Kayseri Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

faruk gorez

Re: Arge-Sanayi-Akademi - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Şub 2017 14:27

ERÜ’de “Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi” Kapanış ve Sertifika Töreni Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen “Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi’nin” kapanış programı düzenlendi. Etkinlikte yaklaşık 1 yıl süren eğitimi başarıyla tamamlayan 60 kursiyere sertifikaları verildi.
16730299_1251129138276258_7996424852451501647_n.png
16730299_1251129138276258_7996424852451501647_n.png (378.37 KiB) 357 kere görüntülendi
Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Melikgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yüksel Kahraman, Bünyan Belediye Başkanı Şinasi Gülcüoğlu, SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nafiz Kahraman’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nafiz Kahraman, sektörel yatırım alanlarında genç istihdamın desteklenmesi hibe programı kapsamında gerçekleştirilen tekstil destek elemanı yetiştirme projesini başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Kahraman, “Proje süresi 12 ay olarak belirlenmiş olup, 15-29 yaş arası meslek lisesi, ön lisans, lisans veya olgunlaşma enstitüsü tekstil alanı veya yan dallarından mezun genç işsizler, hedef grup olarak seçilmiştir. Bütçesinin yüzde 88,61’i hibe olan projede 60 kursiyere eğitim verilmiştir. Kursiyerler, hazır giyim, baskı, tekstil testleri ve ev tekstili alanlarında uygulamalı mesleki eğitim almışlardır. Halk Eğitim Merkezi e-yaygın sistemine kayıtları yapılan kursiyerlerden eğitim sonunda başarılı olanlara MEB onaylı sertifika düzenlenmiştir. Diğer taraftan Develi Belediyesi ile yapılan protokol ile bütün kursiyerler, kendi iş yerlerini kurabilmeleri amacıyla 70 saat KOSGEB “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimi almışlardır. Eğitimler sonunda kursiyerler önceden belirlenen işletmelerde stajlarını tamamladıktan sonra en başarılı 12 kursiyer Almanya’da düzenlenen Uluslararası Heimtextil Fuarına katılarak, uluslararası firmalarla iletişim kurma, sektörde kullanılan yenilikçi ürünleri tanıma, teknik ekipman ve malzemeleri yerinde görme ve inceleme fırsatı elde ederek, mesleki bilgi ve becerilerinin arttırılmasına katkı sağlamışlardır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven konuşmasında, üniversitelerin eğitim fonksiyonunun yanında iş sektörüne yetiştirilmiş eleman hazırlama fonksiyonunun da bulunduğunu söyledi.

Rektör Güven, “Tekstil sektörü ülkemizin lokomotif sektörlerinden ara eleman ihtiyacı en fazla olan sektörlerden biridir. Bu anlamda bugün burada kapanış programı yapılan Tekstil Elemanı Yetiştirme Programını önemli görüyoruz. Sektörde kalifiye eleman yetiştirilmesi ve bu kalifiye elemanların istihdamında bu tür projelerin artarak devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifika; proje ortakları, proje iştirakçileri, eğitmenler ve sponsor firmalara ise plaket takdim edildi. Kursiyerler ve eğitmen hocaları tarafından hazırlanan kıyafetlerin sergilendiği defile ile etkinlik sona erdi.

Erciyes Üniversitesi

faruk gorez

Re: Kayseri Sanayi - Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Şub 2017 16:29

Kayseri Ticaret Odası Gelecek Kayseri’de Ödül Töreni Düzenliyor
16797110_607974812735342_3924241456000053853_o.jpg
16797110_607974812735342_3924241456000053853_o.jpg (253.92 KiB) 853 kere görüntülendi
Gelecek Kayseri’de Ödül Töreni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile gerçekleştirilecek

Kayseri Ticaret Odası tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen “Gelecek Kayseri’de Ödül Töreni”, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile 19 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Gelecek Kayseri’de Ödül Töreni programına ilişkin açıklamada bulunan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, önceki yıllarda olduğu gibi, 2016 yılında Kayseri’nin marka değerinin yükselmesine katkı sağlayan kişi ve kurumların bu törende ödüllendirileceğini söyledi.

Hiçyılmaz, “Gelecek Kayseri’de Ödül Töreni programımızda; Kayseri en fazla yatırım yapan kişi ve kuruluşlara, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi sıralamasına giren Kayserili firmalara ve duayenlerimize ödül takdim edeceğiz” diye konuştu.

Kayseri’nin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayan kişi ve kurumların sayısının artması adına düzenlenecek etkinliklerin önemine vurgu yapan Hiçyılmaz, “Kayseri’de üretim yapan, istihdam sağlayan ve katma değer oluşturan kişi ve kurumların sayısının artması bizim için önem arz etmektedir. Vereceğimiz ödüller sayesinde teşvik edici olacağımızı ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

19 Şubat Pazar günü saat 19,00’da Ommer Otel’de gerçekleştirilecek törene ilişkin bilgiler veren Başkan Hiçyılmaz, “Ünlü TV spikeri Defne Sarısoy’un sunuculuğunu yapacağı ödül törenimize; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekillerimiz, Kayseri protokolünün değerli üyeleri katılacaktır. Geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başlayan yeni binamızın tanıtım filmi de törenimizde yer alacaktır. Gelecek Kayseri’de Ödül Törenimizin şehrimize ve üyelerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Kayseri Ticaret Odası

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Şub 2017 20:54

Kayseri, Türkiye’nin Geleceğine Sahip Çıkıyor
#2017 Kayseri, Türkiye’nin Geleceğine Sahip Çıkıyor.

file.jpg
file.jpg (14.6 KiB) 356 kere görüntülendi
​Türkiye'de bebek ve çocuk beslenmesinde kullanılan mamalar büyük ölçüde ithal edilirken Kayseri ilinin sahip olduğu süt potansiyeli, sadece süt sanayicisinin, süt tozu ve süt ürünleri gibi katma değeri düşük ürünler olarak değerlendirilmektedir.

Bu bağlamdaki süt üreticilerimizin ürünlerinin katma değeri daha yüksek ürünlere dönüştürebilecek yeni projelerimizi görüşmek üzere Kayseri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz toplantı salonunda geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Yapılmış olan toplantıya Sayın İl Müdürümüz Özkan KAYACAN, Müdür Yrd. Erkan ALKAN, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler D.Bşk. Duran SAFRANTI, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Temsilcileri, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali YÜCE, Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay ÇAKI, Damızlık Manda Yetiştiriciler Birlik Başkanı İsmail ILGIN, Süt Üreticileri Birliğini temsilen Lütfi ÜNSAL, Şube Müdürleri ve Proje Koordinatörleri katılım sağlanmıştır.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sayın İl Müdürümüz Özkan KAYACAN; "bu şehirde artık yeni markaların, yeni ürünlerin çıkması lazım. Yükte hafif pahada ağır ürünler üretme zamanıdır. Para böyle kazanılıyor. Dünya'da da büyük ülkeler, büyük firmalar böyle yapıyor. Bizde büyük düşünmek zorundayız. Yaptığımız tüm çalışmaları bilimsel yapmamız lazım, babam anam usulü işler bitti artık. Bunun mücadelesini hep birlikte vereceğiz, projeyi daha yukarılara taşıyacağız. Bu milli bir projedir. Devlet politikası haline gelmesi lazım." Dedi. İl Müdürümüzün konuşmasından sonra Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden Prof. Dr. Zafer GÖNÜLALAN sunumlarını yaparak tartışma bölümüne geçilmiştir.

Faaliyete geçirilmesi düşünülen projeler sayesinde Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek olan çocuklarımızın, yanı sıra balkanlar, komşu ülkeler ve Türk Cumhuriyetlerinde bulunan ülkelerdeki çocukların beslenmesinde kullanılacak olan formüle mamaların yerli imkânlarla üretimi sağlanacaktır. Ayrıca bölgemizde üretilen süt, kimya, kozmetik, ilaç sanayinde kullanılan ham maddelere dönüştürülerek, sütten, katma değeri yüksek ürünler elde edilecektir. Ülkemizin artan süt üretim potansiyeli rekabetçi ürünlere dönüştürülerek değerlendirilecek, güçlü bir hayvancılık sektörünün oluşturulmasına destek olunacaktır. Sütten kazein ve kazein bileşenleri, laktoz, yağ asitleri, proteinler, vitaminler, mineral maddeler üretilerek pazar sorunu olmayan özel ürünlerin üretimi sağlanacaktır.

Kayseri'nin coğrafi özellikleri dolayısı ile belirli tür hayvanların yetiştirilmesi için uygun bir yapıya sahiptir. Özel ırklardan, son derece hijyenik koşullarda, tamamen doğal olarak yetiştirilecek ve beslenecek olan hayvanlardan elde süt ve süt ürünleri kullanılarak çocuklarımızın güvenli beslenmesi temin etmek üzere tamamen bilimsel verilere dayalı bebek maması üretimi ve ihracı gerçekleştirilecektir.

Kayseri şehri, hayvan varlığı ve sanayisi ile önemli iki unsuru bir arada bulunduran az sayıdaki şehirlerimizdendir. Bu projeler ile hayvansal üretim ile sanayi bir araya getirilerek önemli bir misyon başlatılmış olacaktır. Projeler kapsamında, Üniversite, İl Müdürlüğümüz, Belediye ve Sivil toplum örgütlerinin el birliği ile ülkemiz için örnek bir proje hayata geçirilecek, süt üreticisinin önü açılacaktır.
http://kayseri.tarim.gov.tr/Haber/905/K ... ip-Cikiyor

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Şub 2017 01:00

AGÜ MÜKEMMELİYET MERKEZLERİ VE KÜMELENME ALANLARI
-Enerji
-Telekomünikasyon
-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji
-Çevre
-Akıllı ve Sürdürülebilir Şehircilik
- Kanser
-Doku Mühendisliği
-İnsan Genetik Hastalıkları Alanlarında Faaliyet Gösteren Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması planlanmaktadır

AGÜ

faruk gorez

Re: Kayseri Sanayi - Proje ve Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Şub 2017 15:23

Uçaklardan Esinlenen Türk Mucit Pervaneli Klima Sistemi Yapıyor

Kayseri'de Hava İkmal Bakım Merkezi'nden emekli olan Mehmet Akpınar, don olaylarını önlemek için uçaklardaki klima sisteminden esinlenerek 3 metre pervaneli dev klima sistemi yapıyor.
Uçaklardan Esinlenen Türk Mucit Pervaneli Klima Sistemi Yapıyor

Kayseri'de Hava İkmal Bakım Merkezinden emekli olan ve çiftçilik yapan Mehmet Akpınar, bahar aylarında yaşanan don olaylarını önlemek için uçaklardaki klima sistemlerinden esinlenerek 3 metre pervaneli dev klima sistemi yapmak için kolları sıvadı.

"BAHÇELERDE DE KLİMA SİSTEMİ OLABİLİR"

Kayseri'deki Hava İkmal Bakım Merkezinden emekli olmadan önce 25 yıl Hava Kuvvetlerine ait uçakların havalandırma sistemleri, basınçlandırma ve klima sistemleri üzerinde çalıştığını ifade eden Mehmet Akpınar, 2010 yılında emekli olduktan sonra babasından kalan bahçede tarımla uğraştığını söyledi. Bahçe tarımında bahar aylarında don olaylarının yaşandığına dikkat çeken Akpınar, "Bu don olaylarında ürünlerde karaleke ve iç kurdu hastalıkları oluyor. Bu da üreticiye büyük sıkıntılar yaşatıyor. Bu sıkıntıları gidermek amacıyla teknik bilgilerimi kullanmaya karar verdim. Evlerde kullanılan klima sistemlerinin bahçelerde de olabileceği düşüncesi ile yola çıktım." diye konuştu.

"UÇAKLARDAKİ KLİMA SİSTEMİNDEN ESİNLENDİM"

Araştırmalarına ziraat fakültelerinin yapmış olduğu çalışmaları inceleyerek başladığının altını çizen Akpınar, "İç Anadolu Bölgesi'nde genelde yüzde 90 oranında radyasyon donu oluştuğunu tespit ettim. Radyasyon donu yüksekteki sıcak hava basıncının aşağıya basınç yapması ve soğuk havayı hapsetmesi sonucunda oluşuyor. Bunu önlemek için büyük çapta bir rüzgar sirkülasyonu oluşturulması gerektiği fikri ortaya çıktı." diyerek rüzgar sirkülasyonunu sağlayabilmek için uçaklardaki havalandırma ve klima sistemlerinden esinlendiğini söyledi.

"3 METRE BÜYÜKLÜĞÜNDE PERVANEYE İHTİYAÇ VAR"

Uçakların fan sisteminde pervanelerin 1.80 santimetre olduğunu, rüzgar sirkülasyonunu oluşturabilmek için 3 metre büyüklüğünde pervaneye ihtiyaç olduğunu açıklayan Akpınar, "Şu anda pervaneyi yaptım. Pervaneyi tutacak olan direkler ve pervaneyi çevirmek için 22 KW'lik motor var. Önümüzdeki günlerde bunun montajını gerçekleştireceğiz. Bu fan sistemi ile bahçedeki soğuk hava akımını ittirerek, yerine sıcak hava dalgasının inmesini sağlayacağız. Yerden de sıcak hava vererek bahçeleri klimalandıracağız." diye konuştu.

Akpınar, sistemin kurulmasının ardından verileri değerlendireceklerini ve verilere göre hareket edeceklerini söyledi.
iha
ozel-haber-ucaklardan-esinlenip-pervaneli-kli-2-9281137_300.jpg
ozel-haber-ucaklardan-esinlenip-pervaneli-kli-2-9281137_300.jpg (23.32 KiB) 842 kere görüntülendi
ozel-haber-ucaklardan-esinlenip-pervaneli-kli-5-9281137_o.jpg
ozel-haber-ucaklardan-esinlenip-pervaneli-kli-5-9281137_o.jpg (80.71 KiB) 842 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Şub 2017 12:30

Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB)

ASPİLSAN, Erciyes Üniversitesi ve Erciyes TEKNOPARK'tan Ortak TEYDEB 1505 Başarısı ASPİLSAN ile Erciyes Üniversitesi akademisyenlerinin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan TEYDEB 1505 projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır.
Başarılarının devamını dileriz.
Aspilsan Enerji
16830788_1781029248883537_369400847642089195_n.jpg
16830788_1781029248883537_369400847642089195_n.jpg (45.49 KiB) 348 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Şub 2017 13:33

4. SANAYİ DEVRİMİ ENDÜSTRİ 4.0 KONFERANSI

Sayın Üyemiz,

Yeni sanayi devrimi olarak kabul gören Endüstri 4.0’ı mercek altına almak, bu dönüşümün işletmeler için yaratacağı fırsatları ve tehditleri irdelemek üzere 22 Şubat 2017 Çarşamba saat 15:00’da Odamız konferans salonunda “4. Sanayi Devrimi Endüstri 4.0 Konferansı ”düzenlenecektir.

Kayseri Sanayi Odası, Üniversite Sanayi Araştırma ve İşbirliği Vakfı (ÜSAİV) ve Mitsubishi Elektrik Türkiye işbirliğindeki konferans Mitsubishi Electirik Türkiye A.Ş. Kıdemli İş Geliştirme Müdürü Sn. Tolga BİZEL tarafından gerçekleştirilecektir.

Konferansa katılım için http://www.kayso.org.tr/formlar/293/kayit.html link adresinden online kayıt yaptırılması veya ekte yer alan formun doldurularak 21.02.2017 Salı günü 12:00’a kadar tgoksen@kayso.org.tr e-posta adresine gönderilmesi hususunu,

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla,

Ek: Form için lütfen tıklayınız...

http://www.kayso.org.tr/duyuru/3899/4-s ... ransi.html

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Şub 2017 12:08

Boydak Holdinge, Anadoluya en fazla şirket kazandıran grup ödülü
58ad48a4eb10bb0c5c6f7537.jpg
58ad48a4eb10bb0c5c6f7537.jpg (22.38 KiB) 446 kere görüntülendi
KAYSERİ, (DHA) – BOYDAK Holding, 13’üncü 'Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması'nda, Anadolu'ya en fazla şirket kazandıran grup birincisi ödülünü kazandı.
Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleştirilen 13’üncü 'Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni'ne Boydak Holding yeni yönetimiyle damga vurdu.
Anadolu’ya en fazla şirket kazandıran grup araştırmasında 12 şirketiyle birincilik ödülünü Boydak Holding CEO'su Ertunç Laçinel aldı. Ertunç Laçinel törende yaptığı konuşmada şöyle dedi:
"12 bin 500 çalışanı, 35 şirketi, bin 700’e yakın yurtiçi, 200’e kadar yurtdışı bayisi ile ekonomimize hizmet veren tüm arkadaşlarım adına bu ödülü sizlerden alıyorum. Yurtdışı pazarlarda var olan 450 milyon dolar hacmindeki ihracatımızı da en kısa sürede milyar dolar seviyesine taşıyıp, üretim ar-ge yatırımlarımızı artırarak, çalışmalarımızı ülkemiz ve milletimiz için yeni başarılar getirecek şekilde devam ettireceğiz."

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Şub 2017 12:09

Boydak Holding şirketleri olan Merkez Çelik ve Boytaş çok yakın zamanda AR-GE MERKEZLERİNİ açacak hayırlı olsun..