Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Re: Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Tem 20, 2017 9:36 pm

Kayseri'de desteklediğimiz çalışmalar ile Ar-Ge merkezi sayısı altıya ulaştı
"Kayseri’de Ar-Ge merkezi sayısını artırmak amacıyla 2016 Haziran ayında çalışmalara başladık. Bu kapsamda Ar-Ge merkezi kurabilecek potansiyele sahip 40 firmayı ziyaret ederek, Ar-Ge merkezlerinin avantajlarını anlattık."

Ahmet Emin Kilci
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın kuruluş amacı içinde kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek yer alıyor. Ulusal kalkınma planı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda, özellikle OSB bölge müdürlükleri, ticaret ve sanayi odaları, KOSGEB ve İl Müdürlükleri ile TR72 bölgesinin tanıtımı ve yatırımcıların bölgemize çekilmesi konularında işbirlikleri yapıyoruz.

‘Tıbbi aromatik bitkiler’ sektörü oluşturuyoruz

Bu işbirliğinin önemli örneklerinden birini de kırsal kalkınma aracı olarak gördüğümüz ‘tıbbi aromatik bitkiler’ üzerine verebiliriz. Tıbbi aromatik bitkiler sektörü çiftçinin geleneksel tarım ürünlerinin haricinde daha fazla para kazanmasını sağlayarak, göçün azaltılmasına da yardımcı olmasını öngörüyoruz. Bu özel bitkilerin üretimi TR72 bölgesinde yer alan küçük ilçelerde üniversite, özel sektör, mahalli idareler ve ajans desteği ile bir model çerçevesinde yaygınlaşmaya başladı. Özel sektör vasıtasıyla talebi olan bitkiler belirlenerek, firmalar ile çiftçiler arasında sözleşmeli tarım yapıldı.

Üniversitelerin Ziraat Fakültesi’ndeki akademisyenler tarafından çiftçilere eğitim ve süreç boyunca danışmanlık desteği verildi. 2017 yılı içinde sekiz ilçede faaliyetler halen devam ediyor. Yüksek rakımlı yerlerde kültüre alınması başarılamayan salebin kültüre alınması ile ilgili Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile koordineli şekilde çalışıyoruz. Yozgat'ın Çayıralan ilçesinde yürütülen lavanta ekiminin yaygınlaştırılması projesinde Isparta Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile iş birliği halindeyiz.

Kayseri’de Ar-Ge Merkezi olma potansiyeline sahip 40 firma var

Kayseri’de Ar-Ge merkezi sayısını artırmak amacıyla 2016 yılının Haziran ayında çalışmalara başladık. Bu kapsamda Ar-Ge merkezi kurabilecek potansiyele sahip 40 firmayı ziyaret ederek, Ar-Ge merkezlerinin avantajlarını anlattık. Bu kapsamda Hasçelik Grup, Aspilsan, Boytaş ve Merkez Çelik ile destek sözleşmelerini imzalayarak çalışmalara başladık.
2017 Ocak ayı sonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğünce başvuruları olumlu olarak sonuçlandırılan Hasçelik Grup, Aspilsan ve Boytaş; sırasıyla Türkiye’nin 356, 359 ve 423'üncü; Kayseri’nin ise iki, üç ve dördüncü Ar-Ge merkezi olarak faaliyete geçti.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, 2016 sonunda Ar-Ge merkezi yapılanmasına başlayan Merkez Çelik ve Kayseri’de tekstil sektöründe faaliyet gösteren Küçükler Tekstil firmalarının çalışmalarını tamamlaması ile Kayseri’de Ar-Ge merkezi sayısı altıya ulaştı. Kayseri OSB Müdürlüğü, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Erciyes Teknopark ve Erciyes Üniversitesi dörtlü iş protokolü ile Oran Kalkınma Ajansı’nın mali destek programı kapsamında hayata geçirilen ‘Kayseri Endüstriyel Tasarım Merkezi’ de tasarımın gücü ile firmaların buluşmasına katkı sağlayacak.Küresel standartlarda üretimi yapılmış koleksiyonlar ile bölgenin Ar-Ge ve yenilikçi kapasitesinin artırılması amaçlanıyor. Yine Kayseri
OSB Müdürlüğü’nün iş birliği ile planlanan ‘Fabrikasyon Metal Ürünler UR-GE Faaliyeti’ Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul edildi. Bu kapsamda 24 çelik kapı imalatçısı firma ile UR-GE faaliyetleri sürdürülüyor.

Sivas İŞGEM Projesi tamamlanma aşamasında

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Hibe Programı kapsamında uygulanan; Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın liderliğinde Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ortaklığında yürütülen 7.2 milyon dolar bedelli Sivas İŞGEM projesi tamamlanma
aşamasına geldi. Yürütücülüğünü Kalkınma Bakanlığı’nın üstlendiği Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’na en son dâhil olan şehir Sivas’ta, elde edilen fon ile ‘Sivas Kale Projesi’ Sivas Belediyesi tarafından yürütülüyor. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen 50 milyon TL bütçeli proje 2017 yılında da devam edecek.

Yozgat’ta da Ar-Ge Merkezi çalışmaları var

Askeri, profesyonel ve sivil kullanım için çeşitli koruyucu ve performans artırıcı giyim eşyaları üreten Garanti Giyim, ajans desteği ile Yozgat’ta kurulacak ilk AR-GE Merkezi unvanına sahip olacak. Öte yandan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı akademisyenlerin ve sanayicilerin bir araya gelecekleri organizasyonlar için mali destek araçlarını kullanarak destek oluyor. Bölgesinde işbirliği mekanizmalarının merkezinde olmak isteyen Orta Anadolu Kalkınma Ajansı olarak ; kamu, sanayi ve üniversite arasındaki her türlü işbirliği olanağını desteklemeye çalışıyoruz.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Pzr Tem 23, 2017 4:35 pm

Metem İmzalanan Protokol ile Osb Müdürlüğü'ne Devredildi
Vali Süleyman Kamçı, 43 derslikli Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin (METEM) devri için Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile protokol imzaladı.
metem-imzalanan-protokol-ile-osb-mudurlugu-ne-9861903_o.jpg
metem-imzalanan-protokol-ile-osb-mudurlugu-ne-9861903_o.jpg (73.37 KiB) 387 kere görüntülendi
Vali Süleyman Kamçı, 43 derslikli Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin (METEM) devri için Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile protokol imzaladı.

Vali Kamçı, Valilikte düzenlenen protokol imza töreninde, ülke ekonomisinin dünya ile rekabet edebilmesi, değişen-gelişen şartlara ve teknolojiye uyumunun sağlanması, reel sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için bu protokolün önemine değinerek, önümüzdeki dönemlerde bu okulun Kayseri için daha da önemli bir kazanım olacağına inandığını belirtti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin mevcut eğitim binası, öğrenci pansiyonu, kapalı spor salonu, donanımı ve diğer tüm müştemilatının, öğrenci ve diğer unsurları ile birlikte Kayseri OSB Müdürlüğü'ne devredileceğini ifade eden Vali Kamçı, protokolde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Nursaçan ise bu okulun sanayicilerin işçi bulma sıkıntısını giderme konusunda kendilerine yardımcı olacağına inandığını belirterek, bu protokolün imzalanmasında emeği geçen ve her konuda desteklerini esirgemeyen Vali Kamçı'ya teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Vali Kamçı, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ve Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan arasında devredilecek okula ilişkin protokol imzalandı.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Pzr Tem 23, 2017 4:37 pm

kayseri osb metem den sonra en az 2 teknik lise daha hayata geçirmeyi hedefliyor..

konya sanayi , konya teknik üniversitesi ve innopark konya teknoloji geliştirme bölgesini konya osb de hayata geçirdi..
kayseri de kurulacak olan KAYSERİ TEKNOLOJİ OSB (4.OSB) de KAYSERİ EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ İLE ORTA ANADOLU TEKNOKENTİ - SİLİKON VADİSİ MANTIĞI İLE HAYATA GEÇİRMELİ..

TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR ŞEHİR OLMALI KAYSERİ
YENİ MARMARA HAVZASI

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Tem 29, 2017 11:43 am

“Ülke Kalkınmasına Katkıda Bulunmak Amacı İle Önümüzdeki Dönem İçin Aday Olmaya Karar Verdik”
153437.JPG
153437.JPG (425.89 KiB) 384 kere görüntülendi

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, düzenlediği basın toplantısında, “Ülkemiz ve şehrimiz sanayisine hizmet etmek ve ülke kalkınmasına katkıda bulunmak amacı ile önümüzdeki dönem için aday olmaya karar verdik” dedi.

Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan KAYSO Başkanı Büyüksimitci, “Sizlerin de bildiği gibi Gezi olayları ile başlayan ve 17-25 Aralık sürecinde devam ettikleri siyasi ve finansal saldırılar ile ilk hamlelerini yapan karanlık güçler, 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ülkemizi işgal etmek ve bölmek istediler. Kahraman Türk milletinin bu işgal girişimini göğsünü siper ederek engellemesi bu karanlık güçlerin bütün planlarını bozdu. Bu vesile ile bir kez daha kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Referandum süreci ve sonrasında Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin kararlı duruşu ve hızlı karar alması neticesinde ekonomimizin iyileşme sürecine girdiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, 2017 yılı ilk çeyreğinde büyüme rakamlarının yüzde 5 olmasının ve bu büyümenin yüzde 5,3’nün sanayi sektöründen gelmesinin bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

İkinci çeyrekte de yine en az yüzde 5 büyüme beklentisinin gelecek adına oldukça önemli olduğunu vurgulayan Başkan Büyüksimitci, bu performansı 3. ve 4. çeyrekte daha da artırmak zorunda olduklarını belirtti.

Kayseri’nin iki ana sektörü olan mobilya ve elektrikli ev aletlerinde adet bazında artış oranlarının sıra ile mobilyada yüzde 30, elektrikli ev aletlerinde yüzde 32 olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, Kayserinin ihracatında 2016 yılı ilk altı ayına göre yüzde 4 civarında artış olduğunu söyledi.

Bu rakamların Kayseri açısından yeterli olmadığını, unun için daha çok çalışmak ve yeni çözüm yolları bulmak zorunda olduklarını belirten Başkan Büyüksimitci, “Kayseri’de siyasiler, resmi kurumlar, odalar ve STK‘lar ile koordinasyon içerisinde çalışmaya ülkemiz, Kayseri ve Kayseri sanayisi için sorun ve önerilerin istişare edileceği bir platform oluşturmamız gerekiyor. Eğer hep birlikte sorunların üzerine gidip, çözmeye çalışırsak inanıyoruz ki her zaman başarırız” şeklinde konuştu.

Bu maksatla yeni dönem için tekrar aday olmaya karar verdiklerini açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Meclis Başkanımız Abidin Özkaya ile birlikte, başkanlık divanımız, yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz ile yaptığımız istişarelerde Ülkemiz ve şehrimiz sanayisine hizmet etmek ülke kalkınmasına katkıda bulunmak amacı ile önümüzdeki dönem için aday olmaya karar verdik. Eğer kıymetli sanayicilerimiz teveccüh gösterir ve bizlere tekrar görev verirse elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağımızı sizlerin huzurunda bir kere daha belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Kayseri’nin bir takım ana beklentilerinin olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, yüksek hızlı tren, gümrüklü yeni bir havaalanı, Kayseri Ankara yolunun iyileştirilerek Niğde otobanına bağlanması ve yerli otomobil konularının bunlardan birkaç tanesi olduğunu, özellikle yerli otomobilin yatırım yerinin mutlaka Kayseri olması gerektiğini belirterek, bu konularda basının ve Kayseri kamuoyunun desteğini istedi.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalışarak 4. OSB ile ilgili çalışmaların sonuna geldiklerini, Gıda Sanayi İhtisas OSB konusunda yeni bir çalışma yapacaklarını, Savunma Sanayi İhtisas OSB kurulması yönünde planları olduğunu, katma değerli ürünler üretmek adına Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Kayseri’de mutlaka olması gerektiğini, Kayseri’de 6 olan Ar-Ge merkezlerinin sayısının en az 15 olması ve Endüstri 4.0 çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini belirterek, bu konularda tüm kesimlerden destek beklerini sözlerine ekledi.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ise, Türk ekonomisinin geleceğinden iyimser olduklarını belirterek, “Türkiye çok değişik badireleri, başta cumhurbaşkanımız ve halkımızın iradesi ile atlattık. Son olaylarla birlikte yıkılamaz olduğumuzu, vatan için bu milletin neler yapabileceğini hep beraber gördük. İnşallah bu tür badireleri Allah bizlere bir daha göstermez” dedi.

Yeniden seçilmeleri halinde yeni stratejilerle yola devam edeceklerini açıklayan Meclis Başkanımız Özkaya, “Bildiğiniz gibi sanayi odalarının kanunla belirlenmiş rutin görevleri var. Bunları arkadaşlarımız titizlikle yapıyor. Bizde meclis ve yönetim olarak geleceğin Kayseri’sini inşa etmek için alışılmışın dışında, neler yapılabileceğinin mücadelesini hep birlikte hareket ederek, ortak akılla vermemiz gerekiyor. Oda olarak Kayseri için stratejik olabilecek, geleceği ilgilendiren konularda bir takım çalışmalar yaptık. Yeni yatırım hamleleri, bir takım yeni oluşumlar var. Başlattığımız bu projeleri Başkanımızın önderliğinde yürütmeye ve kendisine destek olmaya karar verdik. Sanayicilerimiz teveccüh gösterir seçilirsek, ülkemiz ve şehrimiz adına elimizden ne gelirse gece gündüz çalışacağımıza söz veriyoruz. Adaylık sürecinin hakkımızda hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Basın toplantısı soru cevap kısmının ardından sona erdi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Tem 29, 2017 11:44 am

Kayseri Kayso Başkanı Büyüksimitçi, 'yerli Otomobilin Yatırım Yerinin Mutlaka Kayseri Olması...
Kayso Başkanı Büyüksimitçi, 'Yerli otomobilin yatırım yerinin mutlaka Kayseri olması gerekiyor'KAYSERİ Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (KAYSO) Mehmet Büyüksimitçi, Kasım ayında düzenlenecek Sanayi Odası başkanlık seçimine aday olduğunu söyledi.

Kayso Başkanı Büyüksimitçi, 'Yerli otomobilin yatırım yerinin mutlaka Kayseri olması gerekiyor'

KAYSERİ Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (KAYSO) Mehmet Büyüksimitçi, Kasım ayında düzenlenecek Sanayi Odası başkanlık seçimine aday olduğunu söyledi. Büyüksimitçi, projeleri ile ilgili yaptığı açıklamada da 'Yerli otomobilin yatırım yerinin mutlaka Kayseri olması gerekiyor diye konuştu.

Sanayi Odasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Büyüksimitçi, yönetim kurulu ile yapılan istişare çalışması neticesinden yapılacak Kayseri Sanayi Odası başkanlık seçimine yeniden aday olduğu açıkladı. Büyüksimitçi, 'Kayseri'de siyasiler, odalar, resmi kurumlar ve STK'lar ile koordinasyon içerisinde çalışmaya ülkemiz ve Kayserimiz için sorunların istişare edilebileceği platform oluşturulması gerekiyor. Bu amaçla öncelikli olarak meclis başkanımız ve başkanlık divanı ile yaptığımız görüşme neticesinde Kasım ayında yapılacak seçimde yeniden aday olduğumuzu açıklamak istiyorum' dedi.

Önümüzdeki dönem projeleri ve yerli otomobil üretimi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Mehmet Büyüksimitçi,'Yerli otomobilin yatırım yerinin mutlaka Kayseri olması gerekiyor. Bunu ilk konuşmaya başladığımız öyle bir algı oluşturulmuş ki, ilk tepkiler üretim yerinin deniz kenarında, liman yakınında olması gerektiği şeklinde idi. Dünyada hiçbir gelişmiş ülkede böyle bir durum yok. Biz Kayseri'de tamamen elektrikli bir otomobil yapmak istiyoruz. Çünkü Dünyadaki rekabetten dolayı başarı sağlayacağımız kanaatindeyim. Kayseri'de pil üreten fabrikamız şuan da yerli otomobil konusunda araştırma yapmaktadır. Dünyadaki bazı otomobil fabrikalarının denize uzaklığı 800 kilometredir. Ben yerli otomobil üretimi konusunda çalışmalarımızı başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza dosya halinde ilettim' şeklinde konuştu.

https://www.haberler.com/kayseri-kayso- ... 83-haberi/

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Tem 29, 2017 12:02 pm

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cum Ağu 04, 2017 6:50 pm

KAYSERİ'YE YEKA PROJELERİ KAPSAMINDA RES ÜRÜN-EKİPMANLARI İLE İLGİLİ ÜRETİM MERKEZİ KURULACAK
Adsız.png
Adsız.png (35.11 KiB) 377 kere görüntülendi
Kaynak ; http://www.kayserihaber.com.tr/kose-yaz ... -5137.html
Hayırlı olsun..

KAYSERİ'YE 2 ALANDA MEGA TEKNOLOJİ KAMPÜSLERİ GELMELİ
1-ENERJİ ;Yenilenebilir enerji ürün ekipmanları,enerji depolama sistemleri ile ilgili ve bu sektörleri kapsayan üretimler,mühendislikler-teknolojiler..
ASPİLSAN,KAYSO,KAYSERİ B.B. AGÜ ERÜ NNY İŞ SANAYİ Dünyası ortaklığı ile hayata geçmeli..
2-Sağlık ihtisas osb ve sağlık teknopark , biyoteknoloji,aşı,sağlık görüntüleme cihazları,medikal-biyomedikal,ve sektörleri kapsayan bütün alanlar organizmalar ile ilgili arge ve üretimler yapılmalı bu merkez de ...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Cmt Ağu 05, 2017 6:48 am

YÜZDE 65’İ YERLİ OLACAK
YEKA stratejisi doğrudan teknoloji transferini hedefliyor. Sadece enerji alanında değil, enerji teknolojileri alanında da dışa bağımlılığı ve cari açığı düşürecek. Model çerçevesinde; yatırım için belirlenmiş yüksek kapasitede enerji alanları, fabrika kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma, yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma şartı var. Rüzgar YEKA’sı yarışmasını kazanacak firma, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapmış olacak. Yerli RES’lerin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl asgari 3 milyar kilovat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanıyor olacak.

1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Güneşte 1000 megavat ile dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi üretim alanı projesini hayata geçiren Türkiye, rüzgarda da 1000 megavat ile dünyada bu alandaki en büyük projelerden birisine imza atmış olacak. Kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde ortalama yılda 1,5 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı da sağlanmış olacak.

İstihdama katkı

Yarışmayı kazana firma, Türkiye’yi rüzgar türbini alanında teknoloji üretim merkezine dönüştürecek AR-GE faaliyetleri yapmayı da taahhüt etmiş olacak. Kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünden olmak üzere toplam 5 alanda 10 yıl boyunca, yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşan 50 teknik personelle AR-GE faaliyeti yürütecek. Her yıl için bu faaliyetlere 5 milyon dolar ayırılacak. Fabrikayla RES’lerin kurulumu ve işletilmesi, AR-GE faaliyetleri dikkate alındığında, rüzgar YEKA’sı yaklaşık 3 bin 750 kişilik istihdam sağlayacak.

640x360_ab868807-2734-4f52-b78c-1becad35b8c8.jpg
640x360_ab868807-2734-4f52-b78c-1becad35b8c8.jpg (21.34 KiB) 359 kere görüntülendi

Adım adım yatırım

Yarışma şartnamesi ise şu şekilde:
* Kazanan firma, 100 milyon dolar üzerinde yatırımla fabrika kuracak.

* Fabrikada en az 2,3 megavat gücünde olmak üzere ortalama 300 ila 450 adet yerli rüzgar türbini üretilecek.

* YEKA’lardaki yerli rüzgar türbinlerin üretileceği fabrika, tek vardiyada en az 150 adet/yıl veya 400 megavat/yıl rüzgar türbini üretim kapasitesi olacak.

* Fabrika kurulum süresi sözleşme imza tarihinden itibaren 21 ay olacak.

* Üretilecek rüzgâr türbinlerinin yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak. Bu oranın sağlanabilmesi için ihtiyaç duyulacak olan birçok aksamın yurtiçi kaynaklardan tedarik edilecek veya yerli olarak imal edilmesi zorunluluğu bulunacak.

Kaynak : http://www.gunes.com/ekonomi/yerli-ener ... cak-808689

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Ağu 10, 2017 2:12 pm

Ar-Ge Değerlendirme ve Karar Kurulu Toplantısı KAYSO'da Yapıldı
153827.JPG
153827.JPG (398.36 KiB) 326 kere görüntülendi
Ar-Ge Değerlendirme ve Karar Kurulu toplantısının dördüncüsü, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), KOSGEB ve Erciyes Üniversitesi temsilcilerinin katılımı ile KAYSO’da yapıldı. Toplantıda 12 Proje görüşülerek karara bağlandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Her fırsatta dile getirdiğimiz katma değeri daha yüksek ürünler üretmenin yolu, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarından geçiyor. İtici güç olarak tabir ettiğimiz Ar-Ge ve inovasyon, işletmelere bir adım öne geçerek, rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü sağlıyor. Kayseri firmalarımızın her geçen yıl desteklerden daha fazla yararlanıyor olmaları sevindirici bir durum ancak, biz karar kurulu olarak firmalarımızın hem iç piyasada hem de dış piyasada daha güçlü rekabet edebilmeleri adına, katma değeri daha yüksek ve daha nitelikli ürünlere yönelmelerini istiyoruz” dedi.

Devletin bu bağlamda ciddi destekler verdiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, üyelerine bu desteklerden faydalanmaları yönünde çağrı yaparken, KAYSO olarak kendilerinin de Ar-Ge ve tasarım merkezleri konusunda bir takım çalışmalar yürüttüklerini ve konunu önemini her ortamda dile getirdiklerini söyledi.

2017 yılı içerisinde dördüncü toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirten KOSGEB Kayseri İl Müdürü Ahmet Özbekler, “KOSGEB Kayseri Müdürlüğü olarak, Ar-Ge-İnovasyon çalışmaları bizim için büyük önem taşıyor. Bunun en önemli nedeni, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak için Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarının önemli bir itici güç olması” dedi.

KOSGEB olarak 2016 yılında Ar-Ge ve inovasyon konusunda Kayseri’de 2 milyon TL değerinde bir destek sağladıklarını, bu yılda geçen seneki rakamı geçeceklerini öngören Özbekler, “Tabii burada sadece rakamsal artış bir ölçüt olmamalı. Projelerin içeriğinin de gelişmesi bizim için önemli. Ar-Ge ve inovasyon dediğimiz zaman mutlaka değeri yüksek ürünler ortaya çıkıyor. Ancak biz bu katma değerin daha da artmasını, daha da nitelikli olmasını istiyoruz. Bu noktada bugün bu kurulu birlikte gerçekleştirdiğimiz Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Sanayi Odası bizim için önemli bir paydaş. 2017 yılı içerinde gerçekleştirdiğimiz dördüncü Ar-Ge Kurulumuz. Aynı zamanda, medikal sektörü, elektrikli ev aletleri gibi alanlarda da işbirliği projelerini birlikte değerlendirdik” diye konuştu.

Değerlendirme kurulu toplantısına, KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KOSGEB İl Müdürü Ahmet Özbekler, Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kenan Danışman ve Doç. Dr. Recep Güneş katıldı.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » Prş Ağu 10, 2017 7:44 pm

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/cernin-4-ih ... ldi/874535
Gözüküçük Makina ve diğer firmalarımızı tebrik ederiz...

Kayseri sanayi inşallah daha iyi yerlere gelecek...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir