Arge-Sanayi- Akademi (ASA) - Konya

faruk gorez

Arge-Sanayi- Akademi (ASA) - Konya

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Ara 2016 17:39

Safa Tarim Laboratuar ve Ar-Ge Binasi Santiyemizde sona yaklasiyoruz..
SPC Inşaat A.Ş.
15622726_1137394799715083_6616311825214020839_n.jpg
15622726_1137394799715083_6616311825214020839_n.jpg (81.66 KiB) 506 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Arge-Sanayi- Akademi (ASA) - Konya

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Oca 2017 19:07

Konya'da işletmelerde verimlilik paneli
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, işletmelerin verimlilik artışında iyi uygulama örneklerinin paylaşılması panelinde konuştu. Türkiye'nin, tarihinin en çetin istikbal mücadelelerinden birini verdiğini vurgulayan Kütükcü, 'Bu dönemde ülkemizin bütünlüğünü korumak bizim için nasıl istikbal meselesi ise, sanayimizi ayakta tutmak, büyütmek, ticari hayatın zindeliğini tesis etmek de bizim için istikbal meselesidir' dedi.
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, işletmelerin verimlilik artışında iyi uygulama örneklerinin paylaşılması panelinde konuştu. Türkiye'nin, tarihinin en çetin istikbal mücadelelerinden birini verdiğini vurgulayan Kütükcü, "Bu dönemde ülkemizin bütünlüğünü korumak bizim için nasıl istikbal meselesi ise, sanayimizi ayakta tutmak, büyütmek, ticari hayatın zindeliğini tesis etmek de bizim için istikbal meselesidir" dedi.

Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Selçuk Üniversitesi, Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından 'İşletmelerin Verimlilik Artışında İyi Uygulama Örneklerinin Paylaşılması' paneli gerçekleştirildi. Solimpeks Yenilenebilir Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Halil İbrahim Dağ ve Mesa Makina Yalın Üretim Koordinatörü Öztürk Sezgin'in işletmelerinde verimliliği nasıl sağladıkları konusunda paylaşımlar yaptıkları panele, Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül, SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır, SGK İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, İşkur İl Müdürü Emrah Keleş ve çok sayıda sanayici katıldı.

Panelin açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, düşük verimliliğin işletmelerin karlılığını tehdit ettiğini belirterek, "Verimsizlik yaşadığımız her alan, bizi şirkete biraz daha fazla sermaye bağlamaya, yani kaynak verimsizliğine itiyor. Bunun için şirketlerimizdeki verimlilik açıklarını kapatarak, maksimum verimlilik düzeyine ulaşmak zorundayız. Sadece finansal kaynaklarımızı değil insan kaynağımızı, enerjimizi ve verimlilik açığı yaşadığımız her alanı daha verimli hale getirmeliyiz. Aksi takdirde çalışıyoruz, üretiyoruz ama karımız bacadan çıkıyor" şeklinde konuştu.

"Konya OSB'de enerji verimliliği sağlanacak"

Her işletmenin bir verimlilik yol haritası olması gerektiğinin de söyleyen Kütükcü, Konya OSB'de Enerji Yönetim Birimi kurduklarını hatırlatarak, bölgedeki firmaların enerji verimliliğini artırmak için yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Bölgemizdeki işletmeler enerji verimliliği açısından incelenmeye başlandı. Yapılan incelemelerde sanayicilerimize, enerji geri kazanım metotları hakkında bilgiler veriliyor. Ayrıca bu yıl, enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinden teknik destek alarak, bölgemizde 300 TEP (Ton Eşdeğer Petrol)'in üzerinde enerji tüketimi olan firmalara enerji verimliliği etüt çalışması yaptıracağız. Hazırlanacak etüt raporu ile işletmeler, nerelerde enerji kaybı olduğunu, hangi projesinde neler yapması gerektiğini, yapacağı yatırımın bedelini ne kadar sürede geri kazanabileceğini görecek. Bu sayede yüksek enerji tüketimi olan firmaların, enerji tasarrufu sağlamasını hedefliyoruz."

"Verimlilik, ülkelerin gündemindeki en önemli konu"

Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün ise, Dünyada kaynakların sınırsız olmadığını, çoğu kaynağın tükenmekte olup, bunlarla ilgili çeşitli tarihler verildiğini vurguladı. Hem işletmelerin, hem de ülkelerin gündemindeki en önemli konulardan birinin de verimlilik olduğunu belirten Akgün, "Artık, az kaynakla en fazla üretimi nasıl yapabilirim hedefi var. Bunu başarabilirseniz bu yarışta varsınız demektir. Verimlilik aynı zamanda çoğu ekonomik göstergeyi de etkiliyor. Verimlilik konusunda başarı varsa bu sonuç olarak bütün göstergeleri olumlu yönde etkileyecektir" dedi.
"İyi örnek uygulamaları görülüp, bu konu sürekli konuşulmalı"

Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül de, verimliliğin ülkenin bekası, sürdürülebilirliğin sağlanması ve geleceğe ulaşılması için önemli olduğuna dikkat çekti. Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında işletmelere iyi örnek uygulamalarının anlatıldığını ifade eden Akgül, "İyi örneklerin sanayiciler ile paylaşılarak, bu uygulamaları yapmayan işletmelere, 'bakın bu başarılar var, siz de bunu yapabilir, verimli olabilirsiniz' mesajı vermek istiyoruz. Bu uygulamaları akademisyenler ile iş birliği yaparak başarabilirsiniz. Bu noktada devletimizin desteği var ve artacaktır. İyi uygulama aşamalarından sonra Konya'da verimlilik platformu oluşturulsun. Verimlilik bir an için, bir dönem için oluşturulacak bir şey değil. İyi örnekler görüldükten sonra bu platform kurulmalı ve bunun sürekli konuşulması sağlanmalı" diye konuştu.
"Konya'ya model fabrika kurulmalı"

Türkiye'nin bazı illerinde verimlilik esaslı model fabrika kurulması için girişimler olduğunu hatırlatan ve Konya'ya da bir model fabrika kurulması önerisinde bulunan Akgül, bu fabrikanın meslek öğreten fabrika değil, fabrikalardaki verimsiz olan akışların, onu iyileştirerek, sanayicilerin kendi fabrikalarında hayata geçirebileceği bir uygulama olduğunu da söyledi.

Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır da, çok çalışmanın verimliliği getirmediğini, verimlilik üzerinde ters tepki yaptığını ve aile firmalarının verimliliğin artırılması konusunda çağrıda bulunarak, "Şirketlerinizde verimliliği artırmak istiyorsanız ilk önce, firmalarınızda yapısal değişime gidip, yönetimi profesyonel ellere bırakmanız gerekmektedir. Global dünya pazarında ayakta kalmak istiyorsak verimli çalışmak zorundayız. Rekabet edebilmenin tek şansı budur" şeklinde konuştu.
timeturk
452472.jpg
452472.jpg (44.86 KiB) 491 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Tem 2017 19:35

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Ağu 2017 22:06

Selçuk'ta Tıbbi Cihaz Üretimi Ele Alındı
fft256_mf24383899.jpg
fft256_mf24383899.jpg (29.21 KiB) 420 kere görüntülendi
IHA

Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen “Tıbbi Cihaz Üretimi ve Kamu Destekleri Toplantısı” Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TTÜDER Başkanı Mustafa Daşcı, “Konya, Türklüğün ilk başkenti ve bütün dünyaya medeniyetin buradan dağıldığı bir başkent. Bunun için de Sayın Rektörümüzün bize öyle bir proje sundu ki dünyada ilk olacak. Sadece Konya’nın değil Türkiye’nin tıbbi cihaz üretimiyle bütün dünyanın cazibe merkezi haline geleceğiz. Selçuk Üniversitesi’nin kampüsünün içerisinde İlaç ve Tıbbi Cihaz Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi ile İlaç ve Tıbbi Cihaz İhtisas OSB kurulumu gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de tıbbi cihaza harcanan rakam bizim için önemli. Ama hedefimiz sadece ülkemizdeki harcamalardan değil bütün dünyadaki sağlık harcamalarından pay alabilmek. Bu toplantımızla da alanında önemli isimler bir araya gelerek tıbbi cihaz üretimi konusunu ele alacağız” dedi.

"Tohum ıslahı ve hayvan ıslahı ile ilgili çalışmalar devam ediyor"
Tıbbi cihaz konusunda önemli açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Sektör temsilcilerinin de aramızda olması böylesi toplantıları daha değerli kılıyor. Bu toplantıdan maksimum faydayı elde edebilmenin gayreti içerisinde olacağız. Üniversitemizin Mühendislik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan yaklaşık 16 bin öğrencisi var. Akademik personelimizin de üçte birini oluşturuyorlar. Sektörle de çeşitli alanlarda iç içe çalışmalar yürütüyorlar. Selçuk Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirme yolunda kararlı adımlar atan bir üniversitedir. Bu çerçevede de kendine belli sektörler seçmiştir. ‘Her işi yaparım’ tarzı bir yaklaşımda değiliz. Hangi alanlarda yetkinsek hangi alanlarda birikimimiz varsa bunu ilgili alanlara ve sektörlere aktarma azmi ve kararlılığı içerisindeyiz. Tarım ve ziraat İç Anadolu Bölgesi ve Konya için gerçekten de olmazsa olmazlardandır. Bu alanda çok güçlü bir Ziraat Fakültemiz ve Veteriner Fakültemiz var. Tohum ıslahı ve hayvan ıslahı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Gerçekten de Konya sanayisi çok gelişmiş bir sanayidir. Bu şehirde 132 fabrikada 2 bin 200’ün üzerinde yedek parça üretimi yapılıyor ve dünyanın belli başlı tüm markalarına yedek parça gidiyor. Ama bu şehirde otomobil üretilmiyor. İtalyan otomobil tasarımcılarıyla birlikte Konya sanayisini iki gün boyunca gezdik. Bütün verileri önlerine koyduk. İnanamadılar. İtalya’daki Torino ile rekabet edebilecek seviyedeki bir şehrin neden otomobil üretemediğine inanamıyorlar. Bunu tıbbi cihaz için de söyleyebiliriz” diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Şahin, “Benimle birlikte bu alanda çalışan yaklaşık 15 öğretim üyemiz var. Zaman hızla geçiyor ve bu yüzden önemli çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bugün burada sektörün önemli temsilcileri var. ‘Yerli yatırımın desteklenmesi’ ifadesi çok sihirli bir ifade ama bu noktada yerliliğimizi ve milliliğimizi pazara koymamamız satışa çıkarmamamız gerekiyor. Kalitemizi ve ürünümüzü pazara çıkaralım. Dünya ile rekabet edebilecek işler üretelim ve bunun üzerine yerliliğimizi koyalım. Verilen destek programlarıyla üreticilerin ihtiyacı olan destek kalemleri aynı değil. İhtiyacın çok iyi bir şekilde aktarılması gerekiyor. Tam da bu noktada bu gibi toplantıların çok önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

"Yaklaşık 4 yıldır 300 bin dolara yakın patent ödemesi yaptım"
Patentli modelleri hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Şahin, “Geliştirdiğim faydalı model şu an üretildi ve cerrahide kullanılıyor. 3 tane de stapler modeli geliştirdik. Bunlar patentlendi ve 42 Avrupa ülkesinde, Amerika, Kanada, Çin ve Malezya gibi ülkelerde koruma altına alındı. Yaklaşık 4 yıldır 300 bin dolara yakın patent ödemesi yaptım. TÜBİTAK iki patentli ürünümüze destek verdi. İkisinin de prototipini ürettik ve hayvan deneylerini yaparak çok başarılı sonuçlar aldık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın müsteşarıyla görüştük. 10 milyona kadar fabrika kurma ve üretimle ilgili destekleri olduğunu söyledi. Sürecin içerisinde olan birisiyiz. Yaşanan sorunları bizzat süreçte görüyoruz ve tespit edip ilgili birimlere aktarıyoruz. Aynı zamanda Sağlık Konseyi Üyesiyim. Kurulan komisyonda da komisyon başkanı olarak görevlendirildim. Tıbbi cihazlar konusunda çok ciddi bir rapor hazırladık. Önemli temsilciler vardı. 12 kişilik komisyon bir buçuk ay kadar çalıştık ve çok güzel bir rapor oluşturduk ve bakanlığımıza ileteceğiz. Burada çok önemli bir öneride bulunduk. Sivil Savunma Müsteşarlığı diye çok önemli bir müsteşarlığımız var. Tıpkı bunun gibi Sağlık Sektörü Müsteşarlığı ya da Sağlık Hizmetleri Müsteşarlığı adında bir müsteşarlık kurulmasını önerdik. Sektörlerle doğrudan temasa geçen, yasal düzenlemeler yapan ve bütçesi olan bir kurum olmasını önerdik. Çalışmaların hızlanması ve sektöre önemli katkılar sağlaması noktasında faydalı olacağını düşünüyoruz. Direk alıcınız bu müsteşarlık olacak. Hayata geçirilmesi için takipçisi olacağız. Kampüsümüzde de kaliteli tıbbi cihaz üretimi noktasında somut çalışmalarla kümenin içinde yerimizi alacağız” ifadelerini kullandı.

Toplantı sunumlarla devam etti
Açılış konuşmalarının ardından TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Destekleme Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri Prof. Dr. Sevim Aydın’ın oturum başkanlığında ‘Tıbbi Cihaz Üretim Ar-Ge ve İşletme Destekleri’ konulu oturuma geçildi. Oturumda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi Teknoloji Uzmanı Alihan Güzeldülger, KOSGEB Konya Müdürü İsmail Özdemir, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü(Mevlana Kalkınma Ajansı) İsmail Ünver, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Yalçın Tamer sunumlarını gerçekleştirdi. Keykubat Köşkü’nde gerçekleştirilen toplantının ikinci bölümünde ise, ‘Küme Derneği Oluşumu’ gerçekleştirildi ve ‘Tıbbi Cihaz Üretim Yatırım Destekleri’ konulu oturuma geçildi. Başkanlığını Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Necmettin Tarakçıoğlu’nun yaptığı oturumda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Sektörel Hizmetler Daire Başkanı Dr. Mehmet Baş, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Uğur Özcan, Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Barış Zeybek, Ekonomi Bakanlığı Yabancı Sermaye Dairesi Uzmanı Türker Kocamış, AB Fonları Destekleri Uzmanı İhsan Kaan Erkman sunumlarını gerçekleştirdi.
Açılış toplantısına Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği(TTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Daşcı, TÜMDEF Başkan Yardımcısı Celal Sadrettin Dai, KOSGEB Konya Müdürü İsmail Özdemir, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman, TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Destekleme Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri Prof. Dr. Sevim Aydın, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının ve sektörün temsilcileri katıldı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Oca 2018 14:23

Konya, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri hedefini yakaladı
Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya’nın 2017 yılında koyduğu 20 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi hedefini yakaladığını açıkladı.
detay1514891776.jpg
detay1514891776.jpg (70.82 KiB) 281 kere görüntülendi
Konya, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri hedefini yakaladı

Geçtiğimiz yıl Konya’da Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Seferberliği ilan eden Konya Sanayi Odası, yılsonu hedefini tutturdu.

Konya’ya 2017 yılında toplam 20 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi hedefi koyduklarını hatırlatan Kütükcü,“2017 yılının son mesai gününde, 29 Aralık’ta kurulan yeni Ar-Ge merkezimizle birlikte toplam 20 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi hedefimizi tutturduk. Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kuran tüm firmalarımızın yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyorum. İnşallah Konya, Türkiye’nin en rekabetçi 5 ili arasında yerini alacak” dedi.

Açıklamasında Konya’nın Ar-Ge ve Tasarım Merkezleriyle ilk olarak 2012 yılında tanıştığını aktaran Kütükcü, 5 yılda Ar-Ge ve Tasarım merkezi sayısını 1’den 20’ye yükselten Konya’nın geleceğini Ar-Ge ve Tasarımla inşa ettiğini vurguladı.

Kütükcü, “İlk Ar-Ge merkezimiz 2012 yılında kurulduktan 3 yıl sonra ikincisi kuruldu. 2016 yılında ise toplamda 4 merkezimiz oldu. Oda olarak 2017 yılının başında ise Ar-Ge merkezleriyle ilgili önemli çalışmalar yaparak bir seferberlik başlattık. Yıl içerisinde bakanlığımızın da destekleriyle sanayicilerimiz hızla kendi merkezlerini kurmaya başladı. Böylece şehrimizde sadece bu yıl 16 tane yeni Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kuruldu. Şu anda toplam 20 Ar-Ge ve Tasarım Merkezimiz oldu. 2017 yılında koyduğumuz hedefi yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak biliyoruz ki, Konya daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahip bir şehir. İnşallah Konya, 2018 yılında kuracağı yeni Ar-Ge ve Tasarım Merkezleriyle daha yüksek katma değerli üretim ve ihracat yaparak, hem kendi geleceğini hem de Türkiye’nin geleceğini inşa edecek” dedi.

Konya ilk 5’te yer alacak

Konya’nın Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) tarafından yapılan çalışmada Türkiye’nin en rekabetçi 6. İli olduğunu hatırlatan Kütükcü, iller arası rekabetçilikte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nin ardından gelen Konya’nın nitelikli üretim kabiliyetini geliştirerek en rekabetçi 5 il arasında yer alacağını da sözlerine ekledi.

Konya’daki Ar-Ge Merkezleri

Aydınlar Yedek Parça Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Çelik-El Tarım San. ve Tic. Ltd. Şti.
Elfatek Elektronik Makine ve Otomasyonu San. ve Tic. Ltd. Şti.
Fimak Fırın Makineleri İmalatı San. ve Tic. A.Ş.
Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. ve Tic. A.Ş.
Hürsan Hidrolik Pres ve Takım Tezgahları San. ve Tic. A.Ş.
İmaş Makine Sanayi A.Ş.
Kentpar Otomotiv ve Makine San. Tic. Ltd. Şti.
Konya Şeker Sanayi A.Ş.
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
Mepsan Petrol Cih. San. ve Tic. A.Ş.
MPG Makine Prodüksiyon Grubu Makine İmalat San.
Motus Otomotiv A.Ş.
MVD Makina Sanayi A.Ş.
Panagro Tarım, Hayvancılık, Gıda San. ve Tic. A.Ş.
Safa Tarım A.Ş.
Selet Entegre Et ve Süt Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Şekeroğlu Kimya Plastik San. ve Tic. A.Ş.

Konya’daki Tasarım Merkezleri
Gökmenler Dayanıklı Tüketim Malları San. ve Tic. A.Ş.
Özdöken Tarım Mak. San. ve Tic. A.Ş.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Oca 2018 01:06

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Oca 2018 19:34

Milletvekili Altunyaldız'dan Ar-Ge Ve Tasarım Merkezlerine Ziyaret
fft261_mf26948254.jpg
fft261_mf26948254.jpg (23.15 KiB) 199 kere görüntülendi
IHA

AK Parti Konya Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, hedeflerinin 10 küresel marka oluşturarak, ihracattaki yüksek teknoloji ürünü payını yüzde 20’nin üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.
Konya 3. Organize Sanayi Bölgesinde Ar-Ge ve tasarım merkezi bulunan fabrikaları ziyaret eden AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyarette açıklamalarda bulunan Ziya Altunyaldız, Türkiye’de hem imalat sanayisi içerisindeki hem de ihracat sanayisi içerisindeki yüksek teknoloji ürün payının yüzde 20’ler üzerine çıkmasına dönük hedefleri olduğunu söyledi.

Altunyaldız şöyle konuştu; "Ülkemizde üretim bilgisinin katma değere dönüşümü, sanayimizin katma değerli alana dönüşümü ve hem imalat sanayisi içerisinde ki hem de ihracatımız içerisindeki yüksek teknoloji ürün payının yüzde 20’ler üzerine çıkmasına dönük bir hedefimiz var. Bu kapsamda hem son 16 yıldaki üretime, Türkiye’nin büyümesine, refahın artmasına dönük AK Parti hükümetlerimizin, bakanlıklarımızın, parlamentomuzun çalışmalarla Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu olarak bize gelen tasarılarla Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığımızın hazırladığı bir Ar-Ge reform paketi bir de üretim reform paketi geçirdik. Buradaki amaç Türkiye’nin bir anlamda üretim gücünü ayağa kaldırmaktı. Türkiye’nin üretim gücünü, üretim bilgisini Ar-Ge ile yani bilgiyi değere dönüştürmekle, ileri teknolojiye dönüştürmekle onu da parasal değere dönüştürmekle Türkiye’nin zenginliğini, firmalarının karlılığını arttırmak ve küresel anlamda rekabetçi firmalar, rekabetçi ürünler ortaya çıkarmak gibi bir amaçla hareket ettik. Hem Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığımızın hazırlayarak komisyonumuzdan ve meclis genel kurulumuzdan geçen ve yasalaşan iki tane kanunla birlikte iki husus öne çıktı. Birincisi Ar-Ge ve tasarım merkezleri diğer taraftan Ekonomi Bakanlığımızla yürüttüğümüz marka çalışmaları ile birlikte üretim üzerine üç unsur oturdu. Bunlar Ar-Ge merkezleri, tasarım merkezleri ve markalaşma çabaları. Bu üç unsur aslında üretimin çekici güçleridir. Bunlarla birlikte üretimdeki katma değer artar, üretim bir anlamda ileri teknoloji alanına doğru evrilir."

“Konya’da Ar-Ge merkezi sayısının 40-50 olmasını bekliyoruz”
AK Parti hükümetlerinin çalışmalarıyla 750’nin üzerinde Ar-Ge merkezi oluşturduklarını ifade eden Ziya Altunyaldız, Konya’da da bu merkezlerin sayısının artmasını beklediklerini kaydetti. Ar-Ge merkezi bulunan işletme sayısının son 1.5 yılda yaklaşık 4 kat arttığını dile getiren Altunyaldız, "Diğer taraftan yüzün üzerinde tasarım merkezi oluştu ve çok kısa dönemde firmalarımız ortaya çıkan bu yapıdan istifade etmek için gerçekten potansiyellerini ve birikimlerini harekete geçirdiler. Şuanda da biz Komisyon olarak organize sanayilerindeki fabrikalarımızı hem de Ar-Ge merkezlerimizi, tasarım merkezlerimizi yerinde görmek gibi bir çalışma içerisindeyiz. Bugünde Konyamızda bu anlamda çok büyük yatırım yaptı. Bu atılım kapsamına Konyamızda da şuanda 19 Ar-Ge merkezi ve 3 tasarım merkezi oluştu. Bu iyi bir rakam. Henüz istediğimiz düzeyde belki değiliz ama çok hızlı bir atılım yaptık. İnşallah bu rakamın 40-50’lere doğru kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz 10 tane küresel markamızı oluşturmak”
Ziya Altunyaldız, 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin 10 tane küresel marka ile adından söz ettirmesini istediklerini söyledi. Altunyaldız, "Amacımız Türkiye’deki üretim gücünü Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle Turquality kapsamındaki markalaşma programımızla birlikte küresel markaya dönüştürmek. Özel sektörümüzün dinamizmi, bilgisi ve birikimiyle birlikte yürüyerek küresel alana doğru ürünlerimizi ve değerlerimizi pazarlayıp 2023 hedeflerine ulaşarak 10 tane küresel markamızı oluşturmak ve katma değerli alanda ihracatımızı yüzde 20’lerin üzerine çıkarmak. İmalat sanayimizi milli gelir içerisinde yüzde 16’lardan yüzde 25’lere ve üzerine çıkarmak gibi hedeflerimiz üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamada firmalarımızın yaptıklarından gerçekten memnun olduk" diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 05 Şub 2018 16:15

27751514_1197459030386015_4461942475789489717_n.jpg
27751514_1197459030386015_4461942475789489717_n.jpg (72.95 KiB) 164 kere görüntülendi
Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü İmza Töreni

Konya ve çevresinde üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, Ar-Ge ve İnovasyona dayalı akademik çalışmalarla desteklenen büyüme anlayışının hakim kılınması amacıyla Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ve Ar-Ge Merkezi olan Çelikel Tarım Makineleri San. Tic. Ltd. Şti. ve Üniversite Sanayi işbirliğinde arayüz görevini üstlenen Konya Teknokent/ Selçuk TTO arasında protokol imzalandı.

http://www.selcuk.edu.tr/duyuru.aspx?h=49150

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 09 Şub 2018 17:49

Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Yöneticileri, Selçuk'ta Buluştu

Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknokent\Selçuk TTO tarafından düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Üniversite-Sanayi İşbirliği Bilgilendirme Toplantısı, Konya’daki Ar-Ge ve Tasarım Merkezi yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Üniversitesi-Sanayi İşbirliği konuları tartışıldı.

http://www.selcuk.edu.tr/duyuru.aspx?h=49559
27657229_1200456786752906_5835790621879931724_n.jpg
27657229_1200456786752906_5835790621879931724_n.jpg (104.13 KiB) 143 kere görüntülendi
27654712_1200456656752919_7972999663062581491_n.jpg
27654712_1200456656752919_7972999663062581491_n.jpg (87.25 KiB) 143 kere görüntülendi