Uludağ Turizm ve Kayak Merkezi

faruk gorez

Uludağ Turizm ve Kayak Merkezi

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Şub 2015 19:30

Uludağ, Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ. Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ'ın uzunluğu 40 km'yi bulur. Genişliği ise 15–20 km'dir. Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe'dir (2.543 m). Uzaktan Bursa'ya yaklaşılırken ve oteller bölgesinde görülen yüksek tepe genelde zirve olarak algılanır. Hâlbuki Zirve gibi görünen o tepenin ismi Keşiş Tepedir ve yüksekliği 2.486 m'dir. Uludağ tepe ya da Karatepe (2.543 m) Keşiş Tepenin 5 km güneydoğusunda yer alır. Dağın kuzey tarafında Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları vardır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Uluda%C4%9F

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]
Antik çağın ilk tarihçilerinden Herodot (MÖ 490-420) yazdığı Herodot Tarihi isimli kitabında Uludağ, "Olympos" olarak geçer ve Olympos'ta Lydia kralı Kroisos'un oğlu Atys'in yaşadığı trajediyi anlatır. Herodot'tan 400 yıl sonra Amasya doğumlu coğrafyacı Strabon (MÖ 64-M.S 21) yazdığı 17 kitaptan oluşan Coğrafya isimli kitabında Uludağ, Olympos ve Mysia Olympos'u olarak geçer. Strabon; "Mysia" isminin aslının Lydia'lılarda gürgen ağacı anlamına gelmekte olduğunu belirtir. Roma İmparatorluğu'nda resmi din hıristiyanlık olduktan sonra Uludağ'da 3. yüzyıldan sonra keşişlerin yaşadığı ilk manastırlar kurulmaya başlanmış ve manastırlar 8. yüzyılda sayıca en üst seviyeye çıkmıştır. Uludağ'da Nilüfer çayı ile Deliçay arasındaki vadi ve tepelerde 28 manastır kurulmuştur. Orhan Gazi Bursa'yı uzun bir kuşatmadan sonra teslim almış ve dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir kısmı terk edilirken, bazılarının yerlerine Doğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuştur.Bursa'nın fethinden sonra Türkler dağa "Keşiş Dağı" ismini vermişlerdir. 16. yüzyılda Bursa'ya gelen Alman seyyah Reinhold Lubenau Uludağ'ın Türklerin eline geçtikten sonra keşişlerin sadece gündüzleri ibadet için dağa çıktıkları ve manastırların harç kullanılmadan taş duvarlarla yapıldığını belirtir. "Olympos Mysios" veya "Keşiş dağı", 1925 yılında Bursa Vilayeti Coğrafya Cemiyeti'nin girişimleri ve Osman Şevki Bey’in önerisi ile "Uludağ" adını almıştır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Uludağ Kayak Merkezi

Sarıalan Yaylası

Uludağ Teleferiği
1933'te Uludağ’a bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ'ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa'ya bağlar. Uludağ modern dağ tesisleri,1963'te hizmete açılan Türkiye'nin ilk teleferiği, dördüncü büyük kent olan Bursa'nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olmuştur. Uludağ Türkiye'nin en büyük kayak merkezidir. Yol durumunun uygunluğu,uzun kış mevsiminde (Ekim-Nisan arası) kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir. Bursa'nın Çekirge semtindeki bu kaplıcalar pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Ayrıca teleferiğin son istasyonu olan Sarıalan'da ve Sarıalan'dan telesiyejle ulaşılan Çobankaya'da Kızılay Derneği'nin her yaz düzenlediği yaz kampları bulunmaktadır. Kirazlıyayla'da kurulu bulunan eski senatoryum binası şuanda otel olarak kullanılmaktadır. Uludağ'da 15 adet özel ve kamuya ait 12 resmi konaklama tesisi vardır. Bunlara ait pek çok telesiyej ve teleski hattı mevcuttur.
İklim ve bitki örtüsü (flora)[değiştir | kaynağı değiştir]
Uludağ'ın yüksek yerlerinde eski buzullara ait izlere raslanmaktadır. Karatepe'nin kuzeyindeki Aynalıgöl, Karagöl ve Kilimligöl buzul gölleri bu izlerin en önemlileridir. Bu göllerin beyaz kar yığınları buraların güzelliğine güzellik katmaktadır. Uludağ'ın Zirvesi olan Kara Tepe (2543 m) altındaki kar çukurunda kar yaz kış erimez. Türkiye'nin en alçakta kalıcı kar bulunan dağıdır.

Etrafındaki çöküntü sahalarının cevresinde yükselen Uludağ'da tabakalar arasında yer yer maden ve maden damar yataklarına rastlanmaktadır. Türkiye'nin önemli volfram yatakları buradadır. İklimi, yüksek dağ özelliğindedir. Yükseklere çıkıldıkça kar yağışı ve miktarı fazlalaşır. Yüksekliğe bağlı olarak da ısı azalır. Dağın doruk noktasındaki karlar yaz kış erimez. 1700 m'nin üzerinde kışın Şubat sonunda 150 cm-400 cm arasında kar kalınlığı oluşmaktadır. Uludağ'dan kaynaklanan derin vadiler içindeki pek çok dere, Nilüfer Çayı ile Göksu'ya ulaşırlar.

Uludağ, bitkisel zenginlik bakımından ender yerlerden biridir. Mart ayında alt kademelerde başlayan uyanma, yaz boyunca zirvede devam etmektedir. Özellikle orman kuşağının üzerinde yer alan ve pek çok kişi tarafından kıraç olarak bilinen dağda, çok zengin ve bu bölgeye özgü nadir bitki türleri yayılış göstermektedir.

350 m'den itibaren: defne, zeytin, katran ardıcı, fındık, laden, funda, kızılçam, maki ve çalılık alanlar,
350–700 m arası: kestane, akçakesme, erguvan, koca yemiş, dağ çileği, zeytin, katırtırnağı, Girit ladeni, mazı meşesi, gürgen, kızılcık, alıç, geyikdikeni, sırımbağı, yabani defne, karaağaç, kayın, titrek kavak, karaçam,
700–1000 m arası: kestane, kayın, sapsız meşe, titrek kavak, karaçam, ya kızılcık, alıç, geyikdikeni, muşmula,
1000-1050 metreden itibaren: kayın ormanları 1500 metreye kadar ulaşır.
1500–2100 m arası: Uludağ göknarı, bodur ardıç, yaban mersini, ayı üzümü, yabani gül, geyik dikeni, çoban üzümü, söğüt, karaçam, kayın, gürgen, titrek kavak, sırımbağı, yoğurtotu, kekik, bitotu, misk soğanı, hindiba, bahar yıldızı, çok çiçekli gelincik, yabani elma.
Karaçam ormanları arasında sarıçam, 2100 m'den sonra bodur ardıçlar, 2300 m kadar otsu türler ile temsil edilen Alpin bitkiler hakimdir. Dağın etek bölümlerinde meşe, kestane, çınar, ceviz ağaçlarına, 300–400 m kadar olan kısımda Akdeniz bitkilerine daha yukarlarda nemli orman bitkilerine rastlanır.

Dağın iklimi alt kademelerden zirveye doğru kademeli değişimler göstermektedir. Alt kademelerdeki Akdeniz iklimi ile Karadeniz İkliminin geçiş tipi gözlenir. Yazın akdenizdeki kadar kurak bir iklime sahip değildir. Zirveye doğru nemli mikro termik iklim tipine dönüşürken, kışları yüksek rakımlarda buzlu iklim görülür. Doğu Akdeniz iklim grubunun birinci familyasında yer almaktadır. Yıllık ortalama Sıcaklık Zirveye doğru azalmakta yağış ise artmaktadır. Bursa'da (100m) yıllık 14,6 °C olan ortalam sıcaklık ve 696,3 mm olan yıllık toplam yağış, Uludağ'ın kuzey yamacında bulunan Sarıalan meteoroloji istasyonunda (1620 m) 5.5 °C ve 1252,1 mm , Uludağ Zirve (oteller) meteoroloji istasyonunda (1877 m) 4,6 °C ve 1483,6 mm'ye ulaşır. Özellikle Kuzeye bakan tarafında karadeniz iklimine benzer iklim gözlemlenir. Sarıalan, Bakacak, Çobankaya mevkilerinde yazın orografik yağış (yamaç yağışı) gözlemlenmektedir. Sarıalan'da yıllık yağışın % 14,3'ü yazın düşerken bu oran Uludağ otellerde % 10,9'a, Bursa'da %10,4'e düşer. Kar yağışlı gün sayısı da zirveye doğru artar. Bursa'da kar yağışlı gün sayısı 7,5 gün ve karla kaplı gün sayısı 9,4 gün iken Sarıalanda (1620 m) kar yağışlı gün sayısı 48,9 gün ve karla kaplı gün sayısı 109,9 güne çıkar, Uludağ otellerde (1877 m) kar yağışlı gün sayısı 67,5 gün karla kaplı gün sayısı 179,3 güne ulaşır. Uludağ'da gözlemlenmiş en yüksek kar kalınlığı 430 cm'dir. En yüksek kar kalınlıklarına genelde mart ayında ulaşılır. Oteller bölgesinde Eylül ayı ile Haziran ayı arasında kar yağışı gözlemlenebilir. Ama ağırlıkla kar yağışları Ekim ayında başlar ve Mayıs ayına kadar aralıklarla sürer. Kayak yapmaya elverişli kalınlığa genelde 25 Kasım- 15 Aralık arasındaki tarihlerde ulaşılır ve yağış durumuna göre 15 Nisan 1 Mayıs tarihlerine kadar sürer. Kayak sporu için ortalama istatistiki veri olarak bakıldığında Ortalama donlu gün sayısı 144,7 gün, gündüz en yüksek sıcaklığın 0'ın altında olduğu gün sayısı ise 54,9 gündür. Kayak için en uygun sıcaklıklar Aralık ile Mart sonu arasında gözlemlenir.

Hayvan Topluluğu (Fauna)[değiştir | kaynağı değiştir]
Uludağ Milli Parkı içinde ayı[kaynak belirtilmeli], kurt, tilki, sincap, tavşan, gelincik, yılan, yaban domuzu, kertenkele, akbaba, dağ kartalı, ağaçkakan, baykuş, kumru, dağ bülbülü, serçe gibi değişik hayvanlar yaşamlarını sürdürmektedir. Kırmızı orman karıncası da Uludağ ormanlarına büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca yeşil tarlada bir geyik üretme çiftliği vardır. Sakallı akbaba (Grpaetus barbatus) ise Uludağ’da yaşayan endemik türdür. 46 tür kelebek yaşamakta Apollon kelebeğinin Uludağ'a özgü endemik türü bulunmaktadır. Türkiye’deki en büyük kelebek olma özelliğine sahip olan Apollo Kelebeği, zaman zaman 6.000 m yükseklikte bile kendine yaşama imkânı bulur. Vücutları kürke benzeyen siyah tüylerle kaplıdır. Gövdenin koyu rengi güneşten ısı emmesine yardımcı olur. Bu kanatlar kelebeğin olağan üstü yükselmesini sağlar.

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Şub 2015 19:31

10983397_10152579681496367_5437453081413233475_n.jpg
10983397_10152579681496367_5437453081413233475_n.jpg (105.02 KiB) 788 kere görüntülendi
ALINTIDIR

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Kas 2015 00:45

BURSA B.B ULUDAĞ MASTER PROJESİ HAZIRLIYOR..

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Kas 2015 00:45

ULUDAĞ TEK ELDEN PLANLANIR,YÖNETİLİRSE ÇOK DAHA BAŞARILI OLUR...

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Kas 2015 00:46

ERCİYES BU KONUDA ÇOK BAŞARILI OLDU...

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Kas 2015 14:08

ULUDAĞ SOSYAL TESİSLERİNE KAVUŞUYOR
Teleferik sistemini yenileyerek dünyayla entegre haline getiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sistem üzerinde yer alan istasyonları birer yaşam merkezi haline getiriyor.
Teferrüç’ten sonra Sarıaalan İstasyonu’nda da sosyal alanlar, kafeterya, restoran ve alışveriş merkezleri kurdukları belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Oteller Bölgesi’ndeki tesislerin de en geç yılbaşına kadar tamamlanarak hizmete alınacağını söyledi.
Başkan Altepe, teleferiğe ait Kadıyayla, Sarıaalan ve Oteller Bölgesi istasyonlarında incelemelerde bulundu. Büyükşehir bürokratlarının da katıldığı inceleme gezisinde konuşan Başkan Altepe, 50 yıl aradan sonra yenilenen teleferiğin Bursa ve Uludağ’a hareket getirdiğini ifade etti. Teleferikle birlikte yabancı turist sayısında artış yaşandığını, ortaya çıkan ihtiyaçların giderilmesi noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyen Başkan Altepe, istasyonları sosyal alanlar, kafeteryalar, restoranlar ve insanların buluşup güzel vakit geçirebilecekleri alanlarla donatarak birer yaşam merkezi haline getirdiklerini ifade etti.
Teferrüç’ün ardından Sarıalan İstasyonu’ndaki sosyal alanları hizmete aldıklarını, Oteller Bölgesi İstasyonu’ndaki çalışmaların da yılbaşına kadar tamamlanacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Kadıyayla İstasyonu ise teknik alan olarak kullanılacak” dedi. Uludağ’a çıkan turistlerin keyifli zaman geçirmek için sosyal tesislere ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Ağır kış şartlarında insanların sığınabileceği, keyifli zaman geçirebileceği mekanlar birer birer tamamlanıyor. Bu tesisler, Uludağ’ın cazibesini daha da artıracak” dedi

BURSA B.B
11140312_10153119991761367_5027325587035394429_n.jpg
11140312_10153119991761367_5027325587035394429_n.jpg (78.13 KiB) 687 kere görüntülendi
12208865_10153119991896367_4637816297202220366_n.jpg
12208865_10153119991896367_4637816297202220366_n.jpg (103.76 KiB) 687 kere görüntülendi
12249921_10153119991721367_4067482235155678468_n.jpg
12249921_10153119991721367_4067482235155678468_n.jpg (76.32 KiB) 687 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Kas 2015 15:36

dağ komple planlanmalı tek elden yönetilmeli...

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Kas 2015 15:37

Ülkemiz kış turizmi açısından 4 mevsim açıdan çok şanslı inşallah master projelerle daha fonksiyonel hale gelecek DAĞ larımız yaylalarımız turizm doğa mirasımız...

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Ara 2015 01:21

Uludağ... bugün... birbirinden güzel 10 fotoğraf smile ifade simgesi
Oktay Yalçın...
12313851_10153146840291367_7960475592453790326_n.jpg
12313851_10153146840291367_7960475592453790326_n.jpg (93.99 KiB) 669 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: ULUDAĞ - KIŞ TURİZM MERKEZİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Ara 2016 17:30

Uludağ’da Otopark Sorunu Çözülüyor…
Türkiye’nin en önemli Kış Turizmi Merkezi olan Uludağ’da otopark bulunmaması nedeniyle özellikle kayak sezonunda büyük bir karmaşa yaşanmaktaydı.
Büyükşehir Belediyesi olarak toplamda 1.400 araçlık 3 ayrı lokasyonda yapılacak olan otoparklar ile Uludağ’daki parklanma sorunu çözülüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi
15232299_1530911413592156_9035441103496078272_n.jpg
15232299_1530911413592156_9035441103496078272_n.jpg (110.58 KiB) 543 kere görüntülendi
15325160_1530911313592166_7227554468635439343_o.jpg
15325160_1530911313592166_7227554468635439343_o.jpg (447.69 KiB) 543 kere görüntülendi
15327360_1530911253592172_4894664692379287426_n.jpg
15327360_1530911253592172_4894664692379287426_n.jpg (111.45 KiB) 543 kere görüntülendi

Cevapla