Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi ve Besi Çiftliği

faruk gorez

Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi ve Besi Çiftliği

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Eki 2016 00:06

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer belediyemizi ziyaret etti. Sayın Akay ve Özer ile Şeker Fabrikasının yapacağı yeni yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Ayrıca Pınarbaşı’nda kullanım hakkı belediyemize ait olan araziyi Şeker Fabrikasına tahsisinin protokolünü de imzaladık. Kullanım hakkını verdiğimiz bu arazide besi hayvancılığı ve yem üretimi yapılacak. Böylece bölge insanımıza istihdam imkanı sağlayacağız. Yapmış olduğumuz bu protokol için Sayın Akay ve Sayın Özer bizlere memnuniyetlerini belirttiler. Biz de Keykubat Kent Ormanı Projemiz için verdikleri desteklerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi ilettik. Yaptığımız bütün çalışmalarımız bu şehri daha ileriye taşımak ve insanımıza katkı sağlamak için.Mustafa ÇELİK BAŞKANÇİFTÇİ EĞİTİM MERKEZİ, BÖLGEYE DEĞER KATACAK
Başkan Çelik daha sonra beraberindekilerle birlikte Pınarbaşı Pazarören'e geçerek burada İl Özel İdaresi'nin kapanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi'ne geçen 1150 dönümlük araziye kurulu Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulundu.
Pınarbaşı Ziraat Odası Genel Sekreteri Süleyman Dursun'un da katıldığı gezi ve incelemelerin ardından bir değerlendirme yapan Başkan Çelik, bu bölgelerin 'insanları doğduğu yerde doyurmak' hedefinin bir parçası olduğuna dikkat çekerek, "Burası ilk yapıldığında Pazarören Öğretmen Okulu'nun bir eğitim merkezi olarak planlanmış. Şu anda Büyükşehir Belediyesi'ne geçmiş durumda. Zaten biz de 'insanları doğduğu yerde doyurma' projemizi gerçekleştirebileceğimiz bu tip geniş mekanlar arıyorduk. Burası bir fırsat olarak önümüze çıktı. İnşallah bu araziyi meyve fidancılığı, yem bitkileri ve hayvancılık konusunda en iyi şekilde değerlendireceğiz. Böylece hem burada bir ekonomik değer oluşturacağız hem de bölge insanına istihdam sağlamış olacağız. Ayrıca burası çevrede ziraatle uğraşan insanlarımız için de eğitim merkezi görevi üstlenecek" diye konuştu.
SULAMA AVANTAJI VAR
Bölgenin coğrafi yapısının, geçici kiraz adı verilen ve daha geç yetiştiği için ekonomik değeri fazla olan kiraz ağaçlarıyla zenginleştirileceğini söyleyen Başkan Çelik, arazinin Bahçecik Barajı sulama kanallarının yanında olması nedeniyle sulama açısından da çok avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Eki 2016 00:08

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden kiralanan, Pazarören Öğretmen okulunun tarım arazisi üzerinde ziraat ekibimiz ekim faaliyetlerine başladı. Yakın Zaman'da besi tesisi yapımı da başlayacak. Böylece Pınarbaşı bölgesi çiftçilerimize şeker pancarından başka TARIM ve hayvancılıkta önemli katkılar sunulacak. Yapılan çalışma ve yatırımların Pınarbaşı için bir başlangıç olduğunu düşünüyor ve hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Hüseyin Akay Kayseri Pancar Ekiciler Koop. Yön. Kur. Başkanı
14633084_700178430147043_5973668486541094865_n.jpg
14633084_700178430147043_5973668486541094865_n.jpg (68.18 KiB) 1075 kere görüntülendi
14568100_700178433480376_4572742798976012179_n.jpg
14568100_700178433480376_4572742798976012179_n.jpg (71.23 KiB) 1075 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Eki 2016 13:52

Kayseri Şekerin İncesu da besi -hayvancılık projeleri var , Pınarbaşından sonra Develi ve Bünyan ilçelerinde besi hayvancılığı alanlarında yatırımlar bekliyoruz Kayseri Şeker Grubundan...

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Kas 2016 11:54

Yahyalı'dan Başkan Çelik'e Teşekkür


Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ve Sulama Birliği yöneticileri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i ziyaret etti. Ziyarette Yahyalı'ya yapılan yatırımlar ve ilçedeki kapalı sistem basınçlı sulama sistemine Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan katkı nedeniyle Başkan Çelik'e teşekkür edildi.

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Büyükşehir Belediyesi'nin Yahyalı Kadın ve Gençlik Merkezi ile Gözbaşı Mesire Alanı gibi projeleri hayata geçirerek ilçeye 11 milyon liralık yatırım yaptığını söyledi. İhtiyaç duydukları her zaman Büyükşehir Belediyesi'ni yanı başlarında bulduklarını ifade eden Öztürk, ilçenin kapalı sistem basınçlı sulama sistemine de Büyükşehir tarafından 800 bin TL'lik katkı verildiğini belirtti ve tüm bu yatırımlar için teşekkür etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de ilçeleri kalkındırmak için yatırımların devam edeceğini belirterek, "Bu anlamda sosyal ve ekonomik imkanların artırıldığı projelerle birlikte her ilçede, ilçenin özelliklerine uygun yatırımlar yapalım istiyoruz. Felahiye'ye yapacağımız toplu ahır, Tomarza'ya yapacağımız kabak çekirdeği tesisi, Pınarbaşı ilçesine Şeker Fabrikası ile yapacağımız tarım ve hayvancılığı geliştirme projesi bunlar arasında bulunuyor. Bu anlamda Yahyalı'dan da kapalı sistem basınçlı sulama tekniği talebi gelince bölgedeki çiftçilerimizin faydasına olur mu diye araştırdık. Verimli olacağını gördük ve hiç düşünmeden yapmaya karar verdik. Bu ve benzer projelerle tarımla ilgilenen hemşehrilerimizin bütçesine katkıda bulunursak ne mutlu bize" diye konuştu.
Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ve Sulama Birliği yöneticileri ziyarette Başkan Mustafa Çelik'e Yahyalı Halısı ve Yahyalı Elması hediye ettiler.
file.jpg
file.jpg (83.27 KiB) 1062 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Ara 2016 15:18

Kayseri Şeker’de lisanslı depoculuk yatırımı tamam, hedef 1 milyar TL ciro
Lisanslı depoculuk yatırımlarını tamamlayan Kayseri Şeker, sözleşmeli tarımı geliştirmek amacıyla ilçelere yönelik verimli tarım ürünlerinin ekimi konusunda uygulama başlattı.
HATİCE KEVEN ŞİMŞEK

KAYSERİ - Kayseri Şeker, kâra geçmesinin ardından faaliyet alanını genişletiyor. İki yıl önce başlatılan lisanslı depoculuk yatırımları tamamlandı, şimdi yeni depolar için planlamalar yapılıyor. Sözleşmeli tarımı artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında yeni ürünlerin ekimi teşvik ediliyor. Kayseri Şeker’in 2017 yılı yatırım planında besicilikten, nitelikli buğday yetişen bölgelerde makarna üretimi için fabrika kurulmasına kadar birçok konu var. Kayseri Şeker’de yıl sonunda iştirakleriyle birlikte 1 milyar liranın üzerinde ciro bekleniyor.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şeker üretiminde bu yıl yaklaşık 2 milyon 700 bin ton pancar işlemeyi planladıklarını ve bunun bir rekor olduğunu, buna paralel üretilecek şeker miktarında da rekor beklediklerini söyledi. Bunun yanı sıra melas, yaş küspe üretimlerine de bu rakamların yansıyacağını anlatan Akay, satışlarda 1 milyar lira sınırını aşmış olacaklarını, Kayseri Şeker’in şirketleri ve Kayseri Pancar Üreticileri Kooperatifi’nin cirosuyla birlikte bu rakamın 1.3 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Boğazlıyan’da doluluk yüzde 100

Boğazlıyan’da 40 bin ton, Şarkışla ve Devli’de de 20 bine ton kapasiteli lisanslı depoları faaliyete soktuklarını belirten Akay, “Boğazlıyan’da doluluk yüzde 100, Şarkışla ise yüzde 60’larda. Develi, hasat döneminden sonra bittiği için orada sadece bir miktar arpa ile mısırı muhafaza ediyoruz. Gelecek yıl bunlar yetişmeyecek. Lisanslı depo yatırımlarımız gündeme gelecek” dedi. Akay, çiftçinin ürününden daha yüksek gelir elde etmesi, sağlıklı ortamda muhafaza etmelerinin sağlanması ve lisanslı depolarla sözleşmeli tarımı geliştirmeyi arzu ettiklerini söyledi. Tomarza’da kabak çekirdeği, Develi’de danelik mısır ekim uygulamasını başlattıklarını belirten Akay, “Tohumluk buğday ve arpa üretimi konusunda özellikle çalışmalarımız var. Bunun bölgemizdeki diğer ürünleri de kapsamasını arzu ediyoruz” dedi.
Pazarören Organize Besicilik Bölgesi
Akay, besicilik alanında da yatırımlarının olacağını duyurarak, “Pınarbaşı ilçesinde besi ile ilgili bir yatırımımız var. Bu yatırımımızla önemli bir hayvan potansiyeli oluşacak” ifadesinde bulundu. Akay aldıkları ürünleri paketleyip perakendecilere toptan satış yapabileceklerini de belirtti. Nitelikli buğday yetişen bölgelerde makarna üretimine yönelik fabrikaların kurulmasının gündeme gelebileceğine işaret eden Akay, “Yelşilhisar-Yahyalı hattında meyve yetiştiriciliği var. Orada bir depo yatırımı başlatacağız” müjdesini verdi.
AB kotayı 2017’de kaldıracak rekabet için verimlilik şart

Türk şeker sektörünün AB’deki üreticilerle aynı pazarda rekabet gücünün zayıf olduğunu vurgulayan Akay, bunun sebeplerini şu şekilde sıraladı: “2017’nin Eylül ayında bir değişiklik olmazsa AB şeker kotasını kaldıracak ve şeker ticareti de serbest bırakılmış olacak. Bunun Türkiye’ye de etkisi olacak. AB’deki ülkelerde maliyetler daha düşük, dolayısıyla satış fiyatlarıda daha düşük. Onlarda dekardan elde edilen ton, pancarın şeker oranı yüksek. AB’de uygulanan fiyat 26 euro, bu desteklerle beraber hemen hemen 35-40 euroyu buluyor dersek, en fazla 140 lira gibi bir rakama tekabül eder. Biz şimdi 200 liraları konuşuyoruz. Bu yıl bizim pancar alımımız da yüksek olunca şekerin maliyetinde hammaddenin rolü en az yüzde 65 seviyesine ulaştı. Dolayısıyla bu fiyat otomatik olarak şekerin üretim maliyetini de etkiliyor. Bizim düşük verimlilik ve yüksek masraflarla Avrupa ile rekabet etme şansımız yok. Bu konuda Türkiye’nin bir politika izlemesi ve çözüm üretmesi lazım. Biz bu manada verimliliği artırmak, dekardaki tonaj ve şeker oranını artırmak için birkaç yıldır çalışmalar yapıyoruz. Çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Bunda bir aşama kaydettik. Türkiye’de şeker oranının en yüksek olduğu bölge bizim bölgemiz ama bu Avrupa ile rekabet edilebilirliği ortaya çıkarmaz. Tüm şeker sektörünün verimliliği artırıp maliyetleri düşürüp rekabet edilebilirliği artırmamız gerekiyor.”

Orta Anadolulu çiftçinin geçim kaynağı pancar

Şeker sektöründe olası bir olumsuz tablodan özellikle geçimini şeker pancarı üretiminden sağlayan Orta Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçilerin etkileneceğine dikkat çeken Akay , “Türkiye’de 1 milyon ton şeker pancarından üretilen şekerin azalması demek üretilen pancarın da en az 7 milyon ton azalması demek. Şu anda Orta Anadolu’ da çiftçilerimizin bir numaralı geçim kaynağı şeker pancarı. Şeker pancarından üretilen şekerin pozisyonunun korunabilmesi için mücadele vermek durumundayız” dedi.

Şeker üreticilerinin birliği yok

Akay, 2017'de AB ile rekabette sektörün ayakta durabilmesi için şu önerilerde bulundu: “25 fabrikanın 5 tanesinde üretim yapılmıyor. Diğerlerinde de üretim kapasitesi düşük. Bunların devre dışı bırakılıp, şeker oranı yüksek fabrikaların kapasitelerinin yükseltilmesi lazım. Bu politika uygulanırsa Türkiye Avrupa ile rekabet edebilir seviyeye gelebilir. Avrupa bu tedbiri 10 yıl önce aldı. Almamız lazım ki bu sürece hazır olalım. Türkiye’deki şeker pancarı üreticilerinin aktif bir derneği yok. Kooperatiflerin başında Pankobirlik’de bir takım çalışmalar yapılıyor. Pancar üreticilerinin birliği var fakat, şeker üreticilerinin birliği yok. Belki böyle bir oluşum olursa bu konuların konuşulması, değerlendirilmesi, ortak bir politika izlenmesi mümkün olabilir.”

Her yıl Ar-Ge’ye yaklaşık 5.5 milyon TL kaynak ayrılıyor

Ar-Ge Merkezi’ne ilişkin bilgi de veren Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, merkezde şu anda 12 projenin yürütüldüğünü, 4 projenin de onay beklediğini söyledi. Ar-Ge uygulamalarında kısa sürede sonuç almanın mümkün olmadığını, bir tohumun geliştirilmesinin bile asgâri 15 yıl alabildiğini anlatan Akay, şu bilgileri verdi: "Projeler başarılı şekilde ilerliyor. Toprak ıslahı üzerinde en fazla durduğumuz konulardan biri. Bizim topraklarımızda organik madde miktarının azlığından kaynaklı sorunlarla karşılaşıyoruz. Bunların nasıl ıslah edileceği konusunda çalışmalarımız var. Türkiye’de ilk kez pancar posasından diyetlif üretimi üzerinde çalışılıyor. Türkiye bu ürünü genellikle ithal ediyor. Ayrıca gübre konusunda projeler deneniyor. Bununla ilgili elde edilen sonuçlar var. Ar-Ge birimi için yeni yer hazırlığındayız. Önümüzdeki ay içinde daha donanımlı, modern bir laboratuvar ve çalışma merkezi haline gelecek ve orada tüm bu çalışmalar daha sistematik yürütülecek. Geçen yıl Ar-Ge ‘ye 5 milyon 300 bin lira harcama yapıldı. Bu yıl da bu seviyelerde bir rakam bekliyoruz. Bunun yüzde 30’unu biz bakanlıktan destek olarak alıyoruz. Ayrıca TÜBİTAK’tan da bu projeler çerçevesinde aldığımız destekler var. Üzerinde çalıştığımız bazı projeler için yurtdışından kuruluşlarla da iş birliği içerisindeyiz."

Fiyat kaosu sona ersin

Şeker pancarında taban fiyat kaosunun da sona erdirilmesini isteyen Hüseyin Akay, geçen yıl 200 lira taban fiyat vermelerine karşın ortalama fiyatın uygulamada 208 lira olduğunu söyledi. Ortalama rakamlar Türk Şeker’de düşerken kendilerinde yükseliş gösterdiğini, çiftçinin daha fazla kazanması için bu politikayı bu yıl sürdereceklerini kaydetti. Ancak bu yıl Türk Şeker’in fiyatlarında bir kaos yaşandığını Başbakan Binali Yıldırım’ın 210 lira taban fiyat açıklamasına karşın bir gün sonra Türk Şeker yetkililerinin taban fiyatın 190 TL olacağını duyurduklarını anlatan Akay, “Bizim Türk Şeker’in uygulayacağı fiyatın 10 lira fazlasını uygulama kararıımız var. Bizim beklentimiz 200 TL seviyeleri. Çiftçilerin girdilerinin arttığı bir ortamda bu taban fiyat doğru bir uygulama değil. Fiyat konusunda yeni düzenleme yapılsın, geçen yıla göre bir miktar fiyat artırılsın diye görüşmeler yapıyoruz. Çünkü çiftçilerin girdileri maliyetleri arttı. Belli bir miktarda zammın olmasını bekliyoruz. Biz bu yıl şeker pancarı ödemesini tarihinde ilk defa hasat edildiği yıl ödeyeceğiz. Bu önemli bir başarı” diye konuştu.
Kayseri Şeker.jpg
Kayseri Şeker.jpg (72.75 KiB) 1053 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Nis 2017 18:06

Kayseri Şeker Pazarören Organize Besicilik Bölgesinde , Çiftçi Eğitim Merkezi, Besi Ahırı ve Biyogaz Tesisi olacak...

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Nis 2017 18:30

Kayseri Şeker et ürünleri ile ilgili Pazarören Osb de entegre tesisler de kurmalı..

et grubu bütün ürünler burada üretilmeli...

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Haz 2017 01:16

kayseri şeker önderliğinde kayseri büyükşehir ortaklığı ile hayata geçecek,yakı zamanda temeli atılacak,Hayırlı olsun..

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ağu 2017 21:36

Kayseri Şeker Fabrikasına Ait Pazarören Besi Tesisleri Son Hız Devam Ediyor.
Ganem Tork Prefabrik
21105772_1895398454114600_2947726587662995798_n.jpg
21105772_1895398454114600_2947726587662995798_n.jpg (59.53 KiB) 913 kere görüntülendi
21078328_1895398464114599_4122894265615518350_n.jpg
21078328_1895398464114599_4122894265615518350_n.jpg (100.87 KiB) 913 kere görüntülendi
21077806_1895398457447933_1457694069085532630_n.jpg
21077806_1895398457447933_1457694069085532630_n.jpg (83.54 KiB) 913 kere görüntülendi
21034244_1895399664114479_445685225827909529_n.jpg
21034244_1895399664114479_445685225827909529_n.jpg (85.81 KiB) 913 kere görüntülendi
21077357_1895399667447812_6683438344076114853_n.jpg
21077357_1895399667447812_6683438344076114853_n.jpg (84.73 KiB) 913 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Pazarören Organize Besicilik Bölgesi - Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Eyl 2017 19:30

21557767_1425823154170532_4923712480773786486_n.jpg
21557767_1425823154170532_4923712480773786486_n.jpg (60.34 KiB) 877 kere görüntülendi
Dadaloğlu Şenlikleri’nin ardından Kayseri Şeker ile imzaladığımız protokol ile 1.100.00m2 alanda yapımına başladığımız Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi ve Besi Çiftliği Projesi inşaatında incelemelerde bulunduk. Yoğun çalışma tempomuzdan fırsat bulup bu 15 Milyon TL lik yatırıma temel atamadık. Hızlı bir biçimde inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. İnşaat bedeli tam 8 Milyon TL yi geçen bir proje. İçindeki makine ekipmanları ve hayvan yatırımları ile beraber 15 Milyon TL lik bir yatırım olacak. Bu yörede yaşayan çiftçilik ve besicilik yapan hemşehrilerimize bu tesisi kazandırıyoruz. Bölgesel anlamda çok büyük bir istihdam oluşturacağız. Bu tesiste 2500 baş besi hayvanı olacak. Bunun yanında burası çiftçilerimize tarımsal uygulama ve araştırma merkezi olarak hizmet verecek. Yem bitkileri ekilecek, meyvecilik yapılacak. Farklı bitki türleri burada denenecek. Ben bu vesile ile inşaatımızın kazasız bir şekilde tamamlanmasını yüce Rabbim’den niyaz ediyorum.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÇELİK
21432832_1425823274170520_3373283977874841229_n.jpg
21432832_1425823274170520_3373283977874841229_n.jpg (60.99 KiB) 877 kere görüntülendi
21616261_1425823174170530_6219968927932002571_n.jpg
21616261_1425823174170530_6219968927932002571_n.jpg (82.82 KiB) 877 kere görüntülendi
21462867_1425823100837204_8451290071417537663_n.jpg
21462867_1425823100837204_8451290071417537663_n.jpg (93.75 KiB) 877 kere görüntülendi
21616124_1425823200837194_6134749052549357976_n.jpg
21616124_1425823200837194_6134749052549357976_n.jpg (72.74 KiB) 877 kere görüntülendi
21462651_1425823320837182_1293441100168601481_n.jpg
21462651_1425823320837182_1293441100168601481_n.jpg (88.08 KiB) 877 kere görüntülendi
21433039_1425823214170526_8258460518376580615_n.jpg
21433039_1425823214170526_8258460518376580615_n.jpg (68.29 KiB) 877 kere görüntülendi
21371399_1425823267503854_5974961026152283368_n.jpg
21371399_1425823267503854_5974961026152283368_n.jpg (59.97 KiB) 877 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj