Kayseri Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Re: Arge-Sanayi- Akademi (ASA) - Kayseri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Oca 2017 12:08

Erciyes Teknopark, Ulusal Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksinde Birinciliğini...
Teknoparktaki çalışmalar ile Türkiye’nin teknoloji ve teknoloji tabanlı girişimcilik üssü haline geleceklerini söyleyen Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof.Dr.Mahmut Doğan, Erciyes Teknopark’ın çalışmaları ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Erciyes Teknopark, Ulusal Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksinde Birinciliğini...

Teknoparktaki çalışmalar ile Türkiye'nin teknoloji ve teknoloji tabanlı girişimcilik üssü haline geleceklerini söyleyen Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof.Dr.Mahmut Doğan, Erciyes Teknopark'ın çalışmaları ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erciyes Teknopark'ta 195 ar-ge firması bulunduğunu ve bu firmaların 700'den fazla nitelikli eleman çalıştırdığını belirten Prof. Dr. Mahmut Doğan, "Tekoparkımızda 300 kadar Ar-Ge projesi aktif olarak yürütülmektedir. Bölge kurulduğu günden bugüne kadar toplamda 759 Ar-Ge Projesi ve 350 Milyon TL'yi aşan Ar-Ge cirosuna ulaşmıştır." dedi.

Erciyes Teknopark, Türkiye'nin En İyi 5.Teknoparkı

23 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen 4.Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 2015 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre Erciyes Teknopark olarak Türkiye genelinde 5'inci seçildiklerini kaydeden Prof. Dr. Mahmut Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"5-9 yaş aralığında Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde bu yıl da 1'inci olarak önemli bir başarıya imza atmış olduk. Kendi kategorimizde ikinci kez birincilik ödülünü alabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşarken, kazandığımız bu başarının devamlılığını sağlayabilmek adına ekip olarak büyüyen hedeflerle çalışmamız gerektiğinin de bilincinde olduğumuzu belirtmek isterim."

Girişimcileri Endüstriye Kazandıracağız

Prof. Dr. Mahmut Doğan, Teknopark olarak, girişimci adaylarını teşvik etmek için oluşturulan Sera Kuluçka Programı ile ilgili ise şu bilgileri verdi:

"Sera Kuluçka Programı, girişimci adaylarının teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticari değeri yüksek iş fikirleri üretmelerini ve bu iş fikirlerini ürüne/hizmete dönüştürüp pazara sunmalarını sağlayarak başarılı girişimciler yetiştirmeyi amaç edinmiş benzersiz bir kuluçka programıdır. Sera programının en özgün tarafı aşamalı bir girişimcilik programı olmasıdır. Sera programı pre-sera, sera, after-sera ve pro-sera olmak üzere dört alt programdan oluşmaktadır.

Program kapsamında son iki yıl içerisinde 200'e yakın girişimciye eğitim verildi. 80 genç girişimci ise Sera Kuluçka Programı'ndan yararlanmaya devam etmektedir. Girişimcilik ekosisteminin olmazsa olmazlarından biri olan ve 2016 yılı son çeyreğinde hizmete açtığımız LAB Erciyes Hızlı Prototipleme Atölyesi'nde de girişimciler ürünlerinin prototipini güvenli ve hızlı bir şekilde üretip test etme şansını yakalamaktadırlar.

2017 yılında Sera Kuluçka Programımızı daha da güçlendirip uluslararası bir modele dönüştürmeyi ve girişimcileri endüstriye kazandırmayı, Lab Erciyes Hızlı Prototipleme Atölyemizi'de büyütmeyi hedefliyoruz."

Anadolu'nun İlk Akredite Melek Yatırımcı Ağı ERBAN

2016 yılında Erciyes Teknopar'ın elde ettiği en önemli başarılardan birinin, ERBAN Erciyes Melek Yatırımcı Ağı'nın Ağustos ayında Hazine Müsteşarlığı'nca Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı olarak akredite edilmesi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Doğan, Teknopark'ın 2017 yılı hedeflerine dair şunları söyledi:

"Erciyes Teknopark A.Ş. ERBAN Erciyes Melek Yatırım Ağ'ında halihazırda 5 lisanslı melek yatırımcımız bulunmaktadır. Yaklaşık 10 potansiyel melek yatırımcı adayı ile de BKY lisansı konusunda görüşmelerimiz devam etmektedir. Beş ay önce akredite olduğumuz için 2017 yılı melek yatırım ağı ile ilgili yoğun şekilde çalışmalarımızı hayata geçireceğimiz bir sene olacak.

2017'de Erciyes Melek Yatırım Ağı (ERBAN) olarak diğer yatırım ağları ile yeni işbirlikleri planlıyoruz. Bu sayede hem her geçen gün artan BKY sayımız hem de diğer ağlar ile oluşturduğumuz yatırımcı çevresi ile daha geniş kapsamlı bir hizmet vermeyi hedeflemekteyiz.

2016 yılında gerçekleştirdiğimiz önemli etkinliklerden bir diğeri de Kapadokya IP Günleri Etkinliği oldu. Tüm Türkiye'den 25 Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı ve Türkiye'nin önde gelen 4 büyük patent danışmanlık firmasının katıldığı etkinlikte Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları konuları derinlemesine irdelenerek konuyla ilgili örnek uygulamalar yapıldı. Kapadokya IP Günleri Etkinliğini 2017 yılında da devam ettireceğiz.

Havacılık ve uzay teknolojileri konusunda Kayseri'nin önümüzdeki yıllarda önemli bir merkez hale gelmesi için Aeroex gibi etkinliklerin düzenli aralıklarla yapılması adına Erciyes Teknopark ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu kapsamda 2017 yılında gerçekleştireceğimiz en büyük girişimlerimizden biri savunma, havacılık ve uzay kümelenmesi kurmak ve Aeroex 2017'yi düzenlemek olacak.

2016 yılında yaptığımız tüm çalışmalarda hedefimiz girişimciliği destekleyici projelerle Kayseri'deki geleneksel sanayi anlayışının, teknoloji tabanlı sanayiye dönüşümünü sağlamaktı. Hedefimize ulaşma konusunda ciddi mesafeler kat ettiğimizi paylaşabilirim.

2017 senesinde de Erciyes Teknopark olarak, büyüyen Türkiye'nin teknoloji üssü olma yolunda artan hedeflerle çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız. Özellikle Teknopark bünyesinde faaliyet göstermekte olan firmalarımızın daha fazla büyümesi ve gelişmesine katkı yönünde bölgemizde yeni pilot üretim parkları oluşturmak ve bu alanlarımızı organize sanayi bölgelerine taşıyarak firmalarımızın güçlenmesini sağlayacağız."

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 15:11

Akıllı Teknolojiler ile ilgili arge ve ürün ekipman üretim merkezi olmalı KAYSERİ TEKNOLOJİ OSB...

faruk gorez

Re: Kayseri Sanayi - Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 16:42

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan:
- “Mobilyanı başkenti Kayseri”
- “Organize Sanayi Bölgesi’nin Endüstriyel Tasarım Merkezi’nde bu seneki hedefimiz en az 200 tasarım yapmak”
- “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyüklüğünü, milletinin asaletini de cümle alem görecek”
Erasmus + Mesleki eğitim-Stratejik Ortaklıklar kapsamında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Koordinatörlüğü’nde yürütülen ‘Mobilya döşemeciliği Mesleki Yeterliliklerine Uygun E-Öğrenme Tabanlı Modüler Eğitim Programı ve Kariyer Rehberliği Projesi’nin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, bugün Kayseri’de üretilen mobilyaların tüm dünyada satıldığını ifade ederek, “Mobilya sektöründe yaklaşık 40 yılı aşkındır içerisinde olarak, Kayseri’deki mobilyanın tarihçesini bildiğimi düşünüyorum. Bildiğim konu şudur, 1990 yılına kadar baktığımızda Kayseri’deki üretilen ürünler uluslar arası alanda hatta Türkiye’nin 81 ilinde satılmıyor idi. Ama bugün Kayseri’de üretilen mobilya dünyada satılmadığı ülke yok. Mobilya sektöründe Türkiye’nin başkenti dediğiniz zaman teknik ve istatistiksel veriler, ‘Mobilyanın başkenti Kayseri’ diyor. Ama Kayseri’nin neleri var? Tehditleri var, fırsatları var. Tehditleri; kopyacılık, adam sendecilik, birbirleriyle bir araya gelip de küme kuramamak tehditlerimizdir. Ahilik kültüründe ve bugün Ekonomi ve Sanayi Bakanlığımız bize ne diyor? ‘10 meslektaş bir araya gelin, yurt içi ve yurt dışı harcamalarınızın yüzde 75’ini finanse edeceğim’ diyor. Birbirimize hasetle bakmaktan ya da dar pencereden bakmaktan devletin sunduğu imkanlardan haberimiz yok. Belki meslektaşımızla oturup bir masanın etrafında uzlaşmayı başardığımız zaman birliktelik ile nereye varacağız. Çin ihracatı 60 milyar dolar. Dünyadaki her 4 mobilyadan bir tanesi Çin’den çıkıyor. Bunu Türk halkı neden yapamayacak?” dedi.
Endüstriyel Tasarım Merkezi’nde 2016 yılında 60 tasarım yapıldığını, 2017 yılında hedefin 200 tasarım olduğunu vurgulayan Nursaçan, “Yurt dışına Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yeni yönetimi olarak belki ilk defa Moskova’ya uçak kaldırdık. Gitme sebebimiz neydi? Orada mobilya pazarını araştırıp Kayseri’nin Moskova’daki payını yükseltmekti. Alışveriş merkezlerine, mobilya AVM’lerine gittik. Mobilyaların satıldığı AVM’leri gördük. Kayseri daha bu noktaya gelemedi. Sektörde belki de en önemli nokta şu olacak; burada herkesin aynı mobilyayı kopyalayıp yapmasına gerek yok. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin Endüstriyel Tasarım Merkezi var. Bizim yönetim zamanında aktif hale getirildi. 2016 yılında 60 tane tasarım yapabilmişiz. Bu tasarımdan 7-8 tanesi İstanbul’daki fuarlarda sunuma çıktı. Mutlu olduk, gurur duyduk. Bu seneki hedefimiz en az 200 tasarım yapmak. Bununla da kalmayacağız, Endüstriyel Tasarım Merkezi’nin kendi rakibini meydana getiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin her türlü olumsuzluğa rağmen dimdik ayakta olduğunu sözlerine ekleyen Nursaçan konuşmasına şöyle devam etti;
“Bugün etrafımıza baktığımız zaman Türkiye, bir ateş çemberinin içerisinde dimdik ayakta. Niye ayakta? Bu aziz millet insanı seven, devletine bağlı bir millet. Onun için de dikkat edin 100 yıl boyunca dünyadaki hiçbir devletin üzerinde böyle bir baskı olmamıştır. Olsa da dayanamaz. Bu millet azimli, ‘Çanakkale Geçilmez’ diyen ruh ekonomide de, üretimde de ayağa kalkacak, eğitimde şahlanacak. Milli Eğitim Bakanlığımıza, Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğümüze teşekkür etmek istiyorum. Türkiye iyi bir sancı çekiyor, bu çektiği sancı son sancı olacak. Ve artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyüklüğünü, milletinin asaletini de cümle alem görecek. 3 milyon Suriyeli mülteciye bakamayan bir dünya var, bakan da bir Türkiye cumhuriyeti Devleti ve milleti var. Allah devletimizi payidar, milletimizi bahtiyar eylesin” şeklinde konuştu.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Ortaklar ve Projeler Dairesi Başkanı Şennur Çetin, katılımcılara bilgiler verdi. Düzenlenen projedeki amacın, eğitim ve iş yaşamının işbirliğine dayalı olarak ‘Sistematik ve Bütüncül’ bir yaklaşımla Mobilya Döşemeciliği Mesleki Yeterliliklere Uygun Eğitim Müfredatı, kariyer gelişimi hizmetleri sunarak öğrencilerin işgücü piyasasında istihdamını sağlamak ve mobilya sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak, kurumsal AR-GE yapısı oluşturarak mesleki eğitimle sektör arasında ulus ötesi işbirliğine dayalı, kendi ayakları üzerinde duran bir okul kültürü oluşturarak kurumsal kapasiteyi geliştirmek, eğitim ve öğretim ve işbirliği dünyası işbirliği ile Avrupa Yeterlilikler çerçevesinde uygun olarak mobilya döşemeciliği mesleki yeterliliklerini belirlemek, mesleki yeterliliklere uyumlu dijital çağla bütünleştirilmiş yenilikçi ve açık ulaşımlı eğitim müfredatı geliştirmek ve yaygınlaştırmak, öğrencilerin sektör beklentileriyle uyumlu tam istihdamı sağlamk olduğu bildirildi.
15972722_1203704452999750_2987039179859738659_o.jpg
15972722_1203704452999750_2987039179859738659_o.jpg (201.98 KiB) 549 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Oca 2017 15:02

KalDer, 'Ana Tamir'i ziyaret etti

KAYSERİ, (DHA) - TÜRKİYE Kalite Derneği (KalDer) Kayseri Temsilciliği İstişare Kurulu, Başkan Murat Başyazıcıoğlu ve Başkan Yardımcısı Ebru Kantarcı Kayaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 13 kişilik bir heyetle 2'nci Ana Bakım Merkezi (Ana Tamir) Komutanı Albay Tayfun Türkoğlu’nu makamında ziyaret etti.

KalDer İstişare Kurulu Başkanı Başyazıcıoğlu, ''Sayın Komutan 2016 Ekim ayında düzenlediğimiz 2. Erciyes Mükemmellik Zirvesi’ne katılmıştı. Sempozyumdan etkilendiğini ve başarılı bir etkinlik olarak değerlendirdiğini ifade etmişti. Kendisini KalDer olarak ağırlamak istemiştik. Nezaket gösterip bizi ziyarete gelmişti. Biz de İstişare Kurulu olarak gerek iade-i ziyarette bulunmak, gerekse KalDer’le olabilecek iş birlikleri hakkında görüş paylaşmak istedik” dedi.

2'nci Ana Bakım Merkezi Komutanı Albay Türkoğlu da, sahadaki tüm tankların ve tüm paletli araçların etkin şekilde görevlerini yerine getirmelerini sağlamak üzere bakım, onarım, geliştirme, modernizasyon ve montaj gibi hizmetleri hassasiyetle yerine getirdiklerini bildirdi. Türkoğlu, bu anlamda, AQAP-2110, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 18001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemlerinin de tesislerinde uygulandığına dikkat çekti. Türkoğlu, 2’nci Ana Bakım Merkezi’nin kabiliyetleri ile ilgili bilgi paylaştıktan sonra KalDer heyetine tesisleri gezdirdi. Tesis laboratuarlarının (mekanik ve elektronik kalibrasyon, yağ analiz, tahribatsız muayene, çekme, kopma ve spektrometre vb. testler ile ilgili) ücret karşılığında dışarıdan sivil kurumlara da hizmet verdiği belirtildi. Tesislerin gezilmesinin ardından özellikle M60T model Tank ve GZPT model Zırhlı Muharebe Aracı ile yapılan gösteriyi tüm heyet hayranlıkla izledi.
587df648eb10bb0a84f00c9b.jpg
587df648eb10bb0a84f00c9b.jpg (67.7 KiB) 548 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Oca 2017 16:49

Erciyes Teknopark - ORAN İşbirliği Toplantısı

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketi olarak görev yapan Erciyes Teknopark A.Ş Genel Müdürü Sn. Bilgin YAZLIK ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter vekili A.Emin KİLCİ katılımı ile Ajans binasında bir toplantı düzenlendi.

Toplantı kapsamında Teknopark'ın Girişimcilere yönelik faaliyet alanları, hizmet anlayışı ve gelecek dönem projeksiyonları görüşüldü. Ayrıca, ORAN ile ortak proje kapsamında gerçekleştirilebilecek işbirlikleri başlıklar halinde ele alındı. Henüz fikir aşamasında olan konu başlıklarının olgunlaşmasının ardından birlikte Ar-Ge ve girişimcilik üzerine işbirliklerinin kurulması hedefleniyor.
ORAN
15977694_1642917672679293_1583081512192864253_n.jpg
15977694_1642917672679293_1583081512192864253_n.jpg (74.04 KiB) 246 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Oca 2017 11:04

Ur-Ge Metal Fabrikasyon Ürünler İhtiyaç Analiz Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin öncülüğünde yürütülen, Ekonomi Bakanlığı UR-GE uluslararası rekabeti geliştirme ihracatı artırma projesi kapsamında ‘Metal Fabrikasyon Ürünler İhtiyaç Analizi Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi.
Ur-Ge Metal Fabrikasyon Ürünler İhtiyaç Analiz Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'nin öncülüğünde yürütülen, Ekonomi Bakanlığı UR-GE uluslararası rekabeti geliştirme ihracatı artırma projesi kapsamında 'Metal Fabrikasyon Ürünler İhtiyaç Analizi Değerlendirme Toplantısı' düzenlendi.

Hedeflenen pazarlar, marka bilinilirliği, devlet destekleri, fuar organizasyonları, yurtdışı temsilcilikler, liderlik, değişim, danışmanlık, ar-ge, inovatif bakabilme, değişim, standartlaşma, katma değerli ürünlerin üretilmesi, aile şirketlerinde kurumsallaşma, eğitimler, izlenebilirlik, satış, pazarlama, markalaşmaya gidilmesi, ihracat, ithalat, strateji belirleme, rekabet yönetimi, firmaların dayanışma ve işbirliği imkanlarının güçlendirilmesi, ortak iş yapma kültürünün oluşturulması, kalite anlayışının daha etkin hale getirilmesi, firmaların yırt içi ve yurt dışında araştırma, inceleme, iletişim ve etkileşim faaliyetlerinin güçlendirilmesi, işletmelerde kurumsal yönetim, rekabet gücü ve yeteneklerinin artırılması, verimlilik, firmaların güçlerinin ve potansiyellerinin her fırsatta canlı tutulması, yabancı sermayenin kente gelmesinin şartlarının hazırlanması, eğitim programlarının düzenlenmesi, danışmanlık hizmeti verilmesi, tasarım, sertifikasyon, sektörün SWOT analizinin yapılması, sektörelkümelenmenin önemi gibi konular üzerinde, proje yöneticisi danışman firma yetkilileri tarafından detaylı bir sunum yapıldı, ardından değerlendirmelerde bulunuldu.

Kayseri OSB Bölge Müdürü Ali YAPRAK'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya,Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ( ORAN ) ve ilgili firmaların yöneticileri katıldı.
16112707_1813845928904237_5575044765223362411_o.jpg
16112707_1813845928904237_5575044765223362411_o.jpg (53.61 KiB) 244 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2017 13:24

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, işadamları açısından 2016 yılını değerlendirerek, 2017 yılındaki beklentilerini açıkladı.
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi 2015 ile 2016 yılı ihracatının aynı olduğunu söyledi. 2016 yılında kötü olaylar yaşandığını ancak buna rağmen Kayseri sanayisinin iyi bir direnç gösterdiğini kaydederek, “2016’da çok acı olaylar yaşadık. Biliyorsunuz hem terör olayları ve hain bir darbe girişimi yaşadık. Öncelikle şehit olan gerek terör olaylarında gerekse hain darbe girişimi sırasında şehit olanlara tekrardan Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize de tekrar hayırlı uzun ömürler diliyoruz. Buna rağmen Kayseri sanayisi ciddi bir direnç gösterdi. Bu kadar olumsuzluğa rağmen, sene sonu rakamlarına baktığımızda çok büyük bir kaybımız yok. İhracatta yüzde 4,5 civarında, 2015 yılına göre bir gerileme söz konusu. Ama yine analiz yaptığımızda özellikle dolar, euro partisinden kaynaklı olduğunu görüyoruz. Yani 2015 ile 2016 ihracatımız aynı. 2014’e nazaran düşüktü. Biliyorsunuz bizim ihracatımız Türkiye ihracatı ile paralel gidiyor. Yani bulunduğumuz konum Türkiye’de hep aynı. Tabi hedeflerimiz bizim 2016 için daha yüksekti ama bu istenmeyen birtakım olaylardan kaynaklı bu ivmeyi sağlayamadık. 2017 ile ilgili önümüzde büyük bir fırsat oldu inancındayız. Bu fırsatı da değerlendirip, biliyorsunuz bir 2023 yılı hedefimiz var. İnşallah ona ulaşmak için bu yıl bu fırsatları değerlendirip gerek ihracatımızı, gerekirse sanayi ciromuzu arttırmak durumundayız. Bununla ilgili de inşallah çalışmalar yapacağız. Ben 2016’nın sanayi açısından zor bir yıl olduğunu ama sanayicimizin ve hükümetimizin, hızlı kararlarıyla çok büyük zarar vermeden geçtiği inancındayım. Mevcudu muhafaza ettiğimizin inancındayım. İnşallah 2017 çok daha iyi olacak” dedi.
“Dünya çapında firmalarımız var”
Sanayi ürünleri bakımından Kayseri’nin iyi konumda olduğunu ancak daha kat edilecek çok yolun bulunduğunu sözlerine ekleyen Büyüksimitçi, “Hatırlarsanız biz seçildiğimiz gün sayın meclis başkanımız, yönetim kurumumuzdaki arkadaşlarla ne yapabiliriz, yeni bir vizyon ne koyabiliriz çalışmasını yaptığımızda zaten hem Pazar çeşitliliği konusunda çalışma yapmamız hem de ürün çeşitliliği konusunda çalışma yapmamız gerektiğini düşündük ve bununla ilgili planlar hazırladık. Kayseri’de tabi elektrikli ev aletleri de aslında oldukça iyi pozisyonda. Tekstil oldukça iyi pozisyonda. Aynı zamanda kablo sektörü oldukça iyi pozisyonda. Kayseri’nin aslında mevcut ürünlerle ilgili gideceği çok yol var. Markalaşma konusunda Kayseri muadillerine göre çok daha önde. Ancak Kayseri’yi biz ciddi anlamda yani tekstilde, teknik tekstile nasıl döneriz ile ilgili bir çalışma yapmamız lazım. Kabloda hakikaten dünya çapında firmalarımız var. Türkiye’nin ilk 200’ünde firmalarımız var. Bunları biraz daha geliştirmek zorundayız. Bunla ilgili de burada bir proje ofisi kurduk. Gerek ihraç pazarlarımızı çeşitlendirme ile ilgili çalışmalar yapacağız. Aynı zamanda yurt dışı teknik geziler veya ihracata yönelik teknik gezilerle ilgili projeler çıkaracağız inşallah. Başladık, bundan sonrada hızlanarak devam edeceğiz. Kayseri sanayisini mutlak suretle ilerletmemiz lazım. Mobilyayla ilgili bazen mobilya sektörü iyidir, kötüdür herkes bir yorum yapıyor. Ben mobilyada gideceğimiz çok yol olduğunu düşünüyorum. Düşünün ki dünyada mobilya satan bir firmanın cirosu 30 milyar Euro’nun üzerinde. Dolayısıyla bir tek firmanın cirosundan bahsediyoruz. Daha Kayseri çok mesafe kat eder. Markalı ürünlerimiz mobilyada ciddi miktarda fazla” ifadelerini kullandı.
“Markalı ürünlerimizi markalarımızla beraber satmalıyız”
Yeni yapılacak fuar ve kongre merkezi ile ilgili düşüncelerini de aktaran KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, ellerinden gelen desteği vereceklerini dile getirdi. Büyüksimitçi, “Fuarlarla ilgili ellerine sağlık, bir fikirleri bir yatırımları var. Bizimle de paylaştılar. Fuarlar bizim söylemiş olduğumuz ürünle veya pazarla ilgili çeşitlenmenin sonunda biraz daha farklı, daha iç pazara yönelik devam ediyor. özellikle Kayseri’deki fuarlarımız. Biz tabi sayın başkanımızla da görüştük. Kayseri’deki fuar alanı uluslararası nitelikte ve istenilen organizasyon yapısıyla yapılırsa mutlak suretle faydası olur. Ama pazarlama sistemleri değişti. Yerinizde oturarak pazarlama yapamıyorsunuz. Çok fazla hareket etmeniz gerekiyor. Sosyal medya ve internet ciddi anlamda önemli hale geldi. Fiziki fuarların Avrupa’da da ne olacağı tartışılıyor. Ama o güne kadar biz burada fuarlar yapıp başarılı olabiliriz. Bu konuda fuar alanıyla ilgili hakikaten güzel bir çalışma yapmışlar. Bununla ilgili yatırım planları da oluşturulmuş. İnşallah hayırlı olur. Ama organizasyonu konusunda sayın başkanımızla görüştüğümüzde gerçekten güzel düşünceleri var. İnşallah uluslararası nitelikte olması lazım çünkü Kayseri mobilya sektörü veya diğer sektörlerimiz yurtiçinde marka değeri olan birçok firmadan oluşuyor. Türkiye’nin yapması gereken daha fazla ihracat yapmak. Markalı ürünlerimizi markamızla beraber satmalıyız. Bunun içinde bir çalışma olduğunu söyledim. Uluslararası nitelikte bir fuar ve kongre merkezi olarak. İnşallah bizde elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. İnşallah hayırlısıyla da bitecek” şeklinde konuştu.
“2017 fırsat yılı olacak”
Sanayiciler açısından KDV ve ÖTV’de yapılacak indirimlerin çok faydalı olacağını ifade eden Büyüksimitçi, taleplerini gerekli yerlere ilettiklerini vurguladı. Alınan önlem ve verilen desteklerle 2017 yılının fırsat yılı olacağını, sanayicilerin de bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizen Büyüksimitçi şöyle konuştu;
“Bir nakit darlığı oldu piyasada. Bunu da biz çeşitli zamanlarda hükümetimize ilettik. Bununla ilgili de çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yani bankalarla ilgili birtakım sıkıntılar vardı. Gerek bankalarla görüşerek, gerek sanayicimizin görüşlerini dinleyerek çözmeye çalıştık. Çözemediklerimizi de Ankara’da gerek Odalar ve Borsalar Birliği’ne, gerekse bakanlıklarımıza dosya halinde bildirdik. Burada özellikle belli sektörler için KDV indirimi ki bu mobilya kısa süreli yani en azından yıl sonuna kadar yapılabilirse bir indirim; yüzde 18’den 8e’ indirilirse piyasanın çok canlanacağı ve hareketleneceği, istihdam yoğun bir sektör olması dolayısıyla da bu kısa zamanda istihdamı da destekleyeceği konusunda talebimizi ilettik. Bununla beraber elektrikli ev aletleri Kayseri için keza önemli. Burada eğer mümkün olursa yine bir ÖTV indirimi çok faydalı olur. Talebimizi ilettik. Ama mesele hükümetin bu zamanlarda teşvik ve desteklerini nasıl yaptığı ile alakalı. Ben bunu sıkça söylüyorum. Bu dönemdeki kadar devletin destek ve teşvik açıkladığı bir dönem ben hiç görmedim. Ben 30 yıldır sanayinin içerisindeyim. Yani almak istemiyorum diye zorla destek veriyor pozisyonda. Özellikle taşınır rehni ile ilgili kanun çıktı. Bu ne demek? Daha önce bankalarda teminat olarak kullanamadığınız taşınırlarınızı şu anda teminat olarak kullanabileceksiniz. Bu nedir? Firma markanızdır, isminizdir, patentlerinizdir. Veya fabrikanın içerisinde bulunan makine parkınızdır. Bunlar daha önce teminat kullanılamıyordu. Şimdi makine sicil de kurularak bunları teminat olarak gösterebiliyorsunuz. Bu reel sektöre 400 milyar TL, eğer rakamda yanlış değilsem bir kredi limiti demektir. Yine geçtiğimiz günlerde Eximbank’ın sermayesi arttırıldı. Yine KGF’nin sermayesi arttırıldı. Buna Odalar ve Borsalar Birliği çok büyük destek verdi. Biliyorsunuz TOB Nefes Kredisi adı altında isteyen sanayicimize, üyelerimize kredi veriyoruz. Bununda toplam kredi tutarı 5 milyar TL ve yıllık 9,90 faizle. Bunlar muhteşem. Herkes elinden geleni yapıyor. 250 milyarlık bir limit Exim Bank’ta, KGF’de. Dolayısıyla şu an da bu işlerin çok hızlı aşılacağına ben inanıyorum. Dolayısıyla da 2017’nin fırsat yılı olduğunu düşünüyorum. Bu fırsatı sanayicilerimizin çok iyi değerlendirmesi lazım. KOSGEB’in nakit sıkışıklığıyla ilgili kredi çalışması oldu.”
“Topla, tüfekle yıkamayacaklarını anlayanlar, ekonomi olarak yıkmaya çalışıyor”
Türkiye’yi terörle, topla, tüfekle yıkamayacaklarını anlayanların ülkeyi ekonomi ile yıkmaya çalıştıklarını söyleyen Mehmet Büyüksimitçi, “Terörü çokça konuşuyoruz. Nereden geldiği, ucunun nereye uzandığı, bunun arkasından Türkiye üzerindeki emellerinin ne olduğu belli olan birtakım karanlık odakların, aslında bu işlerde karanlık odak diyoruz ama Türk milleti artık kimin ne yaptığını aşağı yukarı biliyor. Türk milletinin en büyük özelliği; her şeye rağmen birlik ve beraberliğimizi koruyabilen ki 15 Temmuz gecesinde 16 Temmuz sabahında gördük. Sıkı sıkıya kenetlenebilen, Türkiye aleyhine kim ne yaparsa yapsın göğsünü siper eden bir milletiz. Tabi bunu anlamakta, idrak etmekte zorlananlar var. ‘Bunları topla, tüfekle, terörle yıkamayız’ diyenler ekonomi olarak yıkmaya çalışıyorlar. Ama ben Türk Milletinin bu işleri de Türk sanayisinin, iş adamlarının bu işlerin üstesinden geleceğine inanıyorum. Döviz ile ilgili olan olayları bence çok abartıyoruz. Çünkü 2001 krizini yaş olarak hepimiz biliriz. Bilmeyenler de çok rahatlıkla ulaşabilir bilgilere. Dövizin 3-4 kat arttığı bir gün içerisinde, faizlerin yıllık 7 bin-8 bin olduğu, yani bu rakamları hesaplaması zordu öyle söyleyeyim. Bir anayasa kitapçığı atıldığında ne olduğunu bildiğimiz günlerdi. Bu günlerde döviz yüzde 10 artmış, 30 artmış bunların tartışması elbette yapılır, teknik anlamda tartışılır. Şirketlerin nasıl bu işlerden en az zarar göreceğine dair çalışmalar yapılır. Ama asıl odaklanmamız gereken bizim üretime devam etmemiz, daha çok satmamız, daha çok gayret göstermemiz. Bunların hepsi gelip geçecek. Ben eminim ki planlayanlar hüsrana uğrayacaklar. Bir takım ekonomistler der ki ‘Türkiye’nin içerisinden birtakım hadiseler ve etkilerden dolayı dövizde bu etkiler yaşanıyor’. Birtakım ekonomistler yurtdışı kaynaklı diyor. Nereden gelirse gelsin bizim konsantre olmamız gereken şey işimiz. Bunun analizini yaparız, şirketlerimiz üzerine, ülkemiz üzerine ne etkiler olduğunu bakarız ama bütün günümüzü bu niye yükseldi, bunu şu mu yaptı bu mu yaptıdan ziyade çalışarak bertaraf etmek zorundayız. Nasıl ki terör olayları karşısında birlik ve beraberliğimizi sürdürüyorsak ekonomi konusunda da cumhurbaşkanımız bir cümle kullandı ‘Milli seferberlik’. Ekonomide milli seferberlik yapmalıyız. Buna can yürekten inanıyoruz. Can yürekten katılıyoruz. Bu günler o günler. Dediğim gibi 2001’deki veya 2000 öncesi ekonominin kötülüğü yok. O enflasyonlar yok. O faiz oranları yok. Yani bu kadar kötü değiliz ama bizim olmamız gereken yere birileri çıkmamızı engelliyorsa biz de bu iş için milli seferberlik bilinci içerisinde çalışmamız lazım. Gayret göstermemiz gerekli. Ben inanıyorum ki bunu da sıkça söylerim; 2017 Allah’ın izniyle Türkiye’nin çok büyüyeceği bir yıl olacak” dedi.
“Sanayicinin OHAL’den kötü etkilenmesi söz konusu değil”
OHAL’in ülkenin güvenliği açısından gerekli olduğunu kaydeden Büyüksimitçi, sanayicilerin OHAL’den kötü anlamda etkilenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Büyüksimitçi, “OHAL ile ilgili benim bir derdim yok. Çok enteresan tabi dış basında falan da görüyoruz. OHAL’dir, şudur budur. Şimdi yolda geziyoruz OHAL ile ilgili bir sıkıntı yaşamadık biz. OHAL kime var? Teröriste var. Bunun çok iyi anlaşılması lazım. Bu ülkenin şu anda ciddi terör odakları tarafından tehdidi var. OHAL’in kaldırılmasını istiyor olmak aslında yol açıyor olmaktır. Biz millet olarak da sanayici olarak da OHAL’den kötü anlamda etkilenmemiz söz konusu değil ve ülkenin güvenliği açısından gerekliliğine inanıyoruz. Biliyorsunuz ki çok büyük bir oy oranıyla TBMM’de kabul ediliyor. Maalesef bu eleştiriyi yapanlar demokrasi ile ilgili de bir hesap hatası olanlar. Demokrasi saygı duyma rejimi. TBMM’den seçilerek gidilmiş kişiler ciddi bir oy ile OHAL devamına karar vermişler. Bu Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin faydasına olan bir şeydir. Sanayicilerin bununla ilgili sıkıntısı olması mümkün bile. Aksine ülkenin güvenliği açısından önemli. Biz de dolayısıyla destekliyoruz” diye konuştu.
2017 hedefleri ile ilgili de bilgiler veren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, sözlerini şöyle sürdürdü;
“2017 yılı Türkiye’nin özellikle Kayseri’nin hedef olarak büyüme göstermesi gerekiyor. Bunun için biz sanayi odası olarak elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz ve çalışacağız. Sanayicilerimizin de bu inançta olduğunu biliyoruz. Bize de sıkça söylüyorlar. Omuz omuza, sırt sırta, kol kola verip çalışacağız ve özellikle ihracat pazarlarında Kayseri’nin adını, Türkiye’nin adını daha çok duyuracağız. 2017de inşallah bu sanayi gecemizde de biliyorsunuz firmalarımız oldu. Çok güzel yatırımlara başlanıyor. Hem teknolojik anlamda hem yeni ürünler anlamında. İnşallah bunların artısıyla hem Kayseri’miz hem Türkiye’miz bence çok iyi bir yıl yaşayacak. Tabi Allah korusun yine terör olayları olabilir. Buna karşı her zaman devletimizin emrindeyiz. Birey olarak, kurum olarak, kuruluş olarak. Bununla ilgili duamız ‘inşallah bir daha olmayacak’. Onlarında hüsrana uğrayacağını umuyoruz. 2017 ekonomik açıdan çok iyi olacak.”

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri ... i-1602338/
Kayso Ykb Mehmet Büyüksimitçi.jpg
Kayso Ykb Mehmet Büyüksimitçi.jpg (73.27 KiB) 543 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2017 13:51

Türk firmaları CERN'de 4 ihale kazandı
TOBB, 3 Türk firmasının CERN'den toplam 400 bin euro değerinde 4 ihale kazandığını duyurdu.
Türk firmaları CERN'de 4 ihale kazandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), Türkiye'nin geçen yıl CERN'e ortak üye olmasının ardından Türk firmalarının 600 milyon euroluk bu pazardan pay alması için yürüttüğü çalışmalar neticesinde 3 firma 4 ihale kazanarak toplam 400 bin euroluk iş aldı.
Kazandığı ilk ihale ile CERN'e adım atan Ankara merkezli Dora Makina, bu ihaleyi takiben bir ihale ve 6 ayrı özel sipariş daha aldı. İstanbul ve Kayseri'den iki firma ise kazandıkları ihalelerde öngörülen prototiplerin üretimini yürütüyor. Bu ihaleler sonucunda Türk firmalarının CERN'deki iş hacmi 400 bin euro oldu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CERN'in yaklaşık 600 milyon dolarlık yıllık mal alımı gerçekleştirdiğini ve Türkiye'nin CERN'e ortak olmasıyla sanayicilere yeni fırsatlar açıldığını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, "Türkiye buraya para koyuyor. 40 ülkeden toplanan para buraya yatırılıyor. Bize de bir fırsat açıldı. Diyorlar ki 600 milyon dolarlık pazardan pay alabilirsiniz. Sanayicilere söylüyorum, CERN'e iş yapmak demek, müthiş bir itibar demek. Burada müthiş bir fırsat var" diye konuştu.
AA

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2017 14:01

Bamen, Rusya ve Afrika pazarlarını hedefliyor
Bamen Satış ve Pazarlama Müdürü Gürkule, "AB ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Afrika pazarlarında bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz" dedi.
Bamen, Rusya ve Afrika pazarlarını hedefliyor

HATİCE ŞİMŞEK

KAYSERİ - Ürün gamını katma değerli ürün grupları ile çeşitlendirmeye odaklanan Bamen, bu kapsamda Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına hız verdi. 2017 yılı için yeni yatırım planlaması yaptıkları bilgisini veren Bamen Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Behlül Gürkule, katma değerli ürün gruplarında kalite ve verimlilik odaklı çalışma yürüttüklerini söyledi. 2017 yılı içinde ise ürün çeşitliliğini, yeni eklenecek yatırım ve modifiye ekipmanlar ile artırmayı planladıklarını söyleyen Gürkule, ihracat pazarlarına Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Afrika’yı da eklemeyi planladıklarını açıkladı. Gürkule, hali hazırda 30 ülkeye 200'ün üzerinde ürün çeşidi ile ihracat yaptıklarını bildirdi.

Bu yıl içinde ürün çeşitliliğini katma değerli ürün grupları ile artırmaya ve bu alanda müşteri talepleri doğrultusunda kalite ve verimlilik hedeflediklerini belirten Serdar Behlül Gürkule, "Makine parkurumuzda 52 bin 512 iğ kapasitesi ile iplik üretimi yapıyoruz. Katma değerli ürünlerimiz de dahil olmak üzere, toplam satış ve ihracat rakamlarımız artış gösteriyor. 2016 yılında öngördüğümüz satış rakamlarını yakaladık ve yılı 115 milyon liralık ciro ile kapattık" dedi.

"Rusya ve Afrika pazarlarında marka bilinirliğimizi artıracağız"

İhracat faaliyetleri hakkında bilgi veren Serdar Behlül Gürkule , ihracat ağında Avrupa ülkelerinin ağırlıkta olduğuna vurgu yaptı. 30 ülkeye, 200'ün üzerinde ürün çeşidi ile ihracat yaptıklarını anlatan Gürkule, toplam satışların yüzde 35’ini İtalya, Litvanya, Almanya ve Portekiz olmak üzere toplam dört ülkeye yaptıklarını söyledi. Bu yıl marka bilinirliği üzerine de çalışma yaptıkları bilgisini veren Gürkule, AB ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Afrika pazarlarında bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
"Ürünlerimize antibakteriel özellik kazandırıyoruz"

Ür-Ge kapsamında geliştirdikleri ürünleri de değerlendiren Serdar Behlül Gürkule, farklı renklerde ürettikleri ipliklerle tekstil sektörüne katkı sunduklarını ve Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla sektörün küresel ölçekte aranan markası olmak istediklerini dile getirdi. Gürkule şunları kaydetti:

"Yün ve kaşmir karışımlı iplikler, miyabi, zero tint, corespun, dualcore iplik, sentetik iplik, selülozik karışımlı iplikler Ür-Ge faaliyetlerimiz sonucu ortaya çıkan ürünlerimiz arasında yer alıyor. Söz konusu ürünlere farklı finish işlemleri ile boyalı ipliklerle aloevera antibakteriel özellik kazandırıyoruz."
Yeni geliştirilen prosesler ile boyarmadde ve kimyasal kullanımı ile su ve enerji yükünde yüzde 20 su ve enerji tasarrufu sağladıklarını ileten Serdar Behlil Gürkule, boyama oranlarını artırmaya ve ekolojik proseslerin uygulanmasına yönelik 'Teydeb’ projesini devreye aldıklarını anlattı. Öte yandan pilot uygulamalar ile doğal kaynak tüketiminin minimuma indirgenmesi ve üretim esnasında doğaya salınan zararlı atıkların 2020 yılına kadar sıfır seviyesine getirilmesi amacıyla çalışma yaptıklarını vurgulayan Gürkule, üretimlerinde doğaya ve çevreye saygılı üretim hedeflediklerinin altını çizdi.
Her dönem mevcut iş stratejilerini yeni konjonktüre uygun hale getirdiklerini dile getiren Serdar Behlül Gürkule, "Pazardaki belirsizlik, global durgunluk ve getirdiği spesifik yansımalar karşısında yeni pazar ve müşteri arayışımızı hızlandırdık. Bununla beraber mevcut iş stratejimizi daha proaktif hale getirerek, yeni konjonktüre uygun konuma taşıdık" değerlendirmesini yaptı.
346394.jpg
346394.jpg (54.81 KiB) 241 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2017 14:03

Karsu, yenilikçi imajını artırmaya odaklandı
Farklı olanı üretme ilkesiyle üretim yapan Karsu Tekstil, yenilikçi imajını artırmak istiyor.
Karsu, yenilikçi imajını artırmaya odaklandı

ARZU BAĞCI
KAYSERİ - Doğal, suni ve sentetik birçok lif türünden iplik üretimi yapan Karsu Tekstil, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdi. Müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak katma değerli ürün geliştirmeye odaklanan firma, bu kapsamda piyasaya sunduğu yeni ürünlerle de yenilikçi firma özelliğini güçlendirmeyi hedefliyor. Karsu Tekstil Pazarlama ve Satış Koordinatörü Bilgehan Ülger, "Ürün gamımızı nitelikli ürünlerle genişletiyoruz. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucu nem transferi yapabilen, sağladığı yalıtımla daha ince kumaşlarla sıcak tutabilen, yazın daha serin yardımcı etki sağlayabilen, yanmaya dayanıklı ve vücuttaki elektriği atabilme özelliği olan ürünler geliştirdik" şeklinde konuştu.
İSO en büyük ikinci 500 firma listesinde 386. sırada yer alan Karsu Tekstil, 1973 yılından bu yana iplik ve özel kumaş üretimi ile faaliyet gösteriyor. Yurtiçinde ve dünyada farklı liflerden karışım yapan firmalar arasında oyer aldıklarına değinen Bilgehan Ülger, "Doğal, suni ve sentetik birçok lif türünden iplik üretimi yapıyoruz. Kullanılan liflerle, ürünlerimize konfor ve fonksiyonellik katıyoruz. Karvis, Kaspun, Karblack, Fizzy gibi markalarla sektörde birçok markamız bulunuyor. Avrupa’da sektörde airjet iplik alanında, Karvis markamız biliniyor" dedi.

Geçen yılın, sadece yurt genelinde değil, küresel ölçekte de ekonomik ve siyasi anlamda zor bir yıl olduğunu hatırlatan Bilgehan Ülger, Türkiye’nin de söz konusu şartlardan konumu itibarıyla oldukça etkilendiğini dile getirdi. Firma olarak, 2016 yılı hedeflerine yakın sonuçlar aldıklarına değinen Ülger, yakaladıkları büyüme ivmesini bu yıl da sürdürmek istediklerini anlattı. Üretim alanında özellikle yeni nesil makineleri yakından takip ettiklerini söyleyen Ülger, "Modernizasyona önem veriyoruz. Ürün çeşidini artırarak müşterilerimize yenilikçi ürünler sunmaya odaklandık. Karsu Tekstil olarak sektörde yenilikçi imajımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda iç pazarın yanı sıra 30 ülkeye de ihracat yapıyoruz"şeklinde konuştu.
"Klima etkisi gösteren iplik çeşidimiz talep gördü"

Zengin ürün gamına sahip olduklarını dile getiren Bilgehan Ülger, ipliklerini altı farklı üretim tekniği ile müşterilerinin beğenisine sunduklarını iletti. Ülger; "Modal, Tencel, viskon, bambu gibi rejenere selülozik liflerden, pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal liflerden ve farklı teknoloji kullanarak üretilen teknik ve fonksiyonel birçok liften iplik üretimi yapıyoruz" bilgisini verdi. Ar-Ge çalışmaları kapsamında son olarak vücut sıcaklığını hissederek, sıcaklık yüksekse düşüren, düşükse vücudu ısıtma yönünde katkı sağlayan bir iplik çeşidi geliştirdiklerini açıklayan Ülger, söz konusu ürünün ilgi gördüğüi söyledi. AB ülkeleriyle ortak çalışma yaparak, yanmaya dayanıklı proje geliştirdiklerini ifade eden Ülger şöyle devam etti:

"TÜBİTAK ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle projelerimizi tamamladık ve hali hazırda devam eden projelerimiz de bulunuyor. Kaliteli ürünlerin üretiminde iyi uygulanan sistemlerin kayda değer katkısı olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Firma bünyesinde 36 bin iplik üretim teknolojisine sahip tesisi, iki yıl önce devreye aldıklarını kaydeden Bilgehan Ülger, pazarı yakından takip ettiklerini belirtti. Firmada istihdam ettikleri 500 kişi ile faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Ülger, "Günlük 45 ton, yılda yaklaşık 16 bin ton üretim kapasitesine sahibiz. Firmamız, 60 bin metrekaresi kapalı, 400 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplamda 460 bin metrekare alanda kurulu" bilgisini paylaştı.
"Yenilikçi imajımızı güçlendirmek istiyoruz"

Firmanın başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Uzakdoğu ve Afrika ülkeleri gibi birçok ülkeye ihracat yaptığı bilgisini veredn Bilgehan Ülger, ihracat pazarları arasında özellikle Avrupa ülkelerine vurgu yaptı. Yanı sıra İtalya, Portekiz ve Amerika gibi birçok ülkede temsilcilerinin bulunduğunu söyleyen Ülger, iç pazarda ise doğrudan satış sistemi ile çalıştıklarını dile getirdi. Katma değeri yüksek ve müşteri konforunu ön plana çıkaran ürünlerde satışlarını artırmaya odaklandıklarını ileten Bilgehan Ülger, "Katma değerli ürünlerimiz ile yenilikçi imajımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Tekstilin her alanında müşterilerimiz var. Hem modaya yönelik üretim yapan hem de fonksiyonel giysiler üreten firmalara hizmet veriyoruz" diye konuştu.
346395.jpg
346395.jpg (58.38 KiB) 241 kere görüntülendi