BTSO - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

faruk gorez

Re: BTSO - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Eyl 2017 17:23

22 binden fazla kişiyi meslek sahibi yapan BUTGEM, yeni eğitim dönemine başlıyor.-->> https://goo.gl/3kwzuf
21369433_2008516686062459_6700191956767894383_n.jpg
21369433_2008516686062459_6700191956767894383_n.jpg (145.14 KiB) 231 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Oca 2018 14:20

notice31941.jpg
notice31941.jpg (132.62 KiB) 119 kere görüntülendi

Balkanlarla Ticareti Artıracak Yeni Bir Hamle

Balkanlarla Ticareti Artıracak Yeni Bir Hamle

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa ile gönül bağının olduğu Balkan coğrafyası için yeni bir işbirliğine imza attı. BTSO, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ile birlikte Balkanlarda Türk Ticaret Merkezi’nin kurulması amacıyla protokol imzaladı.

Üyelerinin uluslararası alandaki konumunu yeni hamlelerle daha da güçlendirmeyi hedefleyen BTSO, Bursa firmalarına en önemli ihraç pazarlarında rekabet avantajı sağlamaya devam ediyor. Kentin dış ticaret potansiyelini artırmak amacıyla Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari, Ur-Ge ve kümelenme projelerini geliştiren BTSO, Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda da Türk Ticaret Merkezi’nin paydaşları arasında yer alan ilk Oda oldu. BTSO üyeleri 2017 yılında New York’ta hizmete açılan Türk Ticaret Merkezi projesinde de yer alarak dünyanın en önemli pazarında yerel oyuncu olma fırsatını yakaladı. Bursa’nın Balkan coğrafyasıyla ticaret hacmini artırmak adına da harekete geçen BTSO, bölgede yeni bir ticaret merkezi kurulması için BALKANTÜRKSİAD ile işbirliği protokolü imzaladı. BTSO Hizmet Binası’nda düzenlenen imza törenine, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Remzi Topuk, BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, BTSO ve BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

“BURSA BALKANLARLA BİR BÜTÜNÜN PARÇASIDIR”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Balkanların Türkiye’nin Avrupa’ya ve dünyaya açılan kapısı olduğunu söyledi. Balkan ülkeleri ile Bursa arasındaki ticaret hacminin daha fazla artmasını arzu ettiklerini ifade eden İbrahim Burkay, “Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa, tarihsel değerleri ve ortak kültürel bağlarıyla Balkanlarla bir bütünün parçasıdır. Kent olarak ülkemizin hedefleri doğrultusunda Balkan coğrafyasıyla olan gönül bağımızı yeni ticari işbirlikleriyle güçlendirmek istiyoruz” dedi.

BALKAN COĞRAFYASINA TÜRK TİCARET MERKEZİ

Başkan Burkay, Balkanlarda yeni bir Türk Ticaret Merkezi kurmak amacıyla BALKANTÜRKSİAD ile işbirliği protokolü imzaladıklarını açıkladı. Başkan Burkay, “BTSO olarak geçtiğimiz sene New york Türk Ticaret Merkezi’ni hayata geçirmiştik. Farklı ülkelerde de çalışmalarımız sürüyor. Kurmayı hedeflediğimiz Balkan Türk Ticaret Merkezi de hedeflerimize önemli katkılar sağlayacak. İmzaladığımız protokolün üyelerimize ve Bursa iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“BURSA İÇİN ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, Balkan coğrafyası ile Bursa ve Türkiye arasında köprü olduklarını söyledi. Türkiye’nin üreten şehri Bursa’nın Balkan ülkeleri arasındaki başta ekonomik ve kültürel olmak üzere her alandaki ilişkilerini kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirten Tunakan, “Bursamız ülkemiz ve Balkan coğrafyamız için üretmeye ve çalışmaya büyük bir heyecanla devam edeceğiz” dedi.

BALKANLARI İHMAL EDEMEYİZ

Berat Tunakan, Türkiye’de örnek projelerin merkezi olan BTSO ile birlikte Balkan coğrafyasıyla ticareti artırmayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda önemli bir protokole imza attıklarını söyledi.

Balkan ülkelerindeki temaslarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini, bu kapsamda da son 1,5 ay içerisinde iki kez Bulgaristan’a gittiklerini belirten Tunakan, Bulgaristan’da Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin Türkiye ve Bursa ile yeni ticaret köprüsü kurmak istediğini anlattı. Berat Tunakan, “Balkan coğrafyasında Bursa ile ticari ilişkilerin güçlenmesi için bir konsensüs var. Balkanları asla ihmal edemeyiz. BTSO ile birlikte kurmayı planaldığımız Türk Ticaret Merkezi de yeni işbirliklerinin oluşmasına ve dış ticaret hacmi hedeflerinin yakalanmasına büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da BTSO ve BALKANTÜRKSİAD arasında imzalanan işbirliği protokolünün hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan işbirliği protokolüne imza attı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Oca 2018 14:23

notice31940.jpg
notice31940.jpg (75.67 KiB) 117 kere görüntülendi
BTSO, Model Fabrika İçin Dünyadaki Örnekleri ‘Model’ Alıyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte Türkiye’nin ikinci model fabrikasını Bursa’ya kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Almanya’da yer alan dünyanın en önemli model fabrikalarını mercek altına aldı.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nın Strateji ve Eylem Planları kapsamında KOBİ’ler için Uygulamalı Yetkinlik Artırma Merkezleri olarak adlandırılan ‘Model Fabrikalar’ın kurulması amacıyla dünyadaki örnekleri inceliyor. Bu kapsamda, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök ile BTSO Projeler ve Kümelenmeler Koordinatörü ve Bursa Model Fabrika Projesi Yürütücüsü Dr. Mustafa Hatipoğlu’nun da yer aldığı BTSO heyeti, Almanya’ya giderek Aachen ve Darmstadt kentlerindeki model fabrikalarda incelemelerde bulundu. Ziyarette, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Dr. Anıl Yılmaz ile Danışmanlık ve Eğitim Daire Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül de yer aldı.

ÜRETİMDE YALIN DÖNÜŞÜM

BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Almanya başta olmak üzere, dijital üretime geçme hazırlıklarının ve uygulamalarının hız kazandığını, Türkiye’deki KOBİ’lerin de mutlaka bu sürece hazır olması gerektiğini söyledi. BTSO Meclisi tarafından da onaylanan ‘Model Fabrika’ projesi ile işletmelerde yalın üretim süreçleriyle birlikte kaliteyi ve verimliliği de artırmayı hedeflediklerini kaydeden Cüneyt Şener, “Dünyada başarılı örnekleri bulunan Model Fabrika, işletmelerimizin yeni sanayi devrimine geçişinde de önemli bir role sahip olacak. BTSO olarak iş dünyamıza bu konuda da liderlik etme sorumluluğunu üstlendik. Almanya’ya yaptığımız ziyaret de BUTGEM Yerleşkesi’nde kuracağımız ‘model fabrikanın’ alt yapısını oluşturma açısından oldukça verimli geçti” dedi.

ENERJİDE YENİ PROJELER GELİŞTİRİYORUZ

Cüneyt Şener, BTSO’nun 40’a yakın makro projesinden birisi olan Yeşil Büyüme Projesi kapsamında çalışmalara devam ettiklerini söyledi. BTSO bünyesinde tüm sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve kamu kurumlarını ortak akıl vizyonu ile bir araya getirerek Çevre ve Temiz Üretim Konseyi ile Enerji Konseyi’ni oluşturduklarını belirten Şener, konsey çalışmalarının yeni projelerin hayata geçmesinde önemli katkılar sağladığını vurguladı. Cüneyt Şener, “BTSO olarak Bursa’mızın çevreyle dost ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine liderlik ediyoruz. Firmalara enerji tüketimi noktasında rehberlik eden Enerji Verimliliği Merkezi’mizin yanı sıra konseylerimizin de üstün gayretleriyle alternatif enerji kaynaklarına ilişkin Ur-Ge ve kümelenme projelerimizi hayata geçirdik. Şimdi de Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki BUTGEM yerleşkemizde Bakanlığımızın da destekleriyle ‘Model Fabrika’ projelerini hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin üretim merkezi Bursa’da kurulacak Model Fabrika, Enerji Verimliliği Merkezi’mizle entegre olarak kentimize ve firmalarımıza önemli katkılar sunacaktır” diye konuştu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN BEŞİĞİ ALMANYA’YA ÇIKARMA

BTSO Projeler ve Kümelenmeler Koordinatörü ve Model Fabrika Projesi Yürütücüsü Dr. Mustafa Hatipoğlu, Model Fabrika’nın deneyim yoluyla yetenek geliştirme uygulamaları yapılarak ‘mevcut durumdan’ ‘iyileştirilmiş duruma’ dönüşme eğitiminin verildiği yer olduğunu söyledi. Sanayi 4.0 ve dijital dönüşümün beşiği olan Almanya’da ‘Model Fabrika’ konusunda önemli bilgiler aldıklarını kaydeden Hatipoğlu, “Yalın şirket organizasyonu ve kültürünü benimsemiş olan firmaların yalın üretim tekniklerini dijitalleşme ile birleştirmesi sonucunda Sanayi 4.0 seviyesine ulaşması doğal olarak kolay olacaktır. Bu nedenle, Bursa firmalarının avantajı diğerlerinden fazladır. Bursa’da kurulacak olan merkezimizde, yalnızca eğitim-dönüşüm amaçlı olarak ‘Yalın dönüşüm, Pnömatik Silindir’ üretmek, KOBİ’lere yalın üretim teknikleri kullanma konusunda eğitim vermeyi planlıyoruz. Eğitimlerin ardından dijitalleşme uygulanarak Endüstri 4.0 dönüşümü noktasında firmalarda farkındalığın artırılması hedefleniyor” diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Oca 2018 14:27

Bursalı Firmalar Ur-Ge Projeleriyle Büyüyor

Bursa iş dünyası uluslararası alandaki gücünü her geçen gün daha da artırıyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Ekonomi Bakanlığı destekleriyle kente kazandırdığı 10 Ur-Ge projesi kapsamında bugüne kadar 30’a yakın yurt dışı pazarlama organizasyonu gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir yanından alım heyeti gruplarının Bursa iş dünyasıyla buluşturulduğu 13 farklı etkinlikte de yaklaşık 3 bin yabancı iş insanı yeni işbirliklerinin kapılarını araladı.

Bursa ve ülke ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasına doğrudan katkı sağlamayı hedefleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projeleriyle üyelerinin gücüne güç katmayı sürdürüyor. Ur-Ge projeleri kapsamında gerek yurt dışında gerekse de yurt içinde çok sayıda etkinliğe imza atan BTSO, üyelerinin dünya çapında iş yapabilme becerilerini geliştirmelerini de imkan sağladı.

KÜRESEL ARENADA YENİ İŞ AĞLARI KURULDU

Ur-Ge projeleri kapsamında eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyetleri gibi etkinliklerde Ekonomi Bakanlığı’yla birlikte üyelerine öncülük eden ve önemli destekler sağlayan BTSO, düzenlemiş olduğu faaliyetlerle kentin ihracatına ve rekabet gücünü artırmaya devam ediyor. Hedef pazarlara ulaşabilme noktasında 30’a yakın yurt dışı pazarlama organizasyonunun düzenlendiği projelerde, katılımcı firmalar, belirlemiş oldukları hedef pazarlarda düzenlenen ikili iş görüşmelerinde yer aldı. Almanya, Japonya, Fransa, Güney Afrika, Kenya, İran, Fas ve Rusya gibi önemli pazarlarda düzenlenen ikili iş görüşmelerine katılan BTSO üyeleri, küresel arenada yeni iş ağları oluşturdu.

13 ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU

Aynı zamanda farklı sektörlerde düzenlediği 13 alım heyeti organizasyonuyla yurt dışından önemli üretici ve ithalatçı firma yetkililerini Bursa’ya getirerek proje katılımcısı firmalarla aynı masada buluşturan BTSO, Bursa’nın söz konusu sektörlerdeki potansiyelini tüm dünyaya göstermesini sağladı. Alım heyetleri kapsamında şimdiye dek 3 binin üzerinde yabancı alıcıyı Bursa’ya getiren BTSO, önemli işbirliklerinin yolunu açtı.

FİRMALAR EĞİTİMLERLE DONANIM KAZANDI

BTSO, Ur-Ge projeleri kapsamında firmalara ayrıca, sektörlere özgü eğitimler ve danışmanlık faaliyetleri düzenledi. Ar-Ge, inovasyon, tasarım, satış-pazarlama, müzakere teknikleri, kurumsallaşma, ekip çalışması ve liderlik gibi farklı alanlarda eğitim alan firmalar, bu süreçte önemli donanımlar kazandı. 10 Ur-Ge projesinde 30’dan fazla eğitim ve danışmanlık programının düzenlendiği projelerde katılımcı firmalar, alanında uzman eğitmenlerin bilgilerinden istifade etme fırsatı yakaladı.

UR-GE’LERİN BAŞARISI İKİ ÖDÜLLE TESCİLLENDİ

BTSO, bünyesinde faaliyetlerine başlayan ilk Ur-Ge projesi olma özelliği taşıyan ‘Bursa Bebek ve Çocuk Konfeksiyonu Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi’, 2017 yılında iki önemli ödüle layık görüldü. Avrupa Küme Analizleri Sekretaryası tarafından ‘Bronz Etiket’le ödüllendirilen Bebe Çocuk Ur-Ge’si, Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen “4. KOBİ Kümelenme Konferansı”nda da iyi uygulama örneği ve başarı hikayesi olarak ödüle layık görüldü.

2017 DOLU DOLU GEÇTİ

Ur-Ge projelerinin 2017 yılı faaliyetlerini değerlendiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, proje üyesi firmaların yılı oldukça aktif geçirdiklerini söyledi. Ur-Ge projelerinin Bursa iş dünyasının rekabetçiliğini ve ihracatını artırdığını belirten Başkan Burkay, 2017 yılında Endüstri Zirvesi kapsamında Türkiye’nin en geniş katılımlı alım heyeti organizasyonunu gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Beş ayrı Ur-Ge projesinin ortaklaşa düzenlediği alım heyeti organizasyonunda bin 200’den fazla yabancı alıcıyı Bursa’ya getirdiklerini anımsatan İbrahim Burkay, “Sektörlerimize ivme kazandırmak amacıyla önemli faaliyetlere imza atıyoruz. Bursa’da düzenlediğimiz alım heyeti organizasyonlarının dışında geçen yıl yurt dışındaki 17 ayrı etkinlikte üyelerimiz yeni işbirliklerine imza attılar. Ur-Ge’lerle 2018 yılında da firmalarımıza liderlik etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

2018 YILINDA YENİ PAZARLARA AÇILACAĞIZ

Küresel rekabetin giderek zorlaştığı bir ortamda alternatif pazarlara ulaşmanın önemine değinen İbrahim Burkay, Ur-Ge projelerinin firmaların yeni pazarlara açılabilmeleri noktasında büyük değer taşıdığını söyledi. Avrupa’nın Bursalı firmalar için halen en önemli pazar konumunda olduğunu söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “Ancak mutlaka farklı alternatiflerimiz olmalı. Sahra Altı Afrika ve Latin Amerika gibi alternatif pazarlarda da gücümüzü ve potansiyelimizi hissettirmeliyiz. 2018 yılında hedef pazarları belirlerken yeni pazarları da göz önünde bulundurduk. Arjantin, Brezilya, Nijerya ve Kolombiya gibi ülkelerde de etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE YENİ REKORLAR KIRACAĞIZ”

Bursa iş dünyası olarak Türkiye’nin ihracata dayalı kalkınma hedeflerine Ur-Ge projeleriyle birlikte Küresel Fuar Acentesi, Türk Ticaret Merkezleri, Ticari Safari ve kentte düzenledikleri nitelikli fuar organizasyonlarıyla destek verdiklerini vurgulayan Başkan Burkay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘İhracatta Atılım Yılı’ olarak ilan ettiğimiz 2017 yılını önemli başarılarla tamamladık. Bursa iş dünyası olarak kent tarihinde ilk kez 14 milyar dolarlık ihracat barajını aştık. Ancak bizim 2023, 2053 ve 2071 yılı için belirlediğimiz çok daha büyük hedeflerimiz var. 2018 yılında da ülkemizin ihracat hedeflerini gerçekleştirmeye ve ekonomide yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz. Bursa iş dünyası olarak Türkiye’mizin hayallerinde en önemli aktör olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

AYNI ANDA 10 UR-GE PROJESİ

BTSO, Ekonomi Bakanlığı destekleriyle 10 Ur-Ge projesini aynı anda gerçekleştiren lider kuruluşlar arasında bulunuyor. BTSO, ikisi bebe – çocuk konfeksiyonunda olmak üzere, tekstil, kompozit, makine, raylı sistemler, uzay, havacılık ve savunma, kimya, gıda ve yenilenebilir enerji alanlarında yürüttüğü projeler kapsamında Ekonomi Bakanlığı’ndan toplamda 45 milyon dolara kadar ulaşan desteği üyelerinin kullanımına sundu. Söz konusu projelerden yararlanan firmalar, eğitim, danışmanlık, alım heyeti organizasyonları ve yurt dışında ikili iş görüşmeleri fırsatlarıyla uluslararası alanda daha güçlü bir konuma ulaşmanın yollarını arıyor.
26904387_143064259701797_8264983169214879616_n.jpg
26904387_143064259701797_8264983169214879616_n.jpg (117.46 KiB) 116 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Oca 2018 14:28

BTSO Üyeleri İsviçre’de Yeni İşbirliklerinin Temellerini Attı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonu ile İsviçre’de düzenlenen Swissbau Fuarı’nda incelemelerde bulunan iş dünyası temsilcileri, Zürih’te önemli temaslar gerçekleştirdi. BTSO heyetini ağırlayan MÜSİAD İsviçre Başkanı Cesur Çıtak, “İsviçre ile Bursa arasında ticaret köprülerinin temelini attık. Bu ilişkilerin artarak büyümesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

BTSO’nun Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen Swissbau 2018 Fuarı’na katılan Bursalı firmalar inşaat sektöründeki son teknoloji ürünleri yakından inceleme fırsatı yakaladı. BTSO heyeti fuar ziyaretinin yanı sıra Zürih kentinde bir dizi önemli temas da gerçekleştirdi. İsviçre’de Türkler tarafından kurulan tüm STK, dernek ve federasyonları aynı çatı altında toplayan ve 78 bin üyesi bulunan İsviçre Türk Toplumu’nu ziyaret eden heyet, ardından MÜSİAD İsviçre Şubesi tarafından organize edilen ikili iş görüşmelerinde yeni işbirliklerinin yollarını aradı.

İLİŞKİLERİN ARTMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Yaklaşık 1.100 üyesi bulunan MÜSİAD İsviçre Şubesi’nin Türk iş dünyası için önemli bir sorumluluk üstlendiğini belirten Başkan Cesur Çıtak, “Ülkemiz için bugünlerde her zamankinden daha fazla çalışmalı ve üretmeliyiz. Bu anlamda heyetinizin yapmış olduğu ziyaret bizler için de çok önemli” dedi. Geçtiğimiz yıl BTSO’nun ev sahipliğinde 20’si yabancı işadamı olmak üzere 40 kişilik bir heyetle Bursa’da görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çıtak, “İsviçre ile Bursa arasındaki ticaret köprülerinin temellerini attık. Bu görüşmelerin ardından yaklaşık 3 milyon Euro’luk bir yatırım da oluştu. Hem dostluk anlamında hem de ticari anlamda İsviçre ile Bursa birbirlerinden çok faydalanabilir. Bizler de bu ilişkilerin artarak büyümesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“BURSA’DA ARTIK AR-GE VE İNOVASYON KONUŞULUYOR”

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren önemli firmalarla Swissbau fuarına katılmak için İsviçre’ye geldikleri belirten BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkanı Ali Faruk Çolak, ülke ekonomisinin lokomotif kenti olan Bursa’nın BTSO’nun gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla her geçen gün artan bir performans sergilediğini söyledi. Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında gerçekleştirilen yılın ikinci iş gezisi organizasyonunda MÜSİAD gibi önemi derneklerle gerçekleştirilen görüşmelerin ayrı bir önem arz ettiğini ifade eden Çolak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fuar ziyaretimiz oldukça faydalı geçti. Fuarda tamamen yüksek teknolojiye yoğunlaşmış, rahat kullanıma uygun bir yapı sektörü gördük. Oldukça etkileyiciydi. Son 5 yıldır Yönetim Kurulu Başkanımız öncülüğünde Bursa’da Ar-Ge ve inovasyon konuşulmaya başlandı. Artık ülkemiz sanayide çok önemli hamleler yapıyor. Daha ileri gitmenin yolu da Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Kendimizi geliştirmek ve yenilemenin en doğru yolunun da bu fuar organizasyonları olduğunu düşünüyorum. Buradaki işadamlarımızın yapmış olduğu başarılı işleri görmek bizleri ayrıca mutlu etti. MÜSİAD İsviçre ve İsviçre Türk Toplumu Bursa ile önemli bir bağlantı kurdu. Bizleri ağırladığınız için hepinize heyetimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”

FİRMALARIMIZ ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİ

İş gezisi kapsamında 5 gün boyunca birçok etkinlik gerçekleştirildiğini söyleyen BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkan Yardımcısı Yüksel Taşdemir, “Heyetimiz fuardaki incelemelerini tamamladı. Fuarda çok kaliteli ürünler sergileniyor. Fuar ziyaretimizin yanı sıra ikili görüşmelerine de heyet olarak katılım sağladık. İsviçre ile ticaret yapabilmenin yolları hakkında önemli bilgiler aldık. Tüm firmalarımızın bu etkinliklerden önemli kazanımlar elde ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Swissbau Fuarı’nın sektörde teknolojik çözüm önerileri sunan özel bir konsepte sahip olduğunu belirten BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkan Yardımcısı Ömer Kaya, global arenada söz sahibi olmak isteyen tüm firmaların fuarı ziyaret etmesi gerektiğini söyledi. Özellikle KOBİ niteliğindeki firmaların gelişiminde uluslararası fuarların önemine değinin Kaya, “Bu anlamda iş gezisi organizasyonunu düzenleyen BTSO’ya ve bizleri burada ağırlayan MÜSİAD İsviçre Şubesi ile İsviçre Türk Toplumu yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

SEKTÖRDEKİ SON DURUMU İNCELEDİK

İş gezisinin firmalar adına önemli fırsatlar sunduğunu belirten Muryol İnşaat firması yetkilisi Cesur Kardoğan, “Sektörümüzün dünyadaki son durumunu görmek ve gerek ulusal gerekse de uluslararası arenada söz sahibi olabilmek adına bu tür organizasyonları çok önemsiyoruz. Fuar organizasyonunun ve ikili iş görüşmelerinin gelecekteki işbirlikleri için atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi. Osman Demir inşaat yetkilisi Uğur Demir ise organizasyon ile aynı sektörde faaliyet gösterdikleri firmalar arasında da önemli bir sinerjinin oluştuğunu dile getirdi.
notice31937.jpg
notice31937.jpg (77.53 KiB) 115 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 30 Oca 2018 21:35

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 30 Oca 2018 22:01

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 31 Oca 2018 12:52

27336665_2080334688880658_5978772773451146670_n.jpg
27336665_2080334688880658_5978772773451146670_n.jpg (104.41 KiB) 85 kere görüntülendi
Başkanımız İbrahim Burkay: ‘’Türkiye’nin ileri teknoloji hedeflerine güç katacak TEKNOSAB’ta yatırımcıların taleplerini 2 Şubat Cuma gününden itibaren almaya başlayacağız.’’—>> https://goo.gl/naxd1p

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 05 Şub 2018 15:14

notice32953.jpg
notice32953.jpg (66.35 KiB) 76 kere görüntülendi
BTSO Üyelerine Kümelenme Dopingi

BTSO, kümelenme ve Ur-Ge projeleriyle sektörlerin ‘Ortak Akıl’ kültürüyle büyümesini ve şirketlerin ihracatçı kimliği kazanmasını sağlıyor.

Katma değerli üretimiyle Türkiye’nin dış ticaretine en fazla katkı sağlayan şehirlerden olan Bursa’da son 4 yıllık süreçte 40’a yakın projeyi hayata geçiren BTSO, 5 ayrı sektörde faaliyet gösteren kümelenme gruplarıyla da sektörleri geleceğe hazırlayacak çalışmalar gerçekleştiriyor. BTSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kimya Kümelenmesi, 2018 yılındaki ilk toplantısını BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ve küme üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

KİMYA SEKTÖRÜNDE İHRACAT ARTIŞI

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, kümelenme organizasyonları ile firmaların ortak bir hedef doğrultusunda güçlerini birleştirdiğini ve sektörlerinin büyümesini sağladığını kaydetti. Bursa’da geçtiğimiz yıl kimya sektöründe yüzde 8 artışla 430 milyon dolara yakın ihracata imza atıldığını ifade eden Duran, 2018 yılının ilk ayındaki sektör ihracatının ise yüzde 38 artarak 40 milyon dolar gerçekleştiğini söyledi. Bursa ekonomisinin en önemli üretim kalemlerinden biri olan kimya sektöründe Ur-Ge ve kümelenme faaliyetlerinin performansının her geçen dönem arttığını kaydeden Duran, “BTSO olarak kentimizin ihracat hedeflerine ulaşmasını sağlayacak önemli projelere imza atıyoruz. Ekonomi Bakanlığımızın desteklediği Ur-Ge projelerinin yanı sıra kümelenme projeleri de şirketlerimizin ihracat noktasında yeteneğini güçlendiriyor” dedi.

“BTSO SAYESİNDE DIŞ TİCARET DEPARTMANI KURMA KARARI ALDIM”

Kimya Kümelenmesi Üyesi Hüseyin Yılmaz, BTSO’nun sektörlerin ihracat odaklı büyümesine büyük katkı sağladığını söyledi. Özellikle Ur-Ge ve kümelenme projeleri kapsamında gerçekleştirilen yurt dışı programları, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin firmasının ihracata yönelmesine katkı sağladığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “Uzun yıllardır iç piyasaya ürün gönderiyordum. İhracatı aklımın ucundan bile geçirmedim ama şimdi farklı bir vizyona sahibim. Bu projeler bana yeni ufuklar kazandırdı. Firma olarak geldiğimiz bu noktada şirket bünyesinde dış ticaret departmanı kurma kararı aldık. BTSO’nun katkısı ile ihracat yaparak, kentime ve ülkeme daha fazla değer katmak istiyorum.”

Sektör temsilcisi Muammer Sağlam, BTSO’nun özellikle uzay, havacılık ve savunma sanayisine yönelik başarılı Ur-Ge ve kümelenme faaliyetleri gerçekleştirdiğini belirterek, “Otomotiv, makine, tekstil ve kimya gibi sektörlerde büyük bir tecrübeye sahip kentte, uzay havacılık ve savunma sektörlerinin payı oldukça düşüktü. BTSO, bu projelerle şirketleri harekete geçirdi” ifadelerini kullandı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 28 Şub 2018 15:41

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı Bursa, BTSO liderliğinde yeni ve alternatif pazar arayışlarını tüm hızıyla sürdürüyor. Türkiye’ye 11 bin kilometrelik mesafedeki Sao Paulo’daki temaslarının ardından Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e geçen Bursa iş dünyası temsilcileri, Latin Amerikalı firmalardan da yoğun ilgi gördü. Ürettiği mal ve hizmeti dünyanın dört bir yanındaki pazarlarına ihraç etme başarısı gösteren Bursa iş dünyası, Türkiye’nin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda Güney Amerika’da daha etkin bir konuma ulaşmakta kararlı. [ 996 more words ]

http://www.rayhaber.com/…/btso-yuzunu-g ... ikaya-cevi…/