Gölyazı

Cevapla
faruk gorez

Gölyazı

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2017 12:41

Gölyazı, Nilüfer
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Koordinatlar: 40°17′00″K 28°57′00″D (Harita)
Gölyazı
— Mahalle —

Türkiye'de bulunduğu yer
Koordinatlar: 40°17′00″K 28°57′00″D
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Nilüfer
Coğrafi bölge Marmara
Rakım 125 m (410 ft)


Gölyazı, (eski ismi Apolyont[1] Rumca: Απολλωνιάδα), Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir.Tarihçe
Aziz Panteleimon Kilisesi
Surlar

Bursa- İzmir karayolunda Bursa ya 42 km uzaklıkta kurulmuştur. Uluabat gölü (Apolyont gölü) kıyısında küçük bir yarımadada kurulmuştur. Yerleşimin tarihi, Roma dönemine kadar gider. Roma döneminden kalanları, evlerin temel taşlarında görmek mümkündür. Tarihi ve coğrafi orijinal özellikler taşır. Apollon Krallığı'nın merkezi olarak bilinir. Döneminde bir süre Adramytteion (Edremit)'e, bir süre de Kizikos (Edincik)'a bağlı kalmıştır. İmparator Hadrianus (M.S. 117-138) 'un Bitinya gezisi sırasında kente uğradığı, kentin kapısındaki adına konulmuş onur yazısından anlaşılmaktadır.

Bizans Dönemi'nde Apollania ad Rhyndacum, önce Bitinya Piskoposluğu'na bağlı kalmış, daha sonra Nicomedia ve kısa bir süre de Kios piskoposluklarına bağlanmıştır.

Osmanlılar 1302 yılında Baleum (Koyunhisar) Savaşı'ndan sonra, bu kaleye sığınan Kite Tekfuru'nu kovalayarak ilk kez Apollania önlerine gelmişler; ancak bu kuşatma sırasında kaçak tekfurun teslim edilmesi dolayısıyla anlaşmaya vararak geri çekilmişler, yalnızca Alyos adasını ele geçirmekle yetinmişlerdir. Bu adanın ele geçirilmesiyle, esasen Apollania ad Rhyndacum'un gölün çıkış kapısındaki berkitilmiş Lopadion kalesiyle ilişiği kesilmiş bulunuyordu.

Antik kentle ilgili arkeolojik bilgiler şöyle sıralanabilir:

Kalıntılar, karayolunun 3.7 kilometre güneyinden itibaren başlamaktadır. Antik yollar, halk arasında "Delik Taş" adıyla tanınan yerde yüzeyde görülmektedir. Birbirine paralel olarak uzanan iki yoldan batıdaki 1.7 metre genişliğindedir. Çok kullanılmış olduğu, tekerlek ve atların geçmiş olduğu yerlerdeki izlerden anlaşılmaktadır. Yolların uzantıları Nekropol içlerine doğrudur.

Doğal kayalardan kesilmiş lahit tekneleri ve kapakların yaygın olarak görüldüğü Nekropol Alanı'nda, antik yolların kenarında, 8.5 x 8.5 metre boyutlarında yüksek anıt mezarları bulunmakta idi. Aynı tip mezarlara göl kıyısında da rastlanmaktadır.Gölyazı Antik tarihi ile araştırma yapan Belgesel yönetmeni Tekin Gün Anıt mezarların göl içine bakan 50 metrelik sığı suda bulunan Kız adasında Apollon Krallığı tapınak kalıntıları bulunmaktadır.[2]

Dış kaleye halk arasında "Taş Kapı" denilmektedir. Yarımadanın en dar yerini denetim altında bulundurmak için yapılmıştır. Surda 8.5 x 8.5 metre boyutlarında kare prizma bir burç yükselmektedir. Bu burcun yapımında, kentteki açık hava tiyatrosunun taşları kullanılmıştır. Surun duvar kalınlığı bazı yerlerde 5 metreyi bulmaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6ly ... l%C3%BCfer

faruk gorez

Re: Gölyazı

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2017 12:45

2400 yıllık Bursa Gölyazı turizm merkezi oluyor

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Uluabat Gölü kenarındaki 2400 yıllık tarihi Gölyazı Köyü'nün kısa süre içerisinde Türkiye'nin en önemli turizm merkezleri arasına gireceğini söyledi. Uluabat Gölü'nde kısa sürede göl kuşu ile tekne gezintisi yapılacak, yarımada'ya araç girişi yasaklanacak, ulaşım 2 tren ve elektrikli bisikletler ile yapılacak

Bölgede devam eden arkeolojik kazı çalışmaları sırasında Apollonia Tapınağı'nda 4 bin kişilik dev bir anfi tiyatro izlerine rastladıklarını belirten Bozbey, "Kazılar sırasında çok değerli hazineler bulduk. Gün yüzüne çıkacak olan bu değerler Gölyazı'yı Türkiye'de önemli bir konuma getirecek" dedi.
20170123aw964150-01-5885af7e342a3.jpg
20170123aw964150-01-5885af7e342a3.jpg (45.95 KiB) 442 kere görüntülendi
60b8b91e636b44e0a82d0d263cf369a2-480x268.jpg
60b8b91e636b44e0a82d0d263cf369a2-480x268.jpg (133.71 KiB) 442 kere görüntülendi
Tarihi köyü turizm merkezi haline getirmek için kolları sıvayan Nilüfer Belediyesi bölgede köklü değişiklikler ile ses getirecek yeni projelere imza atıyor.
Gölyazı Köyü'nün sadece Bursa için değil Türkiye içinde çok önemli bir turizmi merkezi olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, "2400 yıllık bir tarihe sahip Gölyazı'da çeşitli projeler yapıyoruz. 2009'da bize bağlanmasıyla birlikte turizm alanındaki projeleri hayata geçirmenin doğru olduğunu düşündük. Bir çok adım attık arkeolojik olarak da çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlk etapta "sağlıklaştırma" dediğimiz yöntemi uyguluyoruz. Binalarımızı valiliğimizin desteğiyle tamamen yeniliyoruz. Bölgedeki alt yapı çalışmalarında diğer kurumlarla da toplantılar yaparak bir yere geldik. Nilüfer Belediyesi olarak Gölyazı'daki tarihi koruma ve tarihi geleceğe aktarma yolundaki çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz" dedi."Kazıda ortaya çıkan değerler Gölyazı'yı Türkiye'de önemli bir yere getirecek"

Bölgede 2400 yıllık bir tarihe sahip alanda nekrapol alanında kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Mustafa Bozbey, "Kazılar sırasında çok değerli ürünlere, hazinelere rastladık. Müze müdürlüğümüz ve Uludağ Üniversitesi'yle birlikte çalışıyoruz. Çıkan her türlü değerli obje ve eşya envantere dahil oluyor. Bölge, yerli ve yabancı turistleri gezdirebileceğimiz bir alan olarak da gün yüzüne çıkıyor" dedi.

Yarımadada Kız Adası olarak bilinen bölgede bulunan Apollonia tapınağının tamamen temizlendiğini ve bölgedeki kazı çalışmalarına kısa bir süre sonra başlanacağını belirten Mustafa Bozbey, "Apollonia tapınağının izlerine rastlamak bizleri çok heyecanlandırdı. Aynı bölgede 4 bin kişilik bir anfi tiyatro var. İnanılmaz değerli. Anfi tiyatro ile ilgili kazı çalışmaları için hazırlık yapıyoruz. Biraz zaman alacak, çünkü değim yerindeyse iğneyle kuyu kazıyoruz. Ama bu bölgede sürprizlerimiz var. Bu kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkacak olan bazı değerler inanıyorum ki Gölyazı'yı birkaç kat daha popüler hale getirecek. Türkiye'de önemli bir noktaya getirecek. Ama burada bizim isteğimiz arzumuz Gölyazılıların Mahallelerine sahip çıkması. Üzülerek belirtmek isterim ki, 2009'dan bu yana Gölyazı'ya sahip çıkılmamış. Bu alışkanlık yavaş yavaş kırılmaya başladı. Gölyazı halkının geleceği turizmdedir. Turizm alanında değerlendirilirse bölge halkının geleceği garanti altındadır" dedi.Ulaşım, tren ve elektirikli bisikletlerle sağlanacak

Bölge ulaşımında radikal değişiklikler yapacaklarını da ifade eden Bozbey, "Yaz aylarının başlamasıyla birlikte göl çevresini araç trafiğine kapatacağız. Bölge için geçen sene almış olduğumuz bisikletlerimiz var. Nisan ayından bu yana elimizde duruyor. Bölgede ulaşım için 2 ayrı tren aldık. Biri elektrikli diğeri rampa çıkması için benzinli modeli. İnsanlarımızı belli bir yere kadar getirip buradan sonra ücretsiz taşıma yapacağız. Göl çevresinde kesinlikle araç trafiği olmayacak, araçları göl çevresine sokmayacağız. Yazın bölgeyi hafta sonu 5 bin kişi ziyaret ediyor. Böyle bir ortamda kesinlikle hiçbir aracı içeriye sokmayacağız. Çok düşük kiralama ücretleriyle vatandaşlarımızı elektrikli bisikletlerle gezintiye yönlendireceğiz" dediGölkuşu ile göl sefası
Gölde toplu halde tekne sefası yapabilmek için bölgeye 20 kişilik bir göl teknesi yaptırdıklarını belirten Bozbey, "Özel göl teknesi bu. Özellikle bir süredir sandal olayı son derece güzel gidiyordu. Bölgede önerilerimizin büyük bir bölümü gerçekleşti. Sandalcılara "kooperatif kurun kooperatif çatısı altında sandallarınız daha emniyetli olacak" dedik. Kooperatif kurdular. Eğitimlerini biz veriyoruz. Hepsi güvenlikle ilgili şartları yerine getirmek zorundalar. Bir de iskele kurduk. Şimdi 2 ayrı yere daha iskeleler kurup gelen konuklarımızın yeni yaptırdığımız gölkuşu teknesiyle gölü gezmesini sağlamış olacağız. Bu da Gölyazı'ya artı bir değer katacak. Tekne 20 kişilik. Farklı ve göle uygun bir tekne. Biz öncülük yapmak istedik. Elektrikli bisikletlerimizle çevreye duyarlılığı ortaya koyuyoruz. Gölkuşu teknesiyle de "gelin birleşin, böyle tekne alın, beraber işletin" diyoruz. Yani bizim amacımız öncülük yapmaktır. Bir işletmecilik değildir. Bunu da Gölyazı halkıyla paylaşıyoruz. Gölkuşu teknesini de büyük bir olasılıkla kooperatif üyeliği vasıtasıyla orada kullandıracağız" diye konuştu.

Bir yıllık gecikmenin sebebi alt yapı kurumları arasındaki koordinasyonsuzluk
Bölgede belediye olarak geçen sene başlatmayı hedef aldıkları çalışmaları alt yapı kurumlarının arasındaki düzensizlik ve geciken alt yapı çalışmaları nedeniyle bir yıl ertelemek zorunda kaldıklarını belirten Bozbey,"Alt yapı kurumlarının daha önce talep etmemize rağmen orada faaliyete başlamamış olmalarından dolayı bir sıkıntı yaşadık. Halen alt yapı çalışmalarında düzensizlik devam ediyor. Üzülerek belirtmek istiyorum; alt yapı kurumlarına "gelin hep birlikte bir defaya mahsus açalım herkes tesisatını yapsın, bir kerede kapatalım bitsin" dedik. Maalesef olmuyor. Bu sorun sadece Gölyazı'da değil ilçede, ilde Türkiye'de yaşanan sorundur. Bir koordinasyon yok. Koordinasyonsuzluğun sonucu da "inanılmaz derecede paraları heba etmek" demek. Bu paraları yazık boşuna harcıyoruz. Yazıktır günahtır. Ülke adına yazıktır. Bölgeye bir kere BUSKİ geldi kanalizasyonu yaptı. Şimdi yine aynı BUSKİ kapatılan yolları yeniden kazıyor. İçme suyu hattı çekiyor. Neticede öyle yada böyle bu alt yapı çalışmaları bitecek. Bittikten sonrada biz yol çalışmalarına başlayacağız" ifadelerini kullandı.

http://www.bursadabugun.com/haber/2400- ... 85581.html


faruk gorez

Re: Gölyazı

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Tem 2017 14:33

Gölyazı’daki Nekropol ve Kutsal Alan kazıları sona erdi

Gölyazı’daki 2500 yıllık tarihi ortaya çıkarmak için sürdürülen çalışma çerçevesinde, Nekropol ve Kutsal Alan kazıları sona erdi. Ekipler, şimdi Kız Ada’daki tarihi, gün yüzüne çıkarmak için çalışmaları bu bölgeye kaydırdı.

Nilüfer Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü arasında 2015 yılında imzalanan protokol çerçevesinde geçtiğimiz yıl Gölyazı’da başlayan kazılar devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in başkanlığını yürüttüğü kazılarda Nekropol ve Kutsal Alan’daki kazılar sona erdi. 30’a yakın mezarın bulunduğu kazılardan 2500 yıl öncesine ait eşyalar ve Roma dönemine ait seramik ve cam fırınlar da çıkarıldı. Bu iki alanda kazı çalışmalarını tamamlayan ekipler, Kız Ada’da Apollon Tapınağı’nın kalıntılarını ortaya çıkarmak için çalışma başlattı. Karadan yaklaşık 800 metre uzaklıkta bulunan Kız Ada’da sürdürülen çalışmalarda öncelikle bölgenin bitki temizliği yapıldı. Temizlik çalışmasının ardından yüzey altındaki kalıntıların tespit edilebilmesi için adada sondaj işlemi uygulanıyor.


Daha önce hiç arkeolojik kazı yapılmayan Gölyazı’da çalışma için gerekli tüm araçların tedariğini ve personel hizmetini sağlayan Nilüfer Belediyesi, bölgede bir ilki de gerçekleştirmiş oluyor. Gölyazı ve çevresindeki kaçak kazıların önlenmesi amacıyla sürdürülen kazılar sonunda yüzlerce yıldır toprak altında yatan tarihin gün yüzüne çıkarılarak Gölyazı’nın kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor.
4800.jpg
4800.jpg (198.53 KiB) 416 kere görüntülendi
HEDEF ARKEOPARK OLUŞTURMAKGölyazı’da devam eden kazıları Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç yerinde inceleyerek bilgi aldı. Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, çalışmalar tamamlandığında bir arkeopark yapmak istediklerini belirterek, “Gölyazı’daki kazılar sonucunda, arkeolojik kazı alanlarında, Bursa Müze Müdürlüğü’nün izni ve onayı ile arkeopark düzenlemeleri yapmak istiyoruz. Bununla ilgili olarak kimi bölgelerin röleve çalışması belediyemiz tarafından gerçekleştirildi ve plan proje aşamasına gelindi” diye konuştu

http://www.nilufer.bel.tr/haber-4800-go ... _sona_erdi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9514
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Gölyazı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 Eki 2018 19:49

44051341_870573323148138_3417886166148448256_n.jpg
44051341_870573323148138_3417886166148448256_n.jpg (92.03 KiB) 150 kere görüntülendi

Altyapı çalışmalarını tamamladığımız Gölyazı mahallemizde sıcak asfalt çalışmalarımızı da günden güne tamamlıyoruz. Gölyazı altyapısıyla, üstyapısıyla çok güzel olacak inşallah.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ
44077214_870573279814809_243546657390592000_n.jpg
44077214_870573279814809_243546657390592000_n.jpg (139.49 KiB) 150 kere görüntülendi
44159419_870573286481475_3960454390921297920_n.jpg
44159419_870573286481475_3960454390921297920_n.jpg (133.99 KiB) 150 kere görüntülendi
44027538_870573333148137_6302305980742893568_n.jpg
44027538_870573333148137_6302305980742893568_n.jpg (132.55 KiB) 150 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9514
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Gölyazı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 16 Şub 2019 16:10

52508082_2052492291485628_5122549026549399552_n.jpg
52508082_2052492291485628_5122549026549399552_n.jpg (54.59 KiB) 47 kere görüntülendi
Trt Avaz

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9514
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Gölyazı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 25 Mar 2019 20:19

Gölyazı
📷 orhanozcaki / IG
54728180_2591628554241540_3587390705502257152_n.jpg
54728180_2591628554241540_3587390705502257152_n.jpg (126.72 KiB) 34 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Gölyazı

Mesaj gönderen erdemka38 » 27 Mar 2019 11:39

yurdumuzun her köşesi adeta cennet..

Cevapla