Kayseri Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Re: Arge-Sanayi- Akademi (ASA) - Kayseri

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2017 14:05

Türk firmaları CERN'de 4 ihale kazandı
TOBB, 3 Türk firmasının CERN'den toplam 400 bin euro değerinde 4 ihale kazandığını duyurdu.
Türk firmaları CERN'de 4 ihale kazandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), Türkiye'nin geçen yıl CERN'e ortak üye olmasının ardından Türk firmalarının 600 milyon euroluk bu pazardan pay alması için yürüttüğü çalışmalar neticesinde 3 firma 4 ihale kazanarak toplam 400 bin euroluk iş aldı.

Kazandığı ilk ihale ile CERN'e adım atan Ankara merkezli Dora Makina, bu ihaleyi takiben bir ihale ve 6 ayrı özel sipariş daha aldı. İstanbul ve Kayseri'den iki firma ise kazandıkları ihalelerde öngörülen prototiplerin üretimini yürütüyor. Bu ihaleler sonucunda Türk firmalarının CERN'deki iş hacmi 400 bin euro oldu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CERN'in yaklaşık 600 milyon dolarlık yıllık mal alımı gerçekleştirdiğini ve Türkiye'nin CERN'e ortak olmasıyla sanayicilere yeni fırsatlar açıldığını belirtti.
Hisarcıklıoğlu, "Türkiye buraya para koyuyor. 40 ülkeden toplanan para buraya yatırılıyor. Bize de bir fırsat açıldı. Diyorlar ki 600 milyon dolarlık pazardan pay alabilirsiniz. Sanayicilere söylüyorum, CERN'e iş yapmak demek, müthiş bir itibar demek. Burada müthiş bir fırsat var" diye konuştu.
AA
346712.jpg
346712.jpg (64.84 KiB) 240 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2017 12:22

ERÜ'den milli istatistik yazılımı projesi
Biyoistatistik Ana Bilim Dalı öğretim üyelerince yürütülen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB destekli proje kapsamında Türkiye'nin ilk milli istatistik yazılımı geliştirilecek. Yazılım, bulut tabanlı ve Türkçe olması, aynı anda birden fazla veri setiyle çalışılabilmesi ve kullanım hakkının belirli sürelerle satın alınabilmesi gibi avantajlarla rakiplerinin önüne geçecek.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Biyoistatistik Ana Bilim Dalı öğretim üyelerince yürütülen proje kapsamında geliştirilecek Türkiye'nin ilk milli istatistik yazılımı, bulut tabanlı ve Türkçe olması, aynı anda birden fazla veri setiyle çalışılabilmesi ve kullanım hakkının belirli sürelerle satın alınabilmesi gibi avantajlarla öne çıkıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB destekli projenin yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Gökmen Zararsız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doktorasını hacettepe Üniversitesi Biyoistatistik Ana Bilim Dalı'nda yaptığını, bu süreçte çalışma arkadaşları araştırma görevlileri Selçuk Korkmaz ve Dinçer Göksülük ile akademik amaçlı çeşitli yazılımlar geliştirdiklerini söyledi.
Bu yazılımların dünya çapında kullanılmaya başlandığını belirten Zararsız, şöyle devam etti:

"Amerika'da, İngiltere'de, Çin'de ders müfredatlarında dahi kullanılmaya başlandı. Çok iyi yerlerde yayınlama fırsatı bulduk, ödüller aldık. Buna istinaden bunu ticari bir yazılım haline getirebilmek için bir proje hazırladık. Bu süreçte Erciyes Teknoloji Transfer Ofisinin bize çok ciddi destekleri oldu. Rektörümüz Prof. Dr. Muhammet Güven'in fikir ve destekleriyle Erciyes Teknopark'ta bir firma kurduk. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Teknogirişim Sermaye Desteği aldık. Bu sayede birtakım istihdamlar gerçekleştirdik ve projeyi belirli bir aşamaya getirdik. Daha sonra KOSGEB'ten Arge&İnovasyon Başlangıç Desteği aldık ve şimdi TÜBİTAK'ın desteğiyle projeye devam ediyoruz. Türkiye'nin bulut tabanlı ilk milli istatistik yazılımını gerçekleştireceğiz."
Yrd. Doç. Dr. Zararsız, projelerinin yurt dışında çeşitli örnekleri olduğunu ifade ederek, "Bunları yapanlar çok büyük firmalar. Binlerce çalışanı olan firmalar ve geliştirdikleri bu yazılımlar bizim rutin kullandığımız yazılımlar. Yıllardır bu işin içerisinde olduğumuz için bu yazılımların avantaj ve dezavantajlarını çok iyi tartma fırsatımız oldu. Öncelikle Türkiye'de ve çevre ülkelerde, Ortadoğu ülkelerinde, Türk cumhuriyetlerinde böyle bir yazılımın olmaması bizim bu projeye başlamamız için bir fırsat oldu." diye konuştu.
BULUT TABANLI, KULLANICI DOSTU YAZILIM

Yazılımlarının bulut tabanlı olmasıyla öne çıktığına dikkati çeken Zararsız, şöyle konuştu:

"SBSS, MedCalc gibi rakip yazılımlar bilgisayara kurulum gerçekleştirilerek çalışıyor. Bizim gerçekleştirdiğimiz yazılım ise bulut tabanlı olarak çalışacak. Kişiler herhangi bir bilgisayarda, tablette hatta cep telefonunda istatistik analizlerini gerçekleştirebilecekler. İşletim sisteminden bağımsız olarak analizler yapabilecekler. Diğer bir avantajı ise Türk kullanıcılar için Türkçe olması. Şu an Türkçe bir yazılım yok. İstatistik bilmeyen ve bu tür yazılımları kullanmakta zorluk yaşayanların için çok ciddi destekler almaları gerekiyor. Bu konuda bizlere başvuranlar da oluyor. Bu nedenle Türkçe olması Türk kullanıcılar için büyük bir avantaj olacak. Bunun dışında kullanıcı dostu bir yazılım. Bazı analiz bölümlerini kişilerin çok minimal düzeyde istatistik bilgisiyle bile gerçekleştirebileceği şekilde tasarladık. Aynı anda birden fazla veri setiyle çalışabilecek kullanıcılar. Birden fazla kişi aynı projede çalışma imkanı bulacak. Ben bir proje başlattım, belirli bir noktaya geldim ve yarıda bıraktım. Aynı projede çalışan başka birinin aynı sisteme dahil olup o projeyi devam ettirme şansı olacak."

Gökmen Zararsız, bu alandaki rakiplerinin çok büyük firmalar olduğuna dikkati çekerek, "İlk etapta pazarda yer edinmeyi amaçlıyoruz. Özellikle Türkiye ve çevre ülkelerde. Onlarla şu an için rekabet edebilmemiz mümkün değil ama eksikliklerini de göz önünde bulundurarak böyle bir projeye başladık." dedi.

Zararsız, ekonomi, sağlık, genetik gibi veri seti olan her alanda bu yazılımın kullanılabileceğini vurgulayarak, "Diğer firmaların yazılımlarını ömür boyu kullanmak için satın alıyor ve binlerce dolar ödüyorsunuz. Bizim yazılımımızı günlük, haftalık, aylık, yıllık satın alma şansınız olacak. Örneğin sizin istatistik yazılımına bir haftalık ihtiyacınız var. Minimum düzeyde bir ücret ödeyerek bir haftalık kullanım alarak analizlerinizi gerçekleştirebileceksiniz." ifadelerini kullandı.

Ar-Ge sürecinin devam ettiğini belirten Zararsız, projeyi bu yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Proje ekibinde Zararsız'ın yanı sıra Doç. Dr. Ahmet Öztürk ile araştırma görevlileri Dr. Selçuk Korkmaz ve Dinçer Göksülük yer alıyor.
AA

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2017 13:04

Ajans Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Sivas Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Davut Gül Başkanlığında Sivas’ta gerçekleştirildi. Toplantıya Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Sedat Özata, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Halil Şahbaz, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci katıldı.

Toplantıda konuşan GÜL:

“2016 Yılı Mali Destek Programları kapsamında destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalanmış olup projelerin uygulamalarına başlanmıştır. Destek almaya hak kazanan ve sözleşme imzalanan 62 adet proje sahibine ilk izleme ziyaretleri gerçekleştirilerek proje uygulama dönemi boyunca izlenecek yol haritası oluşturuldu. Proje sahiplerinden eksik evrakı olmayanlar için ön ödemeler yapılmaya başlandı.

“Türkiye’de firmaların Ar-Ge Altyapılarının güçlendirilmesi ve desteklenmesi” hedefi doğrultusunda, Bölgemizdeki özel sektör firmalarının sahip olduğu Ar-Ge merkezi sayısının artırılması amacı ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı olarak yaklaşık 6 aydır 4 firmamız ile görüşmeler devam etmekteydi. İki firmanın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı portalına başvurusu tamamlanmış olup, 2017 yılı Nisan ayına kadar ORAN Destekleri ile Kayseri’deki Ar-Ge merkezi sayısını 1’den 6’ya çıkarmayı hedeflemekteyiz. Aynı şekilde Sivas ve Yozgat illerinde de ARGE merkezi kurulumu için işletmeler ile görüşmeler devam etmektedir.
Ayrıca, Kayseri, Sivas ve Yozgat İllerine ait “Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejileri” hazırlanılmış ve Bakanlık tarafından da onaylanmıştır. Bilindiği gibi ORAN personeli son bir yıldır bu konu ile ilgili eğitimler almış ve toplantılara katılmıştır. Ajansımız TR72 Bölge illerindeki kurum ve kuruluşlardan bu konu ile ilgili görüşlerini de alarak bu stratejiyi ve 2017 Eylem Planı’nı oluşturmuştur.” dedi.
ORAN
Ocak_YK3.jpg
Ocak_YK3.jpg (114.86 KiB) 127 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2017 17:32

Kayseri YDO, Ar-Ge Merkezi Avantajlarını Firmalara Anlatmaya Devam Ediyor

Bilindiği üzere bölgemizde ve özellikle bir sanayi şehri olan Kayseri’de, Ar-Ge merkezi kurma kapasitesine sahip birçok işletme bulunmaktadır.

2016 yılında Kayseri Yatırım Destek Ofisimizin gayretleri ile hız verilen Ar-Ge Merkezi kurulum çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz hafta; makine, iplik ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren 3 firma daha ziyaret edilerek Ar-Ge Merkezleri, kurulum aşamaları, Kayseri Yatırım Destek Ofisi Ar-Ge Faaliyetleri ve TİM’in konu hakkında anlaşmalı olduğu danışmanlık firması hakkında bilgi verildi.

Sektörlerinin önde gelen temsilcilerinden olan firmaların da önümüzdeki günlerde çalışmalara başlaması öngörülüyor.
ORAN
16114647_1645408605763533_5582758784499197181_n.jpg
16114647_1645408605763533_5582758784499197181_n.jpg (75.22 KiB) 124 kere görüntülendi
16142777_1645408592430201_6830096190818975919_n.jpg
16142777_1645408592430201_6830096190818975919_n.jpg (65.78 KiB) 124 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Re: Arge-Sanayi-Akademi - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen erdemka38 » 24 Oca 2017 20:08

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Mesaj gönderen erdemka38 » 24 Oca 2017 20:09

Türkiye'nin üretim üssü Kayseri'yi sosyal medyada öne çıkarıyoruz..

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 12:36

Yaldırgan Kalıp, otomasyon sistemlerine yatırım yapacak
Ürün yelpazesini artırmaya odaklanan Yaldırgan Kalıp, pazar payını artırmak için faaliyetler yürütecek.
Yaldırgan Kalıp, otomasyon sistemlerine yatırım yapacak

Arzu BAĞCI

KAYSERİ - Yaldırgan Kalıp, mevcut ürünlerini gerek çeşitlilik gerek maliyet anlamında iyileştirerek daha geniş pazarlara ulaşmak istiyor. Üretim alanında, otomasyon, yazılım ve donanım sistemlerini yenilemeyi planladıklarını söyleyen Yaldırgan Kalıp ve Makine San. Tic. Ltd. Şti. Fabrika Müdürü Mehmet Yaldırgan, "Bu yıl içerisinde üretimimizi daha kusursuz ve hızlı hale getirebilmek için çeşitli otomasyon sistemleri için yatırımlarda bulunacağız" dedi.

Yaldırgan Kalıp, kalıp üretiminin yanı sıra, büro ve bahçe mobilyaları, metal avadanlık kutuları, iç ve dış mekan masa, sandalye grupları üretimi de yapıyor. Aynı zamanda spor tesisleri için tribün koltukları teleskopik tribün ve tribün bariyerleri de imal ettiklerini kaydeden Yaldırgan, "Ana akım işimiz kalıp. Üretimimize gelişerek devam ediyoruz. 30 yıldır kalıp sektörüne hizmet sunuyoruz. Çeşitli ürün gruplarımızla, yılda 5 bin tonun üzerinde üretim kapasitemiz mevcut. Tezgah parkımızı sürekli gelişen teknolojiye ve gereksinimlere karşı yeniliyoruz. Kalıphane bölümümüzde 4 adet CNC işleme merkezi, 3 adet CNC tel erozyon, 1 adet CNC dalma erozyon, 9 adet konvanisyonel (konvansiyonel mi?) freeze tezgahı ve 2 adet taşlama makinelerimiz bulunuyor. Metal imalat bölümümüzde ise 30 tondan 300 tona kadar eksantrik ve hidrolik proseslerimiz, her türlü metal kaynak ve birleştirme ekipmanlarımız, elektrostatik toz boya ve galvaniz kaplama tesisimizle hizmet veriyoruz. Bu yıl içerisinde üretimimizi daha kusursuz ve hızlı hale getirebilmek için çeşitli otomasyon sistemleri için yatırımlarda bulunmak istiyoruz. Ayrıca sürekli artan imalat kalemlerimizdeki iş akışlarını hatasız yapabilmek adına yazılım ve donanım sistemlerimizi yenileyeceğiz. Dünya çapında tanınan bir marka olmayı ve ülkemize katma değeri yüksek ürünler kazandırmayı istiyoruz" şeklinde konuştu.

Üretimlerin yüzde 60'lık kısmını ihraç ettiklerini dile getiren Yaldırgan, "Başta Almanya olmak üzere, İtalya, Hollanda gibi bütün Avrupa ülkelerine ve Özbekistan, Türkmenistan gibi Türk Cumhuriyetleri'ne ihracatımız bulunuyor. İhracatımızın ciromuzdaki payı yüzde 60 civarında. Müşterilerimiz, son kullanıcıdan ziyade imalat yapan firmalar. Gerek Ar-Ge alanında gerekse imalat alanında çok sayıda firmanın ana tedarikçisiyiz. Tüm üretim süreçlerimizi İSO 9001:2008 kalite standartlarına uygun olarak yapıyoruz.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde, 16 bin metrekaresi açık, 10 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 26 bin metrekare alanda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mavi ve beyaz yakalı 70 personel ile faaliyet gösteriyoruz. İlerleyen yıllarda bayilik sistemi oluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Ar-Ge birimlerinde 15 mühendis ve teknisyenle çalıştıklarını söyleyen Yaldırgan, " Müşteri taleplerine göre ürün tasarımından başlayıp prototip imalatı, kalıplama ve kalıp imalatı akabinde nihai ürün imalatını da tamamlayıp, müşterilerimize kalıplarını eksiksiz ve hatasız teslim ediyoruz. Talep edilmesi halinde istenilen adette de üretim yapıyoruz. Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından verilen ve gerek bizim için gerekse müşterilerimiz için büyük avantajlar sağlayan 'Ar-Ge ve Tasarım Merkezi' belgesi için başvuru çalışmalarımız devam ediyor. Bu belgeyi en kısa zamanda almayı umut ediyoruz. Bu yıl içerisinde, bahçe mobilyaları olarak yaklaşık 28 çeşit üretim yapmayı planlıyoruz. Ürünlerimizin tasarım ve prototip aşamaları gerçekleşti. Önümüzdeki fuarlarda yerini alacak " şeklinde ifade etti.
Metal eşya kullanılan tüm mekanlarda iddialı olduklarını belirten Yaldırgan, müşterilerine fikirden ürüne giden tüm süreçte destek olmak istediklerini söyledi. Ülkede ve dünyada aranan bir partner olmak istediklerini sözlerine ekledi. Şöyle devam etti: " Bizim en belirgin farkımız, tecrübemiz ve birkaç farklı firmanın verebileceği çeşitlilikteki ürünleri, tek çatı altında sağlayabilmemiz. Sektörümüzde en önemli sorunumuz ise nitelikli elaman açığının olması. 2017 yılı zor bir yıl olacak ama umudumuzu kaybetmiyoruz. Zor olmadan güzel de olmuyor" .
Dünya
347322.jpg
347322.jpg (65.43 KiB) 236 kere görüntülendi
y260117k1jpg.JPG
y260117k1jpg.JPG (250.03 KiB) 236 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 16:39

Kayseri 2023 Sanayi Vizyonu
Kayseri 2023 Hedefleri İçin Erciyes Teknopark Sanayi Buluşması
Kayseri Osb
16266214_1818256351796528_4458953248519178998_n.jpg
16266214_1818256351796528_4458953248519178998_n.jpg (74.85 KiB) 234 kere görüntülendi
16265968_1818256291796534_754456301635095690_n.jpg
16265968_1818256291796534_754456301635095690_n.jpg (96.26 KiB) 234 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 17:10

16194912_1766639863655809_7368090040586571403_n.jpg
16194912_1766639863655809_7368090040586571403_n.jpg (33.8 KiB) 233 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2017 18:16

Aspilsan Enerji'yi tebrik ederiz,Kayseri ve Ülkemizin Lokomotif enerji ve arge mühendislik firması ASPİLSAN ENERJİ
PROJEMTURK MEDYA