Erciyes Evrensel Kış Sporları ve Turizm Merkezi

faruk gorez

Erciyes Evrensel Kış Sporları ve Turizm Merkezi

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Ara 2014 19:04

http://kayserierciyes.com.tr/
kayserinin turizmden de her anlamda fayda sağlanması için hazırlanan ve hayata geçen bir proje ( yaz sporları ve termal projeleride etap etap hayata geçecek inşallah)

proje de ilk etap konaklama ve kış sporları merkezi kısmı konaklama üniteleri 2016 sonuna hazır hale gelecek.
yaz sporları ve termalla ilgili çalışmalara başlandı 5 yıla hazır hale galir projenin tamamı.

erciyes turizm projesi kültür yolu ve ürgüp kapadokya ayakları ile 3 etaplı bir proje olacak ve bu 3 lü olarak yer alacak turizmcilerin tur organizasyonlarında !!!

faruk gorez

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Ara 2014 11:12

Kayseri Turizme Hazırlanıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Erciyes Master Planı ile yakın zamanda bir turizm kenti haline gelecek olan Kayseri'nin turizme hazırlanması için eğitim programı başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kapalıçarşı esnafına yönelik başlatılan eğitim programı diğer esnaf gruplarıyla devam edecek ve Kayseri turizme hazırlanacak.
Ticaret Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen eğitim programı öncesi bir açıklama yapan Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Erciyes Master Planı'nın şehrimize katkı sunmaya devam ettiğini belirtti. Erciyes Kış Turizm Merkezi'nin faaliyete geçtiği ilk günden itibaren hem ülkemizde, hem dünyada ciddi bir ilgi çektiğini ifade eden Cıngı, Büyükşehir Belediyesi'nin Erciyes'in şehrimize katkı sunmasını hedeflediğini söyledi. Cıngı şöyle konuştu: "Yabancı turlarla şehrimize gelen misafirlerimizin Kapalıçarşı'da, Yeraltı Çarşısı'nda, Kazancılar Çarşısı'nda alışveriş yaptığını yakında göreceğiz. Bu sebeple şehrimizi hem sosyal, hem psikolojik olarak turizme ve turistle muhatap olmaya hazırlamak istiyoruz. Bu maksatla eğitim programı hazırladık. Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi ile beraber Kapalıçarşı esnafımızı turizm konusunda bilgilendirmek istedik. Turist neden gelir, nasıl harcama yapar gibi soruların cevabını anlatacağız. Bir taraftan da Kapadokya'da yıllardır turizmle haşır neşir olan ve turistlerle ticaret yapan esnafımızın tecrübelerini Kayseri esnafımıza aktarmak istiyoruz. Kapalıçarşı bir turistik mekan olduğu için turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olacaktır. Esnafımızın şehrimize gelen yabancılara adapte olmaları için bu eğitim programını ortaya koymuş bulunuyoruz. Eğitim programımız Kapalıçarşı'dan başlayarak, sucuk pastırma esnafına, Kazancılar Çarşısı ve Yeraltı Çarşısı esnafına doğru yaygınlaşacak. Daha sonra esnaflarımız için yabancı dil kursları düzenleyeceğiz" dedi.
Daha sonra toplantıya geçildi. Burada bir konuşma yapan Kayseri Kapalı Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Mehmet Tepe böyle bir eğitim programından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Övüç de turizmin bacasız sanayi olduğunu belirtti ve esnafın Kayseri'nin yüzü olacağını kaydetti.
Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Erciyes A.Ş.'nin turizm konusunda çok heyecanlı olduğunu belirtti ve bunun çok önemli olduğunu dile getirdi. Turizm sayesinde birçok ülkenin üst düzeyde gelirler elde ettiğini ifade eden Karamustafa, Kayseri'de turizm sektörünün orta ve uzun vadede çok önemli değerler oluşturacağını kaydetti.
Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı da, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin vizyonunun Erciyes'in şehrimizin hem ticari, hem ekonomik hem de sosyo-kültürel hayatına katkı sağlaması olduğunu söyledi. Erciyes Master Planı'nın şehrimizdeki turizmi geliştirecek bir amiral gemisi olduğunu dile getiren Cıngı, "Hazırlıksız yakalanmayalım. Şimdiden kendimizi beş yıl sonra, on yıl sonraki Kayseri'nin potansiyeline hazırlayalım" dedi.
Daha sonra Erciyes A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Yücel İkiler esnaflara Erciyes Master Planı hakkında bilgi verdi. Açılış konuşmaları ve Erciyes'in anlatıldığı tanıtım filminin ardından esnaflara turizmin sağlayabileceği faydalar, turistle iletişim, turistin beklentileri gibi konularda Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa tarafından bilgiler verildi. Kapalıçarşı esnafına yönelik seminer teorik ve uygulamalı bilgilerle28 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek.


http://www.kayseri.bel.tr/ kaynak

faruk gorez

Erciyes'te kayak, Kapadokya'da kültür turizmi!

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2014 12:06

Peri bacaları ve balonlarıyla ünlü Kapadokya ile 300 milyon avroluk master planının hayata geçirildiği Erciyes Dağı Kayak Merkezi aynı turizm paketi içinde de pazarlanmaya başlandı.


Yılda 3 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya ile Erciyes Dağı Kayak Merkezi "kültür kayağı" konseptiyle aynı turizm paketinde yer almaya başladı.

Büyükşehir Belediyesine bağlı Erciyes AŞ tarafından geliştirilen "Kültür kayağı" konseptiyle hazırlanan paket turlarla, turistler, hafta sonunu Kapadokya'nın mistik coğrafyasında geçirme imkanı bulurken hafta içi ise 3 bin 917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı'nda kayak yapabiliyor.

Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahid Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamı 300 milyon avroluk bir yatırım olan Erciyes Master Planı'nı hazırlarken projenin hem kentin hem de bölgenin turizm gelirini arttırmasını hedeflediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesince hazırlanan projenin bölgeye de katkı sağlaması için somut adımlar atıldığını belirten Cıngı, bir zamanlar Kapadokya Krallığı'nın başkenti olan Kayseri ile Kapadokya'nın turizmden birlikte yararlanmalarını amaçladıklarını dile getirdi.

Kayseri ile Kapadokya'yı turizmde bir arada pazarlamaya çalıştıklarını anlatan Cıngı, şöyle konuştu:

"Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi, Kapadokya bölgesinin sınırları içinde yer alıyor. Kapadokya, bir dünya markası. Bölgenin en büyük sıkıntısı gelen turistin bölgede fazla kalmaması. Turist ortalama 2 gün konaklıyor. Bölge turizmcisi de gelen turisti bölgede nasıl daha fazla konaklatabilirizin derdinde. Kışın bölgedeki işletmeler bazıları turist olmadığı için iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Kapadokya, Kayseri'ye 45 dakika uzaklıkta. Farklı zamanlarda turist ağırlayan bu iki değerin turiste birlikte ev sahipliği yapması için adımlar attık."

- Erciyes'te kayak, Kapadokya'da kültür

Cıngı, Kapadokya ve Kayseri'deki yerel yöneticilerin bir araya geldiğini ve bir komite oluşturulduğunu, projenin ilk meyvelerinin geçen yıl Hollandalı bir tur operatörünün 5 gün Erciyes, 2 gün Kapadokya olmak üzere hazırladığı paketle aldıklarını belirtti.

Paketin yüzde yüz memnuniyet sağladığını vurgulayan Cıngı, şunları kaydetti:

"Birçok kayak türü var, yürüyüş kayağı, tur kayağı, helikopterden atlayarak yapılan adrenalini yüksek kayak türü gibi. Kültür kayağı konsepti ise yok. Bize tescilli olan ve literatüre bizimle giren 'kültür kayağı' konseptini uygulamaya koyduk. Turist cuma Kapadokya'ya gidiyor, hafta sonunu bölgenin farklı, büyülü atmosferinde geçiriyor. Hafta içi de Erciyes sakin olduğu için buradaki tesislerimizde teleferiğe biniyor, parkurlarımız da kayağını yapıyor. Bu program Hollanda'nın ardından bu yıl Rusya'ya, Fransa'ya sıçradı. Aynı paketi veya benzerini acenteler sayesinde hem iç hem de dış turizmde uygulamaya devam edeceğiz. Turiste kültür gezisini Kapadokya'da, kayarak spor yapma keyfini ise Erciyes'te yaşama imkanı veriyoruz."

Cıngı, Ocak ayında gerçekleştirilecek EMITT Fuarı'nda bu projeyi tekrar bölge belediye başkanları, turizm acenteleriyle bir araya gelerek görüşeceklerini söyledi.

Cıngı, rivayetlere göre, Kapadokya'nın bugünkü şeklini almasında Erciyes Dağı'nın lavlarının da payı olduğunun anımsatarak, "Kapadokya ve Erciyes işbirliği milyonlarca yıl önce başlamış aslında. Kapadokya, anlatılanlara göre Erciyes'in lavlarının ve zaman içinde rüzgar ile yağmurun etkisiyle bugünkü halini almış Bu işbirliğini bugün de devam ettiriyoruz" ifadelerini kullandı.

AA kaynak

faruk gorez

Kayseri Turizme Hazırlıksız Yakalanmayacak

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2014 14:45

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Erciyes Master Planı ile bir turizm kenti haline gelecek olan Kayseri, turizme hazırlıksız yakalanmayacak. Büyükşehir Belediyesi’nce Kapalıçarşı esnafına yönelik başlatılan eğitim programı sona erdi ve esnaflara sertifika verildi.
Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı, Erciyes Master Planı’nın nihai hedefini anlattı. Erciyes projesinin asırlardır ticaret ve sanayi şehri olan Kayseri’nin turizm potansiyelinden de katkı almasını hedeflediğini ve şehrimizin kalkınmasına katkı sunmak istediklerini ifade eden Cıngı, "Erciyes 2005 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olduğunda Sayın Başkanımız Mehmet Özhaseki’nin vizyonuyla dünya standartlarında kayak merkezi oluşturma fikri hasıl oldu. Master Plan ciddi aşamalardan geçerek bugünlere geldi. Çok şükürki, şu anda Türkiye’nin en düzenli işletilebilen, yerli yabancı turistlerin keyif aldığı bir ortam oluştu. Yurt dışındaki önemli kayak merkezlerinde ne varsa Erciyes Dağı’nda var. Konaklama imkanlarımız ve sosyal alanlarımız tamamlandıktan sonra tüm dünyaya, dünyanın en güzel kayak merkezi burada diyebileceğimiz günler çok yakın. Bu günler yaklaştıkça şehrimizin bir turizm aydınlanmasına sahne olmasını istiyoruz. Zira kayak sporu bölgesel kalkınmayı sağlayan tek spor dalı. Bundan hareketle eğitimlerimizi Kapalıçarşı esnafından başlayarak kademe kademe diğer esnaflarımıza da yaymak istiyoruz. Zira geleceğe hazırlıksız yakalanmak istemiyoruz" dedi.
Konuşmaların ardından bir hafta süresince Turizm Fakültesi öğretim üyeleri ve Kapadokya’daki turizm işletmecilerinden teorik ve uygulamalı eğitimler alan Kapalıçarşı esnafına sertifikaları verildi.
http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri ... ri-951604/
c794dc50-c5f3-424b-9b6c-be87b2706d20.jpg
c794dc50-c5f3-424b-9b6c-be87b2706d20.jpg (55.8 KiB) 3712 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Oca 2015 11:35

Erciyes'te 300 milyon Euro'luk yatırım planlanıyor!
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin projesi kapsamında 300 milyon Euro'luk yatırımın planlandığı Erciyes, dünyanın sayılı kayak merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. Erciyes, kış turizminde dünyaya ikinci Davos'u kazandıracak.

Erciyes'te 300 milyon Euro'luk yatırım planlanıyor!


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin projesi kapsamında 300 milyon Euro'luk yatırımın planlandığı Erciyes, dünyanın sayılı kayak merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. 2005 yılında start alan proje tamamlandığında, alt yapı, pist kalitesi, sosyal donatılar ile birlikte Erciyes, kış turizminde dünyaya ikinci Davos'u kazandıracak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 300 milyon Euro yatırım planladığı ve Avusturya'nın konusunda uzman kuruluşu ATC ( Austrian Tourism Consultans) tarafından hazırlanan master plan çerçevesinde Erciyes; pistleri, otelleri, yeme-içme alanları, eğlence merkezleri, kongre merkezleri, sosyal donatıları ve alt yapısı ile Türkiye'nin birinci, dünyanın ise sayılı kayak merkezlerinden biri olmak üzere hazırlanıyor. Ulusal ve uluslararası spor müsabakalarına ve hatta Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapması hedeflenen Erciyes Kış Turizm Merkezi, hem turizmin hem de kış sporlarının ilk adresi olma yolunda... Erciyes Kayak Merkezi Master Planı'nın tüm detaylarıyla aktarıldığı basın toplantısında konuşan Kayseri Vali'si Orhan Düzgün " Türkiye çok ciddi turizm zenginliklerine sahip... Bu zenginliklerin büyük yatırımlarla ortaya çıkması turizm potansiyelini arttıracaktır. Deniz-güneş-kum turizminde yakalanan başarıyı Erciyes örneğinde olduğu gibi kış turizmi ile de yakalayabiliriz. Kayseri hem doğal hem de kültürel zenginliklere sahip bir şehir... Belediye olarak turizme yatırım yapıyoruz çünkü karlılık açısından önemli bir sanayi. Kayseri ciddi bir sanayi şehri olmasına rağmen istihdam konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor. Oysa Turizm hem açısından ciddi olanaklar sağlıyor hem de sürekli ve eğitim kadroların çoğalmasına katkıda bulunuyor. Yatırımlarımız tamamlandığında Kayseri'ye 100 milyon Euro dolaylı, 100 milyon Euro'da doğrudan gelir sağlanacak. Önümüzdeki yıl 2 milyon turist ağırlamayı hedefliyoruz" dedi. Erciyes'in alt yapı yeterliliği açısından dünya sıralamasında üstlerde yer aldığını belirten Vali Düzgün " Dünyanın en kolay ulaşılabilir ve en donanımlı yollarına sahip kayak merkezini kuruyoruz. Büyük şehirlerden uçakla Kayseri'ye ulaşım kolay olduğu gibi şehir merkezinden dağa ulaşım da bir o kadar kolay ve konforlu. Kayseri ulaşımı, tesisleri, yemek kültürü, doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile yerli ve yabancı turistin ilk tercihleri arasına girecek" diyerek sözlerini noktaladı.

Erciyes Dağı, yepyeni bir kimlikle iddialı bir kayak merkezi olmaya hazırlanıyor...
Türkiye'nin en uzun kayak pistine sahip Erciyes Dağı'na, 2005 yılında başlanan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi projesi kapsamında bu zamana kadar alt yapı çalışmaları, yollar, kanalizasyonlar, pistler ve mekanik tesisler dahil olmak üzere 150 milyon euro'luk yatırım yapıldı. Basın toplantısında bilgi veren Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı "300 milyon Euro'yu bulması beklenen yatırımlar tamamlandığında, uzunluğu 35.000 metreyi bulan 20 adet mekanik tesis ve toplam uzunluğu 200 km'yi bulan profesyonel olarak dizayn edilmiş pistlerle Erciyes, dünyanın sayılı kış ve yaz turizm merkezlerinden birisi haline gelecek. 26 milyon metrekarelik alanda bulunan 34 pistimizin tamamı birbiriyle entegre durumunda. Dört farklı giriş noktasından kayakçılarımız pistlere giriş yapabiliyor ve pistlerin tamamını kayarak dolaşabiliyor. Ayrıca Karlama üniteleri sayesinde sezonu daha erken açıp daha geç kapatma imkanımız oluyor. Erciyes'te kayak sezonu genel olarak ocak ayının ortalarında başlayıp nisan ayı ortalarında da bitiyordu. Biz karı erken üretip pistlerde buzlanmayı sağladıktan sonra karın erime süresi daha da uzuyor. Hem de kayak sezonunu erkene çekmiş oluyoruz." dedi.

Erciyes Dağı'ndaki atıl saha Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlenerek yine, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırımcılara kiralanıyor. Erciyes Kayak Merkezi tek elden yönetiliyor ve bu da yatırımcıya güven veriyor. Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı " 21 otelin tapularını teslim ettik. 17 butik, 4 adet yıldızlı otel planlandı. Otellerin dokuzu temellerini attı ve inşaat çalışmalarına başladı. Proje kapsamında oldukça iddialı bir teknoloji ve alt yapıya sahip 3000 kişilik kongre salonumuz ile Akdeniz otellerinin hâkimiyetinde olan kongre turizminin rotasını yaz döneminde Erciyes’e çekmeyi planlıyoruz. Doğa ile iç içe, dağ da gerçekleşecek kongre organizasyonu bu sektör için bir farklılık olacak" şeklinde konuştu.

Proje kapsamında değişik zorluk derecelerinde Uluslararası Kayak Federasyonu standartlarında kayak pistleri, gondol, lift ve sabit hızlı teleferik hatları, yaz ve kış aktivite merkezleri, beş bin kişilik günü birlik sosyal tesisler, kongre ve kültür merkezleri, kafe ve restoranlar, futbol sahaları ve antrenman merkezleri, sağlık noktaları, beş bin kişilik konaklama kapasiteli oteller ve Alp Köyü bulunuyor. 3000 kişi kapasiteli kongre merkezi ile Erciyes hem ulusal hem de uluslararası toplantı ve kongrelere ev sahipliği yapmayı planlıyor. Erciyes Davos gibi dünyanın gözü, kulağı, kalbi olacak bir merkez olma hedefinde... Ayrıca kurulacak 9 adet UEFA standartlarında futbol sahası ve antrenman tesisleri ile profesyonel futbol takımları kamplarına da ev sahipliği yapacak...

Dağ turizminde aktivite zenginliği Erciyes'te olacak...
Master Plan sonlandığında yılda 3 milyon kişi ağırlamayı hedefleyen Kayseri Büyükşehir Belediyesi turizmi dört mevsim canlı tutmak için yatırımlarını farklı alanlara da yönlendirdi... Kışın sunacağı alp disiplini kayağı, kuzey disiplini kayağı, snowboard, telemark, serbest stil kayak, snowkiting, kızak, biathlon, snow-tubing, oyantring, kar uçurtması, kar yürüyüşü, kar raftingi, kar kızağı, dag tırmanışı,
kayak turları, helikopter kayağı, buz pateni, gibi aktivite alanları ile uluslararası kış turizm merkezlerinin başrol oyuncuları ile yarışan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi aynı zamanda muhteşem doğası ve bol okisjeni ile farklı mevsimlerde de ilgi odağı olacak… Yaz ve bahar dönemleri için uluslararası çeşitli aktivite turnuva programların planladığı merkezde aynı zamanda, trekking, tırmanma, dağ bisikleti, yamaç paraşütü, paragliding, at binme, toboggan (yaz kızağı), tırmanma duvarı, dağ yürüyüşü, İskandinav yürüyüşü, yaz kızak yolu, uçurtma sörfü, oryantring, kampingler, dağcılık, off-road, motokros, paintball, cross golf ve okçuluk gibi çok çeşitli aktivite alanları oluşturuldu.

Şehir merkezine yakınlığı ile sosyal yaşam hareketliliği…
Şehir merkezine 25 km mesafede bulunan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, gelen misafirlerin şehrin sosyal yaşamına da hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Dünyanın sayılı merkezlerinde bulunan bu avantajı doğru değerlendirmek amacı ile merkeze ulaşımı sağlayan Kayseri-Hisarcık yolunu 4 şeritli, modern ve güvenliği en üst düzeyde sağlayacak şekilde yatırımı gerçekleştiren Kayseri Büyükşehir belediyesi aynı zamanda şehir merkezinde bulunan otellerinde konaklama sayılarının artışını sağlıyor. Bu yönde şehrin tarihi ve kültürel değerlerine yönelik çeşitli yatırımlarında gerçekleştiği Kayseri’de misafirler gerek şehrin alışveriş ve sosyal yaşam olanaklarından faydalanırken aynı zamanda tarihi ve kültürel zenginlikleri de görme imkanı yakalayacaklar.

İki büyük turizm değeri “Cultural Sking “ ile yeni bir sinerji yaratıyor…
Tarihte Kapadokya krallığının başkenti olan Kayseri ile dünyanın 8. Harikası Kapadokya, turizm potansiyelini artırmak ve yepyeni bir seyahat deneyimi yaşatmak amacı ile dünyada bir ilke imza atıyor… Yeni yapılan yatırımlar ile kış sporları ve konaklama konusunda dünyanın sayılı merkezleri arasına girmeyi hedefleyen Erciyes ve kültür turizmi ile yılda 3 milyon turist ağırlama başarısını sergileyen Kapadokya, “Cultural Sking” ( kültür kayağı) konseptiyle iki turizm bölgesini farklı seyahat deneyimleri ile birbirine bağlayarak bölgesel bir destinasyon oluşturuyor. İki şehirden oluşturulan 10 kişilik komite projenin yürütülmesi ve stratejik planlamaların hazırlanması için somut adımlar atıyor. Yurt dışı pazarı için 3 gün Kapadokya, 4 gün Erciyes olmak üzere bir haftalık tur halinde sunulacak paketlerle kültür ve kayak turu dünyada ilk defa bir araya getiriliyor. Böylece Kapadokya kış mevsiminde azalan ziyaretçi sayısını artırırken yazında Erciyes Kapadokya’nın yarattığı büyük turizm potansiyelinden faydalanmış olacak. Çeşitli ülkelerde tanıtım çalışmalarının yanı sıra birçok acente ile anlaşmaların yapıldı. Çeşitli fuarlarda da bu konseptin tanıtımı ve daha işlevsel hale gelmesi için Kayseri ve Kapadokya valiliği ile ortak tanıtımlar yapılıyor.

Hürriyet

faruk gorez

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 21:23

buyuk-3.gif
buyuk-3.gif (406.89 KiB) 3707 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen erdemka38 » 04 Oca 2015 17:48

Erciyes kış turizminde son yıllarda büyük ivme kazandı yapılan yatırımlar da mevyesisini vermeye başladı;yeni yapılan otel ve tanıtım kampanyaları Erciyes'i daha görünür hale getirecektir bu amaçla B.Bldsi Erciyes'in tanıtımına yönelik minimum 20 dkkalık tanıtım belgeseli hazırlayarak işe başlayabilir..

faruk gorez

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Oca 2015 00:07

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, turizm çalışmaları ve tanıtımı kapsamında kente davet ettiği turizm gazetecileri ve yazarlarına, 6 bin yıllık geçmişe sahip Kayseri’nin turizm potansiyeli ile Erciyes Kayak Merkezi’ni anlattı.

Ulusal basın temsilcileri, turizm gazetecileri ve seyahat dergisi yazarları Kayseri Valiliği ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) arasında yürütülen Kayseri turizminin tanıtımına yönelik proje kapsamında Kayseri’ye geldi.

Vali Düzgün, önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kültür ve doğa turizminde sahip olduğu değerlerle birlikte Erciyes Kayak Merkezi’ne yapılan önemli yatırımlarla kış turizminde de iddialı hale gelen Kayseri’nin tanıtımı için düzenlenen 2 günlük info tur kapsamında kente gelen turizm gazetecileri ve yazarları ile Erciyes’te bir araya geldi.

Vali Düzgün, toplantının açılışında, tanıtımın önemini vurgulayarak tanıtımın en önemli unsurlarından biri olarak gördüğünü belirttiği turizm gazetecilerini Kayseri’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Turizmin gelişebilmesi için ulaşım, konaklama ve tanıtımdan oluşan üç ana unsurun büyük önem taşıdığının altını çizen Vali Düzgün, Türkiye’nin 35 milyon turist ile dünyanın en fazla turist kabul eden ilk altı ülkesi arasında yer aldığını belirterek, Kayseri’nin de bu turizm gelirinden daha fazla pay elde etmesi için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kamu ve özel sektör kuruluşları ile koordineli bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

6 bin yıllık geçmişi ile son derece zengin bir kültüre sahip Kayseri’nin, Kültepe – Kaniş Karum’da çıkartılan tabletlerden de anlaşıldığı gibi önemli bir ticaret merkezi konumunda olduğunu anlatan Vali Düzgün, “Kültepe-Kaniş Karum’daki kazılarda ortaya çıkan tabletlerde karşılıklı sözleşmelerden, ailevi ilişkilerden tutun da çok farklı konulardaki tabletlere rastlıyoruz. Bundan dolayı da Kültepe 2014 yılının nisan ayında UNESCO tarafından ‘Dünya Geçici Miras’ listesine alındı. Aslında bu nisan ayında sadece Kültepe değil, Kayseri’yle beraber Konya ve Sivas’taki Selçuklu eserleri de UNESCO Geçici Miras Listesine dahil edildi.Ayrıca UNESCO tarafından değerlendirilmesini istediğimiz bir başka husus da Kültepe’deki tabletler. Bugüne kadar 25 bin civarında tablet kazılar sonucu ortaya çıkartıldı. Bunların da ‘Dünya Belleği’ listesine alınması için çalışmalarımız ve gayretlerimiz var.” dedi.

Vali Düzgün, uzun bir dönem Kapadokya Krallığı’na başkentlik yapan Kayseri’nin Kapadokya’nın giriş kapısı olduğuna işaret etti.

İl sınırları içerisinde Kapadokya’nın bir bölümünün bulunmasının yanı sıra Selçuklu dönemine ait önemli eserlerin varlığı ile Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olmaya aday olan Erciyes’e sahip olmasının Kayseri’nin avantajları arasında yer aldığını kaydeden Vali Düzgün, şöyle devam etti:

“Turizmde bölgemizin gelişebilmesi için 3 ana unsurun tamamlanmış olması gerekiyor. Sadece bölgemizde değil bir bölgede turizmin gelişebilmesi için o bölgenin 3 ana noktada o eksikliklerini gidermiş olması gerekiyor. Birisi ulaşım, birisi konaklama diğeri de tanıtım. Bugün sizlerle buluşmamızın en önemli unsurlarından birisi de bu tanıtım konusundaki eksikliğimizi gidermek. Çünkü Kayseri ulaşım bakımından gerçekten Türkiye’de en kolay ulaşılabilir olan şehirlerden birisi. Özellikle İstanbul’dan ulaşımı ve uluslararası uçuşların da çok önemli bir kısmının İstanbul bağlantılı olduğunu düşündüğümüzde, İstanbul’dan 1,5 saatte ulaşılabilen bir kayak merkezi. Bugün İstanbul’daki her iki havalimanından da 1 saatlik uçuş sonrası, duble yol standartlarında konforu yüksek yarım saatlik bir karayolu ulaşımı sonrası toplamda 1.5 saatte Erciyes’e ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’u esas alırsak Türkiye’de bu kadar kolay ulaşılabilir bir kayak merkezi olduğunu sanmıyorum ve İstanbul’dan da şuan itibariyle günde yaklaşık 15-20 adet uçak seferi var.Bunun ben ilimiz ve Erciyes için çok önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Zaten Kapadokya bölgesi olarak isimlendirdiğimiz ve özellikle yaz döneminde gelen turistlerin de önemli bir kısmı, yarıdan fazlası, Kayseri Havalimanı’nı kullanarak, bölgemize ulaşıyorlar. Diğer unsurlardan birisi de konaklama. Konaklama konusunda Kayseri’de şuanda merkez ve Erciyes’i birlikte ele aldığımızda yaklaşık 6 bin yatak kapasitesine sahibiz. Şehrin buraya çok yakın olması aslında kayak turizmi için gelenlerin günün diğer saatlerinde şehri, çevreyi gezmesi için de bir fırsat veriyor. Gelenlerden bir kısmı Erciyes’teki otelleri tercih ederken, bir kısmı da şehirdeki otelleri tercih ederek günün geri kalan saatlerinde hem Kayseri’yi hem de çevredeki diğer ören yerlerini, kültür merkezlerini gezme fırsatı buluyorlar. Sadece Erciyes’te 21 tane otel yapımı planlanıyor, şuanda bunlardan 9’unun inşaatı devam ediyor, 3’ü de önümüzdeki haftalarda hizmete açılacak ve bölgede konaklama tesisleri konusundaki eksikliği giderecek ve standartların da yükselmesine imkân hazırlayacak.”

Vali Düzgün, turizmin gelişebilmesi için ihtiyaç duyulan unsurlardan üçüncüsünün ise tanıtım olduğunu dile getirerek, “Tanıtımın çok değişik yolları var ama en etkili tanıtımlardan birinin ben sizler olduğu gibi başta tüm turizm gazetecileri, seyahat dergisi yazarları ve tur operatörlerinin bölgemize davet edilerek buranın tanıtılmasını, bizzat yerinde görülerek buranın imkânlarının kendilerine gösterilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz aylarda da ilimize yönelik değişik tanıtım turları düzenledik. Bunlar; yurtiçinden seyahat dergisi, yazarları, turizm gazetecileri oldu. Özellikle yaz döneminde, ilimizin sahip olduğu kültür varlıkları ve doğal güzellikleri tanıtmak için örneğin başta Kapuzbaşı şelaleler olmak üzere Sultan Sazlığı, ilimizdeki Selçuklu eserleri, müzeler ve değişik kültür rotalarını kendilerine gezdirmek suretiyle bu konuda da olumlu sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Bunların yansımalarını gördük, birçok seyahat dergisinde ilimize yönelik tanıtımlara yer verildi, ulusal düzeyde yayın yapan birçok gazetede de hafta sonu nereye gidelim sorusuna cevap olarak Kayseri’ye yönelik tanıtımlar yapıldı. Bunun dışında tabi özellikle yurtdışındaki yabancı turizm gazetecilerini ve diğer ülkelerdeki tur operatörlerini de bölgemize davet ederek onların buraları tur kapsamına almaları yönünde çalışmalarımız oldu. İşte bugün sizlerle buluşmamızın önemli sebeplerinden birisi de Erciyes’in bu tanıtım noktasındaki eksikliğini gidermek ve sizlerin aracılığıyla bölgemizi çok daha iyi tanıtmaktır” diye konuştu.

Kayseri’nin turizm anlamında çok iyi tanınmadığını, daha çok sanayisi, ticareti, pastırması, mantısı ve sucuğuyla ön planda olduğunu belirten Vali Düzgün, turizmde yemek kültürünün de önem taşıdığına işaret ederek, kentin bu yöndeki değerlerinin ‘Gastronomi Turizmi”ne yönelik çalışmalar ile değerlendirileceğini anlattı.

Bölge turizminin geliştirilebilmesi amacıyla Kapadokya Bölgesi’ni bünyesinde barındıran Nevşehir ile Kayseri’nin birlikte hareket edebilmesine yönelik çalışmalar başlattıklarını ifade eden Vali Düzgün, Kapadokya ve Erciyes’in ortak bir pakette sunularak her iki ilin dönemsel avantajlarının kullanılmasının sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Vali Yardımcısı Yasemin Özata Çetinkaya ve Erciyes’teki bazı sektör temsilcilerinin de katıldığı toplantının devamında Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Murat Cahit Cıngı tarafından, Erciyes Master Planı ve yapılan çalışmalar detaylarıyla anlatıldı.

Vali Düzgün ve Erciyes Master Planı’nı ilgiyle dinleyen turizm gazetecileri ve yazarları toplantının sonunda merak ettikleri sorulara cevap buldu.

Programın devamında konuk turizm gazetecileri ve yazarları ile Vali Düzgün başkanlığındaki heyet Erciyes Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulundu.
http://www.kayseri.gov.tr/
DSC_2187 (Custom).JPG
od
DSC_2187 (Custom).JPG (104.26 KiB) 3702 kere görüntülendi
A.S. DSC_2197 (Custom).JPG
od
A.S. DSC_2197 (Custom).JPG (129.17 KiB) 3702 kere görüntülendi
DSC_2195 (Custom).JPG
od
DSC_2195 (Custom).JPG (137.02 KiB) 3702 kere görüntülendi
DSC_2215 (Custom).JPG
od
DSC_2215 (Custom).JPG (135.72 KiB) 3702 kere görüntülendi
alıntıdır

faruk gorez

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Oca 2015 09:46

Kapadokya ve Erciyes Dağı aynı turizm paketinin içinde pazarlanıyor!
Peri bacaları ve balonlarıyla ünlü Kapadokya ile 300 milyon avroluk master planının hayata geçirildiği Erciyes Dağı Kayak Merkezi aynı turizm paketi içinde pazarlanmaya başlandı. İkisi bir arada paketi sunuluyor.


Yılda 3 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya ile Erciyes Dağı Kayak Merkezi "kültür kayağı" konseptiyle aynı turizm paketinde yer almaya başladı. Büyükşehir Belediyesine bağlı Erciyes AŞ tarafından geliştirilen "Kültür kayağı" konseptiyle hazırlanan paket turlarla, turistler, hafta sonunu Kapadokya'nın mistik coğrafyasında geçirme imkanı bulurken hafta içi ise 3 bin 917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağında kayak yapabiliyor. Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahid Çıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamı 300 milyon avroluk bir yatırım olan Erciyes Master Planını hazırlarken projenin hem kentin hem de bölgenin turizm gelirini arttırmasını hedeflediklerini söyledi.

UZUN SÜRE KALMALILAR
Büyükşehir Belediyesince hazırlanan projenin bölgeye de katkı sağlaması için somut adımlar atıldığını belirten Çıngı, bir zaman 1ar Kapadokya Krallığı'nın başkenti olan Kayseri ile Kapadokya'nın turizmden birlikte yararlanmalarını amaçladıklarını dile getirdi. Kayseri ile Kapadokya'yı turizmde bir arada pazarlamaya çalıştıklarını anlatan Çıngı, şöyle; konuştu: "Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi, Kapadokya bölgesinin sınırları içinde yer alıyor. Kapadokya, bir dünya markası. Bölgenin en büyük sıkıntısı gelen turistin bölgede fazla kalmaması. Turist ortalama 2 gün konaklıyor. Bölge turizmcisi de gelen turisti bölgede nasıl daha fazla konaklatabilirizin derdinde. Kışın bölgedeki işletmeler bazıları turist olmadığı için iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Kapadokya, Kayseri'ye 45 dakika uzaklıkta. Farklı zamanlarda turist ağırlayan bu iki değerin turiste birlikte ev sahipliği yapması için adımlar attık."

7 GÜNLÜK PAKET
Çıngı, Kapadokya ve Kayseri'deki yerel yöneticilerin bir araya geldiğini ve bir komite oluşturulduğunu, projenin ilk meyvelerinin geçen yıl Hollandalı bir tur operatörünün 5 gün Erciyes, 2 gün Kapadokya olmak üzere hazırladığı paketle aldıklarını belirtti. Paketin yüzde yüz memnuniyet sağladığını vurgulayan Çıngı, şunları kaydetti: "Birçok kayak türü var, yürüyüş kayağı, tur kayağı, helikopterden atlayarak yapılan adrenalini yüksek kayak türü gibi. Kültür kayağı konsepti ise yok. Bize tescilli olan ve literatüre bizimle giren 'kültür kayağı' konseptini uygulamaya koyduk. Turist cuma Kapadokya'ya gidiyor, hafta sonunu bölgenin farklı, büyülü atmosferinde geçiriyor.

Hafta içi de Erciyes sakin olduğu için buradaki tesislerimizde teleferiğe biniyor, parkurlarımız da kayağını yapıyor. Bu program Hollanda'nın ardından bu yıl Rusya'ya, Fransa'ya sıçradı. Aynı paketi veya benzerini acenteler sayesinde hem iç hem de dış turizmde uygulamaya devam edeceğiz. Turiste kültür gezisini Kapadokya'da, kayarak spor yapma keyfini ise Erciyes'te yaşama imkanı veriyoruz." Çıngı, EMITT Fuarında bu projeyi tekrar bölge belediye başkanları, turizm acenteleriyle bir araya gelerek görüşeceklerini söyledi. Cmgı, rivayetlere göre, Kapadokya'nın bugünkü şeklini almasında Erciyes Dağının lavlarının da payı olduğunun anımsatarak, "Kapadokya ve Erciyes işbirliği milyonlarca yıl önce başlamış aslında. Kapadokya, anlatılanlara göre Erciyes'in lavlarının ve zaman içinde rüzgar ile yağmurun etkisiyle bugünkü halini almış Bu işbirliğini bugün de devam ettiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Günboyu

faruk gorez

Re: Erciyes Dağı Kış Sporları -Turizm Master Planı

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Oca 2015 13:33

Yabancı Turistin Erciyes'e İlgisi Artıyor

Erciyes AŞ Genel Müdürü Cıngı: "Erciyes'i yaklaşık 1,5 aylık zaman diliminde 3 bine yakın Hollanda, Almanya, Fransa, Rusya gibi ülkelerden gelen yabancı turistler ziyaret etti.


MUSA ÖZYÜREK - Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes'e gelen yabancı turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahid Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi kapsamında yapılan yatırımların meyvesini almaya başladıklarını söyledi.

Erciyes'te altyapı sorununu büyük oranda çözdüklerini ve 17'si butik 4'ü yıldızlı olmak üzere 21 otel yeri için ihale yaptıklarını hatırlatan Cıngı, bu otellerden 9'unun inşaata başladığını ve üçünün bu sezon hizmete girmesini beklediklerini söyledi.

Erciyes'in şu an 600 yatak kapasitesine sahip olduğunu, bu kapasite arttıkça daha fazla insanı kayak merkezine davet edebileceklerini ifade eden Cıngı, yurtiçinde çok ciddi anlamda ilgi gören bir merkez haline geldiklerini vurguladı.

Erciyes'te otel yatırımlarının artmasıyla yurtdışı tanıtım çalışmalarını da hızlandırdıklarını, uluslararası fuarlara katıldıklarını anlatan Cıngı, şunları kaydetti:

"Tur operatörlerini Erciyes'e getirip gezdiriyoruz, yapılan çalışmaları ve imkanlarımızı en ince ayrıntısına kadar anlatıyoruz. Geçen yıl bu aylarda yabancı turist sayımız bin civarında olmasına rağmen bu yıl 3 bini buldu. Erciyes'i yaklaşık 1,5 aylık zaman diliminde 3 bine yakın Hollanda, Almanya, Fransa, Rusya gibi ülkelerden gelen yabancı turistler ziyaret etti. Sezon sonuna kadar farklı ülkelerden 25 bin turisti ağırlamayı hedefliyoruz Tabii bunların yanında Malezya, İran, Irak, Türkmenistan, Bulgaristan gibi ülkelerden de az sayıda da olsa turistler var. Birçok yabancı turistle pistlerde tesadüfen karşılaşıyoruz. Sohbet ettiğimizde Erciyes'ten çok memnun olduklarını dile getiriyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor doğru işler yaptığımızı gösteriyor."

Yabancılar gönüllü tanıtım elçisi

Geçen yıl Erciyes'e gelen yabancı turistlerin bu yıl yanlarında başkalarını da getirdiğini belirten Cıngı, "Bizim asıl reklamımız sunduğumuz hizmet kalitesi. Burada insanları memnun edebilirsek sonraki sene biz hiçbir şey yapmadan kendileri geliyorlar, gittikleri ülkelerde Erciyes'i anlatıyorlar. Memnun ettiğimiz her ziyaretçimiz bizim gönüllü tanıtım elçimiz oluyor" şeklinde konuştu.

Erciyes'e sezon başından bu yana 275 bin yerli yabancı turist geldiğini, sezon sonuna kadar 2 milyon ziyaretçi rakamını hedeflediklerini vurgulayan Cıngı, yabancı turistte de en az 25 bin kişiye ulaşmayı beklediklerini ifade etti.

Cevapla