Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » Cum Oca 08, 2016 10:07 pm

ÜSAİV Yönetim Kurulu AGÜ’de Toplandı...

Üniversite Sanayi Araştırma İşbirliği Vakfı (ÜSAİV) Yönetim Kurulu, Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) toplandı. AGÜ Sümer Kampüsü Senato Salonunda yapılan toplantıya, AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, ÜSAİV Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, Melikşah Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halidun Keleştemur ve diğer vakıf üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, üniversite sanayi işbirliğini sağlam tesis etmenin yollarından birinin de, üniversite ve iş dünyasının birlikte ortak faydalar oluşturacabilecek stratejik işbirliğinden geçtiğini söyledi. Rektör Sabuncuoğlu, böyle bir yaklaşımın Kayseri’de de uygulanacağına inandığını ifade etti. ÜSAİV ve KAYSO Başkanı Mustafa Boydak ise vakfın 1985 yılında kurulduğunu hatırlatarak, kurucuları arasında Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ında bulunduğuna dikkati çekti. Boydak, Üniversite Sanayi Araştırma İşbirliği Vakfı’nın, üniversiteler ile daha da genişlemesini dilediklerini ifade etti. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney’in konuşmasıyla devam eden toplantıya, Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, KAYSO Meclis Başkanı Nurettin Okandan ve diğer vakıf üyeleri katıldı.
AGÜ
IMG_1767.jpg
IMG_1767.jpg (165.97 KiB) 676 kere görüntülendi
IMG_1768.jpg
IMG_1768.jpg (208.77 KiB) 676 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kayseri Üniversite Sanayi Projeleri - Ar-ge , İleri Teknoloji ,Üretim (2016)

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Oca 14, 2016 4:09 pm

Kayseri Erü'nün Yeni Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven Oldu
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörlüğüne, Prof. Dr. Muhammet Güven getirildi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur'un, 15 Haziran 2015 tarihinde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'na (TÜSEB) atanmasının ardından, vekil Rektör olarak ERÜ İletişim Fakültesi Dekan Prof. Dr. Hamza Çakır getirilmişti. Üniversitede yapılan Rektörlük seçimlerinde ise en çok oyu olan 6 aday, YÖK'e bildirilmiş, YÖK de bu sayıyı 3 indirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rektörlük görevini, bu üç aday içerisinden Prof. Dr. Muhammet Güven'e verdi.

Erciyes Üniversitesi Rektörlük Binası'nda, görev devir-teslim töreni düzenlendi. Törene, eski Vekil Rektör Prof. Dr. Hamza Çakır, yeni atanan Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı. Burada görevini devreden Çakır, yeni rektöre başarılar diledi. Makamına oturan Rektör Prof. Dr. Güven, "Yaklaşık 7 ay önce Rektör adaylarını belirleme seçimine aday olmam ile başlayan süreç, önce değerli öğretim üyelerimizin teveccühü, daha sonra YÖK üyelerinin güveni ve nihayetinde sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle sonuçlanmıştır. Bu süreçte emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah'ın takdiri ile atanmış olduğum bu görevde emeğimi esirgemeyeceğimi ve bana tevdi edilen göreve layık olmaya çalışacağımı bilmenizi isterim" dedi.

Rektör Prof. Dr. Güven temel hedeflerinin; üniversiteyi erken dönemde küresel çapta yarışabilen, orta dönemde 'Makarr-ı Ulema' sıfatına yakışır biçimde uluslararası niteliklerde bilim insanlarını barındıran, ileri dönemde de evrensel bilgi üreten ve dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olacak Türkiye'yi bilimsel ve teknolojik olarak destekleyen bir üniversite haline getirmek olduğunu bildirdi. Güven, '7Bu hedefe ulaşabilmek ancak huzurlu bir ortamdan geçmektedir. Kökenini nereden alırsa alsın, gerek ülkemizin gerekse şehir ve üniversitemizin huzur, birlik ve dirliğine zarar verecek her unsur ile mücadele edeceğiz. Huzuruyla örnek olan ve bunu şehrimizin dokusuna da yansıtan Erciyes Üniversitesi'nin bu ortamının devamı için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz" ifadelerini kullandı.

DHA
kayseri-eru-nun-yeni-rektoru-prof-dr-muhammet-8062901_x_300.jpg
kayseri-eru-nun-yeni-rektoru-prof-dr-muhammet-8062901_x_300.jpg (11.28 KiB) 657 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kayseri Üniversite Sanayi Projeleri - Ar-ge , İleri Teknoloji ,Üretim (2016)

Mesaj gönderen faruk gorez » Pzt Oca 18, 2016 6:43 pm

Rektör Sabuncuoğlu'ndan TÜBİTAK'a ziyaret...

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin'i makamında ziyaret etti.

Rektör Sabuncuoğlu, Başkan Ergin'le üniversite-sanayi işbirliği ve Ar-Ge faaliyetleri ile diğer bazı konularda görüş alışverişinde bulundu.

Sabuncuoğlu, Ergin’e yeni görevinde de başarılar diledi.
12540767_757605887676848_3506507438257109655_n.jpg
12540767_757605887676848_3506507438257109655_n.jpg (32.42 KiB) 647 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cum Şub 05, 2016 5:12 pm

ASPİLSAN savunma sanayisinin önemli aktörlerindenGenel Müdür Ferhat Özsoy,"Üretimlerimizin hiçbiri sadece askeri birliklere, cihazlara özgü değil. Tüm sistemlere yönelik pil ve batarya üretimi yapabiliyoruz" dedi.05 Şubat 2016 Cuma 12:44yazıyı büyütyazıyı küçült
536512.jpg
536512.jpg (114.81 KiB) 638 kere görüntülendi
ASPİLSAN savunma sanayisinin önemli aktörlerinden
Kayserili hayırsever iş adamlarının bağışlarıyla 1981 yılında kurulan Askeri Pil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ASPİLSAN), ürettiği batarya çeşitleriyle savunma sanayisinin önemli aktörlerinden oldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın yüzde 98 hissesine sahip olduğu, Türkiye'nin ilk ve tek nikel-kadmiyum, nikel-metal hidrit ve lityum ion batarya bloğu üreticisi olan şirket, sivil ve askeri her türlü telsiz, silah sistemleri, elektronik-optronik sistemler, uçak ve helikopterler için akü üretiyor.

Şirket Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASPİLSAN'ın 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sırasında edinilen tecrübelerden yola çıkılarak kurulduğunu hatırlattı.

Bu tarihten sonra Türkiye'ye askeri ambargo uygulanmaya başlandığına işaret eden Özsoy, şöyle devam etti:

"Milli sanayinin geliştirilmesine yönelik atılımlar çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan ASELSAN'dan sonra burada üretilen cihazların pil ve batarya ihtiyaçlarını karşılamak için de ASPİLSAN'ın kurulması fikri ortaya çıkıyor. Bu kapsamda Kayseri'de sağ olsunlar büyüklerimiz kampanya düzenleyerek para topluyorlar ve bu şirketin sermayesini oluşturuyorlar. Daha sonra, o zaman ki adıyla Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bünyesinde şirket kuruluyor. 1981 yılında temeli atılıyor ve 26 Mayıs 1984 yılında faaliyete geçiyor. İnşallah önümüzdeki mayıs ayında 35. yaş günümüzü kutlayacağız. Sektörün en eski şirketi olan ASPİLSAN, o günden itibaren özellikle pil ve batarya üretimiyle faaliyetlerini bugüne kadar sürdürüyor."

- TÜBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN'a özel üretimler

Pil üretiminin, ekonomik olmaması, ihtiyaç ve teknolojilerin değişmesi gibi nedenlerle 1996 yılında sonlandırıldığını ifade eden Özsoy, Türkiye'nin en önemli batarya üreticisi olarak faaliyetlerine devam ettiklerini bildirdi.

Özsoy, pilleri yurt dışından almalarına rağmen batarya içerisinde gerekli olan yönetim ve kontrol devrelerinin kendi mühendislerince tasarlandığını vurguladı.

Özsoy, "ASPİLSAN aslında askeri pil ve batarya fabrikası değil. Kuruluşu itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına bağlı olması dolayısıyla ASELSAN gibi Askeri Pil Sanayi olarak adlandırılıyor. Ancak bizim üretimlerimizin hiçbiri sadece askeri birliklere, cihazlara özgü değil. Tüm sistemlere yönelik pil ve batarya üretimleri yapabiliyoruz. Bu kapsamda askeri cihazlar da dahil olmak üzere her türlü mobil cihaz için 150 çeşidin üzerinden batarya üretiyoruz" ifadesini kullandı.

Müşterilerinin özel taleplerine özgü bataryalar da ürettiklerine dikkati çeken Özsoy, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda TÜBİTAK, ROKETSAN, ASELSAN için daha sonra talep gelip gelmeyeceğine bakmaksızın bataryalar üretiyoruz. Bunu milli bir görev olarak addederek sınırlı sayıda da olsa, ekonomik değeri küçük de olsa taleplerini karşılıyoruz. Bunun yanında sağlık sektöründen gelen bu tip talepleri de karşılıyoruz. Ülkemiz için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya özellikle gayret gösteriyoruz. Burada ticari kaygıyla değil, ülkemiz için ihtiyaç duyulan teknolojinin geliştirilmesi ve bataryaya ihtiyaç duyulan her alanda bu ihtiyacın ülkemiz içinden karşılanmasına birinci önceliği veriyoruz."

AA

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cum Şub 19, 2016 12:13 pm

ASPİLSAN, enerji depolama sistemleri tasarladı

ORHAN CANBULATEL - Türk savunma sanayisinin önemli aktörlerinden Askeri Pil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ASPİLSAN), hem askeri hem de sivil kullanım için enerji depolama sistemleri geliştirdi. Şirket Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 150'den fazla çeşit batarya ürettiklerini ancak ürün çeşitlerini bataryalar dışında da geliştirmeyi planladıklarını söyledi.Bu kapsamda öncelikle enerji depolama sistemlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Özsoy, şu bilgileri verdi:"Enerji depolama, bilindiği gibi enerjinin elde edilmesi kadar muhafazasındaki sorunları çözecek, enerjinin verimli olarak kullanılmasına imkan sağlayacak bir çözüm. Bu çerçevede küçük bir tesisten, bir radyo link istasyonuna, bir fabrika ya da daha büyük bir tesise kadar enerji ihtiyacını karşılayacak boyutta enerji depolama sistemleri tasarladık. İnşallah yakın zamanda kullanıcıların hizmetine sunacağız. Bunun ülkemizin enerji sorununun çözümüne önemli bir katkı olacağını düşünüyoruz çünkü malum enerji açısından dışa bağımlıyız. Dolayısıyla ürettiğimiz her türlü enerjiyi verimli kullanmak zorundayız. Bunun kaynağı ne olursa olsun ister fosil yakıtlar olsun, ister güneş enerjisi, ister rüzgar enerjisi olsun bu enerjiyi optimum kullanarak ülkemize katkı sağlayacak sistemleri tasarladık."Bu sistemlerin enerji kesintisine tahammülü olmayan yerlerde ihtiyacın kaliteli şekilde sağlanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Özsoy, özellikle şebekeden tedarik edilen enerjinin verimli kullanılması, jeneratörlerin bulunduğu yerde yaşanabilecek aksamalar gibi birçok mahsuru ortadan kaldıracağına inandıklarını kaydetti.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cum Şub 19, 2016 10:21 pm

Bu sistemlerin dünyada sayılı firmalar tarafından üretildiğine dikkati çeken Özsoy, şöyle devam etti:

"Türkiye'de de bunu ASPİLSAN üretiyor. Bunu enerji kesintisine tahammülü olmayan kritik yerlerde kullanıma sunacağız. Ürünün tasarlanması tamamlandı artık müşterilerle görüşmeler başladı. Özellikle acil durum olan yerlerde, hastanelerde, kritik güvenlik alanlarında hem iç mekanlar için hem de mobil olarak taşınabilecek şekilde tasarladık. İstenen güç çerçevesinde de üreterek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bu ülkemizin enerji sıkıntısına da önemli bir çözüm olacaktır. Bu sayede özellikle fosil yakıtlardan, güneşten, rüzgardan elde edilecek enerjinin optimum olarak kullanılacağını tahmin ediyoruz."

- Telsizlerin bataryaları bitmeyecek

Bunun dışında özellikle taşınabilir güç kaynakları üzerinde odaklandıklarına işaret eden Özsoy, askeri birliklerin ve sivillerin ihtiyaç duyabileceği, yanında taşıyabileceği ya da evinde kullanabileceği enerji sistemleri tasarladıklarını anlattı.

Özsoy, bunları da yakın zamanda hizmete sunacaklarını ifade ederek, "Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyacı olduğuna inandığımız uzun ömürlü, uzun süre dayanabilen bataryalar tasarladık. Dolayısıyla bunu telefonlarımız için söyleyemiyoruz ama telsizlerimizde inşallah çok batarya taşıma veya sık şarj ihtiyacı duyulmayacak" dedi.
AA

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Sal Şub 23, 2016 8:13 pm

KSO Başkanı Mustafa Boydak
Sanayi olarak yeni hedeflerinin -Kayseri Sanayii
beyaz eşya grubu
elektronik grubu
otomotiv yan sanayii ve oto sektöründe ticari araçlar grubunda üretim yapmak olduğunu belirtti
katma değeri yüksek ürünlere yoğunlaşacağız dedi.

savunma sanayii ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten boydak şehrin daha fazla katma değerli ve teknolojik ürünlere yöneleceğini belirtti.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Sal Şub 23, 2016 8:13 pm

Kayseri Teknik Üniversitesi,Kayseri Sağlık Osb,İleri Teknoloji Osb,2.Tgb

Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden olan Kayseri yeni dönem hedeflerine ulaşabilmek için katma değeri yüksek orta ve ileri teknolojili ürünler üretmeye odaklandı ,
- Kayseri 2 alanda gelecek vaat ediyor 1-Sağlık alanında şehir de bulunan sağlık merkezleri ve Erciyes Üniversitesi bünyesinde bulunan ar-ge merkezleri,laboratuvarlar ile Kayseri sağlık alanında bir ar-ge ,üretim merkezi olabilir.Halihazırda yapılan bilimsel çalışma ve üretimler biyoteknoloji ilaç,aşı ,doğa bilimleriv.b farklı alanlarda yapılan çalışmalar ile Kayseri sağlık alanında çok önemli bir konumda Kayseri Sağlık Osb Projesi ile bu konuda bir bölgesel ar-ge ve üretim merkezi olabilir.

Kayseri Sağlık Osb Projesi
-Biyoteknoloji,Aşı,Nnaoteknoloji,Doğa Bilimleri (Fizik Kimya Biyoloji) v.b alanlarda ar-ge,üretim
-Tıbbi Teknolojiler ile ilgili a-ge,üretim
-Medikal,Biyomedikal ar-ge ,üretim
-Sağlık ile ilgili tedavi uygulamaları-Sağlık Turizmi.

Enerji-İleri Elektronik-Yazılım-İleri Malzeme (Malzeme Bilimleri) Osb
-Enerji (Yenilenebilir Enerji) ile ilgili arge,üretim konut,sanayi,otomtotiv,savunma sanayii,havacılık,endüstriyel alanlarda her türlü ar-ge ,imalat
-İleri Elektronik-Elektronik ile ilgili ar-ge,üretim
-Yazılım (Ettosoft ERÜ)
-Malzeme Bilimleri -İleri malzeme ile ilgili ar-ge,üretim

Kayseri'nin Gelecek Projeleri (Öneri Projeler-Projemturk)
-Kayseri Teknik Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi (Sosyal Bilimler-Sağlık Bilimleri)
Kayseri Teknik Üniversitesi (Mühendislik-Mimarlık-Teknik- Bölümler ve M.Y.O)
Kayseri Teknik Üniversitesi ( OSB lerin aynında hayata geçmeli)
Kayseri Teknik Üniversitesi içinde bir de TGB olmalı /Stratejik alanlar olmalı bu TGB 'de)

Kayseri nitelikli sanayi merkezleri 4 Üniversitesi 1 Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Türkiye'nin önemli Sanayi Kentlerinden birisi Yeni Osb (Sağlık Osb,Enerji,İleri Elektronik,İleri Malzeme Osb) Savunma Sanayii-Havacılık Osb ) projeleri ile stratejik alanlarda yapılacak Eğitim,ar-ge ,üretim merkezleri yatırımları ile Mevcut Osb'ler yapılacak kümelenme çalışmaları,ar-ge,inovasyon çalışmaları ile daha fazla katma değer üreten orta-ileri teknoloji üreten bir Şehir olabilir.

Projemturk Haber

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Mar 03, 2016 2:56 pm

IMG_0476.jpg
IMG_0476.jpg (69.86 KiB) 579 kere görüntülendi
Enerji Depolama Sistemi-Aspilsan

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir