Konya Ovası Projesi - (KOP)

faruk gorez

Konya Ovası Projesi - (KOP)

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Ara 2014 13:01

Konya Ovası Projesi (KOP) tamamlandığında, ekonomiye 2,57 milyar dolar katkı sağlayacak
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin ikinci büyük sulama projesi olan Konya Ovası Projesi (KOP) tamamlandığında, ekonomiye 2,57 milyar dolar katkı sağlayacağını belirtti.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP kapsamında 1 milyon 100 bin hektar sulanacak tarım arazisi bulunduğunu, bu araziden 923 bin 600 hektarının sulandığını ifade etti.

Proje ile gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükselterek ulusal düzeyde ekonomik gelişimin amaçlandığını belirten Bayraktar, projenin sulama ayağının bir an önce bitirilmesi gerektiğine işaret etti.

Bayraktar, 2023'e kadar 81 bin 5 hektar alanın sulama planlamasının yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Sulanabilir alan yüzde 83,9'a ulaşmış durumda. Yer altı sularından kaynaklı 923 bin 600 hektar sulanan alanda önümüzdeki yıllarda 70 bin 92 hektar daralma olacak. Bu nedenle 2014 itibarıyla sulanabilir alan 853 bin 508 hektar kabul ediliyor. 30 bin 267 hektar alan sulama inşaatı halinde 135 bin 220 hektar alan ise yatırım programında. Bunlar tamamlandığında projeyle 2023 yılı itibarıyla bölgedeki 1 milyon 100 bin hektar alan sulamaya açılmış olacak."

Türkiye'de teknik ve ekonomik olarak sulanabilecek 8,5 milyon hektar tarım arazisinin 5,9 milyon hektarının sulamaya açıldığını bildiren Bayraktar, bu alanların yüzde 15,7'sinin KOP kapsamında olduğunu ifade etti.

Bayraktar, KOP'taki sulanabilir alanların yüzde 16,1'inin sulamaya açılamadığını belirterek, "Bölgeyi suyla buluşturacak KOP, Konya Ovası'nı kurtaracak. KOP tamamlandığında, ekonomiye, 2,2 milyar doları sulama, 300 milyon doları enerji, 70 milyon doları içme suyu olmak üzere 2,57 milyar dolar katkı, 100 bin kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlayacak. KOP, Türkiye'nin üretim açığı verdiği çoğu üründe önemli üretim artışlarına neden olacak" değerlendirmesinde bulundu.
kaynak AA
91397.jpg
91397.jpg (66.49 KiB) 1725 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KOP, Konya Ovası'nı kurtaracak

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Oca 2015 14:13

KOP Bölgesi için 'meyve' projesi KOP Bölgesi'ne uygun meyve tür ve çeşitleri belirlenecek.

KOP Bölgesi için 'meyve' projesi

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi bünyesindeki illerde üretilen meyvelerin tür ve çeşitleri iklim, arazi ve pazarlama şartlarına göre yeniden şekillendirilmesi ve kalitesinin artırılması amacıyla düzenlenen “Meyvecilikte KOP Bölgesi’ne Uygun Çeşit Belirleme Toplantısı” KOP İdaresi’nde yapıldı.

Yerel Yönetim temsilcileri, akademisyenler ve fidan üreticilerinin bir araya geldiği toplantıda bölge için uygun ve katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi kararı çıktı.

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinde iklim ve arazi şartlarına uygun meyve çeşitlerinin tartışıldığı toplantıya, Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Raşit Turan, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyeleri Prof. Dr.


Zeki Kara, Prof. Dr. Lütfi Pırlak, Prof. Dr. Ahmet Eşitken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Konya İl Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri, meyve fidanı üreticileri ve KOP İdaresi uzmanları katıldı.

KOP Bölgesi’nin, 65 bin kilometrekarelik alanı, 3 milyon hektarlık tarım alanı ve 3 milyon nüfusu ile Türkiye’de önemli bir merkez olduğunu, bölge tarımının gelişiminde ve bölgenin kalkınmasında katma değeri yüksek meyveciliğin etkin bir rol üstlenmeye başladığını hatırlatan KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KOP illerinin birbirleriyle olduğu kadar kendi içlerinde de farklı iklimsel ve coğrafi koşullar içerdiğini, bu nedenle özellikle eğimi yüksek ve düz alanlar ayrımında olmak üzere hangi bölge için ‘hangi meyve ve hangi çeşit’ sorusuna en uygun cevabı aradıklarını belirtti.

“İhracata dönük üretim yapılmalı”

İkinci Marmara olma yolunda emin adımlarla ilerleyen KOP Bölgesinin, meyvecilikte de adından söz ettiren bir bölge olması gerektiğinin altını çizen Başkan Babaoğlu, “Sadece iç pazara değil, ihracata dönük meyve üretimine de dikkat edilmeli. Çünkü ihracat yapılamadığı yıllarda fiyatlara büyük düşüşler yaşanıyor. Bu nedenle sadece iç pazara yönelik olan dış dünyanın bilmediği ve tüketmediği çeşitleri yetiştirmek bir risktir. Unutulmamalıdır ki, dünya meyve üreticileri en uygun ürün için her yıl binlerce çeşit denemektedir” diye konuştu.

“KOP Bölgesi üzüm, kiraz ve çilekte Türkiye lideri olacak”

Meyve çeşidi seçiminin çok önemli olduğunu ve bölge için en uygun meyve çeşitlerinin belirlenmesi konusunda çok hassas davrandıklarını ifade eden KOP İdaresi Başkanı Babaoğlu şunları söyledi:

“Bu amaçla ‘Bölgesel Meyve Üretimi’ bizim için önemli bir başlık konusudur. Halen KOP sulama projeleriyle desteklediğimiz ve çilek, kiraz, üzüm üretimine yönlendirmeye başladığımız alanlarda hem Türkiye hem de dünyada kolay pazarlanacak ürünlere yöneliyoruz. Bu amaçla bölge kurumlarıyla işbirliği içinde üreticilerimizi yönlendiriyoruz. Bu ürünler bölge için stratejik ürünler haline geldi. Yaptığımız bu toplantı ile de artık tüm kurumlarımız ortak hareket ederek üreticileri bu meyvelere ve bu meyvelerin pazarda tutulan çeşitlerine yönlendirecek. Bu çeşitleri üretip bunların sanayisini geliştirip pazarlamasını yapacağız. Hem aynı tür ve çeşitten çok miktarda ürün üreteceğiz hem de bunların sanayisini ona göre geliştireceğiz. Bu yolla bölgemizin meyvecilikten alacağı pay artacak ve halkımızın gelir seviyesi hızla yükselecek. Çilek, kiraz ve üzüm halen KOP Bölgesi dağlık kırsal alanlarda yaşayan insanların hemen hemen ana geçim kaynağı haline gelmiştir. KOP Eylem Planı’nda da bölge için çeşitlerin yaygınlaştırılması için projeler bulunmaktadır. KOP Bölgesinin Organik Tarım Bölgesi ilan edilmesiyle üzüm, kiraz, çilek gibi ürünlerde Türkiye lideri olmayı amaçlamaktayız. Bu nedenle paydaşlarımızın düşüncelerine önem veriyoruz. Gerek yerel yönetim temsilcileri, gerek akademisyenlerimiz, gerekse sahada bizzat bu sorunlarla karşılaşan fidan üreticilerimizin görüş ve önerilerini alıyoruz. Bu tür toplantılarımızın devamı gelecek ve alınan kararları süratle sahada uygulayacağız.”
DÜNYA

faruk gorez

Re: KOP, Konya Ovası'nı kurtaracak

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 09:45

http://www.konhaber.com/yeni/haber-1947 ... atti-.html

Babaoğlu, KOP Eylem Planı'nın ayrıntılarını canlı yayında anlattı KOP Eylem planı 62’nci hükümetin programına girdi, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olmasıyla başlayan bölgedeki heyecan bir kat daha arttı. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, bölgenin kalkınması için hazırladıkları planları ROTA'da anlattı. İşte Yeni Türkiye yolunda atılması gereken o adımların ayrıntıları...


faruk gorez

Re: KOP, Konya Ovası'nı kurtaracak

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 09:55

kop projesinde yer alan illerde yakın zamanlarda farklı ürünler göreceğiz bu projeye özel üniv. ve konya şeker abh holding torku ciddi destek veriyor ...

faruk gorez

Re: KOP, Konya Ovası'nı kurtaracak

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Ara 2015 12:26

Konya'da 42 tesisin açılışı yapılacak! Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya'da 42 tesisisin açılışının Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılacağını açıkladı. Eroğlu, kente yapılan yatırımların maliyetinin 500 milyon lira olduğunu da aktardı.
4647aac8872360ddd78a2aa274db8b58.jpg
4647aac8872360ddd78a2aa274db8b58.jpg (120.1 KiB) 1565 kere görüntülendi
Bakan Eroğlu, yaptığı açıklamada, yapımı tamamlanan 175 tesisin açılışını 23 Aralık'ta Ankara Atatürk Spor Salonu'nda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla düzenlenecek büyük bir törenle gerçekleştiriceklerini belirtti.

Tesisler hakkında bilgi veren Eroğlu, "Bakanlığımızca maliyeti toplam 2,4 milyar lirayı bulan 175 tesis açılacaktır. Bu tesislerin 159'u Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 7'si Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 7'si Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 2'si Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından tesis edilmiştir" dedi.

Eroğlu, hizmete açılacak 175 tesisin, 36 baraj, 4 içme suyu tesisi, 2 atıksu arıtma tesisi, 13 sulama tesisi, 47 gölet/gölet ve sulama/ gölet sulaması, 51 taşkın koruma tesisi (51 ana iş kapsamında 343 taşkın koruma tesisi), 6 diğer DSİ tesisi, 7 ormancılık, 7 milli park projesi, 2 meteoroloji tesisinden oluştuğunu açıkladı.

Eroğlu şunları söyledi:

"Bu tesislerle 1 milyon 100 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak, 37 milyon metreküp/yıl içme suyu temin edilecek, 13 bin 500 metreküp/gün atık su arıtılacak. 5 il, 40 ilçe, 292 yerleşim yeri ve 110 bin dekar arazi taşkından korunacak. Hayata geçirilen projelerle 1 milyon 662 bin dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapılarak 82 milyon adet fidan dikilmiş, 177 milyon adet fidan üretilmiştir. Orman köylülerinin kalkınmasına destek verilmiş, şehir ormanı, bal ormanı, mesire yerleri tesis edilmiştir. Korunan alanların altyapısı ve çevre düzenlemeleri yapılmıştır. Kurulan tesislerle meteorolojik tahminler daha sağlıklı ve zamanında yapılacaktır."

KONYA'YA 500 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla Konya'da da 42 tesisin açılışının yapılacağını söyleyen Eroğlu, "Konya'da 2016 yılı Ocak ayı içinde 42 dev tesisin temel atma ve açılışına Başbakan Ahmet Davutoğlu gelecek. Konya'daki tesislerin maliyeti yaklaşık 500 milyon lira. Konya'nın plakası 42, açılışını yapacağımızın tesisin sayısı da 42" diye konuştu.

faruk gorez

Re: KOP, Konya Ovası'nı kurtaracak

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Tem 2016 00:04

KONYA OVALARI PROJESİ (KOP)
DSİ 4. Bölge Müdürlüğü görev alanı içerisinde yer alan Konya, Niğde, Aksaray ve
Karaman illerindeki depolama, baraj, gölet ve yeraltı suyu sulamaları ile içme-kullanma ve
endüstri suyu ihtiyacının karşılanması yanında, hidroelektrik enerji ve çevre projelerinin
tümüne birden Konya Ovalari Projeleri, kisaca KOP denilmiştir. Dört ile ait 65.013 km2
alanda gerçekleştirilecek KOP bünyesinde muhtelif aşamalarda 18 adet proje yer almaktadır.
KOP kapsamındaki Projeler ve Sulanacak Alanlar;
 Konya - Çumra Projesi 343.850 Ha.
 Konya - Ereğli Projesi 42.225 Ha.
 Konya - Ilgın Projesi 17.639 Ha.
 Karaman Projesi 24.700 Ha.
 Karaman - Ayrancı Projesi 5.438 Ha.
 Konya - Sarayönü-Beşgözler Projesi 5.630 Ha.
 Konya - Beyşehir-Damlapınar Projesi 1.020 Ha.
 Niğde - Gebere Projesi 930 Ha,
 Niğde - Akkaya Projesi 2.000 Ha,
 Niğde - Gümüşler Projesi 414 Ha,
 Niğde - Murtaza Projesi 1.191 Ha,
 Aksaray - Uluırmak Projesi 23.640 Ha,
 Küçük Su Projeleri (Yas Dahil) 231.017 Ha.
 İl Özel İdaresi ve Halk Sulamaları 160.337 Ha,
 İnşaatı Devam Eden ve Planlama Safhasında Olanlar 239.969 Ha.
KOP Kapsamındaki İçme Suyu ve Enerji Projeleri;
 Karaman Projesi - 22,1 Hm³/Yıl (İşletmede)
 Konya İçme Suyu Projesi - 130 Hm³/Yıl (30 Hm³/Yıl İşletmede)
 Aksaray İçme Suyu Projesi - 12 Hm³/Yıl (İşletmede)
 Enerji Projeleri – 2.998,7 Gwh/Yl
KOP Kapsamındaki (DSİ) Projelerin Son Durumu;
 İşletmeye Açılan Projeler 239.722 Ha.
 İnşaatı Devam Eden Projeler 31.224 Ha.
 Planlaması Tamamlanan Projeler 238.811 Ha.
 Yatırım Programında Olan 10.956 Ha.
 Kooperatif Sulamaları 207.783 Ha.
 İl Özel İdaresi ve Halk Sulamaları 160.337 Ha.
 YAS’dan Şahıslarca Sulanabilecek Alan 211.167 Ha
KOP kapsamında bulunan projelerin bir kısmı işletmede, bir kısmı inşa halinde, bir
kısmının da planlama ve projeleri tamamlanmış olup, peyderpey yatırım programına
alınacaktır. Diğer taraftan işletmede olan sulamalardan klasik sisteme sahip olan tesislerin
sulama şebekelerinin kapalı sisteme dönüştürülmesi amacıyla rehabilitasyon projeleri
geliştirilmektedir. Bütün bu projelerin gerçekleştirilmesi KOP eylem planı çerçevesinde 2020
yılına kadar tamamlanacaktır.
Dış Havzalardan Konya Kapalı Havzasına Su Çevrilmesi ve Konya - Çumra 3.
Merhale Projesi;
KOP’un en önemli ayağı ve en büyüğü Konya-Çumra projesidir. 3 merhaleden oluşan
Konya-Çumra projesinin en büyük ve en önemli kısmını da Konya-Çumra 3. merhale projesi
teşkil etmektedir.
Konya-Çumra 3. merhale projesi ile Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan
sularının yıllık 414 Milyon m3
’ü inşa edilecek olan üç adet baraj ve Mavi Tünel vasitasiyla
Konya Kapali Havzasina aktarilacaktir. Bu su ile hem Konya Ovasının yeraltı suyu
desteklenecek hem de nihai sulama alanı olan 223.410 hektarlık tarım alanının sulama suyu
desteklenecektir.
Ayrıca proje ile Konya kentinin uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu
ihtiyacını karşılamak amacıyla 100 hm3
/yıl su tahsis edilmiştir.
Diğer taraftan projenin uygulanması ile Göksu Havzası’ndan derive edilecek suların
hidrolik enerji imkânlarından istifade etmek amacıyla toplam 50,6 MW kurulu güçte üç adet
HES inşa edilerek yıllık 147,5 GWH enerji üretimi gerçekleştirilecektir.
Proje bünyesinde; Göksu Nehri üzerinde yapılacak Bozkır, Bağbaşı ve Afşar Barajları
ile Afşar-Bağbaşı Derivasyon Kanalı, Mavi Tüneli ve HES’ten oluşan Göksu Derivasyon,
Apa - Hotamış İsale Kanalı ve Hotamış Depolaması vasıtasıyla alınacak 414 Milyon m3
yerüstü suyu, şebeke içinde oluşturulacak işletme kuyularından çekilecek yeraltı suyu, Konya
Şehrinin arıtılmış atık suyu ve sulamalardan dönen sulardan istifade ile 223.410 Ha alanın
sulama ve boşaltım şebekesi bulunmaktadır.
Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel İnşaatı;
Bağbaşı Barajı, Konya İli Hadim İlçesi Bağbaşı Kasabası’nın 1 km kuzeybatısında ve
Göksu Nehri üzerinde inşa edilmiştir. Baraj; Göksu Nehri’nin sularını Mavi Tüneli’ne derive
eden, regülâtör ve depolama maksatlı kilit ünitedir. Göksu Havzası’nda inşa edilmekte olan
Afşar ve Bozkır Barajlarının sularını iletim kanalı vasıtasıyla toplayarak, Mavi Tüneli’ne
verilmesini sağlayacaktır. Bu şekilde Bağbaşı Baraji’nda depolanacak su, Mavi Tünel ile
Göksu Havzasi’ndan Konya kapalı havzası’na derive edilecek ve Konya Ovası’nın önemli bir
kısmı sulu tarıma açılacaktır.
Tamamlanan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli ile ilgili teknik bilgiler;
Bağbaşı Barajı
Gövde Tipi : Ön Yüzü Beton Kaplamalı Kaya Dolgu
Gövde Hacmi : 3,805 Hm3

Gövde Yüksekliği : 115,5 m
Depolama Hacmi : 205,00 Hm3

Mavi Tünel
Tünel Uzunluğu : 17.034 m
Tünel Çapı : 4,2 m
Debisi : 36 m³/s
Yaklaşım Tüneli : 1.085,15 m
Yaklaşım Tüneli Çapı: 4,2 m
Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli Projesi ile yıllık ortalama çevrilecek su miktarı 160 –
180 milyon m³ tür. Bununla Çumra Ovasındaki eksik sulama suyu ihtiyacının karşılanması,
yeraltı suyunun beslenimi ve Konya Kentinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacının
karşılanması sağlanacaktır.
BSA Kanalı 1.Kısım İnşaatı: Beyşehir Gölünde düzenlenen suyun Konya - Çumra
Proje Sahalarina iletilmesidir. BSA (Beyşehir-Suğla-Apa) Kanalının Beyşehir Gölü ile Mavi
Boğaz girişi arasinda kalan 68,5 km uzunluğundaki kısmı; Beyşehir Gölü ve ara havza taşkın
sularını suğla depolamasına ve oradan da Konya–Çumra sulamasına sulama sezonunda en
kısa sürede aktarabilmek ve taşkınlardan korunmak amacıyla beton kaplamalı olarak yeniden
inşa edilerek tamamlanmıştır. Proje 96.890 Ha alana hizmet edecektir.
Gembos Derivasyonu ve Yeşildağ Sulaması İnşaatı ile 1.520 Hektar Gembos Cazibe
Sulaması ve 1.520 hektar Yeşildağ Cazibe Sulaması ile toplam 3.040 Hektar alanın sulanması
sağlanmıştır.
Konya - Çumra KOS 6 2. kısım: Çumra İlçesi’nin doğusunda ve 2. esas sulaması
kapsamında yer almaktadır. 5.160 Ha sahanın sulama şebekesi borulu sisteme
dönüştürülmüştür.
Konya–Beyşehir Damlapınar Barajı ile Damla Çayı üzerinde yapılan barajdan,
Doğanbey Kasabası ve Damlapınar Köyüne ait toplam 1.020 Ha sahanın borulu şebeke ile
sulanması sağlanmıştır.
Seydişehir Cazibe Sulaması ile (Beyşehir-Suğla-Apa) kanalı güzergâhı boyunca
Suğla Depolamasının güneyinde yer alan 7.202 ha alan sulanacaktır. Proje tamamlanmıştır.
Hotamış Depolaması İnşaatı: Konya İli, Çumra İlçesi sınırları içinde ilçe merkezinin
10 km güney doğusunda Eski Hotamış Gölü üzerindedir.
Projenin amacı; Mavi Tünel vasıtasıyla derive edilen Göksu Havzası Suları, Beyşehir
Gölü taşkınları, Çarşamba Çayı kış akımları ve sulamadan dönen suları toplayıp, sulamaya
uygun olarak regüle edilmesidir. Proje tamamlanmıştır.
Hotamış Depolaması ile ilgili teknik bilgiler;
Gövde Tipi : Homojen dolgu
Kret Kotu : 1 010 m
Kret Uzunluğu : 25 695 m
Gövde Yüksekliği : 12 m
Depolama Hacmi : 580 hm³
2016 Yılında Yapımı Devam Eden Projeler;
Seydişehir Suğla Cazibe Sulaması İkmal İnşaatı İle BSA (Beyşehir-Suğla-Apa)
Kanalı güzergâhı boyunca ve Suğla depolamasının kuzeyinde yer alan 9.530 hektar alan
sulanacaktır.
Bu güne kadar; Eski işler kapsamında; 3.850 ha açılışa hazır hale getirilmiştir. 105.000 m
drenaj kanalı kazısı ve dolgusu, 78.000 m tersiyer kanal kaplama betonu, 43.000 m yedek
kanal kazı ve dolgusu, 30.000 m tahliye kanal dolgusu, 600 tane sanat yapısı yapıldı. Fiziki
gerçekleşme % 75’tir.
Afşar - Bağbaşı Hadimi Tüneli İnşaatı: Afşar ve Bağbaşı Barajları arasında yer alır.
Afşar ve Bağbaşı Barajları arasındaki kanal ve tünellerden müteşekkil derivasyon sistemi ile
Afşar barajı suyu yanında Taşkent, Kongul ve Hadim Derelerinin akımları da Bağbaşı
Barajına aktarılacaktır.
Bu güne kadar; TDM Tüneli Giriş-Çıkış portalleri ve ulaşım yolları, 125 m
uzunluğundaki TDM Montaj Tüneli, 5535 m uzunluğundaki duvarlı ana kanal, 553 m
uzunluğundaki sifon yapısı, Taşkent İletim Kanalının 2100 m’lik kısmı, Hadim regülatörü
Yaklaşım Tüneli yapılmıştır.
İşin tamamlanması için % 40’ın üzerinde keşif artışı gerekmiş olup, DSİ Genel
Müdürlüğünün bilgisi dahilinde iş durdurularak tasfiye sürecine geçilmiştir. Üniteler
ölçülebilir duruma getirilip, Tasfiye kabulü yapılıp geriye kalan işler için ikmal ihalesi
yapılacaktır. 2 adet TDM ile Hadimi tünelinin 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanarak ihale
çalışmalarına hazırlanılmaktadır.
Afşar Hadimi Barajı İnşaatı: Konya İli Taşkent İlçesi Afşar Kasabası yakınında ve
Ilıcapınar Deresi üzerindedir. Projenin amacı Göksu Havzasından derive edilecek suyu AfşarBağbaşı
İletim Tüneli ile Bağbaşı Barajına regüle etmektir. Bugüne kadar, dolusavak,
derivasyon tüneli, dipsavak kondüvisi ve gövde dolgusu tamamlanmıştır. Ön yüzü betonu,
mekanik işler, parapet duvarı ve dolgusu, Keçimen Köyü relokasyon yolunun asfaltı ve Afşar
bağlantısı, ENH deplase işi ve enjeksiyon imalatları yapılacaktır. Fiziki gerçekleşme % 70’tir.
Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı İnşaatı: BSA kanalının
99+118 km sinde yer almaktadır. Mavi Regülatörü ile BSA ve Mavi Tünelden gelen suların
düzenlenerek AHİ kanalına verilmesi ve Mavi Regülatörü ile çevrilen suyu Hotamış Kanalına
ve güzergahtaki sulamalara iletilmesi amaçlanmıştır.
Bugüne kadar; 120 km kanal kazısı, 112 km trapez kanal betonu, 4 km tünel, mavi
regülatörü, 78 adet Alt Sel Geçiti, 13 adet yol geçiş yapısı, 60 adet köprü, 11 adet çek yapısı,
5 adet tahliye, 27 adet rampa ve 1 adet galeri, 21 678 m duvarlı kanal betonu, 1 adet yatay
sondaj CTP boru işi tamamlandı.
8 km trapez kanal kaplama betonu, 5 adet çek yapısı, 1 adet menfez, 8 adet iniş rampası
ve 19 adet köprü, ile korkulukları, çek yapıları kaldırma tertibatları, kanal kenarı tel çit
yapımı, servis yolu stabilize kaplaması yapılarak tüm işler tamamlanacaktır. Fiziki
gerçekleşme % 95’tir.
Konya - Bozkır Barajı İnşaatı: Konya İli Bozkır İlçesi sınırları içerisinde ve Göksu
Nehri üzerindedir. Bağbaşı Barajı’nın memba kesimindeki Göksu Nehri sularının
düzenlenerek Bağbaşı Barajına aktarılmasıdır.
Bugüne kadar; derivasyon tüneli kazısı ve betonu, gövde dolgusu ve ön yüz betonu,
Bozkır-Hadim relokasyon yolunda km:9+400-10+600 arası ve servis yolu tamamlanmıştır.
Söğüt beldesi ulaşım yolu tamamlanarak hizmete girmiştir. Dolusavak kazıları tamamlanmış,
betonu devam etmektedir. Dipsavak mekanik işleri tamamlanacaktır. Fiziki gerçekleşme %
95’dir.
Bozkır Hadimi Relokasyon Yolu İnşaatı; Bozkır Barajında su tutulması ile birlikte
baraj gölü içerisinde kalacak 13 725 m’lik Bozkır-Hadim Karayolunun yapılmasıdır. BozkırHadim
Relokasyon Yolunun Km:11+780 ile Km:25+505 arasının yapım işidir.
Bugüne kadar; 7 300 000 m³ kazı ve 5 391 m³ beton imalatı yapılmıştır. 1 300 000 m³
yol kazısı, yola ait drenajlar, hendek kaplamaları, stabilize ve korkuluk işleri, İğdeören su
deposu ve içme suyu hattı, km 22+500 ile 22+570 arasındaki heyelanlı bölgeye ait
iyileştirmeler, 7 adet menfez, Sathi kaplama yapılarak iş tamamlanacaktır. Fiziki gerçekleşme
% 83’dür.
Konya Ovası 1,2,3 Sulamaları: AHİ kanalından borulu şebeke ile sulanması
amacıyla Apa Barajı mansabında Apa - Alemdar İsale Kanalı Ana tahliye kabul edilerek;
Kısıkyayla Sulaması (8230 ha-projesi yoktur), KOS1,2 (16000 ha), KOS3 (1070 ha)
sulamaları ile toplam 25.300 ha sahanın borulu şebeke ile sulanmasıdır.
Bu güne kadar; 3.600 mm CTP imalatının 710 m’si, 3000 mm CTP imalatının 304
m’si, 2.800 mm CTP imalatının 2820 m’si ve 2.400 mm CTP imalatının 1170 m’si, 2400 mm
çelik boru imalatının 1555 m’si tamamlanmıştır. Fiziki gerçekleşme % 14’tür.
Konya Apa Hotamış 1,2,3 Sulamaları: Konya - Çumra III. Merhale Projesi
kapsamında; toplam 33 270 ha sahanın sulanmasıdır. İhale aşamasındadır.
Mavi Tünel İçmesuyu İsale Hattı: Konya il merkezi, Çumra ilçesi ve İçeri Çumra
beldesinin 2045 yılı içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyaçlarının karşılanması sağlanacaktır.
62.000 m isale hattı, 30.781 m hidrostatik testi, 11.184 m servis yolu, 47 adet sanat
yapısı yapıldı. 59.843 m isale hattı, 91.062 m hidrostatik test, 10 940 m servis yolu, 127 adet
sanat yapısı, Hamsu Terfi Merkezi, Çumra DY1 Su Haznesi, ENH, Scada-Otomasyon ve
Katodik Koruma işleri yapılacaktır. Yüklenicinin yetersizliği nedeniyle iş bitirilemeyecek
durumdadır. Fesih gündemdedir. % 62 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisleri: Mavi Tünelden alınacak 366 850 m3
/gün
hamsuyu arıtacak arıtma tesisi ve temiz su pompa istasyonu ile tahliye ve taşkın sistemlerinin
inşa edilmesidir.
Bu güne kadar; inşaat işleri, ekipman temin ve montaj işleri, tesisat işleri ve elektrik işleri
tamamlanmıştır. Performans testleri, laboratuvar ekipman temini ve işletmeye alma, peyzaj
işleri, personel eğitimi, işletme-bakım talimatları, kesin hesap vs. yapılarak tamamlanacaktır.
% 96 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Göl-Su projesi kapsamında KOP bölgesinde; 124 adet gölet bulunmaktadır. Bunlardan
49 adedi işletmede, 31 adet göletin inşaatı devam etmekte olup, 9 adedinin inşaat ihalesi 2016
yılında yapılacaktır. 35 adet göletin ise planlama ve proje yapımları devam etmektedir.
Konya İlinde Gölsu Projesi kapsamında 70 adet gölet bulunmaktadır. 1000 günde
1000 gölet projesi kapsamında 33 adet gölet tamamlanmıştır. 1071 Gölet Projesi kapsamında
ise 2019 yılı sonuna kadar 37 adet göletin tamamlanması hedeflenmiştir. Bunlardan 12 adet
göletin inşaatı devam etmekte olup, 6 adedinin inşaat ihalesi 2016 yılında yapılacaktır. 19 adet
göletin planlama ve proje yapımları devam etmektedir.
Ayrıca, Konya kapalı havzasına komşu diğer havzalardan su aktarılması ile ilgili etüt
çalışmaları ile mevcut yerüstü ve yeraltı suyu sulama şebekelerinin rehabilitasyonu ve yeraltı
suyu kullanımında kontrolü sağlayacak tedbirlerin alınması konusu Konya Kapalı Havza
Master Planı kapsamında değerlendirilecektir.
Konya Kapalı Havza Master Planı çalışmalarında; doğal göller ve sulak alanlar ile
nüfus ve su ihtiyacı, su aktarılması, su kalitesi, YAS ve Hidrojeoloji, Erozyon ve Sediment
Kontrolü nihai raporları onaylandı. Ara rapor çalışmaları devam ediyor. Ekim ayında
tamamlanacaktır.

http://www.konya.gov.tr/kurumlar/konya. ... SI_KOP.pdf


faruk gorez

Re: KONYA OVALARI PROJESİ (KOP)

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Kas 2016 14:06

Konya Ovası'nda zirai gelir artışı hedefi yıllık 579 milyon lira
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce (DSİ) hayata geçirilen proje kapsamında, Konya Ovasına yönelik proje kapsamında 2016-2019 yıllarını kapsayan dönemdeki yatırımlarla, sulamaya açılacak toplam 1 milyon 370 bin 940 dekar zirai alandan yıllık 579 milyon lira zirai gelir artışı hedeflendiği bildirildi.
Konya Ovası'nda zirai gelir artışı hedefi yıllık 579 milyon lira

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, Konya'da 2003-2015 yılları arasında toplam 4 milyar 403 milyon 630 bin 418 lira yatırım yapıldı. Bu yıl içinde gerçekleştirilen harcama ile Konya'ya yönelik toplam yatırım tutarı 4 milyar 424 milyon 600 bin 87 liraya ulaştı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, 2003-2015 yıllarını kapsayan 13 yılda yapılan yatırımlarla Konya'da 49 sulama tesisinin tamamlandığını belirterek, toplamda 643 bin 870 dekar zirai alanın sulamaya açıldığını, böylece çiftçilere yılda 471 milyon lira zirai gelir artışı sağlandığını ifade etti.

Ayrıca 2016-2019 yılları arasında yapılacak yatırımlarla toplam 50 sulama tesisinin tamamlanacağını ve 1 milyon 370 bin 940 dekar zirai alanın sulamaya açılacağını aktaran Acu, sulamaya açılacak bu alanlardan yılda 579 milyon lira zirai gelir artışı hedeflendiğinin altını çizdi.

Acu, bu kapsamda Çumra Ovası'nda borulu sulama ve drenaj şebekesi yapılması maksadıyla projelendirilen Konya Ovası 1-2-3 sulamaları inşaatında çalışmaların devam ettiğini, projenin sulama alanında Çumra ilçesi ile İçeri Çumra, Alibeyhüyüğü, Doğanlı, Kaşınhanı, Çarıklar ve Boruktolu mahallelerinin yer aldığını aktardı.

- "Brüt 190 bin 855 bin dekar tarım arazisi sulanacak’’

Genel Müdür Acu, şu bilgileri verdi:

"Güneydoğusunda Apa-Alemdar isale kanalı, doğusunda Çarşamba kanalı, kuzeydoğusunda Konya-Adana demiryolu, batısında ise Boruktolu-Çakırhan-Kepir yerleşimleri ile çevrili proje ile Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı'nın 33+ 210,00 kilometresinden ayrılan S1 ana boru hattı vasıtasıyla brüt 190 bin 855 dekar tarım arazisi sulanacak. 17 Şubat 2019 tarihinde bitirilmesi planlanan projede, sulama inşaatının tamamlanmasına müteakip 24 ay süresince tüm sulama tesisleri yüklenici tarafından işletilecek, bakım ve onarımı yapılacak."

Konya Ovası 1-2-3 sulamaları işinde yüzde 16 fiziki gerçekleşme sağlandığını ifade eden Acu, projenin tamamlanmasıyla 2016 yılı birim fiyatlarıyla yıllık 128 milyon 240 bin lira gelir artışının ve yaklaşık 25 bin kişinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini kaydetti.
detay1478515047.jpg
detay1478515047.jpg (68.32 KiB) 1414 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KONYA OVALARI PROJESİ (KOP)

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Kas 2016 13:16

Konya'ya havza dışından su! Halil Etyemez açıkladı
AK Parti Konya Milletvekili Halil Etmeyez, Ermenek ve Akçay üzerinden KOP Bölgesine su getirilmesi üzerinde çalışıldığını belirterek "Ön ihale proje çalışması yapıldı. Hangi proje firmalarının ihaleye katılacağı belirlendi. 607 milyon metreküp suyun kapalı havzaya getirilmesi için bir çalışma yapılıyor" dedi. Etyemez, bölgeye dış havzalardan su getirilmesine yönelik gayretlerinin sürdüğünü belirtti.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, düzenlediği basın toplantısında Konya ve ülke gündemini değerlendirdi.

Toplantıda Etyemez'e Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali Doğru ile Ahmet Melih Güçlü eşlik etti.

İşte Etyemez’in basın toplantısından önemli başlıklar ve ayrıntıları;

KONYA YATIRIMLARI

Konya özellikle tarım alanında önemli bir konumda. Bu manada hükümetimiz de Konya’yı önemsiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik de geçtiğimiz cumartesi günü İl Teşkilatımız tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi’ne katıldı. Sayın bakanımız orada mazotun yüzde 50’sinin desteklenmesi konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

Tabii Konya için Mısır üretimi önemli bir hale geldi. Bölgemiz de bugüne kadarki desteklerle özelikle hayvancılığın altyapısı için de önemli olan Mısır üretiminin devamı ve artışı için milletvekilleri olarak bu konuyu da takip ediyoruz.

Yine Lojistik Köy, Yeni Tren Garı, Şehir Hastanesi, Çevre Yolu, Yeni Numune Hastanesi, Karapınar’daki güneş enerjisi projeleri de devam ediyor ve bizler de bunun takipçisiyiz.

Sulama konusunda da önemli bir projemiz var. Ereğli Sağ Sahil Sulama Projesi ihaleye çıktı. 6 Aralık’ta ihalesi yapılacak olan proje, 500 milyon TL’ye mâl olacak. 44 bin hektarlık alanı kapalı sistemle sulayacak olan proje 3,5 yılda tamamlanacak. Konya havzası, suya ihtiyacı olan bir havza. Dışarıdan su getirme çabalarımız var. Elimizdeki suyu tasarruflu kullanmak ve verimi arttırmak için bu projeye büyük önem veriyoruz.
Konya’ya dış havzalardan su getirilmesi çalışmaları

Biz İl Teşkilatımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımız ve Konya bürokrasisi ile oldukça uyumlu ve dayanışmayı esas alan bir anlayışla çalışıyoruz. Her zaman birlikte hareket ediyoruz. Örneğin geçtiğimiz hafta içerisinde İl Başkanımız, milletvekillerimiz, oda başkanlarımız ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcımız Sayın Harun Tüfekçi’nin başkanlığında Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde dış havzalardan su getirilmesi, suyun kullanımı ve kapalı havza suyu etkin yönetimi konusunda önemli bir istişare ve çalışma toplantısı yaptık. Kuyuların kayıt altına alınması ve kuyulardaki suyun da yönetilerek çiftçilerimize sunulması ile Ermenek ve Akçay üzerinden KOP’a su getirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Ön ihale proje çalışması yapıldı. Hangi proje firmalarının ihaleye katılacağı belirlendi. 607 milyon metreküp suyun kapalı havzaya getirilmesi için bir çalışma yapılıyor. Tabii ki su, Konya’nın önemli bir meselesi. Mavi Tünel ile önemli bir adım atıldı şimdiki hedef dış havzalardan su getirilmesine yönelik gayretlerimiz sürüyor.

SGK ve İş – Kur’a yeni hizmet binaları

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüze de yine bir bina kazandırıyoruz. BÜSAN Sanayi girişinde Ankara Yolu üzerinde yaklaşık 23 bin metrekarelik bir proje. Projelendirme çalışmaları süren ve Selçuklu mimarisi ile yapılacak olan yine binayı 2019’da tamamlamayı amaçlıyoruz.

İŞ – KUR’un da yeni hizmet binası inşaatı sürüyor. 2018 yılı Mayıs ayında tamamlamayı öngörüyoruz.
konhaber

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj