Konya Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Konya Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Ara 2016 11:06

Konya Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Çalıştayı Düzenlendi

Konya’nın yatırım destek ve tanıtım konusundaki avantaj ve dezavantajlarını belirleyerek bu doğrultuda çözüm önerileri sunmak amacıyla Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından hazırlığına devam edilen Konya İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Belgesi kapsamında eylem planı çalıştayı gerçekleştirildi.

Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilen çalıştaya, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve odaların temsilcileri ve çok sayıda davetli katılırken programın moderatörlüğünü MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman yaptı. Çalıştayda MEVKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver de katılımcılara yönelik olarak yapmış olduğu sunum eşliğinde Konya İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Belgesi’nde gelinen son durum hakkında bilgiler aktardı.

Çalıştay programının açılışında konuşan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, “Hepimizin malumu olduğu üzere önümüzdeki yıl bir yatırım ve hamle yılı olacaktır. Bu çerçevede illerdeki kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliği ve işbölümü esaslarını belirleyecek çalışmaların gerçekleştirilmesi, yatırım destek ve tanıtım konusundaki eksiklerin tespit edilerek bu yönde eylem planlarının oluşturulmasının önemi de bir kat daha artmıştır. Bu amaç doğrultusunda ajansımız tarafından çalışmalarına başlanan ve tamamlandığında şehrimiz için bu yöndeki çalışmaların ilki olma özelliğini de taşıyacak olan il yatırım destek ve tanıtım strateji belgesinin hazırlanması çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Bu strateji belgesinin Konya’daki yatırımların artmasının önündeki engellerin tespit edilerek ifade edildiği ve çözümü için inisiyatifin alındığı, yurtiçi ve yurtdışı yatırım çekme ve tanıtım faaliyetlerinde ilgili kurum ve kuruluşlar arasında hedef birliğinin sağlandığı, ilerlemenin somut göstergelerle takip edildiği bir çalışma olması adına şehrin düzenleyici kurum ve kuruluşlarının katkılarını çok önemsiyoruz. Strateji belgesinin hazırlanma aşamasında Konyalı firmalarımız, yatırım süreçleri ile ilgili sorunlarını ifade ettiler. Bunun yanında sivil toplum ve meslek kuruluşları temsilcileri ile mülakatlar gerçekleştirerek kıymetli görüşlerini dinleme fırsatı bulduk. Geldiğimiz noktada gerek özel sektör temsilcilerinden ve gerekse de kamu kesiminden ajansımıza iletilen veriler ışığında ilimizin daha fazla yatırımcı çekebilmesi için Yatırım Yeri Tahsisi ve Altyapı, İstihdam ve İşgücü, Yatırım Ve İşletme Maliyetleri, Lojistik - Ulaşım, Bürokrasi - Mevzuat, Finansmana Erişim - Teşvik Ve Destekler, Tanıtım - İmaj - Kurumsal Kapasite gibi sorun yaşanılan temel alanlar ve bunların alt başlıkları belirlenmiş ve bu yönde çözüm önerileri sunulmuştur. Bugün düzenlediğimiz çalıştayda ise, düzenleyici kurumlarımızın tespit edilen sorunların çözümü noktasındaki eylem planlarını ele alarak istişarelerde bulunmak istedik. Toplantının çıktılarını ve daha önce elde ettiğimiz verileri bir araya getirerek strateji belgesine nihai halini vermeyi amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Çalıştay, katılımcıların tek tek söz alarak belirlenen sorun alanlarına yönelik çözüm önerilerini ve eylem planlarını sunmalarının ve karşılıklı istişarelerin ardından sona erdi.
Mevka
Czs2zbyXUAEKNWY.jpg
Czs2zbyXUAEKNWY.jpg (92.37 KiB) 809 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Ara 2016 21:19

Bosna HERSEK Ekonomi Bakanı ve Tarım Bakanı ile ASKON olarak işbirliği anlaşması imzalandı.
ASKON Konya Şubesi
15621859_1045796125546338_5746305366104795675_n.jpg
15621859_1045796125546338_5746305366104795675_n.jpg (89.98 KiB) 804 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2016 13:29

Savunma sanayi KSO’nun gündeminde!
KSO Başkanı Memiş Kütükcü, 2016 yılının zor bir yıl olduğunu, ancak Türkiye’nin tarihinin en büyük ihanetini yaşadığı 2016 yılının ilk 9 ayında bile yüzde 2.2 büyümeyi başardığını söyledi. Kütükcü " FETÖ ve işbirlikçilerinin bu ihanetini asla unutmayacağız ve her gün daha fazla alın teri dökerek ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz" dedi. Kütükcü, savunma sanayi ile yerli otomobilin de KSO'nun gündeminde olduğunu belirtti.

Konya Sanayi Odası Aralık ayı meclis toplantısı Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde Meclis Başkanı Tahir Şahin’in başkanlığında gerçekleştirildi. Yılın son meclis toplantısında bir yılı değerlendiren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, meclis üyelerine Konya Sanayi Odası’nın ve Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Sözlerine şehitlerimizi ve gazilerimizi anarak başlayan Başkan Kütükcü, “Şehitlerimizin emaneti olan bu ülkeyi, hiç kimsenin bölmesine izin vermeyeceğiz. İş dünyası olarak Türkiye’yi büyütmek için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Tüm badireleri atlatacağız”

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da tarihinin en büyük ihanetini yaşadığını, 15 Temmuz’dan sonra tüm şer odaklarının Türkiye’ye karşı birleştiğini ve terörün tırmandırıldığını aktaran Kütükcü, “Bugün bir takım zorluklar yaşasak da, Türkiye’nin tüm zorlukların üstesinden gelecek tarihi bir birikime sahip olduğuna ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğine inancımız tam. Tüm bu badireleri atlatacağız ve yeniden hedeflerimize odaklanacağız” ifadelerini kullandı.

Kod: Tümünü seç

Savunma sanayi KSO’nun gündeminde

Konya Sanayi Odası olarak Konya sanayisinin gelişmesi ve daha rekabetçi bir yapıya kavuşması için 2016 yılında da çalışmalarına aralıksız devam ettiklerinin altını çizen Kütükcü, 2016 yılında sektörlerin sorunlarını yakından takip ettiklerini ve çözümü için çalışmalar yaptıkları anlattı.
Konuşmasında savunma sanayi sektörüne değinen Kütükcü, savunma sanayi ihracatında 5. sırada yer alan Konya’nın, ülkemizin milli projelerinde de yer aldığını, hedeflerinin Konya’ya bir savunma sanayi ana yatırımı kazandırmak olduğunu vurguladı. Kütükcü, “Bu yıl Beyşehir’deki silah sanayicilerimizle de iki kez bir araya geldik. Sorunlarını dinledik ve sektörün rekabet gücünün artırılması için Ekonomi Bakanlığı destekli bir Ur-Ge (Uluslar arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi) başlatma kararı aldık. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız, Konya’yı savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretecek bir savunma sanayi üssü haline getirmek. En önemlisi ise bu konuda bir ana sanayi yatırımını Konya’ya kazandırmak” şeklinde konuştu.  
“Yerli otomobili takip etmeye devam ediyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından yapılan yerli otomobil çalışmalarını da yakından takip ettiklerinin altını çizen Kütükcü, bu konuda hazırlanan bir raporun Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yanı sıra ilgili tüm makamlara iletildiğini ayrıca bu raporun yanı sıra bir de fizibilite raporu hazırlandığını aktardı. Kütükcü, “İngilizce olarak hazırlanan ve çevirisi henüz tamamlanan fizibilite çalışmasıyla, yatırım alanının analizi yapılarak yatırım ortamının ilgililere tanıtılması, doğrudan yatırımcıların Konya’ya yönlendirilmesi sağlanacak" dedi.
“Konya ve bölgesi teknolojiyi üreten şehir olacak”

KSO olarak Konya ve bölgesindeki şehirlerin teknolojiyi tüketen değil, üreten bir şehir olması için Türkiye'nin 60'ıncı, Konya'nın ikinci Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ni şehre kazandırdıklarını hatırlatan Kütükcü, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Innopark’ta 33 firma ile kira sözleşmesi imzalandığını, doluluk oranının yüzde 94’e ulaştığını ifade etti. Kütükcü, "Yine bu yıl içerisinde Innopark’ta Teknoloji Transfer Ofisi oluşturuldu, 14 danışmanlık, 4 adet de proje hazırlama sözleşmesi imzalandı. 2 adet ön kuluçka, 5 adet de kuluçka firma sayısına ulaşıldı" şeklinde konuştu.

Mesleki eğitime de büyük önem verdiklerini hatırlatan Kütükcü, oda olarak mesleki eğitimin topyekun ele alınması görüşlerini her platformda dile getirdiklerini, aynı zamanda bazı projeleri de hayata geçirdiklerini iletti.


Nefes Kredisi'nin yüzde 58'i kullanıldı

TOBB’un önderliğinde KGF, Denizbank ve Ziraat Bankası’nın Proje ortaklığında hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili de açıklama yapan Kütükcü, "Oda olarak biz de bu projeye 500 bin TL kaynak aktardık ve üyelerimize 5 milyon TL’lik kredi hacmi oluşturduk. Sanayi Odası üyelerimiz, TOBB’un oluşturduğu kredi hacmi dahil 9.2 milyon TL civarında, bir yıl vadeli kredi kullanabilecek. İmzaların 2 Aralık’ta atıldığı Nefes Kredisinden yararlanmak için, ülkemiz genelinde şu ana kadar 12 bin 82 KOBİ’miz, 1 milyar 207 milyon 537 bin 629 lira tutarında kredi talebinde bulundu. Bu 12 bin 82 KOBİ’nin 7 bin 87’si yani, yaklaşık yüzde 59’u krediyi kullandı. Diğer firmalarımızın ise bir kısmı banka sürecinde bir kısmı da KGF tarafından henüz onaylandı. Odamıza başvurulara bakacak olursak; 60 üyemiz krediden faydalanmak için faaliyet belgesi aldı. Şu ana kadar da 39 üyemiz toplam kredi hacmimiz olan 9.2 milyon TL’nin 5 milyon 350 bin lirasını yani yüzde 58’ini kullandı. Diğer firmalarımızla ilgili süreçler de devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

4. kısımda 68 firma üretime başladı

Meclis üyelerine Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde yıl içerisinde yapılan faaliyetler hakkında da bilgi veren Başkan Kütükcü, bölgede şu anda, 4. kısımda faaliyete geçen 68 firma da dahil 549 firmanın üretim yaptığını, 4. kısımdaki 36 firmanın üretime geçmesiyle birlikte toplam fabrika sayısının 585 ’e ulaşacağını bildirdi. Kütükcü, faal 549 firmanın yüzde 40’ının otomotiv, döküm ve makine sektörlerinde çalıştığını, bu üç sektörü tarım makine ve ekipmanları, metal, gıda, plastik, inşaat, ambalaj ve değirmen makineleri sektörlerinin takip ettiği bilgisini paylaştı.


Dünya standartlarında bir OSB

Kütükcü, bölgeye elektrik, yol, su doğalgaz, mesleki eğitim, arıtma, enerji, fiber optik gibi alanlarda yapılan yatırımlara ilgili detaylı bilgi vererek, Konya OSB’nin dünya standartlarında bir OSB haline geldiğini vurguladı.

Son olarak tahsise açma çalışmalarının devam ettiği 5’inci Genişleme Alanıyla da ilgili açıklamada bulunan Kütükcü, kamulaştırma çalışmalarında sona yaklaşıldığını, çalışmaların ardından tahsislere hızla başlanacağını sözlerine ekledi.

Konya Savunma Sanayi - Proje ve Çalışmaları (2).jpg
Konya Savunma Sanayi - Proje ve Çalışmaları (2).jpg (29.87 KiB) 794 kere görüntülendi
Konya Savunma Sanayi - Proje ve Çalışmaları.jpg
Konya Savunma Sanayi - Proje ve Çalışmaları.jpg (180.47 KiB) 794 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2016 15:49

KTB Başkanı Çevik Sudanlı Bakanı ağırladı! "Toprak verin üretelim"
Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali ve beraberindeki heyeti Konya Ticaret Borsası’nde ağırlayan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik " Bereketli topraklara sahip Sudan’da uygun koşullarda tarım arazisi kiralanmasıyla birlikte eminimki Konya’dan yatırımcı gidecektir" dedi.
KTB Başkanı Çevik Sudanlı Bakanı ağırladı!

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Konya’ya gelen Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası’nı (KTB) ziyaret ederek Başkan Hüseyin Çevik’ten Konya tarımı, tarımsal ticareti ve Konya Ticaret Borsa’sının işleyişi hakkında bilgi aldı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye'nin Afrika stratejisi doğrultusunda önemli mesafe aldığını ve karşılıklı büyükelçiliklerin açıldığını ifade eden KTB Başkanı Hüseyin Çevik “Yine de Türkiye- Sudan arasındaki ticaret, bu alandaki potansiyeli yansıtmaktan uzak. Türkiye ile Sudan arasında yaklaşık 500 milyon dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. İki ülke arasında tarım arazisi kiralama anlaşması ilişkileri daha da geliştirecek, stratejik ortaklık her iki ülkeye de yarar sağlayacaktır. Türkiye'nin bilimsel ve teknik alt yapısının Sudan'ın doğal kaynak potansiyeli ile birleştirilerek her iki ülke ve bölgenin sürdürülebilir gıda hedeflerine katkı sağlayacaktır. Konya ile Sudan’ın ticaret hacmi 15 milyon dolar olup, bu yeterli değildir. Çünkü, Sudan’ın aradığı her şey Konya’da var. Bu hacmin artması gerekir.” diyerek Sudanlılarla stratejik işbirliğini başlatmak ve sürdürmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Konya Ticaret Borsası’nın işlem hacmi, lisanslı depoculuk yatırımları, tohumculuk ar-ge faaliyetleri ve BorsaKonya Elektronik Platformuyla Bölgesinin en güçlü borsalarından biri olduğunu ifade eden Çevik, “Toplamda 100 bin tonluk lisanslı depoculuk yatırımı ile tahıl depolama ve ticarette önemli adımlar attık. Deneyimlerimizi ticari ortaklarımız ve dostlarımızla paylaşmak istiyoruz. Bereketli topraklara sahip Sudan’da uygun koşullarda tarım arazisi kiralanmasıyla birlikte eminimki Konya’dan yatırımcı gidecektir. Bu amaçla Konya STK’larıyla birlikte bir ticaret heyeti oluşturulabilir. Tarım ve tarım sanayi konusunda Türk firmaları çok şey yapabilir” dedi.Sudan’ı keşfedin

Afrika’nın en geniş üçüncü ülkesi Sudan’ın 33 milyon nüfusu ile büyük bir potansiyeli olduğunu ifade eden Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali ise “Türkiye'nin şöhreti ve adı Sudan'da çok büyük. Sudan halkı Türk mallarını çok seviyor. Bu da iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için büyük fırsat. Yani Türkiye'nin Sudan'da çok güçlü bir konumu var. Bunu değerlendirmemiz lazım. Sudan'dan pek çok ülkeye açılabilirsiniz. Onun için sizleri Sudan'ı ziyaret etmeye, yatırım fırsatlarını yerinde görmeye davet ediyorum.” dedi. Konuk Bakan, özellikle tarım ve tarımsal ticaret konusunda Konya’nın ve Konya Ticaret Borsası’nın bilgi, tecrübe ve ticari işbirliğinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Başkan Çevik’in ticaret heyetleri oluşturulması önerisini değerlendireceklerini ifade eden konuk bakan, bu amaçla yapılacak çalışmalarda Konya Ticaret Borsası’nın desteğini almanın kendileri açısından değerli olduğunu belirtti. Sudanlı Bakan, sıcak karşılama için Başkan Çevik’e teşekkür ederek, en kısa sürede tekrar görüşme dileğini iletti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk- Sudan İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, KTB Meclis Başkan Vekili Bayram Akan, KTB Yönetim Kurulu Üyesi Kıyasettin Taşkın’ın da hazır bulunduğu toplantı, günün anısına konuk Sudanlı Bakana çini tablo hediye edilmesiyle son buldu.
detay1483012059.jpg
detay1483012059.jpg (53.3 KiB) 792 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Oca 2017 13:01

Konya Afrika’dan payını alacak
Altunyaldız, Konya’nın yeni Pazar alanlarından pay alması için çabaladıklarını ifade ederken, fırsatları iyi değerlendirmek noktasında uyarılarda bulundu

Yurtdışı temasları ile sıkça gündemde yer eden AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, yeni pazarlar bulmak ve ekonominin refahını daha üst seviyelere çıkarmak için birçok çalışmanın içerisinde önemli rol oynuyor. Altunyaldız, yurtdışında yapılan ziyaretlerin ana konularını anlatırken, Konya’nın alacağı paydan bahsetti.

“DAHA İYİSİ İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, “Komisyon çalışmaları kapsamında Almanya, İngiltere, Bratislava ve en sonda Afrika’yla temaslarımız oldu. Bu temaslarımızın ana odağı siyaset, ülkemiz üzerindeki darbe girişişimi ile demokratik duruşumuz oldu. Yine ülke olarak stratejik ortaklarımıza beklentilerimizi aktardık. Diğer taraftan seyahatlerimizin pek çoğunda enerji toplantıları oldu. Bunun yanında enerji birliği toplantıları ve ekonomik alanda ikili temaslarımız oldu.  Türkiye AK Parti hükümeti ile birlikte yüksek bir ihracat performansı yakalarken, üretmeyi, markalaşmayı da öğrendi. Bütün bunları yaparken en az 5 kıtada etkin durumda olmamız gerekiyordu. Şuanda bu konuda ciddi anlamda iyiyiz, ancak daha da ilerlememiz lazım” diye konuştu.

“AFRİKA PAZARINI İYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”İhracatımızın yüzde 55’nin AB ülkelerine yapıldığını hatırlatan Altunyaldız, “ Dış pazar açısından ABD’ye ağırlık vermeliyiz. Yine Afrika pazarında pek çok fırsat ve bakir alan var. Türkiye bu anlamda Afrika’yla en fazla dış temsilcilik açan ülkelerin başında geliyor.  Bu ülkelerin siyasetin yanında ciddi anlamda ekonomik ilişkilere ihtiyacı var. Bir anlamda karşılıklı kazanmaya ihtiyaç var. Özellikle Etiyopya’ya son seyahatimizde iki Türk fabrikasının bölgede önemli işler yaptığını görünce çok mutlu olduk. Cibuti de ekonomik lojistik merkez ve özel Türk çalışmaları kurulması için yerinde incelemelerde bulunduk. Bu bölgeye kurulabilecek Türkiye ekonomik alanın özellikle lojistik ve elle işleme, ambalaj üretimi, nitelikli alana gidişte avantajlı bir alan oluşturulması ciddi anlamda katkı sağlayacak. Afrika bölgesinde ekonomik alanla birlikte turizm destinasyonu oluşturulmasını da dahil ettik. Bu kapsamda girişimcilerimiz iki ülke için serbest ticaret anlaşmalarının başlatılması ve bu dönem zarfında teçhizat anlaşmalarının gündeme getirilmesini de konuştuk” ifadelerini kullandı.

“FIRSATLARI KOVALAMAK ZORUNDAYIZ”2017 yılının performans yılı olacağını söyleyen Altunyaldız, “Konya’mızda özellikle üretim yapısı daha çok KOBİ yapısından oluştuğu için bu alanlarda fırsat oluşturabilecek, tedarik oluşturabilecek hatta bahsettiğimiz Pazar alanlarında küçük yatırımlarla büyük işler yapabilecek durumda olduklarını düşünüyorum. Bu konuda Konya’dan da bir takım talepler aldık. Önümüzdeki günlerde ilgili odalarımızla görüşmek suretiyle bu bölgeye Konya’dan bir heyetle birlikte gidip bölgenin imkânlarını Konya İle entegre etme noktasında bir çalışma olabilir diye düşünüyorum. Sonuç itibari ile ihracat odaklı büyümek istiyorsanız mutlaka fırsatları kovalamak durumdasınız. İhracat uzun dönemli koşabilmek ve kalıcı olabilmek işidir Türkiye bu dönemde önemli mesafeler kat etti.  Ancak alacağı daha çok mesafe, girmesi gereken Hindistan, Çin Kuzey Amerika, Güney Amerika pazarları var” dedi.

“SINAİ MÜLKİYET KANUNU KONYA’DAN MARKA ÇIKARACAK”Yabancı yatırımcının ülkeye ve Konya’ya gelmesi açısından Sınai Mülkiyet Kanunun önemli olduğunu da vurgulayan Altunyaldız, şunları ifade etti; “Sınai mülkiyet kanunu fikri olanın, üretenin hakkını hukuk altında teminat altına alma düzendir. Küresel dünyaya baktığımız zaman bu kanunun yürürlüğe girdiği ülkelerde yabancı sermayenin arttığımı görüyoruz. Özellikle markasının, tasarımının kurulmasını isteyen küresel aktörler bu kanunların olmadığı ülkelere gitmiyorlar. Bu kanunla birlikte Türkiye’mize ve Konya’mıza önemli ölçüde yabanı sermaye akışını bekliyoruz. Konya bu anlamda yol olan şehirlerden biri. Konumuyla, sanayide elde ettiği mesafeyle, üretim dokusuyla algısıyla çok rahatlıkla bireysel markalarıyla öne çıkacak ve bireysel markaların Konya markasıyla özdeşleştiği marka şehir ile marka ürünlerin ocağı, kucağı olacak bir il. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde Konya’nın dokusunun çok iyi desteklediği ve entegre olabileceği ana alanlarda makinada, otomotivde tarımsal makinede, tarımsal üretimde Konya’dan bölgesel, küresel markalar bekliyoruz. Bu yasanın da Konya’ya katalizör ve tetikleyeceği bir rol olacağını düşünüyorum.”
(Derya Demir)Kaynak: Konya Afrika’dan payını alacak


faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Oca 2017 16:00

Kar oranı artıyor, maliyet azalıyor
Kümeleşmenin önemine değinen KSO Başkanı Memiş Kütükcü, 4 kümeleşme çalışması yaptıklarını aktardı.
Konya sanayisinin daha ileri gitmesi için sektörler arası kümeleşmeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, birlikte hareket etmenin önemine değindi.Konya’nın güçlü olduğu sektörlerde bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Kütükcü, “Sektörlerin ortak hareket edebilme, iş birliği ve güç birliği kabiliyetini geliştirmemiz gerekiyor. Kümeleşmenin ana hedefi ortak satın alma, ortak pazar geliştirme, ortak laboratuar çalışmaları yapmaktır. Güçlü olduğumuz sektörlerde bir araya gelerek kümeleşme çalışmasını beslememiz ve gönüllü katılmamız gerekiyor. Bu konuda şu an Konya Sanayi Odası olarak 4 kümeleşme çalışmamız var. Bunlar Türkiye’nin ilk kümesi olan otomotivdir, döküm, tarım aletleri ve ayakkabıcılık kümesidir. Şimdi de savunma sanayi silah kümesini kurmak istiyoruz. Bu kümelerle uluslararası rekabetçiliği geliştirmek için Ur-Ge projeleri yürütüyoruz. Bu kümeye dahil olan firmalarımızın uluslararası güçlerini geliştirebilmesi için pazar araştırmaları, fuar organizasyonları, ortak satın alma süreçleri, ortak laboratuar geliştirme, ortak ihtiyaçların çözümünü üretme çalışmaları için uğraşıyoruz” dedi.“KONYA’NIN SANAYİ YAPISI KÜMELEŞMEYE ÇOK MÜSAİT”“Diğer sektörlere de kümeleşmeye istekli olarak katılmalarını tavsiye ediyorum” diye seslenen Kütükcü, kümeleşme çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini belirtti. Kütükcü, “Bu kümeleşme çalışmaları birbirlerinden faydalanma, iş birliği ve güç birliğini temin eden bir kültürü o sektörlerde hakim kılmaya çalışıyor. Konya’nın sanayi yapısı da buna çok müsait. Her sektör kendi içinde bir araya gelerek kendi kümesini oluşturup kendi hedeflerini belirleyip ortak hareket etme kültürüyle ‘kazan kazan kazanı’ yakalayabilirler. Sektörün oyuncuları bir araya gelerek stratejilerini birlikte ortaya koyuyorlar. Bu birlikteliği ortaya koyamadıkları taktirde her biri sektörde tek başına rekabet etmek zorunda kalıyor. Kümede ise birlikte hareket etme fırsatını yakalıyorlar. Bu otomatik kar oranlarını artırırken maliyetleri azaltıyor. Herkes tek tek pazar araştırması, müşteri analizi, satın alma, pazarlamaya ayrı ayrı kaynak ayırması gerekirken kümeleşmede tek kaynak ile ciddi bir tasarruf elde ediyorlar. Bundan daha önemlisi bir araya gelme ve ortak hareket etme kültürünü yakalamış oluyorlar” diye konuştu.  “KÜMELEŞME FİRMALARI OLMASI GEREKEN YERE TAŞIYACAK”Kümeleşmenin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teşvik edildiğini hatırlatan Kütükcü, “Konya’nın kümeleşmeyle ilgili çalışmalarının başarı oranı büyük memnuniyet verici. Bu konuda diğer ilerle karşılaştırdığımız da iyi noktadayız. Ancak önümüzde yapacak daha çok işimiz var. Savunma sanayi, havacılık, plastik, demir dışı metaller, araç üstü ekipmanlar, makine sektöründe de bu kümeleşme çalışmalarının yapılması mümkün. Kümeleşmenin faydaları görüldükçe bu isteklilik artacak. Kümeleşme çalışmasının hedefi kişileri ve firmaları olması gereken yerlere taşımaktır. KOBİ statüsündeki küçük işletmelerin çok büyük bir çoğunlu bu tür faaliyetlerle kendilerini ve altyapılarını geliştiriyorlar. Bu nedenle firmaların birbirinden etkilenmeleri birbirini görerek kendileri geliştirmeleri yine bir araya gelerek mümkün oluyor. Eksik yönlerimizi hızla tamamlamamızı sağlıyor bu tür çalışmalar” ifadelerini kullandı. İlyas Şen / Anadolu'da BugünKaynak: Kar oranı artıyor, maliyet azalıyor
82194.jpg
82194.jpg (319.02 KiB) 767 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Mar 2017 12:25

Talep patlaması var, 5. Bölge için noterle kura çekilecek

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin (KOS) de başkanı olan Memiş Kütükcü, bölge ile ilgili de şu bilgileri verdi: “2013’ün sonunda KOS’un 4. genişleme alanını tahsise açtık. İnanılmaz bir talep yaşandı. Noter huzurunda yapılan çekilişle sanayicimize 104 parsel tahsis etmiştik. Burada 104 parselden 69’u üretime geçti, 35 firmamız da yatırımlarına devam ediyor. 5. Bölgemizi hazırladığımız şu anda daha büyük bir talep patlaması yaşıyoruz. 7 milyon metrekarelik bu alanla ilgili sadece 5 parselin kamulaştırmasının karara bağlanması bekleniyor. Zaten bir kısmını Unilever’in buradaki dev yatırımı için devreye almıştık. Yatırım yapılabilir alanlar 4.7 milyon metrekare. Bu alan içinde şu ana kadar 530 firma, 14 milyon 800 bin metrekare yer talebinde bulundu. Yine noter huzurunda bir yapılacak bir kura ile sanayicimize bu yılın ilk yarısında tahsis etmeye başlayacağız. Ancak bu da yetmedi. 6. Bölge için de çalışmalara başladık. Aksaray Ankara yolunda 22 milyon metrekare için bakanlığa resmi başvurumuzu yaptık. Tüm bu gelişmeler Konya’nın sanayileşme konusundaki ısrarını, istikrarını gösteriyor.”
Dünya

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Mar 2017 12:26

Konya Osb 5.Genişleme Alanı 7 milyon m2
Konya Osb 6.Genişleme Alanı 22 milyon m2
Çumra Osb +20 Milyon m2SANAYİNİN BAŞKENTİ KONYA

faruk gorez

Re: Konya Sanayi Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Mar 2017 23:00

konya tarım fuarı 21-15 mart tarihlerinde tüyap fuarcılık merkezinde yapılacak..
dünya markası fuara bir çok yerli yabancı tarım makinaları üreticileri katılacak..

küresel tarım fuarı konya tarım fuarı

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj