Beyşehir Gölü

faruk gorez

Beyşehir Gölü

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 13:22

Beyşehir Gölü, Türkiye'nin üçüncü büyük gölü, güney ve batısında Toros Dağları, doğusunda volkanik bir oluşum olan Erenler Dağı, güneydoğu kuzeybatı yönünde ise Anamas Dağı ve Sultan Dağları ile çevrili tektonik bir çökeltide yer almaktadır.

İç Anadolu'nun batısına yakın, Beyşehir ile Isparta arasındadır. Beyşehir Gölü’nü İç Anadolu’dan ayıran Sultan Dağları silsilesi takriben 100 km kadardır. Bu silsile aynı zamanda Beyşehir Gölü Havzası ile Eğridir ve Akşehir Gölü havzalarının su bölüm çizgisini oluşturmaktadır. Sultan Dağları, Beyşehir Gölü Havzası’nı bir süre çevreledikten sonra yerini Erenler (2319 m) ve Alacadağları’na (2203 m) bırakmaktadır. Beyşehir ve Suğla gölleri arasındaki Beyşehir–Seydişehir çöküntü oluğunu doğudan kuşatan bu dağlar: Sultan Dağları, Göl Dağları, Geyik Dağları sırasından sonra gelen ve Konya topraklarını bölümlere ayıran Batı Torosların bir iç koludur. Göl’ün batısında kıyı görüntüsü dik ve yüksek olup bu kesimde dik kıyıların kesintiye uğradığı bölgelerde Yenişar Ovası uzanmaktadır. Güney ve doğudan sınırlayan kıyılar ise alçaktır. Bu hafif eğimli olan kıyıların gerisinde batı yönünde Yeşildağ ve doğu yönünde Kıreli ovaları uzanmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1121 m ve yüzölçümü 651 km² olan gölün kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzunluğu 50 km, buna dik doğrultudaki genişliği ise yaklaşık 18–20 km arasındadır. Suları tatlı olup, derinliği en çok 10 m civarındadır. Çevresi, yüksekliği 2.000 metreyi aşan dağlarla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1.115 metredir. Fazla gelen sular, yapılan bir kanalla doğrudan Çarşamba Suyu'na verilir. Beyşehir Gölü, halk arasında “Uluarık” olarak adlandırılan ve kaynaklarda Beyşehir (Çarşamba) Çayı ismi verilen gideğeni vasıtasıyla güneydoğu doğrultusunda yaklaşık 60 km kat ederek Suğla (Karaviran) Gölü’ne karışmaktadır. Konya Ovasının sulanması için Beyşehir kazası yanında büyük bir regülatör yapılmıştır.

Gölün tabanı neojen göl tortularıyla doludur. Gölün bir özelliği de içinde pek çok adanın bulunmasıdır. Bunlardan bazıları; İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent adalarıdır. Gölde bol miktarda Sazan Balığı, Aynalı Sazan, Turna, Levrek, Kadife Balığı vardır. Beyşehir Gölü Milli Parkı kapsamında koruma altındadır. Göl cıvarında çok miktarda Yaban Domuzu sürüler halinde bulunur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bey%C5%9Fe ... %B6l%C3%BC

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 13:23

Beyşehir Gölü Millî Parkı, Beyşehir Gölü’nün yakınında Türkiye'nin en büyük milli parkıdır.

Derlenen bilgilere göre, 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan milli park 88 bin 750 hektarlık alanı kapsıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde koruma altında bulundurulan Türkiye'de toplam 897 bin 657 hektarlık alana sahip 40 adet milli park bulunuyor. Bu milli park alanlarının en genişi ise Beyşehir Gölü Milli Parkı olarak dikkat çekiyor. Türkiye'nin en büyük tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü'nde Beyşehir ve Kızıldağ olmak üzere iki ayrı milli park bulunuyor. Beyşehir Gölü Milli Parkı, Türkiye'nin en önemli ziyaretçi çeken doğal mekanları arasında gösteriliyor. Beyşehir milli parkının orman formasyonunu ardıç, karaçam, göknar, sedir ve meşe türleri oluşturuyor. Ağaçlar yer yer göl kenarına kadar uzanarak Beyşehir Gölü'nün koylarını ve körfezlerini görsel açıdan eşsiz bir manzaraya kavuşturuyor. Üstün değerdeki peyzaj güzellikleri, göçmen kuşlar için iyi bir barınak olması, potansiyel göl sularına dayalı sporlarına elverişli göl kıyılarının bulunması ile Selçuklu dönemine ait kültürel zenginlikler olması Beyşehir Gölü Milli Parkı'nın kaynak değerlerini daha da önemli hale getiriyor.

Milli park olan Beyşehir Gölü bünyesinde ayrıca irili ufaklı çok sayıda adanın bulunması, doğal mekana olan ziyaretçi ilgisini de artırıyor. Göl içerisindeki adalar su kuşlarının yuvalanması ve kuluçkalanmaları için önem teşkil ederken, adalar dalgıç türleri, kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanı olarak biliniyor. Yine, milli park bünyesindeki göl suyunun alkalin özellikte olması, sazan, levrek vb. balık çeşitlerinin bulunmasının yanında, su kaplumbağası ve yılanlar ise gölün faunasına zenginlik katıyor. Yoğun ziyaret dönemi Mayıs ile Ekim ayları arası olan Beyşehir Gölü Milli Parkı ziyaretçilere yeşil örtü ile zengin sahil kesimlerinde günübirlik çadır ve karavan kampı imkânı sunarken, farklı konaklama tercihleri için ise ilçe merkezinden yararlanılabiliyor.Öte yandan, Türkiye'de iki ayrı milli park alanı olarak koruma altında bulundurulan tek su kaynağı yine Beyşehir Gölü. Beyşehir Gölü'nün Isparta ili sınırlarındaki Kızıldağ Milli Parkı 1969 yılında kurulurken, 59 bin 400 hektarlık sahayı kapsıyor. Milli parkın bitki örtüsünü kızılçam, karaçam, ardıç, sedir ormanları ile bozuk maki toplulukları oluşturuyor.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bey%C5%9Fe ... Park%C4%B1

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 13:24

Beyşehir Gölünün kıyı düzenlenmesini içeren Beyşehir Gölü Kıyı düzenleme projesi ihalesinin tamamlanmasının ardından yapım çalışmalarına başlandı.

DSİ (Devlet Su İşleri) 4. Bölge Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan çalışmalar başladı. İlk olarak Beyşehir Gölü’nün İçerişehir Mahallesi sahil bandında başlayan çalışmalar ihale takvimine göre 500 gün süre içerisinde tamamlanacak. Çalışmalar Üniversite yol ayrımına kadar sürecek. Beyşehir Gölü kıyı iyileştirme projesi çalışması tamamlandığında Beyşehir Gölü’nde, yıl içerisindeki su seviye değişimleri ve dalga etkisiyle meydana gelen kıyı erozyonu, mevcut tahkimat ve plajlarda da tahribatları önlenecek. Beyşehir’in cazibe merkezi olma yolunda önemli bir kilometre taşı olacak olan çalışmada Beyşehir gölü kıyısının 8 Km’lik kısmında doğal taş tahkimatı yapılacak, bunun yanında kauçuk yürüyüş yolu ve bisiklet yolu yapılması planlandı.

Projenin Beyşehir’e büyük değer katacağını ifade eden Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, “Çalışmalar tamamlandığında Beyşehir Gölü kıyı sahil şeridi önemli bir cazibe merkezi olacak. Bu projenin Beyşehir’e kazandırılmasında emeği geçen Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na, Ak Parti Konya milletvekillerimize ve özellikle Gülay Samancı ve Mustafa Akış’a, DSİ 4. Bölge Müdürümüz Mustafa Uzun ve çalışanlarına, Ak Parti Beyşehir İlçe Başkanımız Nafiz Huğlu ve yönetim kuruluna tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.
http://www.beysehir.bel.tr/haberler/bey ... di_16.html

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 13:25

http://www.haberler.com/yagislar-beyseh ... 06-haberi/

Konya'nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaz döneminde yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle su seviyesi gözle görülür ölçüde düşen Beyşehir Gölü için Aralık döneminde gelen yağmur ve kar yağışlarının umut olduğunu söyledi. Yaz döneminde yağışların yetersizliği nedeniyle sadece Beyşehir Gölü’nde değil ülkenin birçok yerinde bulunan iç suların yaşanan kuraklıktan olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Özaltun, “Beyşehir Gölü’nde de yaz aylarında çok fazla yağış alamaması nedeniyle su miktarında epey bir düşme oldu. Tabi, yağışlara ve kuraklığa bağlı olarak göllerimizde kimi zaman çekilmeler, kimi zaman da yükselmeler yaşanabiliyor. Bu doğal bir şey ama sevindirici olan Aralık ayında gelen kar ve yağmur yağışlarıyla birlikte gölümüzün su seviyesinde yeniden başlayan yükselme sürecidir” dedi.

“SU SEVİYESİ YÜKSELME SÜRECİNE GİRDİ”

Sadece yağışların değil Derebucak ilçesinde hayata geçirilen Gembos Derivasyon Projesi’nin de devreye girmesinin ardından Beyşehir Gölü’nün su seviyesi ile ilgili geçmiş yıllarda yaşadığı çok büyük sorunların ortadan kalktığını dile getiren Özaltun, derivasyondan gelerek Beyşehir Gölü’ne akan suların Türkiye’nin en büyük tatlı su gölünü kurtararak bölgesine yeniden hayat verdiğini de vurguladı. Beyşehir Gölü’nde 2013 yılı Aralık ayı su miktarının 2014 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında bu yıl daha az olduğunun yapılan ölçümlerle belirlendiğini de ifade eden Özaltun, yaz dönemindeki kuraklıkla beraber göl kıyılarında 100-150 metre arasında değişen çekilmeler görüldüğünü aktardı. Ancak, Aralık ayı yağışlarından sonra düşen su seviyesinin yükselme sürecine girdiğini gözlediklerini ifade eden Özaltun, bu yağmur ve kar sularının Beyşehir Gölü için kendilerine umut verdiğini dile getirdi. Kış dönemindeki yağışlarla birlikte Beyşehir Gölü’nün geçen seneki su seviyelerini yeniden yakalayacağını ümit ettiğini dile getiren Özaltun, aynı zamanda milli park olan ve içerisinde 33 adayı birden barındıran Beyşehir Gölü’nün Beyşehir için çok önemli olduğunu belirterek, bunun bilincinde olduklarını, korunması noktasında işbirliği halinde oldukları tüm kurumlarla birlikte kendilerinin de gayret içerisinde olduğunu belirtti.

Özaltun, gölün önemine ve suların daha tasarruflu kullanılması noktasına dikkat çekmek için son kar yağışlarının ardından şehir merkezinden toplanan kar yığınlarının Beyşehir Gölü kıyılarına kamyonlarla taşınması suretiyle dökülerek tatlı sularla buluşturulduğu uygulamayı da hatırlatarak, “Susuz bir yaşam olmaz, Beyşehir Gölü sadece Beyşehir ve Konya için değil, Türkiye, hatta dünya için çok önemli. Bu gölü koruyup kollamamız gerekiyor. Yaradanımızdan da tek dileğimiz ve duamız, bu yıl bol yağış vermesi ve bu yağış sürecinin devam etmesi. İnanıyoruz ki, bu bol yağışlı mevsimin ardından Beyşehir Gölü sularımız yeniden beklenen seviyelere gelerek, çevresine o güzellik veren görünümüne yeniden kavuşacaktır” diye konuştu.

ALİ RIZA ÖNSES

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 16:42

Bu yağışlar göle çok iyi geldi (kar) seviyesinde yükselme oldu canlanma oldu ...

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Oca 2015 14:36

http://www.haberler.com/beysehir-golu-k ... 83-haberi/


Belediye çalışanlarına Fen İşleri Müdürlüğü bünyesindeki şantiyede verdiği yemekle teşekkür eden Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, çalışanların sosyal haklarının iyileştirilmesi için elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi. Başkan Özaltun, Beyşehir’e son 15 yılın en fazla karının yağdığını vurguladı. Yoğun ve durmadan Yağan kara rağmen ekiplerinin hızlı bir şekilde hareket ederek bölgede çok başarılı çalışma sergilediğini anlatan Özaltun, mahalle sayısının 12’den 67’ye yükselmesine rağmen topyekün bir karla mücadele çalışması yaparak bölgede yaşayan vatandaşları mağdur etmeden öncelik sırasına göre çalışma sergileyerek bir faaliyet yürüttüklerini aktardı.

Beyşehir merkezde yaklaşık 800 kamyon kasası dolusu karı toplayarak yaz döneminde su seviyesi düşen ve kuraklık sıkıntısı çeken Beyşehir Gölü kıyılarına boşalttıklarını belirten Özaltun, bu kar yığınlarının gölün su seviyesine de olumlu katkılar yapacağını ifade etti.

Çalışanlardan aynı fedakarlığı sadece karla mücadelede değil tüm hizmetler noktasında beklediğini kaydeden Özaltun, “Beyşehir Belediyesi personelimle birlikte bizlere bu çalışmalarda destek veren Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairemize bağlı bölge Müdürlüğümüz ve KOSKİ ekiplerimize de çok teşekkür ediyorum. Tepeden tırnağa emeği geçen hepinizden Allah razı olsun. Yeter ki siz dürüst ve fedakarca çalışın, ondan sonrası Allah’ın izniyle bizden gelecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Aynı karla mücadeledeki gibi fedakarlık yaparak tüm alanlarda ve hizmetlerde çalışmaya devam edeceğiz. Sizler fedakarlık yapacaksınız, bizler de özellikle altını çizerek söylüyorum, taşeron personelin sosyal haklarının iyileştirilmesi noktasında kanunların bize verdiği yetkiye göre elimizden ne geliyorsa, sonuna kadar yapacağımın sözünü verdim, bu sözümün de sonuna kadar arkasındayım” diye konuştu.

ALİ RIZA ÖNSES

Konya

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Oca 2015 21:26

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, kirliliğe ve kuraklığa karşı TÜBİTAK Projesi ile korumaya alındı.
Proje ile CBS teknolojileri ile matematiksel modele dayalı, havzalara özgün koruma kuşakları tespit edildi.


TÜBİTAK

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Mar 2015 07:09

ALINTIDIR
10422936_909727519072360_5464155974370539569_n.jpg
10422936_909727519072360_5464155974370539569_n.jpg (107.99 KiB) 1062 kere görüntülendi
10986888_909727522405693_4286812958838935360_n.jpg
10986888_909727522405693_4286812958838935360_n.jpg (90.6 KiB) 1062 kere görüntülendi
11041746_909727492405696_7242478415185844766_n.jpg
11041746_909727492405696_7242478415185844766_n.jpg (48.75 KiB) 1062 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Mar 2015 13:54

http://www.yenimeram.com.tr/beysehir-go ... -95829.htm

Beyşehir Gölü’ne kıyısı olan mahallelere feribotlu ulaşım
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, göle kıyısı olan bazı mahallelere ulaşımın karayolu alternatifinin yanı sıra göl üzerinden suyolundan da feribotla sağlanacağı bildirildi.


Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Gölü’ne kıyısı olan mahallelere önümüzdeki dönemde göl üzerinden suyolu ile ulaşımın daha da kısalacağını müjdeledi.
Başkan Özaltun, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, TBMM tarafından ayrılan 5 milyon liralık ödenek sonrasında restore edilmesine karar verilen ve bu konuda çalışmalar başlatılan Küçük ve Büyük sarayların bulunduğu tarihi Kubadabad saraylarına yeni dönemde süreçte devreye girecek feribot seferleri ile ulaşımın daha da kısalacağını kaydetti. Başkan Özaltun, “Beyşehir merkez ve karşı tarafta yapılacak yüzer limanların ardından bu seferler başlayacak. Gölyaka ve Kurucuova hattının yanı sıra Akburun kıyısına da feribotla seferler yapılacak” dedi.
Kubadaabad saraylarının restorasyonu ile birlikte tarihi mekanın ziyaretçi sayısını da artırmak gerektiğini vurgulayan Özaltun, Konya Büyükşehir Belediyesi ile şu anda ortaklaşa yürüttükleri göl üzerinden su yolu ile ulaşım çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Beyşehir’den Kubadabad saraylarının olduğu Gölyaka ve Kurucuova bölgesine feribot seferlerinin başlaması için yüzer liman çalışmalarının tamamlanmasını beklediklerini aktaran Özaltun, “Kısa sürede göl üzerinde feribot seferleri başlayacak. Bu seferlerde gecikmenin olmasının nedeni ise, milli parklar ve diğer kurumlardan yazılı izinlerin alınmasını beklemekten kaynaklanıyor. Feribot seferlerinin başlaması için öncelikle limanlarımızı yapmamız gerekiyor. Yüzer limanlarının ilk ayağını Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte Sevgi Adası dediğimiz kısımda gerçekleştirmek istiyoruz. Aynı şekilde, karşı taraflarda Gölyaka ve Kurucuova ile gölün Akburun kıyısında da yüzer limanlar yapıldıktan sonra bu bölgelere gölümüz üzerine indirilecek feribotla seferlerimiz başlayacak. Gerek Konya’dan, gerek Türkiye’nin farklı illerinden gelen, gerekse yurt dışından gelecek gurbetçilerimiz artık tarihi Kubadabad saraylarına ve karşı taraftaki belirttiğimiz bu bölgelere karayolunun yanı sıra göl üzerinden suyolundan da ulaşımı daha rahat ve kısa sürede sağlayacak. Biliyorsunuz Kubadabad saraylarına karayolundan ancak 45 dakika ile 1 saat arasında ulaşılabiliyor. Göl üzerinden suyolu ile bu ulaşım daha da kısalacak” diye konuştu.

faruk gorez

Re: BEYŞEHİR GÖLÜ

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Ağu 2015 11:56

göl rekreasyon kültür turizm merkezleri projeleri ile daha da güzel bir hale gelecek...

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj