Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

faruk gorez

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2014 09:00

Bursa'da Panorama Tarih Müzesi açılacak!
Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılacak olan dünyanın ikinci tam panoramik müzesi 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' dünyaca ünlü Türk ve Osmanlı tarihi profesörü Halil İnalcık'tan tam not aldı...Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılacak olan dünyanın ikinci tam panoramik müzesi 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' dünyaca ünlü Türk ve Osmanlı tarihi profesörü Halil İnalcık'tan tam not aldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın fethediliş hikayesinin anlatıldığı müzenin baş danışmanlığını yapan Prof. Dr. İnalcık'ı ziyaret etti. Prof. Dr. İnalcık "Çizimler müzeye yakışan, şaheser bir görünümde olmuş. Proje bana Michelangelo'nun meşhur Sistine Şapeli'ni hatırlattı. Hatta Michelangelo'yu da aşmışsınız" dedi. Osmangazi Belediye Başkanı Dündar ise "İnanıyoruz ki, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ve Bursa'nın fethinin anlatılacağı panoramik müzemiz, Bursa turizmine büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

Sabah

faruk gorez

Re: 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi'

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Şub 2015 09:19

Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi ihaleye çıktı!
Osmangazı Belediyesi, 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için ihaleye çıktı. İhale için Türkiye'nin dört bir yanından 19 firma dosya verirken, belediye mart ayı sonunda temel atmayı hedefliyor.

Osmangazı Belediyesi, 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için ihaleye çıktı. İhale için Türkiye'nin dört bir yanından 19 firma dosya verirken, belediye mart ayı sonunda temel atmayı hedefliyor. Osmangazi Belediyesi, büyük önem verdiği projelerin başında gelen 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için en önemli adımı attı. Projeyi ihaleye çıkarana belediyeye rekor sayıda firma dosya verdi. Türkiye'nin dört bir yanından 19 firmanın teklif verdiği projenin temelinin mart ayı sonunda atılması hedefleniyor.

İHALE İKİ AŞAMALI OLACAK...
İhale Komisyonu Başkam Sezai Özokutan başkanlığında gerçekleşen iki aşamalı ihaleye, Bursa'nın yanı sıra İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bitlis gibi illerden gelen toplam 19 firma dosya verdi. Firmaların dosyalanın alan İhale Komisyonu, yapacağı teknik incelemenin ardından yeterlilik almaya hak kazanan firmalara çağrıda bulunarak teklifleri alacak. İhalenin yasal süresinin dolup sonuçlanmasının ardından mart ayı sonunda da projenin temelinin atılması hedefleniyor.

19 FİRMA DOSYA VERDİ...
İhalenin ilk aşamasında Panoramik Müze'nin yapımı için belediyeye dosya sunan firmalan şöyle: Durmaz İnşaat, Atlı İnşaat, Turyapı İnşaat, KMB Metro İnşaat-Akhaş İnşaat ortak girişimi, Nuhoğlu İnşaat, İzka İnşaat, Rit İnşaat-Taşırsan İnşaat, PTK Proje-Vestan İnşaat ortak girişimi, Hükmü Peker İnşaat-Özver İnşaat, Oze İnşaat-Mahal Mühendislik ortak girişimi, ÖZ Er-Ka İnşaat Asil İnşaat, Yapı ve Yapı İnşaat, Ultra Teknoloji, Cey Grup-Deha Altyapı ortak girişimi, Arıkan İnşaat-Doğan Aksel İnşaat ortak girişimi, Öztimur Yapı Proje İnşaat-Öztimurlar İnşaat ortak girişimi, Hüsamettin Peker İnşaat-Limanyol İnşaat ortak girişimi, Vera İnşaat, Raşit Cambaz Yapı Mühendisliği-Sec İnşaat ortak girişimi.

ZİYARETÇİLER TARİHE GİDECEK...
Osmangazi Belediye Başkam Mustafa Dündar, Bursa'nın fethini anlatacak olan Panoramik Müze'nin, 40 metre çaplı dairesel bir yapıda inşa edileceğini belirterek, tavanının elipsoit kubbe formunda olacağını kaydetti. Bu yapının alt platformuna, yan duvarlarına ve tavanına 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacağını vurgulayan Dündar, "Seyirci platformuyla yan duvarlar arasındaki 3 boyutlu platformda, perspektife uygun olarak değişik boyutlarda, döneme ait mimari ve sanatsal öğeler yer alacak. Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi, dünyadaki diğer panoramik müzelerin aksine, kubbeli olarak tam panoramik şekilde inşa edilecek. Kubbe içerisine yapılacak olan 3 boyutlu resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu izlenimini verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resim ile müze, ziyaretçileri içine alarak yüzyıllar öncesine götürecek" diye konuştu.

TURİZME KATKI SAĞLAYACAK...
Panoramik Müze'nin, ziyaretçilerine Bursa'nın köklü tarihine yolculuk edebilme imkânı sunacağım ifade eden Dündar, "Müze aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa'nın fetih arımı, etkileyici bir şekilde göstermiş olacak. Gerek mimarisi, gerekse konusu ile gelişen turizm potansiyelimize de önemli katkı sağlayacak" dedi.

Olay Bursa


faruk gorez

Re: 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi'

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Eyl 2015 16:22

Bursa Panorama 1326 Müzesi'nin temeli atıldı!
Bursa’nın tarihini yeniden canlandıracak Panorama 1326’nın temeli atıldı. Osmangazi Belediyesi tarafından 35 milyon TL bütçeyle yaptırılan Panorama 1326 Fetih Müzesinin temeli eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla atıldı.

Bursa’nın tarihini yeniden canlandıracak Panorama 1326’nın temeli atıld. Osmangazi Belediyesi tarafından 35 milyon TL bütçeyle yaptırılan Panorama 1326 Fetih Müzesinin temeli eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla atıldı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 5 yıl önce İstanbul’a, 2 önce Çanakkale’ye ve şimdi de Bursa2ya yapılan panaroma müzelerinin tarihi yeniden canlandırdığını söyledi. Bursa’nın buram buram tarih kokan bir kent olmasına rağmen Bursa’ya geldiğim 2011’de yalnızca 500 bin civarı turist ağırladığını duyunca hayal kırıklığına uğradığını belirten Arınç, “Kaldı ki bu rakamın yalnızca 130 bini yurtdışındandı. Denizi-dağı-termaliyle iç içe yaşadığı Bursa’nın bu kapasiteyi 10 MISLI artırması gerek. Tarihi içinde yaşatacak böyle bir proje bunun önemli bir adımı olacak” dedi.

“Tarih tekerrürden ibarettir diyenlere, şair, hiç ibret alınsaydı tekerrür eder miydi? diye cevap verir” sözleriyle konuşmasını sürdüren Bülent Arınç, “Bugün yaşadıklarımız, geçmişin sebepleriyle sonuçlarıyla yaşananlarıdır. Eğer onlardan gerekli derler ve ibretler alınsaydı, bugün çektiğimiz büyük sıkıntıların veya çevremizde yaşanan olayların sebeplerini bilip, ona göre tedbirlerimizi alırdık. Tedbir almak akıllı olanların işidir. İnşallah bundan sonrası itibariyle en azından tarih bilincini güçlendirecek, çok büyük hizmetlerin içerisinde olmalıyız” diye konuştu.

Yeşil bina sertifikalı

Törene katılan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, 2026’ya kadar Bursa’nın fethi için yapılan tüm çalışmaları desteklediklerini söyledi. Karaloğlu, Panaroma 1326’nın ayrıca yeşil bina sertifikası ile ayrıcalıklı bir yapı olduğunu bildirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, “Panoramik Müze için 4 yılda 2 bin 500 metrekare alan kamulaştırıldı. Uygulama ihalesi Mayıs ayında tamamlanan müzede çalışmalar Haziran ayında başladı. Müzenin 2,5 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete girmesi planlandı. İhale bedeli 20 milyon 912 bin TL olup, toplamda 35 milyon TL kaynak kullanacak” bilgisini verdi.

Dünya
MjkzMDM5OD-bursa-panorama-1326-muzesinin-temeli-atildi.jpg
MjkzMDM5OD-bursa-panorama-1326-muzesinin-temeli-atildi.jpg (25.3 KiB) 1209 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi'

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 May 2016 00:49

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi inşaatı Çelik konstrüksiyon kısmıyla tüm hızıyla devam ediyor.

MUSTAFA DÜNDAR BAŞKAN
13254180_1061227933951851_3390508396355265581_n.jpg
13254180_1061227933951851_3390508396355265581_n.jpg (126.08 KiB) 1019 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 May 2016 13:55

Panorama 1326 Hızla Yükseliyor

Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’ya kazandıracağı ve kentin simge yapılarından birisi olacak olan ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’nde inşaat çalışmaları büyük bir hızla sürüyor. Başkan Mustafa Dündar, “Panorama 136 Bursa Fetih Müzesi Bursa’ya değer katan, Bursa’yı, Bursa dışını taşıyacak önemli bir eser olacak” dedi.Bursa’nın, 23 yıl süren kuşatmanın ardından 6 Nisan 1326 tarihinde Orhan Bey tarafından fethedilişinin 3 boyutlu olarak anlatılacağı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, aynı zamanda Osmanlının Beylikten Cihan Devletine uzanan yolculuğunu da, panoramik bir şekilde görüp öğrenme, hafızalarda canlandırma imkanı sunacak. Temeli geçtiğimiz Eylül ayında atılan müze inşaatını gezip inceleyen, projenin geldiği nokta hakkında yetkililerden bilgi alan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa için bir ilk olan, aynı zamanda kendi içerisinde de pek çok ilkleri barındıran Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde inşaat çalışmaları büyük bir hızla sürüyor. Betonarme kısmı biten projede, çelik konstrüksiyon uygulamalarına başlandı. İnşallah, 2016 yılı sonu itibariyle betonarme ve çelik konstrüksiyon gibi kaba inşaat dediğimiz kısımlar tamamlanarak, sanatsal kısımlar dediğimiz işçiliğine geçilecek” dedi.İnşaat alanındaki inceleme gezisi sırasında, çay molası veren işçilerin yanına uğrayıp bir süre sohbet eden Başkan Mustafa Dündar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin, Bursa’ya değer katan bir proje olduğunu ifade etti. Başkan Dündar, “Bursa’yı, Bursa dışını taşıyacak ciddi, kapsamlı bir proje. Bursa’nın ilklerinden olacak müze inşaatımızda betonarme kısmı bitti diyebiliriz. Şu anda çelik konstrüksiyon çalışmaları devam ediyor. İnşallah 2016 yılı sonu itibariyle betonarme ve çelik konstrüksiyon gibi kaba inşaat dediğimiz kısım tamamlanarak, ince işçiliğe, sanatsal kısımların uygulamasına geçilecek. Çalışmalarımız büyük bir hızla sürüyor, hedefimiz burayı bir an önce bitirip hizmete açmak” dedi.Kamberler Parkında inşa edilen müzenin Bursa’ya değer katmasının yanında, eğitici bir yönünde olacağına vurgu yapan Başkan Mustafa Dündar, “Müzeyi ziyaret edenler, Bursa’nın fethi ve o dönem ki yaşayış hakkında bilgi sahibi olacak. Diğer taraftan ise, turizm kenti Bursa’ya gelecek yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının artmasına da önemli katkı sağlayacak. Konum itibarı ile son derece stratejik bir noktada bulunan Panorama 1326, Bursa’nın tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin hareketlenmesine de ciddi katkı sağlayacak. Şu anda sanatçılarımız resim kısımlarının çalışmasını önemli ölçüde tamamladı. Resmin unsurları olan figürlerin imalatına başladılar. Panoramik müzemiz, tamamlandığında, Bursa’nın simgelerinden birisi olacak” diye konuştu.Osmangazi Belediyesi

13327407_1115447655184259_4755973219959224266_n.jpg
13327407_1115447655184259_4755973219959224266_n.jpg (124.94 KiB) 1008 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Tem 2016 01:16

Panaroma 1326 Bursa Fetih müzesinde inşaat hızla devam ediyor.İnşaatın Betonarme kısmı bitti kubbe kısmına geçiliyor.
MUSTAFA DÜNDAR BAŞKAN
13769411_1110038799070764_601978169613910864_n.jpg
13769411_1110038799070764_601978169613910864_n.jpg (97.07 KiB) 983 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Tem 2016 15:05

Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi şekilleniyor!

Belediye Başkanı Dündar: "Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi, Osmangazi Belediyesinin en büyük bütçeli en ciddi yatırımı. Bursa'yı Bursa dışına taşıyacak bir proje" dedi.
Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi.jpg
Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi.jpg (35.1 KiB) 978 kere görüntülendi
Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesi tarafından projelendirilen, Türkiye'nin "ilk tam panoramik" müzesi olarak nitelendirilen ve bir süre önce hayatını kaybeden dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın başdanışmanlığını yaptığı "Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi", şekillenmeye başladı.

Bursa'nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş hikayesinin özel olarak hazırlanan görsellerle anlatılacağı müzenin çelik konstrüksiyon destekli 40 metre çapındaki kubbe kısmının inşaatına geçildi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ebu İshak Mahallesi Kamberler Tarih Parkı'nın yanındaki 4 bin 300 metrekare alan üzerine inşa edilen müze için, yaklaşık 5 yıl süren titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dündar, bir süre önce yaşamını yitiren Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. Metin Sözen gibi önemli isimlerin danışmanlığında, üniversiteden akademisyenler, sanatçılar ve tarihçilerle birlikte Bursa'nın fethini anlatan her ayrıntının titizlikle incelendiğini ifade ederek, panoramik müzenin 360 derece dairesel dönmesi nedeniyle referans noktası olarak Saltanat Kapı'yı belirlediklerini bildirdi.

Fethi gerçekleştiren Orhan Bey'in fetih anındaki durumunun da panoramik müzede ayrıntılı şekilde tasvir edileceğini belirten Dündar, Bursa'nın varoluşunun simgesi olan değerlerin de panoramik müzede manevi anlamlarına uygun olarak kullanılacağını anlattı.

Dündar, panoramik müze ile Osmanlı İmparatorluğunun iki yönünün gün yüzüne taşınacağını, Bursa'nın nasıl fethedildiği, kentin nasıl bir mirasa sahip olduğunun yanı sıra Osmanlı'nın sahip olduğu manevi güç ve adaletin de bu müzeyle tüm dünyaya anlatılacağını dile getirdi.

İnsanı önemseyen, yücelten 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' mantığı ile yönetilen Osmanlı Devletinin bu hassasiyetinin müzede vurgulanacağını anlatan Dündar, manevi mirası ayakta tutan Şeyh Edebali, Emir Sultan, Geyikli Baba, Somuncu Baba gibi şahsiyetlerin sözleri, felsefeleri ve öğütlerinin de müzede yer alacağını kaydetti.

- Fetih günü 3 boyutlu olarak yansıtılacak
Dündar, müzenin Osmangazi ve Bursa'nın tarihi değerlerine sahip çıkmanın yanı sıra klasik müze anlayışına da farklı bir yorum kazandıracağını belirterek, fetih gününün üç boyutlu olarak yansıtıldığı canlandırma salonu ile sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerin yer alacağı müzenin, çevre dostu bina formunda inşa edildiğini vurguladı.

Enerji ve çevre dostu tasarım özelliğiyle uluslararası LEED sertifikası (yeşil bina sertifikası) alabilecek teknik donanıma da sahip olan müzenin en kısa sürede tamamlanması için çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü dile getiren Dündar, "Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi, Osmangazi Belediyesinin en büyük bütçeli en ciddi yatırımı. Bursa'yı Bursa dışına taşıyacak bir proje." ifadelerini kullandı.

Dündar, müzenin Bursa'ya değer katacak özel bir yapı olacağını vurgulayarak, "Şu anda önemli bir noktaya geldik. Betonarme kısmı bitti. Şu anda betonla çeliğin birleşme kısmı çalışılıyor. Bu bölümle birlikte çelik konstrüksiyon bölümlerinin çalışması başladı. Bundan sonraki adım da kubbe kısmı olacak. İnşallah kubbeyle birlikte ortaya çıktığında devasa bir yapı olacak. Bundan sonraki süreçte resim kısmı başlayacak." diye konuştu.

Müzenin Bursa ve ülke turizmine ciddi katkı sağlayacağına da değinen Dündar, "Bursa'nın tanıtım noktasında da güzel bir yapı ortaya çıkacak. Kubbe bittikten sonra sanatsal faaliyetlerin başlayacağı bir döneme doğru gidiyoruz. Resimlerin hazırlanması İstanbul'da bitti. Montaj çalışmaları başlayacak. Güzel bir eser ortaya çıkacak" değerlendirmesinde bulundu.

- Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi
Müzede, eskizlerle Bursa'nın fethini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu canlandırılacak. Müze, 360 derece dairesel kubbe iç yüzeyinde devam eden resim ile ziyaretçiyi "içine alacak" ve Osmanlı'nın insan odaklı yönetim anlayışı ile dönemin düşünür ve ilim adamlarının felsefelerine de yer verilerek, maddi manevi mirasın gelecek nesillere taşıyacağı bir mekan olacak.

Yaklaşık 35 milyon liraya mal olacak müzenin, 2017 yılında açılması hedefleniyor.


AA

faruk gorez

Re: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Kas 2016 15:33

Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi 2017'de açılacak!

Kente değer katacak en önemli projelerimizden biri olan ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’nin inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, müzenin sanatsal bölümünü oluşturan panoramik resim ve 3 boyutlu platform çalışmalarında da sona gelindi.

Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi 2017'de açılacak!

Bursa’nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu yansıtacak olan ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’nin kaba inşaatı tamamlanırken, kubbenin yerleştireceği çatı kısmında çalışmalar başladı. Dünya’nın en büyük ikinci tam panoramik müzesi olacak olan ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’nin görsel bölümünü oluşturan panoramik resim ve 3 boyutlu platform çalışmalarında da tüm detaylar ortaya çıktı. Bursa'nın fethi ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu en gerçekçi şekilde ziyaretçilere aktaracak panoramik resmin başlangıç noktası Saltanat Kapı olarak belirlendi. Osmanlı’nın köklü tarihini ifade edecek Ulu Çınar, Cilimboz Deresi, Pınarbaşı Suyu, Gökdere gibi yerler ve günlük hayatı simgeleyen Türkmen kadınları, insan figürleri, koyun sürüleri ile çoban köpekleri gibi ayrıntılar da panoramik resimde yer alıyor.2017 YILINDA HİZMETE AÇILACAK

Panoramik resim ve 3 boyutlu platformun yapıldığı İstanbul’daki Panoramik Sanat Yapım Müzecilik A.Ş.'nin atölyesinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, müzenin 2017 yılında hizmete açılacağını söyledi. Müzenin kaba inşaatının tamamlanarak kubbe bölümünde çalışmaların başladığının bilgisini veren Başkan Dündar, “Müzenin inşaat çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken, İstanbul’da gerçekleştirilen panoramik resim ve 3 boyutlu platform çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. İnşaat çalışmalarına paralel olarak sanatsal bölümde de çalışmalar tamamlanmak üzere. Kubbe içerisine yapılacak olan panoramik resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu izlenimi verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resim ile müze, ziyaretçileri içine alarak yüzyıllar öncesine götürecek


2017 yılı içerisinde müzeyi tamamlayarak hizmete açacağız. Bursa’mızın tanıtımı ve tarihimizin anlatımı adına güzel bir eser olarak ortaya çıkacak” dedi.
SANATSAL BÖLÜMÜN YÜZDE 80’İ TAMAM

Proje tasarımı ve yönetmeni ressam Haşim Vatandaş da, müzenin sanatsal bölümünü oluşturan panoramik resim ve 3 boyutlu platform çalışmalarının yüzde 80’inin tamamlandığını ifade ederek, “Panoramik resimde ve 3 boyutlu platformda hangi objelerin olacağı kesinlik kazandı. Şuan fetih dönemini tüm gerçekçiliğiyle yansıtabilmek adına resimdeki detay çalışmalarını sürdürüyoruz. Yaklaşık 6 ay sonra tüm çalışmaları tamamlayarak, müzenin kubbesine yerleştireceğiz” diye konuştu.

Bursa’nın fethini anlatacak olan panoramik müze, 40 metre çaplı dairesel bir yapıda olup, tavanı elipsoit kubbe formunda olacak. Bu yapının alt platformuna, yan duvarlarına ve tavanına 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacak. Seyirci platformuyla yan duvarlar arasındaki 3 boyutlu platforma, perspektife uygun olarak değişik boyutlarda, döneme ait mimari ve sanatsal öğeler yer alacak.Başkan Dündar, ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’nin maketinde yaptığı incelemenin ardından Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni gezdi.

Osmangazi BelediyesiPanorama 1326 Bursa Fetih Müzesi.jpg
Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi.jpg (22.05 KiB) 938 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ara 2016 17:34

“PANORAMA 1326 BURSA ÖZEL BİR PROJE”
Şuan klasik hizmetlerin yerine, şehri yeniden yıkıp inşa etmeyi konuştuklarına vurgu yapan Başkan Dündar, “Türkiye’nin dördüncü büyük ilçe belediyesiyiz. 2017 yılı için yaklaşık 500 milyon TL’lik bütçemiz var. Bu bütçenin tek bir kuruşunu heba etmeden yatırımlar yapıyoruz. Çarpık ve plansız yapılaşmadan dolayı yatırım yapacak alan bulmakta zorlandığımız için çok fazla kamulaştırma yapmak zorunda kalıyoruz. Sadece Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm projesi için şuana kadar 60 milyon TL’lik kamulaştırma yaptık. Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi için yaptığımız kamulaştırmalara 65 milyon TL ödedik. Geçtiğimiz dönem yatırım yapmak, vatandaşlarımıza hizmet götürmek için 230 milyon TL’lik kamulaştırma yaptık. Her şey planlar çerçevesinde yürütülseydi bu kamulaştırmaya gerek kalmayacaktı. Bizler Hamitler, Yunuseli, Güneştepe bölgesinde uyguladığımız imar planları ile örnek bir şehir ortaya çıkardık. Bu örnek yapılaşma diğer bölgelere baskı yaparak kentsel dönüşümü tetikledi” diye konuştu.
Mustafa Dündar Başkan

Cevapla