Bursa Sanayi Arge Teknoloji Çalışmaları

faruk gorez

Bursa Sanayi Arge Teknoloji Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 14:58

[İnfografik] Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası http://aane.ws/igK
15978092_1207552909292429_6547639101080753696_n.jpg
15978092_1207552909292429_6547639101080753696_n.jpg (82.89 KiB) 1061 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Bursa Sanayi Arge Teknoloji Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Haz 2017 13:38

İKMAMM’a Kalkınma Bakanlığı’ndan Onay

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yenilikçi bir sanayi –üniversite işbirliği modeliyle kurulacak olan İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi (İKMAMM) Projesi’ne Kalkınma Bakanlığı’ndan onay geldi.

Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu BTSO’nun vizyonuyla hazırlanan İKMAMM Projesi için Kalkınma Bakanlığı’ndan gelen onayla çalışmalar hızlandı. Yatırımların 2 yılda tamamlanmasıyla birlikte Bursa iş dünyası, bu merkezin imkanlarından faydalanabilecek. DOSAB’taki Bursa Teknoloji Koordinosyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) bünyesinde hayata geçecek merkez, kompozit sektöründe Bursa ve Türkiye’nin aldığı payı güçlendirecek.

ÖZEL SEKTÖR MANTIĞI İLE İŞLETİLECEK

BUTEKOM tarafından özel sektör mantığı ile işletilecek olan merkezde; kompozit malzeme teknolojileri alanında lisansüstü eğitim, temel araştırma, uygulamalı araştırma, ürün geliştirme, üretim ve ticarileştirme faaliyetleri gerçekleştirilecek. Merkez, çok disiplinli araştırmanın, öğrenmenin ve üretmenin oluşturacağı bir ekosistem oluşturacak.

ENTEGRE BİR MERKEZ OLACAK

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İKMAMM’ın otomotivden havacılık ve rüzgar enerjisine kadar birçok stratejik sektörde dönüşüm sağlayan, üretim, test, sertifikasyon ve eğitim faaliyetleri ile entegre edilmiş bir merkez olacağını söyledi. Başkan Burkay, İKMAMM’ı sadece bir araştırma merkezi olarak değil, sektörü ‘ortak akıl’la buluşturan bir model olarak gördüklerini ifade etti.

TİCARİLEŞMİŞ AR-GE ÇALIŞMASI SAYISINI ARTIRACAK

BTSO Başkanı Burkay, İKMAMM’ın şirketlerin rekabet gücünü artıracağını, katma değeri yüksek üretime geçişi hızlandıracağını dile getirdi. İKMAMM’In Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin tamamlayıcısı olacağını da belirten Başkan İbrahim Burkay, “Merkezde kompozit malzeme üreten firmalarımız ile önemli projeler geliştirilecek. Mükemmeliyet merkezleri bir prototip üretim merkezi gibi çalışarak araştırma sonuçlarının ticarileştirilmesine öncülük edecek ve ticarileşmiş Ar-Ge çalışması sayısını artıracak. Bu sayede merkezimiz firmalarımızın katma değerli ürünleri üretmeleri noktasında tamamlayıcı bir kuruluş olarak işlev görecek” dedi.

Öte yandan ‘Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin de bulunduğu kompleks, devlet desteği alan en büyük yatırım olma özelliğini de koruyor.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Haz 2017 16:20

BTSO’dan Bursa Ekonomisine 200 Milyon Liralık Yatırım

Bursa iş dünyası üyeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen iftar organizasyonunda buluştu. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Ramazan Bayramından sonra Bursa ekonomisine değer katacak yaklaşık 200 milyon liralık yatırımı hayata geçireceklerini söyledi.

Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu olan BTSO, Bursa iş dünyası temsilcilerini iftar programında bir araya getirdi. Programda konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 2017’de Türkiye ekonomisinde sevindirici birçok gelişmenin yaşandığını söyledi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’lik büyüme oranı, işsizlik rakamlarındaki düşüş eğilimi ve Üretim Reform Paketi çalışmalarının ekonomiye büyük moral verdiğini aktaran Başkan İbrahim Burkay, “Bursa’mız 10 aydır ihracattaki büyümesini başarıyla sürdürüyor. Bursa ihracatında ciddi bir sıçrama bekliyoruz. Bu başarının kahramanı sizlersiniz. Özellikle İstihdam Seferberliğinde firmalarımız önemli bir özveri gösterdi. Bursa’mız ilk 5 ayda 50 bin istihdam rakamına yaklaştı. Bu önemli bir başarı. İnşallah yılsonuna kadar 80 bin olan istihdam sözümüzü fazlasıyla yerine getireceğiz” dedi.

TÜRK TİCARET MERKEZLERİNİ AÇIYORUZ

BTSO Başkanı Burkay, Ramazan bayramından sonra Bursa’ya vizyon katan birçok yatırımı da hayata geçireceklerini söyledi. Bayramdan sonra oda çalışmalarındaki temponun katlanacağını ifade eden Burkay, şöyle konuştu: “New York’ta ilk Türk Ticaret Merkezimizi hizmete açacağız. Yıl sonuna kadar farklı ülkelerde de bu merkezlerimizin sayısını artıracağız. Düşük maliyetlerle şirketlerimizin hizmetine açılacak olan bu merkezler, firmalarımızın küresel arenada etkili bir oyuncu olmalarını sağlayacak.”

200 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Başkan Burkay, 5 Temmuz’da Junioshow Fuarı’nın bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü temsilcileriyle buluşturacağını söyledi. 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı açacaklarını hatırlatan Başkan Burkay, “Yaz döneminde BUTEKOM ve MESYEB’in de açılışlarını yapacağız. Ayrıca Türkiye’nin ileri teknoloji üretiminin yeni adresi TEKNOSAB; iş dünyamızın gelişimine büyük katkı sağlayacak Kirazlıyala Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin temellerini atacağız. Bayram sonrası kentimize vizyon katacak yaklaşık 200 milyon liralık yatırımın açılış ve temellerini atmış olacağız. Bu çalışmalarda her zaman yanımızda olan iş dünyası temsilcilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BİLGİ VE VİZYON PARADAN DAHA KIYMETLİ”

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Türkiye’nin son 1 yılda zor ve çetin bir dönemden geçtiğini belirterek, “15 Temmuzda ülkemiz önemli bir mücadele verdi. 1 senede ülkemiz çok güzel başarılara imza attı. Türkiye, bu süreçten birlik ve beraberliği sayesinde çıktı. Bu tablonun oluşmasında Bursa’nın katkısı çok büyük. İş dünyamız ülkesine olan inancını hiçbir zaman kaybetmedi. Önümüzde yapacağımız çok önemli işler var. Bilgi, vizyon ve organizasyon kapasitesini çok iyi koordine etmeliyiz. Çünkü bu 3 başlık, paradan daha kıymetli” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Bursa’nın hedeflerine ulaşmasında iş dünyası temsilcilerinin büyük katkısının olduğunu belirterek, “Bursa Büyürse Türkiye Büyür vizyonuyla çalışan tüm yöneticilerimizi kutluyorum” dedi.

Programa, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Bursa Vergi Dairesi Başkanı Nuri Karakaş, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, ilçe oda ve borsa başkanları, BTSO meclis ve komite üyeleri ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı.
notice26667.jpg
notice26667.jpg (147.01 KiB) 1025 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Haz 2017 12:16

“Türkiye’ye ve Bursa’ya Güvenen Hiçbir Yatırımcı Kaybetmiyor”

“Türkiye’ye ve Bursa’ya Güvenen Hiçbir Yatırımcı Kaybetmiyor”

Bursalı medya temsilcileriyle iftarda buluşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın ihracattaki başarısının 2017 yılında artarak süreceğini belirterek, “Türkiye’ye ve Bursa’ya güvenen hiçbir yatırımcı kaybetmeyecek” dedi.

Altıparmak Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen iftar programında konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, konuşmasının ilk bölümünde Türkiye ve Bursa’daki ekonomik gelişmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde gösterdiği yüzde 5’lik büyüme başarısının iş dünyasına büyük moral verdiğini dile getiren Başkan Burkay, referandumun ardından oluşan güven ve istikrar ortamıyla birlikte Türkiye ekonomisindeki büyümenin devam edeceğine inandıklarını vurguladı.

“YENİ BAŞARILAR DEVAM EDECEK”

Dünya Bankası ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili büyüme tahminlerini revize etmesini de değerlendiren Başkan Burkay, “Dünya Bankası ülkemizin 2017 için büyüme tahminini yüzde 3,5’e revize ederken, Fitch de bu oranı yüzde 2,4’ten yüzde 4,7’e yükseltti. Tüm algı operasyonlarına ve yaşadığımız zorluklara rağmen ülkemiz, ekonomik büyümesini sürdürüyor. Yatırımcılar hala ülkemizi güvenli bir liman olarak görüyor. Bursa iş dünyası olarak inanıyoruz ki ülkemiz yeni başarılara yelken açmaya devam edecektir” diye konuştu.

“TEKNOSAB ALTERNATİFSİZ TEK ADRES”

BTSO öncülüğünde Bursa’ya kazandırılan Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi TEKNOSAB’ın bayramdan sonra temelini atacaklarını ifade eden İbrahim Burkay, “TEKNOSAB, özellikle ülkemizin ve Bursa’mızın ihracat hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlayacak. Uluslararası sermayeli teknoloji şirketlerini bu bölgeye getirmeyi istiyoruz. Ülkemize gelmeyi planlayan her grubun alternatifsiz tek adresi TEKNOSAB olacaktır. TEKNOSAB’ta yer alacak şirketlerin ihracata dayalı teknoloji firmaları olacağı için bu bölgemiz, ülke ekonomimize büyük katkı sunacak” şeklinde konuştu.

“FİRMALARIMIZIN YETENEK MATRİSLERİNİ ÇIKARDIK”

Bursa’da otomotiv, makine ve tekstil sektörleri başta olmak üzere tüm stratejik alanlarda 4 yıldır yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve firmaların yetenek matrislerini çıkardıklarını ifade eden BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kentin taşıdığı potansiyele dikkat çekti. Bursa’nın dünya devleriyle önemli işbirlikleri yaptığını, Türkiye’nin de milli projelerinde önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Burkay, yerli otomobil konusunda da TEKNOSAB’ın en doğru adres olduğunu ifade etti. Başkan Burkay, “Yerli otomobil üretimi konusunda bir girişimci grubu oluşturuldu. Biz de Bursa olarak TOBB’a ve ilgili bakanlıklara raporumuzu sunduk. Tedarik imkanları, üretim alanları ve lojistik avantajları kıyaslandığında yerli otomobil için en doğru adres Bursa’nın merkezinde olduğu 1. Bölge’dir” dedi.

NEW YORK’A TÜRK TİCARET MERKEZİ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ekonomideki olumlu performansın güçlenmesiyle BTSO olarak Türkiye’ye moral veren vizyon projelere devam edeceklerini söyledi. Ramazan Bayramı’nın ardından yaklaşık 200 milyon liralık yatırımı Bursa’ya kazandıracaklarını vurgulayan Başkan Burkay, New York’taki ilk Türk Ticaret Merkezi’ni (TTM) hizmete açacaklarını söyledi. Başkan Burkay, “Ekonomi Bakanlığı’mızın bu merkezlere çok önemli destekleri var. Temmuz ayı içerisinde New York’taki yeni merkezimizin açılışını yapacağız. Sadece New York ile yetinmeyeceğiz. Dünya ekonomisine yön veren birçok şehirde sene sonuna kadar bu merkezleri açmayı hedefliyoruz. Böylece Bursa iş dünyası temsilcileri global pazarın en önemli oyuncuları olacak” ifadelerini kullandı.

YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK

Temmuz ayına yoğun bir gündemle başlayacaklarını ifade eden Başkan İbrahim Burkay, 5 Temmuz’da Junioshow Fuarı ile sektör temsilcilerinin yerli ve yabancı alıcılarla buluşturacaklarını söyledi. BTSO tarafından Bursa’ya kazandırılan Yeniceabat’taki 15 Temmuz Şehitleri Mesleki Eğitim Külliyesi’nde ‘Şehitler Anıtı’nı açacaklarını hatırlatan İbrahim Burkay, “Ayrıca yaz döneminde BUTEKOM ve MESYEB’in de resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. Kirazlıyayla Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin temellerini de kısa süre içerisinde atmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ORGANİZE TİCARET BÖLGELERİ

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, sektörlerden gelen talep üzerine makro projeleri arasında bulunan Organize Ticaret Bölgeleri için çalışmalara başladıklarını söyledi. Bursa’nın ticari dönüşümüne de liderlik etmeyi hedeflediklerini ifade eden İbrahim Burkay, Organize Ticaret Bölgeleri projesinin yüksek ekonomik potansiyeli olan sektörlerin verimliliğini de artıracağını dile getirdi. Burkay, “Başarı odaklı, örnek ve inovatif bir yaklaşımla Organize Ticaret Bölgeleri’ni Bursa’da hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 11 farklı sektör için kümelenme grupları olarak planladığımız bu bölgeler, Bursa’nın gelecek vizyonuna da büyük katkı sağlayacak” dedi.

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Türkiye’nin vizyon projelerinin BTSO liderliğinde hayata geçtiğini ifade etti. Böyle bir dönemde yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Remzi Topuk, BTSO’nun vizyonuyla Bursa’nın dev projelere ev sahipiliği yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

İftar programına ayrıca BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İsmail Kuş ve Cüneyt Şener ile Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Gülmez ve Şükrü Çekmişoğlu da yer aldı.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Haz 2017 14:52

Bursa ilk 5 ayda savunma ve havacılıktaki ihracatını yaklaşık 3 kat artırdı.-->> https://goo.gl/kd799J
19601495_1970794433168018_5256732409837309422_n.jpg
19601495_1970794433168018_5256732409837309422_n.jpg (74.92 KiB) 1009 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Ağu 2017 16:25

BTSO’dan Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç Çalıştayı

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Kara Araçları Daire Başkanlığı Yeni Nesil Araç Projeleri Grup Müdürü Ahmet Karadere, Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar projesinde tüm alt sistemleri yan sanayi ve KOBİ’ler eliyle karşılamak üzere politikalar geliştirdiklerini belirterek, “Bursalı firmaların da destekleriyle en yüksek düzeyde yerli katkıya sahip yeni nesil araçları Kara Kuvvetlerimizin envanterine sokmayı hedefliyoruz” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Uzay Havacılık ve Savunma Konseyi ve Kümelenmesi üyeleri, BTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç Çalıştayında Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda başlatılan Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar projesinde ana yüklenici adayı firmalarla bir araya geldi. BTSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, SSM Kara Araçları Daire Başkanlığı Yeni Nesil Araç Projeleri Grup Müdürü Ahmet Karadere, BTSO Uzay Havacılık ve Savunma Konseyi ve Kümelenmesi Başkanı Mustafa Hatipoğlu, ASELSAN, BMC, FNSS, Katmerciler ve OTOKAR firmalarının temsilcileri ile BTSO UHS Konseyi ve Kümelenmesi üyeleri katıldı.

“ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA SEKTÖRDE YOĞUNLUK DAHA DA ARTACAK”

SSM Kara Araçları Daire Başkanlığı Yeni Nesil Araç Projeleri Grup Müdürü Ahmet Karadere, Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar projesiyle ilgili Bursalı firmaları bilgilendirmek ve işbirliği imkanlarını görüşmek üzere çalıştaya katıldıklarını söyledi. Kara Araçları Daire Başkanlığı olarak son iki yıldır başta Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere ihtiyaç makamları için çok yüksek miktarda araç teslimatını gerçekleştirdiklerini belirten Karadere, 2017 yılında da benzer bir şekilde talepleri karşılamak çin çalıştıklarını dile getirdi. Sektörün gelecek 10 yıl içinde yoğunluğunun daha da artacağını kaydeden Karadere, “2020’li yılların ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarına başladığımız Yeni Nesil Zırhlı Araçlar projemiz dışında Altay, silah taşıyıcı araç, zırhlı amfibi hücum aracı gibi geliştirilme projelerimizde de önemli aşamalar kaydetmiş bulunmaktayız. Yurtiçinde bu önemli başarılara imza atan sektör temsilcilerimiz artık yurtdışında da önemli projelere imza atıyorlar.” dedi.

“PROJEMİZE BURSALI FİRMALARDAN KATKI BEKLİYORUZ”

Kara araçlarındaki yoğunluk dolayısıyla firmaların üretim kapasitelerinin önemli artış gösterdiğine dikkat çeken Karadere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı üzerine başlatılan projenin birçok yeni alt sistemi beraberinde barındırdığını söyledi. Projede motor, yürüyüş takımı, süspansiyon sistemleri ve zırh konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirmek istediklerini belirten Karadere, “Projemizde tüm alt sistemleri yan sanayimiz ve KOBİ’lerimiz eliyle karşılamak üzere politikalar geliştiriyoruz. Bursa sanayisinin potansiyelini ve son dönemde bu alanda yakaladığı başarısını da yakından izliyoruz. Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine özel önem veren Bursalı firmalarımızın da destekleriyle en yüksek düzeyde yerli katkıya sahip yeni nesil araçları Kara Kuvvetlerimizin envanterine sokmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTECEK HER PROJEDE AKTİF OYUNCU OLMAK İSTİYORUZ”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO olarak gerek mevcut sektörlerin gelişiminde gerekse de uzay, havacılık ve savunma alanlarında Türkiye’nin büyümesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak tüm projelerin aktif oyuncusu olma iddiasında olduklarını söyledi. Uzay, Havacılık ve Savunma sektörlerinde başlattıkları UR-GE ve Kümelenme projeleriyle firmaların büyük bir atılım gerçekleştirdiğini vurgulayan Duran, Bursa’da 2016 yılında savunma ve havacılık sektörlerinde yüzde 600’e yaklaşan bir ihracat artışı yaşandığını hatırlattı. 2017 yılında da firmaların başarısını sürdürdüklerine dikkat çeken Duran, “Bursa iş dünyamız, sanayi ve üretimdeki tecrübesiyle, ülkemizin hafif zırhlı araç üretiminde başlatmış olduğu bu projeye de önemli katkılar sağlayacaktır. Güçlü ekonomi, güçlü Türkiye vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“SAVUNMA SANAYİİ BURSA’NIN KABİLİYETLERİNDEN FAYDALANMALI”

BTSO Projeler ve Kümelenmeler Koordinatörü ve BTSO Uzay Havacılık ve Savunma Konseyi ve Kümelenmesi Başkanı Mustafa Hatipoğlu ise Bursa’nın en büyük avantajının otomotiv ve imalat sanayilerinde büyük yabancı ortaklarla birlikte uluslararası standartlara uyum sağlama konusunda deneyim kazanan KOBİ’ler olduğunu söyledi. Benzer ve daha yüksek standartları gerektiren savunma ve havacılık sektörünün Bursa’nın altyapı ve imkanlarından muhakkak faydalanması gerektiğini dile getiren Hatipoğlu, “Savunma sanayimiz, Bursamızın kabiliyetlerini keşfettiğinde şu anda yüzde 60 seviyesindeki yerlilik oranı daha da yükselecektir. Yeni nesil zırhlı araç konusunda da Bursalı firmalarımız otomotiv, makine, kompozit, tekstil, elektronik ve yazılımdaki altyapılarıyla kolaylıkla işin üstesinden gelebilirler.” dedi. Hatipoğlu ayrıca UHS Kümelenmesinin çalışmaları hakkında bilgiler içeren bir de sunum gerçekleştirdi.

Açılış konuşmaları sonrasında ASELSAN, BMC, FNSS, Katmerciler ve OTOKAR firmaları temsilcilerinin Yeni Nesil Zırhlı Araç projesine yönelik sunumlarıyla devam eden çalıştay, yoğun katılımla gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin ardından sona erdi.
notice28726.jpg
notice28726.jpg (399.66 KiB) 933 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Eyl 2017 20:11

Bursa’da Ar-Ge ve Tasarım Merkezi 3 Yılda 3 Kat Arttı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2017 yılı sonuna kadar hedefledikleri 70 Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısını yıl bitmeden ulaştıklarını söyledi. Son 3 yılda Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısının 3 kat artarak 71’e yükseldiğini açıklayan Burkay, “Hedefimiz 100 Ar-Ge ve tasarım merkezini kentimize kazandırmak” dedi.
notice30750.jpg
notice30750.jpg (44.22 KiB) 890 kere görüntülendi
Türkiye’nin ikinci ihracatçı kenti Bursa’da Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısı artmaya devam ediyor. Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO’nun da destekleriyle sayıları her geçen gün artan merkezler, kent ekonomisinin ihracatına ve ‘inovasyon’ odaklı üretimine destek oluyor. Bursa’da, 2014 yılında 23 olan Ar-Ge merkezi sayısı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları, ‘Ar-Ge Reform Paketi’nin sunduğu avantajlar ve BTSO’nun çalışmalarıyla artmaya devam etti.

3 YILDA 3 KAT ARTTI

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, otomotiv, makine, tekstil, kimya, gıda gibi sektörlerde söz sahibi olan Bursa’nın Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde atağa geçtiğini vurguladı. Başkan Burkay, 13 milyar dolara yakın ihracata imza atan Bursa’da son 3 yılda Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının yaklaşık 3 kat arttığını vurguladı. İbrahim Burkay, “Bursalı firmalarımızın katma değerli ve inovasyon odaklı üretim vizyonuyla yaptığı çalışmalarla Ar-Ge merkezlerimizin sayısı 65’e, tasarım merkezlerinin sayısı ise 6’ya yükseldi” diye konuştu.

11 AYRI SEKTÖRDE AR-GE HAMLESİ

Bursa sanayisinin teknoloji odaklı büyümesini istediklerini ifade eden Burkay, BTSO öncülüğünde hayata geçen Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM) Bursa’daki Ar-Ge çalışmalarına büyük katkı sağladığını dile getirdi. Bursa’daki her Ar-Ge ve tasarım merkezinin kentin katma değerli üretime büyük güç kattığını vurgulayan Burkay, şöyle konuştu: “Mutlaka sanayiye teknolojiyi eklemek zorundayız. Özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın firmalarımıza moral veren destekleri ve Ar-Ge Reform Paketi sayesinde merkezlerin sayısı artmaya devam ediyor. Yalnızca birkaç sektörde Ar-Ge merkezine sahip olan kentimiz, bugün baktığımızda devletimizin ve odamızın da destekleriyle 11 ayrı sektörde Ar-Ge ve Tasarım merkezine sahip oldu. Bursalı firmalarımızın bu konuda Türkiye’ye örnek bir performansı var.”

“HEDEF 100 MERKEZ”

“İnovasyon ve Ar-Ge’nin şirketlerimizin ana gündemi olmasını istiyoruz” diyen Burkay, yenilenme olmadan büyümenin olmayacağını vurguladı. Türkiye ihracatında yüksek teknoloji ürünlerinin payını artırmanın tek yolunun Ar-Ge, inovasyon ve tasarım olduğunu kaydeden Burkay, “Ülkemizde ve kentimizde Ar-Ge kültürü yaygınlaşıyor. Devletimizin sunduğu teşvik ve destekler ile firmalarımız Ar-Ge ve Tasarım Merkezi açmak için büyük gayret sarf ediyor. Odamız öncülüğünde yürütülen İnovasyon Ligi, Bursa Tasarım ve İnovasyon Baharı gibi birçok projemiz de bu sayının artmasını sağlıyor. Bursa iş dünyası olarak merkezlerimizin sayısını en kısa sürede 100’e çıkartmayı istiyoruz. Bizler inanıyoruz ki, Ar-Ge olmadan, yeni fikirler üretmeden büyük hedeflere ulaşmamız mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

İLK SIRADA OTOMOTİV VAR

Bursa’da hayata geçen Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde otomotiv sektörününü ağırlığı dikkat çekiyor. Otomotiv üretim merkezi olan Bursa’da şu anda 30’u aşkın otomotiv ve otomotiv yan sanayi sektörüne yönelik Ar-Ge merkezi faaliyette. Makine ve techizat imalatı sektöründe ise yaklaşık 10 Ar-Ge merkezi yer alıyor. Ar-Ge merkezleri arasında ise 3. Sırada 9 merkezle tekstil sektörü firmaları yer alıyor. Türkiye’nin üretim üssü Bursa’da ayrıca bilişim ve yazılım, demir dışı metaller, elektrik-elektronik, gıda, kimya, denizcilik, enerji ve mobilya alanlarında da çok sayıda Ar-Ge merkezi yer alıyor.

TASARIM MERKEZLERİNİN SAYISI 6’YA YÜ
BTSO

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Re: Bursa Sanayi Arge Teknoloji Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Oca 2018 16:18

26230962_2065777297003064_3481110538957140077_n.jpg
26230962_2065777297003064_3481110538957140077_n.jpg (71.16 KiB) 423 kere görüntülendi
Ekonomiye Değer Katanlar Ödül törenimizde, En Fazla AR-GE Çalışması Yapan Kobiler Kategorisinde ödül alan firmalarımızı tebrik ederiz.

1.May Fren Sistemleri
2.Öztuğ Otomotiv
3.Ales Pres Kalıp
🏆Teracity Yazılım Teknolojileri
🏆Mustafa Kemal Çakır Teknoloji Araştırma
🏆C.A.E Bilgisayar Destekli Mühendislik Hizmetleri
🏆Aytek Alman Teknik
🏆Tekno Tasarım
🏆KAL-MET Kalibrasyon
🏆Can Metal Enjeksiyon

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası