Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi -TEKNOSAB

faruk gorez

Re: Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi -TEKNOSAB

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Haz 2017 12:15

“Türkiye’ye ve Bursa’ya Güvenen Hiçbir Yatırımcı Kaybetmiyor”

Bursalı medya temsilcileriyle iftarda buluşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın ihracattaki başarısının 2017 yılında artarak süreceğini belirterek, “Türkiye’ye ve Bursa’ya güvenen hiçbir yatırımcı kaybetmeyecek” dedi.

Altıparmak Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen iftar programında konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, konuşmasının ilk bölümünde Türkiye ve Bursa’daki ekonomik gelişmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde gösterdiği yüzde 5’lik büyüme başarısının iş dünyasına büyük moral verdiğini dile getiren Başkan Burkay, referandumun ardından oluşan güven ve istikrar ortamıyla birlikte Türkiye ekonomisindeki büyümenin devam edeceğine inandıklarını vurguladı.

“YENİ BAŞARILAR DEVAM EDECEK”

Dünya Bankası ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili büyüme tahminlerini revize etmesini de değerlendiren Başkan Burkay, “Dünya Bankası ülkemizin 2017 için büyüme tahminini yüzde 3,5’e revize ederken, Fitch de bu oranı yüzde 2,4’ten yüzde 4,7’e yükseltti. Tüm algı operasyonlarına ve yaşadığımız zorluklara rağmen ülkemiz, ekonomik büyümesini sürdürüyor. Yatırımcılar hala ülkemizi güvenli bir liman olarak görüyor. Bursa iş dünyası olarak inanıyoruz ki ülkemiz yeni başarılara yelken açmaya devam edecektir” diye konuştu.

“TEKNOSAB ALTERNATİFSİZ TEK ADRES”

BTSO öncülüğünde Bursa’ya kazandırılan Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi TEKNOSAB’ın bayramdan sonra temelini atacaklarını ifade eden İbrahim Burkay, “TEKNOSAB, özellikle ülkemizin ve Bursa’mızın ihracat hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlayacak. Uluslararası sermayeli teknoloji şirketlerini bu bölgeye getirmeyi istiyoruz. Ülkemize gelmeyi planlayan her grubun alternatifsiz tek adresi TEKNOSAB olacaktır. TEKNOSAB’ta yer alacak şirketlerin ihracata dayalı teknoloji firmaları olacağı için bu bölgemiz, ülke ekonomimize büyük katkı sunacak” şeklinde konuştu.

“FİRMALARIMIZIN YETENEK MATRİSLERİNİ ÇIKARDIK”

Bursa’da otomotiv, makine ve tekstil sektörleri başta olmak üzere tüm stratejik alanlarda 4 yıldır yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve firmaların yetenek matrislerini çıkardıklarını ifade eden BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kentin taşıdığı potansiyele dikkat çekti. Bursa’nın dünya devleriyle önemli işbirlikleri yaptığını, Türkiye’nin de milli projelerinde önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Burkay, yerli otomobil konusunda da TEKNOSAB’ın en doğru adres olduğunu ifade etti. Başkan Burkay, “Yerli otomobil üretimi konusunda bir girişimci grubu oluşturuldu. Biz de Bursa olarak TOBB’a ve ilgili bakanlıklara raporumuzu sunduk. Tedarik imkanları, üretim alanları ve lojistik avantajları kıyaslandığında yerli otomobil için en doğru adres Bursa’nın merkezinde olduğu 1. Bölge’dir” dedi.

NEW YORK’A TÜRK TİCARET MERKEZİ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ekonomideki olumlu performansın güçlenmesiyle BTSO olarak Türkiye’ye moral veren vizyon projelere devam edeceklerini söyledi. Ramazan Bayramı’nın ardından yaklaşık 200 milyon liralık yatırımı Bursa’ya kazandıracaklarını vurgulayan Başkan Burkay, New York’taki ilk Türk Ticaret Merkezi’ni (TTM) hizmete açacaklarını söyledi. Başkan Burkay, “Ekonomi Bakanlığı’mızın bu merkezlere çok önemli destekleri var. Temmuz ayı içerisinde New York’taki yeni merkezimizin açılışını yapacağız. Sadece New York ile yetinmeyeceğiz. Dünya ekonomisine yön veren birçok şehirde sene sonuna kadar bu merkezleri açmayı hedefliyoruz. Böylece Bursa iş dünyası temsilcileri global pazarın en önemli oyuncuları olacak” ifadelerini kullandı.

YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK

Temmuz ayına yoğun bir gündemle başlayacaklarını ifade eden Başkan İbrahim Burkay, 5 Temmuz’da Junioshow Fuarı ile sektör temsilcilerinin yerli ve yabancı alıcılarla buluşturacaklarını söyledi. BTSO tarafından Bursa’ya kazandırılan Yeniceabat’taki 15 Temmuz Şehitleri Mesleki Eğitim Külliyesi’nde ‘Şehitler Anıtı’nı açacaklarını hatırlatan İbrahim Burkay, “Ayrıca yaz döneminde BUTEKOM ve MESYEB’in de resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. Kirazlıyayla Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin temellerini de kısa süre içerisinde atmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ORGANİZE TİCARET BÖLGELERİ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, sektörlerden gelen talep üzerine makro projeleri arasında bulunan Organize Ticaret Bölgeleri için çalışmalara başladıklarını söyledi. Bursa’nın ticari dönüşümüne de liderlik etmeyi hedeflediklerini ifade eden İbrahim Burkay, Organize Ticaret Bölgeleri projesinin yüksek ekonomik potansiyeli olan sektörlerin verimliliğini de artıracağını dile getirdi. Burkay, “Başarı odaklı, örnek ve inovatif bir yaklaşımla Organize Ticaret Bölgeleri’ni Bursa’da hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 11 farklı sektör için kümelenme grupları olarak planladığımız bu bölgeler, Bursa’nın gelecek vizyonuna da büyük katkı sağlayacak” dedi.

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Türkiye’nin vizyon projelerinin BTSO liderliğinde hayata geçtiğini ifade etti. Böyle bir dönemde yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Remzi Topuk, BTSO’nun vizyonuyla Bursa’nın dev projelere ev sahipiliği yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

İftar programına ayrıca BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İsmail Kuş ve Cüneyt Şener ile Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Gülmez ve Şükrü Çekmişoğlu da yer aldı.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ağu 2017 12:14

notice28729.jpg
notice28729.jpg (60.39 KiB) 756 kere görüntülendi
Bursa TEKNOSAB’da Üretim 2018 Kasım’da Başlayacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TEKNOSAB (Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi) projesinde ilk fabrikaların 2018 yılının Kasım ayında tamamlanarak üretime başlayacağını açıkladı.

TEKNOSAB Yönetim Kurulu Başkanı da olan İbrahim Burkay, TEKNOSAB projesinde hazırlıkları süren altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Eylül ayında temel atma töreni gerçekleştirilecek olan projede, hazırlıklar hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Burkay’a Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürses de eşlik etti. İncelemenin ardından açıklamalarda bulunan Başkan İbrahim Burkay, TEKNOSAB projesinin tamamlanmasıyla Bursa’nın yüksek teknoloji üretiminin merkezi olacağını vurguladı. Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesinin yolunun yüksek teknoloji üretimi ve ihracatına bağlı olduğuna dikkat çeken İbrahim Burkay, “TEKNOSAB projemiz Türkiye’de yeni sanayi devriminin sembolü olacak nitelikte dev bir yatırım. Buradaki fabrikaların üretime geçmesiyle beraber, sanayimizde yeni bir dönem başlayacak. TEKNOSAB, Bursamızın katma değerli üretim gücünü artırırken 2023 yılı için belirlediğimiz 75 milyar dolarlık ihracat hedefimizin 40 milyar dolarını da tek başına karşılayacak bir potansiyele sahip” dedi.

“YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILACAK”

“Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim” vizyonuyla projelendirilen TEKNOSAB’ın kente gelen yabancı sermayeli firmaların sayısını artıracağını da vurgulayan Başkan Burkay, TEKNOSAB’da yer almak için Çin, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden firma temsilcisinin Bursa’ya gelerek görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini verdi. Kentte 2011-2016 yılları arasında 98 yabancı sermayeli firmanın yeni yatırım gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Burkay, “Yabancı sermayenin başkenti olarak bilinen Bursa, uygun ölçekte alan olmamasından ötürü son yıllarda yeterli yabancı sermaye yatırımı alamadı. TEKNOSAB’la bu durumu da lehimize çevireceğiz. Uluslararası birçok firmayla görüşmelerimiz sürüyor. Yeni yatırımlar, üretim ve ihracatımızı artırmanın yanında istihdamımızı da en üst seviyeye taşıyacak” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEY TAKVİME UYGUN İLERLİYOR”

TEKNOSAB’ın kamulaştırma işlemlerini iki buçuk ay gibi çok kısa bir sürede tamamladıklarını hatırlatan Başkan Burkay, projenin ilk etabında altyapı çalışmalarının hazırlıklarına başladıklarını belirtti. Her şeyin takvime uygun ve planlı bir biçimde devam ettiğini belirten Başkan Burkay, “10 milyon metrekare alan üzerine inşa edilecek projemizde yüzlerce iş makinesi ve binlerce işçi altyapının hazırlanmasında çalışacak. TEKNOSAB’da yönetim merkezimizin hazırlıkları da gerçekleştiriliyor. Öte yandan TEKNOSAB’ı İstanbul-İzmir otoyoluna bağlayacak yol çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Sekiz etapta planladığımız TEKNOSAB projemizde inşallah 2018 yılının Kasım ayında ilk fabrikaların inşaatını tamamlayarak anahtarlarını teslim etmiş olacağız” dedi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ağu 2017 12:14

20638799_1994299157484212_2046934317778215169_n.jpg
20638799_1994299157484212_2046934317778215169_n.jpg (140.63 KiB) 756 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Kas 2017 21:52

phpThumb.jpg
phpThumb.jpg (216.09 KiB) 629 kere görüntülendi
Teknosab Sektörler

1- Uzay Havacılık Sanayi

2- Savunma ve Mühimmat Sanayi

3- Raylı Sistemler Teknolojileri Sanayi

4- Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi

5- Kompozit ve Yeni Nesil Malzemeler Sanayi

6- Otomotiv, Taşıt Tekniği ve Tüm Diğer Ulaşım Araçları Üretim Sanayi

7- Makine Sanayi

8- Sağlık Teknolojileri ve Yüksek Teknoloji Medikal Teçhizat ve Cihazlar Sanayi

9- İlaç Türevleri ve Yüksek Teknolojik Kimya Sanayi

http://teknosab.com/index.php

10- Elektrik - Elektronik Optik ve Otomasyon Cihaz ve Ekipmanları Sanayi

11- Teknik Tekstil ve Nanoteknolojik Ürünler Sanayi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Kas 2017 22:05

TEKNOSAB Hakkında
Bursa TEKNOSAB (Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi); konum olarak; Bursa kent merkezinin yaklaşık 30 km. batısında, Bursa-Karacabey Karayolunun yaklaşık 2,5 km kuzeyinde, yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolunun güneyine teğet, projesi devam eden Zetinbağı-Mudanya il yolunun üzerinde, ihale sürecinde olan ve sadece yolcu taşıyabilen YHT hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabildiği 200 km/h hıza uygun çift hatlı Bursa-Bandırma Hızlı Tren Projesi’nin hemen güneyinde, Bandırma Limanına 74 km ve
Gemlik Limanına 50 km mesafede yer almaktadır.

Karacabey ilçe sınırlarındaki; 837 ha. Alan, T.C. Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, T.C. Karacabey Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın katılımı ile kuruluş protokolünün 15.07.2015 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onayını müteakip 310 sayılı sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanmıştır. 06 Nisan 2016 tarihinde T.C. Bursa Büyükşehir Belediyesinin katılımı ile Kuruluş Protokolü değiştirilmiş, Bakanlık 31 Mayıs 2016 tarihinde değiştirilen protokolü onaylamıştır.

Bursa TEKNOSAB Müteşebbis Heyeti’nin 10 Mart 2016 tarihli kararı ile Bursa TEKNOSAB ve çevresinde ihtiyaç duyulacak lojistik kolaylıkları sağlayacak kombine taşımacılık (Karayolu/Demiryolu) temelinde liman bağlantılı bir Lojistik Merkez’in kurulması çalışmaları ve girişimleri, BEBKA, BTSO ve Bursa Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda devam etmektedir.

Kamulaştırma iş ve işlemleri ile birlikte eş zamanlı olarak mevzuatın izin verdiği plan ve projelerin çalışması da devam etmektedir.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Kas 2017 22:06

Lojistik Merkez
Lojistik Merkez; tüm lojistik ihtiyaçları tek merkezden karşılayacak. Bölgede ve TEKNOSAB’da üretilen bir ürünün nihai alıcıya ulaşmasına kadar geçen sürede, taşımacılık, dağıtım, depolama, elleçleme, konsolidasyon, ayrıştırma, gümrükleme, ihracat, ithalat ve transit işlemler gibi birçok hizmetin kaliteli, bütünleşik ve ölçek ekonomisinden yararlanarak en az maliyetle gerçeklemesini sağlayacak.
lojsitik_merkezi_.jpg
lojsitik_merkezi_.jpg (387.66 KiB) 622 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Kas 2017 22:07

BTSO Teknoloji Üniversitesi
Teknoloji Üniversitesi; mevcut üniversitelerle yapacağı ortak çalışmalarla lisansüstü eğitim temelinde sanayi-kamu-üniversite işbirliğinin sağlanması sorumluluğunu üstlenecek. Endüstrinin ihtiyaç duyduğu inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarından teknoloji transferine ve nitelikli eleman yetiştirilmesine kadar birçok konuda akademik destek ve gelişim sağlayacak.
btso_teknoloji_universitesi_teknosab.jpg
btso_teknoloji_universitesi_teknosab.jpg (134.08 KiB) 622 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Kas 2017 22:08

Ar-Ge ve Mükemmeliyet Merkezleri
Günümüzün şartlarına uygun, teknoloji geliştirme merkezleri olan, araştırma merkezleri olan, kümelenme ve Ar-Ge çalışmalarını teşvik edecek ve bu yapıyı sağlayacak ekosistemleri oluşturarak, ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek isteyen girişimci veya araştırmacıların faaliyet gösterebilmelerine imkân sağlanacaktır.
48653515_xxl (1).jpg
48653515_xxl (1).jpg (206.51 KiB) 622 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Ara 2017 18:55

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: “Bursa imalat sanayisinde Türkiye ölçeğinde en fazla pay alan ilk 3 il arasında. Dolayısıyla sanayi altyapısını ileri teknoloji enjekte ederek, Bursa’yı daha da büyüteceğiz.”-->> https://goo.gl/s1VLZ6
24293905_691380047734134_847873761008323883_n.jpg
24293905_691380047734134_847873761008323883_n.jpg (74.27 KiB) 586 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 31 Oca 2018 12:51

Yüzyılın Projesi TEKNOSAB’da Başvuru Süreci Başlıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ileri teknoloji hedeflerine güç katacak TEKNOSAB’ta yatırımcıların taleplerini 2 Şubat Cuma gününden itibaren almaya başlayacaklarını açıkladı.

BTSO, 2018 yılının ilk meclis toplantısını Oda Hizmet Binası’nda düzenledi. BTSO’nun Ur-Ge ve Küresel Fuar Acentesi kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgilerin sunulduğu toplantıda Meclis Üyeleri de Oda bünyesinde düzenlenen organizasyonlara ve yürütülen projelere ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2013 yılından bu yana Bursa ekonomisinin dönüşümüne yönelik 40’a yakın makro projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. BTSO meclisinde alınan kararlarla iş dünyası temsilcilerinin kent ve ülke ekonomisine katkılarını daha da artırdıklarını ifade eden Başkan Burkay, BTSO’nun ürettiği projelerle Türkiye’ye örnek bir kurum haline geldiğini söyledi. İbrahim Burkay, “Türkiye’ye rol model olan projelerimizle BTSO’yu bir uzmanlık merkezi haline getirdik. 2013 yılında kentin ortak aklının katkılarıyla başlayan dönüşüm sürecinin ardından BTSO, bugün projelerin konuşulduğu ve Türkiye’de projeleriyle konuşulan bir Oda kimliği kazandı. İş dünyamızın talepleri doğrultusunda şekillenen makro projelerimiz, kent ekonomisinin ve şirketlerimizin geleceğine yön veriyor. Ortak geleceğimiz için yürüttüğümüz çalışmalara katkı sağlayan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

TEKNOSAB’TA BAŞVURU SÜRECİ BAŞLIYOR

Başkan İbrahim Burkay, kentin ekonomi tarihine geçecek nitelikteki Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’ne (TEKNOSAB) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Projenin hazırlıklarını hızla sürdürdüklerini ve yıl sonuna kadar ilk fabrika binalarını teslim etmeyi planladıklarını dile getiren Başkan Burkay, TEKNOSAB’ta kuruluş protokolü ve Müteşebbis Heyet Kararları dahilinde yatırımcılar için başvuru sürecini başlatacaklarını açıkladı. İbrahim Burkay, “Avrupa İstatistik Ofisi’nin (EUROSTAT) belirlemiş olduğu NACE kodlarına göre yüksek teknoloji, orta – yüksek teknoloji ve orta düşük teknoloji yoğunluğuna göre sınıflandırılan 13 farklı alanda yatırımcılarımızın taleplerini almaya başlayacağız. Başvurular, 2 – 20 Şubat 2018 tarihleri arasında TEKNOSAB Merkez Ofisi’miz üzerinden gerçekleştirilecek. İleri teknolojili üretim ve katma değerli ihracata odaklanan tüm yatırımcılarımızı ülkemizin kalkınma hedeflerinin aktörlüğünü üstlenecek TEKNOSAB projemize yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

http://www.btso.org.tr/?page=notice/not ... p&id=32946

TEKNOSAB SEKTÖRLER
Adsız.png
Adsız.png (24.92 KiB) 282 kere görüntülendi