Innopark -Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

faruk gorez

Innopark -Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Oca 2015 23:24

http://www.sanayigazetesi.com.tr/tgbler ... h8096.html

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İNNOPARK’TA BULUŞACAK

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Odası tarafından şehre kazandırılan Türkiye’nin bölgesel nitelikteki ilk inovasyon merkezi Innopark’ta sona yaklaşıldığını söyledi.

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Güdümlü Proje desteği kapsamında yapılan Innopark’la ilgili bilgi veren Konya Sanayi Odası Başkanı, Memiş Kütükcü, Innopark’ın Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmesi amacıyla yapılan fizibilite çalışmalarının tamamlandığını ve Kurucu Heyet oluşturulduğunu, önümüzdeki günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuruda bulunacaklarını söyledi.

Innopark binası ve laboratuar inşaatlarında da sona yaklaşıldığını aktaran Kütükcü, “Innopark’ın tamamlanarak Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmesi ile birlikte Konya sanayisi yeni bir gelişim ivmesi yakalayacak” dedi. Konya OSB’de bulunan Innopark’ın 20 bin metrekare üzerine kurulduğunu, önümüzdeki dönemde bu alanı büyütmeyi planladıklarını anlatan Kütükcü, Innopark’ta Küme Koordinasyon Merkezi, Yenilenebilir Enerji Merkezi, Kuluçka Merkezi, Tasarım ve İş Geliştirme-Proje Merkezi, NDT (Tahribatsız Muayene) Uygulama Laboratuarları ile Üniversite-Sanayi işbirliği Merkezi olacağını ifade etti.

Bölgenin sinerjisi ınnopark’ta buluşacak
KOP Bölgesi’nin üretim ve bilgi kapasitesinin Innopark’ta buluşacağını anlatan Kütükcü, “Bölgedeki üniversitelerimizi, oda ve borsalarımızı, öncü kurum ve kuruluşlarımızı bu yapı içerisinde görmek istedik. Şu ana kadar Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi ve ABİGEM, Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyeti’ne imza koydu. Önümüzdeki günlerde Anadolu Birlik Holding ve TOBB ETÜ’de bu yapıya dâhil olacak. Amacımız bölge üniversitelerimizin, hocalarımızın bilgileri ile sanayicilerimizin üretim kabiliyetini Innopark’ta buluşturarak, bölgenin ürettiği katma değeri artırmak ve ihracat çıtasını yükseltmek” şeklinde konuştu.

Ortak çalışma kampüsü
Innopark’ın Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmesi ile birlikte sanayicilerin, üniversitelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ortak çalışma kampusu haline geleceğini bildiren Başkan Kütükcü, bu merkezde çalışmalarını sürdüren kurumların da devletin teknoloji geliştirme merkezlerine sağladığı imkanlardan yararlanarak çalışma fırsatı bulabileceklerini sözlerine ekledi.
universite_ve_sanayi_innoparkta_bulusacak_h8096.png
universite_ve_sanayi_innoparkta_bulusacak_h8096.png (82.14 KiB) 1204 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Re: İNNOPARK-İNOVASYON MERKEZİ

Mesaj gönderen erdemka38 » 19 Oca 2015 20:08

Anadoluda böyle merkezler çok yok Erciyes üni'de ODTÜ'de teknoloji merkezkeri işletiyor anlaşılan Konya'nın projesi daha kapsamlı..

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Oca 2015 20:36

erdem hocam konya innopark çok kapsamlı ve güzel bir proje kayseride de inpvasyon merkezi olacak bölgede ki illeri kapsayacak çalışmalar yapılacak..

TGB1
TG2 2.BÖLGEDE OLACAK İNOVASYON MERKEZİ

bilisim-vadisi-projesi-kayseri-t249-20.html

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Oca 2015 20:36

Erciyes ve Bozok Üniversiteleri ortaklığında yürütülen ve Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yaklaşık 7.8 milyon Avro destek alan Erciyes Teknoparkı İnovasyon Merkezi Projesi, öncelikle Kayseri ve Yozgat illerinde daha sonra bölge illerde faaliyet gösteren KOBİ’ler, Ar-Ge şirketleri ve girişimciler için rekabetçiliğin önünü açıyor. Projenin tamamlanmasıyla bölgenin girişimcilik ve teknoloji anlamında önemli bir destekçisi olan Erciyes Teknoparkının, bilgi teknolojileri merkezine dönüştürülmesi; uluslararası bir platform olarak dış piyasalarda daha çok tanınması; sanat, kültür ve teknolojiyi bünyesinde birleştirebilen bir yapıya kavuşması ve kentin gurur duyacağı bir marka olması hedefleniyor. Rekabetçi Sektörler Programı desteğiyle, Erciyes Teknopark Bölgesel İnovasyon Merkezi, yenilikçilik temelli stratejilerini çizen firma ve girişimcilerin Ar-Ge, inovasyon, teknoloji ve enformasyon ve iletişim teknolojileri (ICT) alanlarındaki çalışmalarını daha güçlü destekleyecek bir yapıya kavuşuyor. Projeyle, bir yandan Kayseri ve Yozgat bölgesinde daha fazla girişimci kendi işini kurmaya teşvik edilirken, bir yandan da mevcut işini sürdüren KOBİ’lere büyümeleri için destek sağlanıyor.
Rekabetçi Sektörler Programımız, Türkiye’nin birçok bölgesine sağladığı finansal kaynakla, bölgelerin rekabet gücünün artırılması ve gerek iç gerek dış piyasalarda daha güçlü rekabet eden işletmelerin çoğalmasına öncülük ediyor. Bu hedefle desteklenen Erciyes Teknopark Bölgesel İnovasyon Merkezi Projesi’nin de

40 aylık bir sürede 3 ana aşamada tamamlanması planlanıyor:

• Birinci aşamada, Erciyes Teknoparkı’nın alt ve üst yapılarının oluşturulması yani Teknopark için gerekli yapıların tamamlanması hedefleniyor.

• İkinci aşamada bölge için gerekli iş gücü kapasitesinin iyileştirilmesi hedefleniyor

ve bu doğrultuda hedef gruplar belirlenip, paydaş analizi ve pazar araştırması faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

• Projenin son aşamasını ise malzeme tedarik desteği oluşturuyor ve bu kapsamda eğitim laboratuvarları ve ofisler için gerekli tüm ekipmanın proje kapsamında satın alınması planlanıyor.

Bu hedefler doğrultusunda çalışmalar hızla ilerliyor. Türkiye’den iki, Yunanistan, İspanya ve İsveç’ten birer olmak üzere toplam 5 firmanın oluşturduğu bir konsorsiyumdan teknik destek alınarak eğitim, danışmanlık ve tanıtım faaliyetleri hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Erciyes Teknopark yönetimi, bağlı firmalar ve bilgi temelli faaliyet gösteren KOBİ’lerin performans, rekabet gücü ve girişimciliğini artıracak kapasite geliştirme çalışmaları yapıyor. Bölgede teknoloji ve yenilikçilik temelli girişimlere duyulan ihtiyaç ve bölgenin potansiyelinin haritası çıkarılıyor. Ağ oluşturma girişimleriyle, tüm inovasyon merkezlerinin birbirleriyle daha etkin iletişim ve iş birliği kurması hedefleniyor. Bir yandan da, Teknopark’ın tanınırlığı ve bilinirliğinin artırılması için bir dizi tanıtım ve pazarlama çalışmaları yürütülüyor. Öte yandan proje kapsamında verilen danışmanlık hizmetlerinden hem Teknopark içinde yer alan firmalar hem de dışarıdan girişimciler faydalanabiliyor. Danışmanlık hizmetleri; mali kaynaklara erişim, uluslararası pazarlara erişim; iş planı geliştirilmesi; telif hakları, TÜBİTAK, TTGV ve Bakanlığımız Ar-Ge hibe programlarına başvuru, ulusal ve uluslararası patent başvuruları, ulusal ve uluslararası iş ağlarının genişletilmesi, yabancı ortaklı konsorsiyum oluşturulması; teknik yardım alanında iş planı geliştirilmesi, marka tescili, teknoloji transferinin ticarileştirilmesi, risk sermayelerine erişim gibi konuları kapsıyor. Danışmanlık hizmetlerini eğitim çalışmalarından ayıran en önemli özellik ise, danışmanlığın başvuru sahibi firmanın ihtiyacına yönelik özel olarak yapılması.

Bir firma, Ar-Ge veya pazarlama/iş geliştirme çalışmaları sırasında ne zaman desteğe ihtiyaç duysa, projeye başvurup uzmanlardan mentörlük veya koçluk şeklinde hizmet alabiliyor. Ücretsiz olarak faydalanabilecekleri bu hizmet için Erciyes Teknopark Bölgesel İnovasyon Merkezi Proje ofisine başvurulabiliyor.
http://www.sanayigazetesi.com.tr/tgbler ... h7918.html
eru-agu-nny-meliksah-univ-arge-tto-faal ... 30-10.html

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Şub 2015 11:00

Projenin sonuna doğru gelindi yakında müjde gelir açılışla ilgili...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Şub 2015 01:11

innopark inşallah 2.çeyrekte açılır....

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Kas 2015 13:27

''Bu merkez Konya’ya ilelebet hizmet edecek'' Innopark Konya TGB’de kurucu ortaklar imzaları attı, merkez tahsise hazır

''Bu merkez Konya’ya ilelebet hizmet edecek''

Konya Sanayi Odası tarafından şehre kazandırılan ve Haziran ayında Bakanlar Kurulu kararıyla Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilen Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kurucu ortaklar şirket ana sözleşmesini imzaladı. Düzenlenen imza törenine Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş’nin kurucu ortağı olan 29 kurum ve kuruluşun yöneticileri katıldı.

Törende konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, tamamen üretim odaklı olan Innopark’ta tahsis için sona yaklaşıldığını, şirket tescilinin ardından, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için firmalara tahsise başlanacağını söyledi. Konya ve bölgesinin, teknolojiyi tüketen değil üreten bir yapıya kavuşarak, yeni bir kalkınma hikayesi başlatması amacıyla Konya’ya bir TGB (Teknoloji Geliştirme Bölgesi) kazandırdıklarını anlatan Kütükcü, Innopark’ta Türkiye’deki diğer TGB’lerden farklı olarak özel sektör firmalarına da kurucu ortak olarak yer verdiklerini vurguladı.

Konya’ya ilelebet hizmet edecek bir merkez

Innopark Konya TGB’ye emek veren herkese teşekkür eden Kütükcü, “Burada yer alarak bize güç veren Büyükşehir Belediyemize, 6 üniversitemize, oda ve borsalarımıza, 18 özel sektör firmamıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Sanayi Odamızın önceki dönem başkanı ve yönetim kurulu üyelerine de teşekkür ediyorum. Çok şükür Teknoloji Geliştirme Bölgemiz şu anda çok geniş tabanlı bir yönetime kavuştu. Biz bunu özellikle istiyorduk. Konya’nın tüm dinamikleri bu yapı içinde kalıcı olarak yer alsın istedik. İnşallah bu merkez, Konya’ya ilelebet hizmet edecek” şeklinde konuştu.

Bölgenin gelişiminde yeni bir aktör

Başkan Kütükcü’nün ardından söz alan Innopark Konya TGB Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı da, kurucu ortaklara bölge hakkında bilgi verdi. Innopark Konya TGB’nin Konya ve bölgesinin gelişiminde yeni bir aktör olacağının altını çizen Botsalı, merkezin Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde yer almasının önemli bir avantaj olduğunu aktardı. Botsalı, Innopark Konya TGB’nin; Teknoloji Transfer Ofisi, Kuluçka Merkezi, Üniversite İrtibat Ofisleri, Kümelenme Merkezi, Ar-Ge Ofisleri ve Teknolojik Üretim Mekanları, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Merkezi, Tasarım Merkezi ve Tahribatsız Muayene Laboratuarı birimlerinden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Innopark Konya TGB’nin kurucu ortakları ise şu şekilde: Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Konya Şeker, Pakpen, İttifak Holding, Enka Süt, MPG Makine, Safa Tarım, Serin Treyler, Endüstriyel Elektrik, Mepsan, Hasçelik, Konal İnşaat, Hasan Kulu Orman Ürünleri, Erdiren Dişli, Koyuncu Nakliyat, Simya Hidrolik, Kaçmazlar Oto, İlko İlaç ve Hidrokon.
2011040.jpg
2011040.jpg (186.04 KiB) 945 kere görüntülendi
d1cd10d25713e39dbf7d169228f170da.jpg
d1cd10d25713e39dbf7d169228f170da.jpg (128.62 KiB) 945 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2016 23:44

Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi nedir?
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa göre kurulan, sınırları içerisinde Ar-Ge, yazılım geliştirme ve teknolojik üretim faaliyetlerine izin verilen, bölgede yer alan girişimcilerin bu faaliyetlerine yönelik vergi muafiyetleri ve desteklerden yararlanmasına imkan veren bölgedir.
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi nerede kurulacak?
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Konya Organize Sanayi Bölgesi sınırları içinde bulunan Konya-Aksaray Karayolu üzerinde konumlanan (TÜMOSAN Lojmanları bitişiği) 122.000 m2 sinin tapusu alınmış, 286.000 m2 rezerve alandan oluşan arazi üzerine kurulacaktır. Bölge halen anılan arazi üzerinde MEVKA Güdümlü Projesi ile inşaatı tamamlanmış Konya Bölgesel İnovasyon Merkezi binasında faaliyetine başlayacaktır.
Konya TGB, Konya’daki tüm sanayi bölgelerinin ağırlık merkezi üzerinde konumlanmış bulunmaktadır. Konya kentinin sanayi üretimini oluşturan küçük, orta, büyük ölçekli sanayi işletmelerinin %95’i Konya TGB’yi merkez alan 7.5 km yarıçaplı daire içinde konumlanmıştır. İSO ilk 500 sanayi kuruluşu listesindeki Konya’da yerleşik 9 işletmeden 6’sı Konya TGB’nin çok yakınında konumlanmıştır. İSO ikinci 500 sanayi kuruluşu listesindeki Konya’da yerleşik 16 işletmeden 13’ü Konya TGB’nin çok yakınında konumlanmıştır. Konya TGB, Konya Lojistik Bölgesi, Konya Uluslararası Fuar Merkezi, KTO Mesleki Eğitim Merkezi, KTO Vakfı Dortmund Eğitim Merkezi (S.Ü. Teknoloji Fakültesi Uygulamalı Eğitim Merkezi), Selçuk Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi, Konya Havaalanı, Konya Hızlı Tren İstasyonu (inşaatına başlanacak),Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali, Selçuklu Kongre Merkezi, Rixos Otel, TÜMOSAN gibi önemli noktaların tam ortasında konumlanmıştır. Konya Ticaret Borsası tarafından Konya’daki 60’a yakın tohum firması ile işbirliği yaparak kurulacak Tohumculuk ve Gen Vadisi Konya TGB sınırları içinde kurulacaktır. Kuruluş kanunu 2013 yılında yayımlanan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin de Konya TGB’ye yakın bir alana kurulması beklenilmektedir. Bu durum, Konya Bölgesel TGB’nin, bölgedeki inovasyon ekosisteminin en önemli aktörlerinin tam ortasında konumlanmış olduğu anlamına gelmektedir.
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesinin işleticiliği ve yöneticiliğini kim yapacak?
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin yönetimi ve işleticiliği “Innopark-Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.” ünvanlı şirket marifetiyle yürütülecektir. Şirketin ortakları; bölgenin kurucu heyetinde yer alan Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Aksaray üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Anadolu Birlik Holding, Konya ABİGEM ve şirkete ortak olmak isteyen bölgemizdeki üretim ve hizmet sektörü işletmeleri olacaktır.

Innopark’ın hedefleri nelerdir?
Innopark: bölgesel inovasyon ekosistemine katkı sağlama misyonu doğrultusunda aşağıdaki hedeflere yoğunlaşacaktır:
• Bölgede teknolojik üretimi destekleyen bir altyapı oluşturulması,
• Güçlü ve etkin kamu/üniversite/endüstri işbirliği ile bölgedeki kuruluşlar arasında teknoloji transferinin teşvik edilmesi ve desteklenmesi,
• Bölgedeki mevcut girişimlerin yeni ve yüksek teknolojileri kullanmasını sağlayacak şeklide reorganizasyonu ile yeni ve yüksek teknoloji odaklı firmaların sayısının artırılması,
• Bölgede bilgi tabanlı ekonomiye geçişi sağlamak üzere tüm kesimlerde inovasyon bilinci oluşturulması ve bölgesel inovasyon stratejileri üretilmesi,
• Yeni ve ileri teknoloji odaklı girişimciliğin özendirilerek yeni ve yüksek teknoloji odaklı yeni girişimler başlatılması
• Farklı sektörlerdeki kamu/özel/akademik kuruluşların inovasyon konusunda işbirliğine yönelik ağyapılar/kümelenmeler oluşturması,
• Bölgenin önceliklerini esas alan yeni inovasyon girişimleri başlatılması.

Innopark’ın öne çıkan özellikleri nelerdir?
Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi tasarımı aşağıdaki 7 temel ilke üzerine kurulmuştur:
• Konya TGB, bilgi ve teknolojiye dayalı sürdürülebilir bölgesel kalkınma ve global rekabetçilik misyonlarına odaklanan, bölgedeki tüm paydaşların işbirliğine dayalı bir bölgesel inovasyon girişimidir,
• Konya TGB, teknolojik üretim faaliyetlerinin yoğun olacağı bir bölge olarak kurulacak olup, bölgenin altyapı ve üstyapı planlaması üretim tesislerini içerecek şekilde yapılacaktır.
• Konya TGB, ülkemizdeki üniversite merkezli TGB'lerden farklı olarak coğrafi konumu itibarıyla üretim sektörü işletmelerinin ağırlık merkezinde olan, bununla birlikte bölgedeki tüm üniversitelere ve inovasyon sürecine katkı sağlayan tüm unsurlar ve aktörlere coğrafi yakınlığı da sağlayabilen bir TGB modelidir,
• Konya TGB, Konya'daki üretim sektörü kuruluşlarının öncülüğünde hayata geçirilmiş bir proje olması nedeniyle ülkemizdeki üniversite tabanlı TGB yönetim modellerden farklılıklar arz eden ihtiyaç ve pazar yönelimli özgün bir yapılanma ve yönetim modeline sahiptir,
• KONYA TGB, sürdürülebilir gelişme için güçlü finansal yapı ve farklı ve sürdürülebilir gelir kaynaklarına sahip olacaktır,
• Konya TGB, bölgenin ve bölgedeki paydaşların gücünün ve sinerjisinin sürdürülebilir büyüme ve gelişme için en etkin biçimde kullanılmasını sağlayacak bir yapıya sahiptir,
• Konya TGB, bulunduğu bölgedeki ve ülkemizde inovasyon ve girişimcilik alanında faaliyet gösteren tüm kurumlar, aktörler ve unsurlarla yakın iletişim, işbirliği ve dayanışma içinde çalışmayı ve bu amaca yönelik ağyapılar kurmayı veya bu amaçla çalışan ulusal veya uluslararası ağyapılara katılmayı hedefler,

Kuruluşu planlanan Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesinin (Konya TGB) konsepti aşağıda verilmiştir:
• Teknolojik Üretim Odaklı TGB: Konya TGB, Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra teknolojik üretim faaliyetlerinin yürütülmesine odaklanan bir TGB olarak oluşturulacak, bölgenin altyapı ve üstyapısı üretim tesislerini içerecek şekilde planlanacaktır,
• OSB Odaklı TGB: Konya’daki tek TGB olan Selçuk Üniversitesi TGB, üniversite yakınında bir TGB olup bünyesinde ağırlıklı olarak öğrenci ve öğretim üyesi şirketlerini barındırmaktadır. Konya TGB; sanayiye yakın TGB konsepti ile oluşturulacak, sanayiinin ağırlık merkezinde olma avantajını etkin şekilde kullanacak şekilde yapılandırılacaktır,
• Üretim İşletmeleri için avantajlı TGB: Konya TGB, Konya OSB sınırları içinde olacak, bu nedenle, teknolojik üretim odaklı işletmeler OSB sınırları içindeki desteklerden yararlanabilecektir,
• Yönetiminde bölgedeki tüm üniversitelerin yer alacağı TGB: Konya TGB’nin yönetici şirketi tek bir üniversitenin değil bölgemizdeki tüm üniversitelerin ortaklığına açık olacaktır, gelecekte bölgede kurulacak yeni üniversiteler isterlerse yönetici şirkete ortak olarak olabileceklerdir,
• Geniş ortak profili olan TGB: TGB yönetici şirketine Konya’daki TOBB’a bağlı odalar, Konya’daki üniversiteler, TOBB ETÜ, Karaman ve Aksaray Üniversiteleri, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya ABİGEM, bölgedeki üretim ve hizmet sektörü şirketlerinin ortak olması sağlanarak bölge geniş bir ortak kitlesinin istek ve beklentileri esas alınarak yönetilecektir,
• Güçlü Sermaye yapısı olan TGB: Konya TGB, güçlü bir sermaye yapısı oluşturarak ülkemizin ve bölgemizin önceliklerine ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek laboratuvarlar ve Ar-Ge kaynaklarının oluşturulmasını sağlayacaktır,
• Yakın çevredeki işletmelere hizmet sunmaya odaklanan TGB: Konya TGB, Konya OSB sınırları içinde olacak, TGB’nin faaliyetleri öncelikli olarak KOS içindeki ve yakın çevredeki sanayi kuruluşlarının sorunlarına hızlı ve inovatif çözümler üretilmesi ve bu kuruluşların inovatif yeteneklerinin geliştirilmesine odaklanacaktır,
• Girişimcilere finansman desteği sağlayan TGB: Konya TGB, oluşturacağı güçlü bir sermaye yapısı ile yeni ve ileri teknoloji odaklı yeni girişimlere kendi imkanları ile risk sermayesi desteği sağlayacaktır.
• Bölgesel İnovasyon Ekosistemi oluşturulmasına odaklanan TGB: Yeni kurulacak TGB, bölgede iyi çalışan bir inovasyon ekosistemi oluşturulmasına ve bölgenin uluslararası ilişkilerinin geliştirilmesine odaklanacaktır,
• Bölgesel önceliklere odaklanan TGB: Konya TGB, Konya bölgesinin kalkınma önceliklerini esas alarak öncelikli alanlarda kümelenme yapıları oluşturulmasına, Yenilenebilir Enerji Teknoloji Araştırma Merkezi Tasarım Merkezi vb. arayüzler kurulmasına özel önem atfedecektir,
• Kümelenme Odaklı TGB: Yeni kurulacak TGB, bölgemizdeki aktörler arasında inovasyona yönelik işbirlikleri ve kümelenmeler oluşturulmasına odaklanacaktır (Otomotiv, Ayakkabı, Döküm, tarım makinaları kümelenme çalışmaları devam etmekte olup savunma sanayii, biyoteknoloji, yenilenebilir enerji, yazılım kümelenmeleri başlatılacaktır),
• Diğer TGB’ler ile işbirliğine önem veren TGB: Yeni kurulacak TGB, bölgedeki ve ülkemizdeki TGB’ler ile güçlü iletişim, işbirliği, dayanışma ve güçbirliği içinde olacaktır.

Innopark çevredeki işletmelere hangi hizmetleri sunacak?
• Konya TGB, “Teknolojik Üretim Odaklı” bir TGB olacak, bölgede orta ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretimini artırmaya odaklanacaktır,
• Konya TGB’de Ar-Ge ofislerinin yanı sıra üretim yapmaya elverişli binalar inşa edilerek teknolojik üretim yapmak isteyen işletmelere kiralanabilecektir. OSB sınırları içindeki Konya TGB’deki elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz vb. altyapı hizmetleri üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede oluşturulmuş bulunmaktadır.
• Konya TGB’de çapa firmalar ve kümelenme yapıları yer alacağı için bölgede Ar-Ge faaliyeti yürüten teknoloji firmalarına daha cazip olacaktır. Bölgede yer alacak ilk çapa firma Konya Ticaret Borsası tarafından tohum geliştirme çalışmaları yürütmek üzere kurulacak Tohumculuk ve Gen Vadisi Projesinin yürütücü şirketi olacaktır. Bu şirket, faaliyetlerini Konya’daki 60’ın üzerinde sayıya ulaşan tohumculuk firmaları ile birlikte yürütecek, bu firmaları bölgeye çekecektir.
• Konya Sanayi Odası önderliğinde kurulan Konya Otomotiv Yan Sanayi Kümesi, Konya Döküm Kümesi, Konya Ayakkabı Kümesi ve Konya Tarım Makinaları Kümesi bundan sonraki faaliyetlerini Konya TGB içinde yürütecek olup, bu durum Ar-Ge faaliyeti yürüten teknoloji firmalarını bölgeye cezbeden önemli bir unsur olacaktır.
• Konya TGB, Bölge içinde pazarlama, üretim, tedarik amaçlı olmaktan çok inovasyon ve Ar-Ge amaçlı kümelenmeler oluşturulmasına önem verecek, bu kapsamda Yazılım Kümelenmesi, Biyoteknoloji Kümelenmesi, Savunma Sanayi Kümelenmesi, Enerji Kümelenmesinin kurulmasına odaklanacaktır.
• Konya TGB’de Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin teknoloji geliştirme ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji teknolojileri alanında teknoloji geliştirme faaliyetlerine öncelik verilecektir, bu konuda stratejiler ve projeler üretilecektir.
• Konya TGB’de yakın çevredeki sanayi işletmelerinin tasarım faaliyetlerine hızlı ve etkin destek sağlayacak bir Tasarım Merkezi çalıştırılacaktır. Bu merkezde sanayide yaygın olarak kullanılan Bilgisayar Destekli Mühendislik Araçları ve güçlü iş istasyonları ile tersine mühendislik araçları (3D printer ve 3D tarayıcı) bulunacak, bu araçlar isteyen şirketlerin kullanımına sunulacaktır. Tasarım merkezi ile ilgili yazılım, cihaz ve teçhizat alımının ihale ilanı yayınlanmış olup ürünlerin teslimatının Ocak 2015 içinde tamamlanması beklenmektedir.
• Konya TGB’de, yakın çevredeki sanayi işletmelerinin test ve deney ihtiyaçlarını karşılayacak laboratuvarlar çalıştırılacaktır. Bu kapsamda, Tahribatsız Muayeneler (X-ray kontrol) konusunda hizmet verecek ilk laboratuvarın cihaz ve teçhizat alımının ihale ilanı yayınlanmış olup ürünlerin teslimatının Ocak 2015 içinde tamamlanması beklenmektedir.
• Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketinin sermayesinin ülkemizdeki halen faal olan çok sayıda TGB yönetici şirketinin sermayesinden daha yüksek olması öngörülmüş olup, bu sermaye Bölgede Ar-Ge ve inovasyon için gerekli kaynakları kullanmaya harcanacaktır. Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi, kendi bütçesinden yeni ve ileri teknoloji odaklı yeni girişimlere (start-up) risk sermayesi desteği sunacaktır.
• Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Konya ilinin ihtiyaç duyduğu yeni teknolojiler ve ürünlerden öncelikli olanları belirleyecek, bu ürünler ve teknolojiler ile ilgili Ar-Ge faaliyeti yürüten yeni girişimlerin kurulmasına önem verecek, bu konuda bölgenin ihtiyaçları, öncelikleri ve stratejileri doğrultusunda girişimci yetiştirme ve destekleme programları yürürlüğe koyacaktır.
• Konya TGB, Bölgedeki üniversitelerdeki öğrencilerin girişimcilik konusunda motive edilmesi ve bilgilendirilmesi için öğrenci klüpleri oluşturulmasını destekleyecek, öğrencilerin ulusal ve uluslararası yarışmalara katılması için finansal destek sağlayacak, öğrencilerin inovasyon ve Ar-Ge konusundaki yeteneklerini geliştirecek faaliyetler ve programlar uygulamaya koyacaktır.
• Konya TGB, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde uzmanları içeren bir uzman veri tabanı oluşturacak, üretim sektörünün büyüme, gelişme, global piyasalara açılma, problem çözme, yeni ürün ve teknolojileri uyarlama ve geliştirme konusundaki faaliyetlerine bu veri tabanındaki uzmanları danışman, uzman, mentör, koç vb. sıfatlarla görevlendirecektir.
Kaynak Konya Ticaret Odası

faruk gorez

Re: Innopark -Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2016 23:52

İNNOPARK’TA SONA GELİNDİ

Konya’nın dev projelerinden olan Innopark’ta da sona gelindiğini açıklayan Başkan Memiş Kütükçü, “Konya’ya üretim odaklı bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi geliyor. Binamız tamamlandı. Üç Boyutlu Yazıcı ve üçboyutlu tarayıcı, iş istasyonları gibi tasarım ve modelleme odaklı, Manyetik Parçacık Test Cihazı, Ultrason Muayene Test Cihazı, Sıvı Penetrant Test Seti gibi tahribatsız muayene odaklı cihazlarımızın tamamı geldi. İç tefrişata yönelik diğer cihazların teslimatı da tamamlanmış olup montaj ve kurulumu ile ilgili süreçler ise tamamlanmak üzere. Innopark’la ilgili bir Kurucu Heyet oluşturuldu. Ve şu ana kadar bu kurucu heyete Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, TOBB ETÜ, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Birlik Holding ve ABİGEM imza koydu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza buranın Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmesi için başvurumuzu yaptık” diye konuştu.

KONYA TARİHİ YATIRIMI ALDI

Ünilever’in Algida yatırımından sonra kozmetik üretimi üzerine de yapacağı yatırımdan bahseden Kütükçü, “Algida ile Konya çok önemli bir yatırımı aldı. Fabrika üretime başladı. Şimdi de Unilever’in kozmetik üretim tesisleri Konya’ya yapılacak. 300 bin metrekare Unilever, tedarik firmalar için de 200 bin metrekare tahsis edildi. 5. Bölge’de alan tahsisini yaptık. Yatırımlar başladı. Bu yatırımlar yaklaşık 600 milyon EURO tutarında. Algida hariç 600 milyon EURO. Bu Konya’nın tarihinde aldığı en büyük yatırımdır. Bu yatırım ciddi miktarda Konya’yı geliştirecek ve markalaştıracak yatırımlar olacak. Konya için bu yatırım büyük önem arz ediyor” dedi. Konya’nın yabancı yatırımların gözdesi olduğunun altını çizen Başkan Kütükçü, Çevre Yolu’nun yapımına başlanması, Konya-Karaman-Mersin hattının yapımına başlanmasının Konya’ya daha fazla firma çekeceğini belirtti.

ULAŞIMA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

OSB’deki ulaşım problemine yönelik çalışmaların da olduğunu ifade eden Kütükçü, “Göreve geldiğimizde Konya Büyükşehir Belediye başkanımızdan 3 talepte bulunmuştuk. OSB’nin genişlemesi yönünde talebimiz olmuştu. Bununla ilgili imar çalışmaları yapıldı. İkincisi OSB’nin şehir ile ulaşımının sağlanması noktasındaki çalışmalardı. 3.’sü de Konya OSB’de çalışan insanların şehir trafiğine takılmalarının önüne geçmek amacıyla sanayi bölgesinde yakın bir bölgede konut alanı oluşturma talebimizdi. Bu talep çevre düzenleme planına işlendi. Biz de bir taraftan bunun fikri alt yapısını oluşturuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde OSB çalışanlarımızı sanayiye çok yakın bir bölgede konuşlandıracağız. Şu an 30 bin çalışanımız var. 4 ve 5. Bölgenin de devreye girmesi ile bu sayı 50 bine ulaşacak. Onun için bu proje büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

TÜMOSAN LOJMANLARI İLE İLGİLİ ARZUMUZ VAR

TÜMOSAN Lojmanları’nın Teknoloji Geliştirme Merkezi’ne dahil edilmesi yönünde arzuları olduğunu aktaran Kütükçü, “TÜMOSAN Lojmanları 370 bin metrekare alanıyla Özelleştirme İdaresi’nde şu an. Biz burayı da Teknoloji Geliştirme Merkezimize dahil etmeyi arzuluyoruz. Burası da geldiği zaman toplamda 500 bin metrekare alanlık bir Teknoloji Geliştirme Merkezi olacak. Arzumuz inşallah bu yönde” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM ÇİÇEKÇİ

faruk gorez

Re: Innopark -Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2016 23:54

Kümelenme

Innopark, bölgedeki kuruluşlar arasında inovasyon odaklı kümelenmeler oluşturulmasına büyük önem atfetmektedir. Bu amaçla, Innopark bünyesinde profesyonel uzmanların istihdam edildiği bir Kümelenme Merkezi çalıştırılmaktadır. Kümelenme Merkezi, kümelenme konusunda yeni stratejiler geliştirmek, yeni projeler uygulamaya koymak, iyi uygulama örnekleri oluşturmak üzere inovasyon ekosistemi içindeki tüm aktörlerle etkileşim içinde çalışmaktadır.

Innopark’ta yer alacak bazı çapa firmalar etrafında tedarikçi firmaların toplanmasını sağlayarak kendi planetary sistemlerini geliştirecektir. Innopark’ta yer alacak ilk çapa firma Konya Ticaret Borsası tarafından tohum geliştirme çalışmaları yürütmek üzerekurulacak Tohumculuk ve Gen Vadisi Projesinin yürütücü şirketi olacaktır. Bu şirket, faaliyetlerini Konya’daki 60’ın üzerinde sayıya ulaşan tohumculuk firmaları ile birlikte yürütecek, bu firmaları bölgeye çekecektir.

Konya Sanayi Odası önderliğinde kurulan Konya Otomotiv Yan Sanayi Kümesi,Konya Döküm Kümesi, Konya Ayakkabı Kümesi ve Konya Tarım Makinaları Kümesi bundan sonraki faaliyetlerini Konya TGB içinde yürütecek olup, bu durum Ar-Ge faaliyeti yürüten teknoloji firmalarını bölgeye cezbeden önemli bir unsur olacaktır.

Innopark, KONYA TGB içinde inovasyon ve Ar-Ge amaçlı kümelenmeler oluşturulmasına önem verecek, bu kapsamda Yazılım Kümelenmesi, Biyoteknoloji Kümelenmesi, Savunma Sanayi Kümelenmesi, Enerji Kümelenmesinin kurulmasına odaklanacaktır.