yere raylı sistemle ulaşabilecek.

“Belediyenin müracaat memuruyum” diyen Türel, dilekçeleri Bakan Elvan’a dilekçeleri elden teslim etti.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Mar 2017 17:32

Türel: “Konyaaltı’nı biz yapacağız”

ANSİAD’ın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “İki ihalesine de katılım olmayan Konyaaltı Sahil Projesi’ni yapım ihalesine çıkarak biz gerçekleştireceğiz” dedi
Referandumda evet çıkması halinde koalisyon dönemlerinin biteceğini belirten Türel, terörle mücadelenin çok daha güçlü verileceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 4’üncü Olağan Toplantısı’na konuk oldu. Antalya ve Türkiye gündeminin konuşulduğu toplantıda Türel, ANSİAD üyelerinin sorularını da cevapladı. Antalya’da yaptıkları hizmetleri anlatan Başkan Türel, referandum konusuna da değindi. Antalya’yı bir marka şehir yapma konusunda önemli gayretlerinin olduğunu ifade eden Başkan Menderes Türel, “Bir şehrin marka değerinin en güzel barometresi gayrimenkullerin metrekare fiyatlarıdır. Bu Antalya'da ben göreve başladığım zamanlarda 1000 dolar civarındaydı. Geçtiğimiz günlerde Antalya'da bazı konutların metrekaresini neredeyse 4 bin Euro’ya satıldığını öğrendim. Yani 1000 dolarlardan metrekarede 4000 Euro’lara gelen bir Antalya. Tabi bunu daha da üste çıkarmamız lazım. 2004 senesinde demiştik ki New York, Barcelona, Paris, Londra, Miami, Dubai, Hawai bunlar başarmışsa biz neden başarmayalım? Biz onları geçeceğiz demiştik. Çünkü bizim zenginliklerimiz onlardan çok daha fazla. Şimdi bunun çok daha içinin doldurulması için Antalya'da vizyon projelerimiz var. Bu vizyon projeleri Antalya'mıza kazandırmakla meşgulüz. Tabi ki alt yapıyı, trafiği, ulaşımı, toplu ulaşımı asli görev olarak gördüğümüz meseleleri birlikte çözmek kaydıyla” diye konuştu.
RAYLI SİSTEMDE DÜNYA REKORU
Toplu ulaşımda devrim niteliğinde bir yenileme yaptıklarını anlatan Türel, hiç kolay olmayan bu dönüşümü Antalya’da sorunsuz gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Toplu ulaşımda kalıcı çözümünün raylı sistem ağının genişletilerek, toplu ulaşımın cazip hale gelmesi olduğunu vurgulayan Türel, “2030'lu 2040'lı yılların Antalya'sında artık şehrin çeperlerine kadar aracımızla geldikten sonra şehrin içerisindeki bütün ihtiyaçlarımızı toplu ulaşım araçlarıyla görmemiz zaruridir.. Bunu Antalya olarak başarmamız lazım. Onun için 2. etap raylı sistemimizi yaptık. EXPO hattına kadar 18 kilometreyi 5 buçuk ayda tamamladık. Bir dünya rekorudur” dedi.
RAYLI SİSTEMDE DÜNYA REKORU
Varsak-Meltem arasında olacak 3’üncü etap için Yüksek Planlama Kurulu müracaatını bizzat kendisinin Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a elden takdim ettiğini belirten Başkan Menderes Türel, şöyle konuştu: “Kendi evraklarımı kendim bizzat Ankara’da elden takip ederim. Hatta bazı bakanlarımızın kapısını çaldığımda Antalya Büyükşehir Belediyesi evrak memuru geldi efendim diye kendilerine espri yapar, kendim bizzat ellerimle evrakı takdim ederim. Aynı şeyi Cumartesi günü Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a da söyledim. Lütfi Bey’in Antalya’ya Kalkınma Bakanı olması itibariyle önemli katkıları oluyor. Antalya milletvekilliği yaptı kısa bir dönem. O dönemde taahhütleri oldu ve o taahhütlerini hiçbir zaman unutmadığını hep söyledi. Dedi ki ben o dönemde ne söylediysem, Antalya’ya yine bunların hepsinin yine takipçisiyim. Ben de kendisine artı bir milletvekilimiz olarak teşekkür ettim destekleri için.”
3’ÜNCÜ ETAP GELİYOR
Kent merkezini 3. etap raylı sistem hattı ile buluşturacaklarını kaydeden Başkan Menderes Türel, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Varsak eski belediyesinden başlıyor, Kepez Belediyesi’nden sağa Sakarya Bulvarı’na dönüyor. Otogara kadar geldikten sonra bir viyadükle Tıp Fakültesi’ne dönüyor, Akdeniz Üniversitesi’nin önünden geçip, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde bitiyor. Aşağı yukarı 28 km’lik bir güzergahtan bahsediyoruz. Bununla da kalmıyor. Nostalji tramvayı hattını tamamen yenileyerek, Araştırma Hastanesi’ne kadar devam ettirip, bu sistemle buluşturuyoruz. Yepyeni bir araç parkıyla dünyadaki en çağdaş sistemle Antalya’yı kavuşturacağız. Böyle olunca Antalya’da ister Varsak’tan ister Kepezaltı Santral’dan bindiğinizde raylı sistemle havaalanına, Işıklar’a Araştırma Hastanesi’ne, Tıp Fakültesi’ne, Atatürk Devlet Hastanesi’ne Antalya’nın her yerine çok rahatlıkla ulaşabileceksiniz.”
KONYAALTI-LARA ARASINDAMETRO
Ulaştırma Bakanlığı inceleme sürecinde olan Ulaşım Master Planı çalışmasına göre Antalya’nın bir sonraki etapta metro ile tanışabileceğini belirten Türel, “Ulaştırma Bakanlığı’nın incelemelerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Ön izinden sonra Ulaşım Master Planı’nı STK’lar, ilgili meslek odaları, muhtarlar ve Antalyalıların tartışmasına açacağız. Ama bir metro bundan sonra Antalya’nın gündeminde olacak husustur. Artık teknoloji geliştikçe metronun neredeyse hemzeminde yani sıfır zeminde yaptığımız raylı sistemle başa baş bir maliyeti olması, öncelikli olarak yolculuk sayısı kapasitesi olarak daha uygun olduğu için metroya yönlendiriyor. O yüzen bundan bir sonraki dönemde Konyaaltı’ndan Lara-Kundu’ya ve bir ayağı da yine Varsak’a çıkacak bir metro hattı mutlaka yapılması gereken bir yatırımdır” şeklinde konuştu.
26 KAVŞAK TAMAMLANDI
Seçimlerden önce 19 kavşak sözü verdiğini hatırlatan Başkan Türel, Karayolları ile birlikte 3 senede 26 kavşağı Antalya’da hizmete sunmayı başardıklarını söyledi. Kavşaklar sayesinde Gazi Bulvarı ve havaalanı yolunda mesafelerin kısaldığını belirten Türel şunları kaydetti: “Biz bunları çok hızlı bir şekilde yapmaya başlayınca ‘Menderes mi yapıyor bunları? Karayolları yapıyor zaten’ demeye başladılar. Ben bunları söyleyenlere alışığım. Ben hep şunu önemsiyorum. Kimin yaptığı hiç önemli değil, mesele Antalya’ya hizmetin yapılmasıdır. Karayolları yapsın, Adalet Bakanlığı yapsın, Sağlık Bakanlığı yapsın, belediye yapsın. Kim yaparsa yapsın. Önemli olan bunların yapılmasıdır. Ne mutlu ki bu dönemde bunlar yapılabiliyor. Esas düşünülmesi gereken husus budur. Bunları Menderes mi yapıyor, Karayolları mı yapıyor diyenlere şunu soruyorum. Niye ben göreve gelinceye kadar yapılmıyordu? Bunun cevabını vermek lazım. Bu kavşaklar trafiği sıkıştıracak diyenler şimdi o kavşağı en çok kullananlar”
KRUVAZİYER LİMAN
Antalya’nın marka değerini güçlendirecek vizyon projelerini anlatan Türel, şunları söyledi: “Tünektepe Projesi’nde teleferik bitti. Gerçekten Antalya’ya sembolik bir değer de kazandıracak, kartpostalları süsleyecek çok farklı bir turistik tesis yapmak istiyoruz. Yine Kruvaziyer Liman çok çok önemli. Çünkü Antalya’ya gelir düzeyi yüksek turistler gelecekse bunların kruz gemilerle gezdiklerini hepimiz biliyoruz. Şehir esnafı, en çok turizmdeki pastadan yeterli payı alamadığına şikayetçi ise bunun da anahtarı kruz turizmi. Şimdi Kurvaziyer Limanı’nı Yüksek Planlama Kurulu müracaatını 3. etap raylı sistemimizle birlikte yaptık.”
KEPEZALTI-SANTRAL MUHTEŞEM OLACAK
Türkiye’nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesini Kepezaltı- Santral’de gerçekleştirmekte olduklarını anlatan Türel, “Burası gecekondudan Antalya’nın belki de en lüks mahallelerinden bir tanesi haline gelecek. 2 milyon metrekareye yakın bir inşaat var. 3 bin 200 gecekondu hak sahibine fevkalade yüksek nitelikli konutlarını inşallah 2 sene içerisinde takdim edecek ve tapularını dağıtacağız. Önemli olan şehre değer kazandırmak. Bir gecekondu mahallesinin kentsel yenileme ile nasıl bir noktaya gelebileceğinin en güzel göstergesi. İhalesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Muhteşem bir kentsel dönüşümü hep birlikte göreceğiz” dedi.
BOĞAÇAYI’NDA ÖRNEK İŞBİRLİĞİ
Boğaçayı projesinde meslek odalarıyla ortak bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan Türel, şunları anlattı: “Öncelikli planımız dere ağzında bir yat limanı yapmak hatta derenin içine de yat limanının bir kısmını almaktı. Ama İnşaat Mühendisleri Odası’na teşekkür ediyorum, geldi, yanında ODTÜ’den de bilim insanlarını getirdi. Bizim hocalarımızla toplantılarda tartışıldı. Dere ağzında bir yat limanının sakıncalı olabileceği teknik olarak ifade edildi. İnşaat Mühendisleri Odası’nın o uyarılarını dikkate alarak, yat limanını büyük limanın mendireğinin sırtına dayadık. Güzel bir meslek odası - belediye işbirliği söz konusu oldu. Bugünlerde projeleri bitti. Ama kamu izinlerini almaya çalışıyoruz. 2017 senesinde ilk etabını ihale etmek gibi bir hedefimiz var.”
KONYAALTI’NI BİZ YAPACAĞIZ
İki kez yapılan Konyaaltı Sahil Projesi ihalesine katılım olmadığını hatırlatan Türel, “İş başa düştü. Yapım ihalesine çıkarak projeyi biz gerçekleştireceğiz” dedi. İlk ihale öncesi, bazı siyasi kişilerin bu ihalenin arkasında hatırlı kişiler mi var iftiralarına maruz kaldığını söyleyen Başkan Türel, şunları aktardı: “Yani ben sipariş ihale yapmışım bunu ifade etmeye çalışıyorlar. Arkasından da denildi ki Konyaaltı Sahili Projesini halka kapatmayın özel sektöre peşkeş çekmeyin. Ya sabır dedim. 15 senedir Konyaaltı Sahili özel bir firma tarafından işletiliyor, halka kapandı mı? Farklı bir siyasi partinin belediye başkanı orada bir işletmeci firma ile Konyaaltı sahilini işlettirdi. Bizim yaptığımız da tıpkısının aynısı. Yap işlet devret denilen ihale yöntemiyle orayı çok daha güzel bir hale getirmek. Siz yapıyorken kaza biz yapıyorken ceza mı? Ben Konyaaltı sahilini halka kapattırabilir miyim? En başta ben karşı çıkarım. Peki niye yap-işlet-devret bu gibi büyük alanların ya da işletmelerin özel sektör marifetiyle işletilmesi devletin işletmesinden daha kalitelidir. Devlet işletmeci olamaz. Mecbur kalırsa işletmecilik yapar devlet. İhalenin arkasında hatırlı kişiler mi var diyenler, ne oldu şimdi? İhaleye katılan olmadı. Ayıp değil mi. Siyaset yapıyoruz diye insanın haysiyetiyle şerefiyle oynamak bu kadar ucuz mu? İkincisini yaptım yine katılan olmadı. Hani nerde o hatırlı kişiler. Şimdi ne yapacağız, iş başa düştü, biz yapacağız. Uygulama projelerini yaptırıyoruz. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. 3-4 ay gibi bir süre geçecek. Ardından belediye olarak artık yapım ihalesine çıkacağız. Ondan sonra işletme ihalesine ayrıca çıkarız. Çünkü yine söylüyorum, devlet işletmeci olamaz. Özel sektör tarafından işletilmesi daha kaliteli hizmet imkanını sağlar. Bunun ihalesini bu sene yaz ayları içinde yaparsak, yaz sezonu ardından orada inşaata başlayıp 2018 yaz sezonuna Konyaaltı sahilini yetiştirmek gibi bir hedefimiz var.”
BELEDİYEYE OLAN GÜVEN TAM
Balbey’de bir kentsel yenileme çalışması yaptıklarını belirten Türel, şöyle devam etti: “Projesi artık tamamlandı. Arkadaşlarımız şimdi sahada arazide hak sahipleri ile görüşmelerini yürütecekler. Ama çok büyük de bir beklenti olduğunu görüyoruz. Tabi burada özellikle altını çizmek istediğim, bana da büyük onur ve gurur veren bir hususu sizlerle paylaşmak isterim. Şu anda Antalya’da ve Antalyalılarda yönetimimiz altında belediyeye olan güvenin fevkalade yüksek olduğunu burada özellikle görüyoruz. Çünkü oradaki vatandaşlarla yapmış olduğumuz arazi çalışmalarında vatandaşların söylediği tek şey, aman bizi müteahhitlerle karşı karşıya getirmeyin. Lütfen bizim muhatabımız belediye olsun. Yani belediyeye olan bir güvenin ifadesi. Antalya’daki inşaat sektöründeki arkadaşlarla yapmış olduğumuz çalışmalarda bu arkadaşlarımızın da bize söylediği, aman ne olur biz vatandaşla karşı karşıya gelmeyelim. Belediye garantör olsun. Yani iki taraflı belediyeye olan güven ve bunun bir garanti haline getirilmesinin ifadesi. Bu bizim için çok önemli. Çünkü vermiş olduğumuz taahhütlerin hiçbir şekilde aksamaya neden olmadan; Allah’ın izni ile yerine gelmesi bize büyük gurur veriyor. İşte bugün vatandaş nezdindeki itibar belediyeye bu şekilde.”
Balbey ve diğer projeler tamamlandığında kent merkezinin bambaşka bir kimliğe bürüneceğine dikkat çeken Türel, “Eski stadyumun yerine yapacağımız açık park alanı ve eski belediye ile birlikte ortaya koyduğumuz Kent Müzesi projesi Türkiye’nin en büyük açık müze alanlarından bir tanesidir. Akabinde hemen Doğu Garajı’nda kültür merkezi ve nekropol, hemen yanında Balbey kentsel yenilemesi, hemen yakınında Cumhuriyet Meydanı’nın genişletilmesi ve eski Tophane’nin çok daha güzel bir hale getirilmesi, bambaşka bir kent merkezi oluşumuna da vesile olacak” ifadesini kullandı.
YAT LİMANINA PROJE
Kaleiçi’ni ilk döneminde 30 milyon liralık yatırımla çok daha güzel bir noktaya taşıdıklarını anlatan Türel, “Kaleiçi eski Kaleiçi değil. Çiçek açan sokaklarıyla dünya birinciliği kazandık. Şimdi onu ilerletiliyor genişletiyoruz. Şimdi Kaleiçi’nde artık sosyal yaşamın daha kaliteli bir hale getirilmesi üzerinde çalışmamız lazım. Kaleiçi yat limanını bir hareketlilik arz eden bir yat limanı haline getirmeliyiz. Bu yönde bir projemiz var ve hazır. Deniz yüzeyinin kiralanması gibi bir süreç devam ediyor. Yat limanına bağlanan gemilerde bir sirkülasyon sağlayabilirsek, Kaleiçi yaşamına canlılık kazandıracaktır” dedi.

https://www.antalya.bel.tr/haberler/tur ... -yapacagiz

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Mar 2017 18:39

Antalya çok hızlı büyüyor gelişiyor , sanayi ve teknoloji alanında yatırımlar bekliyoruz Turizm Tarım Başkentinden...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 18:56

Türel: “Alanya trafiği rahatlayacak”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya’da yapımına iki ay önce başlanan Telekom ve Ticaret Lisesi kavşaklarında incelemelerde bulundu. Türel, kavşak ve çevreyolu çalışmalarının Alanya trafiğini rahatlatacağını söyledi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya trafiğine büyük rahatlama getirecek katlı kavşak inşaatlarını denetledi. Türel’e Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ve Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu eşlik etti. İnşaat sahasını gezen Türel, işçilere kolaylıklar diledi. Sugözü Mahallesi Muhtarı Hasan Uysal ve mahalle sakinleri de Türel’e bölgeye yaptığı bu önemli yatırım için teşekkür etti.
KAVŞAK VE ÇEVREYOLLARINA 300 MİLYON
Başkan Türel, “ Özellikle yaz aylarında içinden çıkılmaz bir hal alan Alanya şehir içi trafiğini rahatlatmak için bu projeyi başlattık. Projesini hazırladık, imar konularını hallettik ve Karayollarına teslim ettik. Kısa sürede ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı. Bu iki katlı kavşak ve Alanya Çevreyolu’nun ilk etabı olan Alanya-Kargıcak arasındaki 14 km’lik bölümde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 300 milyon lirayı aşan bu dev yatırımların yanı sıra Alanya Çevreyolunun ikinci etabı olan 16 km’lik Kargıcak-Yeşilöz arasındaki bölümün de proje ve diğer teknik çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla Alanya şehir merkezi trafik açısından son derece rahatlayacak” dedi.
ASFALT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ
Başkan Türel, Alanya ziyaretinin son bölümünde Elikesik Mahallesi’nde devam eden sıcak asfalt çalışmalarını yerinde inceledi. Mahalle Muhtarı Yusuf Boz ve mahalle sakinleri tarafından sıcak bir ilgiyle karşılanan Türel, “Alanya merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerimizi de modern bir görünüme kavuşturan hizmetleri tek tek yapıyoruz. Elikesik Mahallesi’nin içinden geçen 4.5 km’lik yolu sıcak asfaltla kaplıyoruz. Çevre mahallelerin de talebi üzerine bu yolu 7 km’ye kadar uzatacağız. Alanyamız hizmetlerin en güzeline layıktır “ diye konuştu.
17388952_1117153655074258_1302331261946308975_o.jpg
17388952_1117153655074258_1302331261946308975_o.jpg (350.86 KiB) 540 kere görüntülendi
17424679_1117153658407591_6404660465796099753_n.jpg
17424679_1117153658407591_6404660465796099753_n.jpg (121.69 KiB) 540 kere görüntülendi
17425814_1117153648407592_8067536933036194707_n.jpg
17425814_1117153648407592_8067536933036194707_n.jpg (152.25 KiB) 540 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 18:57

Büyükşehir Belediyesi katlı otoparklar yapıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki otopark sorununu çözmek için Şarampol Projesi kapsamında biri yer altı biri katlı olmak üzere toplam 531 araç kapasiteli iki otopark inşa edecek.
Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki trafik sıkışıklığını ve otopark sorununu çözmek için katlı otoparklar yapıyor. Projeleri belediye şirketi ANTEPE tarafından hazırlanan katlı otoparkların ikisi, Şarampol Caddesi’ni dünyanın en güzel alışveriş caddelerinden biri haline getirecek, kentsel tasarım çalışmaları kapsamında inşa edilecek. Efsane Geri Dönüyor sloganıyla yayalaştırılan Şarampol Caddesi üzerindeki araç trafiği, caddenin paralelinde bulunan 620. Sokak ve Eski Şarampol caddelerine aktarılacak. Bölgedeki yoğun yapılaşma ve ticari alanların yoğunluğu sebebi ile oluşacak otopark ihtiyacına çözüm bulmak üzere 620. Sokak ve Eski Şarampol Caddesi üzerine katlı otopark ve yer altı otoparkı inşa edilecek.
ALTI OTOPARK ÜSTÜ PARK
620. Sokak üzerinde inşa edilecek Şarampol Yeraltı Otoparkı 307 araç kapasiteli hizmet verecek. 4 kat bodrumdan oluşan otopark alanının üst kısmı park olacak. Peyzaj çalışmalarıyla Şarampol’e yakışan bir park düzenlemesi yapılacak. 3 bin 400 metrekare alanda inşa edilecek yeraltı otopark projesinin yapım ihalesi yapıldı. Projenin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Eski Şarampol Caddesi üzerinde yapılacak katlı otopark ise 224 araç kapasiteli olacak. 3’ü bodrum katı olmak üzere 4 katlı inşa edilecek otopark, 2 bin 793 metrekarelik alan üzerine yerleştirildi. Projenin ihale hazırlığı sürüyor.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 18:57

Korkuteli’nde kanalizasyon seferberliği

Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli’nde kanalizasyon seferberliğini sürdürüyor. ASAT ekipleri, Korkuteli’nin Uzunoluk, Karşıyaka ve Yenimahallelerine 8 milyon 200 bin TL bedelle kanalizasyon hattı döşüyor.
Antalya’da kanalizasyonsuz mahalle ve sokak kalmaması için kent genelinde çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT), özellikle yaz aylarında nüfusun ikiye katlandığı Korkuteli’nde kanalizasyon çalışması gerçekleştiriyor.
ÇALIŞMALAR MUTLULUK VERİYOR
ASAT ekipleri daha önce kanalizasyon hattı olmayan Yenimahalle, Uzunoluk ve Karşıyaka’ya 32 bin metre kanalizasyon hattı döşüyor. Çalışmaların yüzde 20’sini tamamlayan ASAT, hatta 200 ve 300’lük HDPE, 400 ve 500’lük beton boru kullanıyor. Söz konusu iş tamamlandığında kanalizasyon sorununun son bulacağı mahallelerde çalışmalar memnuniyetle karşılanıyor.
gokgurel-Korkuteli kanalizasyon (5).JPG
gokgurel-Korkuteli kanalizasyon (5).JPG (83 KiB) 540 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 18:58

Manavgat malzeme deposu tamamlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Doğu ilçelerine yerinden hizmet sağlamak için Manavgat Titreyengöl’de ‘Düzenli Malzeme Deposu’ inşa etti.

Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü etkin ve yerinden hizmet anlayışını ilçelere yaptığı düzenli malzeme depoları ile sürdürüyor. Manavgat Titreyengöl’de yapımı tamamlanan ‘Düzenli Malzeme Deposu’ hizmete girdi. 1 milyon 295 bin liraya mal olan depo ile zaman kaybı ve nakil işlemlerinde oluşan maliyet önlenecek. Deponun hizmete girmesiyle çalışmalar hız kazanırken, sorunların çözüm süresi de kısalacak.

Bin metrekare kapalı alanlı depoda alt yapı, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon çalışmalarında ihtiyaç duyulan her türlü malzeme stoklanıyor. Tefrişatı ve çevre düzenlemesi devam eden depo ile ASAT, Doğu ilçelerine daha etkin ve daha hızlı hizmet götürmeyi hedefliyor. Daha önce de Batı ilçelerine hizmet vermek üzere Kumluca Beykonak’a bir malzeme deposu inşa edilmişti.
Manavgat Malzeme Deposu (5).jpg
Manavgat Malzeme Deposu (5).jpg (86.62 KiB) 540 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 18:59

10 Yıllık köprü hasretini Türel bitirdi

Perizat Nine ve ailesinin köprü ve yol sevinci

Alanya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan ve Dim Barajı’nın iki yakasını bir araya getiren Ak Köprü, en çok 74 yaşındaki Perizat Avcı ile 78 yaşındaki eşi Tahsin Avcı’yı sevindirdi. Başkan Menderes Türel, yaşlı çifti evinde ziyaret ederek, sevinçlerine ortak oldu.

Alanya Dim Barajı, 2007 yılında yapımı tamamlandığında çevresinde 12 mahalle bulunan Dim Vadisi’ni adeta ikiye böldü. Vadinin iki yakasında bulunan bu mahallelere ulaşım sağlayan taştan yapılmış tek kemerli köprü baraj gölünün altında kaldı. Bir mahalleden karşıdaki bir mahalleye gitmek için baraj gölünün etrafını dolaşmak gerekiyordu. Bu da yaklaşık 50-60 kilometre yol kat etmek anlamına geliyordu. Baraj gölünün uç noktasındaki Gümüşkavak mahallesinde yaşayan Avcı ailesi bu durumdan en çok mağdur olan aileydi. 74 yaşındaki Perizat ve 78 yaşındaki Tahsin Avcı çifti de diğer mahallelerdeki vatandaşlar gibi hastalıkta, sağlıkta ulaşım sıkıntısı en çok yaşayanlar arasındaydı. Bayram ve düğün gibi özel günlerde karşı mahallelerde bulunan akrabalar, birbirlerini ziyaret edemiyordu. Bölge halkının talebi üzerine 10 yıllık bu soruna neşteri vuran Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Köprü’nün 2015 yılında gerçekleşen temel atma töreninde durumlarından haberdar olduğu Perizat ve Tahsin Avcı çiftine, selam göndererek, köprüyü hizmete açtıktan sonra evlerinde ziyaret etme sözü verdi.
TÜREL SÖZÜNÜ YERİNE GETİRDİ
Ak Köprü’nün geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı coşkulu bir törenle hizmete girmesi en çok Perizat ve Tahsin Avcı çiftini sevindirdi. Başkan Menderes Türel de verdiği sözü yerine getirdi ve köprüyü açar açmaz yaşlı çiftin Gümüşkavak mahallesindeki evine konuk oldu. Tahsin dede ve Perizat nine çocukları, torunları ve gelinleriyle Başkan Türel’i ağırladı. Gümüşkavak Mahalle Muhtarı Yücel Sezel Türel’e ziyarette eşlik etti. Perizat ninenin çayını içen Türel, bir süre yaşlı çift ve aile fertleriyle sohbet etti.
DUALARIMIZ TÜREL İÇİN
Perizat Nine, “Yol ve köprü su altında kaldıktan sonra bir yere çıkamaz olduk. Hastalanınca doktora gitmek, bayramda komşu ziyaret etmek ya da bir ihtiyaç için şehre inmek o kadar zor oluyordu ki. Sonunda dualarımız kabul oldu. Allah Menderes Türel evladımdan razı olsun. Bizi bu sıkıntıdan kurtardı” dedi.
Tahsin Dede, “ Yıllarca üzerinden geçtiğimiz köprü ve yol su altında kalınca, bir yere gidemez olduk. Birçok kez köprü yapılacak dendi ancak yapılmadı. Türel söz verdi ve yaptı. Bizleri çok mutlu etti. Allah ondan razı olsun” diye konuştu.

Mutlulukları gözlerinden okunan Avcı Ailesi sohbetin sonunda Başkan Türel’le hatıra fotoğrafı çektirdi.
Perizat Teyze (4).jpg
Perizat Teyze (4).jpg (61.71 KiB) 540 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 19:01

İŞTE TÜRKBELENİ PROJESİ
353 dekarlık Türk Beleni Mesire Alanı Projesi yapay göleti, gençlik merkezi, seyir terası, adrenalin parkı, amfi tiyatrosu, spor ve sergi alanları, yürüyüş parkurları, meydanları, sosyal tesisleri ve yemyeşil doğasıyla insanları mıknatıs gibi kendine çekecek. Manavgat’ın akciğeri konumundaki Türkbeleni’nde tek bir ağaç kesilmeyecek. Doğası aynen korunurken, 2013’teki yangında zarar gören bölgeye de 2 bin 500 ağaç daha dikilecek. Doğa ile eğlencenin iç içe olduğu, meydanları, spor alanları, sosyal tesisleri, kültür-sanat yapıları ile her detayın düşünüldüğü Türkbeleni Projesi, Manavgat’ın çekim merkezi olacak. Türkbeleni içindeki yapılar, doğanın içinde kaybolacak şekilde ahşap ve traverten mermer malzemelerden yapılacak. Alan ortasındaki vadide üzerinde ahşap köprüler olan 1350 metrekarelik yapay gölet oluşturulacak. Ormanın içine gençler ve çocuklar için 2 bin metrekarelik alanda adrenalin ve macera parkı yapılacak. Proje kapsamında içinde konferans salonu, ASMEK merkezi, laboratuvarın yer alacağı bir de Gençlik Merkezi yer alacak. İnşa edilecek 2 bin kişilik amfi tiyatro birçok etkinliğin adresi olurken, alanı hareketlendirecek. Restoran meydanındaki 4 yeme içme ünitesinde, Manavgatlılar bir tarafta deniz manzarası diğer tarafta Manavgat manzarası eşliğinde yemek yiyebilecek. Alanın en yüksek noktasında 60 metrelik bayrak direği yer alacak. Manavgat’ın her noktasından görülebilecek Türk Bayrağı ile Türkbeleni vatandaşları selamlayacak. Proje alanının tümünü engelli bireyler rahatlıkla kullanabilecek.
Manavgat Türkbeleni temel atma (4).JPG
Manavgat Türkbeleni temel atma (4).JPG (57.52 KiB) 540 kere görüntülendi