Konya Ovası Projesi -İç-Orta Anadolu Projeleri (KOP)

faruk gorez

Re: KONYA OVALARI PROJESİ (KOP)

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2016 20:48

Veysel Eroğlu: Konya'nın 2070 yılına kadar su meselesi kökünden çözülecek
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'Konya'nın 2070 yılına kadar su meselesi kökünden çözülecek' dedi.
Veysel Eroğlu: Konya'nın 2070 yılına kadar su meselesi kökünden çözülecek

Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Konya Ovası Projesi'ne (KOP) yönelik bir soru üzerine Eroğlu, Osmanlı Devleti döneminden bu yana düşünülen söz konusu projenin AK Parti döneminde hayata geçirildiğini vurguladı.

KOP'ta 3 önemli adımın hayata geçirildiğine işaret eden Eroğlu, Derebucak'ta inşa edilen barajla Beyşehir Gölü'nün kurtarıldığını, buradan taşan fazla suların ise inşa edilen suni nehirle Konya Ovası'na aktarıldığına dikkati çekti.

Eroğlu, Akdeniz'e boşa akan suları da Konya Ovası'na yönlendirmek amacıyla "Mavi Tünel Projesi"ni gerçekleştirdiklerini belirterek, "Neticede Konya Ovası'na yaklaşık olarak 700 milyon metreküp su aktarma imkanı hasıl oldu. Ayrıca bu sulardan yılda 100 milyon metreküp de Konya için içme suyu hazırlıyoruz. Arıtma tesisi ve ishale hattı inşallah önümüzdeki yıl bitecek. Konya'nın 2070 yılına kadar su meselesi kökünden çözülecek." ifadesini kullandı.

Atık suların sulamada kullanılması konusunda da bir çalışmanın yapıldığını aktaran Eroğlu, "Akarçay Havzası, Ergene'de, Konya Havzası'nda su eksikliği olan yerlerde atık suların ileri arıtılarak sulama suyu olarak kullanılması çalışmalarını başlattık." dedi.

- Çiftçiler için "OMGİ" talimatı

Su Kanunu hazırlanırken, bütün kurum, kuruluşlar ile üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünün alındığını belirten Eroğlu, bunun yanı sıra 25 havzanın koruma eylem planını hazırlayarak uygulamaya başladıklarını vurguladı.

Eroğlu, milletvekilerinin sorusu üzerine şu anda Tokat'a 16 tane Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonlarının (OMGİ) kurulduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Şu anda OMGİ'lerden çiftçilerimiz yeteri kadar istifade etmiyor. Bunu fark ettik. Bütün okullarda otomatik meteoroloji istasyonu verileri nasıl kullanılır, okullarda eğitim vermeye başladık. Ayrıca çiftçiler talep ederse, özellikle Tokat'ta, ben arkadaşlara talimat veriyorum. Bütün çiftçilerde akıllı bilgisayarlara sistemi yüklesinler. Radar görüntüleri, ikazlar oradan otomatik olarak görülsün."

Aşağı Çekerek Projesi'nde ana iletim hattının 16 bin 170 metre uzunluğundaki boru hattı olduğunu anlatan Eroğlu, projede 7 bin 539 hektar alanın sulanmasını sağlayacak birinci kısımla ilgili ihalenin 24 Kasım tarihinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2016 00:17

Bakan Yardımcısı Tüfekçi Seydişehir’de koordinasyon toplantısına katıldı

KONYA, (DHA) - ORMAN ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Seydişehir’de bakanlığa bağlı bölge müdürleri ile birlikte koordinasyon toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Tüfekçi, Seydişehir’e tüm ülkede olduğu gibi Orman ve Su İşleri bakanlığının önemli yatırımları olduğunu belirterek “Konya ovası projesi kapsamında 2003-2019 yatırım programında 8 adet baraj ve gölet, 15 adette sulama projesi başlatılarak, taşkın koruma tesislerinin kuruldu. Seydişehir yurdumuzun bazı yörelerinde olduğu gibi orman varlığı açısından zengin. İlçenin yüzde 46’sı ormandan oluşuyor. Şimdiye kadar ilçeye 600 bin adet fidan dikildi. Gelir getiren badem ve ceviz gibi ağaçlardan da 4 köyümüze ücretsiz 5 bin adet fidan dağıtıldı. 77 aileye 1.272.000 TL süt sığırcılığı kredisi verildi. Karacaören ve Ortakaraören mahalle barajları devam ediyor. Tol ve Ufacık mahalle barajlarının ihalesi yapıldı. Bostandere ve Yeniceköy barajları 2017 yılının yatırım programına alındı.” dedi.

Bakan Yardımcısı Tüfekci, Kuğulu park projesinde önemli yer tutan gölet çalışmalarının 2017 yılında bitirileceğini 94 hektar alanın ise ormanlık vasfından çıkarılarak kuğulu park projesine dahil edileceğini kaydetti. Program sonunda ilçede devam eden yatırımlar ve önümüzdeki yıl yapılacak yatırımlar hakkında bölge müdürleri tarafından yapılan sunumdan sonra toplantıya katılan muhtar ve mahalle temsilcileri bulundukları mahalle ile ilgili sorunlarını ve isteklerini dile getirdi. Toplantı sonunda Seydişehir Orman Şefliği’nden getirilen 6 bin adet karaçam fidanın ile çam kaymakamlığı önünde vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Ara 2016 16:24

Konya Ovası'nda 150 milyon metreküplük su tasarrufu
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, 2011-2015 yılları arasında hayata geçirilen 505 adet KÖSİP projesi ile 85 bin hektar alanın suyla buluşturulduğunu buna karşın 150 milyon metreküp su tasarrufu yapıldığına dikkat çekti.
Konya Ovası'nda 150 milyon metreküplük su tasarrufu
Eklenme :05 Aralık 2016 12:20
Konya Bölge Sulama Kooperatifleri Birliği tarafından hafta sonu Antalya’da düzenlenen seminerde bölgenin sorunları masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, idarenin Konya, Karaman, Aksaray, Niğde illerinin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla 2011 yılında kurulduğunu belirterek, 2016 yılı Haziran ve Eylül aylarında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararlarıyla Nevşehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale illerinin eklenmesiyle il sayısının 8’e çıktığını ve Bölgenin toplam yüzölçümünün yaklaşık 96 bin kilometrekareye ulaştığını söyledi.

“Eylem Planı ile bölgeye 10 milyar liralık kaynak”

Bölge adına sözü olan herkesin fikri alınarak hazırlanan KOP Eylem Planı ile tarım sektörünün sürdürülebilirliğinin korumasının yanında, bölgenin sadece tarım odaklı değil tüm sektörlerde kalkınmasının amaçlandığını belirten Başkan Bostancı, “Eylem Planının yürürlüğe girmesi ile bölgenin kamu yatırımlarından aldığı payda önemli bir artış oldu. 2002 yılında yaklaşık 150 milyon lira, 2013 yılında ise yaklaşık 1,2 milyar lira tutarında yatırım alan bölgemize, KOP Eylem Planı ile 2014-2018 dönemi için yaklaşık 10 milyar liralık kaynak tahsis edilmiştir. 2015 yılı için sadece Eylem Planında yer alan projeler için tahsis edilen toplam yılsonu ödeneği ise 2,1 milyar lira olarak gerçekleşmiştir” dedi.

“KOP KÖSİP örnek model oldu”

Bölgede kuraklığın önlenmesi, sulamada etkinliğin ve üretimde verimliliğin artırılması amacıyla, mevcut sulama sistemlerinin rehabilite edilmesi ve basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik olarak KÖSİP olarak adlandırılan Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı yürütüldüğünü ifade eden Bostancı, “Kırsalda kalkınmaya yönelik önemli altyapı yatırımlarından birisi olan KOP KÖSİP kapsamında, 2011-2015 yılları arasında toplam 353 milyon lira ödenek tahsis edildi. Bu ödenek kullanılarak yapılan gölet, sulama ve rehabilitasyon projeleri sayesinde bölge genelinde 505 adet proje ile 85 bin hektar alan modern sulama sistemleri ile buluştu. 2015 sonu itibarı ile ulaşılan 85 bin hektar alanın 24 bini KÖSİP ile ilk defa suya kavuşan alanlardan oluşuyorken, geri kalan kısmı ise klasik yani açık kanal şebekeden kapalı sulama sistemine dönüştürülerek rehabilite edildi. Sadece bu rehabilite edilen alanlardan sağlanan yıllık su tasarrufu 150 milyon metreküp civarındadır. 2016 yılındaki yaklaşık 95 milyon liralık ödenekle birlikte toplam tahsisat 448 milyon lirayı aştı.Başkanlığımızın görev alanına yeni katılan Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerinde de KÖSİP projelerini uygulamaya başladık.” diye konuştu.

KÖSİP kapsamında gölet ve sulama tesisleri ile sağlanan faydanın yanı sıra, yöre halkının getirisi yüksek olan ürünlerin ekim, dikimine yönlendirilmesinin sağlandığını vurgulayan Bostancı, projelerin uygulandığı bölgede tarımsal üretimin artması, yöre halkının gelir düzeyinin önemli ölçüde yükselmesi ve kırsal altyapının sürdürülebilir gelişmeye imkân tanıyacak biçimde geliştirilmesi sağlanarak örnek bir model oluşturulduğunu ve diğer Kalkınma İdarelerinde de uygulanmaya başlandığını hatırlattı.

“Sulama alanlarının rehabilitasyonu önemli”

Yeraltı Suları (YAS) kooperatif sulama sahalarında klasik sulama şebekelerinin borulu sisteme dönüştürülmesi konusuna idare olarak her zaman büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Bostancı, ÖDS programı dışında kalan YAS sulama sahalarının rehabilitasyonun yapılması amacıyla Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne 6 rehabilitasyon projesi için 7,5 milyon lira kaynak aktarıldığını, projelerin tamamlanması ile 3 bin hektar alanın kapalı sisteme dönüştürülmüş olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgemizde tarım alanındaki beşeri kapasiteyi artırmak üzere Başkanlığımızca 2014 yılından itibaren tarım alanında faaliyet gösteren teknik personel ve çiftçilerimize yönelik olarak KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) uygulanmaktadır. KOP TEYAP ile su yönetimi ve koruyucu tarım teknikleri önceliğinde çiftçilerimize ve teknik personellerimize yönelik eğitim yayım programları gerçekleştirilmektedir. Bizzat İdaremizce bin teknik personel ve 2 bin çiftçiye eğitim verilmiştir. Bununla birlikte çiftçilerimizin uygulamalı eğitim almalarını sağlamak üzere 2015 yılı KOP TEYAP Mali Destek Programı kapsamında toplam 14 projeye yaklaşık 800 bin liralık destek aktarıldı. Diğer taraftan bilginin kaynağı olan üniversitelerimizin uygulamalı eğitim alt yapısını güçlendirmek amacı ile 2016 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat ve Veteriner Fakülteleri ile Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bünyesinde; çiftçilerimize yönelik eğitimlerde de kullanılacak, farklı alanlardaki 11 eğitim tesisinin inşa ve tefrişi için KOP TEYAP kapsamında 5,5 milyon TL ödenek tahsis ettik. Bu ay içerisinde Üniversitelerimizle imzalayacağımız protokolün akabinde bu tesislerin de inşasına başlanılacaktır”
detay1480930079.jpg
detay1480930079.jpg (40.84 KiB) 542 kere görüntülendi
1480929939.jpg
1480929939.jpg (107.57 KiB) 542 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ara 2016 17:14

Selçuk Üniversitesi ve Kop'tan Uygulamalı Eğitimi Güçlendirecek İmza

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında gerçekleştirilecek Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi uygulamalı eğitim altyapısının...
Selçuk Üniversitesi ve Kop'tan Uygulamalı Eğitimi Güçlendirecek İmza

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında gerçekleştirilecek Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi uygulamalı eğitim altyapısının güçlendirilmesi projesinin protokolü imzalandı.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nde gerçekleştirilen protokole Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ve beraberindeki heyet katıldı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, yaptığı konuşmada, üniversitelerin bilgiyi biriktiren ve yayan kurumlar olduğunu, belirterek, "Biz KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan aldığımız 4.8 milyon liralık yatırım desteğini inşallah devletimize 48 milyonlar, 480 milyonlar olarak geri dönmesi için çaba sarf edeceğiz. Sadece bir seferde harcanıp kaybolacak para değil, katma değer üretecek yatırımlar ön planda. Bu hem çiftçimizin eğitiminde, hem öğrencilerimizin eğitiminde ve daha donanımlı insanlarımızın yetiştirilmesi için harcanılacak olan bir yatırımdır. Bu açıdan en başta KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımız İhsan beye çok teşekkür ediyorum. Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Bunlar üniversite bütçeleri için önemli katkılardır. İnşallah verimli ve yararlı bir şekilde dönüşünü sağlarız. Tüm çabamız bu yönde" dedi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ise, projenin verimli şekilde geri dönüşlerinin olması temennisinde bulunarak, "Üniversitemizin veteriner ve ziraat fakültelerine sağladığımız bu destekle oluşturulacak eğitim merkezlerinin bölgemize, ülkemize ve tarım sektörüne hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tabii bu süreçte bize hem yol gösteren hem de yardımcı olan Rektörümüz başta olmak üzere Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi dekanlarımıza çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Protokolde, Veteriner Fakültesi uygulamalı eğitim altyapısının güçlendirilmesine yönelik Robotik Sağım ve Sürü Takip Sistemli Süt Sığırcılığı Tesisi Projesi ve Kesimhane Projesi yer alıyor. Protokol çerçevesinde, Ziraat Fakültesi'ne ilişkin projeler ise şu şekilde: "Modern Büyükbaş Besi Tesisi Kurulumu Eğitim Projesi, Yem Üretim Tesisi Projesi, Koyunculuk Eğitim Merkezi Projesi, Keçicilik Eğitim Merkezi Projesi, Tarım Alet ve Ekipmanları Uygulama Hangar Tesisi Projesi, Topraklı ve Topraksız Sera Tesisi Projesi, Süt ve Süt Ürünleri Üretim Sistemi Tesisi Projesi, Tasarruflu Sulama Sistemleri Eğitim Tesisi Projesi."

Protokolde ayrıca ilerleyen dönemlerde Selçuk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Üniversite Televizyonu'nun da dahil olduğu yeni bir proje için çalışmalara başlanacağı belirtildi.
Kop Yeni Marmara Havzası.png
Kop Yeni Marmara Havzası.png (524.43 KiB) 540 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Ara 2016 22:26

Babaoğlu'ndan genel kurulda 'su' ve 'teknik üniversite' vurgusu
TBMM Genel Kurulu'nda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya için "Yeni Su Temini" ve "Teknik Üniversite" vurgusu yaptı.
Babaoğlu'ndan genel kurulda 'su' ve 'teknik üniversite' vurgusu
Bütçe görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda devam ediyor. Kalkınma Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında KOP İdaresi ile ilgili genel kurula hitap eden AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, önemli açıklamalarda bulundu,
KOP İdaresi'nin başlangıçta Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerini kapsadığını, hükümetin bu yıl Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerini de dahil ederek KOP’u genişlettiğini ifade eden Babaoğlu "Böylelikle alan olarak Türkiye’nin %12.2’sine ulaşan yeni bir KOP bölgesi ortaya çıktı. Bu genişlemenin yeni illerimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bölgeye ait ve çoğunluğu Selçuklu Dönemi’nde yaşamış ve hala evrensel niteliklerini koruyan Hz. Mevlana, Nasreddin Hoca, Sadreddin Konevi, Somuncu Baba, Karamanoğlu Mehmetbey gibi değerlerimize Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran gibi değerlerimizin de eklenmesiyle KOP aynı zamanda bir kültür havzasına dönüştü" dedi.

Kalkınma Bakanlığı'nın koordinasyonunda KOP İdaresi'nin 2014 yılında toplam 9.9 milyar lira tutarında 5 yıllık bir Eylem Planı’nı hayata geçirdiğini belirten Babaoğlu, planda bakanlıklara dağıtılmış olarak 92 eylemde 243 projenin yer aldığını, 2017 yılı için KOP yatırımlarına 2,4 milyar liralık tahsisat öngörüldüğünü ifade etti. Babaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"KOP Eylem Planı’yla bölgede öncelikli olarak tarım alt yapısı modernize edilmektedir. Bunun yanında diğer sektörler için de bir dizi projeler uygulanmaktadır. Yeni illerimizin katılması nedeniyle KOP yatırımları bütçesinin daha artması beklenmektedir. KOP İdaresi’nin kurumsal bütçesi ile KOP Eylem Planı kapsamında bölgeye yapılan yıllık toplam yatırım miktarı karıştırılmamalıdır. Burada görüştüğümüz İdarenin kendi kurumsal bütçesidir. KOP İdaresi’nin kendi kurumsal bütçesi 2016 yılında 133 milyona ulaşmış, 2017 yılı bütçesi ise %72 artışla 184,7 milyon olarak teklif edilmiştir.
Yeni Marmara Havzası
KOP Eylem Planı kapsamında Bakanlıklarımızın yürüttüğü projeler yanında KOP İdaresi kendi bütçesiyle birçok projeyi hayata geçirmektedir. Kırsal dağlık alanlarda küçük çiftçilerin gelir seviyelerini artırarak adeta göçü durduran Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı buna iyi bir örnektir. Bu kapsamda şu ana kadar 448 milyon TL’lik ödenek kullanılarak 550 adet gölet ve kapalı sulama projesi hayata geçirilmiş, 95 bin hektar alan sulamaya açılmıştır.

KOP İdaresi ayrıca;
• Dünya bilişim firmalarının dikkatini çeken “Konya Uluslararası Veri Merkezleri Uygunluk Araştırma Projesi’ni tamamlamış,
• Bölgeyi Akdeniz’e açacak Konya-Karaman-Mersin Sanayi ve Ticaret Koridoru,
• KOP Gençlik çalışmaları,
• Güneş Pillerinin Ülkemizde Üretilebilmesine Yönelik Etüt Çalışmaları,
• KOP Sosyal Gelişim Programı gibi birçok önemli projeyi eşzamanlı olarak yürütmektedir."

AK Parti olarak bölgesel kalkınma eylem planlarını ve Büyükşehirler Kanunu gibi kırsal kesimi güçlendirecek reform niteliğinde çalışmaları hayata geçirdiklerini anlatan Mehmet Babaoğlu, eylem planlarının takviye edilmesi, Büyükşehirler kanununun da daha da güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Babaoğlu "Marmara Bölgesinin yükünü hafifletmeli, bu amaçla, biri KOP Merkezli olmak üzere yeni güç merkezleri, yeni Marmaralar oluşturmalıyız. Bölgede çok sektörlü bir kalkınma için yatırım teşviklerini artırılmalıyız. Çünkü Doğu ve Güneydoğu'nun güçlenmesi Orta Anadolu’nun güçlenmesinden geçmektedir. Cazibe Merkezleri Programına KOP’un dahil edilmesi bu anlamda önemlidir" dedi.
- Su ve Teknik Üniversite vurgusu -

KOP’un en önemli ihtiyaçlarından birinin de bölgeye yeni su temini projelerinin hayata geçirilmesi olduğunu ifade eden Milletvekili Babaoğlu, Konya Ovası çiftçisinin su istediğini, Orman Su İşleri Bakanlığı'ndan bu projeleri biran önce hayata geçirmesini beklediklerini söyledi.

"Demiryolu ve enerji projelerinin hızlandırılması ile KOP Bölgesi’nin merkezindeki Konya'ya bir teknik üniversitenin kurulması bölgenin dönüşümünde önemli bir rol üstlenecektir” diyen Babaoğlu, şehrin teknik üniversite ihtiyacını dile getirdi.

KOP İdaresinin 2017 yılı bütçesinin hayırlı olmasını dileyen Babaoğlu, milletvekillerini ve ekranları başında genel kurul çalışmalarını takip edenleri Hz. Mevlâna'nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri için Konya’ya davet etti.
konhaber
Yeni Marmara Havzası.jpg
Yeni Marmara Havzası.jpg (79.1 KiB) 540 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Konya Ovası Projesi -İç-Orta Anadolu Projeleri (KOP)

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Ara 2016 12:12

KOP Bölgesi'nin yeraltı su varlığının inceleneceği proje hayata geçirildi
Kalkınma Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile bölgenin yeraltı suyu varlığını inceleyerek önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Kalkınma Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile bölgenin yeraltı suyu varlığını inceleyerek önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Projenin imza töreni KOP İdaresinde gerçekleştirildi. KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ile DSİ Genel Müdürlüğü adına DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar’ın imzaladığı protokol sözleşmesi ile Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Sakarya Alt Havzası’ndaki yeraltı suyunun miktarı, kalite ve sürdürülebilirlik açısından potansiyelinin belirlenmesi, her iki havzada gittikçe azalan Yeraltı Suyu seviye değişimleri ile su çekimleri arasındaki ilişkinin ortaya konması ve bu iki havza bünyesinde yer alan alt havzaların birbirleriyle olan bağlantıları araştırılacak.

Araştırmalardan elde edilecek veriler ışığında Yeraltı Suyu potansiyeli ve geleceğine ilişkin öngörülerin ortaya konulması ve son yıllarda kuraklığa da bağlı olarak her geçen gün azalan yer altı suyunun sürdürülebilir hale gelmesi için yapılacak planlamalara ışık tutacak bir yol haritası belirlenecek.

KOP’tan 1 milyon 722 bin liralık kaynak

Proje ile elde edilecek veriler ışığında yeraltı su potansiyelinin geleceğine ilişkin önemli öngörülere sahip olacaklarını ifade eden KOP İdaresi Başkanı Bostancı, Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Sakarya Alt Havzası’ndaki yeraltı suyunun durumunu, geleceğini ve güvenliğini ilgilendiren bu proje ile iş ve ürün üreten çiftçilerden fabrikalara kadar bütün bölgeyi etkileyen çok önemli bir çalışma olacağını belirtti. Bostancı şunları kaydetti:

“Proje üç ana aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada, ölçüm lokasyonlarının tespiti ve ölçüm altyapısının oluşturulması sağlanacak. İkinci aşamada gözlemler, arazi ve YAS seviye ölçümleri ile veriler toplanacak. Son aşamada ise su analizleri ve modelleme çalışmaları yapılarak sonuç raporu oluşturulacak. Toplam bütçesi 1 milyon 722 bin 715 lira olan projenin üç yıl içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz. DSİ Genel Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde yürütülecek projenin Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum."
Kop Bölgesi.jpg
Kop Bölgesi.jpg (43.37 KiB) 537 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Ara 2016 15:31

Meram'da örnek imar uygulaması!

KOP eylem planı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen “KOP İlleri Örnek İmar Uygulamaları Projesi”nin açılış toplantısı Konya’da yapıldı.

Meram'da örnek imar uygulaması!

İmar

KOP eylem planı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen “KOP İlleri Örnek İmar Uygulamaları Projesi”nin açılış toplantısı Konya’da yapıldı. Kalkınma Bakanlığı tarafından 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına talep edilen ödeneklerin tahsis edildiği proje kapsamında Konya Meram ilçesinde 350 hektarlık uygulama alanı seçildi. İhalesi tamamlanarak sözleşmesi imzalanan Meram ilçesindeki çalışmalara bu toplantı ile başlandı.

Novotel’de düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili M. Sami Şahin, ÇŞB Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Tapu ve Kadastro Konya Bölge Müdür V. Kenan Çiftçi, üniversitelerden akademisyenler ile meslek odalarından temsilciler katıldı.

İstiklâl Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda protokol konuşmaları öncesinde Meram Belediyesi’nin tanıtım filmi izlendi.

Kısa adı KOP olan Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının faaliyetleri hakkında bilgi veren KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, “2014-2018 yıllarını kapsayan eylem planı ödenek miktarımız yaklaşık 10 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. ÇŞB sorumluluğunda yerel yönetimler ve İller Bankası iş birliğinde GAP VE KOP bölgelerinde yürütülmekte olan eylem planı kapsamında hali hazır harita ve imar planı yapım işleri tamamlanan yerleşimlerde imar uygulamalarının yapılmasını teşvik etmek maksadıyla örnek uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Meram ilçemizde 350 hektarı kapsayacak olan örnek imar uygulamasının hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
“BAKANLIK OLARAK PLANLAMAYI YÖNLENDİRİYORUZ”

Bakanlık olarak ülke genelinde planlamayı yönlendiren genel politika ve stratejileri belirleyen bir misyonu olduklarını hatırlatan ÇŞB Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, “Bununla beraber imar uygulamalarıyla da ilgili bir görev üstlenmiş durumdayız. Ülkemizde imar uygulamalarında karşılaşılan problemlerin çözümüne katkı sağlamak amacıyla Örnek İmar Uygulamaları Projesi adı altında 3. Proje’yi Konya Meram’da başlatmış durumdayız” diye konuştu.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dün şehit olan askerlerimize, İstanbul’da ve Kayseri’deki hain terör saldırılanda şehit olan güvenlik güçlerine ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Meram Belediye Başkanı olarak göreve gelir gelmez ilçemizin ihtiyacı olan imarlı altyapılı arsa ihtiyacını karşılamak, mevzuata aykırı yapılaşma sorununa çözüm üretmek, ekonomik ömrünü tamamlamış dayanıksız yapı stokunu kısmen kentsel dönüşümlerle kısmen de imar revizyonu ve uygulamaları ile yeniden şehrimize kazandırmak üzere 60 mahallede 44 milyon metrekarelik alanda imar planı çalışması yaptık. 5 milyon metrekarelik bir alanda 18 uygulamamızı tamamlamış durumdayız. Ve şu anda imar planı revizyonunu tamamladığımız 18 milyon metrekarelik bir alanda devam eden 18 uygulamamız, arazi ve arsa düzenleme çalışmamız var. Bununla birlikte ilçemizde 40-50 yıllık yapıların bulunduğu ve çöküntü bölgesi olarak addettiğimiz toplam 1 milyon 400 bin metrekarelik bir alanda 5 ayrı bölgede kentsel dönüşüm çalışmamız devam ediyor. ÇŞB’nin verdiği destekle 9.5 milyon metrekarelik alanda Konya’da ilk defa kentsel dönüşüm amaçlı Master İmar Planı’nı hazırladık. Şuna kesinlikle inanıyorum ki yerel yönetimler olarak imarlı altyapılı arsa sunumuzu gerçekleştirmedikçe, şehrimizin belli bölgelerinde hedeflediğimiz gelişimi yakalayamayız. Bölgedeki nüfusun temel gereksinimi olan teknik altyapıyı sosyo - kültürel donatıyı oluşturamayız. 3194 sayılı yasanın 18. uygulaması ile sonuç alamayacağımız bölgelerde 5393 sayılı ve 6306 sayılı yasa gereği yaptığımız Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile sonuç almaya çalışıyoruz. Açıkçası bugün 3194 sayılı yasanın 18. uygulamasındaki yetersiz kalan kısımları yeni bir imar uygulama aracı olarak gördüğümüz dönüşüm ve yenileme uygulamaları ile aşmaya çalışıyoruz. Bize her zaman destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile birlikte kendisi de bir dönem Meram Belediye Başkanlığı yapan ÇŞB Müsteşar Yardımcımız Sayın Refik Tuzcuoğlu’na ve bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KONYA’NIN ÖZEL BİR YERİ VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Türkiye’nin bütün şehirlerine hizmet götürmeye ve destek olmaya çalıştıklarını ifade eden ÇŞB Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, “Konya, önem verdiğimiz ve gönlümüzde özel bir yeri olan bir şehir. Kentsel dönüşümler noktasında Konya’daki bütün projelere bakanlık olarak gereken desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz” dedi.

Aynı zamanda İLBANK Yönetim Kurulu’nda görev aldığını hatırlatan Tuzcuoğlu, “İLBANK olarak da 2003 – 2016 yılları arasında toplam 1 trilyon 452 milyar TL’lik bir desteklememiz oldu. Bunun 150 milyarı hibe tarzı destekleme oldu. Şu anda Konya’da devam eden 66 projeye de 360 milyar TL civarında destek veriyoruz. 27 projeyi de değerlendiriyoruz ve yaklaşık bunların değeri de 230 milyarı buluyor. Avrupa Birliği projeleri kapsamında da 67,5 Milyon Euro’luk projeleri Konya genelinde takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇŞB Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Türkiye’nin yeni şehir vizyonunu ortaya koyacak “Şehir 2023” adlı sunumla konuşmasını tamamladı.

Protokol konuşmalarından sonra Tapu ve Kadastro Bölge Müdür Vekili Kenan Çiftçi, Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu’na tablo takdim etti.

Meram Belediyesi
Kop Meram.jpg
Kop Meram.jpg (26.84 KiB) 534 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Ara 2016 00:07

Konya Ovası’nın özlemi KOP, hızlı adımlarla yürüyor
1884557.jpg
1884557.jpg (174.06 KiB) 532 kere görüntülendi
Konya Ovası’nın yıllardır özlemini çektiği Konya Ovası Projeleri (KOP), hızlı adımlarla ilerliyor. Konya’nın tarihte çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu "Konya Havzası binlerce yıldır ziraat yapılan, dünyanın ilk zirai arazilerini barındıran, etrafı dağlarla çevrili kapalı havzadır. Tarihte ’En Muhteşem Türk Şehri’ mertebesine yükselmiş bu ilimizin suyla imtihanı yıllardır sürüyor. Çünkü Konya kapalı havzası, su kaynaklarının kısıtlı ve buharlaşmanın çok yüksek olduğu, Türkiye’nin en az yağış alan bölgesi konumunda bulunuyor" dedi.
18 büyük proje demetinden oluşan KOPi hızla devam ediyor. Önce 2040’ta bitirilmesi planlanan projenin bitiş tarihi 2023’e, son olarak ise 2019 yılı sonuna çekildi. Konya Ovası’ndaki sulama probleminin yüzyıllardır gündemde olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu "Öyle ki Abdülhamit Han’ın talimatları ile Konya Ovası’nın sulanabilmesi adına gerekli tesislerin yapımı için fizibilite çalışmaları yapılır ve Kasım 1907’de projenin sözleşmesi imzalanır. Yıllar süren çalışmalar sonucunda 1913 yılında proje uygulamaları tamamlanarak Türkiye’nin ilk sulama şebekesi işletmeye açılır. Konya Ovası’nın 57 bin hektarlık kısmının sulanması maksadıyla yapılan Çumra sulama tesislerinin başlangıcı Osmanlının da son eserlerindendir" şeklinde konuştu.

Projenin bitiş tarihi öne çekildi
Konya Ovası’nın bu yüzyıllık rüyasını gerçekleştirmek için KOP’un hızlı adımlarla ilerletildiğini belirten Bakan Eroğlu "En büyük sulama projelerinden biri olan KOP, 14 adet sulama, 3 adet içme suyu, 1 adet enerji olmak üzere toplam 18 adet büyük proje demetinden oluşuyor. Bu proje çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla, Cumhuriyet tarihinde yapılanlardan daha fazlası son 10 yılda yapıldı. Yaptığımız bu yatırımlar sayesinde projenin bitiş tarihini öne çekerek 2018 olarak belirledik" açıklamasında bulundu.

"Komşu havzalardan Akdeniz’e akan sular taşınıyor"
Havzadaki su kaynaklarının kıt olmasının kendilerini suyun yönetimi hususunda farklı yöntemlere ittiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu "Öncelikle projelerimizi, suyu en ekonomik şekilde kullanacak projeler şeklinde belirledik. Bu yüzden kapalı borulu sistem olan en modern sistemleri kullandık. Ayrıca komşu havzalardan yeni su kaynaklarını temin etmek için projeler geliştirdik. Gembos ve Göksu havzalarından su temin etmek için çalışmaları başlattık" diye konuştu.

"KOP ile 3 milyon kişiye içme suyu temin edilecek"
Konya Kapalı Havzasının su rüyasını gerçekleştirmek için uygulanmaya başlanan KOP’un tamamlanmasıyla bölgede yaşayan 1,5 milyon kişinin içme-kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı karşılanacağını belirten Bakan Eroğlu "Bu proje ile 11 milyon dekar zirai alan suya kavuşturulacak. Ayrıca bu proje ile yıllık 3 milyar kiloWatt/saat enerji üretilecek ve 100 bin kişiye doğrudan binlerce kişiye ise dolaylı olarak iş imkanı sunulmuş olacak" dedi.
Bakanlık olarak Konya Ovası’nı ’Tahıl Ambarı’ kimliğine yeniden kavuşturmak için canla başla çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu "100 yıllık bu rüyayı hayata geçiriyoruz. Konya Ovası, yapılacak stratejik planlarla hem Türkiye’nin, hem de dünyanın muhtemel gıda krizinden kurtulmasını sağlayabilecek kapasiteye ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

"Konya Ovası’nın yüzde 40’ı sulanabilir hale gelecek"
Proje ile Konya Ovası’nın yüzde 70’inin sulanabilir hale geleceğini vurgulayan Bakan Eroğlu "Böylece bölgede su sıkıntısı çekilmeyecek. Ürünlerden yüksek verim alınacak, üretimi yapılamayan ürünler de yetiştirilebilecek ve pek çok yeni sektörel fırsatlar doğacak. Üretim ile birlikte ihracat kapasitesi de artacak ve ülkemize döviz girdisi sağlanacak. Bu sayede Konya Ovası’nın her yıl milli ekonomiye 1 milyar dolarlık katkı sağlaması hedefleniyor" açıklamasında bulundu.

Gembos Havzası’ndan yıllık 180 milyon metreküp su aktarılıyor
Gembos Derivasyonu ile Gembos Havzası’ndan Akdeniz’e boşalan sular 2007 yılında tamamlanan Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Muslu Barajı’nda toplandı. Toplanan su, 3,5 kilometresi tünel olan 15,8 kilometre uzunluğundaki derivasyon kanalı vasıtasıyla Beyşehir Gölü’ne ulaştırıldı. Beyşehir Gölü’ne aktarılan yıllık ortalama 180 milyon metreküp su ise derivasyon kanalı ile Suğla Depolamasına, oradan Mavi Boğaz adı verilen kanyona ve sonrasında Apa Barajı’na ulaştırıldı. Beyşehir Gölü-Suğla Depolaması-Apa Barajı arasında suyun iletileceği kanalın uzunluğunun yaklaşık 100 kilometre olduğu ve kısaca BSA Kanalı olarak adlandırıldığı belirtildi.

Göksu Havzası’ndan yıllık 414 milyon metreküp su aktarılacak
KOP’un en önemli kısmını oluşturan Konya Çumra 3. Merhale Projesi’nin yıllardır tozlu raflarda bekletiliyordu. Hızlandırılan proje kapsamında yeni tünel açma ve baraj yapım teknolojisine göre proje revizyonları yapıldı. Yatırım programında bulunan bu proje ile Göksu Nehri üzerine yapılacak Bozkır, Bağbaşı, Afşar Hadimi Barajları ile Afşar - Bağbaşı Hadimi Tüneli ve Mavi tüneli ve devamında Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı ve Hotamış Depolaması ile yıllık 414 milyon metreküp suyun Konya Kapalı Havzası’na aktarılması planlanıyor. Ayrıca proje ile Yukarı Göksu havzasından aktarılacak yıllık 414 milyon metreküp suyun 100 milyon metreküpü ile Konya il merkezi ile Çumra ilçe merkezi ve İçeri Çumra beldesinin 2050 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak.
iha

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Ara 2016 00:16

KOP ÇOK ÖNEMLİ BİR GIDA TARIM ENERJİ SANAYİ HAVZASI BU BÖLGE LOJİSTİK - ULAŞIM PROJELERİ İLE DESTEKLENEREK 2.MARMARA HAVZASI OLACAK

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Oca 2017 11:38

Kop 2019 Yılında Tamamlanacak!
16114823_1643285545975839_3847830100590848011_n.jpg
16114823_1643285545975839_3847830100590848011_n.jpg (129.15 KiB) 526 kere görüntülendi