Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Re: Arge-Sanayi-Akademi - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » Çrş Haz 14, 2017 3:30 pm

DÜNYADA BİR İLK GERİ BİLDİRİMLİ UZAKTAN KUMANDA
19145979_500826873589127_8695533157358573325_n.jpg
19145979_500826873589127_8695533157358573325_n.jpg (55.88 KiB) 484 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Haz 17, 2017 12:10 pm

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Haz 17, 2017 4:10 pm

OSTİM MODELİ
-Kayseri osb ostim modeli ile kümelenerek büyüyecek gelişecek..
teknik liseler ile ilgili çalışmalar devam ediyor orta vadede hedef 3 teknik okuldan yılda 4.000 öğrenci mezun edip bunların 2.500 civarının sanayi'ye teknik adam olarak hizmet vermesi,bbu öğrencş teknik adamların gelişmi için osb nin teknoloji arge projeleri yeni alanlarda üretimler yapması için erü agü nny de destekler verecek.
savunma sanayi aalanında güzel çalışmalar var bu alan ile ilgili ciddi bir hamle gelecek...

kayseri osb yeni hizmet binasının kasım ayında açılması hedefleniyor.
fuar alanının 1.etabı 2018 mayısta açıalcak..

osb teknik liseler ile ilgili ciddi çalşmalar yapıyor..

kayseri osb kümelenme modeli ile ostim modeli ile büyüyp gelişecek,hayırlı olsun.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Haz 17, 2017 4:55 pm

KAYSERİ OSB ; OSTİM MODELİ İLE KÜMELENME İLE BÜYÜYECEK
KAYSERİ 4.OSB ;TEKNOLOJİ OSB olacak
İNCESU OSB taksan tesislerinde osb'ye komşu alanda ağustos sonu üretime geçecek olan DENER TEKNOLOJİ KAMPÜSÜ ile yeni alanlarda üretime geçecek..
SERBEST BÖLGE E-TİCARET MERKEZİ İLE İVME YAKALAYACAK..
savunma sanayi havacılık osb ile savunma ve havacılık endütrisinde arge ve üretim merkezi olmalı kayseri.
enerji osb ges osb ile de bu alanda yönelik ürün ekipman üretim merkezi olmalı yenilenebilir enerji ürünleri üretim merkezi olmalı kayseri
sağlık alanında endüstisinde attak bekliyoruz kayseriden.
gıda ve hayvancılık alanında kayseri şeker ile büyüyecek kayseri

YENİ SANAYİ ALANLARINDA TEKNOLOJİK,NİTELİKLİ ALANLARDA ARGE VE ÜRETİMLER BEKLİYORUZ

AGÜ ERÜ NNY VE YENİ KURULACAK ÜNİVERSİTE VE EĞİTİM KURUMLARI İLE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ,ARGE MERKEZLERİ İLE TEKNOLOİJK ALANLARDA ÜRETİME YOĞUNLAŞACAK KAYSERİ ...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Haz 22, 2017 3:02 pm

Kayseri Teknoloji Osb
Orta Anadolu Teknokent
Kayseri Teknoloji Üniversitesi

bu 3 proje de ortak olarak aynı alanda hayata geçmeli....

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirecek Sanayi Kampüsü projesine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, projenin teknik üniversiteye zemin hazırlayacağını söyledi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cum Haz 23, 2017 1:23 pm

http://www.mekaplastik.com.tr/endustriyel/urunler.asp
Meka, 2 bin ürün çeşidi ile yeni pazarlara yönelecek
Meka Plastik Genel Müdürü Sabri Çeken, 2 bine yakın kalıptan 120 bin milyon adet sağlık ve endüstri alanında kullanılan plastik üretecek kapasiteye sahip olduklarını aktardı.
369308.jpg
369308.jpg (24.41 KiB) 439 kere görüntülendi
İKBAL FİDAN

KAYSERİ - Mobilya yan sanayi, beyaz eşya, telekomünikasyon ve medikal sektörüne yönelik üretim yapan Meka Plastik, 2 binin üzerinde plastik ürün çeşidi ile dikkat çekiyor. İç pazarda 81 ilde sayıları 100'ü aşkın bayileri ile ürünlerini sattıklarını dile getiren Meka Plastik Genel Müdürü Sabri Çeken, ürün gamları ile ilgili olarak, "2006 yılında bünyemizde kurduğumuz kalıp üretim atölyemiz ile kalıp imalatına, 2012 yılında ise medikal sektörüne girdik. 'OKSİMED' markamız ile ürettiğimiz ürünler; oksijen maskesi, nebülizer maskeler, nazal oksijen kanulü, idrar torbası, travma boyunlukları, anestezi devresi ara parçaları, diyaliz için kullanılan plastik malzemeler, pecc implatasyon plastik malzemeleri, entral ve paranteral beslenme plastik parçaları ve medikal cihaz gövde ve parçaları.
"Yeni pazar arayışları içindeyiz"

Endüstriyel alanda ise beyaz eşya, mobilya, otomotiv yedek parça ve ekipmanları, elektrik elektronik plastik malzemeleri, dekorasyon malzemeleri, güneş enerji sistemleri üretimi yapıyoruz" dedi. Bünyelerinde 40 enjeksiyon makinesinin bulunduğunu belirten Sabri Çeken, 2 bine yakın kalıptan 120 bin milyon adet sağlık ve endüstri alanında kullanılan plastik üretecek kapasiteye sahip olduklarını aktardı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Sal Tem 11, 2017 8:19 am

Etto Yeni Ar-ge Merkezlerinin Kurulumunu Teşvik Edecek

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) yeni ar-ge merkezlerinin kurulumuna dönük teşvik edici çalışmalarına hız verdi.

Ticareti ve sanayii ile ön planda olan Kayseri'yi teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisindeki çalışmalar ile teknoloji tabanlı girişimcilik üssü haline getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof.Dr.Mahmut Doğan, bundan sonra ilde ve bölgede yeni ar-ge merkezlerinin kurulumuna destek olacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Mahmut Doğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Günümüzde ekonomik kalkınmayı, toplumsal refah düzeyini belirleyen ve şekillendiren en önemli etken bilim ve teknolojideki ilerlemelerdir. Bir ülkenin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi Ar-Ge'ye dayalı teknoloji yoğun ürün ve üretim yöntemleri geliştirebilmesine bağlıdır. Bilim ve teknoloji politikaları ise bu gelişimin, hızının ve yönünün belirlenmesini etkileyen önemli bir araçtır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Ar-Ge Reform Paketi ile mali/teknik açıdan birçok avantaj elde edilecektir. Bu durum, Ar-Ge merkezlerinin kar elde etmesine önemli ölçüde destek sağlayacaktır.

2015-2016 yılları arasında 30 adet TÜBİTAK TEYDEB projesi başta olmak üzere toplamda 67 Ar-Ge projesi Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi Üniversite Sanayi İşbirliği Birimi tarafından organize edilmiştir. Bu projelerde 77 farklı akademisyen görev alıp çalışmalarda bulunmuştur. Amacımız 2017 yılında bu sayıyı en az 50 Ar-Ge projesine çıkarabilmektir.

Ayrıca bölgemizdeki ar-ge merkezlerinin sürdürülebilirliğini sağlamaları adına Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak Ar-Ge Merkezleri Eğitim & Hizmet anlaşmaları yapmaktayız. Bu anlaşmalar kapsamında kurulmuş ar-ge merkezlerine; proje yazımı, fikri haklar, proje döngü eğitimleri, TÜBİTAK TEYDEB proje dosyasının yazılması ve hazırlanması eğitimleri, ar-ge projeleri için alanında uzman danışman eşleştirmeleri, Ar-Ge Merkezi çalışanlarına ve yönetimine dönük Vizyon Geliştirme Seminerleri verilmektedir."

Prof. Dr. Mahmut Doğan, ETTO olarak bir diğer amaçlarının da, bölgede kurulan ar-ge merkezlerinde yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesini ve kendi içerisinden ar-ge ekosistemini desteklemek, bölgedeki tüm sanayi kuruluşlarında ar-ge hakkında bilgilendirmeler yapmak olduğunu sözlerine ekledi.
iha
etto-yeni-ar-ge-merkezlerinin-kurulumunu-tesv-9816949_o.jpg
etto-yeni-ar-ge-merkezlerinin-kurulumunu-tesv-9816949_o.jpg (56.38 KiB) 404 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Çrş Tem 12, 2017 10:14 am

KAYSO “İleri Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezi” Kurma Çalışmalarına Başladı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri’ye “İleri Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezi” kazandırılması çalışmaları kapsamında, potansiyel paydaşlarla ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Ana Bakım Merkezi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB, TSE, ORAN, Erciyes Teknopark, Kayseri OSB, AGÜ ve KÜSİ Çalışma Grubu temsilcileri katıldı.

Kayseri Sanayi Odası’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Kayseri Sanayi Odası olarak üretimde plan ve projelerin omurgasının milli imkânlara dayandırılması gerektiği düşünüyoruz. Bu düşünceden hareketle, otomotiv, havacılık ve savunma sanayi alt yapısını güçlendirmek için İleri Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezi kurulması için çalışmalara başlamış bulunmaktayız” dedi.

Kayseri’de var olan bir potansiyeli açığa çıkarmak ve ülke lehine faydaya dönüştürmek üzere bir çalışma yaptıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Aslında bu konuda çok büyük bir şansa sahibiz. Şehrimizde 2. Hava İkmal Bakım Merkezimiz ve 2. Ana Tamir Bakım Merkezimiz var. Her ikisi de kendi konularında oldukça yetkin ve çok büyük projelere imza atmış kuruluşlarımız. Türkiye’de askeri fabrikalarımız bir dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşümde de Kayseri’nin doğru yerde olması çok önemli. Bu anlamda bugün bir ön çalışma yapılım istedik. Toplantımıza katılımlarından dolayı Sayın Garnizon Komutanımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu

2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Ercan Teke ise, Kayseri’nin çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Ben Hava İkmal Bakım Merkezlerini birer eğitim yuvası gibi değerlendiriyorum. Çünkü burada yetişen insanlar dışarıda bir takım üretim merkezleri oluşturarak, birçok sanayi kuruluşunu desteklemişler. Hep birlikte olursak ülke adına daha önemli projelere imza atacağımızı düşünüyorum. Bugün burada bir başlangıç yapıyoruz. Devamının geleceğine de inanıyorum” dedi.

Daha sonra Voytes Türkiye Finansal Çözümleme Kuruluşu Genel Müdürü Yasemin Ok, katılımcılara bir sunum yaparak, Mükemmeliyet Merkezi hakkında bilgi verdi. Ok, “Mükemmeliyet Merkezi bir ilgi alanında öncülük, en iyi uygulama, araştırma, geliştirme, test ve laboratuvar, danışmanlık, sertifikasyon ve eğitim faaliyetleri sağlayan ekip, merkez ya da kuruluşa verilen addır” dedi.

Kayseri’nin 1925’ten bu güne zengin birikiminin, orta vadede kenti bir Sivil Havacılık Bakım ve Onarım Merkezi haline rahatlıkla dönüştürebileceğini ifade eden Ok, bir Mükemmeliyet Merkezi Altında İleri Teknoloji Kümesi kurmanın bu potansiyeli kullanma fırsatı sunacağını söyledi.

İleri Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezi kümelenmesi ile neler hedeflediklerini açıklayan Ok, “Hedefimiz, Kayseri’de ileri teknolojilerin yoğunluklu olarak kullanıldığı savunma ve havacılık sektöründe teknolojik ve endüstriyel sanayi üssü oluşturmak, ileri teknolojileri destekleyecek ve geliştirecek olan özel laboratuvarlar kurmak, üniversitelere bağlı araştırma merkezleri, Ar-Ge ve Tasarım merkezleri kurmak, halen ithal edilen ana hammaddeleri ve kritik olan malzemeleri yerlileştirmek ve bölgeyi ileri teknolojiye yönelik cazibe merkezi haline getirmek hedeflerimizden birkaç tanesidir” diye konuştu.

Sunumun ardından söz alan paydaş katılımcılar, konu hakkındaki çalışmaları ve düşüncelerini paylaşarak bu konuda her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Projenin başlatılması için görüşmelerin ve toplantıların devam edilmesi yönünde görüş birliğine varılarak, toplantı sonlandırıldı.
20017558_1249979101778894_6463888180870985125_o.jpg
20017558_1249979101778894_6463888180870985125_o.jpg (157.16 KiB) 400 kere görüntülendi
20031648_1249978965112241_6985263694308728884_n.jpg
20031648_1249978965112241_6985263694308728884_n.jpg (77.56 KiB) 400 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Tem 13, 2017 9:58 am

‘Konya, Kayseri, Aksaray ve Ankara yerli otomotiv için kümeleşsin'
Hacılar Genç İş Adamları Derneği üyeleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘nin çağrısı ile buluştu.
372431.jpg
372431.jpg (83.11 KiB) 394 kere görüntülendi
DİLEK FİDAN

KAYSERİ - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘nin (TOBB) yüzde 100 yerli otomobil çağrısına Kayseri iş dünyasından da yanıt geldi. Hacılar Genç İş Adamları Derneği (HAGİAD) üyelerinin yerli otomobil konusunda yaptığı toplantıda Kayseri'nin endüstriyel geçmişi ile yerli otomobil konusunda öne çıkması gerektiği belirtilerek, Konya, Kayseri, Aksaray ve Ankara ile yerli otomobil konusunda kümeleşmenin yararlı olacağı ifade edildi.

HAGİAD Başkanı Mustafa Nebi Doğan, Kayseri'de yüzde 100 yerli otomobil üretimi için harekete geçtiklerini belirterek, "Kayseri'deki tüm STK'larımızla bir farkındalık oluşturup bir kıvılcım başlatmalıyız. Bu aslında milli bir irade. Kayseri'nin endüstriyel geçmişine baktığımızda alt yapısı var. Sektörün içinde Kayseri de yer alabilir" diye aktardı.

Turkuaz Seramik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaya, Kayseri'nin yanı başında bu alanda yıllardır tecrübesi olan Aksaray kentinin bulunduğuna dikkat çekerek, "Hemen yanımızda ise Konya var. Konya'nın da ciddi bir sanayisi var. Konya, Kayseri, Aksaray üçlüsüne Ankara'yı da alarak bu alanda bir kümelenmeye dahil olabiliriz" dedi.

Özdemir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özdemir ise, Türkiye'de Kayserili işini bilir mantığı olduğunu ifade ederek, "Bizim limanımız yok, demiryolu bağlantımız yok, otobanımız yok. Kayseri hep kendi gücüyle kendi imkanlarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kayseri olarak sanayici olarak çektiğimiz sıkıntı bölgesel teşviklerdir. Devlet desteği olursa Kayseri olarak neden biz yapmayalım. Güney Kore'de insanlar yüzde 80 kendi markalarını kullanıyorlar. Milli üretime teşvik ediliyor " diye konuştu.

Hasçelik Grup İhracat Yöneticisi Serdar Özkaya, . Kayseri'de Aspilsan'ın batarya teknolojisi üzerine çalıştığını vurgulayarak, "Servis ağını da avantaja dönüştürülebiliriz. İllaki servis ağı kurulmaktansa taşeron servis ağı da olabilir. Biz Kayseri olarak bunun türevlerine kafa yorarsak Kayseri bu işi ucundan kolaylıkla tutabilir" dedi.

Tuğrul Kardeşler AŞ.Makina Mühendisi Fatih Tuğrul, yerli otomobil konusunda ihracat boyutu düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini belirterek, "Teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor. 2030 ve 2040'lar da bizim yaptığımız arabalar kullanılabilir. Otomobil üretmek gerekli hale geldi. Yerli otomobil üretirken atmamız gereken adımlar neler olacak? Kayseri olarak biz bu işin neresinde olabiliriz? Emek verirsek bunu yapabiliriz"şeklinde konuştu.
Teknoparkta şirketleşip Toyota'ya koltuk verelim

Turkuaz Seramik AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü-Seramik Sağlık Gereçleri Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı- Türkiye Seramik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kürşad Özkaya ise Kayseri'de mobilya sektörünün ağırlıkta olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Otomobilin içinde mobilyası var, koltuğu var otomobilin gögüs kısmı var. Kayseri olarak sünger, kumaş ve yay üretiyoruz . Realist şekilde olaya yaklaşırsak otomobili bu şehirde üretmek için hızlı bir yapılanmaya yapmalıyız. Hedef koymalıyız. 3-5 firma bir araya gelerek Teknopark ‘ta bir şirket kurmalıyız. Şunu demeliyiz; bizim hedefimiz ilk önce Toyota'ya koltuk vermek. Geçen sene büyük holdinglerden bir tanesi Airbus'a koltuk vermeye başladı. Ciddi anlamda katma değerli üretim yapıyorlar. Kumaş ve sünger üretimlerinde önemli katma değerler var. Baristik kumaş üretilmiyor şu an Türkiye'de. Biz bunlara doğru hedef çizersek yarın üretilecek olan otomobilin bir çok aksamını Kayseri'den tedarik edebiliriz.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Pzr Tem 16, 2017 9:29 pm

Ar-Ge merkezi kuran Demiryaka Holding, katma değeri artıracak
Demiryaka Holding CEO'su Necmettin Baktır, bu yıl kurulan Ar-Ge merkezi ile katma değerli üretime odaklanıldığını söyledi.
Ar-Ge merkezi kuran Demiryaka Holding, katma değeri artıracak
372948.jpg
372948.jpg (77.14 KiB) 376 kere görüntülendi
HATİCE ŞİMŞEK

KAYSERİ - Hasçelik Grup, bu yıldan itibaren yeniden yapılanma ile faaliyetlerini Demiryaka Holding çatısı altında sürdürecek. Firma, bu yıl kurduğu Ar-Ge merkezi ile katma değerli üretime odaklandı. 2016 yılında yatırım teşvik belgesi kapsamında başlattıkları yatırımlarda son aşamaya geldiklerini bildiren Demiryaka Holding CEO'su Necmettin Baktır, fabrika yatırımlarının tamamlandığını, makine parkı montajlarının da tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Yatırımlar kapsamında bünyelerindeki şirketlerde 200 çalışan daha istihdam edeceklerini söyleyen Baktır, "Böylece personel sayımızı bin 600'e çıkaracağız. İstihdamda önceliğimiz, Ar-Ge merkezimiz için katma değeri yükseltecek nitelikli personeli bünyemize katmak olacak" dedi.

Elektrik kabloları, çelik halat, mobilya, ilaç ve yenilenebilir enerji alanlarında yatırımlarının bulunduğu bilgisini veren Necmettin Baktır, 2016'da başladıkları yatırımlar kapsamında kurdukları fabrika inşaatlarının tamamlandığını, makine parkı montajlarının ise tamamlanmak üzere olduğunu aktardı. İlerleyen süreçte yatırımlarının artarak süreceğini söyleyen Baktır, katma değer konusundaki çalışmaları ise hızlandırdıklarının altını çizdi. Ar-Ge'ye ağırlık veren bir yapıya sahip olduklarına dikkat çeken Baktır, "Kayseri'nin ikinci, ama özel sektörün ilk Ar-Ge merkezini, 2017 yılı Ocak ayı itibarıyla resmi olarak kurduk. Holding bünyesinde süreklilik arz eden Ar-Ge çalışmalarımızı böylece resmi bir zeminde, mevzuata uygun bir disiplin içinde, artırarak devam ettireceğiz. Ayrıca ürün protföyümüzü genişletmek adına 20 yeni ürüne yönelik Ar- Ge çalışmamız da aralıksız sürüyor" dedi.

"Stratejik sektörlere yatırım yapıyoruz"

Faaliyetlerine kablo sektörüne monotoron halat üretmek amacıyla 1989 yılında kurulan Hasçelik ve Halat şirketiyle başladıklarını hatırlatan Necmettin Baktır, müşteri talepleri ve gelişen teknolojiyle birlikte çalışmalarına her biri farklı bir alanda faaliyet gösteren beş ayrı şirketle devam ettiklerini söyledi. Çelik halattan ilaç sanayiine kadar bulunduğu sektörde hep ilkelere imza atmayı hedef edinen Has Çelik Grup bünyesindeki şirketlerin, TİM'in ilk 1000 firması listesi arasında yer aldığına dikkat çeken Baktır, Hasçelik Grup'un faaliyetlerine yeni oluşturdukları Demiryaka Holding çatısı altında sürdürme kararı aldığını bildirdi. Grubun 2016 yılında 1.2 milyar TL satış gelirine ulaştığı bilgisini veren Baktır, 2017 yılında satış gelirlerinde yüzde 20'lik artış öngördüklerini açıkladı. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Birinci ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listelerinde Has Çelik Kablo, Metal Matris, Coreal ve Hasçelik Halat olarak toplamda dört şirketle yer aldıklarına vurgu yapan Baktır, satış gelirinin yaklaşık yüzde 40'ının ise 65 ülkeye yaptıkları ihracattan oluştuğunu söyledi.
"Alüminyum iletken kablo ile enerji yatırımlarında maliyeti düşürdük"

Türkiye'nin son yıllara kadar alt yapısının, gerek dahili tesisatlar, gerekse yeraltındaki kablolar olsun, bakır özlü iletkenlerden oluştuğuna dikkat çeken Necmettin Baktır, son dönemde altyapılarda artık alüminyum özlü iletkenlerin de kullanıldığını belirtti. Holding olarak altyapıda kullanılan bakır iletkenlere anternatif ürün geliştirmeye yönelik yaptıkları çalışmalarla izoleli alüminyum iletken kablo ürettikleri bilgisini veren Baktır, "Böylece alüminyumun bakır iletkene göre fiyat avantajı sağladık. Fiyat farkını hem ürünün özgül ağırlığından hem de hammadde fiyatından dolayı sağladık. Şimdi 1 kilowatt enerjiyi bir yerden bir yere taşırken bakır iletkenle maliyet, alüminyum iletkene göre beş kat daha pahalı oluyor. Biz, yatırımcının maliyetinin azalmasına ve ithalat yoluyla hammadde temin edildiğinden dövizin Türkiye'de kalmasına katkı sağladık. İmalatını yaptığımız alüminyum iletken kablo ile müşterilerimize yaptıkları enerji yatırımlarında maliyetleri yüzde 80'e kadar düşürme imkanı sunduk" açıklamasını yaptı.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir